ft Zand. Anna Paulowna. Breezand. Van Ewijcksluis. Wieringen. aan hun vermogens, een onderwijs, dat aan ieder individu de grootst mogelijke ontwikkelingskansen biedt. In alle grootere plaatsen in ons land vindt men dergelijke scholen enhierziet men nog de zoo zeer noodige samenwer king van de verschillende groepen der bevolking. Hopelijk mag dit ook in Den Helder, waar binnenkort van gemeente wege een school voor Buitengewoon La ger Onderwijs wordt geopend, het geval Aan verschillende scholen in deze ge meente heeft dezer dagen een onderzoek van kinderen plaats gehad voor plaatsing op deze voor Den Helder nieuwe in richting. Wellicht zijn er nog ouders, ook buiten Den Helder, die meenen, dat hun kind het best op de Buitengewone School op zijn plaats is. Welnu, er bestaat ten Raad- huize gelegenheid zich aan te melden, zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, terwijl ondergeteekende gaarne bereid is aan hen, die zulks wenschen, inlichtingen te verstrekken. Met dank aan de Redactie voor de plaatsing, Hoofd der School voor B.L.O. Spoorstraat 6. Den Helder 6 December 1929. Opgenomen in het nummer van Zaterdag 7 December. ST. NICOLAAS-PRIJSVRAAG. Ter gelegenheid van St. Nicolaas had Mevr. Wed. P. Ruis alhier een aardige attractie voor de bezoekers aan haar sigarenzaak. In de etalage was n.1. een stuk rood lint van onbekende doch respectabele lengte tusschen de artikelen geslingerd. Ieder bezoeker werd nu in de dagen voor 6 December in de gelegenheid ge steld naar de lengte van het stuk lint te raden. Degene die precies de lengte zou raden ontving een kistje assortiment sigaren ter waarde van 5.—. Werd de juiste lengte echter niet pre cies opgegeven dan kreeg degene welke er het dicht bij raadde alsmede de daar op volgende resp. een kistje a 3.en 2.cadeau. Na meting op 6 dezer bleek de lengte van het lint 51.75 M. te zijn, zoodat de ge lukkige winnaars waren: A. 'Bellis, Koe gras met 48.05 M. en Mej. Mulder, Kolk sluis alhier met 48.03 M. GELUKKIGE WINNAARS. De uitslag der door C. Johannes. alhier gehouden raderij door bezoekers zijner rij wielhandel naar een rijwiel als hoofdprijs en twee carbidlantaarns als troostprijzen welke bestond uit het juiste aantal rij wielkogels in een verzegeld glazen flesch- je te raden was als volgt: Juiste aantal was 453 stuks waardoor J. Slijkerman, Belkmerweg, alhier met 451 stuks de hoofdprijs bekwam, texwrO O. Hooij al hier met 450 en „Wouter" met 465 de troostprijzen veroverden. EERSTE NUTSAVOND ^NUT EN GENOEGEN". Op Zaterdagavond 7 dezer hield de Ver- eeniging „Nut en Genoegen" alhier haar eerste Nutsavond in dit winterseizoen op de bovenzaal van Café Schriecken waar bij 38 dames en 50 heeren leden en genoo- digden aanwezig zijn. Als allen zijn gezeten opent de Voorzit ter, de heer Dr. Oterdoorn deze besloten bijeenkomst met woorden van welkom aan alle aanwezigen zonder uitzondering t.w. ook de voordrager van hedenavond n.1. Daan Pool van Oudesluis. Ondanks het zeer slechte weer was de opkomst nog zeer goed; niet vreemd hier aan zal wel zijn het optreden van Daan Pool. De Secretaris, de heer Blaauw, leest daarna de notulen van den, het vorig sei zoen gehouden laatsten Nut savend op 19 Maart 1929. Ais naar gewoonte heeft de heer RJaauw deze ook thans weer zeer geestig en op rijm opgesteld, waardoor bij voor lezing ervan herhaaldelijk wordt ge lachen. Onder dank volgt hierna onveranderde goedkeuring waarna de Voorzitter gaarne het woord en wat daartoe nog meer noo- dig mocht zijn, aan Daan Pool geeft. Het programma wordt keurig afge werkt, vooral, „Achter de wolken schijnt de zon" en „Carnaval" met daarbij ge bezigde kleurlichteffecten doen een zucht van bewondering door Me zaal gaan, ter wijl „Daan" in de oerkomisohe klucht „Jaap op de Alkmaarder kermis" onbe taalbaar is wat uitbeelding en uitspraak betreft. Daan Pool moet o.i. om meer dan één reden gewaardeerd worden n.1. èn om zijn talent èn om zijn zang en duidelijke uit spraak èn zijn schitterende mimiek en verlichting en niet in het minst doordat hij vóór ieder te geven stukje, hetwelk daarvoor in aanmerking komt, een korte toelichting op inhoud en strekking ervan geeft hetwelk er veel toe bijdraagt dat dit daardoor vlot kan worden gevolgd en als gevolg daarvan goed wordt begrepen. Na afwerking van zijn programma stelt Daan voor een hoera d„iii te heffen resp. voor het Nut met zijn bestuur, den café houder Schrieken met diens huisgenoo- ten, den pianist van hedenavond, den heer D. Koning en ten slotte voor Abr. Vogel zang, zijn medehelper achter de coulissen waarna hij allen een tot weerziens in vriendschap toeroept'. De Voorzitter dankt daarna den! heer Pool voor zijn dezen avond gegeven krach ten alsmede de aanwezigen voor hun aan dachtig en stil gehoor. Spreker telt v>or ook voor „Daan", die zich zelf vergat, een hoera uit te roepen, waaraan spontaan gevolg wordt gegeven, en sluit hierna dezen welgeslaagden avond. Voor rekening van den heer C. Ouds hoorn wordt aan den Meerweg een woon huis met schuur gebouwd. Het werk is opgedragen aan E. Muntje- werf, aannemer alhier. Naar wij vernemen zal in deze gemeente in het jaar 1930 een herschatting van alle perceelen voor de personeele belasting plaats hebben. Door de belangrijke stijging der huur prijzen der laatste jaren wordt herschat ting zeer noodig geacht. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Vrachtauto rijdt door gesloten overweg. JJ. Zaterdagavond omstreeks 9 u. 48, heeft aan den spoorwegovergang aan de Molenvaart, in de onmiddellijke nabijheid van het station £nna Paulowna, welke weg door ijzeren afsluitboomen imet ras terwerk, van de zijde der Spoorwegen wordt bewaakt en bij op open n gesloten zijn door duidelijke seinmiddelea aange geven, een ernstige aanrijding plaats ge had, welke voor den betrokken coauffeur, wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto, komende uit de rich ting Westeinde, bestuurd door den heer H. C., uit Anna Paulowna, reed met zijn auto door den gesloten overweg, na de ijzeren afsluiting te hebben ontwricht, doch tusschen de tweede afsluiting be kneld raakte, waardoor de auto op den overweg bleef staan, juist in zoodanige positie, dat de sneltrein, welke te 9 u. 34 van station Den Helder vertrekt en op dat moment kwam aangereden, de auto rakelings kon passé eren. Na uit zijn benarde positie te zijn ver lost, kon de ontstelde chauffeur, welke de maximum snelheid bij den overweg wel zal hebben overschreden en voor de ge volgen moet instaan, zijn weg vervolgen. JUBILEUM „ORMENIO". Onze plaatselijke tooneelvereeniging „Ormenio" die haar 10-jarig bestaan her denkt, heeft dit willen vieren, door het houden van een nationalen wedstrijd, waaraan door een viertal vereenigingen wordt deelgenomen, terwijl de jubileeren- de vereeniging zelf, buiten mededinging en als slot het tooneelstuk bergop waarts" zal opvoeren. Als prijzen zijn me dailles en bedragen in geld beschikbaar. Zondag, 8 December, trad nu de eerste der mededingende vereenigingen, n.1. „Door Inspanning Uitspanning" uit Haarlem op met- „Dolle Hans" een Indo drama in 3 bedrijven van Jan Fabricius. Niettegenstaande het geweldig sle hte weer, waren velen gekomen om dit mooie stuk, waarin de kort geleden gestorven acteur, Henri Brondgeest, zoo menig maal in de titelrol schitterde, te zien. De vele, getrouwe vrienden van „Ormenio" hadden zich door den storm niet laten af schrikken. Maar een wedstrijd stelt hooge I eischen aan de kas van de ontvangende I vereeniging en als we hierop letten, wast het bezoek te gering. Zoo kon men den ken, dat het bestuur van „Ormenio" daar om voor den aanvang met niet al te op geruimde gezichten rondliep. Daar was echter nog een andere, ernstiger reden voor. De voorzitter, de heer Y. Kraan, ge waagde daarvan in zijn openingswoord. Na alle aanwezigen welkom geheeten te hebben, richtte hij zich in het bijzon- der tot de juryleden, bestaande uit Mevr. j Joh. v. d. VeenWilson, van Schagen en de heeren A. J. van Wielink van Zaan dam en Vincent Berghegge van Amster dam. De Voorzitter vertelde, dat eerst de genoemde heeren als juryleden waren aangezocht en dankte hen voor hun be reidwilligheid die taaje op zich te nemen. Als derde lid zou de leider van „Ormenio" de heer P. Visser, fungeeren. Deze is echter- ziek en daarom was men een veer tien dagen voor dezen avond genoodzaakt Mevr. Van der VeenWilson te vragen. Ook deze had dadelijk toegestemd, maar de 'hoop uitgesproken, dat haar aanwezig heid niet noodig mocht blijken, daarmee dus wenschende, dat de heer Visser dan weer hersteld mocht zijn. De heer Kaan dankte haar voor haar toestemming, maar meer nog voor de door haar geuite sym pathieke gedachte. Hij zeide niet in staat te zijn en daarom ook niet te willen trach ten, in woorden uit te drukken, wat d'e vereeniging gevoelt, nu deze eerste wed- strijdavond gekomen is, terwijl haar lei der, die kleine, maar voor haar zoo groote man, ziek is. Hij toch is 'het, die „Orme nio" tusschen haar zusterv-ereenigingen uit den omtrek een zoo eervolle plaats doet innemen, en het stemt droevig hen nu niet in ons midden te hebben. Spreker heette daarop ook nog in het bijzonder de op dezen avond optredende vereeniging welkom en sprak de hoop uit, dat zij in staat mocht zijn een aangenamen mooien avond te geven. Voorts werd aan de pers verzocht geen critisch verslag te willen maken, om niet op het werk van de jury vooruit te loopen. Nu kwam dus „D. I. U." met „Dolle Hans" voor het voetlicht. Gevolg gevend aan bovenstaand ver zoek, zullen wij ons dus van een beschou wing over de opvoering onthouden. Alleen willen we even vermelden, dat „D. I. U." de zware taak had, ons in een zonnige In dische omgeving te verplaatsen, terwij, men in de zaal het bulderen van der, storm en het gekletter van den regen hoorde. Het publiek volgde, doodstil, het spel en' (menig neus gesnuit als gevolg van lastige tranen, die we toch vooral niet willen laten zien, klonk in het tweede en dverde bedrijf. Was daarom misschien het' ap plaus wat minder krachtig, dan we ver wacht hadden of was men teruggec, hrikt voor het verzoek aan de pers gericht, om zich van alle critiek, dus ook welwillende, te onthouden? Maar dat is natuurlijk de bedoeling niet geweest van den voorzitter en zeker doet het publiek er goed aan een vereeniging, die in een haar vreemde omgeving op treedt, door een hartelijk applaus voor het gebodene te danken. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Lourina, d. v. J. Voort- huijzen en van F. van der Vaart; Jurrijen, z. v. N. Goed; Magdalena Rozalia Amedia, d. v. A. F. Hajjette en van A. O. Heijens. ONDERTROUWD: Geert Schoonbeek, oud 22 jaar, landarbeider en Anna Mui der, oud 24 jaar, dienstbode, beidien wo nende te Anna Paulowna; Remmert Blankvoort, oud 23 jaar, radiohandelaar, en Augustina Catharina Elisabeth Webe- ling, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. Politie Anna Paulowna. Gevonden: een nummerplaat van een auto, een zwarte damesschoen, een gewicht en een geldstuk. Verloren: twee reservebanden en een rand met glas van autolantaarn. Inlichtingen ter secretarie. SINTERKLAAS TE BREEZAND. Evenals het vorige jaar hadden ook nu weer eenige inwoners van Breezand een St. Nicolaasfeest voor de kinderen geor ganiseerd. Ook dezen keer zou de grijze bisschop eerst een rondgang door het dorp houden, met de „Harmonie" ter op luistering, maar door het slechte weer bleef dit punt voor het programma achter wege en moesten zij zich tevreden stel len, met de verwelkoming in de zaal van den heer Jb. Borst. De vreugde was er niet te minder om, want niet minder dan 300 kinderen juichten en jubelden den goeden Sint en Zwarte Piet tegemoet. Dezen begaven zich naar 't tooneel. Na een kort openingswoord van den heer Ver gaai sprak Sinterklaas de kinderen toe. Hij had wel graag iets eerder willen komen, zooals hij zei, maar door het slech te weer, de drukte op 5 en 6 Dec. was het hem niet mogelijk geweest. Maar de Bree- zander jeugd heelemaal niet bezoeken, dat kon hij toch niet over zijn hart ver krijgen en daarom was hij nog maar tot Zondag in deze streken gebleven. En hoewel alle kinderen al iets in hun schoen of op hun stoeltje hadden gekregen van hem, 'had hij toch ook nu nog iets voor hen meegebracht. Lang achter elkaar kon de oude man echter niet spreken, zoodat hij nu graag het woord gaf aan zwarte Piet, deze nam hiervan een dankbaar ge bruik, want de leiding van het vedere verloop van den middag, was voor het grootste deel in zijn handen. Hij liet ze zingen, tracteerde ze, maakte pret met hen enz. enz. Toen de kinderen allerlei lekkers hadden genoten, ging men over tot het uitreiken van de cadeautjes. En nadat de voorzitter allen dank had gebracht, die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt, begaf ieder kind zich geluk kig en blij met zijn presentje naar huis. Mej. O. B. M. Buijkes, onderwijzeres aan de R. K. School te Anna Paulowna, is thans als zoodanig benoemd aan de R. K. School te Breezand. Door den aannemer J. Hoep, alhier, zal aan den Zwarteweg een dubbel woonhuis met schuur (bloembollen) worden ge bouwd ten behoeve van Gebr. van IJzen- doorn. HET SINT NICOLAASFEEST. Dat was weer een drukke Vrijdagmid dag. Al ver vóór twee uur, waarop de aanvang van het Sinterklaasfeest was vastgesteld, waren tal van kinderen reeds aanwezig en toen op de aangewezen tijd de zaal van den heer Waiboer werd open gesteld, was deze al spoedig met een blijde kinderschaar gevuld. De voorzitter der Commissie, de heer G. Meuleveld, opende de bijeenkomst met enkel toepasselijke woorden, waarbij hij o.m. den Edelachtbaren heer Burge meester dank bracht voor het vrij geven der kinderen, aan de velen, die op zoo ruiime wijze op de lijisten hadden getee- kend voor het bijeenbrengen der be- noodigd'e gelden, aan het onderwijzend personeel voor de door hen betoonde medewerking en aan den heer Waiboer voor de welwillende wijze waarop deze zijn zaal ter beschikking had gesteld. Met het zingen van verschillende Sin terklaasliedjes, welke door den heer Zon op de piano werden begeleid, en het nutti gen van versnaperingen, welke door een aantal dames werden rondgedeeld, werd daarna eenigen tijd zoek gebracht, om vervolgens Sinterklaas, die bericht gezon den had, dat hij met zijn knecht met den tram van 2.43 zou arriveeren, in optocht van bet station te halen. Natuurlijk sloeg groot gejuich op, toen de goede heilige verscheen. In de zaal teruggekeerd, hield de Sint allereerst eene toespraak tot de kinderen, waarbij hij hen vertelde van de verre reis, enz. Daarop volgden enkele filmnummers, die blijkbaar niet alleen bij de kinderen, maar ook bij de aanwezige ouders, bij zonder in den smaak vielen. Vervolgens kwam Sinterklaas weer aan het woord, ditmaal om eene prettige ver telling te houden, waarna opnieuw enkele leuke films werden ten beste gegeven. Natuurlijk^ werd dit alles afgewisseld door toediening van chocolade, speculaas, borstplaat, enz., terwijl telkens opnieuw de kinderzang opschalde. Omstreeks vijf uur werd aangevangen met het uitdeelen der cadeautjes, voor elk kind iets, waarbij allereerst de kleinste i werden geholpen. Na het ontvangen van zijn (of haar) cadeautje moest elk kind dan bij de Sint komen, die er bijzondcren slag van bleek te hebben om met de klei- I non om te gaan, want met allen, niet één 'uitgezonderd, hield hij een praatje. Te ongeveer zes uur was dit prettige feest, dat naar het algemeene oordeel schitterd geslaagd mag heeten, weer afge loopen en trokken ouders, zoowel als kin deren, in opgewekte stemming huis waarts. ONAANGENAME GEWAARWORDING Met auto in een sloot Vrijdagavond, toen de heer W. met zijn auto van een reis naar Den Helder weer huiswaarts keerde en zich juist op het smalste gedeelte van den Stoomweg, even ten Oosten van den Middenvliet bevond, stuitte hij daar op den brandstoffenwagen van den heer L., die niet verlicht was. Len aanrijding volgde, met dit gevolg, dat de auto in de zich naast den weg bevindende sloot terechtkwam. Na enkele uren is zij door den heer K. Jonker, met behulp van enkele takels, daaruit verwijderd- Zoowel brandstoffenwagen als auto hebben door de aanrijding betrekkelijk weinig schade geleden. KEET IN ELKAAR GEWAAID. Door den hevigen storm is eene schaft- keet, staande op het werk van de fa. Klos, aan den afsluitdijk, totaal in elkaar ge waaid. ST. NICOLAAS-PRIJSVRAAG. Zij, die tijdens de St. Nioolaas-week bij Gebr. Vroon e voor ƒ1.aan goederen kochten, mochten gratis raden naar een i taai-pop, zwaar 25 pond. Burgemeester jKolff gaf in een verzegelde couvert de pop een naam, doch niemand der koopers had hem 'geraden. Volgens de meening 1 van Z.Ed.achtbare kwamen nog 2 namen het dichtst bij de opgegevene en hiervoor waren 2 radars. De naam der pop was Ferdinand, de andere namen Frans en Frederik. Gebr. Vroone namen hiermee genoegen en kenden de pop toe aan de heeren G. Basch en Ev. Huijbers, zijnde de raders van Frans en Frederik. DE STORM. De Zuidwester storm der laatste dagen heeft hier weinig ongelukken veroor zaakt. De visschersvloot bekwam weinig of geen averij. Enkele huizen hadden wat riet of pannen te verliezen, terwijl enkele hoornen omver waaiden. In dèn hoek van Polder Waard-Nieuwland is een onderlosser vermoedelijk van de M.A.Z. op de steenen terecht gekomen, de opvarenden hadden geen letsel bekomen, zoodat hier alles goed is afgeloopen. VERGADERING R. K. VOLKSBOND. AfdeelLng Wieringen. Zaterdag 7 December hield bovenge noemde afdeeling een vergadering in lo kaal S. Veerdig. Te 8 uur opende de heer J. Poppen, bij afwezigheid van den voor zitter, de vergadering met een woord van welkom, in 't bijzonder den heer J. v. Ak ker, centraal bestuurslid, welke zal behan delen de Ziektewet. Door familieomstan digheden kon de heer Jongezeelen, inspec teur der Centrale Volksbank, niet aan wezig zijn, zoodat alleen behandeld kon worden: „De Ziektewet". Verder betreurde spreker het dat de opkomst zoo slecht was, wat zijn oorzaak wel vond in de zeer slech te weergesteldheid. Na deze inleiding ver kreeg de heer v. d. Akker het woord, voor het behandelen van zijn onderwerp. In -een voorafgaande beschouwing gaf spr. weer, hoe het plan eener ziektewet tot stand kwam onder het ministerie Talma. Uitvoeriger bleef spreker er bij stil hoe het plan, na wijziging door de verschil lende ministeries, werd ontvangen, met tenslotte het resultaat dat de wet is aan gegaan, en in werking zal treden op 1 Maart 1930. Na deze beschouwing ging lijke wet. Artikelsgewijze werd door spr. spreker over tot het behandelen der eigen- een uiteenzetting gegeven van den in houd. Een duidelijk beeld van de wer king der wet werd1 gegeven. Van de ge legenheid tot vragen stellen, werd aan het einde der behandeling druk gebruik ge maakt. Na de beantwoording van de vra genstellers werd door den waarn. voor zitter dank gebracht aan spreker voor de duidelijke behandeling van dit actueele onderwerp. Daarna werd overgegaan tot het behandelen van eenige ingekomen stukken, welke onderling nog eenige dis cussies verwekte. Na deze besprekingen volgde de rondvraag, waarvan de afdee- lingsbesturen der vakorganisaties gebruik maakte. Vooral werd door hen den afge vaardigde naar de vergadering op Maan dag 9 Dec. te Amsterdam opdracht ge geven de toestand der Zuiderzeewerkers tegenover de standsorganisatie te bespre ken. Na een woord van dank aan de aan wezigen sloot de waarnemende voorzitter deze slecht bezochte vergadering. VERGADERING VISSCHER SVEREEN D. E T. V. Zondag j.1- hield bovengenoemde ver eeniging een vergadering in de bovenzaal van café 8. Veerdig. De voorzitter, de heer J. J. Tijsen, opende te 8 uur de vergadering en heet de pl.m. 50 aanwezigen welkom, in 't bij zonder de deputatie's uit Kolhorn en Ewijcksluis. De voorzitter deelde mede dat reeds eerder een vergadering had belegd moeten worden, in verband met besprekin gen omtrent de latere bevissching van de Wieringermeer. Zoodra de Wierlngermeer afgesloten was werd alom gesproken en geschreven dat veel visoh in de Wlerin- eermeer aanwezig was. Een ieder ging aan het visschen en de visscherlieden kwamen achteraan. Een vergunning was noodig, en zelfs werden de betrokkenen aangeschre ven dat het zelfs bekend gemaakt dat alle visohtuig Maandags uit de meer moest ziln zelfs mocht het materiaal niet aan den dijk' staan. Door voorzitter ls toen geadyi- seerd alles te laten staan en naar het kan toor der registratie en domeinen te Den Helder te gaan- Het resultaat was, dat er betaald moest worden om recht te verkrij gen voor het visschen in de Wieringer meer Dit was dan geldend van Nov. j.1. tot Mei 1930. Er bestaan plannen aldus voorzitter, om tot verpachten van het vischrecht in de Wieringermeer over te gaan, daarom, zegt spreker, hebben we de vereenigingen van de overzijde uitgenoodigd hier aanwezig te zijn. Van Medemblik is bericht van ver hindering ingekomen. Spreker zegt dat op een bezoek bij de Generale commissie is voorgesteld het vischrecht in de Wierin germeer weer te geven en te verdeelen onder de visschers welke aan dit kustgè- deelte wonen en wel de beroepsvisschers. De voorzitter deelde verder mede dat de visschers moesten aanvragen om in de W.meer te visschen. Verschillende deden dit, en andere niet. Toen het echter aan kwam op visschen werd het toch verbo den, en wij zijn nu hier om te bespreken wat wij in dezen te doen hebben. De heer L. Wigbout vraagt het woord en leest de advertentie voor uit de Wie- ringer Ort-, waarin bekendheid gegeven werd, dat wanneer iemand wenschte te vis schen, is de Wieringermeer, hü zich ter secretarie kon vervoegen, om een formu lier in te vullen, wat dan via het gemeen te-huis terecht kwam bij de Generale commissie. Het beste zal volgens spreker zijn den betrokken minister met den toe stand op de hoogte te brengen, evenals de Kamerleden. De heer Engel (Kolhorn) zegt dat het beter zal zijn om gezamenlijk, met alle vereenigingen, op verbetering bij den mi nister aan te dringen, maar ook vooral bij de Kamerleden. We zouden, aldus spre ker, vergoeding krijgen en van dezen herfst een regeling, maar van dat alles is niets gekomen. Spreker zou gaarne een eensluidend verzoek willen richten aan den minister. Dus georganiseerd optre den, om het vischrecht te bekomen voor de Wieringermeer. De voorzitter is het volkomen met den lieer Engel eens. De heer Keuris (Ewijck sluis) verhaalt hoe de toestand was bij het verpachten van het Balgzandkanaal. Voor dat dit in orde was, was het kanaal reeds uitgevischt. En om te voorkomen dat dit met het W.meer weer zal gebeuren, zal handelend opgetreden moeten worden. De plannen hieromtrent, door de vereeniging te Ewijcksluis aangenomen, worden door spreker behandeld. Wanneer, aldus spre ker, voor de visscherij op het Wieringer meer een kleine pacht wordt gevraagd, is het beter dit dan te aanvaarden dan het voor niets gedaan te krijgen. De binnen- visscherij brengt hooge pachten op, n-1. 3 tot 3.50 per H.A. De kanalen, zijvaar ten en sloten zijn te samen ongeveer 1009 H.A. water wat in het Wieringermeer overblijft. Spreker geeft een plan weer om te voorkomen dat dit zal worden uitge vischt. Een zeker aantal visschers kunnen hierin hun brood verdienen. Het plan is ter kennis gebracht der V. Inspectie die het een zeer goed plan vond. De Generale commissie kon na informa tie er niets aan doen. Het beste zou zijn om het vischrecht te verkrijgen voor de gedupeerde visschers. Om de roofvis- scherij tegen te gaan zou dan de botmaat worden verhoogd tot 22 cM. en de aal 30 cM- Deze maat is reeds bij verschillen de lichamen voorgesteld, doch wettelijk kunnen de overtreders niet worden ver volgd. Er kunnen hiertoe maatregelen onder elkaar worden genomen en de over treders uitsluiten. Voorgesteld wordt cre- diet te verleenen op aannemelijke voor waarden van 4% rente en aflossing in 10 jaar. En bij onvoldoende vangsten in de overgangstijd, van zee op binnenvaart, steun te verleenen van regeeringswege. Hoe ook de regeling wordt, hier dienen we zeker aan te denken. Verder geeft spre ker weer het resultaat van een conferentie met een ontvanger der registratie en do meinen. Tenslotte bleek noodzakelijk een uitzon dering gemaakt te moeten worden voor de botvisscherij te Durgerdam. Het is echter te wenschen dat omwonende vis schers dit recht zullen verkrijgen. Voor zitter is van meening dat het ten allen tijde goed zal zijn de V. Inspectie niet te passeeren. Tenslotte wordt besloten uit de vereenigingen te Wieringen, v. Ewijck sluis, Kolhorn en Medemblik, een afge vaardigde te benoemen, welke gezamen lijk een deputatie zullen vormen, welke een audiëntie bij den minister zullen aan vragen, maar ook tevens de fractieleiders der Tweede Kamer zullen spreken. De heer L. Wigbout deelde mede dat de ontvanger te Den Helder aan hem heeft medegedeeld dat het IJselmeer be schouwd zal worden als het overgebleven gebied- Hierna volgt verkiezing van een afge vaardigde voor de deputatie. Na stem ming wordt gekozen de heer L. Wigbout en M. Kooi, als plaatsvervanger. Bestuursverkiezing, vacature J. Metse laar. De heer L. Wigbout wordt met 80 stem men gekozen, hiji neemt de benoeming aan. Hierna worden nog eenige Ingekomen stukken voorgelezen. Verder was nog Ingekomen een schrij ven der tentoonstellingscommissie te Enk huizen omtrent het samenstellen van plaatselijke commissies. Hierna rondvraag. De heer Keuris vraagt hoe te handelen in de voorberei dingen tot het aanvragen eener audiëntie De heer Kooy bespreekt de aanvraag, welke door hem was verzonden om scha devergoeding, waarop afwijzend was be schikt. Alb. Duinker stelt voor wederom alles in het werk te stellen om vervoer kosten te verkrijgen van West naar Oost

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10