GEMENGD NIEUWS Wk beïal^Kemodê. Vant door de pen" elou-erin* korowr wij tot eenwing van de bedrijf stoestande-n en zal er weer plaats gemaakt worden voor de Jeugd. De loge uitkwrtog vwi 8 ïnoife tbot; uitsluitend els een begin beschouwen en wij kun nen slechts hopen, dat onze regeling ook in andere bedrijven nagevolgd zal worden 1 Prov. Staten van Noord Holland. VACANTIE-TOESLAG. Bil d» Prov. Staten van Noord-Holland is ingekomen een voorstel van de heeren H. A, Vulik c.s. tot wijziging van het ont werpbesluit, behoorende bil de voordracht van Ged. Staten inzake het toekennen van vacantie-toeslag aan provinciale ambte naren. Voorgesteld wordt, aan de ongehuwde leden van het provinciale personeel, die een wedde genieten van ten hoogste '1500, voor 1930 een vacantietoelage te verleenen van ten hoogste 20; aan de gehuwden en kostwinners, die een wedde genieten van ten hoogste 3000, voor 1930 een vacantie-toeslag te verleenen van ten hoogste f 80. Aan deze gehuwden bovendien voor ieder kind of pupil, dat te hunne laste is beneden de 17 jaar 8 per jaar als vacantie-toeslag uit te keeren en Ged. Staten te machtigen een lagere of geen vacantie-toeslag toe te kennen aan personen, die op de volle toelage naar billijkheid geen aanspraak kunnen maken LUCHTVAART De postvluchten naar en van Indiö Het derde vliegtuig op den terugweg cBoet een noodlan ding bil Deventer. Het derde vliegtuig op den terugweg beeft Dinsdagmiddag wegens mist bij Deventer een noodlanding gedaan. De post is per trein doorgezonden. De gefajeele vlucht slecht weer. De heer Tepas deelde mee, dat het vlieg tuig 20 November met ruim 250 kilo post aan boord van Batavia vertrok. De heele reis was het slecht weer, vooral na Bag dad, toen zware zandstormen kwamen op zetten. Dinsdag was het heele traject Boe dapestErfurt in mist gevlogen, zoodat men slechts met moeite de juiste koers kon houden en eerst bemerkte, dat het vlieg tuig boven Nederland was, toep men te Groenlo den naam van het station kon lezen. Het plan was, via Zutphén, Zwolle en de Zuiderzee Schiphol te bereiken, doch de vrees voor zoemist deed den bestuurder besluiten, te Deventer een noodlanding te doen. De bemanning van de P.H.A-E.O. Is vanmiddag naar Amsterdam doorgereisd. Gisterenochtend zou de piloot Siilevis het vliegtuig, dat niet beschadigd is, naar Schiphol brengen. Het vliegtuig. De piloot Siilevis en de mecanicien Veenendaal zullen Woensdag naar Deven ter vertrekken om de P.H.—AJE.O. te halen. Zij zullen naar het vliegveld Waal haven vliegen, waar het toestel dadelijk aan de zorgen van den teclinischen dienst der K.L.M. zal worden toevertrouwd, die precies een week den tijd heeft om het na te zien. Want de volgende week Donder dag zal de P.H.A.E.O., bemand met de piloten Tepas en Pellens, en den mecani cien Weber, van Schiphol vertrekken voor de achtste postvlucht. Het derde retourvliegtuig in Waalhaven. Het derde retourvliegtuig, de P.H.-A.E. O., dat Dinsdag op weg van Boedapest naar Schiphol te Deventer is geland, is al daar gisterochtend 11.17 opgestegen en om 12 uur op het vliegveld Waalhaven aange komen, waar het, zooals gemeld, geheel zal worden nagezien. Het zevende postvliegtuig te DJask. Bij de Kon. Luchtvaartmij is bericht in gekomen, dat het zevende postvliegtuig op weg naar Nederl.-Indië gisterochtend 5.10 uit Boesjir is vertrokken en om 10.33 te Djask is aangekomen. Het vierde retour-vliegtuig. Aneta meldt uit Batavia: Het vierde postvliegtuig is gistermorgen naar Nederland vertrokken met 158 K.G. post. Bij de Kon. Luohtvaartmij. is bericht ingekomen, dat het vierde postvliegtuig op de retourvlucht gisterenochtend 5 uur uit Bandoeng is vertrokken, te 5-45 in Ba tavia is aangekomen, vandaar te 6.30 is vertrokken, 9.16 te Palembang aangeko men, te 10.10 van daar is vertrokken en om 15.55 in Medan aangekomen la. Alles was wel aan boord. na toelichting van een deskundige kwam niet vaet te staan, dat zö »kunettoeren« verrioht hadden, waaronder moet worden verstaan, dat het vliegtuig een ongewonen stand maakt. Zigzag vliegen en de machine scherp op één kant zetten bleek daar niet toe gerekend te worden. FaraHtebeoBoefcen „nü do hoogte". Terzake van overtreding van het lucht- verkeer-reglement echter werd tegen ieder der delinquenten f 26 boete geëischt. Het bleek nl. uit het verhoor, dat de vliegers gaarne een plaats opzoeken, waar familie woont, om er bij wijze van attentie met hun toestel toeren te gaan uitvoeren. De president vond die bedeeling wel heel aardig maar met ernst wees hij erop, dat door dit te laag vliegen de grootste ongelukken kunnen geschieden. Nu kun nen de straffen element zijn, maar als deze overtredingen méér gaan voorkomen zullen strengere straffen noodig zijn in het belang der openbare veiligheid. Tegen één der vliegers werd tor zake van overtreding van het reglement f 100 boete geëischt. Hij vroeg clementie, om dat hij toch al gestraft was met een ver bod voor drie maanden om te vliegen, wat een heele schadepost voor hem was Uitspraak doende, stelde de krijgsraad de strafmaat voor allen gelijknl. f 20 boete voor ieder. de getuigen A. G< Mohrlng en J. J. Wolt- man Jr. De verdere getuigenverhooren zijn voor- looplg vastgesteld op 14, 10, 21 en 28 Jan. 1980. OPLICHTERS-SUOOES. Binnenland. HET REGLEMENT OP HET LUCHT VERKEER. De eerste overtredingen. Zig zag vliegen en op één kant staan la geen kunattoer. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft Dinsdag voor het eerst eenige straf zaken wegens overtreding van het regle ment op het luchtverkeer berecht. Verscheidene reserve-sergeant-vliegers hadden zich te verantwoorden wegens het vliegen boven bebouwde kommen van ge meenten op een hoogte van ongeveer tweehonderd meter, terwijl daar niet lager dan 400 meter gevlogen mag worden. Voorts moest nagegaan worden, of zij ook schuldig waren aan overtreding van het De berooving te Hilversum. Eén der verdachten heeft bekend. Dinsdagavond heeft een der personen, die als verdacht van den aanslag met roof op den banklooper Kreuning op het fietspad bij den Bussumer gTintweg te Hil versum zijn aangehouden, tegenover den Hilversumschen politiecommissaris, den heer A- L. van Beusekom, een volledige bekentenis afgelegd. Hij is een 22-jarige jongeman, wonende te Bussum. Hij heeft verteld, hoe de zaak in scène is gezet en hoe men den overval reeds veertien dagen had voorbereid. Toen de banklooper langs het fietspad reed, werd hij gevolgd door een fietser, wiens medeplichtige op de step stond. Zij haalden Kreuning in, de thans aangehou den jongeman sprong van de step, greep Kreuning achter in den rug en rukte hem van de fiets. D$ fiets viel om. Aan het frame was een tasch bevestigd; hierin be vond zich de actetasch, waarin het geld was. De eerste tasch schoot los en de acte tasch gleed er gedeeltelijk uit. De eene dader stal nu de actentasch, terwijl de an der den looper vasthield. Zij gingen er daarop op de fiets weer vandoor en gaven de tasch over aan den derden medeplich tige, die op den Bussummergrintweg op wacht stond. Deze is vervolgens het Span- derswoud ingegaanen stak daartoe den Bussumergrintweg over, waarbij hij door een bosohwachter werd gezien en herkend, Men heeft daarop geprobeer, de tasch in het Spanderswoud te doen verdwijnen; maar dit is, zooals reeds werd gemeld, niet gelukt De recherche is thans bezig, ook de an dere daders tot een bekentenis te brengen. Ook een tweedie verdachte heeft bekend. Nader meldt men nog in verband met de berooving aan den Bussummergrint weg: Bijna al het geroofde geld is terug gevonden in het frame van de fiets van een der verdachten- Het frame moest wor den doorgezaagd om het geld eruit te ver wijderen. Thans heeft ook deze verdachte bekend. Verder wordt nog gemeld: Van W- heeft nog meegedeeld, dat zijn vriend C. hem heeft verklaard, dat de buit slechts 1000 bedroeg, terwijl 2000 vermist werd. De eene vriend heeft dus den ander bedrogen. Van W. had voor- loopig slechts 10 voor zijn mededader schap ontvangen. In het frame van de fiets van O., die tegen den zin van de moeder van dezen dader is in beslag genomen, heeft men 1875 gevonden. Talrijke biljetten van 2.50 ontbreken. DE BEHANDELING VAN DE ZAAK- LIEBERMAN. Uitgesteld tot 14 Jan. a.& Dinsdag zou voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld worden de zaak tegen Salomon LiebeiS mann, die door de rechtbank te Amster dam wegens uitlokking tot bedriegelijke bankbreuk en bet medeplegen van be driegelijke bankbreuk op 5 Juli 1929 ver oordeeld was tot een gevangenisstraf van drie jaar. Voor den aanvang der zitting deelde de president van het Hof, mr. J. M. Jolles, mede, dat onlangs bij het Hof is ingeko men een zeer uitvoerige gedocumenteerde memorie van verdachte Liebermann, waar van nauwkeurige bestudeering in het be lang van het onderzoek noodig is, voordat met de getuigenverhooren een aanvang kan worden genomen. Daarom heeft het hof, in overleg met den procureur-generaal en de verdiediging, besloten het onderzoek te schorsen tot Dinsdag 14 Januari 1930, 'svoorm. te 10 uur, om het op dien dag en volgende zit tingsdagen voor te zetten. Door den procureur-generaal, mr. baron Warden ze nooit wHzer? Zaterdag is een ingezetene te Zand- voort gearresteerd, omdat hij een winke lier aldaar voor f 4000 heeft weten op te lichten. De manier, waarop de man dat geleverd heeft, is zóó naief dat men er verbaasd over moet staan, dat er toch nog altijd slachtoffers te vinden zijn. De dader, volstrekt geen onbekende te Zandvoort, zei dat hij betalingenjmoest doen, maar op het oogenblik het geld niet had, bovendien deed bjj bestellingen bij den winkelier. En vertelde daarbij ter geruststelling, dat hij zijn aanstelling verwachtte bij het gezantschap van een der Balkanstaten en dan f 30.000 per jaar verdiende. De winkelier dacht al aan voordeelige leveranties, maar werd op zijn manier voorzichtig en vroeg bewijzen. Dat was voor den Balkan-man een kleine kunst; hij kwam al heel gauw met een telegram aandragen, waarin in het Balkansch zijn benoeming vermeld stond. Nog was de slimme winkelier niet over tuigd. Dan gaan we samen naar het gezantschap te Den Haag, zei de legatie ambtenaar En ze trokken er heennatuur lijk op kosten van den winkelier. Bij een der gezantachapsgebouwen ver zocht de Balkanees zijn reisgenoot om even te wachten, dan zou hij de bewijzen gaan balen. De man wachtte ongeveer een uur. Toen kwam de nieuwe Balkan- vertegenwoordiger met een verheugd ge zicht aanloopen „het is in orde I" En het schijnt de werkelijke waar heid te zijn de voorzichtige winkelier was met dit bewijs tevreden I Ze gingen naar Zandvoort terug, op kosten van den winkelier, en de leverin gen en voorschotten gingen voort. De Balkanees had zijn salaris blijkbaar nog niet ontvangen. Toen het totaal aan schuld tot f 4000 was opgeloopen,!werd delwinkelier angstig en liep naar de politie. Nu vond hij het blijkbaar toch tjjd om zelf te informeeren en niet ook dat aan zijn cliënt over te laten. VAN HET GOEDE TE VEEL. Een drukke winkelstraat in het hartje van de stad Rotterdam vol étalages be kijkende menschen. Plotseling belgerinkel, hoefgetrappel, feestgezang. Een rijtuig nadert, getrok ken door twee met pluimen getooide, plechtig trappelende paarden. De koet sier kijkt rechtuit, vanonder zijn drui penden hoogen hoed. Ondanks den druilenden regen ia de kap neergeslagen, en in den wagen zit ten trotsch naast elkaar, 2 Sinterklazen, met mijter en staf, met rooden tabberd en witten baard. Tegenover hen op het smalle bankje grijnzen twee zwarte pie- ton, met mutsen met veeren en wappe rende, wijde, fiuweelen mantels. Nog is het publiek niet van zijn ver bazing bekomen, of er nadert een tweede gespan, minder deftig, maar toch ook potsierlijk. Het is een afgetakelde groen- tenkar, getrokken door een biekje, een bles, die goedig zijn vreemde vrachtje zeult. In den wagenbak zijn banken ge plaatst. Op het eenetwee Sinterklazen, broederlijk bijeen en op het andere twee trouwe helpers, met zwarte gezichten en groezeligo, donkere handschoenen. Voor een café stopt de stoet. Vier zwarte Pieten helpen vier Sinterklazen uit twee wagens. De gang van de vier goêheilig mannen is min of meer wankel en de vergulde staven met sierlijken krul bewijzen goede diensteu als steun. Een kroegdeur zuigt open. Een voor een ver dwijnen de sinten en de pieten in de rookerige ruimte daarachter. Binnen klinkt dtrect spontaan gezang. Het gaat over maneschijn en boomen, Vader, hoe kan dat nou? vraagt een kleine jongen, die al lang in bed had moeten liggen. De vader trekt zijn spruit meeom standers lachen en het jochie zeurl. HARDRIJDEN VOOR AUTOBUSSEN- ..Upg in, aio .M hoog liep, dat beidon gereden en het derde werd door de hef. tige botsing terzijde van de spoorbaan in de kaü geslingerd. een oogenblik later handgemeen werdon en ten slotte in het gras rolden. De pas sagiers moesten tussohenbeide komen en de vechtenden met geweld|tot rede brengen Ook de politie kwam er bij te pas, zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. EEN NIEUWE „MARINE-CODE". Oplichting voor een bedrag van 20 mille. DE INSTORTING TE MARSEILLE. Totaal 18 slachtoffer». De door ons vermelde Instorting van woonhuizen te Marseille heeft in het ge heel dertien slachtoffers geëischt. Uit een mededeeling de Petit Mareeillais, het veel- Er was een 86-jarig persoon uit Aerden-gelezen Marseillaansche blad, blijkt, dat hout, die geld noodig had. Dies ging h« I het ingestorte aan het uitvinden. En het resultaat? geleden heeft getracht de aandacht niet slechts van den eigenaar maar ook van de gemeentelijke overheid op dezen gevaar lijken toestand te vestigen. Zij pogingen zijn echter zonder eenig resultaat geble ven. Een brief aan den gemeentelijken woningdienst bleef zelfs onbeantwoord. nieuw systeem „marine-code". Hij vond bovendien drie heeren uit, die bereid wa ren hem 20 mille ten dienste van de ex ploitatie van de nieuwe code voor te schie ten. Want hij had vertelt: 1. dat in Enge land reeds 1000 exemplaren besteld waren; 2. dat een drukker te Breda het boek bijna gereed had, maar nu om voorschot vroeg; 3. dat een bank garant was voor de beta ling van de Engelsche bestelling. Een onderzoek wees uit, dat dit alles valsche voorspiegelingen waren. De poli tie werd in de zaak gemengd en als ver dacht van oplichting is de man thans ge arresteerd. Hjj bleek reeds meer met de politie in aanraking te zijn geweest. Het bureau Singel zal hem ter beschikking van de justitie stellen. DE GESTRANDE STOOMTREILER. Door het stormachtige weer is nog om mogelijk met de berging van den gestran- den stoomtreiler IJM. 80 „Fram" te kun nen voortgaan, aangezien de sleepbooten de strandingsplaats niet dicht genoeg kun nen naderen. Vermoedelijk keeren de sleepbooten naar IJmuiden terug om gun stiger weer af te wachten- De positie van den treiler is niet gunstig. TUINDER DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Weer een slachtoffer van onbewaakte overwegen. ie Géén sportbericht, maar een staaltje van onverantwoorde lijke roekeloosheid Zondagmiddag gebeurde op |den Rijks weg ten Zuiden van Velsen iets,waaruit blijkt, dat het in de autobuswereld nog niet botertje tot den boom is. Waar hier, als gevolg van den concurrentiestrijd tusschen twee autobusondernemers met menschenlevens werd gespeeld, wordt het hoog tijd, dat de autoriteiten zao spoedig mogelijk aan deze ongewenschte toestan den 'n einde maken, aldus het „Haarl. Dbl." Twee autobussen, één van de N. V. Stormvogel" eri één van de fa. P. Mooij en Zn., beide op weg van Beverwijk naar Haarlem, stonden tegelijk op de pont. Zoodra de pont den Zuidelijken kanaal oever had bereikt, gingen de belde wagens er snel van door. De Stormvogelbus reed den Ouden Rijksweg in, de bos van de fa. P. Mooij en Zn. volgde de voorge schreven route langs den nieuwen weg. Op de plaats, waar de beide wegen samen vloeien, waren de bussen wederom bij elkaar: Eerstgenoemde bus was er in geslaagd, de gele bus vóór te komen. Dit was niet naar den zin van den chauffeur van deze bus, die alles op alles zette, om z'n concurrent voorbij te snellen. De chauffeur van de bus van «Stormvogel," dit ziende, manoeuvreerde zoodanig, dat Een ongeveer veertigjarige tuinder uit Noordwijkerhout, Aert van der Hoorn, is op den onbewaakten1 overweg aan den Nieuwenweg, te Hillegom, door een' eleo- trischen trein, uit de richting Amsterdam, gegrepen- De ongelukkige werd op slag gedood. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Spelenderwijs richtte de 17-jarige P. P. te Oosternieland (Gr.) een windbuks, waarmee hij musschen wilde schieten, op eenige kinderen; het schot ging af; de 10- jorige P. K. werd in het oog getroffen- De jongen is te Groningen in een oog- lijdersgesticht opgenomen Buitenland. De moordzaak-Gutmann. De tandarts Gutmann is Dinsdagmiddag naar zijn woning te Schwedt gebracht, om ter plaatse mededeelingen te doen van de wijze, waarop zijn vrouw om het leven zou zijn gekomen. Een groote me nigte was voor het huis samengestroomd en Gutmann kreeg veel onvriendelijk heden te hooren. Hij bleef uiterst kalm en beweert zijn vrouw in een opwelling van woede te hebben gedood. Voor het EEN GEVAARLIJK JONGMENSCH. Een 19-jarig werkloos kantoorbediende uit Walle bij Aurich in de provincie Han- nover. die lid is van de nationaal-socialis- tische arbeiderspartij, heeft eenige dagen geleden aan kennissen verklaard, dat hij van plan was het arbeidsbureau en het regeeringsgebouw te Aurich in de lucht te laten vliegen. Volgens zijn mededeeling was hij in het bezit van ontplofbare stof fen. Zondag is de jongeman gearresteerd. Intusschen zijn reeds vele huiszoekingen gedaan en verhooren afgenomen. Bij den vader van een vriend van den gearresteerd de zijn 118 scherpe patronen gevonden. EEN BRANDWACHT ALS BRANDSTICHTER. Om de premie. In de emplacementen van een Freiberg- sche firma te Himmelftlrst in Saksen heb ben van 1 tot 80 November verscheidene branden gewoed, die groote schade aan richten. Verdacht hiervan werd de voor malige hoofdbrandwacht Kircheis uit Brand-Erbisdorf, die thans gearresteerd is. Hij had de branden gesticht om voor z;jn afdeeling de premie te verwerven. De man was indertijd een der hoofdbeklaag- den in een geruchtmakend proces en bij die gelegenheid tot een voorwaardelijke gevangenistraf veroordeeld, welke straf wegens dit nieuwe misdrijf waarschijnlijk ten uitvoer gelegd zal worden. SCHIPBREUK OP DEN GROOTEN OCEAAN- Uit Pago Pago, op Samea, komt bericht, dat het stoomschip Lavingstone draadloos geseind heeft dat het stoomschip Norwich City gezien had. Dit laatste schip had Za terdag noodseinen uitgezonden. Het is Zaterdag gestrand bij het eiland Gardner, ongeveer 80 mijl ten Z.W. van Honoloeloe. Uit het bericht valt op te maken dat de Norwich City geheel stukgeslagen is. De Lavinstone en een ander schip doen alle moeite om do bemanning te redden. EEN ZONDERLING TWEEGEVECHT. Twee leden van de brandweer te Maag denburg, die allebei een zeer ongelukkig huwelijksleven leidden, hebben Dinsdag in de woning van een hunner op hetzelfde oogenblik op elkaar geschoten. Toen de politie zich toegang tot de woning had geval uit de schouwing van het lijk van V€rschaft was de eene vriend reeds over- de eerste vrouw van Gutmann mochtde ander is in hopeloozen toestand blijken, dat ze ook om het leven is ge- naar een ziekenhuis vervoerd. bracht, zal ook het lijk van den enkele jaren overleden vader worden opgegraven. De vader van Gutmann stierf namelijk onverwacht, nadat hij juist van een be zoek aan zijn zoon naar Berlijn was teruggekeerd. DE MOORD IN DE SING SING- GEVANGENIS. Een neger gearresteerd. Naar de New York meldt, is als de ver moedelijke dader van den moord op Ka- minetsky in de Sing-Sing-gevangenis in New York, een neger gearresteerd, James Stule genaamd, in wiens cel een bebloed mes gevonden is. EEN BEROEMDE SAFFIER TERUGGEVONDEN. Ten huize van een zekeren Bruscoli heeft men den beroemden saffier van een ring uit de St. Pieter, in 1925 uit de schat kamer van het Vatikaan geroofd, terug-, gevonden. Verscheidene paarlen en sma ragden, in dezelfde omstandigheden1 ge roofd, werden in beslag, genomen bij juwe liers en helers. MOORD IN EEN GEVANGENIS. Gevangene door messteken gedood. ZES MENSCHEN VERDRONKEN. Zondag is in de gevangenis van Sing Sing te New York een 17-jarig gevangene, Kaminetsky geheeten, die een langdurige straf onderging wegens roof, door mes- Uit Madrid wordt gemeld, dat er in de steken gedood. Het gebeurde toen de 1700 haven van San Vioente de la Barquera een gevangenen na het „luchten" bijeen wer- sloep is omgeslagen waarbij zes menschen den gebracht alvorens naar hun oellen verdronken. WEER EEN HUIS INGESTORT terug te keeren. Hij had vijf diepe messte ken in de zijde en de borst, maar niemand wilde zeggen wie de dader was, ofschoon zeker een dozijn menschen de daad moe ten hebben zien bedrijven. Het mes is niet teruggevonden. Men vermoedt met een in aanbouw ingestort, juist toen "gistel doen te hebben en in ver- "**v""'Vrs te werk kwamen.1 eenzame ooshih Burakov, ook nog maar een jongen, was op grond van de bekentenis van Kami netsky, eveneens tot gevangenisstraf ver oordeeld. In Frankrijk. Te St. Sigolene (Haute Loire) is een huis Veracheidene pum terecht. Van twee hunner zijn de lij ken gevonden en anderen zijn gewond. Men gelooft, dat de instorting door den storm is veroorzaakt. van Rinxma thoe Slooten, zijn 13 getuigen de ander naar. links moest wijken. Het gedagvaard, door de verdediging, mr. gevolg van één en ander was een botsing. vnrhdH w 3,. p, «y"* vmucuigiug, mr. «evuig vuu «en en anaer was een ooising. betreft werden V' 17 ^tuigen. De chauffeurs lieten hnn werk in den reed In voile vaart even voorbij Karan- ijg p want Op 14 Januari zullen worden gehoord steek en zetten een heftige woordenwis-ganjer toen de locomotief stootte op drie EEN DUIVELSCHE MISDAAD. Tetzner aangehouden. Tetzner, de mian, die een landlooper in zijn auto vermoord heeft en het lijk heeft verbrand om het voor het zijne te laten doorgaan, zoodat zijn vrouw een verze kering van 142,000 mark zou ontvangen, is te Straatsburg aangehouden. Mevrouw Tetzner was reeds te Leipzig gearresteerd en had de misdaad van haar man al bekend. GEVAARLIJK AVONTUUR. De eendaagsche expresstrein van Ba tavia naar Soerabaja is Maandag aan een een groot gevaar ontsnapt. De express reed in volle vaart even EEN MOORP-BPIDEMTF, De correspondent van de „Voss. Z." te Sofia wijst op het in den laatsten tijd schrikbarend toenemend aantal moorden. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat vaak om betrekkelijk weinig beteekenende re denen naar de revolver wordt gegrepen: aan een menschenleven wordt al heel wei nig waarde gehecht. Niet alleen om poli tieke geschillen, maar ook om persoonlijke en amoreuse meeningsverschillen en ruzies wordt den tegenstander het leven benomen- politierapporten vermelden geregeld tot 90 gevallen van moord en doodslag per maand. In de centrale gevangenis in de hoofdstad zitten op de 1000 gevange nen 860 moordenaars. Elders is de verhou ding vrijwel hetzelfde. In een Macedonlsch blad is uitgerekend,

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2