Vierde blad BINNENLAND. VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1829. Het gebeurde in het Prov. Ziekenhnis te Santpoort. kunnen Ged. Staten niet toegeven. ZÜj kunnen zich overigens geheel vereenigen met de meening van die leden, die in het voorgekomen ongeval geen aanleiding kunnen vinden tot demping van het meertje over te gaan. edaan zijn door den rechter-commlssaris, en officier van Justitie te Dordrecht en den procureur-generaal, voor welke uitla ting hij door den voorzitter op de vingers SPECIALE FOTOKAARTEN FOTO EISELIN, POLDERWEG 60. Voor onze Jeugdige lezeresjes en lezertjes. TWEEDE KAMER. IR. L. A. FRUYTim Terug MJ de arbeidsinspectie? Naar de Tel. verneemt ligt het In de bedoeling, lr. L. A. Fruytler oud-gouver neur van Ouragao, weer 'te benoemen bij de arbeidsinspectie en wel als hoofdin specteur van den arbeid, in dezelfde functie dus, die hij vóór zijn benoeming in Ourapao bekleedde. DE RADIOKWESTIE. De heer M. Schmidt Ernsthausen heeft zich tot den minister-president gewend met een adres, waarin hij verzoekt de kwestie van den zendtijd door een referen dum, hetzij van alle kiesgerechtigden, het- zi| van alle radioluisteraars, te doen be slissen. EEN GEDENKTEEKEN VOOR HEIJERMANS ONTHULD. Gisteren vijf jaar geleden overleed Her man Heijermans en op dezen dag is in het Vondelpark te Amsterdam, dicht bij den ingang Vondelstraat, het door dr. Mendes da Costa vervaardigde borstbeeld van den grooten schrijver onthuld. De voorzitter van het comité, dr. F. M. Wibaut, heelt daarbij een rede gehouden. Drie jaren na de begrafenis van Her man Heijermans, zoo zeide dr. Wibaut, vormde zich een comité met het doel, in Amsterdam een gedenkteeken voor Heijermans op te richten. De samenstel ling van het comité was de aanwijzing van de groote waardeering voor Heijermans, die onder zijn kunstgenooten, maar daar naast in breede kringen leefde. De vele honderden bijdragen van een klein be drag, die bij het comité inkwamen, ge tuigden van de liefde, die Heijermans zich verworven had in nog veel breedere kringen. Na in het kort het werk van Heijermans gereleveerd te hebben, draagt het comité thans, onder betuiging van zijn dank, Heijermans' gedenkteeken aan het stads bestuur, vertegenwoordigd'door den wet houder voor de Publieke Werken, over. Wethouder Abrahams bracht na de ont hulling van het monument, namens het gemeentebestuur dank aan het comité. Heijermans, zoo zeide hij, is een strijder voor de maatschappelijk zwakken geweest. Na hem sprak nog mr. Chr. P. van Eeghen. Mevrouw de BoerVan Rijk legde een bloemenhulde bij het monument. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Het Wegenfonds. Het plan In 15 Jaar uitgevoerd. In hun antwoord op het Algemeen Ver slag der afdeelingen zeggen Ged. Staten, dat om het juiste cijfer te verkrijgen, dat volgens de begrooting in het jaar 1930 aan de wegen zal worden verwerkt, de posten 9, 13 en 16 moeten worden samen gevoegd, zoodat een bedrag van 1.516.000 wordt verkregen. Met jaarlijksche uitgaven van rond l1/» millioen op een totaal van 22 millioen zou het plan in 15 jaar voltooid zijn. Naar de hoofdingenieur-directeur me dedeelde, zal het mogelijk zijn in het jaar 1930 te besteden voor grondwerken 2.600.00, voor bruggen 400.000 en voor aankoop van terreinen en gebouwen 500.000, tezamen 3.500.000. Post 16 der begrooting zal dan met een bedrag van 2.534.000 moeton worden verhoogd. Ged. Staten doen bij deze daartoe het voorstel. De plannen voor den weg Alkmaar- Schagen zijn gereed. Voorzoover de vragen omtrent de mautregolen, welke Ged. Staten zich voorstellen te nemen, ten einde derge lijke ongevallen ln den vervolge tegen te gaan, betrekking hebben op de ongeval len, die uiteraard met de actieve therapie nauw verband houden, kan worden mee gedeeld, dat Ged. Staten zich geheel kun nen aansluiten bij die leden, die inkrim ping van de toepassing der zoo zegenrijke tl erupie als gevol<* van het voorgevallene zouden betreuren. Van een te ver doorvoeren daarvan ls in het algemeen geen sprake. Nauwkeu rige selectie der bultenploegen blijft uiteraard een noodzakelijke vereischte. Ged. Staten sluiten zich dan ook van In de memorie van antwoord het verslag der afdeelingen betreffende de begrootingen voor 1930 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, schrijven Ged. Staten o.m.: Bij de bespreking van de in het zieken huis nabij Santpoort voorgekomen onge vallen is blijkbaar niet onderscheiden tussohen gevallen, welke verband houden met de actieve therapie (aanvallen op verplegers) en die, waarin door bijzon dere omstandigheden patiënten werden getroffen door ongevallen, welke even wel met het systeem van verpleging, dat met den naam actieve therapie wordt aangeduid, niets uitstaande hadden. Gedeputeerde Staten moeten de ge dachte afwijzen, als zouden de door hen op vragen van den heer van Rooijen ver strekte inlichtingen onjuist zijn geweest, Eenige soberheid in de ooenbare beant woording van vragen omtrent dergelijke delicate gevallen wordt uit den aard der zaak vereisoht. Dat de vrijheid van beweging in de sanatorium-afdeeling te groot zou zijn, ganscher harte aan bij de woorden van waardeering aan de leiding der zieken huizen en aan het daaraan verbonden personeel gericht. De gedachte aan de inspanning en de opofferingen, welke het personeel van de ziekennuizen van hoog tot laag zich tot heil van de geestes zieken getroost, moge er toe bijdragen, dat het voor hét vormen van een oordeel niet uitsluitend op dagbladberiohten wordt afgegaan, ERNSTIGE WETHOUDERSCRISIS IN DEN HAAG. Het Grondbedrijf om zeep ge bracht - Vier wethouders ontslag genomen. In de Donderdagochtend gehouden raadszitting van Den. Haag kwam aan de orde de motie-van Beresteyn, strekkende, zooals wij mededeelden, ten opzichte van het Grondbedrijf verkoop voor te stellen en erfpachtuitgifte in de tweede plaats. Deze motie, waaromtrent den vorigen keer de stemmen hadden gestaakt werd thans met 24 tegen 21 stemmen aangenomen. Na deze beslissing dienden de wethouders De Wilde, Drees, Van der Meulen en Vrij en- hoek hun ontslag in. Het „Handelsblad" schrijft omtrent het gebeurde: Er heerschte vanmorgen in de raadszaal uit den aard der zaak een ietwat zenuw achtige stemming. Alle dames en heeren waren present. De spanning steeg met de seconde. Niet zoodra hadden de afwezigen van Maandag hun stem vóór de motie uit gebracht of men begreep, dat het pleit beslist was. Met 24 tegen 21 stemmen werd de motie-van Beresteyn aangenomen. En toen stond wethouder Vrijenhoek op en las, mede namens zijn collega Drees, een korte verklaring voor, waarbij hij me dedeelde, dat de beide socialistische wet houders na de zoo juist gevallen beslissing meenden niet langer hun functie te kun ne waarnemen. Vervolgens stond wethou der Van der Meulen (lib.) op om op zijn beurt te komen verklaren, dat hij na het voorgevallene meende niet langer de ver antwoordelijkheid voor zijn functie te kunnen nemen. De heer De Wilde (a.-r.) nam hierna het woord om het uitvoerigst van al zijn col lega's zijn ontslag te motiveeren. Hij zeide o. m., dat hij tegen de motie op zichzelf geen bezwaar had, maar dat hij van stonde af aan de vérstrekkende politieke betee- kenis van de aanneming der motie bad ingezien. De politieke verhoudingen zullen zich nu geheel wijzigen. Het jaar 1930 zal meer dan eenig ander jaar zeer zware eischen stellen vooral aan den wethouder der Financiën, gezien de nieuwe regeling tusschen Rijk en gemeenten. De drie verklaringen der vier aftre dende wethouders werden met applaus zoowel uit den raad als van de publieke tribune, welke dicht bezet was, begroet. Enkel wethouder Quant (r.-k.), die voor de motie heeft gestemd, blijft aan. De ge- heele raad betoonde intusschen zijn in stemming met de woorden van burgemees ter Patijn, die de aftredende leden van het college namens den raad en namens de gemeente hartelijk dank zegde voor het door hen verrichte werk in het belang van de stad. Vérstrekkend gevolgen. Een eerste gevolg van de heden gevallen beslissing is, dat de behandeling van de begrooting is uitgesteld. Het demissio naire college kan natuurlijk deze begroo ting, waarin het Grondbedrijf in zijn tegenwoordlgen vorm is verwerkt, niet verdedigen. Twee andere onmiddellijke gevolgen zijn, aldus „Het Volk", dat het saneerlngs- plan van Óud-Schevenlngen van de baan is en dat het voorstel, om aan het ge- meentepersoneel een vacantie-bijslag te verleenen, nu niet kan worden behandeld. voorzien van Kerst-Nieuwjaar opdruk. Per '/a dozijn f 2.—. Per dozijn 13.—. Vergadering van Donderdag. Donderdag wordt allereerst voortgegaan met hoofdstuk IV Justitie, waarbij mej. Katz de Giessen-Nleuwkerk-zaak nog maals in debat brengt en de daarbij ge maakte fouten scherp laakt. Ten opzichte van rechercheur De Jong heeft de minister de fouten wel wat verzacht, meent zij. Ook het geheime dossier komt ter sprake; de behandeling van het Amsterdamsché Hof is evenwichtig geweest, meent spr. en volkomen objectief. De heer Beumer laat zich scherp uit over de houding van de pers, die met illustraties en dikke let ters werkte. De heer Duys maakt zich over wat deze spr. zegt zeer boos en voegt hem herhaalde malen toe, dat hij onwaar heid spreekt De heer Drop bespreekt de straffen, die voor arbeidswetovertredingen wortlen opgelegd, en die z. i. ts laag z t De hssr Wijnkoop spreekt van „mist i- dea", dis Is de zaak Gieesen-Nieuwkaak wordt getikt. Zij hebben het geheime dos sier overgelegd aan de rechtbank en het hof, en de minister kan tegen hen maat regelen treffen als hij dat wil. Van betee- kenls is, dat men geen meineed-proces tegen den rijksrechercheur be' 1 vrees waarschijnlijk, dat dan on .e superieuren meer aan het licht kom*. Ook dr. Zandt bespreekt deze kwestie nog Antwoord van den Minister. Uit het antwoord van Minister Donner teekenen w]j aan, dat hij nader zijn uitla ting omtrent de wijze van werken van het Amsterdamsche Hof preciseert. Minis ters persoonlijk oordeel is, dat hij geener lei reden heeft aan de onschuld der be wuste personen te twijfelen. De kennis name van het geheime dossier was niet van overwegende beteekenis. Wat rijks rechercheur De Jong betreft, deze ls thans buiten dienst gesteld, in afwachting van een andere beslissing. Hij wil tegenover den rijksrechercheur zooveel mogelijk rechtvaardigheid betrachten. De rechter commissaris heeft inderdaad te veel over gelaten, maar men bedenke, dat hij nog slechts drie maanden in functie was. De geest van de Dreyfuszaak heeft bij de justitie niet voorgezeten. Maar men vergete niet, dat men' al die jaren ermede zat, dat het niet gelukte de Kroon's op hun verklaringen terug te doen komen. Daarvoor is heel wat pressie op hen moe ten worden geoefend! De heer Duys meent in zijn repliek, dat er niet meer behoeft te worden onderzocht, doch dat De Jong dadelijk kan worden ontslagen, en mr. Marchant deelt mede, dat zijn vertrouwen in den minister ernstig is geschokt. Gevangenissen, enz. De e.-d. predikant Van der Heide be pleit o. a. godsdienstige verzorging van gedetineerden door vrijzinnige predikan ten, en nog andere verbeteringen, mejuf frouw Meijer behandelt o. a. het arbeids- systeem, mej. Katz is niet bevredigd door 's Min. antwoord inzake reorganisatie van de colleges van regenten. Ook de werk inrichtingen te Hoorn en Veenhuizen worden nog besproken. Ten opzichte van de reclasseering zegt ds. Van der Heide dankbaar te zijn voor het verhoogd sub sidie, maar niet voldaan. Mej. Meijer vraagt hoe de Minister die f 50.000 denkt te besteden. W aterstaa tsbegrootln g. Des avonds Waterstaat. Hieromtrent valt voor ons niets te vermelden. Bij de verdere behandeling van de Wa- terstaatsbegrooting worden o. a. bepleit aanleg van een haven te Oostmaborn en verlenging van den landingssteiger te Schiermonnikoog. Luchtvaart De heer Van Braambeek vraagt aan dacht voor de groote beteekenis van de luchtvaart in het geheele verkeerswezen. De minister late den aanleg van vlieg- havens niet over aan de gemeentebesturen, doch zorge van Rijkswege hiervoor zoo veel mogelijk, opdat deze ook voor de spoorwegen belangrijke zaak in eene hand blijve. VRIJDAGMIDDAG. BlnnenL Zaken en Landbouw. De heer Gerhard wil de krankzinnigen verzorging bij hoofdstuk Volksgezond heid onderbrengen. De heer Van den Heuvel houdt een betoog, waarin hij o. a. afschaffing van den stemplicht bepleit en zet een z. i. betere indeeling uiteen. Da heer Van Zadelhof f bespreekt de dieren bescherming en vraagt bescherming tegen kwellend vervoer. Ook worden er veel ta veel vergunningen voor hondekarren uit gereikt. De heer Lingbeek critiseert vele burgemeestersbenoemingen, die niet in overeenstemming waren met de geloofs overtuiging van de meeste inwoners. De heer Gerhard in tegenstelling met den heer Van den Heuvel, die een pleidooi had gehouden voor hun zelfstandigheid bepleit vereeniging van kleine gemeen ten, in het bizonder samenvoeging van de gemeenten Venhuizen en Wijdenes. De staatsrechtelijke positie van den Wie- ringermeerpolder dient in het belang van een gezonde ontwikkeling van dien polder zoo spoedig mogelijk haar beslag te krij gen. De heer Duymaer van Twist be spreekt de vaak zeer hooge scheep vaartrechten. Ook Mej. Westerman houdt een pleidooi voor dierenbescherming. De heer Oud begrijpt niet het stand punt van den minister inzake samenvoe ging van de hierboven genoemde gemeen ten. Thans ls men óók ln Wijdenes vóór de vereeniging. Tegen het denkbeeld van den heer Van den Heuvel inzake de ver deeling van het land' ln kiesdistricten waarschuwt spr., daar van bet beginsel der evenredigheid dan niet veel meer terecht kwam. vermakelijk ls wat deze spr. naar aanleiding daarvan over de kleine par tijen zegt. Zeker vertegenwoordigen afge vaardigden als de heeren Braat en Floris Vos geen staatkundig beginsel. Maar wat kan men daaraan doen? Zulke kleine par tijen zijn een veiligheidsklep voor de kie zers, die niet tevreden zijn over het op treden der groote partijen. Spr. zou ook personen als de heeren Wijnkoop en De Visser, zoolang deze een voldoend aantal kiezers achter zich hebben, voor geen goud willen missen uit de Kamer. De heer Wijn koop zou veel gevaarlijker zijn indien men hem niet in de Kamer gelegenheid gnf zijn ideeën té uiten. In de Kamer passen derrelijke personen zich langzamerhand bii ons aan. (Vroolhkheid). Mejuffrouw Meijer bepleit, ter beteuge ling van de danswoede, het invoeren van dansrverlovsn. Voor hst overige valt voor ons nlst vesl meer te vermelde*. Dinsdag voortzetting Goede middag, jongens en meisjes, nou hebben we een hoek van de krant heelemaal voor jelui bestemd. We hebben iets te vertellen, dat je reuzenleuk zult vinden, en dat vader en moeder vast wel goed vinden. Verleden week kwam er een meneer bij ons met een wagenvol prentenboeken. Ze waren in twee soorten, een heette «Puzzleboek* en bevatte een heelenboel raadsels, het tweede was ge titeld »Spel-Boek« en daar kon je, met één en twee dobbelsteenen, allerlei aardige spelletjes mee doen. Drie kabouters zaten om een tafel en hadden er wat een schik mee. Nou, je begrijpt, dat we raar opkeken. >Meneer,« zei een van de heeren van de redactie, »u is verkeerd. U moet bij Sinterklaas wezen, die zit al te wachten.» Maar die meneer schudde zijn hoofd. »Niks hoor,« was het antwoord, »Ik moet bij de Heldersche Courant wezen.' Nou, en toen vertelde die meneer, dat-ie een wagen vol van die boeken had, die bestemd waren voor de kindertjes van onze abonné's en van hen, die losse nummers koopen. »Kijk,« zei hij, »die Heldersche jongens en meisjes lossen zoo graag raadsels op uit het Juttertje, en deze twee boeken hebben we speoiaal voor ze laten maken, voor de lange winteravonden. Want nou is het nog mooi weer, maar straks beginnen de stormen en de regens en dan ia het niet veel gedaan. Op het strand waaien ze weg en in de duinen stuiven ze ds ooren vol. Moeder houdt ze dan wel eeu beetje thuis, en omdat ze zich misschien gaan vervelen, hebben we deze boeken gemaakt. Wat zegt u ervan Nou, wij vonden het reusachtig, dat begrijpen jelui. Ea toen hebben we dan de hand over het hart gestreken en tegen mekaar gezegd: >Die Heldersche jongens en meisjes moeten we te vriend houden, hoor 1 Ze halen geen vogelnestjes uit, ae stoken geen vuurtje, ze vangen geen puistjes, ze doen gsen kattekwaad, de jongens trekken de meisjes niet aan d'r vlechten (dat kunnan ze niet, want de meisjes hebben geen vlechten meer, hé? alle» bubikop), de meisjes achelden de jongens niet uit... kortom, het ls een oerdegelijk ras, dat Nleuwedlepscke, en omdat bot zulke snoesjes zijn, zullen wij ze deze verrassing geven. En nou moeten jelui eens goed luisteren, jongens en meisjesdie boeken, die je hier in 't klein afgebeeld vindt want ze zijn veel grootsr, wel 85 X 28 cM., stellen wij voor jelui verkrijgbaar tegen den prijs van 15 cent per stuk. Is dat nu niet goedkoop Dat kun je zelfs uit je eigen spaarpot betalen en houdt dan nog geld over. Jelui behoeven dan slechts de bon op ons bureau af te gevei met 15 «ent of 80 cent en ontvangt dan van ons het boek of de belde boeken. Wie 't eerst komt, 't eerst maalt. Wie wil van de partij zijn BON: Puzzleboek ter verkrijging van een 8pel.Boetrj- Doorhalen wat niet verlangd wordt. 15 waarvoor hiernevens «ent.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13