De dag van den goeden Sint. TWEEDE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 5 DECEMBER 1929 Iedereen pakjesdrager. AFSCHEID DS. WARNERS. Het ligt in het voornemen van het bestuur der afdeeling den Helder van den Neder- landschen Militairen Bond, ter gelegen heid van het heengaan van ds. Warners, een afscheidsavond te organiseeren, waar in het bestuur hem dank wil zeggen voor den door hem als vlootpredikant verrich ten arbeid. Deze avond zal worden gehou den Vrijdag 6 December a s., te 8 uur in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg. LEZING OVER BEROEPSKEUZE. De heer E. J. van Det, oud-directeur van het gemeentelijk bureau voor be roepskeuze te Amsterdam en hoofdredac teur van het tijdschrift„Jeugd 'en Be roep", zal voor de afdeeling den Helder van den Nederl. Bond van leerarèn en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs Dinsdagavond 10 dezer een lezing houden over het psycho-technisch vooronderzoek in verband met beroepskeuze. De lezing zal plaatshebben te 8.15 uur in de boven zaal van het Chr. Militair Tehuis, Kanaal- weg, en worden bijgewoond door vele ge- noodigden op onderwijs- en beroepskeuze- gebied. TOONKUNST ROSE-KWARTET. Het optreden van het vermaarde Rosé kwartet, dat na het „Capef'-kwartet (door overlijden van haar leider, Lucien Capel, ontbonden), het grootst erkend klassiek Europeesch kwartet is, belooft op 20 Dec. in „Casino" een gebeurtenis te worden. Door groote tegemoetkoming van het Ned. Concertbureau, J. Beek te Den Haag, is het Comité er ih geslaagd ook deze eersterangs artisten hier te enga- geeren. Het nieuwe bestuur van Toonkunst alhier geeft nu al reeds blijken van zij h activiteit door de leden en werkende leden-der afdeeling in de gelegenheid te stellen dit concert te kunnen bijwonen tegen zeer gereduceerden prijs f 1. plus belasting, mits een voldoend aantal zich daartoe opgeeft bij het bestuur of den directeur, Prins Hendriklaan 11. Daar de gewone entréeprijs f 2.50 blijft is deze reductie zeer belangrijk. Voor hen die nog als abonné wenschen toe te treden, zullen voor dit concert en het laatste of 21 Februari (Dorothy Helmuch) abonnementen a f 3.50 beschik baar gesteld worden. DE RIJKSWEG DEN HELDER— ALKMAAR- Gisteren (Woensdag) is de laatste hand aan het nieuw-gemaakte wegdek op den Rijksweg langs het Noord-Hollandsch ka naai tusschen Stolpervlotbrug en 't Zand gelegd. Behoudens eenige kleine werk zaamheden bij een paar bruggen, is thans de geheele rijksweg tusschen Alkmaar en den Helder in uitstekende conditie. Dat de restauratie ekyan geen kleinig heid is geweest, moge blijken uit het, dat op liet baanvak Burgervlotbrug— 't Zand alleen reeds 56 Rijnaken van gemiddeld elk 450 M3- inhoud aan materialen zijn gebruikt. We kunnen thans echter van een pracht hoofdweg spreken. SLUITINGGSUUR VOOR WINKELS. Een bespreking tusschen B. en W. en verschillenden bonden. Dinsdagmorgen waren ten raadhuize in vergadering met Burgemeester en Wet houders bijeen een viertal plaatselijke organisaties, teneinde, zoo mogelijk, tot samenwerking te komen ten opzichte van de vaststelling van een verplichte winkel sluiting, in verband met het werktijden besluit, dat met Januari in werking treedt. Aanwezig waren1 de heeren Zoetelief en Van Amesfoort van de afdeeling der „Hanze", R.-K. Winkeliersvereeniging, L. Coltof en Delgorge van de Alg. Held. Winkeliersvereeniging, Van Deutekom en Gerrits van den Kappersbond, Bosma en Van der Mast van de afdeeling van den Alg. Bond voor Handels- en Kantoorbe dienden. Zooals de Burgemeester bij de opening reeds mededeelde, betrof het hier een viertal adresseerende vereenigingen, wel ke alle vier verschillende voorstellen had den gedaan. Het is voor B. en W. uiterst moeilijk in dezen een beslissing te nemen, vandaar, dat B. en W. deze bespreking hebben uitgeschreven, in de hoop, dat men tot samenwerking zal kunnen komen. De verschillende voorstellen, die aan B en W. gedaan zijn, luiden: De „Hanze" wenscht vervroegd slui tingsuur op 8 uur, Zaterdags óp 10 uur, met tusschen- den middag verplichte slui ting van 12.301-30 ur. De Alg. Winkeliersver. wenscht ditzel" de, doch tusschen den- middag open te blijven-. De Kappershond vraagt een vrijen Maandagmorgen tot 3 uur nam. De Alg. Bondi van Handels- en Kan toorbedienden wenscht algemeene winkel sluiting te 7 uur des avonds, Zateadags te 8.30 uur. Tusschen den middag Van 12.30 tot 2 uur, Zaterdags tot 3 uur vrij; Don derdags na 1 uur gesloten. Da Burgemeester, de verschillende ver zoeken toelichtend, meent, dat het niet wel doenlijk is een bepaalden dag voor sluiting voor te schrijven. Desgevraagd zetten de. betrokkenen hun standpunt na der uiteen. De heer Coltof acht tusschentijds slui ten overbodig; met zijn personeel treffe men een regeling. De toestand voor den winkelier is niet rooskleurig. De laatste jaren hebben we nogal wat te doen uit den omtrek, maar als wij beginnen op den dag te sluiten, is dat nadeelig voor de zaak. Wij behoeven toch ook alleen voor het personeel aan de wettelijke voorschriften van 53 werkuren te voldoen. De meeste winkeliers kunnen geen dag missen. De heer Zoetelief wenscht een bepaal den middag te sluiten. Wij juichen de wet toe, die de menschen in dit opzicht vrij laat. De „Hanze" wenscht de winkelie eveneens vrij te laten, en het personeel kan dan bij toerbeurt vrijaf krijgen. Namens den Kappersbond wordt mede gedeeld, dat deze bedrijven niet met an dere winkeliers kunnen meedoen, omdat het bedrijf veelal is ingericht om zonder personeel te werkem De Voorzitter van de afdeeling van den Handels- en Kantoorbediendenband houdt een uitvoerig betoog, waarin hij het stand punt van zijn Bond1 uiteenzet. 10 jaar ge leden is de Arbeidswet ingevoerd, doch het winkelpersoneel viel daar buiten. Na een taaie actie van tien jaar zal nu einde lijk met Januari het Werktijdenbesluit in werking treden. Spr. zet uiteen hoe de Arbeidswet grenzenloos ontdoken is. Dat wij nu een vrijen middag vragen, komt omdat wij voelen, dat van de nieuwe rege ling wellicht ook wel niet te veel terecht zal komen. Dat wij daarvoor niet den morgen vroegen, geschiedde uit overwe ging, dat een morgen meestal druk en roezig is in een gezin en van ontspanning niets terecht komt. Er zijn al plaatsen waar deze vrije middag is ingevoerd, o. a. Enschedé. Wij hebben vooraf overleg ge pleegd met de Winkeliersvereen. en de „Hanze", die beide hun instemming met ons plan betuigden, doch hier thans een anderen indruk wekken. Aanvankelijk wilden wij den Woensdagmiddag voor den vrijen middag bestemmen, maar om dat dit bij uitstek de middag is voor men schen van elders, en ook de scholen dan vrij hebben, is die middag minder geschikt daarvoor Toen is de Donderdagmiddag gekomen. Thans wordt hier een geluid géhoord; als zou een winkelier eigenlijk nooit mogen sluiten. Een dergelijk geluid moest toch in onzen tijd niet meer worden gehoord. Natuurlijk, er is malaise, maai dat kan ons toch niet worden aangewre ven. Maar met voortdurend openhouden van een winkel wordt de zaak toch niet beter, dat hangt uitsluitend af van het geld, dat het publiek besteedt. Het publiek zal,zich moeten leeren aanpassen, en dat gebeurt ook wel. Er is gezegd: als de menschen Donder dagmiddag hier niet terecht kunnen, gaan ze naar Schagen. Maar dat gebeurt toch, want Donderdags is het Sehager markt. Maar geconstateerd is, dat men hier koopt in plaats van elders. En een win kelier wil toch ook wel gaarne, eens een middag naar het strand. Wat de controle betreft de politie kan niet alles contro leeren, maar het publiek kan in deze me dehelpen. En als er geen gemeenteveror dening. is, zijn wij hang, dat er van de sluiting niet veel terechtkomt. De kwestie, dat de winkeliers elkander op het puni van concurrentie niet vertrouwen, g' buiten ons om. De heer Coltof: Er is niet met het be stuur der A.H.W. gesproken, alleen met een vertegenwoordiger daarvan. De heer Zoetelief: Onze afdeeling staa* grootendeels aan de zijde van het perso neel, maar wij achten de tijd nog niet ge komen voor deze regeling. Het blijkt, dat geen der vertegenwoor digers bereid is zijn standpunt op te ge ven, zoodat de vergadering, na nog eenig heen en weer gepraat, onverrichterzake uiteen gaat. TWEEDE ABONNEMENTSVOOR STELLING. Gezelschap Het Schouwtooneel. „Elias weet het beter". Zoo toen het scherm opging, zagen we Jan Musch met z'n onafscheidelijke siga- renpeukje. Hij wist alles beter en hel publiek, klaarblijkelijk al hierop getraind, lachte en gierde al "bij voorbaat. Maar Jan Musch zou Jan Musch ook niet zijn,, nis hij niet van deze Eliasrol iets heel moois' gemaakt had. „Hij doet het mooier dan een Jood-zelf", zeide iemand ons in de pauze. „Musch is veel beheerschter, veel beschaafder dan een Joodsch acteur in doorsnee een dergelijke rol zou weergeven. Die zou te veel chargeeren". Er is wellicht veel van aan wat onze zegsman hier opmerkte. Maar wie nu meenen njocht, dat Musch hier nochtans Musch was gebleven, vergist zich deerlijk: Jan Musch was weg, en in zijn stoffelijk omhulsel stak, dezen avond, de geest van Elias, met twee I's: Isaac Isidor, in siga ren op de Amsterdam Avenue te New- York. En wie verder meenen mocht, dat deze Elias 'n vervelend, lawaaierig stukje mensch was, met een massa ondeugden van het ras behept, die vergist zich al weer: Elias was een Joodsch winkeliertje, dat, evenals u en ik, zijn eigenaardigheden en hebbelijkheden had, maar dat voor het overige als karakter kostelijk en zoo naar het leven was geschilderd. En het is dunkt ons, geen geringe lof, dien wy den Ame- rikaanschen schrijver eigenlijk een schrijverspaar hiermede brengen, want is niet het tooneel juist bij uitstek de plaats om het leven uit te beelden? En een levenswarm, echt tooneel biedt ons bij voortduring dit vier-bedrijvige stuk. O, zeker, het is geen hartverheffend on derwerp, dat ons. bezighoudt, want het gansche stuk is gewijd aan de speculatie ter beurze,- en, in plaats van diepzinnige gesprekken, zooals bijvoorbeeld bij Ibsen, LUXE AUTOVERHUUR MOORMAN Garage Brakkeveldweg 62 Tel. 470 Nieuwe wagen* Laag tarief V krijgen we de discussies over een pintje meer of een puntje minder en den aan kleve van dien. Maar daarom is het juist zoo edht; we voelen zoo, dat hier een stukje volksleven is weergegeven, dat in Amerika al net is als in de oude wereld: sappig, smeuiig, met humor en vooral vlot weergegeven. Het tempo doet in dit stuk alles, het moet snel, levendig, vlot worden weergegeven, anders verliest het zij«n aantrekkelijkheid. En voor vlot spel zorgden de artisten, waarbij het juist de groote verdienste was van Musch bijvoor beeld, in deze den juisten middenweg te kiezen. Zijn Elias leefde; kon zóó uit de Amsterdam Avenue zijn weggelocpen. Ja, wat overigens van het stuk te zeg gen? Een stuk als dit staat of valt met het spel der artisten; bij middelmatig spel wordt het een middelmatig stuk, want dan komen de karakters niet zoo naar voren. Aljs „tranche de vie" is het aardig. Van de overige artisten noemne wij Mary Sm.it- huysen, die als Josie, Elias' dochter, even eens vlot spel gaf, Ko van Dijk, als aris tocratisch geldman, die voornaam, be- heerscht spel gaf, Carel Rijken, Josie's verloofde, Henk Schaer als Bill Cannack, den secretaris, die zich voor James Liv- ingstone uitgeeft, Daan van Ollefen Sr., als Yankel, Elias' broer, Marcel Berek- mans, die een gemoedelijke politieagent was (dat schijnt in Amerika voor te ko men), terwijl er voorts een aantal mede spelenden was, die min of meer als figu ranten dienst deden, en die voor levendige tooneeltjes en vele actie zorgden. Alles tezamen heeft dit stuk beter voldaan dan het vorige, Het Kruis op de Deur, dat vereeheldeaao tegenviel. VIJFTIG JAAR LANGS DE STRAAT. Een merkwaardig jubileum. Onze stad heeft zijn zeeridders, waarvan er zelfs over de grenzen van ons land be kendheid hebben, ze heeft ook haar „straat" figuren, die alleen populariteit hebben bij de stadgenooten. Over een van dezen wilden we een paar regels schrijven, het betreft hier, onzen „petroleum-ko- ning". Nu weet U meteen wien wij bedoe len, ook zonder den naam „Jongkees" te noemen. Waarom we over hem wilden schrijven? Wel, Jongkees heeft het bijltje er bij neergelegd. En dat is in zooverre merkwaardig, dat. hij meer dan vijftig jaar, met zijn petroieumkarretje „langs de straat" is geweest. En nu zullen we hem missen, den petroleumkoning. In de eer ste plaats natuurlijk zijn klanten, die zoo gewend waren aan zijn levendige persoon lijkheid, voor wie Jongkees een vraag baak was en voor velen van wie hij de nieuwsbron, de geestelijke verzorger 'en de medische adviseur waS. „Jongkees zegt, daar moet je Haarlem merolie voor gebruiken", het middel, waar bij de petroleumkoning zwoer. Misschien kwam het ook wel, omdat hij zelf,, de on- vervaischte" verkocht. Maar Jongkees raad werd opgevolgd. En Jongkees zei dit en zei dat en het was toch altijd het over wegen waard. Jongkees kende ieder, en ieder kende hem. 't Is vreemd, dat er nu achter „zijn karretje" een ander loopt. Altijd liep hij even pittig achter zijn wagen. Het weer kon niet zoo slecht rijn, of Jongkees was langs de straat en het merkwaardige was misschien wel, dat hij zijn goede humeur nooit thuis liet, een voorbeeld voor hen, die altijd iets op het weer hebben aan te merken, altijd moeten mopperen. In die ruim vijftig jaar, heeft de nu ruim 72-jarige en nog krasse heer Jong kees natuurlijk heel wat meegemaakt en als hij op zijn praatstoeltje zit, dan kan hij onderhoudend vertellen over die ,^goeie ouwe tijd", toen de-menschen nog werk ten van 's morgens vijf tot 's avonds tien uur, voor vijf en twintig stuivers in de week. Hy weet U te verhalen over den vooruitgang van Den Helder, over den tijd, toen de Spoorstraat en Koningstraat nog niet bestonden en er koeien graasden, op de plek, waar nu 's avonds de Helder- sche jongens en meisjes flirten. Ja, die Jongkees heeft heel wat meege maakt en zijn populariteit dankt hij aan zijn vriendelijkheid, niet echter aan zijn onderdanigheid, hii is wars van alle con- ventioneele beleefdheid en groet niet met een buiging, of het afnemen van zijn pet, maar met een joviale handbeweging. Zoo is hij, onze petroleumkoning en het zou. vreemd zijn, als hij morgen zijn pet voor U afnam. Zijn „bofijour", met zijn rechter- arm in de lucht, zegt meer. Waarom we nu. dit alles schreven? We zeiden het hierboven al, hij was het vorig jaar eigenlijk al jubilaris en toen zwegen wit, doch nu hij voortaan zonder petro- leumwagen zijn weg door Helder's straten zal kiezen (moge het nog vele jaren zijn), nu wilden we iets zeggen over dit vijftig jarig jubileum langs de straat. Het is te hopen dat zijn opvolger een zelfde populariteit zal verkrijgen, en een even lang tijdperk zijn waar aan den man mag brengen, al is de tijd daarvoor niet meer zoo gunstig als vijftig jaar geleden. VOOR DE KINDEREN. I De prijzen zijn verloot jongens en meisjes en hieronder volgen de gelukkige prijswinnaars voor deze maand. Daar er veel meer jongens dan meisjes meege daan hebben, zijn er drie prijzen gewon nen door de jongens en één door een meisje. Hier volgen hun namen: Trijntje Klok, Sluisdijkstraat 35. Hendrik Kramer, Kuiperdwarsstr. 13. Albert J. W. Veénstra, Goversstraat 51. Gerbr. Veldman, v. Limburg Sistr. 11. Komen jullie het boek vanmiddag tus schen vier «n vijf uur even halen? EEN AARDIGE RECLAME. De bekende slotenfabriek Lips heeft een aardige reclame bedacht, in den vorm van een ballade. „Het kasteel van 's Gra vendeel" heet het verhaal, en het is een verhaal van een overval van roovers; die evenwel, dank zij de Lips-sloten, mislukte- Alle roovers zijn toen van honger gestor ven. Het boekje, als kinderverhaal be doelt, is aardig geïllustreerd. Dezelfde firma stelt, eveneens bij wijze van reclame, doosjes beschikbaar niet spelfiches, die, daar ze van metaal zyn vervaardigd, onbreekbaar en onverslijt baar zijn. Beide artikelen zijn voor zoover de voor raad strekt, verkrijgbaar bij de firma T. C. Govers, Weststraat 7273. ERNSTIG ONGELUK OP DE STOOMWASSCHERIJ „INSULINDE". Het slachtoffer overleden. Een ernstig ongeluk met doodelyken af loop, heeft gisteren in de stoomwasscherij „Insulinde" nabij het vliegkamp „De Kooy", plaats gehad. De pl.m. 15-jarige Dina Hendrika de Wolf, was geheel alleen in een bepaalde afdeeling van de fabriek werkzaam. Om streeks 10 uur vonden de zoon van den directeur en de machinist van de inrich ting haar badende in haar bloed, naast de centrifugaal, een snel ronddraaiende machine, welke wordt gebruikt om het waschgoed te drogen. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Zaterdag 7 December. Gymnastiekuitvoering O.K.K., Casino. 8 uur. Lezing Handelsschoolvereeniging „Musis" 8 uur. Zondag 8 December. Revue „Nou moet je eerlijk wezen" Casine 8'uur. Donderdag 12 December. Gymnastiekuitvoering O.K.K., Casino 8 u. Daar er niemand tijdens het ongelijk bij haar werkzaam was, kon men slechts ver moeden hoe het ongeluk is gebeurd. Men denkt, dat het meisje het deksel van de centrifugaal heeft opgelioht en haar arm in den ketel heeft gestoken, waardoor deze door het snel ronddraaiende rad is gegrepen, zoodat zij werd medegesleurd en den arm bijna totaal werd afgerukt- Hier bij zal zy een klap van het deksel, dat zij nog steeds in haar hand hield, hebben ge kregen, waardoor zij een gapende wonde aan het hoofd kreeg. De directeur, de heer Mos, die tijdens het ongeluk op zijn kantoor was, waar schuwde onmiddellijk het vliegkamp, waarvan een sergeant eerste hulp ver leende. Met de ziekenauto is rii daarop naar het hospitaal vervoerd, waar zy, zonder bij kennis te zijn gekomen, vannacht om half twee is overleden. Er is één dag in het jaar, waarin het nijvere gild der pakjesdragers plotseling is vermeerderd met vele duizenden en tienduizenden, waarin groot'en klein, oud en jong en rijk en arm zwoegen onder lasten, die veel te groot of te zwaar voor hen zijn. Waarin hoofden schuil gaan achter reusachtige doozen, die misschien niet zwaar, maar daarentegen uitstekend object voor den wind zijn, en den drager alzoo een onaangenaam kwartiertje be zorgen, waarin' nekken, griezelig ach terovergebogen, zijn bezwaard met voor werpen, die aan alle kanten uitsteken en de schreden van den drager wankelend doen zijn en 'onzeker. Waarin het bezit van een buikje, anders een groot inoonve- nient, ditmaal een wezenlijk voordeel op levert, zijnde dit buikje in te richten als steunpunt voor min of meer lastig te torsen lasten; één dag is er, waarin hoofden warm zijn geworden, zonder dat ■nochtans de in die hoofden bijeen verza melde gedachten in botsing zijn gekomen met in andere hoofden bijeen verzamelde anldere gedachten, waarin schijnbaar verdorde harten weer fleurig en energiek zijn gaan kloppen voor de meest kinder achtige dingen; één dag, waarin iemand, die zich gedurende driehonderd vierenzestig dagen van het jaar niet be zondigd heeft aan één enkel rijmwoord, thans alles tezamen heeft gerijmd wat los en vast was en het aan vrienden en magen rondzendt, vergezeld van een cadeautje, één dag is er, waarin de liefde niets wil weten van wat haar griefde, maar daarentegen des temeer van wat haar bliefde, waarin Sint Nicolaas totaal de baas is, en met speculaas strooit, waar in lang vergeten pekelzonden, een heele- maai per ongeluk gemorst asohplekje op het pas schoongemaakte kleed, een in den zak gehouden brief, een.... ja, vult u maar in, waarin, zeg ik, dit alles ge wroken wordt door den nimmer verge- tenden, maar wel met zijn overgroote hart alles vergevenden Sint.... Eén dag is er, die in het donkerste plekje valt van het heele jaar, een dag, waarop, als het een dag naar den aard is, het niet licht behoort te worden, maar die toch lichter is dan de lichtste zomertijd- dag, die bet strand te Huisduinen oplevert. Een dag, waarin ieder mensdh, al is-ie nog zoo'n izegrim, nog zoo'n bullebijter of nog zoo'n nurks, een zonnige stemming heeft, waarin er een orgeltje in hem speelt, zoo'n lief, zacht, stemmig wijsje. Een dag, waar op het regenen, hagelen, sneeuwen of stormen kan, waarop de lantaarnpalen kunnen omwaaien, de Noordzee over de kruin van den dijk kan komen, en die ons niettemin tóch niet uit ons humeur brengt. Een dag om kort te gaan, die er maar éénmaal is in het jaar, en dien wij willen genieten zooals geen tweeden dag genietbaar is. Ziet ze daar gaan, de pakjes-ezeltjes, hoe ze bezwijken schier onder hun last. Opa met z'n oude boenen heeft de zakken vol; voor 't eene kleinkind en voor 't an dere, voor de oudste dochter, voor zyn schoonzoon. Z'n gezichtje, 'één en al rimpel, straalt van de pret, z'n oogen zijn heelemaal weggetrokken van den glim lach, waarachter ze schuilgaan. Hij geniet, de oude baas, en de vraag is maar of hij niet minstens zooveel geniet als zyn klein kind wien dit geldt. Dat hy een volgend St. Nicolaasfeest misschien niet meer mee zal vieren.... opa denkt er niet aan. Ziet ze daar gaan, de vaders en moe ders, in hun functie van ooms en tantes, wat er allemaal in die pakken mag zitten, zal joost weten. Een pak-genie is er mee bezig geweest en heeft van 10 Helder- sche Couranten, in de lengte gevouwen en doorgescheurd, daarna aan één ge plakt, een verwonderlijk pak gemaakt, dat den ontvanger vele minuten van los- wikkelen kost, om dan misschien een symbolische turf te vinden En ziet ze daar sluipen, de jongelui, belast en beladen, zich met huid en haar overgegeven hebbend aan god Amór. Straks zal het liefste meisje van de wereld een gouden ringetje ergens vandaan halen, terwijl een suikeren vrijer plotse ling tusschen haar en den echten in komt gekropen. Ja, één dag is er in het jaar, waarin alles mag. Kleine hatelijkheidjes, die nog niet verrekend waren, worden ingelost in den vorm van een marsepeintje, spel- deprikjes worden uitgedeeld, wijze levens lessen rondgestrooid. Eén dag is er van groote harten, warme stemmingen, van akelige sentimenteelerigheden, yan eeu geven-is zaliger-dan-ontvangen-stemmihg een dag van opparelende lachen, van innig genieten, van een blije stemming, die voorkomt uit louter onzelfzuchtige motieven, enkel uit de zucht een ander iets te geven. Goede, oude Sint 1 Jij bent er weer, je bent weer in ons midden, en je lieve, lieve gezicht is weer om ons en bij ons. Je witte baard zien wij weer, je tabberd en je mijter, ook al zitten d'r misschien roestvlekken in en al wordt-ie wat oud goede Sint I Ze hadden mij verteld, Sint, dat de menscheif minder van je wilden weten. Dat ze 't flauw gingen vinden en beneden hun waardigheid, dat de tegenwoordige menschheid het hooger opzoekt en mekaar op andere wijze beschenkt en begiftigt. Ik geloof het niet, Sint, ik kèn het niet gelooven, wil het ook niet gelooven, om dat, als ik het zou moeten gelooven, ik erg verdrietig zoq worden en ik wil van daag, nu ik dien ouden opa heb gezien met z'n stralend oude-marmetjesgezicht, en de snuitjes van z'n kleinkinderen met de mondjes open en de oogjes groot van verwachting, niet verdrietig zijn. En daarom geloof ik het niet. En bovendien, Sinterklaas, wat zou het helpen, als we je niet hadden Ons leven zou zoo leeg zijn en zoo treurig en zoo eenzaam, als we 't zonder jou moesten doen, dat we, Sinterklaas, je in een minimum van tijd gingen uitvinden, we zouden net zoo lang zoeken tot we je bij elkaar hadden je staf en jo mijter, zelfs al zat er een roestvlekje op, en je witten baard, en je zak vol met lekkers. Vinden zouden we je, oude heer, en onze oude opa's zouden we weer met barstend volle jaszakken en rhéumatiek. in de kuiten, de straat op sturen, ook al regende het dakpannen. Verkouden worden ze op zoo'n dag als deze niet, en je kan zulke kleinkinder snuitjes toch niet laten wachten En waar moeten de menschen met al hun oude kranten heen, als ze er geen surpri ses van kunnen maken voor Sinterklaas I Neen, we kunnen Sinterklaas niet mis sen en Sinterklaas denkt er niet aan bij ons weg te gaan. Al is het waar, dat, over 't algemeen genomen, we een tijd van bezuiniging doormaken.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9