1ELDERSCIE COURANT Konijn'sTongworst TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1929 POSTVERVOER PER VLIEGTUIG NAAR NED.-INDIE. Het achtste postvliegtuig naar Ned.- Indië zal Donderdag 12 December a.s. des morgens vroeg vertrekken. De laatste bus- lichting vindt plaats Woensdag a.s. te 21 uur aan het hoofdkantoor; stadsbussen vierde lichting. GYMNASTIEK- EN EXERCITIE-VER. „PRO PATRIA". Bovengenoemde vereeniging geeft op Zaterdag -14 December a.s. voor haar leden en donateurs een uitvoering in „Casino". Voor het verkrijgen van introducties enz. verwijzen wij. naar een in dit blad voorkomende advertentie. KOOPT WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS! Evenals andere jaren worden ook thans weder, in de donkere dagen vóór Kerstmis en nog daarna, speciaal voor de gelegen heid vervaardigde postzegels verkrijgbaar gesteld, waarvan de opbrengst voor een deel ten goede komt aan verschillende liefdadige instellingen, welke zich bezig houden met de belangen van het hulp behoevende kind. Deze verkoop is gisteren aangevangen en zal een maand lang voor dit doel plaatsvinden. Verkocht worden de meest gebruikte zegels, namelijk van lè cent voor drukwerk, 5 cent voor brief kaarten, 6 cent voor binnenlandsche en 124 ot. voor buitenlandsche brieven, welke zegeltjes zullen worden verkocht voor 3, 8. 10 en 16 cent. De winst boven de fran- keerwaarde komt ten goede aan het hier boven genoemde, mooie doel, en elke ver eeniging, die zich met het lot van het hulpbehoevende kind bezighoudt, krijgt een evenredig aandeel hierin, Ook worden twee briefkaarten verkocht met afbeel dingen van schilderijen van oude meesters en gekleurde prenten naar teekeningen van Felix Timmermans. Dezer dagen zullen door verschillende dames, leden van diverse comités, deze zegeltjes worden aangeboden. Men kan dan een envelop met eenige zegels tegelijk koopen, en, daar wel iedereen de zegels in deze dagen noodig heeft, zouden wij willen vragen: och, stuurt u deze dames niet weg, maar koopt zoo'n envelop, bij voorbeeld, voor een gulden tegelijk. Voor uzelf is het een geringe meerdere uitgave en het doel, dat u hierdoor steunt, ver dient dit zoozeer. Weet men wel, dat in Zwitserland, waar deze zegels ook worden verkocht, de verkoop per hoofd der be volking verleden jaar bedroeg 10 cent, en hier nog niet twee cent? Maar daar plakt men zooveel mogelijk weldadig heidszegels op zijn brieven gedurende deze maand. Waarom doen wij Hollanders dat niet? Maar we spreken nu af, nietwaar, dat we allemaal minstens een envelop met zegels koopen als die straks wordt aan geboden. FILM OVER DE WATERLEIDING. Door het Provinciaal Waterleidingbe drijf zal voor de Huisvrouwen-vereeniging a.s. Donderdag een film worden vertoond, welke bedoeld is een denkbeeld te geven van het werken van dit bedrijf, en die doet zien van hoe groote beteekenis het hebben van een waterleiding voor een streek of plaats is. Behalve voor de leden van de Huisvrouwen-vereeniging, is deze film ook toegankelijk voor niet-leden, in de eerste plaats leerlingen derR.H.B.S., Handelsschool en andere inrichtingen van vakonderwijs, huishoud- en ambachts school e. d. De film bestaat uit vijf ge deelten het eerste gedeelte brengt in beeld de verkeerde toestanden, in de pro vincie Noord-Holland bes.t (watervoorzie ning hit slooten enz.); het tweede behan delt het winnen, zuiveren en onderdruk brengen van het water in de pompstations. In het derde gedeelte krijgen we te zien hoe aan een der groote Duitsche buizen- fabrieken uit kolen en erts door middel van hoogovens het gietijzer gewonnen wordt en tot buizen verwerkt, terwijl het vierde gedeelte laat zien hoe het buizen net in de provincie is uitgelegd en de verschillende werkzaamheden worden uit gevoerd. Het vijfde deel tenslotte is zuiver propagandistisch en behandelt het gebruik in het huishouden, bij zuivelfabrieken, enz. van het leidingwater. De voorstelling heeft Donderdagavond om 8 uur plaats in Musis Sacrum. DE SPREKENDE FILM. Vrijdag a.s. In de Witte Bioscoop. Voor eenigen tijd hebben wij, vermeld, dat we binnenkort hier ter plaatse de sprekende fikn zouden krijgen te zien en te hooren. Wij kunnen thans mededeelen, dat deze a.s. Vrijdag in het theater in de Koningstraat zal worden gedraaid. Het betreffende apparaat, dat noodig is voor deze film, zal de heer Kuiper gaarne ter bezichtiging stellen van het publiek. Wij zullen den lezer maar niet vermoeien met fen uiteenzetting van de werking. Zeer in 't kort komt het hierop neer, dat men geluidsopnamen zoogenaamd synchrooim dat is gelijkgestemd met de trilbeel- den heeft weten te miaken. Tot voor kort was dit, door het zeer groote verschil in snelheid van geluidsgolven en lichtgol ven nog een onopgelost probleem. Er zijn thans verschillende systemen in den han del, waarvoor een min of meer ingewik kelde installatie noodig is. Wat we a.s. Vrijdag hier als eerste sprekende film krijgen, is, wat het seena- rio betreft, een gelukkige greep geweest. Men toont den toeschouwers een revue opvoering, doch het is niet alleen de bui tenkant, die hij te zien krijgt, n.1. de op voering op hot tooneel, maar we krijgen ook een kijkje achter de schennen, in het hef en leed der artisten. En de movietone (spr. uit moevitoon) brengt ons zeer mooi klinkende liedjes, terwijl een neger de komische rol vervult in, dit spel van be weeglijkheid en zang. Mogen wij de Tele graaf gelooven, dan is dit een revuespel, zooals de New Yorker het niet beter krijgt te aanschouwen. Wij weten dus niets boter te doen dan den lezer aan te raden Vrijdagavond dit nieuwe spel eens te gaan zien en hooren. Natuurlijk is de zang in het Amerikaansch-Engelsch, maar naar ons de heer Kuiper ver telde, zijn er Hollandsche teksten in- gelascht, zoodat men de beteekenis der coupletten kan volgen. DRIE OPVOERINGEN VAN „ROSE MARIE". Men schrijft ons: De data van de opvoeringen van den wereldaohlager „Rose Miarie" zijn thans voor den Helder vastgesteld op 22 Dec., 26 en 26 Dec. (beide Kerstdagen). Deze veelbesproken Revue-operette, welke in alle groote steden een enorm succes heeft, wordt in Casino opgevoerd door het ge- renoimeerde gezelschap Schakels en Gos- sohalk, dat voor deze tournee nog met vel© goede krachten- is uitgebreid. Verre weg de rijkste imonte-ering van de vier- gezelschappen, die haar opvoeren en dat is de hoofdzaak bij „Rose Marie" geeft dit gezelschap er van. De -opvoering is buitengewoon goed verzorgd. Een weelde van nieuwe costum.es, prachtvolle décors en verbluffende tooneeltrucs. Groot koor, ballet en orkest kortom een groot- -steedische opvoering, welke niets onder doet voor die in den Haag, Amsterdam en and-ere groote plaatsen. BRAND. Zaterdagmorgen, omstreeks 12 uur, be merkten eenige -mannen, die aan den watertoren werkzaam waren, dat ro-ok kwam- uit de b-ovenramen van de woning van den- heer Eiselin, fotograaf aan den Po-lderwe-g. Onmiddellijk waarschuwden zij den hee-r Eiselin, d'ie in het achterhuis aan het werk was, en samen hebben zij het vuur do-or middel van emmers wat-er geWuscht. De brand schijnt door het terugslaan van de vlammen te zijn -ontstaan. Het behang en houtwerk aan den muur is verbrand, terwijl de zolder de-er- lijk geblakerd is. Het fotografietoestel is eveneens ver nietigd. De heer Eiselin is tegen brandschade verzekerd, echter niet tegen bedrijfs schade. Door deze -omstandigheden is het be drijf stopgezet, doch zal -binnen korten tijd wee-r hervat worden. Diank zij- het doortastend optreden van h-ooger-genoemde werklieden is erger voorkomen. De- politie was vlug aanwezig met het -slangenwagentje, doch behoefde niet meer in te grijpen. Het is en blijft echter uitstekend mate riaal, reeds herhaaldelijk is dit gebleken. Binnen zeer korten tijd is de politie steeds aanwezig met het wagentje, wan neer er ergens 'brand werd geconstateerd. BALDADIGHEID. Zaterdagavond -omstreeks half twaalf is door e-en tweetal mannen van o-mstreeks 25 jaar in hun baldadigheid of brood dronkenheid een der étalage-ramen van den winkel van den hee-r Boen-dermaker vernield. De heer Boendermaker, d-oor het ge rinkel -opgeschrikt, snelde naar buiten, doch de daders waren reeds verdwenen. De politie is ermede in kennis gesteld, doch de beschrijvingen van de daders door voorbijgangers zijn zeer vaag. Behalve de ruit is ook nog het Lan caster gordijn vernield. De in de étalage aanwezige goederen hebben zoo goed als geen schade opge- lo-open. BOND TEGEN ZWAREN BELASTING DRUK. Door bovengenoemden bond werd het volgende adres aan den Raad der Gemeente gezonden Ondergeteekenden handelende namens het bestuur van den Bond tegen den zwaren belastingdruk, gelezen hebbende het voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een bedrag van f 400.—voor versiering van het Gouvernementsgebouw te Haarlem, hebben de eer Uw hooggeacht college te verzoeken, dit voorstel niet te willen aanvaarden. Redenen welke tot dit verzoek leiden is de steeds nog zorgwekkende flnan- cieelen toestand der gemeente, waardoor de belastingdruk nog steeds te zwaar geacht mag worden en waardoor het een eisch is dat alles waarop bezuinigd kan worden ook werkelijk wordt bezuinigd tot zelfs de kleinste uitgaven toe, die niets dan een zuivere luxe uitgave be oogen. Hopende, dat U met ernst ons voorstel wilt overwegen, teekenen wij namens het bestuur van meergenoemden bond, Hoogachtend, J. P. Bommel. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 GEMEENTERAAD. Verordening winkelsluiting. In ons vorig nummer hebben wij reeds in het kort vermeld, dat B. en W. inzake de verplichte winkelsluiting tot geen defi nitief prae-advies zjjn gekomen, en den Raad de keus laten tusschen een drietal voorstellen. Deze voorstellen zijn, samen gevat, de volgende: le. De verordening wordt gewijzigd in den door de afdeeling „Den Helder" van den algemeenen Nederlandschen bond van handels- en kantoorbedienden gewensch- ten zin, zoodat, voor zooveel noodig met uitzondering van de tijdvakken en dagen genoemd in artikel 5 van het „Werk tijdenbesluit voor winkels", de winkels in deze gemeente gesloten zullen zijn: a. op Zondag; - b. op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag tot 8 uur voormiddag, tusschen 12Va en 2 uur namiddag en na 7 uur na middag; c. op Donderdag tot 8 uur voormiddag en na 1 uur namiddag; d. op Zaterdag tot 8 uur voormiddag, tusschen 121/» en 3 uur namiddag en na 8V3 namiddag. 2e. De verordening wordt gewijzigd in dien zin, dat naast een verplicht sluitings uur in den middag, de winkels des avonds vervroegd zullen worden gesloten- Tenge volge van deze wijziging zullen de win kels, met dezelfde restrictie als onder le, gesloten zijn: a. op Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot 6 uur voormiddag (bestaande verordening), tusschen 121/* en l1/, uur namiddag en na 8 uur namiddag; b. op Zaterdag tot 5 uur voormiddag (bestaande verordening), tusschen 121/, en 1V» namiddag en na 10 uur namiddag (hoofdzaak van het voorstel van de afdee ling „Den Helder" van de R.-K. mldden- standvereeniging „De Hanze"); 3e. De verordening wordt slechts ge wijzigd door vaststelling van een ver vroegd sluitingsuur voor den avond. De winkels zullen, met dezelfde restrictie als onder le, alsdan gesloten zijn: a. op Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot 5 uur voormiddag (bestaande verordening) en na 8 uur namiddag; b. op Zaterdag tot 5 uur voormiddag en na 10 uur namiddag; (hoofdzaak van hel voorstel van de algemeene Heldersche winkeliersvereniging). Mocht de Raad zich met één dezer voor stellen vereenigen, dan zullen wij U te zijner tijd het vereischte ontwerp-verorde- ning tot wijziging der verordening op de winkelsluiting ter vaststelling aanbieden. Aldus B. en1 W. Verder was nog ingekomen het prae- advies op de amendementen inzake cfe wachtgeldverordening, dat de lezer elders in dit nummer vindt, alsmede de navol gende stukken, die echter wegens plaats gebrek waren blijven staan. B. en W. stellen voor medewerking tfe verleenen aan de Held. Schoolver- inzake de aanschaffing van twee nieuwe kachels en nieuwe gordijnen voor twee lokalen der school Vlamingstraat. Vullverwijdlering marine-etablissementen. B. en W. schrijven hieromtrent; Gedurende de laatste jaren is de verwij dering en het vervoer van vuil, afkomstig van de Rijkswerf en andere maritieme in richtingen, opgedragen aan een particu lieren aannemer hier ter stede. Hoewel dit werk uit den aard der zaak feitelijk be hoort tot de taak van den gemeentelijken reinigingsdienst, bestond er tot nog toe voor den Dir. van 's Rijkswerf, met wien bedoelde aannemer omtrent dat vervoer gecontracteerd had, geen aanleiding om te dien aanzien een andere regeling te treffen, omdat de werkzaamheden geregeld en naar genoegen werden uitgevoerd. Met ingang van 1 Januari 1930 evenwel zal het thans loopende contract worden beëindigd, in verband waarmede de Directeur van 's Rijkswerf zich tot ons College heeft ge wend, met de vraag of de gemeentelijke reinigingsdienst zich met ingang van het volgende jaar, tegen nader overeen te kpmen voorwaarden, met de bovenbedoel de werkzaamheden kan belasten. Een regeling hieromtrent wordt aan den Raad ter goedkeuring overgelegd. B. en W. schrijven aan den Raad: Evenals voorgaande jaren verzoekt de Heldersche Bestuurdersbond, en thans eveneens het bestuur van de afd. Den Hel der van den Ned. R.-K- Volksbond, aan Uwe vergadering om aan de werkloozen en aan de gezinnen, welke ondersteund worden door het Burgerlijk Armbestuur en de Kerkelijke Armbesturen, een zoo genaamde kerstgave te verstrekken. Waar ook thans nog in deze gemeente een aantal gezinnen is, dat naar onze mee ning in aanmerking komt voor een kerst gave, geven wij1 U in overweging ons te machtigen met de kerstdagen aan de be trokken gezinnen een gave uit te deelen op denzelfden voet als in voorgaande jaren is geschied, waarbij als norm een bedrag van 3.per gezin en 0.50 per kind is aangenomen, met dien verstande, dat een eenigszins soepele toepassing zal plaats hebben. In verband met het vorenstaande dee len wij U mede, dat door ons aan de licha men, die belast zullen worden met de ver strekking der kerstgave, verzocht zal wor den bij de beoordeeling omtrent de toe kenning daarvan terdege acht te slaan op de verdiensten, welke de betrokkenen eventueel In den laatsten tijd hebben ge had. Rechtsgeding A. van Gorp. B. en W. schrijven aan den Raad: In het tijdvak Augustus 1920 tot en met Januari 1921 heeft de gemeente aan den bioscoop-exploitant A. van Gorp, thans wonende te Bergen op Zoom, destijds ex- ploiteerende de bioscoop „Cinema Pala ce" aan de Binnenhaven alhier, verschil lende hoeveelheden gas en water ge leverd, terwijl voorts de gemeente-reini ging gedurende dat tijdvak diensten te zijnen behoeve heeft verricht. Voor een en ander is Van Gorp aan de gemeente verschuldigd een bedrag van 1664.61 in totaal. Nadat wij Van Gorp eenige malen recht streeks verzocht hadden de betrekkelijke vordering te voldoen, hadden wij deze aan gelegenheid ter afwikkeling in handen gegeven van een advocaat in Breda, die daarmede echter geen voortgang heeft gemaakt. Toen wij1 eenigen tijd geleden vernamen, dat Van Gorp momenteel financieel zeer goed in staat is om zijn schuld aan déze gemeente te delgen, hebben wij de zaak in handen gesteld van den rechtskundige der gemeente Mr. D. K. G. de Jong, advo caat bij het Gerechtshof te Amsterdam. In zfin advies geeft Mr. De Jong in overweging om ter zake met Van Gorp een rechtsgeding aan te gaan. Daar wij ons met dit advies ten volle kunnen vereenigen, geven wij1 U in over weging een desbetreffend raadsbesluit te nemen. In den vorigen winter zijn in deze ge meente verschillende werkzaamheden uit gevoerd, welke dienden ter verruiming van de werkgelegenheid voor werklooze arbeiders, en ten behoeve waarvan door het Rijk en de Provincie ieder een bij drage van 25 in de arbeidsloonen werd toegekend. Ook voor den komenden winter hebben B. en W. weer de uitvoering bij; wijze van werkverschaffing in voorberei ding van enkele werkzaamheden, waar omtrent reeds subsidie door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is toegezegd, terwijl subsidie bij- Gedepu teerde Staten is aangevraagd. Gedeelte lijk betreft dat het voltooien van verleden jaar aangevangen werken, terwijl verder de aanleg van een weg te Huisduinen overeenkomstig het betreffende uitbrei dingsplan in de voorbereiding is opge nomen, t-w.: a. het afmaken van den verbindings weg Middenvliet—Doggersvaart (raming 13.479.70, waaronder 8.479.70 aan ar beidsloon); b. het omspitten van een gedeelte der Donkere Duinen en het vergrooten van den vijver aldaar (raming 10.800, waar onder 9.350 aan arbeidsloon); c. het maken van -het laatste gedeelte van den weg HuisduinenKaaphoofd (raming 2500, waaronder 1300 aan ar beidsloon); d. het maken van een weg vanaf het Kerkplein te Huisduinen naar den oprit nabij1 het fort Kijkduin (raming 3500, waaronder 2000 aan arbeidsloon). Het aanleggen van den sub d bedoelden weg is noodig geworden in verband met den bouw van verschillende zomerhuisjes te Huisduinen. B. en W. vragen, nu machtiging tot het doen uitvoeren bij- wijze van werkver schaffing van de bovengenoemde werk zaamheden. In ons nummer van 30 November heb ben wij1 in éxtenso opgenomen door den heer Schoeffelenberger ingediende wijzi gingsvoorstellen betreffende de wachtgeld verordening voor gem. ambtenaren. Behal ve door dezen heer zijn ook nog door een vijftal rechtsche raadsleden amendemen ten ingediend, namelijk door de raadsleden Eylders, Monhemius, van Dam, van Ges- sel en Terra. Op al deze voorstellen is thans afwij zend prae-advies verschenen van B. en W. Wij zullen hieronder in het kort de motiveering weergeven. Art. 1, le lid (amendement-Schoeffelenr berger) wil eventueel ook wachtgeld toe kennen aan hen, die den leeftijd van 20 jaren nog niet hebben bereikt. B. en W. ontraden dit, willen alleen in bizondere gevallen dit wachtgeld toekennen. Art 2 (amend.-Sehoeff.). Het amende ment dient om te voorkomen, dat een kin- derlooze weduwe of weduwnaar, die bij ontslag zich aangetrokken gevoelt een kind tot zioh te nemen, volgens dit artikel verstoken zou zijn van de rechten, welke het voorstel in zich sluit. B. en W. zetten in hun prae-advies uiteen, dat de door hen ontworpen lezing de beste is, daar die van den heer Sch. tot moeilijkheden in de praktijk aanleiding geeft. Art. 8 (amend.-Eljlders en Monhemius). Het amendement bedoelt geen aanspraak te geven op wachtgeld, bij ontslag uit nevenbetrekking, daar het karakter van' wachtgeld anders verloren gaat. B. en W. achten dit niet billijk, daar nevenbetrek kingen met een salaris van meer dan 400 ook meetellen voor pensioen. Art. 5 lid 1 en 2 zijn amendementen van de heeren Eijlders en Monhemius, welke door B. en W. afgewezen Worden. Zij zijn van meer redactioneelen aard. Art. 6, lid 1 (amend- van Dam, van Ges- sel en Terra). Bedoelt een nadere regeling van den duur van het wachtgeld. (Amend. Eylders en Monhemius). Bedoelt even eens een wijziging van den duur. B. en W. meenen, dat de door eerstgenoemde voor stellers aangegeven percentages van den diensttijd te laag zijn. Ook de regeling- Eylders cs. vergoedt niet voldoende het nadeel, dat de op wachtgeldstelling met zich medebrengt. Dat in het voorstel van B. en W. buitengewoon vrijgevig met de financiën wordt omgesprongen, ontken nen B. en W- Bij- lid 4 van ditzelfde artikel stellen de heeren Eylders en Monhemius voor dat aan een wachtgelder, die tijdelijk weer in gemeentedienst wordt geplaatst, na be ëindiging dezer tewerkstelling geacht wordt het wachtgeld opnieuw van den aan vang af geheel te zijn toegekend. De heeren van Dam, van Gessel en Terra willen dit aldus lezen, dat dan geacht wordt het wachtgeld opnieuw voor de eer ste maal te zijn toegekend. B. en W. ont raden deze amendementen1 en verwijzen naar de overweging bij art. 10. Art. 7, lid 1 bevat een amendement Eyl ders en Monhemius betreffende een redactioneele wijziging, die B. en W. af wijzen. Lid 2 bevat een amendement- Schoeffelenberger, eveneens van redactio neelen aard. Zijn redactie is evenwel, naar B. en W. zeggen, onjuist, zooals B. en W- uitvoerig uiteenzetten. Art. 8, le lid. Dé heer Schoeffelenberger vindt het onjuist het verschil tusschen kostwinner en niet-kostwinner vast te stel len op 10%. De heeren Eylders en Mon hemius achten de uitkeering voor. niet- kostwinners veel te hoog en stellen ver mindering daarvan voor. B. en W. blijven een aftrek van 10% voor niet-kostwinners billijk achten. Art. 8, 8e lid- De heeren van Dam, van Gessel en Terra stellen voor het artikel aan te vullen met een bepaling, dat voor een op wachtgeld gestelde ambtenares, die in het huwelijk treedt, het wachtgeld voor den duur van dat huwelijk vervalt. De heeren Eylders en Monhemius hebben een dergelijke regeling ontworpen, waar bij evenwel voorwaardelijk wederom wachtgeld kan worden verleend. Dit laat ste, blijkens de toelichting, in aansluiting op de rijksregeling- B. en W. wijzen de amendementen af, daar zii h. i. in strijd zijn met het bij de gemeente gehuldigde beginsel, dat zelfs de gehuwde vrouw in functie kan blijven. Art. 9. Amendement-Schoeffelenherger. Deze wil hierin een aanvulling geven, teneinde daardoor te voorkomen, dat de een of andere gemeente-ambtenaar, die geen snars1) verstand heeft van een of andere zaak, bij het gemeentebestuur kan aankloppen om een uitkeering ineens. Het z.g. „uitkoopsysteem". B. en W. wij zen er op, dat men een dergelijke regeling in geen enkele wachtgeldverordening aantreft en zij ook overbodig en slecht uitvoerbaar is. Art. 10- De heeren van Dam, van Gessel en Terra stellen een aanvulling voor van het eerste lid; de heeren Eylders en Mort- hemius eveneens, beide aanvullingen be doelende te voorkomen, dat iemand bij herplaatsing in dienst der gemeente veel meer gaat verdienen dan zijn oorspron kelijke wedde was. De voorgestelde bepa ling komt het Ooilege onbillijk voor, het geen nader wordt toegelicht. Art. 17. De heeren Eiylders en Monhe mius stellen voor de tweede alinea een wijziging voor, waardoor de invloed van de gemeente in de Commissie van Beroep grooter wordt. B. en W. wijzen ook deze af; bij het voorstel van B. en W, zal de invloed van de gemeente en van de amb tenaren in normale gevallen even groot zijn, waarom n.h.m. dit voorstel de voor keur verdient- B. en W. geven tenslotte den Raad in overweging, de wachtgeldverordening ongewijzigd aan te nemen. x) Lees: „ln 't minst geen". Red. H. O. ZORG VOOR HET MISDEELDE KIND. Een imensch neemt waar door rijn zintuigen. De meeste indrukken komen tot ons door het gezicht. Nu vermoedde men vroeger, dat blinden niet voor ontwikke ling vatbaar waren, waarom mea zich ni-e-ts van hun lot aantrok. Met de dooven was het niet -anders. Men kan zich in denken hoe in-droevig het lot van deze ongelukkigen geweest moet zijn. Pas in de 18e eeuw kwam hierin verbetering. Vooral in Frankrijk trachtte men hun lot te verzachten en bracht men de blin den door bet Braille-schrift, de de doof stommen door vingertaal of lippen lezen de meest noodige kennis bij. Thans voelt ieder het als een plicht der samenleving voor deze misdeelden te zorgen. Een andere groep van misdeelden zijn de kinderen, die gehandicapt zijn door een geestelijk defect. Hunne hersentjes zijn soms Moor kwetsuur dan door andere invloeden als alcohol enz. of door ziekten niet in staat de taak, die men aan een normaal kind tijdens den schoolleeftijd stelt, naar behooren te vervullen. Ook aan deze kinderen is tot voor korten tijd nagenoeg geen zorg besteed. Waren ze na den schoolleeftijd niet in staat een ambacht te leeren, dan probeerden ze op andere wijze aan den slag te komen en vaak leidde bun weg langs de huizen, met uitgestoken hand een aalmoes vra gend. Of ze vielen ten laste van armen zorg en gaveu door hun machteloosheid iets te presteeren dikwijls aanleiding tot mikpunt te worden gekozen roor den spot van Jan Publiek. Wij allen kennen deze figuren uit onze jeugd. Gelukkig is ook voor deze groote groep van misdeelden verbetering geko men. De liefde tot den naaste wordt tegenwoordig doeltreffender in daden om gezet dan vroeger. Ook nu kan men van deze kinderen geen volwaardige arbeids krachten maken door voor hen geschikt onderwijs, doch de school voor hen inge richt, probeert hun zooveel kennis en zooveel handvaardigheid bij te brengen dat ook voot hen een bestaanskans in de samenleving geschapen wordt. Deze kinderen, die op de gewone school in de groote klassen van thans, waar men zich aan een vastgesteld leerplan moet houden, het tempo niet kunnen volgen, blijven zitten in de eerste klas, nogleens zitten in de eerste klas, soms nog eens, worden om hun leeftijd meege nomen naar de tweede klas, meer uit medelijden dan door hun capaciteiten en sukkelen zoo verder tot de derde of vierde klas. Het kan niet uitblijven, dat deze kin deren een gevoel van. »ik kan niet;mee,« een zich als grootere tusschen de kleintjes niet thuisvoelen* moeten krijgen. En juist dit minderwaardigheidsgevoel is fnuikend voor hun verder leven. Zulke kinderen behooren een apart onderwijs te ontvangen, dat zich aanpast Kachels en gordijnen Held. Schoolvereniging. Kerstgave. W erkverschaffing. Prae-advies amendementen wachtgeld- verordening.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9