KANNEWASSER HET HUISJE IN NET RAVIJN s.o.s. IS ALTIJD GOEDKOOPER f Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr 6738 DONDERDAG 5 DECEMBER 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h 0. DB BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: BO en 412 Donderdag 28 Nov4.19 uur. Vrijdag 29 - 4.18 BUITENLAND. ENGELAND. DE VOORBEREIDING VAN DE VLOOTCX)NFERENTIE. De afzonderlijke onderhande lingen tusschen Enigeland en Ja pan staan er gunstig voor. Reuter verneemt, dat bij de gesprekken tusschen MacDonald en den Japanschen gezant te Londen gebleken is, dat er geen noemenswaardige tegenstelling tusschen de opvattingen aan weerszijden bestaat en dat men in de richting van definitieve overeenstemming vordert. DE BETREKKINGEN MET SOVJET-RUSLAND. Het Engelsohe Hoogerhuis heeft een motie-Birkenhead aangenomen, waarbij de diplomatieke erkenning van Sovjet-Rus land op het oogenblik onwenscheljjk wordt genoemd. BELGIE. DE MINISTERIEELE CRISIS OPGELOST. Brussel, 4 December. Vanochtend Is Jaspar er in geslaagd de laatste moeilijk heden, welke de wedersamensteling van de regeering in den weg stond, te over winnen. Bij het verlaten van het palels zeide Jaspar aan de journalisten: „U ver wacht zeker een verklaring van mij: welnu ik kan u zeggen, dat de regeering in haar vroegeren vorm, zonder wijziging van personen of portefeuilles terugkomt." Vrijdag wordt een eerste kabinetsraad gehouden ter vastlegging van de redactie van de regeeringsverklaring. ITALIË, De katholieken en het fascisme. Klachten van dien Paus. Naar Belga aan de Osservatore Romano ontleent, heeft de Paus Maandag de ver tegenwoordigers van de Romeinsche paro chies ontvangen ter gelegenheid -van zijn gouden priesterjubileum. Nadat de Paus bedankt had voor de geschenken, hem aan geboden, en zijn beste wenschen had uit gesproken voor de geestelijken en de paro chianen van Rome, hield hij een toespraak, waarin hij o.a- zeide: Gij hebt kennis ge-* nomen van artikelen en publicaties, die het toppunt zijn van onbeschaamd- en on gepastheid. Omdat wij de eer van God, de heilige kerk en den heiligen vader willen beschermen, zijn wij' zoo krachtig moge lijk daartegen opgekomen. Wij; moeten erkennen, dat men ons geantwoord heeft, dat deze publicaties zonder machtiging van hoogerhand versohenen zijn. Daarvan nemen wij kennis. Maar wij nemen er ook kennis van, dat deze publicaties tot dusver nog niet verloochend zijn. De Paus drukte er vervolgens zijn spijt over uit, dat de katholieke pers met den dag minder vrij heid geniet en dat haar met name belet wordt zich uit te spreken over de opvat tingen van het Vaticaan inzake de verdra gen van bet Lateraan. DUITSCHLAND. GRAAF WEST ARP TREEDT AU VOORZITTER DER DUITSCH VEREENIGDE STATEN. ONDANKS DE KRACH IN WALL STREET. Belastingverlaging van 160 miljoen. Washington, 8 Dec. De zitting van het nieuwe congres opende met een verras sing, want binnen de minuut deelde de voorzitter mee, dat de regeering voorstel len zou de inkomstenbelasting voor per sonen en naamlooze vennootschappen met 1 procent te verlagen. Dit beteekent een vermindering voor de schatkist van 160 millioen dollar. CHINA. nationale EiJKSDAGGROEp ap. He, RUSSjSC|,.chineesche conflict. In de bijeenkomst der rijksdagleden van de Duitsch-nationale partij heeft graaf Westarp gisteren meegedeeld, dat hij als voorzitter der Rijksdaggroep af treedt Hij blijft echter lid van den Rijks dag en van de partij. FOTOKAARTEN SALONFOTO FEUILLETON Uit hst EhgeUwh door Een nota van die Ver. Staten. New York, 2 Dec. De regeering te Wash ington heeft, naar gemeld wordt, Sowjet- Rusland en China schriftelijk aan de uit het pact van Kellogg voortvloeiende ver plichtingen herinnerd. Een Fransdie nota. Parijs, 2 December. De Fransche regee ring heeft haar vertegenwoordigers te Moskou en Peking opgedragen, de Russi sche en Chineesche regeering, evenals door de Amerikaansche en Engelsohe re geeringen gedaan is, te wijzen op hun ver plichtingen, voortspruitend uit het ver drag van Kellogg. Wttgandigteu gevangen genomen. Volgens een bericht uit Tsjita zijn bij de inneming van het station Mantsjoerije door de sowjettroepen een driehonderd witgardisten en eenige leiders van witte organisaties gevangen genomen, o.m. Ma- morolof, gewezen kanselarijraad van het Chineesche troepencommando en den ge wezen generaal Sjoenikof. Een deel van de gevangenen is naar Tsjita overge bracht Chineesche etechen. Naar uit Moekden gemeld wordt, heeft maarschalk Tsjang Hsoe-liang de Chinee sche vertegenwoordigers bij de onderhan delingen met de Russen te Tsjarbarofsk opdracht gegeven de volgende voorstellen te doen: le. Hoewel de Chineesche regeering het herstel van status quo op den Oost- Chineeschen spoorweg goedkeurt, acht zij het noodzakelijk van de Sowjet-regeering de garantie te verkrijgen, dat de spoorweg niet voor doeleinden van communistische propaganda gebruikt wordt. 2e. Daar de ontslagen Russische direc teur en onder-directeur een dergelijke pro paganda voerden, wijst zij hun herbenoe ming af. 3e. China is bereid de ambtenaren, door wie het conflict is ontstaan, te ont slaan- 4e. De gevangenen aan weerszijden moeten in vrijheid gesteld worden,. 5e. De troepen van beide partijen moe ten tot op een bepaalden afstand van de grens teruggetrokken worden. Ook een Italiaansch memorandum. Het Italiaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft op verzoek van de Amerikaansche regeering de Italiaansche vertegenwoordigers te Moskou en Peking opgedragen de aandacht van de Russische en Chineesche regeeringen te vestigen o de verplichtingen voortvloeiende uit h< verdrag van Kellogg. Een officieels Chineesche ver klaring. Berlijn, 4 Deo. Het Chineesche gezant schap deelt mode: In verband met de misleidende berich ten, die door den Sowjet-propagandadienst over de jongste gebeurtenissen in het Chi- neesch-Russisch conflict worden ver spreid, ziet het Chineesche gezantschap zich verplicht de volgende verklaring te publlceeren: Overeenkomstig haar vredesgezinde po litiek en in vertrouwen op de verklarin gen van de regeering der sowjet-unie, die in Juli van dit jaar aan de onderteeke naars van het pact Kellogg verklaarde in het Chineesch-Russisch conflict niet naar de wapens te zullen grijpen, heeft de Chi neesche regeering aan haar grenstroepen instructie gegeven de grootste voorzich tigheid in acht te nemen, op geen provo catie van Russische zijde in te gaan en zelfs bij een inval van Russische troepen op Chineesch gebied, ze, wanneer ze teruggeslagen worden, niet op eigen ge- bied te achtervolgen. BINNENLAND. Dl GOUVERNEUR VAN CUBAOAO. De effteieele benoeming. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, benoemd tot gouverneur vafi Curagao, de heer B. W. T. van Slobbe, thans majoor van den generalen staf, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage. DE HAAGSCHE CONFERENTIE De datum vastgesteld pp 3. Januari. De regeering heeft thans van den presi dent van de Haagsche Conferentie be richt ontvangen, dat het in het voornemen ligt, de conferentie op 8 Januari ek. in Den Haag te doen bijeenkomen. AMSTERDAM-RIJN VERBINDING. Da Amsterdamsche Raad ver klaart zich voor bat plan Wijk bij Duurstede. In de Dinsdagavond in den Amsterdam- schen Raad voortgezette debatten over de verbinding van de hoofdstad met den Rijn, werd een motie van den1 heer Boek man, waarbij' de Raad zich voor het Wijk bij Duurstede-plan verklaart, aangenomen met 818 stemmen. VRIJSTELLING WEGENBELASTING. V ereenvoudlglng voor buitenlanders. formaliteiten 48) KHADON TUUT. De twee mannen keken elkaar een tijd lang zwijgend aan, de overtreder met iets van gehuichelde respect, maar ook met verwarring In zijn bÜk, dat hem als man van de wetenschap wel gratie en verdere toestemming verleend zou worden. U was van plan nu naar beneden te gaan? vroeg Lord Purbeck botweg. Als u het imie toestaat, Ja. Ik ga met u mee. Toen veranderde Mapleton'» houding. Een gejaagde blik kwam in zijn sluwe oogen en zijn stem beefde een beetje toen bij zei: Ik zou u niet aanraden naar beneden te gaan. Het loopt er moeilijk en er zijn Buitenlanders, die hier te lande op vrij stelling van wegenbelasting aanspraak kunnen maken, zullen ten kantore van den ontvanger, in plaats van met een for mulier van aangifte, voortaan met een mondeling verzoek kunnen volstaan. FEDERATIE OVERHEIDSPERSONEEL Vier groepen scheiden zich af. Naar „Het Volk" verneemt hebben de Vereeniging van Reinigers, de Vereeni ging van Gasthuispersoneel en de Ver eeniging van Rijkswerklieden besloten zich per 1 December af te scheiden van de Federatie van Personeel in Openbaren Dienst. Dit besluit werd op een Donderdag j.1. gehouden gecombineerde ledenvergade ring, met algemeene stemmen genomen, terwijl de vergadering zeer druk door 250 personen bezocht was. GRAFISCHE VAKKEN EN PENSIOENFONDS. De invoering van de nieuwe regeling. De instelling van het „Pensioenfonds voor de grafische vakken" heeft in de kringen der typografen tot eenige oppo sitie aanleiding gegeven, waarvan heit ge rucht ook de buitenwereld bereikte. Het „Hbl." heeft hierin aanleiding ge vonden den heer B. Ponsteln, 2e secreta ris van den Alg. Ned. Typografenbond en met den bondsvoorzitter, den beer Van der Wal, namens den bondbestuurder van het Pensioenfonds, te vragen naar den stand van zaken en den omvang van het conflict, waarvan wjj het volgende publi- ceeren: Een S.O.S. heet het door de radio, wan neer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Dit S.O.S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen, dat Akker's Abdijsiroop het voor he» aangewezen middel is. VRAAGT SPOOR/MOSTERD De pensioenregeling komt hierop neer, dat 't pensioen 9 bedraagt met 'n premie van 0.80 voor den typograaf en 0.80 'voor den patroon. Den 4en Nov. 11. trad zij in werking. Degenen, die ouder zijn dan 66 jaar, vallen er buiten. Facultatief is 'het ontslag der thans 65-jarigen gehou den, want 9 pensioen vindt men te wei nig om vam te kunnen leven. De bedoe ling is dan ook over drie jaar tot ver hooging van de pensioenen te komen en daarmee voort te gaan tot zij na 15 jaar 12 en over 10 jaar 15 bedragen. nl 1927 bracht een ledenreferendum een meerderheid voor de instelling van het Pensioenfonds. Dit referendum had plaats op de ledenvergaderingen, waarin het hoofdbestuur zijn standpunt had uit eengezet De opposltia Er ontstond nu een oppositie, dis een nieuw referendum wenschte, buiten de vergaderingen om, dus met thuisgestuur de stembiljetten. Het hoofdbestuur ging tenslotte om formeele redenen hiermede acooord, te meer omdat de oppositie toe zegde zich bij het meerderheidsbesluit te zullen neerleggen. Het nieuwe referendum. bracht een kleine meerderheid voor het pensioenfonds. Niettemin bleef de oppo sitie in actie. Zij kwam nu met het argu ment, dat 2/8 der stemmen voor de goed keuring nooddg zou zijn geweest omdat zij de stichting van het pensioenfonds als een „aansluiting bij een vereeniging" be schouwde, .waarvoor de statuten 2/8 der stemmen vereischen. Maar die 'bepaling slaat op aansluiting bij politieke vereeni- gingen e. d., en bovendien was er geen sprake van een aansluiting bij een ver eeniging, doch aldus de heer Ponstein wij' richtten er eene opl Verder achtte de oppositie het onjuist, dat thans vallede typografen van 65 jaar met slechts 9 per week naar huis kunnen worden ge stuurd en ook vindt zij voor de jonge vak- genooten de premie te hoog. Velen zien zelfs alleen heil ln een actie voor premie- vrij Staatspensioen, Te Amsterdam 1» de oppositie het sterkst. Zoo werd Zondag 1.1. op verzoek van 215 leden van Amsterdam I een wel door 1800 man bezochte vergadering ge houden, op welker agenda het oppositie- voorstel stond, om over te gaan tot de af scheiding van Amsterdam indien het hoofdbestuur leden, die niet aan het pen sioenfonds wenschen te betalen, zou royeeren. En wat verwacht u nu van de naaste toekomst? zoo vroeg de vertegenwoordi ger van het „Hbl." Dat nog velen, ondanks alle oppo sitie, zullen betalen en dat de weigeraars geroyeerd moeten worden. De meerder heid kan zich niet door een minderheid laten ringelooren. Er schuilt een aantal anarchistische elementen onder de oppo sitie en die trachten nu de organisatie te knauwen. Niettemin heb ik er goed ver trouwen in, dat, al zal het onorganisato risch optreden der oppositie enkele slacht offer# maken, die zaak in orde komt. En daarmede is óók een groot maatschappe- diepe kuilen en gaten. Madge, die ©ogenschijnlijk onverschil lig had geluisterd en zich, om zich een houding te geven, met Doggie had bezig- ehouden, mengde zich opeens in het et gesprek. Wat zou u daar beneden moeten doen, vader. Tante Drusilla zal al wel thuis zijn uit de kerk en niet begrijpen waar we blijven. Kom, laten we naar huis an, anders zullen we te laat zijn voor e lunch. Lord Purbeck had den ernstlgen blik in zijn dochters oogen gezien en stetmde toe. Dan een» eea anderen keer, als Ik allee» beu, kalkt# hij tot Mapleto» e» volgde Madge, die al op bet rotspad stond. Ze spraken geen woord, tot ze bulten het gehoor van Mapleton waren. Toen barstte Madge uit: Hoe kón u vader. Die oman Is wanhopig en gevaar lijk. Iedere zenuw aan hem trilde van woede. U zoudt nooit levend boven zijn gekomen I Zag u bet pak, dat hij ln zijn handen had, toen wij' binnenkwamen? ging ze voort. Ik heb niets anders gezien dan het duivelachtige gezicht van alen kerel ant woordde de Graaf. Nu, ik heb het wel gezien en door een scheur in het papier zag ik een glimp van Bessie's Zondagsche jurk. Dat is bewijs genoeg dat Bessie er niet in op reis is gegaanl Ik ben er zeker van dat hij haar daar beneden gevangen houdt en waarschijnlijk mijnheer Yeldham ook. Maar wat moeten wij dan? riep Lord Purbeck, terwijl hij zijn bezweete voor hoofd afwischte, we kunnen ze daar toch niet laten en zelf rustig naar hui» gaan om te lunchen I Natuurlijk niet, ik ga naar de groe ven om Budge te halen met een ploeg mannen. Dan kunnen we Mapleton veili ger volgen. Ik kom direct met hem terug en onder tusschen blijft u hier en houdt de hut in het oog. Maar als Mapleton weggaat voor we er zijn, blijf hem dan uit den weg. Ik ben overtuigd dat hij gevaarlijk is! 1 De graaf zette zich gewillig op, een laag muurtje, terwijl hij een sigarette aanstak en Madge ging verder. Ze voelde hoe criitiek de toestand was en ze be sefte zoo dat ze voor het eerst in haar leven het gevoel had, alsof haar krachten haar begaven. Maar het besef, dat Iedere minuut waarde had, vuurde haar aan sn in weer wil van haar bijna verlaimmenden angst doorstroomde haar de wondere, ontroe rende zekerheid, dat zij den iman liefhad, die haar vader zoo trouw had bijgestaan in zijn excentriek avontuur. Ze vroeg zich schuw af of ze zelf de oorzaak van zijn toewijding kon zijn; het eene oogenblik voelde ze een koude twijr fel, maar bet volgende doortintelde haar een trotsche zekerheid. Toen ze den top van den rots bereikt had, moest ze even blijven stilstaan om adem te scheppen-. Doggie, de tong uit den bek, ging naast haar op het gras liggen. Voor haar lag de glinsterende blauwe zee en de oneffen kust en ze zag dat de boot nu geen halve mijl meer van de pier verwijderd was, die van het punt, waar ze stond, juist zicht baar was onder den geweldigen rotswand. Hun laatste lading was aangekomen! Op eens werden haar gedachten onderbroken door een onheilspellend geluid, dat haar in de ©oren klonk als de stem van dood en verderf! Ergens, diep in de ingewanden der rot sen, klonk ©en doffe, gedempte donder, I gevolgd door een scherp gekraak. Toen was alles stil. Met een kreet van wan hoop rende Madge naar de seeten in een [vaart alsof haar eigen leven ln gevaar [was. HOOFDSTUK XXIX. De ontknooping. Nog voor ze de keeten bereikt had, zag Madge een man naar de poort rennen. Wat is er gebeurd, Cooper?, hijgde ze. Ik weet het niet precies, antwoordde de man met een bleek en verschrikt ge- precies. Alles schudde als bij een aard beving. Madge deelde den delver mede waar hij haar vader kon vinden en ging zelf haas tig Budge zoeken. Maar hij was niet op het kantoor en ze daalde in de groeven af, waar zij den weg op haar duimpje kende. Ze wist dat de schacht, die ae zicht. Mijnheer Budge heeft me uitge stuurd om' zlin Lordschap te zoeken. We hebben de Abbey opgebeld, maar hij was er niet. Er ls iets gebeurd ln schacht no. 4, maar wat, weten we hierboven niet werkman genoemd had, niet behoorde tot die, waarin gegraven werd en dat die ook niet gebruikt werd voor het verbergen van smokkelwaar. Het gedeelte van de groeve dat in gebruik was, was dag en nacht electrisch verlicht, maar toen Madge biji schacht 4 kwam, zag ze dat deze geheel in het duister lag, uitgezon derd de weerkaatsing van den flauwen schijn van de lantaarns van een aantal mannen, die aan het eind van de lange gang bezig waren. Een eigenaardig scherpe geur vervulde de lucht; er klonk een verward gegons van heesche stemmen en het rammelen van Ijzer op steen. Toen ze naderbij kwam', zag ze een groep delvers ln koortsachtige haast bezig met houweelen en spaden. Toen ze binnen den lichtkring van de lampen versoheen, kwam John Budge op baar toe. Er i» niets ernstigs gebeurd, maakt U zich maar niet ongerust; stelde hij baar onmiddellijk gerust. De duivel zelf ls aan 't werk geweest ln de „Dui- velsklooj" op dezen Zondagochtend, maar de goede God heeft voor zijn kin deren gezorgd en dat is meer dan van den Duivel in dit geval gezegd kan wor den. Mapleton zal zichzelf wel in stuk ken en brokken hebben laten springen, •maar kijk, daar hebt U Bessie, die alweer bijkomt en mijnheer Yeldham hebben we er ook zoo meteen ulti We hebben al met hen kunnen spreken en we zijn be zig een gat te graven op hein naar boven te krijgen. Hij heeft gezegd dat hij niet gewond is, en dat hij alleen maar wat rust noodig heeft om zijn Japansche kunsten weer op mij te kunnen probeerenl Madge keek rond en zag Bessie liggen op een hoop jassen, die de mannen zorg vuldig voor haar óp den grond hadden uitgespreid, terwijl een paar oudere man nen zich met haar bezig hielden. Haar oogen waren open en er kwam juist weer een sprankje kleur op haar bleek© wan gen. Madge haastte zich naar haar toe, toen een luid hoera van de mannen haar opeens weer deed stilstaan. Ijverig© han den trokken een vuile gedaante, met ge scheurde kleeren, zonder hoed of jas, door de opening die zij gemaakt hadden. Het is.Hector!, riep Madge en haar oogen glansden hem tegen in het onzekere lloht van de lantaarns. Ja, Lady Madge, hij is 't, klonk zijn antwoord. Ofschoon niemand het U kwalijk had kunnen nemen, als U dezen vogelverschrikker niet zou hebben her kend. Ik zou u onder alle omstandigheden en overal herkennen, zei ze zacht. En ln 't vervolg ben, lk niet meer Lady Madge voor uMaar 1# dit het weik van dien duivelvan Mapleton? Ja. Hij la nog beneden.... dood, geloof lk. Maar Mapleton was nog niet dood, of schoon er niet véél leven meer was in de brokstukken van zijn lichaam toen hij werd; uitgegraven uit de verwoesting, die hijzelf had aangericht. eotor's verhaal van wat er gebeurd was, nadat hij en Bessie waren opgeslo ten was eenvoudig genoeg. Hij had (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Lloht op voor alle voertuigen i FOTO EISELIN POLDERWEQ 60 per i/t dozijn f 1.80, f2 00 en f2.50 Vnrgrootlngen naar leder origineel Seml-emallle artikelen Opnamen voor Handel en Industrie

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1