tweede en laatste blad stadsnieuws. VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1929. DE INDISCHE MAIL. Donderdag 9.53 te Amsterdam C.S. VER. OP PLUIMVEEGEBIED „HELDER". 2 2 2 ZESDE NATIONALE PLUIMVEE TENTOONSTELLING TE DEN HELDER. Gewonnen prijzen. mi hen. A. Verkerk. IN DEN MIST. Tooneel-ultvoertng door officle- ren-dilett anten. DERDE MARINE-CONCERT. DE OPERETTE „ROSE-MARIE". BEROO VINGEN. DE WACHTGELDREGELING VOOR HET GEMEENTE-PERSONEEL. Overzicht van de belangrijkste bepalingen. e- De oudjes van „Liefdadigheid", zeg_ gen het Bestuur der Pluimveetentoon stelling alhier, hartelijk dank voor de overheerlijke eieren. Ook hartelijk dank voor de verkregen lectuur. De Huismeesteresse. De speciale trein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip „Ohristiaan Huygens", zal Woensdag ochtend te 11.10 van Genua vertrekken. Aankomst Donderdag 19 December: 9.53 te Amsterdam C.S. Hieronder volgt de uitslag van de ver loting door bovengenoemde vereeniging gehouden: o o o o 0 c a QQ ;o» O en 3 s *E» S9 E PU 'E PU i 1775 17 955 83 989 2 884 18 180 84 279 8 1882 19 816 85 1295 4 566 20 259 86 1449 5 144 21 1771 87 1881 6 1568 22 924 88 226 7 194 23 240 39 160 8 3922 24 1434 40 1641 9 521 25 367 41 1978 10 1602 26 1334 42 952 11 80 27 878 43 613 12 1063 28 961 44 1044 18 79 29 1521 45 925 14 1822 80 1207 46 1248 15 174 31 640 47 55 16 1069 82 271 48 597 De prijzen kunnen afgehaald worden Nieuwstraat 47. Dertig dagen na de trek king worden niet afgehaalde prijzen eigendom der vereeniging. Wisselbeker, hoogst aantal punten van de geheele tentoonstelling. Winnaar: Q-. J. H. Verstegen te Den Helder. Wisselbeker, hoogst aantal punten Kriel- hoender. Winnaar: G. J. H. Verstegen. Klok, fraaiste trio v/d geheele tentoonstel ling. Winnaar: Verkerk te den Helder. Lauwerkrans, aangeboden door de Hel- dersche Courant, fraaiste collectie Leg horns. A. Bakker, Andijk. Beker, Simon de Wit, fraaiste collectie Wyandottes. Verkerk, Den Helder. Wisselbeker, aangeboden door den heer .lac. J. Verfaille, fraaiste collectie Reds. Blauwboer, Alkmaar. Beker van den heer P. Th. Luyckx, hoogste aantal punten, een ras alle kleuren. Verkerk Den Helder. Lauwertak, aangeboden door Notaris Engelmann, fraaiste trio of toom. N. Bakker, Koegras. Zijden eere-linten voor de mooiste haan Gouden Medaille van Dr. Schtirmann, hoogste aantal punten, Barnevelders. P. Burgers, Den Helder. Beker van Notaris Schreuder, hoogste aantal punten alle kleuren Wyandottes. A. Verkerk, Den Helder. Beker van de TIeldersche Courant, hoogste aantal punten, alle kleuren ieghornr H. Bakker, Andijk. Wisselbeker van de gemeente Den Hel der, fraaiste collectie Krielhoenders, diverse kleuren een ras. H. Machielse, Alkmaar. Medaille van den Ed.achtb. heer W. F. G. L. Driessen, Burgemeester van Den Helder, hoogste aantal punten, Java- Krielen, J. Nieuwkamp, Den Helder. Gouden Medaille van Z.Ex. Vice-Admi- raal Quant, hoogste aantal punten Sier- duiven. J. Wortel, Alkmaar. Beker van den heer G. J. H. Verstegen, hoogste aantal punten Postduiven. IJ. L. Hankes, Den Helder. Wissclbeker van den heer H. van Wil ligen, hoogste aantal punten Vliegklas- sen. J. Riemers, Den Helder. Wisselbeker van de Vereeniging van Volkstuinhouders, hoogste aantal pun ten geheele afdeeling Konijnen. Tho mas en Kiesling, Den Helder. Beker van den heer Aberson. hoogst aan tal punten, groote rassen konijnen. Thomas en Kiesling. Beker van den heer P. Luyckx, fraaiste voedster met jongen, Kok, Schagen. Beker van mevr. Klopper—Buys, hoog ste aantal punten, Cavia's. H. v. d. Kooi Hoorn. Groote Hoenders. Aberson, twee 1ste en twee 2de prijzen. P. Burgen, drie 1ste en een 2de prijs. 0. Bregman, twee 1ste en twee 2de pr. J. Dienaar, twee 1ste en een 2de prijs. G. Flens, vier 1ste en twee 2de prezen. P. Klopper, twee 1ste prijzen. A. J. Melief, een 1ste en twee 3de pr. J. Nieuwkamp, vier 1ste, twee 2de en een 3de prijs. Stam, twee 2de prijzen. J.Sturk, een 1ste en drie 2de prijzen. A. Verkerk, zes 1ste, vier 2de en een 3o prijs. J. Wiering, drie 1ste, twee 2de en een 8de prijs. Krielen. Zondervan, een 1ste en een 2de prijs. H. Toes, twee lste en een 2de prijs. H- Verstegen, veertien lste en vqf 2de prijzen. Duiven. A. Bunk, een 2de prijs. H. Bok, twee lste en twee 2de prijzen. Gebrs. Buijs, drie lste en oen 2de pr. C. v. Doorn, twee 3de prijzen. Th. Goozen, een lste, twee 2de en een ode prijs. Hankes, drie lste, drie 2de en een 8de K. Holtz, twee lste en een 8de prijs. Hf A. ten Kate, een lste prijs. J. Kramer, een lste, een 2de en twee 3de prijzen. J. Riemers, twee lste, drie 2de en een derde prijs. S. Schellinger, een lste prijs. D. B. Steinroth, een 2de prijs. K o n ij n e n. B. Ingelse, een lste prijs. W. Jagel, een 3de prijs. J. Klant, een lste en een 2de prijs. D. A. Lavill, drie lste, een 2de en een 3de prijs. T. J. Pieterse, een 2de en een 3de prijs. C. A. Thomas, drie lste en vier 2de pr. Thomas en Kiesling, vijf lste, vier 2de en drie 3de prijzen. Van Vliet, twee lste prijzen. Zeer eervol en eervol niet vermeld. Het kan gebeuren, dat u Jansen heet en in den mist wandelt. Waaróm u in den mist wandelt, doet niets ter zake uw vrouwtje zit in Callantsoog, neen, in Goejanverwellesluis, en dat u in den mist verkiest te loopen, is uw zaak. Het kan verder gebeuren, dat er een tweede Jansen i s, wiens vrouw óók in Goejan verwellesluis, neen, in Callantsoog zit, en die (Jansen namelijk) niet in den mist loopt. Bovendien is-ie nog dominé ook. Nu kan het verder gebeuren, dat de Jansen, die niet in den mist wandelt, in den mist terecht komt tengevolge van het feit, dat de Jansen, die wèl in den mist wandelt, in den mist terecht gekomen was. Als u het niet snapt, is dat vreeselijk jammer voor u, maar duidelijker kan ik het u niet uitleggen. Het kan verder gebeuren, dat uw vrouwtje (en gij zijt, goed begrepen, de Jansen,die in den mist wandelt) wordt aan gezien voor het vrouwtje van den Jansen- met-de-tractaatjes (dat is dus de Jansen, die in den mist terecht was gekomen door toedoen van den Jansen, die in den mist wès). En zoo voortgaande (en het leven is ingewikkeld en eens menschen weder waardigheden en lotgevallen zijn dikwijls onontwarbaar) kan het gebeuren, dat de luitenant ter zeepardon, de Kolonel Duncan Smith, in de wandeling, wat men zou kunnen noemen een oude snoeper, midden in het tweede bedrijf het zaligste oogenblik zijns levens beleeft door ter rechter- en ter linkerzijde omhelsd te worden door twee allersnoezigste vrouw tjes, de eene uit Callantsoog, de andere uit Goejanverwellesluis, die elk voor zich, pretendeeren het nichtje te zijn van ge zegden kolonel. Ik geef onmiddellijk toe, dat de mise-en-scène hiervan lang niet gemakkelijk is. Het kan voorts gebeuren o groote genade, het was zoo ingewikkeld I Want Jansen I had bij hoog en bij laag beweerd, dat zijn vrouwtje zijn vrouwtje niet was, en het vrouwtje van Jansen II hield stijf en strak vol, dat Jansen I Jansen II was, en dat haar oom, die haar oom niet was, tóch haar oom was. Verder was er de vriend van Jansen I, die een heel bedrijf door, toen Jansen I in den put zat, èls maar grinnikte (idioot grinnikte, beweerde Jansen I), juffrouw Ponter, de huishoud ster, die hardnekkig de mystificatie in stand hield, door te beweren, dat Jansen I de echtgenoot was van mevrouw Jansen IIand so on. Hoe dat allemaal en er was nog veel meer, maar mijn vulpen kan het onmogelijk meer beschrijven, in slechts drie bedrijven op z'n pootjes terecht kan komen, zoodanig, dat dominé zijn Mabel, Jansen II z'n Nora en de idioot grinnikende vriend óók nog Flora krijgen, dat is het geheim van den drama turg, die deze zotte Engelsche klucht in elkaar gewerkt heeft. En hoe dit alles vlot van stapel kan loopen, zoodat ondanks het late aanvangs- uur, om even elf uur het bal kan be ginnen, is het geheim van den regisseur, den heer Jager, die met deze opvoering een poging gedaan heeft tot weder-op- richting van een tooneelclub voor offi cieren. Men weet het: tijdens de reuniefeesten werd hier het groteske drama »Julius Caesar* vertoond, een opvoering, die uitstekend slaagde. En daaruit is de wensch ontstaan bij den heer Jager en eenige zijner collega's om te trachten het oude H.W. N., sinds een 10-tal jaren de rust der vergetelheid genietend, uit den doode te doen herrijzen. En weet u, wat nu het aardigste van deze opvoering was? Dat het speciaal de dames waren, die door vlot en temperamentvol spel het best voldeden, terwijl zij toch zonder uitzondering, allen voor het eerst op de planken stonden. Dit laatste gold trou wens, met enkele uitzonderingen, ook voor de heeren, piaar als regel zijn op dergelijke dilettanten-uitvoeringen de dames het zwakst, hetzij door gebrek aan voldoenden durf of om andere oorzaken. Hier was het juist andersom, en zoowel Mabel als Nora, de beide vrouwen van de gelijknamige mannen, konden uit stekend voldoen, haar spel was levendig en vlot, zij huilden met gevoel en vielen met zeer veel temperament kolonel Du- man Smith om den hals. Juffrouw Pon- ting was bijna onafgebroken op de plan ken; als de hospita vaneenderSmith-en was zij veel op alleenspraken aangewezen en zij bewoog zich gemakkelijk. Flora Fotheringay tenslotte, de artiste, om wie en door wie' alle misverstanden waren rol, waarin zij eveneens uitstekend vol deed. Van de heeren kan dat niet altijd ge zegd wordener waren er, die wat te druk deden en nog niet te best weg wisten met hun armen (een Uiterst moei lijk probleem voor den dilettant). Roland Duncan Smith was een tip-top gentleman- ladieskiller, Dominee John Smith een verrukkelijke oude-zeur met een pracht van een zwart pak en de rest na venant. De andere John Smith, bij den aanvang in het bezit van een heerlijken kater, wist op boeiende wijze zijn humeur te luchten, terwijl Dick Desmond kans zag, tusschen zijn idiote gegrinnik door, zijn ontbijt naar binnen te werken. Wat Duffell betreft, den detective, deze wist te combineeren en te üeduceeren, dat het een aard had, en bovendien beschikte hij over een ongebreidelde fantasie, zoodat hij totaal de plank missloeg, zooals dat een detective van een klucht betaamt. Kortom, het was een geslaagde avond, waarvan de regisseur, de heer Jager, alle eer heeft, en die zeer zeker leiden zal tot een nieuwe poging. En ondanks een te korte voorbereiding men had slechts een maand kunnen repeteeren liep alles vlot en bijna zonder eenige hapering. Tot slot kwamen de bloemen, en na tuurlijk werd, naast de dames, ook de regisseur niet vergeten en, zooals gezegd, even elf uur kon het bal aanvangen, waarvoor de animo buitengewoon groot was. De firma Govers had een deel der meubileering van het stuk, dat geen decorverandering noodig had, welwillend afgestaan. Wij laten hieronder nog volgen de toe lichting betreffende de symphonie van Antonin Dvorak, den Tschechischen com ponist, welk werk ten vorigen jare door het Stafmuziekcorps is opgevoerd en toealgemeen zeer in den smaak viel. Het is naar aanleiding van de vele ver zoeken om een herhaling, dat de heer Leistikow daaraan thaps gevolg heeft ge-** geven. Gedurende zijn verblijf in Amerika (hij was van 1892 tot 1895 directeur van het Nationaal Conservatorium te New York) schreef de Boheemsche componist Anton Dvorak zijn Vijfde Symphonie, die den neventitel „Uit de Nieuwe We reld" draagt. Het werk, dat voor het eerst te New York (in de Philharmonio Society) op 15 December 1893 werd uitgevoerd, is in den gewonen symphonievorm geschreven, doch draagt duidelijk sporen van den in vloed der Amerikaansche negerzangen. Men hoort de door fluit en hobo voorge dragen karakteristieke jiggy-melodie (het tweede thema van den eersten satz, in g kleine terts) en het typische coda thema (door de fluit gespeeld) in g groote terts. Een zeer eigenaardig effect maakt ook de melodie voor den z.g. Engelschen hoorn (d.w.z. de diepe hobo) door den staf muzikantsolist C. de Koog geblazen in den tweeden satz der Symphonie. Een Ameri- kaansch schrijver noemt dit gedeelte: „Moonlight on the plantation" (maanlicht op de plantage) en het is ook werkelijk als hooren we een negerslaaf op een plantage in den maanlichten zomernacht zijn weemoedig lied zingen. Dvorak's Vijfde Symphonie is in Ame rika zeer populair, doch ook in Europa maakt het frissche werk zich vele vrien den. In IJniuiden is de vorige week de revue- operette „Rose-Marie", die wij hier ter stede Zondag en de beide Kerstdagen in Casino krijgen, voor een uitverkochte zaal gegeven. Uit het verslag van het IJmuider Dagblad vermelden wij het vol gende: De schouwburg was uitverkocht en de ver wachtingen van het publiek waren hoog ge spannen. Dte artistieke lei-ding berust bij 'de Gebroe ders Schakels, die van de aankleeding iets ge heel aparts hebben weten te maken. Vooral te loven viel de 'goede verzorging van het eerste en tweede bedrijf. Uitstekende vondsten zijn de verschillende inlages. Het opgetogen publiek heeft dan ook intens genoten van deze operette-kunst; het applaus nam na elk tafereel toe en het slot lokte zelfs een ware ovatie uit. Ook de costumeering was in één woord subliem. Het oog werd bekoord door den rijk dom van aankleeding. De zang in deze operette stond mede op den voorgrond. Over het ge heel werd er welluidend en beschaafd ge zongen. Van de spelers, meest goede bekenden, noem ik allereerst Fientje Warmelo, als Rose- Marie. Met wat een élan weet zijn haar liedjes te zingen. Zij veroverde alle harten door haar prettige stem en charme. Mej. Florencetta gaf als Wanda, geschoolde zang en dans te genieten. Haar optreden was bekoorlijk en de uitbeelding van het Indiaan- sche meisje was voortreffelijk. Een bijzonder groot genoegen was het Hem- riette Blazer bij dit gezelschap te zien. Zij gaf steeds uitstekend tooneelsp-'el te genieten en wist ook het komische in haar partij, zonder in overdrijving te vallen, goed tot zijn recht te laten komen. Buitengewoon komisch was .Frits Schakels als Herman, „de geweldige met zijn hup-ca-to- tje". Tusschen zang en dans speelden zich natuur lijk allerlei geestige scènes af. Het tafereel met de Indianen lokte een warm applaus uit bij open doek. De lichtgevende costumes ga ven waarlijk een verrassend effect. Alles bijeen genomen was het een schitte rende avond. Een ieder keerde dankbaar ge stemd huiswaarts. Naar wij vernemen hebben hier Zon dagavond een tweetal beroovingen plaats gehad, waarvan een in een café op den Kanaalweg. Er zouden respectievelijk bedragen van 110 en 40 gulden gestolen zijn. Bij de politie is aangifte gedaan. Op ons verzoek wilde men ons echter geen ontstaan, had een wat ondergeschikte rnadere inlichtingen verstrekken. De buitengewone omvang, dien ditmaal de raadsdebatten hebben aangenomen, gevolg van de zeer uitgebreide agenda, die moest worden afgewerkt, was oorzaak, dat wij omtrent de wachtgeldregeling, welke aan den Raad ter goedkeuring was voorgelegd, slechts weinig hebben ver meld, en dat de lezer onkundig Is gebleven van de voornaamste bepalingen dier rege ling. Ook in1 ons raadsoverzicht, dat van zelf mede onder den omvang der discus sies te lijden had, lieten wij1 een nadere uiteenzetting achterwege. Door de wel willendheid van een onizer wethouders zijn wij in staat thans een resumé van deze regeling te kunnen geven, dat wij hier laten volgen. Red. H. Ct. De voornaamste bepalingen van de in de Raadsvergadering van 11 December j.1. vastgestelde Verordening, regelende de toekenning van wachtgeld aan ambtenaren der gemeente Den Helder zijn de vol gende. Om op wachtgeld eventueel aanspraak te hebben moét men „ambtenaar" zijn in den zin der Verordening en dit zijn allen in vasten dienst der gemeente, ook dus de werklieden, die den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en minstens 400 salaris hebben. Bovendien valt los of tijdelijk personeel onder de verordening, indien het meer dan 5 jaren onafgebroken in dienst der gemeente werkzaam was. Aan spraak op wachtgeld ontstaat bij eervol ontslag wegens opheffing der betrekking of reorganisatie van den betrokken tak van dienst, waardoor de werkzaamheden van den betrokkene overbodig zijn ge worden, tenzij er recht op dadelijk ingaand pensioen bestaat. Wachtgeld en pensioen worden dus nooit gelijktijdig 8en°^e"' waarbij zij opgemerkt, dat het Pensio6° eventueel niet ten laste der gemeente komt (behoudens enkele uitzonderingsge vallen), doch geheel komt voor reken mg van het Algemeen Burgerlijk Pensioen- fonds. Het bedrag en de duur van het wacht geld wordt beheerscht door de volgende factoren: a. Diensttijd. In het algemeen is de duur van het wachtgeld gelijk aan den dienst tijd, die in aanmerking komt of zou kun— .en komen (n.1. tengevolge van inkoop an diensttijd) voor pensioen. Diensttijd vóór den 18-jarigen leeftijd telt niet mee |en diensttijd in een bijbetrekking alleen, als wachtgeld voor bet ontslag uit die bij betrekking wordt toegekend. b. De laatstelijk genoten wedde, d. i. de wedde, genoten op den dag vóór het ont slag. Naar deze wedde worden de verschil lende percentages van het wachtgeld be rekend. c. De leeftijd bij de op-wachtgaldstelling. d Het al of niet zijn van kostwinner. Onder kostwinners worden verstaan: le. gehuwde mannen; 2e. weduwnaars, weduwen en geschei den echtgenooten die kinderen of stiefkinderen te verzorgen hebben; 3e. zij die zorg dragen voor onderhoud van ouders, grootouders, broeders, zusters of pleegkinderen; 4e. gehuwde vrouwen, voorzoover haar gezin uitsluitend of in hoofdzaak op haar inkomsten is aangewezen. Uit het navolgend staatje moge blijken welke percentages van de laatstelijk geno ten wedde worden toegekend met inacht neming dan van den totalen duur blijkens het bovenstaande. Kostwinners: eerst gedurende 6 maan den 100 dan gedurende 6 maanden 25 j. of jonger 85 26 j. 851/* enz., 45 j. en ouder 90 Daarna voor den verderen duur: 25 j. of jonger 70 26 j. 701/» enz., 46 J. en ouder 80 Niet kostwinners: eerst gedurende 8 maanden 100 dan gedurende 6 maan den en vervolgens voor den verderen duur, dezelfde bedragen, verminderd met 10 De niet-kostwinner geniet dus in het algemeen 10 minder waohtgeld dan de kostwinner. Wordt iemand na de op wachtgeld-stel ling kostwinner af, dan wordt hij verder als niet-kostwinner behandeld. Er dient nog op te worden gelet, dat het percentage afhangt van den leeftijd op dep dag van het ontslag, m. a. w. men krijgt niet gaandeweg meer waohtgeld, wegens toename in leeftijd, als men een maal op wachtgeld is gesteld. Hoe ouder men is bij op wachtgeldstel ling, hoe minder kans men heeft opnieuw een positie te verwerven. Zoo zou de toe stand kunnen ontstaan, dat de ouderen usschen het einde van het wachtgeld n het begin van het ouderdomspensioen [op 65-jarigen leeftijd), eenigen tijd geheel ronder inkomsten zouden zijn. Daarom is 'voor deze gevallen een afzonderlijke rege ling opgenomen, die hierop neerkomt, dat aan ambtenaren wier leeftijd vermeer derd met den diensttijd ten tijde van het ontslag meer dan 60 bedraagt, wachtgeld wordt uitgekeerd, ongeacht den gepres- teerden diensttijd (die minstens 10 jaar moet zijn) tot aan het ouderdomspensioen en wel gedurende het eerste jaar na afloop van het „gewone" waohtgeld 60 de laastelijk genoten wedde en daarna een wachtgeld gelijk aan het (uitgesteld) pen sioen, waarop zij straks aanspraak zullen verkrijgen. In bijzondere gevallen kan in plaats van een gewoon wachtgeld een uitkeering in eens door B. en W. worden verstrekt. De verordening bevat voorts uitvoerige voorschriften inzake het verkrijgen van inkomsten na de op-wachtgeldstelling en het geheel of gedeeltelijk vervallen van het wachtgeld. Deze nieuw verworven inkomsten ko men, voorzoover aan wachtgeld met die inkomsten meer wordt ontvangen dan de laatstelijk genoten wedde bedroeg, voor de helft in mindering op het wachtgeld. Door het amendement van B. en W. op hun voorstel, dat zooals bekend is werd aan genomen, is op dezen regel een uitzonde ring geschapen voor het geval de gewezen ambtenaar in vasten overheidsdienst (dus in dienst van Rijk, Provincie, Gemeente of Waterschap) wordt herplaatst op een zelfde of hoogere wedde dan hij eertijds genoot. Het wachtgeld vervalt dan geheel. Overigens vervalt het wachtgeld geheel of gedeeltelijk: a. indien de verkregen nieuwe inkom sten vrijwillig, zonder voldoende re denen worden prijsgegeven of door eigen schuld verloren gaan; b. indien onjuiste of onvolledige opga ven omtrent deze inkomsten worden verstrekt; indien een aangeboden ambt of be trekking niet wordt aanvaard; indien de betrokkene zich niet houdt aan hem door B. en W. gege ven voorschriften, strekkende om tot het verkrijgen van een ambt, betrekking of bron van inkomsten te geraken; indien betrokkene pensioen gaat ge nieten; indien hij zich zoodanig gedraagt, dat hij, ware hij in dienst gebleven, zou zijn ontslagen; Indien belanghebbende zich in het buitenland vestigt. Ter bevordering van het verkrijgen van nieuwe uitkomsten, hetgeen ook een gemeentebelang is, opent de verordening de mogelijkheid, om aan betrokkene een tegemoetkoming te verstrekken in de kosten van verhuizing naar elders, als mede in de reiskosten naar en van de plaats, waar hij tewerk kan worden ge steld, het laatste voor den tijd van hoog stens een jaar. Ingesteld wordt tenslotte een onpar tijdige commissie van Beroep, waarbij de betrokkene in beroep kan komen, indien hij meent, dat het hem toegekende waoht- c. d. e. f.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5