HET HUISJE IN HEI RAVIJN FOSTER'C Uw BRONCHITIS ABDIJSIROOP NIEUWSBLAD VOOR DEN Fr\DER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD Eerste Blad. OOK VOOR Lampen-prijzen JL RugpijnNieren Pillen Nr. 6733 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1920 57ste JAARGANG Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor alle voertuigen! WEEKOVERZICHT. FEUILLETON Profiteert van onze speciale voor de St. Nicolaas! Electrische Rijwiellantaarns voorradig in tien" soorten, van af Voor de Reclamelamp f 7.— welke geëtaleerd is, vragen wij uw bijzondere aandacht, evenals voor de Lucas-combinatie. Verder een ruime keuze cadeaux! Handwarmers van af f 0 85 Jasbeschermers f 0.75 Stuurtusschen f 0.75 Voetpompenf 0 60 Elec. Achterlichten (compleet). f 0.75 Kaarslampenf 1.50 Batterijlampenf 1.00 Kloksloten f 1.25 :-: Zadels spotprijs! Alvorens uw inkoopen te doen eerst even kijken bij Vischmarkt. Nierkwalen verouderen U! AKKER Voorde Borst. BUITENLAND. sss HELDEBSCKE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland fa. Ned, O. en W. Indië p. leepoat f a.io, id. p. mail en l»nden f3.ao Zondagsblad resp. fo.jo, fo.7o, fo.70. f r._ Modeblad resp. fo.95, ft.as, fi.at, f ,.35. Losse nos. 4 et; fr.p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 90 en 41a Poat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Inge®. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: oud: Z 24 - 18.47 7.88 15.57 2.00 14.45 M 25 0.80 14.00 7.82 15.56 8.20 10.07 D 26 1.50 14.12 7.84 15.56 4.45 17.18 W 27 8.08 14.24 7.80 15.55 5.47 18.13 D 28 4.26 14.30 7.88 15.54 0.39 19.02 V 29 5.43 14.52 7.40 15.58 7.23 19.42 Z 30 1.00 15.11 7.42 15.52 8.01 20.20 Zaterdag 23 Nov4.29 uur. Zondag 24 4.27 Maandag 25 4.26 Binnenland. De tollen rallen verdwlfnen. In het komende jaar zullen de tollen, de ergernis van ieder weggebruiker, nog wel zeker niet alle verdwijnen, doch toch zullen er weer eenige afgekocht worden en de weg dus vrij gemaakt worden voor het verkeer. De middel-eeuwsche toestan den zullen langzaam verdwijnen, langzaam maar zeker. Op de begrooting van het wegenfonds, voor 1930, is een bedrag van 800.000 gul den uitgetrokken voor afkoop van tollen. De minister meent het dus ernstig en onze voorspelling is alzoo niet voorbarig. Iets over bet reddingwezen en redders. Er hebben deze week eenige gebeurte nissen plaats gehad, die we niet onver meld mogen laten. In de eerste plaats het 105-jarig bestaan van de Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij. Men weet, dat deze maatschappij het gebied ten Zuiden van Hoek van Holland voor haar rekening heeft en ook, dat zij de laatste jaren flink in de slappe was is gekomen, door propa ganda van de „Nw. Rott. Crt.", waardoor zij in korten tijd een kapitaal van meer dan 400.000 gulden bij elkaar had. Maar er is ook veel geld noodig voor het red dingwezen en voor de mannen, die zich aan dit prachtige vredeswerk geven. Daarom is ook verheugend het feit, dat het hoofdbestuur van het „Dorus Rijkers fonds" deze week kon meedeelen, dat alle oud-redders, die in behoeftige omstandig heden verkeeren en op grond van de door hen verrichte reddingen, in aanmerking komen voor een uitkeering, door het fonds worden ondersteund. Wel gaarne zou het hoofdbestuur een grootere uitkeering verleenen, dan zij verstrekt, doch daarvoor is meer geld noodig. Als u dus ook een bijdrage wil geven, of de uwe wilt ver- hoogen, het zal zeker van harte welkom zijn. Vit het Engelsoh door HEADON HIEL. 87) Er was zoo weinig vraag naar de groote blikken, dat zij er altijd maar een paar in voorraad hadden, imaar toevallig hadden ze in de laatste vier dagen twee verkocht. Dat maakt een eind aan alle twijfel, dacht Hector, terwijl hij weer op zijn motor klom en op weg toog naar het „Stations Hotel". Toen het signaal voor den trein uit Lon den ging, stond de vuile auto van het Stations Hotel voor den ingang van hei station, met Hector achter het stuur. Hij was zoo prachtig vermomd, dat zijn beste vrienden hem niet herkend zouden heb ben. Het was een donkere avond1 en het motregende. Er brandden slechts enkele lampen, zoodat het bijna verlaten station maar zwak verlicht was. De locomotief kwam puffend den hoek om, maar overi gens bracht het binnenkomen van den trein weinig vertier. Twee dronken zee lui, geholpen door den ongeduldigen con ducteur, strompelden een derde klas coupé binnen, en eerst leek het of er niemand zou uitstappen. Juist toen de chef het sein van vertrek gaf, werd de deur van een eerste klas coupé opengeworpen en een lange man sprong lenig op het perron. Hjj droeg een handtasoh en toen hij zijn kaar tje had afgegeven, stapte hij op de wach tende auto «f. Tenslotte vermelden we het feit, dat de nestor der Zandvoortsche redders, Jacob Koper, deze week tachtig jaar oud is ge worden.' Het zeemansbaanrtje ds wel ge zond, want tal van oude redders bereiken dezen leeftijd der zeer sterken, al hebben ze vaak een leven van ontbering achter zich. Herrie ln het communistische kamp. Er is herrie in het communistische kamp. Het gaat de radicale elementen in deze partij, hier te lande veel te kalm toe, er wordt te weinig bereikt. En dat is na tuurlijk te wijten aan het optreden van de leiders. Zoo werd op de laatste partij conferentie van de Comm. Partij Holland, aan de partijbestuurders Wijngaarden en Lakerveld verweten, dat zij wel meededen de arbeiders op te zetten tot daden, waar bij onder die arbeiders, hetzij door verlies van hun betrekking, hetzij anderszins, slachtoffers vielen, maar dat zij zelf, wan neer er daden van practischen strijd te verrichten,waren, èf onvindbaar bleken te zijn, óf zioh te laf toonden daadwer kelijk mee te doen. Het fraaiste van alles is misschien wel dat de slachtoffers, hierboven genoemd, door de partij-bestuurders geheel aan hun lot werden overgelaten. Van de broeder schap bleek dan dus al heel weinig en de „gedwongen vrijheid" was bitterder dan harde arbeid, omdat zij geen inkomsten en dus geen brood bracht. Door de oppositie is nu op scherpe wijze deze methode gegispt en is er op gewezen, dat het wel heel gemakkelijk is, I 5.75 tot f 14.—. om iemand aan te zette® tot propaganda, of tot daden van geweld; als men zelf ach ter de schermen blijft. Het gevolg van een 'en ander zal wel zijn, dat Loutje de Visser uit de partij zal gaan en er radicalere elementen voor hem in de plaats komen. Een van die oppo sitie-mannen is zekere dr. Koch, die eenige weken terug trachtte een organi satie te stichten van iaidarbeiders, doch' die bijtijds door „D? Standaard" werd ont maskerd' als communisSsch-propagandist. En hoe lang zal Koch Jen de zijnen zioh dan staande weten te houden? De verdeeldheid in het oommunistische kamp wordt grooter 'en we zitten dus waarschijnlijk binnenkort in de Kamer opgescheept met drie partijleiders, van drie communistische partijen. 'Want na tuurlijk zal Loutje het er niet bij laten zitten en zeker zal hij overgaan tot de stichting van een eigén partij, zooals David Wijnkoop het voor hem deed en zooals wellicht nog tal van anderen het na hem zullen doen. Buitenland. Een kabinetscrisis ln België afgewend? Onze sombere voorspelling, dat het ka binet Jaspar het wel niet langer dan tot het begin van deze wéék uit zou houden, is niet uitgekomen. Men heeft het gevaar van een kabinetscrisis tot nog toe weten af te wenden. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat het nu geheel bezworen is en het kabinet zóó vast zetelt, dat er geen vallen meer mogelijk II De toestand is echt' belangrijk - opge klaard, door het féttfMt er -met 81 tegen 15 stemmen, door de liberale fracties van Kamer en Senaat, een motie aangenomen is, waarin het vertrouwen wordt uitge sproken, dat de liberale ministers, (van wlen immers het gevaar dreigde), in den schoot der regeering tot een accoord zul len geraken. Wanneer deze motie ook door den libe ralen partijraad wordt goedgekeurd, kan men een crisis zoo goed als geweken be schouwen. Duitsche boeren, die het te benauwd krijgen ln den heil staat. De laatste weken trachten honderden Duitsché boeren, die waarschijnlijk door schoone voorspiegelingen verlokt waren* zich in den Russischen heilstaat te vesti gen, het land der Sovjets te verlaten en zich weer naar Duitschland te begeven- Op bet oogenblik bevinden deze Duitsche kolonisten zicH te .Moskou, in een ellendi- gen toestand, daar hun geld intusschen is opgeraakt. De Sowjet-autoriteiten wen- schen de boeren niet te laten vertrekken en al doet de Duitsche regeering alle mo gelijke moeite om de emigranten te onder steunen en hen in de gelegenheid te stel len naar hun vaderland terug te keeren, de sowjet-autoriteiten weigeren passen af te geven. Intusschen wenschen steeds meer kolo nisten te emigreeren. Zij komen uit ver schillende richtingen per trein naar Mos kou, verlaten 50 a 60 K.M. voor Moskou den trein en probeeren dan te voet of te paard in de stad te komen, teneinde aldus de oontróle te ontgaan. Dit alles wijst er niet op, dat de toestand in Rusland zoo rooskleurig is. Misschien zijn de Sowjet-autoriteiten bang, dat de Duitsche emigranten, als zij eenmaal het „beloofde land" hebben ver laten, een boekje open zullen doen van de toestanden die er heerschen, welk feit zeker niet bevorderlijk zou zijn voor de oommunistische propaganda in bet bui tenland. Dit zal ook wel de reden zijn geweest dat de Russische regeering overgegaan is tot het ultwfjzen van een bekend journalist, n.1. den correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Moskou, Paul Seheffer. Scheffer wordt algemeen erkend, niet al leen als een zeer bekwaam, doch ook als een buitengewoon objectief journalist. Hij wist dan ook veel in het sowjet-systeem te waardeer en, andere dingen te vergoelijken, Ik moet naar het huisje van juffrouw Calloway, ergens bij de Duivels Kloof, zei hiji met gedempte stem. Hot is ge loof ik zes imijl. Ik heb gehoord dat zij1 kamers te huur heeft. Het spijt mij meneer, zei de amateur chauffeur, maar ik ben besteld. Want noch het gezicht dat naar hem opkeek, noch de stem waren die van Mapleton. Als u den passagier met dezen trein verwachtte, dan is hij niet meegekomen. Ik was de eenige reiziger. Als u even waoht zult u zien, dat ik gelijk heb. Er verscheen verder niemand. Een geeuwende ambtenaar sloot het loket. Hector, die al vreesde d'at zijn plan ln duigen was gevallen, keek zijn nieuwe „vracht" onderzoekend aan. Plotseling beet hij zich op de lippen om een kreet te onderdrukken. Want ofschoon enkele trekken van zijn passagier hem bij na dere beschouwing toch aan Mapleton her innerden, zonder den hangsnor dan was heit gelaat voor hem zonder eenigen twijfel, dat van den beruchten verval- scher Dempster Legrand. „Het gezicht van een duivel" had hij gezegd, toen hij het portret had gezien en hij wist geen betere kwalificatie, nu hij het in werke lijkheid zag in den druilerigen avond. In orae mijnheer, zei hij, - stapt u maar in. Ik zal u naar de Duivels Kloof brengen, daar mijn passagier toch niet met den trein is meegekomen. HOOFDSTUK XXV. Zondag bij de Duivels Kloof. Toen Lord Purbeck, lady Madge 1 tante Drusllla den volgenden morgen a de ontbijttafel plaats namen, was er n j geen bericht van Hector. Ze waren tot Na den middelbaren leeftijd heeft men zoo vaak last van rugpijn,' duize ligheid, waterzuchtige zwellingen en urinestoornissen. En dan moet vaak gedacht worden aan overspannen nieren. Want gedurende uw geheele leven passeert iedere drie minuten het bloed de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden. Geen wonder derhalve, dat deze organen verzwakken kunnen. Er bestaat gevaar voor uitbreiding van uw kwaal en daarom is het ver standig bijtijds in te grijpen. Versterk uw nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het zacht werkende middel, dat blijkens de ervaring van zoovelen een weldadigen invloed kan uitoefenen. Houd uw nieren jong en flink, dan houden deze uw flink en jong. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden* en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bijdeteerelongen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: fL5qf2.ni OO doch legde ook den vinger op de wonde- plek als hij misbruiken zag, of als er be stuursmaatregelen genomen werden, die te veroordeeden waren. Van objectiviteit schijnt echter de Sowjet-regeering niet gediend en zoo vond men het maar beter, om Paul Scheffer, die met vacantie in Duitschland vertoefde, geen toestemming meer te verleenen, naar Rusland terug te keeren. ENGELAND. lang na middernacht opgebleven ln de hoop, dat hij zou komen, maar tevergeefs. Waarschijnlijk heeft hij. een zwaren nacht gehad en heeft hij zioh verslapen, trachtte de Graaf zich en de anderen ge rust te stellen, dodh zonder succes. Alle drie hadden ze een angstig vermoeden over wat een zware nacht kon beteeke- nen met betrekking tot een man als Ma pleton. Het „verslagen" kon wel eens van dien aard zijn, dat er in deze wereld geen ontwaken op volgde. Het binnenkomen van de bedienden deed hen zwijgen en ze gebruikten deze pauze om hun post door te kijken. Zoodra ze weer alleen waren, hield Lord Purbeck een brief ln de hoogte en zei met een stem die een beetje onvast klonk: De afperser weer. Luister eens: „Daar het den schrijver van dezen brief is gebleken, dat Lord Purbeck en zijn opzichter John Budge bekend) waren met de identiteit van den werkman Cassidy, die dood aan het strand is ge vonden, en dat zij dit verborgen1 hebben gehouden voor den lijkschouwer, bericht schrijver dezes dat nog tien duizend pond, dus met het andere dertigduizend pond moet gestort worden op rekening van Lucius Sharpo op Maanaag voor twaalf uur." Dit is hot zekere bewijs, dat wij met Mapleton te doen hebben, verbrak Madge na eenige oogenblikken de stilte, die op het voorlezen van den brief gevolgd waa Hij moet den naam Cassidy hebben gehoord van mijnheer Yeldham, die heeft me verteld dat hjj geprobeerd had Mapleton te laten schrikken door hem Cassidy's portret te'laten zien. De naaim van den dooden man stond op de foto. Ik wou dat Yeldham maar kvam of ven boodschap stuurde zei Lord Purbsck DE GELIQUIDEERDE DUITSCHE EIGENDOMMEN. Geen restitutie door Engeland. In tegenstelling met de in de Duitsche pers algemeen en in de Engelsohe voor een goed deel geuite verwachting heeft Snowden gisteravond in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering er onder geen enkele voorwaarde aan denkt om de op brengst van reeds geliquideerde Duitsche eigendommen aan dat land te restitueeren» Spr. zeide, dat Engeland hierdoor geen andere houding aannam dan de overige schuldeischers van Duitschland, en dat ongerust. - Waar ter wereld kan hij zitten - In de huurt van de biscuits en waar schijnlijk niet op een prettige* plaats, gromde tante Drusilla imet haar basstem. Zelden was het ontbijt op de Abbey zoo spoedig geëindigd en was er met zoo weinig trek van gegeten. Toen het achter den rug was, hielden ze krijgsraad. Alle drie waren ze het er over eens, dat er iets moest gedaan worden en dat het eerste wat moest worden opgehelderd de vraag was, of Mapleton den vorigen avond bij Martha Calloway was teruggekomen. Ten slotte besloten ze dat Lord Purbeck op de Abbey zou blijven, voor het geval dat Hector zou komen opdagen, terwijl Madge zou gaan vragen of er nieuws van Bessie was. Tante Drusilla ging naar de kerk, zooals gewoonlijk. Madge nam een stok uit het rek, zette een muts op haar weerbarstige haren, floot Doggie en ging de laan door. Zoodra ze bij het tuinhekje kwam, ver nam ze al, dat Hector zich niet in Martha Cahoway's huisje bevond. Ze vond Martha staan met de band boven de oogen' den weg afturend. O lady Madge, weet u ook waar mijnheer Hector, mijnheer Yeldham is? bracht ze er met moeite uit. Hij is den heelen nacht niet thuis geweest. Ik heb hem niet gezien, sedert hij gistermorgen is uitgegaan om naar Bessie te informee- ren aan de verschillende stations Hij heeft gisteren bij ons geluncht en daarna den middag bij. ons doorge bracht. Maar ik weet niet waar hij later naar toe is gegaan, verklaarde Madge naar waarheid. Ze wilde Martha niet nog angstiger maken door te vertellen wat ze wist. Juffrouw Calloway'g knap gezicht stond verbijsterd. Ik geloof diat ik gek ben geworden, lady Madge, of dat het huis hier behekst is,'zei ze. Wie zal nu aan de beurt komen? Zelfs Bobbie, de oude kater, is nergens te vinden. Meneer Map leton, die bad gezegd, dat hij gisteravond terug zou komen, is er ook nog niet weer. Is Mapleton vanmorgen ook nog niet thuis gekomen? Neen, ik verwachtte hem gisteren avond met den laatsten trein. En precies om dien tijd houdt er een auto voor de deur stil hier. Maar inplaats van mijn heer Mapleton was het een vreemde chauffeur, die zei dat hij met een heer kwam die kamers zocht. Toen ik hem vertelde dat ik geen kamers vrij had, reed hij weg. Ik vroeg den chauffeur nog of mijnheer Mapleton niet meegekomen was, maar hij zei dat de heer in de auto de eenige reiziger was, die met den avond- trein was meegekomen. Heeft u dien heer gezien, die naar kamers vroeg, informeerde Madge. Neen, hjj bleef in de auto terwijl de chauffeur met me aan de deur praatte. Ze waren maar een paar minuten bij. me. Het was donker en het regende. De chauf feur was ook een vreemde, niet die oude, die altijd de auto van Prebble reed. 'Een heel beleefde, jonge man. Het mysterie ging Madge's begrip te boven. Ze zag geen verband tusschen dit bezoek en de zaak, die haar zoo bezig hield. Plotseling schoot het haar te bin nen dat missohlen John Budge iets kon hebben gehoord. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1