DERDE MARINE-CONCERT. Rosé Kwartet. Raadsoverzicht. Die arme verel nggever! Redactie. Stoom vaartberiohterv. Uit de advertentie in dit nummer blijkt, dat a.s. Woensdag het derde winter-oon- cert wordt gegeven door het stafmuziek- oorps. Hierbij treden als solisten op een tweetal dames uit Utrecht, n.1. mevrouw Olie—Reeders met een harer leerlingen, mejuffrouw Emma Kwast. Mevrouw Olie is een zuster van onzen stadgenoot, dr. Reeders, en is hier al meerdere malen op concerten opgetreden, o.a. indertijd eens met een paar blinde leerlingen. Wat de beide dames thans vertolken, is een zeer merkwaardige oompositie, namelijk een concert, door Mozart geschreven voor twee klavieren. Heel iets anders dus dan een quatre-mainstuk, waarbij de eene partij den discant, de andere partij het onderregister bespeelt. Hier hebben bei de spelers een geheele klavier tot hun be schikking. Er bestaan wel enkele meer dere composities voor twee piano's, maar uit den aard der zaak is het aantal van dergelijke muziekstukken niet zeer groot. Bovendien vervult hier het orkest een begeleidende rol. Behalve dit groote nummer, dat vóór de pauze gegeven wordt, zal het orkest de ouverture van de Zauberflöte spelen, en na de pauze, op verzoek een herhaling geven van de z.g. Amerikaansche sym- phonie van Ant. Dvorak, "een werk, dat ten vorigen jare zeer veel succes behaal de. Toen reeds werd van verschillenden kant, o.a. ook door ons, de wensch geuit daarvan een herhaling te mogen krijgen. Aan dat verlangen is thans voldaan, en we mogen dus a.s. Woensdag weder een belangrijk concert verwachten. COMITÉ VOOR BUITENGEWONE ABONNEMENTSCONCERTEN. De trouwe abonné's weten, dat dit we reldvermaard ensemble Vrijdag 20 Dec. in Casino speelt. In 't belang der kunst welke hier met veel moeite in Den Helder geïntroduceerd wordt, en ter opwekking van hen, die niet gaarne de uitvoering van dit superbe vier tal willen missen (onze stad heeft ook hier een reputatie op te bouwen immers in Duitschland zoowel als Amerika, speelt het kwartet steeds voor overvolle zalen), volgen hieronder eenige kritieken uit het buitenland (1928) betreffende het optreden der Weeners, vóór hun vertrek naar Amerika. SLgnale für die musikalische Welt. Het Rosé kwartet dat reeds jarenlang dui zenden en duizenden doet genieten van zijn wonderbaar samenspel, neemt onder de be roemde kwartetten een zeer bijzondere plaats in. Deutsche Tageszeitung. Een avond met het Rosé kwartet wordt als iets zeer bijzonders genoten. De uitverkochte zaal der „„Singakademie" volgt met stijgende enthousiasme de voordracht der beroemde kunstenaars in hun Beethoven vertolking. Berliner Tageblad. Aan het slot der avond vertolkte de Wee- nergasten het sierlijke F dur kwartet van Haydn met de beroemde serenade. De talrijke bezoekers jubelden op uitbundige wijze de ge vierde spelers een tot wederzien toe. Deutsche Algemeine Zeitung. De wedergave van het Schubert (B dur) kwartet en Beethoven'» (a moll) kwartet was eene zoo overweldigende prestatie dat de kritikus zijn ambt vergetend, zich schaarde onder de toeschouwers der uitverkochte zaal Welke door het meeslepend spel der Weeners volslagen in de ban waren. Hamburger Echo. Van af de eerste toon zweeft de klank van dit zeldzaam ensemble, geheel vervuld met den geest dat elk door hen uitgevoerd werk ademt, met teere expresie de zaal in. Meesters in samenlspel! Weser-Zeitung. Wat de Weener gasten (Arnold Rosé, Paul Fischer, Anton Ruzitska en Anton Walter) hier bieden, staat in hoogste uitdrukking onder de universeele drang dezen1 kunstenaars. Met volle overgave, groote natuurlijkheid en ideale uitbeelding werden de werken uitge voerd. Het was een genot naar hun reine wedergave te mogen luisteren. KöLnische Zeitung. Van heilige ernst doordrongen en vervuld met een devote eenheid jegens grootmees ters! welke de beroemde wencen hebben voortgebracht, vertolkte het viertal drie parelen uit het klassieke tijdperk. Arnold Rosé die ons doet herinneren aan den beroem den violist Joachim beheerscht zijn kwartet als een machtige patriarch. Van af den ersten tot den laatsten .noot kenmerkt het pel dezen begenadigden kunstenaars zich door eeni be- wonderingswaardige eenheid van1 uitdrukking. Zoo als reeds gemeld is, hebben de leden en -werkende leden van Toonkunst toegang tegen 1.plus rechten. Deze zeer gereduceerde kaarten zijn uitslui tend te verkrijgen bij den directeur A. J. Leewens, Pr. Hendrikllnan 11. Betreffende abonnementen en gewone entrée raadplege men de advertentie in het blad van Zaterdag. HET LETLANDSCHE STOOMSCHIP „SPORTS" BEHOUDEN IN DE HAVEN Het Letland'sche stoomschip, is giste renmorgen door' drie sleepbooten van het bureau Wijsmuller, n.1. de „Groningen", de „Zeeland" en de „Assistent", behou den in de haven gebracht. Om ongeveer negen uur waren wij op het havenhoofd, waar de fotograaf reeds om acht uur present was. De „Groningen" en de „Assistent" la gen langszij. Op het havenhoofd was vrij veel belangstelling. In de booten was zoo goed als geen be weging te bespeuren. Na een heelen tijd gewacht te hebben, werd ons door een blauwen zeeridder de mededeeling ge daan, dat de kapitein niet zonder loods naar binnen wou, en zoodoende werd draadloos om den loods geseind, die aan boord van de „Limburg" was om het lichtschip „Haaks" weg te brengen. (Het reserve-lichtschip dan). „Ik ga naar huis", zeide man van de plaatjes, „ik ga mee", zei de man van de pen. Nauwelijks echter waren wij weer op het kantpor, of daar kwam bericht van het Havenkantoor, dat de „Limburg" in aantocht was. Wij weer naar het haven hoofd Na korten tijd was de „Limburg" langs zij gekomen. Echter nog geen beweging in de schepen. De belangstelling wordt gaande gehouden, door herhaalde stooten op de fluiten van de sleepbooten en de „Sports". Eindelijk bespeurt men beweging, lang zaam naderen de sleepbooten met hun sleep en om pl.m. kwart voor elf varen zij de haven binnen. Even voor de haven dreef de „bports af, naar het havenhoofd toe, doch de ka piteins van de sleepbooten en de loods wisten het schip netjes in de haven te brengen. De „Groningen" voer voorop, langszij van het schip de „Limburg'en achter aan de „Assistent". Het schip zou een ligplaats krijgen voor de excercitieloods. Om tien minuten over half twaalf ratelen de ankers van de „Sports" en de „Groningen" naar bene den, de „Sports" draait, sleept de „As sistent" mede, de loods, de heer Flik en kapitein Kuiper hebben hun oogen overal. j t Zonder iets te hebben beschadigd ligt de „Sports" om twaalf uur aan den stei ger gemeerd. Een mooi staaltje van slee perskunst van het bureau Wijsmuller is weer ten einde. Wat zal het volgende zijn? Het spijt ons, maar wij kunnen over de leiding bij de jongste raadsvergadering niet zeer roemen. Er was een sterk over laden agenda, waarop eenige punten, welke, elk voor zich, een ganschen avond in beslag namen, en die blijkbaar was op gesteld met de bedoeling uit alles in één enkelen avond af te werken. Toen de heer E ij ld era aanmerking maakte op deze agenda en een voorstel deed om te elf uur te eindigen, antwoordde de burgemees,e dat hij wenschte wat ome in oen gang van zaken te brengen en van meening was, aai, onder normale omstandigheden, maande- lijksche vergaderingen voldoende waren. Een zeer toe te juichen standpunt onge twijfeld, maar er mag met reden worden betwijfeld of hier inderdaad niet mocht worden gesproken van „abnormale" om standigheden. Vooreerst was daar een waohtgeldverordening, een novum voor Den Helder, waaromtrent weliswaar een prae-advies bestond, maar waarbij men de fout begaan^ had, den Raad alsnog in oe gelegenheid te stellen binnen een week met amendementen daarop te komen (in dien men dit althans een fout wil noe men), een verordening op de winkelslui ting, waaromtrent het College niet tot overeenstemming was kunnen komen met de betrokken organisaties, zoodat den Raad de beslissing gelaten werd tusschen niet minder dan drie voorstellen, en uaa. waren voorts nog tal van andere belang rijke punten. Werkelijk, het was beter geweest dit alles over twee of drie zittin gen te verdeelen. Er komt nog een bij omstandigheid bjj, voor het College wel licht van minder belang, maar voor het publiek zeer zeker belangrijk, dat men namelijk de stukken ter publicatie betrek kelijk laat liet verschijnen, waardoor in de publiceerende organen een opeenhoo- ping ontstond, die voor richtige kennis name door het publiek niet zeer bevor derlijk was. Dat de Raad dan ook den tweeden avond, toen hij tot de conclusie kwam geen keus te hebben en, wilde hij de wacht geldregeling niet in gevaar brengen, door vergaderen moest tot het bitter end („mij kan het niet schelen, al wordt het twee uur", zei de burgemeester. „Maar mij wel", repliceerde de heer Biersteker, „ik pas er voor!"), dat de Raad, zeggen wij, lich telijk obstinaat was en er niet bepaald vriendelijke woorden tot den voorzitter werden gericht, valt te begrijpen. Er is evenwel een keerzijde aan deze medaille, zooals dat met alle medailles het geval is. Dat is deze, dat de Raad wist, weten kon althans, dat de gansche reeks van amendementen, door een minderheid ingediend, geen enkele kans van slagen hadden. Sommige, zooals van den heer Schoeffelenberger, kregen zelfs nagenoeg in 't geheel geen steun. En dat nochtans die minderheid het goedvond, den Raad bezig te houden met een verdediging dier amendementen, en daarmede dus noode- loos beslag legde op des Raads tijd. De heer Van Dam, een dezer minderheids- menschen, die bovendien gaarne den Raad bezighoudt met allerlei theoretische beschouwingen, verweet den Voorz. op diens scherpe opmerking, dat de heeren nu de consequenties droegen van eigen daden (door namelijk te lang te praten), dat .deze het punt der wachtgeldverorde- ning onderaan op de agenda had gezet, zoodat de Raad eerst op den tweeden avond1, die al voor een groot deel verstre ken was, gedwongen werd' zich nog met die verordening bezig te houden niet al leen, maar haar dienzelfden avond of nacht nog af te werken. Deze opmerking van den heer Van Dam was zeer juist, en wijselijk ging dan ook de Voorzitter er niet op in. Zooals gezegd, er heerschte door dit alles een zeer opstandige geest in den Raad, en het gevaar is niet denkbeeldig, dat het den burgemeester, indien hij door gaat op deze wijze, als Mephisto gaat, die tenslotte moest uitroepen: „De door mij opgeroepen geesten laten mij niet meer los!" Want ook in andere dingen, door scherpe, vaak irriteerende, interrupties, werd de Raad een en andermaal door den Voorzitter geprikkeld. Om dan nu te komen tot een overzicht van het verhandelde in de beide vergade ringen van Dinsdag en Woensdag, welke tezamen zeven en een half uur in beslag hebben genomen, zij allereerst geconsta teerd, dat ondanks het in gebreke blijven op een belangrijk punt als de winkelslui ting toch zeer veel werk Is verrloht. Voor eerst een belangrijk aantal erfpachts- en verkoopaanfvragoA, nL 12 erfpacf 'saan- vragen, 4 vragen om grond te koopen, in totaal voor niet minder dan 71 woningen. Behalve nog enkele hieronder ressortee- rende kwesties, als huur van weiland, e. d. Dit alles werd zonder slag of stoot aan vaard. - De plaatsbepaling van de school in het Tuindorp was oorzaak tot breedvoerige discussie. De heer Monhemius namelijk wilde den betrokken bloemist ter wille zijn door de school op een andere plaats te bouwen en den heer Adriaanse zijn ter rein te laten; de heer Biersteker vroeg wat er met het thans verlaten gebouw in de Oostslootstraat zal gebeuren. Zal dat ook, zooals het voormalige raadhuis, een jaa. of drie, vier renteloos moeten staan? Dat was niet erg vriendelijk van den heer Biersteker, want we hebben nu wat een mooi raadhuis (van binnen), en Paris vaut bien une messe, zeggen de Fransclien. In- tusschen raadplege de lezer hierover bet verslag, waarin een en ander, ook des wethouders antwoord, uitvoerig is opge nomen. De voordracht, waarbij enkele betalin gen voor de reorganisatie der reiniging een kleine overschrijving van den bouw van het storthuis e. d. administratief moesten worden geregeld, gaf de vroegere oppositie van deze reorganisatieplannen aanleiding de geschiedenis nog eens weer van den aanvang af op te halen. Wij zul len dit slechte voorbeeld niet volgen, al leen willen wij op den merkwaardigen loop der geschiedenis wijzen, die maakte, dat twee leden dier vroegere oppositiei, name lijk de wethouders Bok en Smits, thans, achter de groene tafel gezeten, de voor dracht van B. en W„ in casu dus de reor ganisatie, waarvan zij een uitvloeisel was, moesten verdedigen. Zij deden het, eere wie eere toekomt I loyaal, zonder hun eigen standpunt prijs te geven- Het verzoek van den Held. Bestuurders- bond om op Oudejaarsavond de café's vroeg te sluiten, werd na ampele discussie van de hand gewezen door een meerder heid van slechts 3 stemmen. Het argu ment, dat in het koffiehuisbedrijf slechts een zeer klein aantal kellners werkzaam is het meerehdeel werkt in hotels, die vanzelf buiten deze sluiting vielen lijkt ons inderdaad nogal sterk. Een andere kwestie was, of de werkzaamheden in die hotels op Oudejaarsavond inderdaad van dien aard zijn, dat ook voor het hier werk zame personeel met wat goeden wil niet een vrijen Oudejaarsavond te verkrijgen zou zijn, maar die kwestie werd niet aan geroerd. „Troost je maar", riep de heer Borkert zijn medestrijders toe, „het groeit nu, een volgend jaar krijgen we het ei wel door!" Het was toen Dinsdagavond 11 uur er de Voorzitter hield zich aan zijn belofte om te sluiten. En toen was het merkwaa dig, zoo snel en zoo zonder slag of stoot een aantal z.g. „hamerstukken" werden afgedaan; wij telden er niet min der dan 13, waaronder het uitbreidings plan voor Huisduinen, de werkverschaf- fingscredieten, de Kerstgave aan de wer- keloozen, het geschenk aan het Gouverne mentsgebouw te Haarlem (dat een wand tapijt krijgt met embleem van de gemeente Den Helder). Wat dat uitbreidingsplan van Huis duinen betreft, de wijziging was noodig om wat meer orde in de bebouwing te brengen, nu de badplaats zich meer en meer gaat uitbreiden. De heer Biersteker bracht het vraagstuk van de benoeming van straten ter sprake, waaraan aandacht zal worden gewijd. We krijgen dus het volgend jaar den Boulevard Houwing, het villapark „In het Oppertje", de Ave nue „Het stille Strand". Dat was Dinsdagavond. Woensdag be gon het spel opnieuw. We kregen aller eerst het „kleingoed", dat nochtans den Raad1 een groot deel van den avond bezig hield. Vooreerst: de in gebruikname als school voor buitengewoon lager onSerwijs van het voormalige raadhuis. Hierbij deed de burgemeester belangrijke mededeel'n gen. Het aanvankelijk aantal leerlingen, dat was vastgesteld op circa 35, zal wel veel meer worden, namelijk wel 55. Het blijkt, dat aan deze school een groote be hoefte bestaat, hetgeen trouwens ook wel bekend was. Naar aanleiding hiervan zul len natulirlijk de koden worden verhoogd, maar zooals de burgemeester mededeelde, was niet met eenige zekerheid te zeggen hoeveel. Er staat tegenover,, dat nu ook een tweede onderwijzer noodig is, waar voor natuurlijk weer de rijksbijdrage geldt. Behalve dit 'heugelijke feit ('t is overi gens maar zooals men het neemt: ander zijds is het te betreuren, dat er zooveel van deze stumperds zijn, waarvoor dit speciale onderwijs loodig is, maar zeer zeker is het feit van de opening der school op zichzelf teugelijk te noemen; wjj hopen er binnerkort wel nader op terug te komen), belalve dit feit, zeggen wij, is daar de kwastie van het vervoer van de kleinen. Docrdat het oude raad huis ietwat afgelegen ligt, en speciaal deze kinderen op straat grnoter gevaren loopen dan de normale, wordt een autobusdienst in het leven geroepei om hen te halen en te brengen (voor zocver dat niet door de ouders geschiedt). El zijn trouwens ook kinderen van elders die hier onderwijs ontvangen. De kintoren blijven in de middaguren dan in school. Een prach tige instelling is ome stad hiermede rij ker geworden en zouils wij boven al zei den, hopen wij 'hieroier nog wel eens wat meer te kunnen vertil en. Onder het „kleingied", dat werd afge werkt wij kunnen ónmogelijk alles ver melden, en moeten v<pr veel naar het ver slag verwijzen wat ook de kwestie van het rechtsgeding tegyi A. van Gorp. Deze A. van'Gorp was iiitortijd exploitant van de bioscoop aan de Bnnenhaven. Hij kon er met geen mogelpieid het Heldersohe publiek heenkrijgen, zoodat dit zaakje voor hem een scheefje van aanziènlijken bijleg werd. Natuurlik Is dit op zichzelf geen reden om nu mar de gemeentelijke schulden niet te betaen, en daar de heer Van Gorp thans weck, de informa ties van het gemeentebestuur, een Inko men heeft van 9 10.000, was het be grijpelijk, dat het Ooilege tracht alsnog het verschuldigde binnen te krijgen. Grappig was de waarsohuwing, die de heer Schoeffelenberger meende te moeten ge ven; grappig, omdat deze heer veronder stelde, dat B. en W. zoo naief zouden zijn goed geld te gooien naar kwaad geld, m. a. w. een rechtsgeding zouden gaan voeren voor deze schuld, indien zij niet absoluut zeker waren van het te winnen en daarvoor hun maatregelen hadden ge nomen. „Met een goed advocaat kan de heer Van Gorp zich wel vrijpleiten zeide de heer Schoeffelenberger. Hij bedoelde natuurlijk met een slecht. Ook de kwestie van het weghalen van vuil van 's Rijkswerf en enkele schepen gaf aanleiding tot uitvoerige discussies. Dit vuil werd en wordt zooals men weet, door particulieren opgehaald, doch vooral in den laatsten tijd geschiedde dit zeer onvoldoende. Voor den directeur van 's rijkswerf was dit aanleiding aan de ge meente te verzoeken hiervoor een tarief te bepalen, en, na de ingebruikname van het storthuis, kon de gemeente gevoeglijk een goedkoop tarief hiervoor ontwerpen. Er waren tal van redenen om naar een andere wijze van vuilverwijdering om te zien; de betrokken contractant deed dit werk uit den aard der zaak zeer primitief en onvoldoende, ook al, omdat er, bij na dere calculatie, voor hem geen verdienste in zat. Het vuil werd op open karren ver voerd, en op allerlei ongelegen plaatsen gelost. Op den Huisduinerweg heeft al eens vele maanden lang een partij gelegen, en thans weder wordt een vuilnisbelt ge maakt bij het terrein van den heer Oort- gijsen, waarover zeer door de omwonenden geklaagd wordt,, waarlijk niet ten on rechte! Een tijdlang heeft de contractant op de belt kunnen storten, waarbij de ge meente de kosten voor de verwijdering enz. voor hare rekening had. Daar de man niet aan het werk verdiende, werd het werk den laatsten tijd zeer verwaarloosd, hetgeen mede aanleiding was opnieuw bij de gemeente te komen, die thans een bil lijke prijsopgave heeft verstrekt. De vraag mag evenwel worden gesteld of men in Den Haag, waar men de omstandigheden niet kent en uit den aard der zaak uitslui tend is aangewezen op rapporten, niet al leen rekening houdt met de cijfers en dan den goedkoopsten inschrijver in casu den particulier het werk zal gunnen. Wat nu deze werkzaamheden en de daar mee verbonden auto betreft, de ge meente, die uitteraard beschikt over be hoorlijk materiaal kan dezen dienst beter verrichten dan de particulier. Een extra dienst wordt er niet voor in het leven ge roepen; het werk wordt verricht tusschen het gewone werk door. Op het oogen'olik is de toestand' zóó, dat er de kracht van een half paard over is; komt er nu bij de in gebruik zijnde auto nog een tweede. dan kunnen twee paarden worden opgeruimd Zou de Raad geen auto wenschen te votee ren, dan moet, bij dit „halve" paard, nog een half worden aangekocht, m. a. w. er moet dan nog een extra paard worden aangeschaft en men moet de beide andere, die anders wég zouden kunnen, behouden. De aanschaffing van een auto is dus op alle manieren economischer. Tenslotte noemen wij hier nog de wacht- geldverordeniing, welke, als pièce de résdstanoe, het laatst aan de orde kwam, en den Raad bezighield van ongeveer 'half elf tot half een. Behoudens een later door B. en W. ingediend amendement, werd zij, ondanks een waschlijst van allerlei amen dementen, ongewijzigd aangenomen. Aan gezien wegens den omvang der raads- discussies in het gevorderde uur in ons verslag niet al te veel meer van dit punt is terechtgekomen vooral ten opzichte eener behoorlijke toelichting aan het pu bliek ontbrak de gelegenheid stellen wij ons voor hierop nader terug te komen en den lezer een korte uiteenzetting te geven van de bèteekenis dezer regeling voor de betrokkenen. Voor heden zetten wij dan onder dit overzicht, dat al e^n grooten omvang heeft aangenomen, een streep. /- EEN DRIETAL RECTIFICATIES. Die arme verslaggever 1 Geachte Redactie. 't Is zeer goed te begrijpen, dat in een raadsvergadering als die van j.1. Dins dag 10 dezer, waarin met vele getallen werd' gewerkt, uw verslaggever daarvan dan ook een enkele ontviel. Vandaar dan ook mijn verzoek tot rectificatie van het navolgende: Bij de bespreking om toe te treden tot het lidmaatschap Centr. Ver. voor Zenuw en Zielszieken, maakte ik een vergelij king tusschen het gevraagde bedrag van het lidmaatschap en het destijds door den Raad gevoteerd bedrag aan het Koi> Instituut. Dit verschil is niet zoo als u mjj laat zeggen voor het eerstgenoemde 50- en voor dat van het Instituut 500, doch 1500. Zoo zeide ik het dan ook. Met dank. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. No. 2. Bij de bespreking van het punt Plaats bepaling nieuwe school Tuindorp laten wij den heer De Zwart, in antwoord op het gesprokene, zeggen: „De gemeente had den grond (waar op de bloemisterij van den heer Adriaanse was gevestigd) noodig voor uitbreiding, en die grond is gekocht met opstal mee op verzoek van wijlen den heer O. Adriaanse". De heer De Zwart verzoekt ons te willen vermel den dat hij het volgende gezegd heeft: „In den regel kocht de gemeente den grond^ met opstal mee, doch op verzoek van wijlen den heer O. Adriaanse werd de opstal aan den tegen woordlgen huurder gelaten". En nog één. Bij de beantwoording van de spreken inzake d© voordraoht der vaststelling van de kosten der reorganisatie van de ge- mmteTeinlataR slag door wethouder SnUts het volgende peZWe eerste plaats \venscht 8pr. te prötesteeren tegen de uitdrukking als zou met de heeren Van BrediV en Verstegen de democratie uit het College zjjn ge gaan Die democratie is er ook thans. Beide voorgangers van s;vr. hebben de zaak afgewerkt en behoorlijk verant- woord". De heer Smits verzoekt o ns te willen vermelden, dat hij gezegd .tleeft: „Vóór het democratisch deel uit den Raad' ging, had het behoorlijk rekening en verant woording gedaan, neergelegd in de bij- 1&£T6 94" Wjj hebben er al meermalon op ge wezen, dat men ter plaatse van de pers tafel sommige leden zeer slecht verstaan kan. De stenograaf heeft de pttzzle, die voor hem nog meer klemde, al ophiel08! en bereids een plaatsje midden in cle raad zaal gekregen, de on-officieele pers is he laas nog niet zoover en zal het duo voor- loopig nog met correcties en aanvul', lingen moeten doen. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Bras, ia'Dec. te Bremen. Saleier, u„ pass. n Dec. Ouessant. Saparoea, t„ 13 Dec. te Alexandrië. Grotius, t., 12 Dec. v. Marseille. Manoeran, 13 Dec. te Batavia. Prins der Nederlanden, t., 14 Dec. te A'datu verwacht. Rotti, 13 Dec. te A'dam. Koningin der Nederlanden, u., 13 Dec. te Genua. Poelau Roebiah, t., 13 Dec. te Suez. Salabangka, t., 12 Dec. te Suez. Christiaan Huygenis, t., 13 Dec. te Suez. Radja, u., pass. 11 Dec. Perim. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Atreus, 11 Dec. v. P. Swettenham. Achilles, 13 Dec. te A'dam. Ajax, 11 Dec. v. Gibraltar. Amsterdam, u., 11 Dec. te Callao. Aurora, 12 Dec. v. Cattania. Barneveld, u., 11 Dec. v. Valparaiso. Clemenceau, 12 Dec. te Genua. Gommewijne, 11 Dec. te New-York. Doros, 11 Dec. v. R'dam. Eos, pass. 13 Dec. Gibraltar. Htbe, 12 Dec. v. Melilla. Ilos, 13 Dec. te Lisabon. Pollux, 11 Dec. v. Carthagena. Saturnus, 11 Dec. te Yerakini. Stella, 11 Dec. v. R'dam. Stuyvesant, t., 11 Dec. v. Barbados. Theseus, 11 Dec. v. Musel. Zeus, 12 Dec. v. Ancona. Boskoop, u., 11 Dec. v. Curacao. Minerva, 12 Dec. te Constantinopel. Odysseus, 13 Dec. Brunsbuttel gep. Ariadne, 14 Dec. te A'dam. Bodegraven, pass. 13 Dec. Vlissingeru Breda, t., 11 Dec. te Panama. Iris, 13 Dec. te A'darn. Kjobenhavn, 12 Dec. v. Valencia. Neptunus 13 Dec. te A'dam verwacht. Nereus, 12 Dec. v. Oporto. Orion, 12 Dec. te Castellon. Örpheus, 13 Dec. te A'dam. Pr. Fred. Hendrik, 12 Dec. te Paramaribo. Vesta, u., pass. 12 Dec. Dover. Baralt, 11 Dec. te Panama. Erato, 13 Dec. v. Aalborg. Hermes, 13 Dec. v. A'dam. Nickerie, t., 13 Dec. v. Madira. Oberon, 13 Dec. v. A'dam. Oronje Nassau, 13 Dec. v. A'dam. Perseus, 13 Dec. v. A'dam. Telamon, 13 Dec. v. Hamburg. Vulcanus, 13 Dec. te Alexamlrië. Kon. Holl. Lloyd. Gelria, t., 11 Dec. v. Rdo Janeiro. Drechterland, t., pass. 11 Dec. Teneriffe. Flandria, u., 12 Dec. v. Cherbourg. Amstelland, u., pass. 13 Dec. Fernado No- ronha. Halcyon Lijn. Stad Haarlem, pass. 13 Dec. Ouessant. HollandAfrika Lijn. Klipfontein, 12 Dec. te A'dam. Aldabi, t., 13 Dec. te Antwerpen. Heemskerk, t., 12 Dec. te Genua. Jagersfontein, u., pass. 12 Dec. Dakar. Randfontein, 13 Dec. v. IJmuiden. Nijkerk, u., 13 Dec. te Lorenzo Marqué». Giekerk, t., 13 Dec. te Kaapstad. HollandWest-Afrika Lijn. Ares, 11 Dec. te Hamburg. City of Lincoln, 10 Dec. te Suez. Amstelkerk, t„ pass. 12 Dec. Las Palma». EemBtroom, u., 12 Dec. v. Las Palma». HollandAmerika Lijn. Drechtdijk, pass. 12 Dec. Ouessant. Leerdam, 12 Dec. te Antwerpen. Narenitha, 9 Dec. v. San Franci»co. Nariva, 12 Dec. te Londen. Aagtekerk, t., 12 Dec. ter reede v. Duinkerken Edam, 12 Dec. te Havana. Glamorganshire, 13 Dec. te Antwerpen. Dmteldijk, 13 Nov. 's nachts voor den N. Wa terweg verwacht. Kinderdijk, 13 Dec. v. Cristobal. Moerdijk, pass. 13 Dec. Azoren. Parana, 11 Dec. v. Cristobal. HollandBritsch-ladië Lijn. Kieldrecht, 12 Dec. te R'dam. IJselkerk, 12 Dec. te Antwerpen. Hoogkerk, f., pass. 13 Dec. Gibraltar. Meerkerk, u., 12 Dec. v. Port Soedan. Andijk, u., 13 Dec. te Karachi. Koudekerk, u., pass. 13 Dec. Perim. Ridderkerk, u., pas». 12 Dec. Gibraltar. Stadsdijk, u., 13 Dec. te Madras. Veendijk, t., 13 Dec. te Madras. HollandAustralië Lijn. Arendskerk, u., pas». 12 Dec. VÜMingen. Aagtekerk, t„ pass. 12 Dec. Dover. Java—China—Japan LiJar Tjltaroem, 11 Dec. v. Shanghai. Tjimanoek, 11 Dec. te Batavia. Tjikembang, 11 Dec. v. Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Kota Gede, 13 Dec. te R'dam. Marken, t., pas». 12 Dec. Kaap del Arml. Tambora, u., 12 Dec. te Belawan. Ternate, 13 Dec. te R'dam. Tjerimai, t., pass. i» Dec. Kaap del Arml. toba, 10 Dec. te Batavia. IJstroom, u., 11 Dec. te Teneriffe. Patria, t„ 12 Dec. v. Colombo. Kota Gede, t., 12 Dec. te Londen. Indrapoera, u., 12 Dec. te Southampton. Samamda, u., 12 Dec. te Catania. 1 exel, t., pass. 12 Dec. Ouessant. Dell, t., n Dec. v. Sabang. 1 Tapanoeli, t„ 12 Dec. te Marseille. Kot» Inten, u„ pa»», u Dec. Fbiiterre. Madioen, t., 12 Dec. te Belawea.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14