BERLINER LEVERWORST C. DE BOER JR., tussohen de 400 en 2000 pengö 's jaars (176875 gulden), 18 pot. verdienen tus- scheni de 2000 en 8000 pengö (8751820 gulden), 8.2 pot. van 8000—5000 pengö (1820—2200 gulden) en slechts 0.3 pot. van 9000—10.000 pengö- Voor het overige komt in Boedapest op iedere 824 Inwoners een dokter voor. DE KOUDE IN AMERIKA. In het geheele Westen des lands heerscht een voor den tijd des jaars abnormale koude. Te Denver zelf wees de thermo meter zes graden onder nul (Fahrenheit) en tal van andere plaatsen in het Westen melden even lage temperaturen. EEN BANKIER GEARRESTEERD. In verband met het faillissement van het Hofbankhaus Max Müller te Gotha is Dinsdag de eenige firmant, de gepension- neerde majoor Müller gevangen genomen. Hij moet verduisteringen hebben gepleegd ten bedrage van meer dan een millioen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Drie dood en. Uit Oudenaarde in België wordt gemeld, dat een rijtuig, waarmee een gezin naar een feestje reed, op een onbewaakten over weg door een sneltrein is gegrepen en ver splinterd. Drie menschen kwamen om het leven. DE IJSLANDSCHE VERTEGENWOOR DIGER VAN FORD VERMOORD. De vertegenwoordiger van Ford te Reyk javik op IJsland is vermoord en bestolen. De daders konden ontkomen. Uit het huis met de blauwe trap. VOOR DEN POLITIERECHTER GEDAAGD. Openbare strafzitting van Maandag 2 December. De veldwachter zat er ook bU. Een mijnheer uit Texel, Pieter K., was om een uit zakenafgunst voortspruitende reden tamelijk verstoord op zijn mede eilander de vrachtrijder Le Febrê, die hit in zijn tegenwoordigheid op 4 September eenige minder vleiende qualificaties toe voegde. De vrachtrijder was daar niet lek ker mede en deed aanklacht van de belee diging, waarvan hij tamelijk sterk stond, KONIJN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 dat D. tot een betrekkelijk hooge boete 20 of 20 dagen werd veroordeeld. Speculatie op minderwaardige Sexualltelt Op het Koningsplein te Den Helder bood op 7 Augustus een marktkoopman, zooals later bleek, zekere Abram B. uit Amsterdam, sigarenpijpjes te koop aan, die met groote belangstelling werden be zichtigd en geen wonder, daar zij minia tuur pornografische foto's van dames in Eva's balcostuum en dergelijke schande- lijke afbeeldingen in puris naturalibus be vatten. Gelukkig kreeg de rechercheur Huitinga, het bedrijf van den geweten- loozen Mokummer standwerker in de smiezen, werd onmiddellijk aan de onwaar dige pret ©en eind gemaakt en de ontuch tige sigarenpijpjes in beslag genomen. De koopman, Dinsdag op de zondaars<Jivan gerequireerd, ter zake het te koop aanbie den van voor de eerbaarheid aanstoote lijke afbeeldingen, voelde natuurlijk veel nattigheid en was link genoeg geweest niet te verschijnen, waardoor hij zich menige scherpe boetpredikatie bespaard. Het was echter geen massele brooche die hij maakt en de „bsjores" ging totaal ver loren, aangezien hij tot 50 boete of 50 dagen werd veroordeeld met last tot ver beurdverklaring der in beslag genomen sigarenpijpjes. TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. rumoerige conferentie tegenwoordig was geweest. De beleedigde beer Le Febrê smaakte dan ook beden het genoegen den verdachte veroordeeld te zien tot 10. boete of 10 dagen. Wat hadden ze met z'n drieën daarvoor 'n bonk lol meer kunnen hebben! Grijze Plet greep zijn geweer en legde subiet den herder neer. Een visscher-sluiswachter en schapen- houder te Anna Paulowna, welke veelzij dige ontwikkelde agrariër is genaamd Piet K., oud 58 jaar, maar kan met over weldigend succes 78 presenteeren, kreeg op 21 Juli op het door hem bebouwd land een herdershond in de gaten, die hij ver moedde, dat op zijn schapen loerde en zon der zich te bedenken, haalde hij zijn gan- zenspuit en blies met een enkel schot den rampzaligen Herder die misschien niets kwaads bedoelde, het levenslicht uit, juist niet tot bijzondere voldoening van den eigenaar Dirk Rezelman, die zijn ras zuivere duitschen Herdershond miste en hem eindelijk terugvond, begraven op het erf van den heetgebakerden Piet. Deze scherpschutter stond thans terecht we gens dezen Herdersmoord, maar Pieter baas, als sluiswachter goed onderlegd in de wet, beriep zich heel manhaftig op de veewet 6 die de levende have van den vee houder beschermt en in artikel 65 straffe loosheid waarborgt aan ieder die op zijn eigen erf een dier dat schade kon aan brengen, van kant maakt. De officier nu echter van meening dat dit dooden niet was geschied op Piet's erf en eischte daar om ƒ25.boete of 25 dagen. De politie rechter scheen die overtuiging nog niet te deelen en stelde als een voorzichtig Salomo de uitspraak 'n week uit. Valt die dan uit In het voordeel van Piet, dan is dat voor Dirk een dubbele strop, daar hij dan voor zijn dooden hond met stamboek, die hij schat op een waarde van 150, geen cen time vergoed krijgt. Een historische persoonlijkheid op het bokkebankje. De 59-jarige rossenmenner, Lourens D., is een imposant oud heer en eigenlijk 'n Heldersche beroemdheid, waar dit bolwerk van Marineklanten trotsch op mag zijn. Mijnheer Lou D. toch heeft zoo hij Dins dag, toen hij terecht stond, wegens belee- diging van zijn stadgenoot v. O., deed met waardigheid de verrassende mededeeling, dat hij in de droeve dagen van nationale rouw en kouw November 1890 Koning Willem Hl mee had helpen begraven, welke tijding met eenige minuten stilte voor den onbekenden soldaat, op passen de wijze voor kennisgeving werd aangeno men. Deze historische figuur stond dan te recht omdat hij na een twist en ingekas- seerde opstopper hem door v. O. toege bracht, dezen heer kernachtig, maar min der parlementair een snotneus en 'n sme rige dikbuik had genoemd. De beroemde koetsier is voor eenige jaren terug ook al eens terzake beleedi- ging veroordeeld en deze wetenschap der justitie, waar de boekhouding punctueel in orde is en geen enkele oude schuld wordt afgevoerd, werkte er ook toe mede, Nieuwe Uitgaven. 12.151.15 KRO. Concert door KRO.-Trio. io.oo10.15 Morgenwijding. FAMILIE" DRUKWERK, VISITE-, VERLOVINGS-, ONDERTROUW-, GEBOORTE- en ROUWKAARTEN, X071 M. Jvaa iaocs—6JXI lsi. Elke goede daad vindt haar loon In zich z elf. Men adresseere aan de Redactie alle stukken betreffende den inhoud van de krant; aan de Administratie alles aangaande abonnementen, advertentiën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan personen nimmer brieven adres seeren, dit kan stoornis en groote ver traging tengevolge hebben. Als no. 2 der serie „Philatelie en geschiede nis" is van de hand van mr. J. H. van Peur- sem verschenen een vlugschriftje over „De Geschiedenis van Litauen op de postzegels". Uitgave van den Haagschen Postzegelhandel, Noordeinde 90, den Haag. Litauen is een van de Oostzeestaatjes, die zich na den wereld oorlog hebben afgescheiden van het. czaristi- sche Rusland en thans op eigen vleugels trach ten te vliegen. Of het er, buiten het verband van de tegenwoordige Sovjet-Unie, beter aan toe is, is eene vraag, die wij .niet zullen beantwoorden. Wel willen wij er op wijzen, wat een aardige en leerzame liefhebberij het postzegels verzamelen is, daar men op die wijze vrij volledig een historisch beeld van een of andere streek krijgt. Het geschriftje is rijk geïllustreerd met facsimiles van zegels, en in den handel voor 1.50 verkrijgbaar. Verschenen bij C. Morks Cz. te Dordrecht: samenleving „ergens" in de Buiten-gewesten, door P. H, van den Bergh. De schrijver is vol komen dilettant en mist ook de noodige gees tesbeschaving, zonder welke de samenstelling van schrifturen, van welken aard ook, nu eenmaal onmisbaar is. En zeer zeker heeft hij met deze bittertafel-anecdoterie zijnen landge- nooten, die zich onder de inlandsche bevolking nooit heelemaal thuis kunnen voelen, geen dienst gedaan. De rest iszwijgen. H. Pieck maakte 12 niet onverdienstelijke illustraties, en de uitgever zorgde voor een net gewaad. Van Ruby M. Ayres verscheen nog bij de Uitg. Mij. Holland te Amsterdam „Het Man netje van de Maan". Weder een vlot-geschre- ven, naar oud beproefd recept samengesteld romannetje, dat vele bakvisschen-hartjes ont roeren zal. Het is aardig geschreven, |zeer leesbaar. ,De strijd, waarin zich Philip bevindt, is goed beschreven, ook de ietwat scheeve verhouding der twee verloofden. Het is een ingewikkelde liefdesgeschiedenis: de jongeling A houdt van het meisje B, dat hem evenwel afwijst als zij hoort dat hij zijn geld heeft verloren. Om zijn- familie te redden, ver looft A zich met C,die wel (en dan echt) van hem houdt. D (de vriend van A) houdt weer van het meisje C en de zaak wordt steeds in gewikkelder. En wilt u nu het slot weten? „Vraag het het mannetje in de maan", zei ze tusschen twee kussen. Of die „ze" nu het meisje B dan wel C is, zoeke de lezer maar zelf uit, want als ik dat vertelde, zou ik den uitgever onrecht doen, die het niet stuurde om u te verklappen hoe het afloopt. Van de N.V. Levensverzekering-Maatschap pij van „de Nederlanden" van 1845, gevestigd te 's-Gravenhage, ontvingen wij een keurig- uitgevoerd geschriftje, getiteld „Als iedere Vrouw eens wist".... en geschreven door niemand minder dan Anna van Gogh—Kaul- bach. Het is een overdruk uit het maandblad yan deze Vennootschap, en geheel bedoeld als propaganda voor levensverzekering. De uit gave is royaal en smaakvol en versierd met een teekening van Piet van der Hem. Keurige, ge distingeerde reclame, die haar uitwerking niet zal missen. Wij ontvingen nog ter bespreking: „Oude Pybus" van Warwick Deeping en „Palle Jar- -" van Morten Korch. Beide uitgaven van de N.V. van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam. Op beide komen wij bin nenkort nader terug, nu reeds kunnen wij „Oude Pybus" ten zeerste aanbevelen als een frisch, pittig werk. Door de vroegere boeken „Sorrell en Zoon" en „Kitty" weten we al wat we aan dezen schrijver hebben: gezellige verteller, die het tegendeel is van banaal. Prijs van dit werk 2.90, geb. 3-75- „Palle Jam mer" is een Deensche roman van een vrucht baren, in Denemarken veel gelezen schrijver, die in dit boek de schildering geeft van het volksleven. De roman schildert Palle Jarmer's strijd om het molenrad aan den, gang te hou den. Prijs 3.25, geb. 4-25 r,B"hA',; X; "T' het November-nummer van Morks Magazijn, daar ook de gemeente-veldwachter bij de| persoonlijkheid, die Cannegieter be spreekt is de danseres Darja Collin, die zich zelf nog heelemaal geen persoonlijkheid voelt, doch een leerling, een zoekende op het gebied van deze kunstuiting. Anton Thiry vervolgt en eindigt zijn novelle: „De Grootvader". Dan vertelt Matty Vigelius veel wetenswaardigs over „Antiek Mexico". J. van Rijkevorsel geeft historische bijzonder heden in verband met „De schoonmaak van het „Lam Gods" der van Eycken". In Populaire Wetenschap wordt besproken „De duistere tijd der wetenschap en een An gelsaksisch handschrift". W. S. vertelt heel beknopt iets van de „Mysteriespelen" der middeleeuwen, terwijl Roeland van Ruynen een „bloemlezing" geeft „uit den tuin der tooneelvreugden" en het betreurt, dat het „niet alle orchideeën" zijn, die hij te plukken heeft. Verschenen bij de vereeniging „De Baan breker" bij Servire, Den Haag: een drietal uit het Russisch bewerkte kinderboekjes', prenl- tenboeken eigenlijk. Twee ervan zijn bewerkt door Ljoeba Dworson en S. E. Prins-Willekens Macdonald en een door Ljoeba Dorson en El-sa Hess- Binger. De namen van de Russische schrij vers en: illustrators zullen we er maar niet bij vermelden uit vrees, dat de lezers bij pogingen ze uit te spreken, htm tong zouden verstuiken. De plaatjes zijn heel aardig van kleur, wat gewild primitief en daardoor wel echt Rus sisch aandoend, de Russische namen zijn be houden, wat wel leuk gevonden zal worden door Hollandsche lezertjes en lezeresjes. Er wordt geen' directe bolsjewistische propaganda gemaakt: coöperatieve koloniehuizen vindt men .hier te lande ook. Prijs van „De Gouden Blaren" en „Dieren in den Winter" o.55 cn van „Het vroolijk On weer" 0.65. Verschenen bij de Firma Wed. J. Leupen en Zoon te Haarlem, het album: „Onze Ne- derlandsche Jeugd in Nationale dracht", door D. J. v. d. Ven. Een onderwerp dat onzen folklorist wel aan moet trekken. De tekst van het album be wijst ook wel, dat D. J. v. d. Ven zich vol- komien op dit gebied thuis voelt. In een woord ter inleiding zegt schrijver, dat alom de na tionale drachten verdwijnen gaan, wat wel erg jammer is om het schilderachtige effect ervan, doch wat groote practische en hygië nische voordeelen heeft. Schrijver vertelt van de moeite, waarmede het vervaardigen der 40 plaatjes gepaard ging. Ze zijn alle gemaakt naar foto's, die afgemaakt en daarna inge kleurd werden door mejuffrouw Julie Krop holler, een bekende leerares kostuumkunde, door dien kunstschilder Paul van der Ven en door de hoeren A. H. Romijn en W. P. Sche- fer, die ook de meeste fotografische opnamen maakte. De plaatjes zijn dan ook werkelijk de moeite van het verzamelen en inplakken waard en ook de tekst is interessant, doch naar het ons lijkt niet voor jonge kinderen, Beneden 11 of 12 jaar zal er voor dit folklo ristisch materiaal wel geen belangstelling be staan en de stijl van den schrijver is er ook op berekend om door de rijpere jeugd ge lezen te worden. De prijs van het album bedraagt 1.De plaatjes zijn ingepakt bij de artikelen door bovengenoemde firma in den handel gebracht: Allson's Custard Powder, Leupens zelfrijzend bakmeel, Leupens tarwebloem en maizena. Dubbele plaatjes kunnen bij de firma Wed. J. Leupen en Zoon te Haarlem geruild worden. Bij de N.V. Gebr. Graauw's U.M. te Am sterdamSoerabaia verscheen „In de Rim- wijsfond# voor de Binnenvaart. 8.019.00 Gramofoonmuzlek. 9.0011.00 Concert door het Omroeporkest. 10.05 Persberichten. Na afloop van het concert: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting Huizen, 1875 M. 10.3011.00 NCRV. Ziekendienst. n.0011.25 NCRV. Ziekenhalfuurtje. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. KRO. 1.152.30 Gramofoonmuziek. 2.303.00 Schooluitzending. 4.00500 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.0Ö—6.30 NCRV. Concert door Trio. 6.407.00 KRO. Tuinbouwpraatje. 7.00-7.30 KRO. Cursus schriftverbetering 7-35 VPRO. Persber. 7.40 VPRO. Lezing over: „Laatste avond". 8.15 VPRO. Concert door Strijkkwartet. 8.50 VPRO. Lezing over: Het Protestantisme in de 19e Eeuw. 9-30 VPRO. Voortzetting concert. j 10.00 VPRO. Voordracht. 10.20 VPRO. Voortzetting concert. ZATERDAG 7 DECEMBER. Hilversum, 1071 M. (voor 6 uur 298 M.). 15.152.00 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.002.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.304.00. Aansl. van het Tuschinski-Theater te Amsterdam. 4.505.00 Sportpraatje door H. Hollander. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje: Lezing door Dr. I. W. Schut, arts over: De schoolarts en zijn taak I. 5.30»-6.00 Duitsch: gevorderden en conversatie, ó.oi6.30 Accordeon Concert door de Accordeon Ver. „Kunst en Vriendschap". 6.307.45 Concert door het Omroeporkest. 8.00 VARA. Joodsch concert. Orkest, vocaal kwartet en voordrachtkunstenaar. Na afloop: VARA-Varia. Huizen, 1875 M. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door KRO-trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004.30 Esperanto. 4.305.00 Cursus Engelsch. 5.00—5.40 Gramofoonmuziek. 5.406.00 Journalistiek Weekoverzicht. 6.007.30 Concert door Cinema-orkest. 7.308.00 Lezing over „Het grootste gevaar11 (geslachtsziekten). 8.009.000 Orkestconcert. 9.009.30 Gramofoonmuziek. 9.309.40 Nieuwsberichten. 9.4010.00 Gramofoonmuziek. 10.0011.00 Voortzetting orkestconcert. II.0012.00 Gramofoonmuziek, Verschenen bij de N.V. Stoomtabaksfabriek v.h. Theodorus Niemeijer te Groningen het album: „Hoe ontstaat onze Courant", dat gratis te krijgen is op bons der diverse tabakssoorten, die genoemde firma in den handel brengt. Ook de 120 mooie koperdiep drukplaatjes, die het album moeten vullen tus schen den zeer belangwekkenden tekst zijn op die wijze verkrijgbaar. We hopen voor de leergrage jeugd, dat vele vaders Niemeijers tabak zullen rooken. De omslag vertoont aan de voorzijde een aardige gekleurde plaat, aan de achterzijde d-e koppen- van talrijke Nederlandsche couranten, waarbij we noode „De Heldersche Courant" missen. Aan de firma „Pette" te Wormerveef ont vingen' wij een monstercollectie cacao in een verpakking, die economischer is dan vele an dere cacao-verpakkingenj. Genoemde 'firma verpakt n.1. haar product niet in blikken bus sen., doch in cartonnen doozen, wat ongetwij feld den verkoopprijs moet drukken. Daar de inhoud' dezer doozen slechts 100 gr. bedraagt en dus vrij spoedig verbruikt zal zijn, is de kans op vochtig worden vrijwel uitgesloten. De kwaliteit der Pette's cacao is goed. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN KON. N. V. B. 1889 6 December 1929- UIUIHMIIII* Voor keurig verzorgd •la zijn wij speciaal ingericht. Groote verscheidenheid modellen aanwezig. Diverse lettersoorten. Onze modelboeken staan tt ten dienste. N.V. Drukkerij voorheen Koningstraat - Den Helder. DONDERDAG 5 DECEMBER. Hilversum, 298 M.) 10.0a'ia.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.003-00 Gramofoonmuziek. 3.oo3.30 Van en over Charivarius door G. v. d. Burg. 3.304.00 Gramofoonmuziek. 4-oo5.00 Ziekenuurtje. 5.306.30 Concert door het AVRO-Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6-45-7-15 Het St. Nicolaasfeest van Pietje Bluf. Vroolijk luisterspel van en voor kin deren. 7-157-45 Fransch: Gevorderden en Conver satie. 8.oi St. Nicolaas-avond bij de AVRO. Daarna te ca. 9.30: Concert door het Omroeporkest. 10.00 ca. Persberichten. Na afloop van het concert: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen. 1875 M. Uitsluitend NCRV.-Uitzenddng. 8.IS>9-30 Morgenconcert. 10.0010.30 Zang door Dameskoortje. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.3011.45 Gramofoonmuziek. 11.4512.30 Uurtje voor de landbouwers. 12.302.00 Concert. Zang, fluit en piano. 2.002.45 Gramofoonmuziek. 2.453-45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.0016.00 Lezipg: „Over zielkundige invloe den op het proces van de ziekte II". 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.307.30 Orgelconcert. 7.308.00 Cursus Maleisch. 8.00 Orkestconcert. Na afloop: Persberichten. VRIJDAG 6 DECEMBER, Hilversum 1071 M. (van ia.oo—6.0a cum. 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO.-Kwartet, 2.052.45 Uitzending voor scholen. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maak het zelf, cursus. 4.305.oo Gramofoonmuziek. 5.00—'5.30 Vraaggesprek met Jhr. Ir. O. C. Al van Lidth de Jeude over de Amsterdam-Rijn- verbinding. 5.306.30 Concert door het AVRO.-Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457-15 Spaansch voor beginners. boe", romantische vertelling uit de Indische 7.15745 Radiocursus vanwege hef Onder- Het 8e lustrum van Holland's grootsten sport bond, den Kon. N.V.B., zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Wat haast vanzelf spreekt, want zou er naast dezen Bond wel één zijn die zoo popu lair is als den N.V.B., welke, tijdens de compe titie, de interesse van duizenden en duizenden heeft? We gelooven van niet. Zondag 8 December 1889 hadi de geboorte van den Bond plaats in Café „Central" te 's-Graven hage, waar 17 sportlievende jongelui en eenige ouderen, vormende de afgevaardigden van 9 clubs de grondslagen legden van den sedert den mobi lisatietijd zoo snel groeienden Bond. Onder de oprichters lezen wij: Willem Muiier, de „vader van het Nederlandsche Voetbal" genoemd, de man die den stoot gaf tot de oprichting, die ook H.F.C. stichtte, waarvan hij jarenlang de leider is geweest. Tegenwoordig eere-voorzitter van den N.V.B. Verder Mr. Droogleever Fortuijn, toen afgevaardigde van „Concordia" (R'dam), thans Burgemeester van Rotterdam en eere-lid van den N.V.B.; Wilton (V.V, „Rotterdam"); Weinthal, Nolet, Isbrücker e.a. Precies op bovengenoemd en datum zal ook het 40-jarig bestaan gevierd worden. Het beloofd een feest te worden, hetwelk duizenden en nog eens duizenden landgenooten, hier en elders ge vestigd, met groote belangstelling zullen mee leven, maar dat overal in de wereld, waar de voetbal rolt, waar de sport haar aanhangers heeft, als een festijn herdacht zal worden. De hoofdschotel is wel de jubileumwedstrijd NederlandBelgië, een match die niet gerekend wordt tot de gewone serie welke jaarlijks tus schen beide landen gespeeld wordt, maar iets aparts is. Beide landen zullen met een zeer sterke ploeg uitkomen, waarvan men het beste verwacht. Pro paganda is haast niet noodig, want Holland Belgie zegt alles. Een bewijs daarvoor is wel dat de lagere rangen reeds zoo goed als uitverkocht zijn. Van Holland's hppe verwacht men voor deze gelegenheid nu eens iets aparts; de verzuchting: „wanneer zullen we weer eens een wedstrijd win nen?" moet nu maar eens in een daad omgezet worden. Het weer opnemen van Tap en Bakhuijs en de vervanging van de Bruijn door Vermet ten en van v. Heel door Breitner, wordt alge meen als een versterking aangeduid. Het elftal hebben wij onlangs reeds medegedeeld; hier volgt de Belgische formatie: Doel: Jan Debie; Achter: Lavigne en Hoydonx; Midden: v. Poucke, v. Halm en v. Averbeke; Voor: Michiels, Voorhoof, Raimond Braine, Moeschal, Desiré Bastin. Reserves: Somers, Nouwens en Pierre Braine. Dit is op den keeper na dezelfde ploeg, die op 1 November tegen „Londen" zoo uitstekend speel de en toen met 73 won. In elk geval dus een zeer sterk elftal, meerendeels bestaande uit ook ten onzent goed bekende spelers. Slechts van Poucke is debutant. Typisch is de terugkeer tot oude, reeds als „afgedaan" beschouwde krachten als Debie en Bastin, de vroeger zoo razend snelle linksbuiten. We missen Boesman en Diddens. De jubileumiwedstrijden, die reeds achter den rug zijn, behooren eveneens tot het feestprogram ma. Vele vereenigingen en erkende bonden heb ben een dergelijk programma ontvangen. Zater dag 7 December wordt een Buitengewone Bonds vergadering gehouden, welke gehouden wordt in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam en zal aanvan gen om 2 uur. Na afloop van de Bondsvergade ring is er receptie, welke zal duren tot half zes. Vervolgens, eveneens in hetzelfde gebouw, een feestdiner, waaraan zullen deelnemen 600 700 personen. Het vangt aan om half acht. En na afloop van de Feestmaaltijd wordt er een gezel lige bijeenkomst gehouden in Trianon, waar een strijkje de verzadigde gemoederen wat zal kun nen verlichten. En dan den volgenden middag de kamp tegen de Belgen, als een waardig slotl Inderdaad beloven het voor den Bond een paar mooie dagen te worden. Als een herinnering aan dit jubileum Is, op last van den N.V.B. geschreven „Het N.V.B.-boek", dat er met zijn zeer geslaagde illustraties en lezenswaardige artikelen schitterend uitziet. Dit prachtige boek verdient in elk opzicht waardee ring en gelezen te worden door ieder, die ook maar iets voor voetbal en den N.V.B. en zijn historh in het bijzonder, voelt. Het telt 338 bldz. in luxe omslag en bevat: de geschiedenis van bet spel en den Bond; beschouwingen van autoritei ten en bondsofficials, legio spelfoto's, portretten, en caricaturen; voetbalgedichten en statige stati stieken, enz. De samensteller daarvan is den heer D. Hans, de schrijver van de „Bescheiden op merkingen", eer9t in „De Sport", thans in de „Sportkroniek"; een geboren sportjournalist, die vaak raak en scherp kan schrijven en zich in al zijn schrifturen steeds als een volbloed Sparta- man heeft doen kennen; jaren geleden is hij nog lid van het Bestuur geweest, tevens speler en scheidsrechter van den Bond. De heer Hans, die met deze gelegenheid tevens afscheid neemt van de sport-journalistiek, kan zeer zeker met voldoening op zijn arbeid voor dit gedenkboek terugzien. De prijs is f 4.50. De „N. Rott. Crt." heeft het jubileum herdacht door een 4 pagina's lange- beschouwing, waarin verschillende officials en autoriteiten hebben medegewerkt, terwijl de „Sportkroniek" een extra nummer in het licht gaf, tellende 64 bladzijden, rijk geïllustreerd is en artikelen bevat van da voornaamste sportjournalisten. De uitgave is ge drukt op kunstdrukpapier en bevat een doof Carlo Jung geteekend, omslag in vier kleurendruk. De prijs voor niet-abonné's is 75 ct. Ook andere periodieken hebben het jubileum niet onvermeld gelaten. Vermelding verdient nog, dat er een Eere comité is gevormd, waarvan het voorzitterschap wordt waargenomen door Z. K. H. den Prins der Nederlanden en waarin zitting hebben ver scheidene Ministers, alle Commissarissen der Koningen onzer provinciën, de burgemeesters van de grootste en voornaamste steden, verder eere-leden van den Bond en nog tal van voor aanstaande autoriteiten. Besluiten we met het woord te geven aan oud- minister J. B. Kan, een sportman in hart en nie ren, die zich aldus uit in de „N. Rott. Crt.": „Niet licht zal het bestuur van den jubileeren den bond iemand vinden, die met zijne faits et getses meeleeft als ik. Natuurlijk zal men zeg gen dat is begrijpelijk. Een oud-voetballer, die als het ware iaan de wieg van den bond heeft ge staan, zijn ongekenden groei van zuigeling tot reus heeft meegemaakt, moet dit feest schier al9 een juibileum beschouwen, waarvoor hem zelf, werden de decoratie-regelen iets ruimer toege- gepast, een onderscheiding zou toekomen. Toch spruit mijn innig meeleven nog uit an dere oorzaak voort, uit een gevoel van solidari teit, Een minister staat aan onafgebroken critiek bloot. Hoe zwarig het ook is een sta_»t te bestu ren, ten spijt van een algemeen bekenden regel, meent ieder daarvan verstand te hebben en wat nóg slimmer is aan zijne opvatting uit drukking te moeten geven. Vandaar zoovele be stuurders, wier zenuwgestel niet tot de sterktste behoort, die het smadelijk afleggen. Wat in het staatkundig leven pleegt te ge schieden is in schier nog sterker mate usance in de voetbalwereld. Ook daarovertreffen die betweters steeds aan merkelijk degenen, die loven den moeitevollen arbeid door het bestuur van den Nederlandsche Voetbalbond en zijne vele organen verricht. Des ondanks ziet men den palm, die onder het ge wicht blijft groeien, een krachtig bestuur dat zich geen duimbreedte laat afdringen van het pad dat het zich heeft gebaand. Een regeering pleegt helaas geen feesten te vieren als het be stuur van denVoetbalbond. Ware het anders, wellicht zou ook zij de voldoening smaken, dat althans op dien dag, alle verguizing in waardee ring werd omgezet. Indien dit tegenover de waardige mannen en hunne \ele voorgangers, die htt Nederlandsche voetbal bestieren, geschiedt, moge daarin de erkenning worden gevonden van waarachtige verdiensten, die door geen dreigend oog van vergramde betweters ter zij gesteld kun nen worden." En de Burgemeester van Rotterdam, een der oprichters, schrijft aldus: „De Nederlandsche Voetbalbond viert zijn'40sten verjaardag in goede gezondheid. In zijn kinder jaren als N. V. A. B. geboren, heeft hij de „A" (Athletiek) verloren; overigens is zijn groei regelmatig en krachtig geweest. Zij, die destijds het lrind ten doop hielden, behoeven daarvan geen spijt te hebben. Ze kunnen trotsch zijn op hun geesteskind, of liever, ze moeten erkentelijk zijn voor het feit, dat degenen, die hun taak hebben overgenomen en voortgezet, dat op zoo bekwame wijze hebben gedaan, dat het voetbal de mee$t populaire sport in Nederland is geworden en de Nederlandsche Voetbalbond de leiding van die sport in handen heeft weten te houden. Wanneer men de enorme uitbreiding, welke in den loop der jaren de voetbalsport, en dus ook het werk van den N. V. B. heeft gekregen, nagaat, dah zou men geneigd zijn om te meen en, dat de voet balsport zoo algemeen is geworden, dat verbree ding van het werk van den N. V. B. moeilijk meer is te verwachten en dat de leiders van dien bond hun streven voornamelijk op verdieping vad dat werk zullen moeten richten. Mogen zij ook daarin slagen".

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13