VIJFDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 AMENDEMENTEN OP DE VOORGESTELDE „WACHTGELD VERORDENING". te trachten een bestaan te vinden. B. en W. geven dan ook zelf al in hun toelich ting toe, dat het niet uitgesloten is, dat de „uitgekochte" ambtenaar later bij her- baling bij het Gemeentebestuur komt aan kloppen om steun, bewerende dat de schadevergoeding te gering is geweest. Deze risico is hierom voor de Gemeente te groot om dat in de praktijk toe te passen zonder waarborg, n.1. twee solide borgen daaraan toe te voegen. 1 steenbikker, 18 transportarbeiders. 1 Anna Paulowna. Schagen. PREDIKBEURTEN Nieuwe Uitgaven. Iijj het op 28 Nov. te Amsterdam ge houden examen voor apothekersassistent slaagde onze stadgenoot, de heer F. J. Vermoten. Bij het op 1, 2 en 8 October j.1. te 's-Gravenhage gehouden examen voor het Staats-praktijk-diploma van Handel en Administratie slaagde onze plaatsgenoot, de heer A. Köhn. Genoemde heer -was leerling van den heer J. Boon, Cronjéstraat No. 1, alhier. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het mailschip Insulinde werd gisteren morgen 6 uur te Marseille verwacht. De Botterdam Lloyd Rapide vertrok 11.50 van Marseille. Aankomst hedenochtend in Den Haag H.S. 9.19. DEPARTEMENT HELDER DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Aangemoedigd door het groote succes heeft het Nut weder besloten gedurende den winter 1929/80 een houtcursus te hou den. De cursus duurt drie maanden en het lesgeld bedraagt 2.60. Jongens van 10 tot en met 16 jaar kunnen zich aan melden op Maandag den 2en December a.s. des namiddags tussohen 7 en 8 urm bij den heer Kottman, Binnenhaven 87. KERKOONCERT. Nieuwe Kerk, Zondagavond. Morgenavond zal door het Hervormd Kerkkoor, directeur Toon de Hoogh, een concert worden gegeven in de Nieuwe Kerk. Hierbij zal mevr. van de Poel—de Haas medewerking verleenen door eenige nummers zang, en de heeren W. Bakker en M. Luca, resp. voor orgel én viool. Het programma vermeldt voor koor o.a. „Sano tus" van Palestrina, „Stil in God" van Julius Röntgen, „Avondvaart" van Men- delssohn, enz. Voor orgel, viool en zang is èr Mozart's „II re pastore" en César Franck's „Panis Angelicus". Verder zijn er nog nummers voor orgelsolo en viool en orgel. Ds. van de Poel zal een openings woord spreken, ds. Ehklaar een slotwoord. Aanvang 8 uur. SINT NICOLAAS IN ONZE STAD. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren heeft St. Nicolaas, vergezeld van zijn knecht, besloten „Hél ders Fanfarecorps" Zondag 1 Dec., met bezoek te vereeren. De goede Sint zal, gevolgd door de kinderen, ten 1 uur pre cies vanaf het repetitie-lokaal aan de Jonkerstraat vertrekken. De volgende route zal worden genomen: Jonkerstraat, Spoorgracht, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Kanaalweg tot aan Casino, alwaar ter zijner eere door bovengenoem de muziek-vereeniging een groot kinder feest zal worden gegeven. Aankomst in Casino te 1 uur 30 min. Bij ongunstig weder zal St. Nicolaas zich echter direct naar Casino begeveQ, zoodat de ouders dan verzocht worden hun kinderen voor 1 u. 30 m. in Casino aan het aldaar aanwezige personeel af te geven. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Blijkens een advertentie in dit nummer spreekt C. v. d. Lende Dinsdagavond 8 u. in het Marine Bondsgebouw over „De socialistische taak van de vakbeweging". Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik willen maken om den be kenden voorman van de moderne vak beweging te hooren. VOOR DE KINDEREN. Meneer van Emmen Is er weer, jongens en meisjes! Hij kwam Vrijdagmiddag plotseling aart vliegen met de „Pegasus", julie zaten na tuurlijk allemaal ijverig in school met den neus in de boeken, anders had je hem moeten zien. En hij bracht een heele boel boekjes mee, die jelui weer voor 40 cent kunt krijgen. Dus schop de deur niet ka pot, hoor, bij het binnenkomen! En kom ze vanmiddag en Maandag maar weer weghalen. Dag allemaal! Ook die puzzle- en spelboeken zt|n er weer! Ook de puzzle- en spelboeken zijn er weer en a 16 cent per stuk verkrijgbaar. KERSTGAVE VOOR DE WERKLOOZEN. Het bestuur van den Helderschen Be- stuurdersbond heeft een adres aan den Raad gericht, waarin o.m. gezegd wordt: dat zij zich tot den Raad wenden, met het verzoek, met de a.s. Kerstdagen, aan alle -werkloozen. eene Kerstgave te ver strekken dat eveneens daarvoor in aanmerking komen, allen welke steun behoeven: dat de werkloozen de Kerstgave middels de besturen hunner respectievelijke vak- vereenigingen en de anderen, steunbehoe- venden, door tusschenkomst van het Bur gerlijk Armbestuur, Kerkbesturen of Diaconieën, ter hand gesteld zal worden; De heer Sdhoeffelenberger heeft op voorgestelde wachtgeldverordening, die eerstdaags in den Gemeenteraad zal wor den behandeld, een aantal amendemen ten ingediend, die wij hieronder met de artikelen laten volgen. Art. 1. Voorstel. Onder ambtenaar wordt in deze veror dening verstaan hij, die den leeftijd van 20 jaar heeft bereikt, in een betrekking, waaraan een salaris van 400.of meer is verbonden, in vasten dienst der Ge meente werkzaam is en in geval van ont slag, als bedoeld in artikel 6, niet aan een andere regeling aanspraak op wachtgeld kan ontleenen. Amendement. Onder ambtenaar wordt in deze veror dening verstaan hij, die in Gemeente dienst werkzaam is, enz. enz. Toelichting. Daar B. en W. zelf erkennen, dat het recht van wachtgeld feitelijk niet aan een bepaalden leeftijd is gebonden, komt het ondergeteekende voor, dit standpunt te doen handhaven, daar het een onbillijk heid blijft, iemand die b.v. één dag na zijn ontslag, den 20-jarigen leeftijd zal berei ken en dus niet in aanmerking komt voor een wachtgeldregeling, Art. 2. Kostwinner. Voorstel. b. Weduwnaars, weduwen en geschei den eohtgenooten, die één of meer wettige of wettelijke erkende kinderen of stief kinderen te verzorgen hebben. Amendement. b. Weduwnaars, weduwen en ge scheiden echtgenooten, die één of meer kinderen, 't zij, wettige of wettelijke, 't zij stief- of pleegkinderen te verzorgen heb ben. T o e 1 i o h t i n g. Het komt ondergeteekende voor, dat wanneer de klnaerlooze weduwe of weduwnaar, bij haar (zijn) ontslag, zich aangetrokken gevoeld om een kind tot zich te nemen, hij of zij, volgens letter b van dit artikel, verstoken zou zijn van die rechten, welke het voorstel in zich sluit Art. 7. Bedrag van het wachtgeld voor kostwlnnaars. Voorstel. 2. Onder gelijk voorbehoud bedraagt bedoelde wachtgeld gedurende de daarna volgende zes maanden voor hen, die op den dag van het ontslag kostwinnaar zijn van oen gezin: Wanneer zij op dien dag den leeftijd van 26 jaren nog niet hebben bereikt, 85 van den laatstgenoten wedde; voor 26-jarigen 86 dier wedde. Amendement. Te lezen: Onder gelijk voorbehoud enz, enz. Daarna 85 dier wedde Toelichting. Ondergeteekende ziet niet in, waaruit de noodzakelijkheid blijkt, om wanneer iemand den leeftijd van 26 jaar no g n i e t heeft bereikt, hij 85 krijgt en wanneer dezen leeftijd wel is bereikt, dus één dag daarna, 85V» terwijl de zorg van deze eerstgenoemde zwaarder kan zijn dan van laatstgenoemde. Art. 8. Bedrag van het wachtgeld van nlet-kostwlnnaars. Voorstel. Voor de berekening van het wachtgeld voor hen, die op den dag van het ontslag geen kostwinnaar zijn van een gezin, vindt art. 7, tweede tot en met vierde lid, overeenkomstige toepassing, met dien ver stande, dat de gevonden bedragen met 10 worden verminderd. Amendement. Te lezen: Voor de berekening enz. enz. met 20 worden verminderd. Toelichting. Het komt ondergeteekende toch onver dedlgbaar voor, het verschil tusschen kost- en n i e t-kostwlnnaar vast te stel len op 10 daar het levensonderhoud van eerstgenoemde aanmerkelijk hooger zal zijn, dan dat van laatstgenoemde. Men heeft hiervoor alleen maar in aanmerking te nemen, dat de kostwinnaar in vel© ge vallen heeft te zorgen voor woninghuur, terwijl de n i e t-kostwinnaar die bij an deren inwoont, daarvan vrij is. Dit be drag alleen, verschilt zeer zeker al 10 Art. 9. Bijzondere regeling! van het wachtgeld. Voorstel. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd om, op verzoek van en na ver kregen overeenstemming met den be langhebbende, het bij dit reglement vast gestelde wachtgeld te vervangen door een uitkeering in eens, of door het tref fen eener bijzondere regeling. Amendement. Te lezen hetzelfde artikel met als aan vulling mits, dat hij twee so lide borgen stelt. Toelichting. Het komt ondergeteekende voor, dat het onverantwoordelijk zou zijn, dat wanneer een Gemeente-ambtenaar of -beambte, die geen snars verstand zal blijken te hebben J. J. SCHOEFFELENBERGER. Den Helder, 29 November 1929. NIEUWE WINKEL IN HET TUINDORP. In 11 eer e n modeartikelen en Manufacturen. In het blad van Donderdag werd reeds medegedeeld dat de Coöp. Verbr. en Prod. Vereen. „Helder" U. A., naast de aldaar door haar onlangs geopende krui denierszaak aan den Brakkeveldweg, een filiaal van haar afdeeling Heerenmode artikelen zou gaan vestigen. Abusief heette het in dat berichtje dat deze nieuwe winkel óók dien dag zou wor den geopend. Juist is, dat heden, dus Za terdag dit fiaal zal worden geopend, en wij wekken elkeen op, d a a r eens een kijkje te gaan nemen. (Het spijt ons, dat door een abuis be doeld berichtje, bestemd voor het nummer van heden, reeds Donderdag® werd ge plaatst. Redactie). EEN MOOIE RECLAME. Firma H. Spruit geeft prachtige prenteboeken cadeau. De firma H. Spruit, de bekende mantel zaak, die thans aan den overkant van haar perceel bezig is een nieuw winkel pand op te trekken, dat een aanmerke- Jjke verfraaiing zal worden van dezen tioek, heeft een mooie en kostbare reclame voor haar clientèle bedacht. Iedere koop ster, die meer dan f 1.50 besteedt, ont vangt namelijk een fraai prentenboek cadeau. Deze boeken, die in drie soorten verkrijgbaar zijn, zijn vervaardigd door den bekenden teekenaar van »de Tele graaf* Jo Spier, die'daarmee bewijst een buitengewoon knap teekenaar te zijn. De drie boeken zijn getiteld »HetDorp«, »De Kermis*, »De Rivier* en zij geven alle drie in een reeks van teekeningen een beeld van hetgeen de titel zegt. We zouden er eigenlijk een heele beschou wing over moeten houden, om te laten zien, wat er eigenlijk het aardige en geestige in is. Want dat is de fout in deze boeken: de groote menschen zullen ze meer op prijs stellen dan de kinderen, ook al omdat er geen tekst bij is. Niet temin zijn ze ook voor kinderen aller aardigst, maar dan moeten vader of moeder er de noodige verklaringen en uitleggingen bij geven. Het riviergezicht timmerman, 1 timmerman voor uitzending naar Curagao, 8 timmerlieden-halfwas, 1 zwakstroom-monteur. Totaal 80 personen Vrouwen. Aanvragen kwamen in om: 6 dagdienstboden, 16 dagmeisje® ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 1 dienstbode intern, ben. 18 jaar, 4 huishoudsters, 1 keukenmeisje, 1 mangelmeisje ben. 18 jaar, 2 tweede meisjes, 1 waschvrouw, 12 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 45 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 dagmeisjes, ben. 18 jaar, 7 dagdienst- boden, 7 dienstboden intern, 1 dienstbode intern, ben. 18 jaar, 1 buffetjuffrouw, 2 huishoudsters, 3 hulpen in de hulshou ding, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 keukenmeisje, 2 noodhulp-dienstboden, 1 waschvrouw, 17 werksters. Totaal 46 personen. Geplaatst werden: 3 dagdienstboden, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 1 dienstbode intern ben. 18 jaar, 2 keukenmeisjes, 1 tweede meisje, 1 waschvrouw, 11 werk sters. Totaal 23 personen. OUDE MAN ONDER DEN TREIN. Gisteravond te ongeveer 7 u. 40 m. had op het station Anna Paulowna, bij binnen komst van den trein, welke 7 u. 20 m. van den Helder vertrekt, een droevig ongeluk plaats. De 65-jarige heer Rentenaar, afkomstig van Oudé Sluis, welke zich daarheen wilde begeven en in de meening verkeerde, dat deze trein op het 2e perron zou binnen rijden, werd in het eerste spoor door den trein gegrepen en onmiddellijk gedood, MARKTOVERZICHT van Donderdag 28 November 1929. „Vooltjesmarkt" 28 Nov., de dag waarop de vrouwen en dochters der boe ren mee naar Schagen komen met hun mannen en vaders. Deze dag is meer een feestdag dan een zaken- of handelsdag. De dames doen inkoopen voor St. Nicolaas en gaan te dansen, want in de voornaamste café's is dansen. Men begrijpt, dat onder de gegeven omstandigheden van handel weinig komt, temeer wanneer men van de markt wordt afgeregend en het binnens huis aanlokkelijker is dan buiten. Om dan met den hoofdschotel te be ginnen, met de „feestvarkens", n.1. de paarden, was de handel hierin niet beter en niet slechter dan wij gewend zijn, de hoogste markt was 400. De handel in gebruiksvee is hoog ge stemd, dure beesten gaan er van de hand en de verwachting, dat het van den winter ZONDAG 1 DECEMBER DEN HELDER» Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk, Weetstraat), Geen dienst. Ned. Herv. Gent. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Onderwerp: »Zie, uw Koning komtl* Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 5.30 u., Ds. B. A. Knoppers, van Amsterdam O. Geref. Kerk (Hulpkerkd. öhr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds, B. A. Knoppers 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 6.80 u., Leesdienst. Donderdagavond 7.30 u., Ds. de Jonge van Kampen. Bevestiging N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, Ds. P. J. de Bruin, van Veenendaal. Bediening H. Avondmaal. Herst. Evang. Luth. Geim. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Doopsgez. Gem. 'sMorgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. 's Avonds half zeven J. J. van Kempen van Haarlem. Gebouw Middenstraat 117. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. E. R. Damsté. Leger des Heils. 's Morgens 10 u„ Heiligingsdienst en 's av. 8 u. Verlossings-samenkomat, HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gein. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 7 u„ de heer J. Sevensma van Amsterdam. lijkt erg veel op Zalt-Bommel. In »Hetjzoo zal blijven, is voor ons ook een vast Dorp* zien de kinderen den deftigen j staand felt> geidekoeien gingen tot 310, burgemeester (let op het geestige groene hoedje 1) den auto van de freule, de muziektent, de uitspanning, enz. In »De Kermis* vinden ze al de heerlijkheden, die we hier in den Helder ook kennen, terug, de schiettent, de koekhaktent, de poffertjeskraam, de geheimzinnige tent met een of anderen magnetiseur. Voor de Heldersche jongens en meisjes zal wellicht »De Rivier* het minst vertrouwd zijn, maar daarom is dit boek ook het leerzaamst voor hen. Kortom, het is een mooie reclame, waarvan de firma Spruit genoegen zal beleven. GERRIT DE VROOME AANGERAND. Onze bekende stadgenoot G. de Vroom e ia weer een ervaring betreffende de snoods heid zijner medemenschan rijker. Gerrit de Vroome liep met zijn wagen op de Binnenhaven, toen hij plotseling aange rand werd en eenige klappen opliep. Geirit riep om hulp, waarop de aan rander de vlucht nam. Gerrit werd niet verwond, terwijl de aanrander er evenmin in slaagde iets te stelen, zoodat dit best is afgeloopen. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND OCTOBER 1929. M a n n e n. Aanvragen kwamen in om: I ass. opzichter, 4 bankwerkers, 1 be- tonvlechter, 1 broodbakker, 8 bollenpel- ters ben. 18 jaar, 1 chauffeur, 1 contro leur, 1 electricien, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 4 grondwerkers, 1 helm- planter, 2 kantoorbedienden, 3 ketelbik- kers, 39 losse-werklieden, 1 pakhuis knecht, 1 schilder-halfwas, 1 smid, 1 steen- bikker, 18 transportarbeiders, 2 timmer lieden, 3 timmerlieden-halfwas, 1 zwak stroommonteur. Totaal 91 personen. Aanbiedingen kwamen in van: II bankwerkers, 1 bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 1 controleur, 3 chauffeurs, 1 electricien, 1 electriciensieeriing ben. 18 aar, 6 grondwerkers, 1 helmplanter, 3 cantoorbedienden, 2 keilners, 3 ketelbik- kers, 2 loopknechts, 65 losse-werklieden, 1 machinist, 1 nageljongen ben. 18 jaar, 2 opperlieden, 2 pijpfitters, 1 schilder, 1 steenbikker, 1 smid, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 6 stokers, 9 timmerlieden, 2 tim mermansleerlingen ben. 18 jaar, 57 transportarbeiders, 2 winkelbedienden. Totaal 185 personen. Geplaatst werden: 1 ass.-opzichter voor uitzending naar Curagao, 4 bankwerkers, 1 betonvlechter, controleur, 1 electricien, l electriciens- Verschenen bij Gebr. Kuitman te Alkmaar: l. „Van Herdersjongen tot Diamantkoning" door Hans Dominik. Een boek van een jongen uit één stuk, die weliswaar eerst door hulp van anderen; doch later door eigen inzicht en werklust het heel ver stuurt in de wereld. Het boek speelt eerst in Duitschland, later in Duitsch Z.W. Afrika, waar de jongen door eigen flinkheid opklimt tot een hooge betrekking bij een spoorweg maatschappij, daarna het geluk heeft diamant velden te ontdekken en tenslotte een groot stuk grond koopt, waarop hij een modelboer derij begint met het groote kapitaal op de diamantvelden verdiend. Een vlot geschreven, boeiend en leerzaam boek voor jongens van n15 jaar. Pol Dom zorgde vo'or de illustraties en bandteekening. Prijs ing. 2.50, geb. 3-50. 2. „Langs den Waterkant" door Cor Bruijn. Het dorpje, waar schrijver van vertelt, is een veenkolonie langs een kanaal gebouwd: vandaar de titel. Op een eenvoudige onopge smukte wijze vertelt de heer Bruijn een half jaar, het laatste schoolhalfjaar uit het leven van eenige Holandsche vrienden, die samen „holbewoner" spelen, „Sintere Maarten" vie ren, kattekwaad uithalen, waarbij er een in het water valt en een longontsteking oploopt, enz. enz. De jongens beleven gelukkig geen hevige avonturen, noch doen onmogelijke hel dendaden. Het zijn echte Hollandsche jongens. Een heel prettig boek voor jongens van 913 jaar. Pol Dom teekende er eenige platen en den aardigen omslag bij. Prijs 1.geb. 1.75. 3. „Het geheim van den Kriemelsberg", Er- melosche avonturen door N. K. Bieger. Wel zijn het spannende avonturen, die de twee Ermelosehe en de eene Russischen jon gen beleven. De Rus Wladimir Irtisch is met zijn ouders tijdens de revolutie naar Ned.- Indië gevlucht en. later om gezondheidsrede nen bij Hollandsche boeren menschen in huis - - i^pi PiPi HHHH1 gekomen, die twee zoons hebben, ongeveer Hik gesteld zal worden en op milde wijze kunnen aankloppen, om een uitkeering in j bikkers, 39 losse-werklieden, 1 pakhuis- van Wladimirs leeftijd. Wladimir ontvangt op kalfkoeien 340, vaarzen tot 180. Voor den vleeschhandel is de toestand hetzelfde, n.1. duur, prijzen tot 405. De graskalveren brachten ons weer de prijzen van verleden week, n.1. tot 90; hetzelfde geldt voor de nuchtere kalveren, die door de geringe aanvoeren goed aan den prijs zijn en wel tot 36. Voor den wolveehandel prijzen hetzelfde, overhou- ders gingen tot 34. De vette varkens waren stug prijshoudend, de markt ging wel tot 40l/ii ct. per pond, maar 'het ging traag. Voor de magere varkens en biggen is de vraag heel goed. Magere varkens tot 50, biggen tot 28, hoewel de stij ging van de voerprijzen roet in 't eten zullen gooien. De politiek der groote voerhandelaren was goed gezien om de animo tot mesten op te wekken met de imaïsprijzen en nu men aan het mesten is, scheidt men er niet dadelijk mee uit. om bij zijn ontslag, een of andere zaak op leeling ben. 18 jaar, 4 grondwerkers, 1 dat vöort'sde' Kerstgave zoo ruim moge-1 te stellen, bij het Gemeentebestuur zou helmplanter, 1 kantoorbediende, 3 ketel zal worden toegepast. eens te mogen ontvangen, om daarmede knecht, 2 pijpfitters, 1 schilderij-halfwas, een, goeden dag bezoek van een Rus, die hem een kistje edelsteenen brengt, dat Wladimirs vader behoort, met de opdracht, dat de jongen dit bewaren moet, tot zijn ouders in Holland, komen en zoo weinig mogelijk menschen deel genoot in zijn geheim moeteh_ maken. De jon gen vertelt het alleen aan zijn twee pleeg- broers en samen besluiten ze de schat t.e be graven bij een leegstaande boerderij, het z.g. spookhuis. Later blijkt de schat gestolen, 'doch het gelukt een pensiongast van de boerderij den dief op te sporen en de steenen terug te krijgen. Avontuurlijk genoeg, doch het geval zit verder logisch in elkaar en de karaktertee- keninig van de jongens, van hun ouders en van den pensiongast zijn ook heel geschikt. Alleen lijkt de laatste cms in het begin van zijn. op treden wel wat overdreven verlegen en stun- telig. Pol Dom zorgde voor illustratie en band teekening. Prijs 1.geb. 1-75. 4. „Pietje Bell in Amerika" door Chr. van Abkoude. De beroemd geworden held van Chris van van Abkoudes jongensboeken is langzamer hand van Pietje, Piet geworden. Het geestige jongemensch is journalist en gaat als zoodanig naar Amerika d.w.z. naar New-York, waar hij na eerst het leven van den buitenkant bekeken te hebben, zich .er hals over kop instort. Al zwervend vindt hij verschillende baantjes, komt in aanraking met verschillende persoon lijkheden o.a. Edison en beleeft natuurlijk de meest verrassende avonturen, waaruit hij tel kens weet met eer overladen te voorschijn komt. Een boek waaruit jongens veel kunnen leeren over het leven in New-York. Jammer, dat schrijver nog te veel aan toevalligheden overlaat en Piet herhaaldelijk tusschen de zes millioen bewoners van de wereldstad beken den van de boot laat ontmoeten, die Piet van Holland naar Amerika voerde. D. A. Bueno de Mesquita zorgde voor gees tige illustraties en bandteekening. Prijs ing. 2.gebonden 2.90. 5- „Petro, de acrobaat" door U. G. Dorhout. Een verhaal over een jongen, die op twee jarigen leeftijd na den dood van zijn ouders door familieleden, die een rondreizend circus hebben, „liefdevol" wordt opgenomen. De liefde blijkt spoedig slechts winstbejag te zijn. Petro moet onder veel mishandeling allerlei acrobatische toeren leeren. Door drankzucht van den man, dien Petro als zijn vader beschouwt, verloopt het circus en er blijft tenslotte niet» over dan een woonwagen met een hond, een aap en een hit. Petro moet kleerenhoutjes verkoopen en wordt dagelijks mishandelt, als de opbrengst van. zijn ver koop en van zijn bedelpartij niet meevalt. Ten slotte loopt Petro weg en komt op een vracht auto in A'dam, waar hij door zijn acrobaten- pakje de aandacht trekt van een agent van de kinderpolitie. Deze zorgt dat de jongen In ob servatie in een doorgangshui» komt, waar Petro het heerlijk vindt. Na een proeftijd gaat hij naar een Friesche boerenfamilie, die hij al spoedig als oom en tante en nichtje be schouwt en betitelt en die heel goed zijn voor den aardigen, eerlijken knaap. Het boek ver haalt verder Pedro's omgang met de familie Sietsma, met Sylske en met zijn vrienden, met wie hij gaat polssprimgen, eieren zoeken, vis sollen, zwemmen, enz. Een aardig boek voor jongens van 1014 jaar. Dit moet ons allen van 't hart. Heeft1 schrijver een enkel fragment, bijv. dat van de eieren onder de pet niet reeds in een tijd schrift als kinderverhaal geplaatst? En dan nog dit. Hoe kon de plaaggeest, Piet Dijkstra, gaan schelden „woonwagenjong", terwijl angstvallig was vermeden over Petro' afkomst te spreken. J. G. Kesler teekende eenige wat stijve illu straties en een omslagteekening. Prijs ing. i._, geb. 1.75. 6. „De lange midvoor van T.T.T." door A. C. C. de Vletter. Een echt voetbalboek van het begin tot het eind, voor liefhebbers, en die zijn er meer onder de schoolgaande jeugd dan tegenstan ders, om te verslinden. En dan heeft de be- fe"de A- C- rneieen zijn doel bereikt, want scherp hekelt hij de misstanden in de voet- vai hÜ, Mt ,g.eldbej^ trainers en vooral van den N. V. B., het koopen en verkoopen

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 17