K ANNE WASÖER HET HUISJE IN HET RAVIJN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD ■Hl HHUMITfll SALONFOTO Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES Brandwonden Kloosterbalsem den 'leslagenronji DINSDAG 3 DECEMBER 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. ENGELAND. DE STEUN VOOR WERKLOOZEN. De bijdrage van den schatkist Juffrouw Bonfield, de minister voor ar beid, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de schatkist in het financieele jaar dat 81 Maart geëindigd is, ongeveer 11.8 millioen tot het fonds voor werkloosheid had bijgedragen en van Mei 1912 toen het ingesteld werd, tot 81 Maart j.1. in het ge heel 102.1000.000 (bijna één «n een kwart miljard gulden). DUITSCHLAND. DE VRIJEEED8WET VERWORPEN. Met 307 tegen 78 stemmen. De Rijksdag heeft Zaterdag de Vrij- heidswet verworpen met een overweldi gende meerderheid. De stemming over inleiding en titel, die bij deze 2e lezing practisch als eindstem ming dient beschouwd te worden, gaf als resultaat 807 stemmen tegen 78 voor en 4 onthoudingen. DE ONTRUIMING VAN DE TWEEDE ZONE VAN HET BEZETTE GEBIED. De officieele mededeeling. Wolff meldde Zaterdagavond uit Koblentz: Volgens een zoo even Ingekomen mede- deeling van den rijkscommissaris, heeft de Fransche minister van buitenlandsche za ken,, Briand, den rijkscommissaris ervan verwittigd, dat de tweede zone van het bezette gebied bevrijd is. De mededeeling is ook door generaal Guillaumat te Maina bevestigd. Gelukwensch aan van Hindenburg. De ópper-president van de Rijnprovincie heeft Zaterdagmiddag aan president'von Hindenburg een telegram gezonden, waar in hij mededeeling doet van de bevrijding der tweede zone van het bezette gebied. President von Hindenburg heeft hierop telegrafisch geantwoord en gezegd: In het uur, waarin de 2e zone bevrijd is denk ik dankbaar aan de trouwe bevolking van het Rijnland, die 11 jaar het harde lot van een vreemde bezetting heeft moe ten dragen. Die trouw aan het vaderland zal mij. onvergetelijk blijven. Allen, die Klaarblijkelijk hebben ook geen troe- heden onder het luiden van de vrijheids- penverplaatsingen der Russen in de rich- klokken bijeen komen, zend ik mijn harte- ting der Chineesche grenzen meer plaats. lijkste groeten. Ik spreek de hoop uit, dat ook voor het nog bezette deel van het Duitsche land „n„T ,kir»ii? spoedig het uur der vrijheid zal slaan. j UUo I IN Uit. ITALIË. COMMUNISTEN VEROORDEELD. De rechtbank tot verdediging van den staat heeft acht piemonteesche communis ten veroordeeld tot straffen, die uiteem loopen van drie tot dertien jaar gevange.- nisstraf. CHINA. I per dozijn 11.30. f 2.00 en f 2.30 I Vergrootingen naar Ieder origineel hh| Seml-emallle artikelen FEUILLETON Uit het Engelsch door Het Chineesch-Russisch geschil. Eendracht tusschen Nanking en Moekden. Wang, de minister van buitenlandsche zaken heeft in een interview ontkend, dat er verschil van meening tusschèn de cen trale regeering en die van Mantsjoerije zou bestaan inzake het Chineesch-Russisch geschil. Aan de samenwerking ontbreekt niets. Rykof over het Russisch— Chineesche conflict Bij het begin van de zitting van het een- trale uitvoerende comité heeft Rykof over t het RussischChineesche oonflict ver klaard, dat Rusland in China slechts vredelievende doeleinden nastreeft. Rus land wenscht zich geen meter Chineeschen grond toe te eigenen. Over de Russisch—Chineesche onder handelingen zei spr., dat de Chineesche centrale regeering om de buitenlandsche mogendheden in het oonflict te laten in grijpen, de door de regeering van Mant sjoerije voorgestelde directe onderhande lingen tusschen Rusland en China onmo gelijk willen maken. De optBsstng aanstaande. Reuter meldt uit Washington: Volgens hier uit Charbin ontvangen telegrammen, hebben bijna alle Russische troepen het Chineesche grondgebied1 ver laten. Nadat de Chineesche troepen aan het station te Charbin vrijwillig hun wa pens neergelegd hadden is een toestand van volkomen rust ingetreden. Wij BREIEN!!!!!!!!!! VREESELIJK ONGEVAL IN HET MARINE-VLIEGKAMP TE &OERABAJA. Op het marine-vliegkamp te Soerabaja beeft een ongeval plaqts gehad, dat aan een der Inlandsche monteurs op het vlieg kamp werkzaam, het leven kostte. Men was bezig met het beproeven der motoren van een Dornier-vliegtuig, het welk nog op de helling stond, alvorens op het water te worden neergelaten1. De Inlandsche monteur, wien het onge luk overkwam, bevond zich op de vlieg machine, in het middengedeelte, tusschen de snel ronddraaiende vóór- en achter- schroeven. Hij zat datür kalm te wachten, totdat hij nieuwe orders zou krijgen. Plotseling, om welke redenen is nog niet bekend, verliet hij zijn plaats en trachtte op handen en knieën onder de wentelende achterschroef door te kruipen. Hierbij heeft hij' blijkbaar niet de noodige omzich tigheid in acht genomen en zoo kon het gebeuren, dat hij door de schroef aan het achterhoofd werd getroffen. De klap was zóó hevig, dat de man van de machine werd geslingerd; hij trachtte nog even zich op te richten, doch zonk toen ineen en gaf den geest. Het bleek, dat hem het aohterhoofd geheel v is afgeslagen 1 De arme kerel, die ken der beste mon teurs van het vliegveld was, laat vrouw en kinderen achter. Het is, het'behoeft hier nauwelijks ge zegd te worden, uiteraard verboden, om zich op die wijze naar bet achtergedeelte van een vliegtuig te begeven. De vrije ruimte tusschen schroefbaan en vliegtuig- dek laat dit trouwens niet toe. Het slacht offer moet geheel gedachteloos hebben ge handeld. ONGERECHTIGHEDEN BIJ DB KOELIWER VIN G. Het Bat. Nbl. maakt melding van een gerechtelijk onderzoek tegen een der hoofdagenten van het Algemeen Delisch Emigratiekantoor in het Banjoemasche en tegen twee ondergeschikten wegens slaan, opsluiten, uitkleeden en wegnemen van kleeren (teneinde het vluchten te beletten), berooving van vrouwen en van kinderen en aanranding van de eerbaarheid. Het Kantoor van Arbeid heeft het hoofd van het A. D. E. K. medegedeeld, dat de hoofdagent niet langer kon worden erkend. „HERHALINGSOEFENINGEN". Ervaringen van een zeemilicien. De Sumatra Post doet mededeeling over het verrichten van herhalingsoefeningen, 42) HHADON 7TTLL. Dan is het spel verloren. Ik zal dan (moeten terugkeeren om de zaak hier in de luoht te laten vliegen. Misschien wor den uw versteende overblijfselen later dan nog wel opgegraven door den een of anderen geoloog. Het was een strijd op leven en dood en Heotor besloot alles op één kaart te zet ten, Eerst aarzelde hij nog even, bang dat Mapleton, zelfs zonder directe nood zaak, dadelijk zijn belofte zou breken en de zaak in de luoht zou laten vliegen. Maar het leek hem tooh waarschijnlijker dat Mapleton eerst zijn schatten in veilig heid zou willen brengen. In ieder geval zouden ze daardoor tijd hebben ge wonnen. In orde, zei hij, ik neem het voor stel aan, maar zou u aanraden te gaan, voor ik van gedachten verander. Een oogenblik later ademde Hector vrijer. Wat de toekomst ook mocht bren gen, voor het oogenblik waren ze bevrijd van dien duivel. Zonder zich te bekom meren om de lampen had Mapleton, met Hector's pistool voortdurend op hem ge richt, zijn vrije hand gebruikt om de deur van zijn werkkamer te sluiten. Daarna fc|j de eerste kamer doorgegaan u had ook deze afgesloten. Hector schoof de grendels op de deur. Daar! riep hij tot het bevende meis je, hij kan ons in de luoht laten vlie gen maar hij kan niet terugkomen, voor dat wij het hem toestaanl O, mijnheer Yeldham, hij' zal nooit terugkomen! Daar ben ik nog niet zoo zeker van, was het grimmige antwoord. HOOFDSTUK XXVIIL Het crltleke oogenblik. Lord Purbeck's oonstermatie toen hij vernam wie zijn bezoeker was geweest, verdween vrij spoedig weer en toen hij had gehoord dat geen van belde huurders van Martha dien nacht waren thuisge komen, terwijl een vreemdeling om kamers ha<| gevraagd, kreeg hij, spoedig weer zijn oude energie terug. Hij, ging naar de telefoon. We moeten eens zien uit te vinden of het blik biscuits is weggehaald, zei hij, terwijl hij het postkantoor opbelde. Ja, vertelde hij, toen het gesprek was afgeloopen, een auto stopte voor den winkel en een chauffeur kwam om het blik te halen. Dus Mapleton moet tooh zijn teruggekomen. Waar kan hij dan vannacht geweest zijn? Ik ben teruggekomen, omdat Budge me vertelde dat er een oud verhaal is, van een ondergrondsche gang van de groeve naar Martha's huidje. Maar niemand schijnt te weten waar die gang begint of eindigt. HU dacht dat u in het archief misschien een plattegrond had van dé oude groeven. bij de Indische Marine door hen, die in Holland als milicien bij de marine werden Ingedeeld. In September j.1. werden vijf jongelui van de Oostkust voor herhalings oefeningen bij de marine naar Soerabaja opgeroepen, die na 40 dagen dienst te heb ben gedaan, deze week te Medan zijn teruggekeerd. De zegsman van het blad, een der slachtoffers, deelt mede, dat hij, hoewel men in Holland verzekerd had, dat hij voor de marine hier niet tot herhalings oefeningen kon worden opgeroepen, het geen zijn keus op dat wapen bepaalde, na eenige keeren uitstel zich 17 September te Belawan met 4 lotgenooten inscheepte als dekpassagier. Zij kwamen 8 dagen te vroeg te Soerabaja aan, buiten hun schuld, en moesten die dagen op eigen kosten leven. Toen eindelijk de „herhalingsoefeningen" begonnen, kregen de jongelui de volgende werkzaamheden te verrichten: het snoeien van de paggers der kazerne, het oprapen van sigarettenpeukjes der officieren, het ledigen van vuilnisbak ken, te zamen met inlanders, het bikken van roest op een der oorlogsschepen, het inwrijven van pooten van cantinetafels met lijnolie, het schillen van aardappels en uien, en het krabben van wortels. Hoe groot door deze werkzaamheden het prestige der Europeanen onder de in landsche schepelingen ls, blijkt uit wat een inlandsch matroos, toen de man in kwestie wat langer voor diens kastje stond dan hem behaagde, dezen toevoegde: „Perrek sama loe, kwe terialoe sombong!" (verrek jü, wat verheel je je wel). In al die 40 dagen heeft de bewuste zegsman, die als seiner 1ste klasse in Hol land van de marine afscheid nam, geen vlaggetje of seinboek in zijn handen ge had. Sterker nog: de herhalingscursus, dien hij behoorde te volgen, was juist af-, geloopen toen hij op den datum van op roep arirveerde! In die 40 dagen werd hij 4 maal overge plaatst; op een der schepen hebben de zeemilioiens 8 dagen lang van 's morgens half 6 tot 's middags 2 uur op „nadere orders" zitten wachten, zonder hij hun ver- sahooning te kunnen komen, waardoor zij drie dagen en twee nachten in hun door- getranspireerde plunje rondhingen, zon der een vinger ten behoeve van de „her halingen" uit te steken. De aocomodatie was méér dan slecht, wandluizen in overvloed. De zegsman kreeg verlof op eigen kosten buiten de kazerne te slapen en te eten, waardoor die 40 dagen hem 850.— kostten, waar van het gouvernement hem 21 vergoed heeft Op de terugreis van Priok naar Medan trof het 5-tal het als dekpassagier de reis mede te mogen maken met 1700 voor Dell bestemde koelies. Aangezien ze geen kans zagen hun „tikar" (mat) onder deze koelid» bevolking uit te rollen, werden ze door de officieren der K.P.M. zonder dat dezen daartoe verplicht of misschien zelfs ge rechtigd zijn in een eerste klasse hut gelogeerd, terwijl ze mochten eten in de tweede klasse. Ziethier teekent de Sum. Post bij haar mededeelingen aan hoe het gou vernement speculeert op de menschelijk- heid van de officieren der K.P.M., (voor wie we niets anders dan woorden van den grootsten lof hebben, vanwege hun groote hulpvaardigheid), e op den zak van den milicien, die groote bedragen moet uit geven omdat bet gouvernement in zJJd verzorging tekort schiet, terwijl hij daar- „Geen goud zoo goed" enboven, zooals de voorbeelden aantoonen, door deze schijnparade de kans loopt zijn geheele carrière te bederven. En dat alles voor „herhalingsoefenin gen", die ten eenenmale haar uitwerking missen en zeker niet beantwoorden aan de bedoelingen, welke hiermede bij de marine-autoriteiten hebben voorgezeten. In het belang van den milieien, van de marine en van het gezag in Indi# is het dan ook plicht van den staatsburger, al ls hij slechts milicien-matroos om de ern stige aandacht van het gouvernement op deze wantoestanden te vestigen, wil men, dat ook de militiepliohtigen in geval van nood het hunne ter verdediging van lndië kunnen bijdragen. Zooals de toestand thans ls en voor alle genoemde feiten sta ik in; de autori teiten mogen de waarheid daarvan onder zoeken beteekenen de .herhalingsoefe ningen" bij de marine in lndië een nutte- looze en noodelooze oomedie". LUCHTVAART. De postvluchten naar en van lndië Het 7e postvliegtuig te Kao- stanttnapeL Het Te postvliegtuig naar lndië is Zater dagochtend om 7 u, 80 uit Belgrado ver trokken en na een verblijf van 10 u. 10 tot 11 u. 20 te Sofia om 16 u. 16 te Kon- stantinopel aangekomen. Hetl 3e retourvllegtulg ook Zater dag te Aleppo gebleven. De K. L. M. deelt mee; Het 8e retourvliegtuig, dat Vrijdag te Aleppo bleef in verband met het slechte - weer, vertrok Zaterdagochtend om 8 u. 21, maar kreeg onderweg met zulk zwaar weer te kampen, dat het moest terugkeeren. Het kwam te 11 uur 27 weer te Aleppo aan, waar beter weer wordt afgewacht. Ik heb zoo'n plattegrond nooit ge zien, voor zoover ik weet en mocht er al een in het archief zijn, dan zou het uren duren voor we dien gevonden hadden. Maar ongetwijfeld waren de oude groeven geweldig uitgestrekt. Wij hebben maar een gedeelte ervan in gebruik genomen en het is best mogelijk dat Budge gelijk heeft en in dat geval heeft die schurk misschien een oude ingang gevonden. M;adge sprong op, En misschien heeft Doggie vanmorgen ook wel dien In gang ontdekt! Toen ik vanochtend door Mama's moestuin liep, deed hij vreese- IJJk opgewonden over Iets, dax hij gevon den had in de oude koestal. Ik dacht dat het misschien een rat was maar. Ik begrijp wat Je bedoelt, we zullen dadelijk gaan kijken, viel haar vader haar In de rede. Nog geen half uur later stonden ze bij de open deur van Martha's huisje. Ze hadden afgesproken om voor Martha hun werkelijk doel geheim te houden; ze had al opwinding genoeg gehad den laatsten ■tijd. Toen Martha op hun roepen ver soheen, vroeg Lord Purbeck alleen ernaar of ze door haar moestuin naar de rots mochten loopen. Natuurlijk werd de ge vraagde toestemming onmiddellijk ver leend en ze stonden juist op het punt om weg te gaan, toen Lord Purbeck vroeg: Geen nieuws van je huurders zeker, Martha? Jawel milord, van een van hen, was het onverwachte antwoord. Mijnheer Mapleton kwaim een oogenblik geleden binnen. Hij zei dat hij was komen wande len van het station. HIJ had gisteren avond den trein gemist. En is hij' nu thuis? Neen milord, hij is bijna direct weer weggegaan. Hij zag er anders vermoeid en bedrukt uit. Ik geloof dat hl] ook door den moestuin ls gegaan, imaar ik kan me ook wel vergissen want Ik was boven druk bezig. Vader en doohter liepen oan het huisje heen, gevolgd door Doggie die eerst kalm achter hen aanliep, maar zoo dra ze aan het einde van het voorste ge deelte van den moestuin gekomen waren, rende hij weer als een bezetene den koe stal in. Maar dezen keer klonk er een boos, kort geblaf, als tegen een onzlcht- bar en vijand. Kom mee, zei de Graaf, daar ls onraad. Madge had geen aansporing noodlg. Ze was nog voor haar vader in den koestal en zag hoe Doggie een verwoeden aanval deed op Mr. Smyle Mapleton. Ze riep heit dier tot de orde en intuwchen was Lord Purbeck een beetje hijgend van den tocht langs den stijgenden weg, ook op het tooneel versohenen. Mapleton had weer zijn snor en had andere kleeren aangetrokken. Uiterlijk was er niet de minste overeenkomst tus schen hem en den man die een uur ge leden een bezoek op de Abbey had ge- bracht. De snor was een kunstwerk, een j „chef d'oeuvre" van een heer die een ruim inkomen trok uit het vervaardigen van welgedachte en welgeslaagde ver mommingen, ten behoeve van lieden, wier bedrijf kleinere of grootere botsingen met de wet meebracht. Deze expert had onmiddellijk begrepen dat het maskeeren van diens wreeden mond en vooruitstekende tanden een ge heel ander type van Dempster Legrand zou maken en zijn duivelsoh uiterlijk zouden veranderen in een dat alleen niet erg aangenaam was, een beetje onbenul lig. Geheel in de rol van natuuronderzoe ker nam' de heer Mapleton zijn hoed af. Dank u wel, zei hij, alsof hij een beetje gegriefd en zenuwachtig was. Ik begon fieusoh een beetje bang te worden. Uw hondje ziet er zoo boos uit. Lord Purbeck's zware gestalte vulde den ingang "van den stal en zijn strenge blik gleed voorbij den spreker en vestigde zich op den hoek van de schuur, waar Mapleton 'bezig scheen te zijn geweest, want de ingang naar de tunnel was open. - U schijnt er eigen groeven op na te houden, zei de Graaf. Als eigenaar van het huis van Juffrouw Calloway en als bezitter van de marmergroeven zou ik graag willen weten wat dit te beteekenen heeft. Mapleton lachte. Ja, uw lordschap heeft me gesnapt, antwoordde hij. Ik moet bekennen dat ik me aan een overtreding heb sohuldig gemaakt enhal ha! in uw groeven hen binnengedrongen. Ik zal u zeggen waarvoor en roep uw clementie in. Ik verzamel versteende overblijfselen uit oudere tijden. Een van mijn beste jachtvelden was de groeve, tot u deze voor het publiek sloot. Toen ontdekte Ik toe vallig dezen ingang en beb hem sedert dien tijd altijd gebruikt. Maar deze ingang staat in geenerlei verbinding met de groeven, zei Lord Pur beck ongeloovig. Dat weet ik niet, ik heb natuurlijk altijd het gedeelte, waar gewerkt wordt, vermeden. (Wordt vervolgd), Nr 6737 HELDERSCME COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f i.6«; binnenland fa. Ned. O. en W. lndië p. zeepost f a.io, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70 f070 fi Modeblad resp. f 0.95. f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos.,4 ct.; fr. p'. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Keningatraat 29 Telefoon: 50 en 4ia Poat-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 at p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaetlon. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ot FOTO EISELIN POLDERWEG 60 I Opnamen voor Handel en Industrie Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. I JA4P SNOR, Zuidstraat 15. j Let op den gelen winkel. Telefoon 251. zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield ia. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en gc houdt geen litttekens. Men geve kinderen bij spijsverteringsstoornis sen de zeer nacht wer kende Foster s Maagpil- len. Zij helpen uitstekend, f 0.65 per fllcon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1