K ANNE WASSER «ET GEHEIM VIN DE LOU L NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA ■S ALTIJD GOEDKOOPER BRONCHITIS Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. ABDUSIROOP 00ST-INDIË. Lendenpijn? RugpijnNierenPillent ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 57ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. FEUILLETON Tegen AKKER'S Voorde Borst De burgeroorlog. Groote sorteering Planten BREEWATERSTRAAT 16 am wel? Wis was het meisje, wier afbeeld Nr. 6742 HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant ft.5°; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 165;* binnenland f 2.- Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id p mail en vTT'vfi l ?n 3,2°- Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70 f r Modeblad resp. f0.95, f l.2S, f i.g5, f ,.35. Losse nos. 4 ct.: fr. p. p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. Dl? BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot, p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte al* redaetlon.1 tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Dec. 05 Z 15 14.36 M 16 D 17 W 18 D 19 V 20 Z 21 ond.: 6.53 15.20 8.22 16.24 9.37 17.47 10.33 19.19 11.10 20.50 11.35 22.17 11.54 op: ond: 8.00 15.46 8.00 15.46 8.01 15.46 8.01 15.47 7.23 19.45 8.08 20.32 8.55 21.19 9.43 22.07 8.02 15.48 10.32 22.59 8.03 15.48 11.27 23.55 8.04 15.49 24.22 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 14 Dec4.16 uur. Zondag 15 4.16 Maandag la 4.16 Binnenland. De gratificatie voor het spoor wegpersoneel. Men kent het verzoek vam het spoor wegpersoneel, door middel van hun or ganisaties, om een extra loonuitbetaling van drie weken, met een minimum van 90 gulden. Wij schreven daarover eenige weken geleden en zeiden itoen, dat het personeel, dat heusch niet. zoo boog ge salarieerd is, daarop eigenlijk wel een moreel recht kon doen gelden. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft nu deze week over het voorstel, met den pei- soneelsraad gesproken en heeft te ken nen gegeven, vóór de Kerstdagen een extra loonsuitkeering te willen geven van 10 dagen, met een minimum van 50 gulden. Of men in staat was geweest een hoo- gere uitkeering te doen, laten wij hier buiten beschouwing. Voor het personeel wacht in ieder geval een Kerstverrassing. Vertrek van het laatste post vliegtuig. Donderdag is het laatste postvliegtuig naar lndië vertrokken. Men zal nu vooi> loopig de vluchten moeten staken, door de moeilijkheden, die de K. L. M. door de Engelsche regeering in den weg zijn ge legd, en eerst het volgend voorjaar zullen de vluchten weer aangevangen worden. Over het resultaat, het financieele dan, kunnen we nog niet schrijven, omdat dit nog niet bekend is en dan eerst de retourvliegtuigen ook hun reis moeten 'hebben volbracht. Of eigenlijk is het heelemaal niet goed, over financieel resultaat te spreken, want het is natuur lijk, djat er bij de postvluchten heel wal getó bij mpest. En dat er de eerste jerer nog heel wat geld bij zal moeten. De Hol lander is te voorzichtig, wil eerst de za ken eens kalm aanzien, de kat uit den boom kijken, voor hij zich geeft. Voordat dus de zakenman overgaat tot het ver zenden van zijn poststukken per vliegtuig door WILLIAM LE QUBUX. HOOFDSTUK II. en er alzoo een drukker gebruik van deze snelle postverzending zal worden gemaakt, moet hij eerst wel heel zeker weten, dat het risico zeer gering is. En eerst wan neer er een 'druk gebruik gemaakt wordt van deze postdiensten, zullen ze pas ren dabel worden. En dan ook zal men er misschien over kunnen denken, om pas- sagiersvluchten, voor een heel wat lager tarief dan de eerste luchtreiziger is ver voerd, in te stellen. Misschien is die tijd niet meer zoo ver weg als velen wel meenen. V erantwoordelljkheidsgevoel. Het is geen gunstig teeken van onzen tijd, dat het verantwoordelijkheidsgevoel bij velen, die een verantwoordelijke be trekking bekleeden, zoek is. Wij zullen de oorzaak daarvan niet napluizen. Er zijn zooveel oorzaken. Bij dezen is het een te weelderig leven, bij een ander te groote gemakzucht, bij een derde een jacht naar. genot, nij een vierde weer iets anders. Het feit van te weinig verantwoordelijkheids gevoel kunnen wij constateeren, als we lezen de kolommen in de dagbladen over corruptie en verduistering van duizenden en tienduizenden guldens. Het is niet gemakkelijk om den weg te wijzen naar verbetering in dezen toestand, die bedenkelijk wordt. In enkele speciale gevallen kan dat natuurlijk wel. Zoo bedrag van 65000 gulden, door een jeug- schreef b.v. het „Hbl." deze week, naar aanleiding van de verduistering van een dig kantoorlooper, dat de firma, die „dit kind" met een zoo groot bedrag uitzond, moreel schuldig was aan het feit. De jon gen was, zooals men weet, door een oom verleid, om hem het bedrag af te geven en de jongen bezweek voor deze verlei ding. Op welke wijze hij dit deed heeft men in onze krant kunnen lezen. Hetzelfde blad wijst er dan op, dat men dergelijke posten van vertrouwen op dient te dragen aan mannen in de kracht van hun leven, 'die in staat zijn zich te verde digen tegen moreele en lichamelijke be lagers. Door anders te handelen bevordert men de misdaad" zoo schrijft het blad. Hët is misschien wel scherp gezegd, doch het is ontegenzeggelijk waar. Men denke maar aan de andere, soortgelijke gevallen van verduistering in de laatste maanden. Buitenland. Dr. Schacht gooit de knuppel ln het hoenderhok. Juist kort voor de Haagsche slotoon- ferentie, heeft Dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank en Duitsch- land's voornaamste deskundige bij de opstelling van het plan-Young, in Euro pa opschudding doen ontstaan, door de publicatie van een memorandum, waarop hij het op de Haagsche conferentie ge wijzigde plan-Young aanvalt en waarin hij zegt geen persoonlijke verantwoorde lijkheid te willen dragen voor het in wer king stellen van dit plan. Van Duitschland' worden, door de wij zigingen in Den Haag, nieuwe finan cieele offers gevraagd. Duitschland zal ettelijke millioenen meer moeten betalen dan vóór de Haagsche conferentie. Daar tegenover staan echter weer andere be langrijke voordeelen, waaronder de alge- heele ontruiming van het bezette gebied, enz. Schacht's grieven geldert niet alleen het buitenland. Ook de Duitsche regee ring krijgt een veeg uit de pan, omda., zij met de hervorming vah haar financieele huishouding getalmd heeft. Voor Duitsch land heeft het plan kan aanvaarden, moet het financieele orde hebben geschapen. Deae publicatie heeft in Duitschland etn daarbuiten verontwaardiging gewekt, omdat men vreesde dat hierdoor de Haagsche conferentie in de war gestuurd zou kunnen worden, en men in Duitsch land het plan kan aanvaarden, moet het crisis. Van andere zijde werd het echter toegejuicht, dat een terzake deskundig man, als Dr. Schacht, zoo ronduit voor zijn meening uitkwam. Waarschijnlijk zal alles nog wel met een sisser afloopen. De toestand ln China wordt met den dag dreigender en het be gint er voor de regeering van Tsjang Kai-sjek kwaad uit te zien. De opstande lingen maken flinke vorderingen en als het zoo door gaat zullen ze straks de overwinning hebben behaald en zal weer een nieuwe regeering in China op treden, voorach, laten we ons maar niet aan voorspellingen wagen, omtrent den tijdsduur van de regeeringen in China. ENGELAND. HET NIEUWE WETSONTWERP VOOR DE STEENKOOLNIJVERHE7D. Volgens een nader bericht, stelt het thans ingediende wetsontwerp voor de steenkoolnijverbeid voor, de productie en verkO'Op van steenkool te regelen door middel van een centrale organisatie voor het geheele land en van districtsliohamen voor alle steenkool bekkens. Het wetsontwerp belast de eigenaars van de mijnen zeiven met deze organisa tie. De centrale en de districts-organisa- ties zullen zich binnen redelijke grenzen ervan moeten vergewissen dat te ten ver koop aangeboden steenkolen en ds ge vraagde prijzen in overeenstemming zijn met de vraag van het oogenblik. De belangen van het publiek worden beschermd door de instelling van een nationale oommissie van onderzoek waar in de verbruikers vertegenwoordigd zul len zijn. Het wetsontwerp vermindert verder den dagelijkschen werktijd van acht uur tot zeven en een half uur, en stel een Nationalen Raad) in voor de be handeling van de kwestie betreffende loonen, arbeidsvoorwaarden en werkuren. DE ONEENIGHEID IN DE ARBEIDERSPARTIJ. De parlementaire medewerker van de Daily Telegraph heeft vernomen dat de groep van de arbeiderspartij welke de vakvereeniging vertegenwoordigt en zich bij de bestrijding van het wetsontwerp op de verzekering tegen werkloosheid zoo geducht geweerd heeft, van plan zou zijn zich tot een onafhankelijke groep aan een te sluiten. SPANJE. L01 het in de hronche* vastzittende «lijm op. ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke DE MUITERIJ VAN CIUDAD RE AL. ^oor den hoogen krijgsraad voor leger en marine te Madrid is, naar over Hen- daye vandaar wordt gemeld', de behande ling begonnen van het proces tegen de officieren van het eerste regiment be reden artillerie te Ciudad Real, die be schuldigd worden van muiterij. De krijgs raad te Ciudad Real had 8 ter dood ver oordeelingen uitgesproken, 9 veroordee lingen tot levenslange gevangenisstraf en 24 vrijsprekende vonnissen. Donderdag heeft de procureur-gene raal één veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf geëiseht; 18 straffen van 20 jaar gevangenis; 12 straffen van 12 jaar; één straf van 10 jaar; 2 straffen van 6 j aar en een vrij sip aak. CHINA. Gevechten om Kanton. De berichten, dat tusscben de regee- ringstroepen en de opstandelingen ge vechten aan den gang zijn om Kanton, worden bevestigd. De troepen van Tsjang- Fat-kwei zijn tot Soenfai op 30 K.M. van de stad doorgedrongen. Hevige gevechten worden geleverd. Daar geen nieuwe ver sterkingen uit Nanking verwacht kun nen worden, hebben de inwoners van Kanton zich reeds voorbereid op een vlucht naar Hongkong. Sjanghai, 12 December. Tsjang Fat- kwei's „ijzeren divisie" is tot op 30 K.M. van Kanton doorgedrongen maar daar eenige kilometers teruggeslagen. DE STAATSSPOORWEGEN. Belangrijke tarlefs-verlaglng. Bandoeng, 11 Deo. Met Ingang van 1 Januari 1930 wordto ver het geheele net van de Staatspoor op Java het vóór-oor- logsohe tarief van kracht. Dit is 20 lager dan het algemeene tarief, dat thans van kracht! s. DE LELIE' - D. J- BANSEMA - ontvangen. 8) Na het luiden van een gong, gingen wij naar beneden, waar in een elegant salon, een smaakvol gedekte tafel stond met frissche bloemen tusschen blinkend zil ver en metalen koelvaten, waaruit veel belovend) de halzen staken van diverse wijnflesschen. Vloerkleed en behang wa ren van een effen blauw; en het geheel was een harmonie in smaak en luxe, die getuigden van materieelen welstand. Hornby nam aan het hoofd van de tafel plaats, ons uitnoodigend ter weerszijden aan te zitten. Het maal was voortreffelijk de bediening der beide hofmeesters dito. Chater en ik bewezen den wijn alle eer, terwijl de gastheer zich beperkte tot een glaasje Victoria-water. De atmosfeer was verfijnd en het gesprek vlotte. Chater bleek, tot mijn verwondering, een ervaren zeevaarder met een eigen jacht, de „Alicia", en tevens lid van de Oork Yacht Club te zijn; hij' woonde te Londen, doch liet zich niet over zijn be roep uit. „En u heeft kennis gemaakt met dien ezel van een kapitein." vroeg hij mij. „Wat denkt u wel van hem, als ik u ves- •*a mag?" „Nu," antwoordde ik ietwat aarzelend, „om de waarheid te zeggen, heb ik geen hoogen dunk van zijn kennis als zeeman. Ik denk dat het Ministerie er ook wel zoo over zal denken, als het 't verslag leest." „Ja!" zeide Hornby. „Ik ben dwaas ge weest, hem aan te nemen. Van den be ginne af, had ik niet veel vertrouwen in hem, maar mijn vrouw scheen om de een j of andere reden veel verwachting van hem te hebben; en zooals u weet, als men de vrede wil, geef dan een vrouw haar j zin. In dit geval evenwel kostte haar keus me bijna mijn schip en ons leven." „U weet ln 't geheel niet, waar hij vroe ger was?" „In 't geheel niet." „Monsterde hjj de bemanning aan?" vroeg ik. „Natuurlijk." „Zij zijn flinke zeelui." „Ja, behalve de kok en de twee hof meesters." Ik zweeg. Ik had het niet erg op dien Macintosh begrepen. Onwillekurig wan trouwde ik zoowel het scheepsvolk als hun gezagvoerder. „Het scheen mij, alsof de kapitein nog kortelings een snede over zijn wang had gekregen," merkte ik op, en weer zag ik, dat de beide vrienden een vluchtigen blik wisselden. „Hij is onlangs gevallen," zeide Chater, met een flauwen glimlach; „en schaafde met zijn gezicht langs de ijzeren trap in de machine-kamer." Ik wist te goed, dat die wond déórdoor nooit veroorzaakt kon wezen, doch zweeg en Het hen in de meening mij om den tuin te hebben geleid. Na het dmaest «tonde* wij op bij het vallende schemerlicht nam Hornby mij mee over het schip. Het leek wel een drij vend paleis. In ieder der hutten was een haidl aangebracht met naar believen zoet- of zoutwater, terwijl aan de dameskajuit, boudoir, bibliotheek, rookkamer, kortom aan alles, de grootste luxe gespendeerd was. Van zijn eigen kajuit naar het bou doir gaand, kwamen wij voorbij een deur, die door den wind was opengewaaid, en die hij haastig dichttrok doch niet zoo snel of ik had gezien wat er aohter zat; het was een wapenkamer, gevuld imet ge weren, revolvers, munitie en nog drie Maxlms. Ik liet hem in den waan niets gezien te hebben en wij traden het boudoir weer binnen. Thans verwonderde het mij niet langer, waarom men de havenpolitie had omgekocht. Chater stond op, om sigaren te krijgen. De laeine kajuit het boudoir ver ried duidelijk, dat een vrouwenhand haar had ingericht, en toch was er geen vrou welijk wezen te bespeuren. Chater riep dan om de sleutels van de sigarenkast; waarom Hornby zich veront schuldigde en mij: eenige ©ogenblikken alleen liet. Rondkijkend, viel mijn oog op een aan tal portretten met of zonder lijst, hier en tdaar verspreid; klaarblijkelijk van vrien den. Op een kléin tafeltje evenwel stond een zware, zilveren lijst, zonder portret, terwijl op den grond naast een canapé het portret lag, dat er waarschijnlijk had in gezeten in vieren gescheurd. Nieuwsgierigheid drong imij het op te rapen, de vier stukken samen te voegen, waardoor ik een cabinet portret verkreeg van een bijzonder aardig en knap meisje Het groote bezwaar van lendenpijn urinestoornissen, duizeligheid, water zuchtige zwellingen en hoofdpijn is vaak, dat deze kwalen zich zoo lang zaam ontwikkelen en men er dikwijls niet op verdacht is, dat de nieren kunnen beginnen te verzwakken. Daarom is het van zooveel belang om behandeling niet uit te stellen. Noodelooze pijn en last kunnen voor komen worden, als men bijtijds in grijpt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben gedurende de vele jaren, waar- In zij werden aangeboden, naam ge maakt en worden over de geheele wereld door tal van menschen aan bevolen. Hun samenstelling is zoodanig dat zij alleen op de nieren en blaas werken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij nlle drogisten enz. In glazen verpakking f 1.75 p. flacon. van achttien of negentien jaar, met een glimlach om de lippen, in een smaakvol wit piqué blouse. Het haar was door een schildpadden kam saaimgehouden en oim haar hals had zij; een parelsnoer. Ik weet niet, of het de zachte uitdrukking dan wel de zonderlinge blik in haar oogen was, die mijn aandacht trok en mij' het gezicht in het geheugen prentte. Misschien ook was het 't geheimzinnige, waarom het toch wel verscheurd zou wezen. Het leek wel als was het door iemand, die op de canapé had gezeten, uit de lijst gehaald en verscheurd; doch zonder eraan gedacht te hebben de stukken in zee te werpen. Ik keek aan de achterzijde en zag, dat het gemaakt was door een welbekend photo- fraaf te Londen. Een zonderlinge uitdruk ing lag er in de oogen, aantrekkelijk en geheimzinnig.En onuitwischbaar zijn sindsdien de trekken van bet meisje mij in het geheugen gebleven. Het volgende cogenblik hoorde ik Horn by terugkomen; haastig wierp ik de stuk ken weer op den grond naast de canapé, mij zelf afvragend, waarom en door wien het portret verscheurd werd. De lijst scheen met opzet naar den muur gekeerd; waardoor Hornby, binnenkomen de niet zag, dat er iemand aan geweest was. Even later vertelde hij mij, dat dit het heiligdom van zijn vrouw was; en dan stapten wij naar het dek, waar wij ons neervlijden in de gemakkelijke dekstoelen, om er onze koffie te genieten. Onder het praten dwaalden mijn ge dachten af; kwam het verscheurde portret imli weer voor den geest. Had iemand dien dag daar op de canapé gezeten, het por tret verscheurd en neergeworpen? Waar- gev sel oorzaak was geweest van zulk een uiting van jaloezie of wraak? Met opzet bracht ik het gesprek op het gezin van Hornby, maar vernam, dat hij geen kinderen had. „Ik veronderstel, dat Orlando uw ma chines onder handen zal moeten nemen", zeide ik. Orlando was de gróótste firma in Llvorno. „Ja, ik heb order daartoe gegeven en zij hebben mij beloofd vóór aanstaanden Donderdag klaar te zullen wezen. Dan vertrekken wij natuurlijk". Wat deden al die wapens aan boord? Ook had ik ontdekt, dat, ofschoon voor het oog een pleizierjacht, de „Lola" een stalen romp had, gepantserd was en vol komen ln staat een scherp vuur te door staan. In 't maanlicht bleven wij; tot laat in den nacht zitten hoornen en genieten van den koelen zeewind; terwijl in de verte de lichten flikkerden van groote oaféoon- certs en restaurants aan wal. Toen Hornby even was opgestaan, om een der hofmeesters let® op te dragen, en ik alleen met Ohater overbleef, fluister de deze mij vertrouwelijk toe: „Mocht u mijn vriend Hornby een beet je vreemd vinden, mijnheer Gregg, slaat u daar dan niet te veel acht op.De man heeft verschrikkelijke armoede ge leden en is plotseling rijk geworden; waar door 't me soms voorkomt als waren zijn geestvermogens er door geschokt. U be grijpt me wel, niet waar? Zoo nu en dan doet hij. wel eens een beetje zonderling". PZeail veowflflgd)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1