'li Greep van dit en dat De landengte van Panama. Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 23 November 1929 409. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN). KLEINE WIJSHEDEN. Tob Nooit Hoekje. EERST ERVARINGEN, DAN WOORDEN. (Slot volgt). 't Juttertje DE NAAIMACHINE. Dezer dagen was het honderd-tien jaar geleden dat Elias Howe, de uitvinder der naaimachine, te Spencer in den staat Massachusetts (Vereenigde Staten) ge boren werd. De techniek maakt evenmin sprongen als de natuur; er moeten eerst een aan tal voorwaarden vervuld zijn alvorens de tijd en omstandigheden voor een uitvin ding rijp zijn. Deze wet wordt ook bevestigd door de romantische geschiedenis van de uitvin ding der naaimachines. Om den roem, dit nuttige werktuig te hebben uitgevon den, strijden bijna evenveel mannen als steden zich de eer toekennen, de geboorte plaats van Homerus te zijn. Maar al die hardnekkige werkers, die hun goed en geluk opofferden aan de oplossing van dit gewichtige vraagstuk, die een of an der onderdeel der machine uitvonden of meer of minder practische modellen ver vaardigen, zij allen zijn slechts voor loop er s van dien Amerikaan, die de schepper van onze hedendaagsche naai machines werd en er de eerste resultaten mede bereikte. De „voorgeschiedenis" der uitvinding van de naaimachine noemt een aantal namen, waarvan den een meer, den anderen minder groote betee- kenis in de uitwerking der grondgedachte toekomt. De Engelschman Thomas Saint liet in 1790 de eerste teekening van een kettingmachine na. De Tiroolsche klee dermaker Madersperger, wiens gedenk- teeken te Kuffstein zoo vel© toeristen van den „eersten uitvinder der naai machine" vertelt, en de Fransche kleer maker Thimonnier, die te Lydon zijn ge- denkteeken heeft en een geheel leven lang tevergeefs voor de verwezenlijking van zijn denkbeeld streed, zij hebben geen van beiden met hun modellen suc ces gehad. Zoo blijft Elias Howe onvoor waardelijk de roem, de menschheid de naaimachine geschonken te hebben. Want zijn naaimachine is ten eenenmale oor spronkelijk, en geheel onafhankelijk van de Fransche of Tiroolsche. Howe, die een eenvoudig machinearbei der was, werk© te Boston bij een zeer bekwamen mecaniciën, Ary Davis, die zich met de uitvinding van een brei machine bezighield. De kapitalist, die hem daartoe het geld verstrekt, zeide eens tot hem in de tegenwoordigheid van Howe: „Wel voor den drommel, waar dient het voor om zich het hoofd te bre ken met een (breimachine; maak liever een naaimachine voor me; daar is nog meer geld mee te verdienen." Deze woorden bleven in Howe's hoofd hangen en weldra werd hij geheel be- heerscht door dit denkbeeld, zoodat hij zich, ofschoon hfl tot onderhoud van zijn gezin hard moest werken, van toen af aan met de machine bezig hield. Ver scheidene jaren lang waren zijn pogin gen te vergeefsch, omdat hij, evenals de andere uivinders voor hem, met de ma chine, de bewegingen van de hand wilde nabootsen. Eerst toen hij dit idee had opgegeven, gelukte het hem de juiste manier te vinden en kon hij een zelf werkende machine demonstreeren. B. ZUIDELIJKE BARBIERS. In Italië zijn de barbiers op Zondag den geheelen dag geopend. Dat is voor den ijdelen Ztondags-mensch dus zeer gemakkelijk. Hij kan zich op ieder uur van den dag laten scheren. Al staat hij ook nog zoo laat op. Daar staat wel is waar tegenover, dat diezelfde winkels dan ook 's Maandags hermetisch gesloten zijn. En men dus, als men zich niet zelf scheert, een stoppel baardje heeft te torsen, tot Dinsdagmor gen. Maar is niet de Maandag voor alle loonslaven (behalve dan de barbiers) de zwarte dag bij uitnemendheid, en past het niet op dien dag bij wijze van rouw, z'n baard te laten staan? Het is echter niet deze sluitingstijd, die imij nog zoo kwaad niet lijkt. Het is een andere eigenschap van de Italiaansche barbiers, die niet alleen niet kwaad is, maar die niet genoeg geprezen kan worden. De Italiaansche barbier kan zwijgen. Wie, die met mij, de kwellingen kent van het leege gekwebbel van hen, die u, in andere landen, van uwe overtollige haren bevrijden, zal niet juichen over deze eigenschap? Gij kunt, in Rome, een groot „salon" betreden, waar acht personen tegelijk „onder het mes" zijn. Er zal een1 plechtige stilte heerschen, als in een tempel. Maar het geklepper van een schaar, die de lok ken van gindsohen meneer besnijdt, overtuigt u wel degelijk ervan, dat dit inderdaad wel degelijk een scheerders- winkel is. Ik heb over dit gezegende verschijnsel gepeinsd, maar vind er geen verklaring voor. Of zou het komen, omdat een Italiaan zoo moeilijk spreekt, als zijn han den niet mee spreken kunnen. DE GROOTSTE KLOK VAN DE WERELD. Als d© grootste klok der wereld wordt beschouwd de „Big Ben", de klok op het parlementsgebouw te Londen, dateerend van 1860. Ze heeft het nauwkeurigste uurwerk ter wereld. De slinger, die 16 voet lang is en 680 Engelsche ponden weegt, is zoo gevoelig, dat een gewicht van één ons op den slinger geplaatst (op een bepaald punt) een verandering van 1 seconde per week in het uurwerk teweeg brengt De urencijfers zijn tweo voet hoog en do minutenteekeng staan 86 cen timeter uit elkaar. Het uiteinde van den minutenwiJzer maakt dus elke halve mi nuut een sprong van zeventien en een halven centimeter. Het schoonmaken van het uurwerk duurt eenige jaren; de eerste vijftig jaar zal er nu niets aan te doen zijn. LEEM ALS BOUWMATERIAAL. Een leeinen hutje lijkt ons wel d© meest primitieve woning, die we ons den ken kunnen. De groot© nood op het ge bied van bouwmaterialen in den oorlog heeft eohter ook de ongebrande leem als bouwmateriaal nog eens aandachtig doen bekijken, en onder anderen zijn toen in Duitsohland eenige deskundigen tot hot besluit gekomen, dat met behulp van leem uitstekende woningen zijn te bou wen. Men dient dan een houten raam werk te maken en tusschen de open vak ken leem vast te stampen of die vakken bijvoorbeeld te vullen met ongebrande steenen. Van binnen en van buiten is de leem dan te bedekken met een mengsel van tras en kalk, terwijl daarna aan den binnenkant de gewone wijze van afwer ken gevolgd kan worden, door het houten raamwerk. Zelfs schoorsteenen en brand muren, kunnen, natuurlijk als ze goed uitgevoerd en afgewerkt worden, van leem gemaakt worden. In Dultschland spreekt men er van, om cursussen te gaan geven in het bouwen van leemen woningen, en overal in het land leemen modelwoningen te houwen, die kunnen aantoonen, hoe men goed koop en snel een uite:rd bruikbare woning kan neerzetten. Ook in ons land is leem genoeg te krijgen om eventueel deze proef te nemen. ECHT MEERSCHUIM. Wil men echt meerschuim van nage maakt goed onderscheiden dan bestrijke men het met een stuk zilver (bijvoorbeeld een zilveren, lepel of vork!) Neemt het meerschuim pctioodachtige strepen aan, dan is het niet echt, maar een op kun stige wijze nagemaakte massa; neemt het meerschuim echter geen strepen aan, dan is de massa echt. HOE VERDIENT MEN ZIJN BROOD MET ZIJN NEUS? Een van de eigenaardigste vakken, die tegenwoordig in New-York worden uit geoefend, is dat van den expert in het ruiken, van den man, die aan den kost komt door zijn reukorgaan. Hij is in dienst van de parfumerie-fabrikanten, en het is zijn werk te oordeelen over den aard, de qualiteit en de waarde der grondstoffen, benoodigd bij het vervaar digen van parfums. Veel van de reukjes en odeurtjes, welke in de Vereenigde Staten gemaakt worden, zijn Ingevoerd uit Frankrijk, in den vorm van pomades en doortrokken van alcohol. Een ander en nog merkwaardiger deel van zijn werk is, het onderzoeken van een of ander inge voerde parfum, die zeer gewild is. Uit den reuk moet hij weten vast te stellen, uit welke bestanddeelen ze is samenge steld1, en op die wijze zijn werkgever ge legenheid verschaffen ze na te maken. Evenals een expert op het gebied van gedistilleerde zaken, die, welken wijn of spiritualiën ook, nagaat en' na onderzoek een namaaksel levert, dat alleen de ken ner als zoodanig weet te onderscheiden, weet de reuk-expert, door zijn nooit falenden neus, de productie van eiken parfum, waarvan het namaaksel ver langd wordt, mogelijk te maken. Het spreekt vanzelf, dat hij in het be zit van zoo'n kostbaren neus, er de groot ste zorg voor draagt. Hij doet zijn uiterste best om kouvatten te voorkomen en neemt zich bijzonder in acht wanneer Influenza heerschen de Is. Eon onnoozele kouvatterij kan zijn neus wekenlang in de war bren gen. hem zijn (betrekking doen verliezen. Hij mijdt ook, voor zoover het mogelijk is. alle sterke odeurs, goed© zoowel als slecht© om d© fijngevoeligheid van zijn reukorgaan niet te bed enen. Het beroep is over 't algemeen onschadelijker voor de gezondheid dan dat van wijnproever. Wanneer iemand zulk een uitmuntend geheugen heeft, dat hij. de dappere da den, door hemzelf verricht, kan onthou den, neem dan maar gerust aan, dat hij een groote lafaard is. De lof, die eon vriend ons toezwaait, is soms even overdreven als de haat, die een vijand ons toedraag! Kundigheid is een goed werktuig, maar zelfvertrouwen moet er het handvat van zijn. Denken en zwijgen zijn kenmerken van den wijze; slechts de domme denkt niet en zwijgt niet. Hartstocht zou dikwijls in dwaasheid veranderen, indien de rede haar niet be teugelde. De mensch moet zee leven, dat bij zijn sterven anderen weenen, en hij zelf kan glimlachen. Er zouden vele menschen gelukkig zijn te maken met het geluk, dat niet gewaar deerd wordt. Het eenige wat door iedereen kan ge daan worden en het eenige wat iemand behoeft te doen is.zijn plicht. Toen kwam Amerika! Niet als eerste maar als laatste!.... Niet als pionier maar als voltooier, zooals het altijd de taak van de Amerikanen schijnt te zijn onder de volken. De Amerikanen hebben de geniale vonk van de eerste gedachte niet gehad over deze, de landengte van Panama voorbe stemde historie-taak. Want dit volk heeft nimmer de oorspronkelijke gedachte Zijn kracht is uit te verte toe te zien en pp het juiste moment te voorschijn te tre den met het stereotiepe aanbod': „How much"?.... En dan is geen mensch ter wereld den Amerikaan gelijk. Zoo ging het om 't doel van de land engte. Amerika kwam op het rijp gewor den oogenblik vroeg: „How much"? en kocht! En daarna volbracht het de daad van anderer gedaohten voltooide waar an deren gefaald hadden vermorzelde den draak, waartegen zoovelen tevoren vruch teloos opgetrokken waren!.... 01 Het was vermoedelijk 'n verre van vorstelijk begin. De eigen aanvanke lijke opzet was 'n cocktail van „business" en politiek. Want de landengte was er sinds eeuwen en de plannen tot doorgra ving waren er mede sinds eeuwen. Daar enboven was er de Staat Oolumbia, die heerschende was over de woestenij van land met haar schatten en ziekten en mo gelijkheden. Erachter was het sinds kort ontdekte goudland' van Californlë. Niemand minder dan Frankrljk's laat ste keizer, Napoleon ni schreef een uitvoerige studie over dit meer dan ooit aandacht vragende probleem en maakte Amerika wakker. En eenmaal wakker mixte het de cocktail van business en po litiek: Het verbond zich per tractaat met En geland om noch den een noch den an- Van Panama begint de Victorie. der heerschappij te voeren in de ge bieden van de Landengte maar zocht in het geheim een weg door de Republiek Nicaragua en hield vurige betoogen in z'n parlement voor een door Amerika gecon troleerd kanaal 1 Het zag de oprichting aan van een Fransche Panama-maatschappij en ver kondigde in z'n toonaangevende bladen, dat het tot stand te brengen verbindings kanaal Amerikaansch moest wezen! Het zag de Lesseps een aanvang ma ken met de doorgraving en riep uit: „Het is 'n schande, dat 'n Amerikaansch oorlogsschip aan de Pacafic Ooast een reis moest maken van bijna 16.000 mijlen om aan de Atlantic Coast te komen"!. Het zag het werk en de vorderingen in de landengte onder de Lesseps tot stil stand en de eerste Fransche Kanaal-maat schappij tot liquidatie komen en spitste de oorenDe cocktail werd goed'! Het betuurde scherp de beslommerin gen van Albion in den afmattenden Boeren-oorlog en stelde voor tot 'n her ziening van het tractaat te komen. Het kreeg z'n zin en kon verder nu alle aan dacht geven aan de plek zelf, waar Frank rijk martelend bezig was te vechten tegen de moordende koortsen, de kapitaal ver slindende obstructie en corruptie en de operette-handelingen van de maatschappij in het moederland, die alvast scheeps- ladindingen onnutte materialen zond waaronder duizenden fakkels om de toe komstige feestelijke opening te verlichten inplaats van daadwerkelijken steun. Het bleef van uit de verte op het be geerde object turen en nam waar, dat de kosten door de Franschen gemaakt in acht jaar tijd driemaal de kosten van het Suez- kanaal overtroffen. Het zag de schorsing van betaling door de eerste Panama-Maatschappij en het zag de Lesseps ontmoedigd en tan einde raad verdwijnen. EEN ZELDZAME WAAIER. De beroemde (zangeres Adeline Patti bezat een waaier, die gemaakt was van langwerpige, in goud gevatte stukjes perkament, die met autogramimen van verschillende heerschers en hun gemalin nen prijkten. Op een dezer blaadjes leest men het volgende: „Aan een Spaansche, van haar koningin, die trotaeh is haar onder haaro nderdanen te tellen." (Ade line Patti werd in 1843 geboren te Ma drid, haar ouders waren beiden Italia nen.) Koningin Victoria schreef op een der blaadjes: „Als koning Lear de,waar heid sprak, dat een lieftijke stern de schoonste gave is, die een vrouw kan be zitten, dan zijt gij, mijn lieve Adeline, de rijkste van alle vrouwen." Keizer Franz Jozef en zijn gemalin schreven slechts hun handteekeningen op het perkament. Op een der bladen leest men: „De nachtegaal van alle tijden Wilhelm I." Op een ander blad schreef de tsaar van Rusland: „Niets is zoo vredig als uw ge zang. Nicolaas." De koningin van België schreef met eigen hand een vers op het perkament. Ten slotte wijdde president Thiers de ileftallige zangeres de volgende vleiende woorden: „Koningin van het lied, laat mij eerbiedig uw hand aan mijn lippen druk ken." Het aanschouwde samen met heel de beschaafde samenleving het opkomen en ontwikkelen van een finantieel- en cor- ruptie-schaandaal en kon niet verhinde ren, dat z'n naam werd gefluisterd' Het zag in den staat Oolumbia 't revo lutie ontstaan en tot driemaal toe 'n pre sident ten val gebracht uit de politieke beroering om in de provincie Panama een ien, rnijls zóne onder proteooraat te stel len van de Vereenigde Staten. En het zag uit deze troebelen de -vierde president treden, waarvan men bij, voor baat wist, dat hij der heime wenschen van Amerika genegen was!.... geen West meer en geen Oolumbia meer of Panama toen was het land, waardoor de lang gewenschte, veel omstreken en toekomstriike oceaan-verbinding gepro jecteerd was en waar de arbeid eraan te zieltogen lag, voor eens en voor al: Amerika! En als de koopman van ouds in fail lieten boedels, stapte het naar de in het nauw gedreven Fransche firma, die er voor de tweede maal sedert tien jaren ploeterde en eigenlijk moedeloos bij de stilstaande graaf- en baggerinstallati.es zat, en vroeg lakoniek: „How much"? Wat moet ik geven voor den rommel?. Gatun Crlatobal. Eon Amerlkaansche stoomer in de open sluis van Gatun, aan de Atlantische zijde van het Panamakanaal. Toen trad het eindelijk naar voren Amerika en wendde zich tot don Staat Oolumbia met z'n achteloos machtwoord: „How much"? Hoeveel moet Ik geven voor 'n tien mij la zöne?. En Panama nam de kans waar, scheidde zich af tot een zelfstandigen staat van de republiek Oolumbia en nanvaardde liet bod vn de United States tot een protecto raat van de Kansalzöne over een breedte van tien mijl voer een twm van tien mil- lioen dollar ineens en ,p kwart millloen per jaarl Toen was de landengte van Panama En Frankrijk en de kanaal-maatschap pij schaakmat gezet en eigenlijk zonder andere bezigheid' dan het begraven van de dooden in de landengte en het afwis- achen van den smaad van het Panama schandaal in Frankrijk, gaven zich ge wonnen aan het machtige Amerika en verkochten kanaalwerk en kanaal-rech ten, installaties en wat er over was van hun stoutmoedige droomen zooals het' reilde en zeilde voor de ronde som van veertig millioen dollar.... Een cocktail van „business" en politiek. Zij had de wereld dronken gemaakt en het Het Is onze geestelijke luiheid, dat we naar woorden verlon gen en ervaringen schuwen. A. Mankee. Zijn woorden leege, holle dingen? Kun nen wij niets aan woorden hebben? Ja, wjj kunnen er zelfs heel veel aan hebben, ze kunnen ons onnoemelijk veel zeggen. Bedenk maar eens, hoe dichters en schrij vers ons kunnen treffen en ontroeren, hoe ze ons geestelijk kunnen verheffen en meevoeren. Maar laten we ook bedenken, dat we eerst door onze levenservaringen rijp zijn geworden voor die kunstgenietingen. Eeai kind wordt niet getroffen door het woord van een dichter, het staat in wijsheid en ervaring zooveel achter bij hem. We kun nen het kind wei zeggen:'dat dichterwoord is waar, je moet je er aam houden, maar het zal er innerlijk niets bij ervaren en misschien alleen uit gemakzucht wel wil len aannemen, dat het zoo is. Uit gemakzucht, uit geestelijke luiheid maar aannemen, dat het zoo is. Hoe dikwijls doen wij menschen dat? We zoe ken maar woorden, verschuilen ons daar achter, noemen die woorden misschien wel onze principes, onze idealen. We klem men er ons aan vast en als de ervaringen komen, staan we met die principes em idealen zoogenaamd „boven de werkelijk heid". Boven de werkelijkheid staan is heel mooi, als wij dat werkelijk uit overtuiging en uit zuiver gevoel kunnen doen. Maar zjoiang het een pose is, is hei enkel lafheid om aan de werkelijkheid te ont komen. We moeten döór de werkelijkheid kèèn, er boven uitl Zoek dus niet In boeken naar een levenshouding, laat u ook door niemand eert levenshouding aanpraten. O, mis schien zijn die levenshoudingem heel mooi, maar ze zijn nog niet voor u. Alles wat uiterlijk op ons toekomt is waardeloos. Alleen door innerlijke ervaringen wordt ons leven rijker em waardevoller. We zul len dan de woorden van den dichter leeren verstaan en voelen, we zuilen dan rijp worden voor grootsche ontroeringen, die woorden ons kunnen geven. Dan pas krijgen woorden waarde; pas als ze raken aan onze wei-doorleefde erva ringen. Dr. JOS. DE OOCK. N. N. te Den H. Noch door buitengewone krachtsopwinding, noch door noodelooze krachtsverspilling moeten uw daden wor den beheerscht. Driftige opwinding en lamlendig getob moeten de wereld uit. Gij vreest vóór uw daad reeds het oordeel der wereld, maar u vergeet, dat wanneer u uw voornemen ten uitvoer brengt, zonder wankelen of wijken, u den eerbied van de wereld af dwingt. Steeds heeft men bewondering voor het werk van mannen met durf en de tobber, die het oordeel der menschen vreest, kent de grilligheden en de onstand vastigheden der menschen niet, die heden vergoden wat zij gisteren verguisden. Verzonden brieven: Mevr. J. te Den- H.; S. te Den H. Voor de lezer» van ons blad geeft onz* psychologische medewerker Dr. Jos. de CocJs, van Merlenstraat 120, 's-Graven- hage gratis zielkundige adviezen, o.m. over de wijze waarop zij hun geest kun nen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen worden geregeld In dit blad behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schrifte lijk aan de aanvragers. nuchter en practisch Amerika gebracht aan den vooravond van zijn groote daden. Wel was het verre van een vorstelijk begin. En verre van een succesvolle eerste schrede Er was wildernis een voor het doel nog volstrekte woestenij. Er was moeras Er was een schijnbaar ondoordringbare berg. Er was ziekte en dood en een leger van muskieten. Er was hygiëni sche verwaarloozing.Er was angst bij de negers en koelies en gebrek aan be hoorlijke werkkrachten. Het was nog de periode dat „iedere dwarslegger" 'n men- schenleven kostte".... Van, de met moeite saamgebraohte 16.000 werklieden in het eerste Amerl kaansche jaar, moesten er 8.600 in de noodhospitalen wegens koorts worden op genomen! Voor dit alles moest slechts een enkel ding in de plaats komen: Het Kanaal. Het lang begeerde Kanaall En niet alleen de woestenij en niet al leen- de technische chaos, maar dit kanaal zelf was een uiterst moeilijk punt op de daden-agenda: Er was niet enkel zee ter weerszijden met 'n strook land ertus- schen, welke slechts diende te worden doorgravenl Neen Er was een bedui dende niveau-wisseling tusschen de beide oceanen en een onregelmatig getij-ver loop, waaraan zelfs de Lesseps aanvanke lijk niet had gedacht. Zijn projectie gaf niet meer dan een ln groote trekken vast gestelde doorgraving van de, landengte tot een open verbinding van zee tot zee... Dat kon echter practisch niet! Want het getij-verschil in de Oaraibi- sche zee bedroeg ten hoogste vijftig k zes tig centimeter en beliep aan den Pacific Ooast globaal tusschen de vier en vijf me ter, ja kon zelfs oploopen tot zes me ter! Er zou derhalve ln het kanaal wel een stroom staan van soms drie tot vier mijl en deze stroom zou om de zes uren., keerenl Het water in de verbinding zou heen en weer gaan als van 'n snelle rivier van het hooge naar het lage tij Soms zou 't 'n halve waterval zijn. Soms zou de bedding haast droog staan. Tenzij men uitgroef op een geweldige diepte....

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 11