Zeg het met Bloemen D. J BANSEMA BK EEWATER STRAAT 16 Springvloeden op Newfoundland. Schuld zonder boete. Een veroordocllng van de sen satiebladen. De postvluchten naar en van Indië. „Vliegers hulp". EEN VERG«ROOTING MET LIJST VAN PORTRET-ATELIER JAC. DE BOER IS „WERKELIJ K" WANDVERSIERING x SCHAKEN. L m mp§ as WM mm mm D A M M E N. MM WM. l w mm. frife m 7M. 1 m w Wky Wk ^Éflv Jt-'y rnm.^ mm. mm. mm mm*, mm. 8. 8. mw/) ml wè. Men adresseer© L" Bloemenmagazijn ,,D E LELIE" DE BOETEDAG TE BERLIJN. Niet minder dan 13 menschen hebben Woensdag te Berlijn op den boetedag zelf moord gepleegd of getracht dit te doen. Tragisch is het, dat een oude vrouw van 84 jaar zich door lichtgas van het leven heeft beroofd. De oorzaak van de zelf moorden ligt vooral in werkloosheid en minneleed. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. VtJf diooden. Tijdens een sneeuwstorm is Donderdag bij 'n spoorwegovergang te Dollas (Texas) een auto door een trein gegrepen en ver nield. Vijf vrouwen werden daarbij ge dood. JUWEELENDIEFSTAL TE LONDEN. Een brutaal stukje. donderdagmorgen om 10 uur hield in Bondstreet te Londen een auto voor een der groote juwelierszaken stil. Drie hee- ren stapten uit en schenen den winkel te willen binnengaan, maar op het laatste oogenblik draaiden er twee zich om en trokken revolvers terwijl de derde met een hamer de winkelruit insloeg en drie parel snoeren ter gezamenlijke waarde van pl.m. 40.000 gulden uit de étalage stal. Binnen een halve minuut snorde de auto in de richting van Piccadilly weg en ofschoon de „flying squard" en tal van particuliere auto's onmiddellijk de vervolging op zich namen, zijn de dieven met hun buit ont komen. De leege auto is later in Park Street teruggevonden. Reedis 27 slachtoffers gevonden. Aan de Zuidkust van New-Foundland zijn, zooals nu uit nadere berichten blijkt, door dezelfde aardbeving van Maandag, waarbij de telegraafkabels zeer hebben'ge leden, springvloeden voorgekomen, waar door verschillende menschen zijn omgeko men. Reeds zijn 27 lijken gevonden. Op het eiland Burin zijn 16 huizen weg gespoeld, waarbij 18 personen om het leven kwamen. Ook in andere streken is groote materieele schade aangericht. Naar uit St. Johns wordt meegedeeld, zijn de telegraafverbindingen met Zuid- Newfoundland nog steeds verbroken. Het stoomschip Portia bracht de eerste berich ten. Daaruit blijkt, dat Maandag tusschen 17.05 en 19.35 uur (Am. tijd) twee 5 meter hooge vloedgolven door de zeebeving tot diep in het land werden geworpen. Tal rijke visschersvaartuigen worden vermist. „DAAR STAAT DE MOORDENAAR UIT DUSSELDORP!" Groote opschudding veroorzaakte giste ren tegen den avond een dame te Boeda pest, die eensklaps van het trottoir midden den drukken rijweg in de Arenastraat op- holde en gilde: „Daar staat de moorde naar uit Dusseldorp in vrouwenkleeren; neemt hem gevangen!" Twee politie-agen- ten en een talrijke ménigte namen daarop de aangewezen vrouw, die zich niet ver weerde, gevangen en inderdaad bleek da delijk dat het een man was. Toen de dame bovendien in hoogst opge wonden toestand vertelde, dat de „vrouw" haar in Duitsch had aangesproken, welke taal zjj ook verstond, en gevraagd had om een wandeling in het nabijgelegen park met haar te doen, had de politie de groot ste moeite om te beletten, dat de menigte de(n) verdachte ter plaatse lynchte. Ge lukkig kwam er versterking voor de poli tie opdagen en terwijl eenige bereden agenten de menigte op een afstand hiel den, konden andere agenten den-verdachte een politiebureau binnenloodsen, vanwaar hij spoedig per autocelwagen naar het hoofdbestuur werd overgebracht. Aldaar was intusschen reeds bericht in gekomen van een familie te Ween en, dat een overigens ongevaarlijke krankzinnige, die thuis mocht worden verpleegd, maar die onder voortdurende bewaking moest blijven, omdat hij steeds vrouwenkleeren placht aan te trekken, ontsnapt was. Het bleek al spoedig, dat de verdachte moordenaar met dezen vluchteling iden tiek was, waarop de ongelukkige aan de hoede van zijn familie is teruggegeven. Meisje biedt zich als „lokaas" voor het monster aan. De politie te Dusseldorp heeft in de eindeloos slepende moordzaak plotse ling een eigenaardige helpster gekregen. Ten einde den ordebewaarders behulp zaam te zijn bij het vinden van een op lossing voor het grootste moordmysterie van deze eeuw, heeft een moedige typiste, een meisje van 21 jaar, zich als „lokaas" voor het monster aangeboden. Zij heeft de politie gevraagd om een maliënkolder, dien zij onder haar kleeren wil dragen en een 'stalen helm, die „opgemaakt" zal ■worden, zoodat hij er uit ziet als een hoed naar de jongste mode. Gekleed in deze wanenrustlng wil zij de eenzame straten van Dusseldorp en de verlaten wegen rondom deze stad, 's avonds laat «aan bewandelen. Zij hoopt, dat vroeger of later de moordenaar haar als zijn prooi zal uitkiezen en gelooft hem baas te zullen blijven, mocht hij het wagen naar aan te vallen. «Men heeft in dezen tijd, die zioh harts tochtelijk met psychologie bezig houdt, meermalen de gelegenheid gehad een Kranig ambtenaar O. M. of advocaat te hooren, die wees op wat de beklaagde placht te lezen en daaruit de motieven voor zijn misdaad trachtte af te leiden. De namen Dostojewski, Zola e. a. werden op- gen. epen en plotseling verscheen achter den beklaagde de schim van een genie, die als medebeklaagde voor de rechtbank stónd. Zonder bij de schuld aan de boete te denkon stelde men deze schrijvers voor als verheerlijkers van de misdaad. Het misdadige individu stond onder hun pa tronaat. En der censuur jeukten de vin gers om een Dostojewski te verbieden. Maar heel, heel diep in de laagte, daar waar zelden de blikken van ambtenaren O. M. of advocaten wijlen, bracht de tijd in internationalen vorm een erbarmelijke cohorte van boulevardbladen- voort, die geen misdadigersromans en geen detec- tievehistories publiceeren, maar eiken dag de breedste kringen van de bevolking der groote steden een schandaal, een porno grafische geschiedenis, een pioord opdis- schen, die zij zonder schaamte of zelfres pect tot in de duisterste bijzonderheden weten te schetsen, waarhij zij niet het treurige en tragische naar voren brengen, doch cynisch den moordenaar omgeven met een romantiek, die de laagste instinc ten der massa huldigt". Aldus de aanhef van een artikeltje in de „Prager Presse", dat wijst op een in ternationaal kwaad, dat ook ons land niet onberoerd gelaten heeft. Ook de rest van de beschouwing van het Praagsche blad, al zijn daarin speciaal de Tsjectooslowaak- sohe toestanden in het oog gehouden, is de moeite van het lezen waard. Wij laten haar hier volgen. „De boulevardpers jaagt naar sensatie. Moord, overweldiging, diefstallen, slaap kamerintimiteiten, dat zijn de thema's voor deze journalistiek. Het eene blad wil met het andere wedijveren. Het eene wil het andere overtroeven. Als de stof op zich zelf niet meer voldoende is, worden vette „koppen" ter hand genomen-. Gekleurd papier, gekleurde opschriften moeten de nieuwsgierigheid van de menigte prik kelen. Bij het ontbijt en bij het middag maal worden schandelijkheden opgedischt. Het zij hier reeds gezegd: Bijna geen blad is van deze lawine van journalistieke sensatiezucht verschoond gebleven! Men heeft geld noodig, maar geld wordt bij dit soort bladen slechts gewonnen door een opgeblazen sensatie! Het verschijnsel is internationaal! Maar bij een volk, dat de journalistiek eens heeft geholpen zijn vrij heid te veroveren, is een dergelijke pers een schande. Hier is.voor den censor een taak weggelegd. Hoe hij die vervullen moet en welke stelregels hem daarbij leiden moeten, zou door een onderzoek gemakke lijk zijn vast te stellen. Men zou met heel eenvoudige middelen kunnen volstaan. Een of twee schrappen- zouden voldoende zijn om de bladen er opmerkzaam op te maken wat zij schrijven, en hoe zij zouden moeten schrijven. Niet Dostojewski, niet Zola of Balzac, maar deze bladen moeten aan den tand gevoeld worden, of zij den misdadiger niet verheerlijken, of zij de misdaad niet opdienen met pikante saus, of zij niet zwelgen in drek en psycholo- gisehen onzin, of zij inderdaad met hun berichtgeving de wet dienen, of integen deel nieuwe wandadenwekken. De mo derne censuur erkent de vrijheid van ge dachte en woord. Zij behoeft echter geen misbruik van- die vrijheid te veroorloven. De vrijheid is geen ontketening van alle instincten, vrijheid beteekent eerbied voor de wet. Engeland, een land, waar de schei- dingsprooessen in het openbaar gehouden worden, waarvan natuurlijk door dit soort bladen ook misbruik is gemaakt, heeft zioh op een eenvoudige manier geholpen; van dergelijke processen mag geen verslag meer gemaakt worden. De pers moet aan haar roeping weergegeven worden: be richtgeefster te zijn en leidster van de openbare meening! Als vermaningen en uitingen van verzet niet helpen, moet de wet in volle kracht worden toegepast. De schuld moet haar boete vinden". („N. Rott. Ort."). Het derde retourvliegtuig. Biji de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ontvangen, dat het derde retourvliegtuig, de P.H.-A.E'.O., Donderdagochtend (5.13 uit Palembang is vertrokken en te 11.8 te Medan is aangekomen. Het 6e vliegtuig te Karatsjl. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 6e postvliegtuig op weg naar Ned.- Indië gisterochtend 6 u. 47 van Djask is vertrokken én om 14 u. 85 te Karatsji is aangekomen. PARIJSMADAGASKAR EN TERUG. In vijftien dagen. De ParJjsche bladen brengen hulde aan de vliegers Bailly, Reginensi en Masot, die met hun vliegtuig van 280 P.K. van Parijs naar Madagascar zijn gevlogen en terug. Dezen afstand, die 24.000 kilometer bedraagt, hebben zij in vijftien dagen af gelegd. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Tengevolge van een lucht spiegeling. Woensdag is het vliegtuig Itaoo van de ljjn Oatia—Cagliari, dat twaalf personen aan boord had, bij een daling in de vlieg- haven van Terra Nova Pausania op Sar dinië, In zee gestort en vergaan. Uit de vlieghaven werden onmiddellijk twee motorbooten tor assltentle gezonden. Het gelukte de bemanning en alle passa giers met uitzondering van graaf Peroy, die verdronken, te redden. Onder de acht passagiers bevonden zich de onder-staatsseoretaris van oorlog, de afgevaardigde Maneresi, die licht gewond werd en de afgevaardigde Ferri, die zijn beenen gebroken heeft. Ernstig gewond is ook de marconist. De overige passagiers kwamen er met lichte kwetsuren af. Het ongeval is te wijten aan een lucht spiegeling, waardoor het voor de vliegers onmogelijk was de juiste hoogte te schat ten; zoodat het toestel in die golven vloog. Een nieuwe uitvinding. De „mechanische vlieger". Na lange onderzoekingen en proeven hebben de technici van de koninklijke luchtmacht een merkwaardige uitvinding ten dienste van het vliegwezen geperfec tioneerd. Het is eigenlijk een mechanische vlie ger, waarin een gyroscoop is aangebracht om het vliegtuig in zijn vlucht te be sturen, en wel met grooter juistheid dan waartoe de bedrevenste vlieger in staat zou zijn. De menschelijke vlieger is daardoor niet onnoodig geworden, maar hij kan het toestel in gebruik stellen, wanneer hij zelf anderszins bezig is en dat toestel zorgt dan dat het vliegtuig in den juisten koers blijft en corrigeert automatisch en onmiddellijk elke afwijking, zelfs de ge ringste. Deze vliegershulp* weegt ongeveer 45 K.G. Men heeft reeds uitgebreide proeven met het toestel genomen dat, in afwach ting van verdere toepassing, reeds is aangebracht op de vliegtuigen van een geheel smaldeel. Bij een van de proeven kon het vlieg tuig met behulp van dit toestel hoewel het buiïg wéér was, over een afstand van 500 K.M. den juisten koers houden en behoefde de menschelijke vlieger de macht over zijn vliegtuig pas te hernemen toen de bestemming bereikt was. De risico's van het vliegen bij slecht weer worden er aanzienlijk door beperkt. Het nieuwe toestel zal binnenkort ook bij groote verkeersvliegtuigen worden toegepast. DAMMEN. Kampioenschap van Den Helder. Zondag j.1. werd de laatste ronde van het damtournooi gespeeld, de uitslag was als volgt: S. Slort met wit rem. tegen A. A. Bremer D. Dissel J. Stoll P.Kwast verl. H. Berghuis M. Kwast was uitgespeeld. De slotstand is nu als volgt: Naam gesp. gew. rem. verl. pnt. pr. D. Dissel 6 5 1 11 le J. Stoll 6 4 2 10 2e H. Berghuis 6 3 1. 2 7 8e M. Kwast 6 2 2 2 6 S. Slort 6 12 3 4 A. A. Bremer 6 2 4 2 P. Kwast 6 2 4 2 De eerste partij, die uitgespeeld was, was de partij SlortBremer,daarnavolgde de partij P. KwastBerghuis. De laatste partij Dissel—Stoll trok daarna alle aan dacht, beide spelers gaven elkaar niets toe, het was een spannende partij. In het eindspel legde Stoil zijn tegen stander een aardig valstrikje door twee schijven winst aan 'te bieden, doch Dissel wou hier niet op ingaan, want zag echter dat hierdoor zijn partij mee verloren zou gaan, en zette de partij op kalme wijze door, welke na 4£ uur spelen doorbelde spelers voor remise werd gehouden. Hierna ontving de heer Dissei vele felicitaties, voor zijn behaald succes, even eens de heer Stoll. De heer Dissel,als wedstrijdleider,sprak voor uitreiking van de prijzen de hoop uit, dat bij een volgenden Kampioens wedstrijd de deelname en belangstelling grooter mag zijn. Hierna had de prijsuitreiking plaats. De heer Dissel bood den heer Stoll den 2en prijs en den heer Berghuis, met een toepasselijk woord, den Sen prijs aan. Een woord van dank bracht hij aan, den heer en mevrouw Astuling, voor het gra tis beschikbaar stellen van de zaal, tijdens het damtournooi. Verder dank ik U allen voor uwe belangstelling. De heer Slort ovèrhandigde toen, met een korte toespraak, den 1 en prijs (Kam- pioensprijs) aan den heer Dissel. Texel—Den Helder. a.s. Zondag gaat hot eerste tiental van de Heldersche Damclub naar Texel, om een matoh te spelen tegen het eerste tiental van de Texelsche Damclub. Een medaille is beschikbaar gesteld door do Damclub van Texel. De wedstrijd wordt gehouden van 10.80 tot 2 80 uur, in het Hotel Texel te Delï Burg. De Heldersche spelers vertrekken met de boot van 9 uur, v.m. en vertrekken van Texel om 8.15 uur. De oplossing van het probleem van Kohtz en Kockolkorn la 1 Ta8! Na Kbö volgt dnn Ka7, een typisch Indische zet. Het alot la Kn4, Kbflf. De oplossing van het probleem van THverner la 1 Db6. De dame pont aldus den toren, doch offert tevens zlohzelve. De varianten zijn eenvoudig. Wij geven hierbij nog een voorbeeld uit Dna Indische Problem. J. Kohtz en O. Kookelkorn. Éi Wit begint en geeft mat in drie zetten. WitKa7, Td8, Lc5, Po7 en d7, pi e6. ZwartKc6. Uit het tournooi te Karlsbad nog de volgende partij. Er dreigde Pefl. Prof. Becker. Mattisou. e4 1 e5 Pf8 2 Pc6 Lc4 8 Lc5 0-0 4 d6 c3 5 Pf6 Ook speelt men wel Lb6 en na d4 d4 6 ed4 cd4 7 Lb6 Zwart komt nu minder te staan. Pc3 8 Lg4 Le3 9 0-0 Lb3 10 Te8 Er dreigde Pe4Pe4d5, daarom speelt wit Lb3. Dd3 11 Lh5 Nemen zou wit de open g lijn geven. Pfd2 Pd5 fe3 Tf2 Pf4 Tafl 12 13 14 15 16 17 Pg4 Pe3 Tf8 Pe7 Lg4 Dc8 h3 18 Pc4 19 Na LbB volgt Pb6 g4 20 e5 21 Pb622 e4 23 Na PdB: zou zwart met Le6 tegenspel krijgen. Ld7 «6 Kg7 d5 ab6: de4: De4 24 Lc6 De3 25 Kh8 Ph5 26 gh5 Er dreigde Dh6. Tf7 27 Tf7: Tf7 28 Pd5 Dh6 29 Dg8 Ld5f 30 Dg6 Anders komt Df6f. T18+ 81 opgegeven. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. "I I" L JL Alles betreffende deze rubriek te adrea- seeren aan: G. L. GORTMANS Paramariboplein 30 Amsterdam. In een analyse in »Le Radical* geeft de Fransche grootmeester, S. Bizot, de volgende interessante combinaties, uit gaande van onderstaanden stand ia Wit is hier aan zet en speelt 1. 44-401 Indien Zwart nu 9—14 speelt, verliest hij als volgt een schijf 1. 9-14 2. 28-2217X87 3. 42X31 26X37 4. 38-32 37X28 5. 33X22 18X27 6. 34—30 25X34 7. 40X91 24-30 de beste. 8. 85X13 14-19 9. 13X24 3X14! 10. 43-3820X29 11. 39-33 14-20 12. 33X24 20X29 13. 48—43 29-34 gedw. 14. 50—44 enz. wint een schijf. Ook het volgende is interessant: (diagramstand) 1. 44-40 1-6 2. 42-87 En nu kan Zwart twee slagzetten uit voeren, die echter beide tot verlies leiden. Bijv.: A. 2. 17-21 P 16X27 24-29 4. 88X24 19X80 5. 28X17 11X44 6. 85X2411 44X85 gedw. 7. 45-40 85X44 gedw. 8. 49X40 20X29 9. 84X11 Zwart verliest. B. 2. 17-21 18X27 24-80 4. 85X24 20X29 5. 88X24 19X30 6. 28X17 11X35 7. 86-8111 26X28 8. 49-44 30X89 9. 44X4 1 Zwart verliest. Ter oplossing Probleem. Auteur: Herm. do Jongh. (»Panorama«). Wit speelt en wint. Oplossing in de volgende rubriek. UITSLAG WEDSTRIJD HELDERSCHE DAMCLUB. Klasse I. gesp. gew. rem. verl. pnt. J. Stoll 6 0 0 0 12 L. F. van Loo 7 8 0 4 6 J. C. Kossen 5 2 0 3 4 S. Slort 5 1 0 4 2 D. Dissel 0 0 0 0 0 D. v. El 1 0 1 0 1 Klasse II. A. J. José 8 6 0 2 12 P. Kwast 6 5 1 0 11 M. Kwast 7 4 1 3 9 J. Burger 8 4 0 4 8 A. J. Bezemer 7 3 1 3 7 A. A. Bremer 4 3 0 1 6 P. H. C. Groene- meijer 0 3 0 3 6 O. Ottevanger 6 1 2 3 4 P. J. Arends 5 1 1 3 3 A. Bosman 6 0 2 4 2 H. G. Fonteijn 5 0 0 5 0 Klasse III, J. Bremer 7 6 0 1 12 W. Wieren 7 5 0 2 10 B. v. Proosdij 8 4 0 4 8 F. Isakson 8 3 1 4 7 J. Baas 6 2 1 8 5 P. Slort 6 2 0 4 4 G. F. Glotze 6 1 0 5 2 aan de Redaotlo alle stukkon betreffende den inhoud van de krant; aan de Administratie alles aangaande nbonnementen, advertentiën, boekhou ding, klaohten over de bezorging van de krant, enz. Aan personen nimmer brieven adres seeren, dit kan stoornis en groote ver traging tengevolge hebben.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7