CL hJF -SL 'mi11lLIBA.il-jJlMlBJHBg: Donderdagochtend ia nu btl den papier' fabrikant een postpakket beaorgd, dat alle ontvreemde kostbaarheden bevatte. Het pakket was uit Berlijn verzonden. EEN MACHINIST WEIGERT MET EEN OVERVOLLEN TREIN TE VERTREKKEN. Ingevolge een motie door de machinis ten en stokers, welke deel uitmaken van de nationale vakvereeniging van spoor wegpersonbel Zondag j.1. aangenomen» heeft de machinist van den sneltrein BrusselHasselt Donderdagavond gewei gerd met een overvollen trein uit het Noorderstation te vertrekken. De sta tionschef gaf den machinist gelijk en deed een aantal reizigers weer uitstappen. Dit ging echter niet zonder veel moeite Het heele politiepersoneel van het station moest er bij te pas komen. Met 11/> uur vertraging kon de trein Brussel tenslotte verlaten. ONVEILIGHEID OP DE SPOORWEGEN. Een serie van kleine botsingen en ontsporingen. Een doode en verscheidene gewonden. De Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen maakt thans een zwarte periode door. Sedert de ramp te Namen hebben zich niet minder dan zeven ont sporingen en een botsing voorgedaan. De ontsporingen gebeurden te Corten- berg, La Chaussée, Jumet, Charleroi, Court Saint-Etiënne, Jamioulx en Bok rijk. In de laatste station kantelde Woens dagmiddag een wagen die op het spoor viel, waarop juist de personentrein uit Hasselt kwam binnengereden. Dank zij de koelbloedigheid van den machinist, die onmiddellijk al de remmen sloot, wat tot gevolg had dat enkele reizigers licht ge wond werden, kon een ramp worden ver meden. Te Klein Longerloo, bij Geulz, in de prov. Limburg, liepen twee met aarde en kiezel geladen treinen op elkaar. De sto kers konden nog tijdig van de locomotie ven springen, maar de machinisten had den minder geluk. Een hunner werd let terlijk verpletterd van onder zijne gekan telde locomotief gehaald; de andere werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. Brutale zeeroof op iava's kust. Hoe het kwam dat er 4 dagen noodig waren om het bericht van den zeeroof zijn bestemming te doen bereiken. Een Indische koopman uit Batavia en twee andere inlanders, zijn toen ze met een partij koopmansartikelen per zeil- prauw over zee op weg waren naar Tja bang Boengin, Onderdistrict Tjikarang, door een zestal bandieten, afkomstig uit het particuliere land Bodjong Karatan, vatte, is door tot dusverre onbekende oorzaak ontploft. Het vuur vond gretig NIEUWJAARS-PRESENT JES. Kerstmis en Nieuwjaar naderen i stond, sijn prooi voorzichtig naderde en daarop den strijd met het monster aan- en bond, zijn voorbij. Geen houten zell- voedsel in de talriike aanwezige automo- Kerstmis en Nieuwjaar naaeren en ounu, vwuuy. T r, _r. bleien waardoor niet minder dan 60 daarmee de tijd van».de fooien, douceurs, scheepjes moer geen fraankokeriJen op vrachtwagens en een aantal motorrjjwie- gratificaties, oadeaux of hoe men het noe-1 den vasten wal. Het jachtsohlp is een len en fiets<fn in vlammen opging Hoe- men wil. Welnu, de oommissie voor de fi-1 stoomer met een machinevermogen van wel' de brandweer onmiddellijk krachtig nanoiën uit het ooilege van wethouders een duizend paardekraoht, bewapend met jSre® Plukte LtnTet het vuur mees- van Groot New-York heeft dit blijkbaar 10 o.M. harpoen kanonnen en vooralen van ter\e worden daar felle wind de vlam- gevoeld en in dezen eens een goed voor-1 granaten. Tot de verdere uitrusting be- vuur beeld willen geven. Zij besloot aan het hooren leidingen voor samengeperste men gedurig aanwakkerde. Het deelde zich mede aan een naburige hout zagerij, die evenals een ander belendend gebouw een prooi der vlammen werd. De wacht op een eenzaam eiland. D« schipbreukelingen van de Norwtch City. De geredden van het stoomschip Nor- wich City zijn te Sydney aangebracht en hebben een treffend relaas gedaan van hun wederwaardigheden. Het schip liep vast en geraakte in brand op het rif, dat ongeveer 200 M. verwijderd is van hot voornaamste eiland van do Gardnor-groep in de Stille Zuidzee. Na door de vreeselijke branding, waar tal van haaien hun leven bedreigden, heen geworsteld te zijn, bereikten zij het eiland. Maar daar stonden zij voor een nieuwe verschrikking wegens de aan wezigheid van millioenen krabben met scharen ter lengte van 20 c.M. en niet minder talrijke vinnige ratten. De schipbreukelingen vervaardigden een tent van zeildoek en hout en een barrikade tegen de ratten. Dit was niet afdoend®. Elke nacht moest een met groote stokken gewapende patrouille wacht hou den om den afschuwelijken aanval van krabben en ratten te keeren, maar ondanks de voorzorgsmaatregelen dragen de ge redden de litteekens van felle beten. Na vier dagen werden zij door inboor lingen in een voor de branding gebouwde boot van het eiland afgehaald. Van de bemanning zijn de derde en vierde machinist, de timmerman, de hof meester en een matroos, allen Engelschen, en zes Arabieren omgekomes. Twee van hun lijken spoelden op het eiland aan en zijn daar begraven. HET GEHEIMZINNIGE SCHIP. Een nieuwe aanklacht. Tegen de Hamburgsche kooplieden Prenslau en Kramarsky en teg nd I ka pitein Zipplitt van het stoomschip Ealke is, volgens de Berliner Zeitung, een aan klacht wegens menschenroof ingediend. De te Parijs wonende Venezolaan del Grado Chalbaud had met de firma Prenz- lau een contract gesloten, hetwelk de fa. verplichtte „persoonlijke en flnancieele hulp te verleenen" aan de voorbereiding en verwezenlijking van een onderneming, waarbij del Gado Chalbaud betrokken was, n.1. het verwekken van een opstand in Venezuela. De firma moest de noodige jaarsalaris van den burgemeester (Wal ker) te verhoogen van 25.000 tot 40.000, dat van den oontroleur der fi nanciën van 25.000 op 35.000, dat van den voorzitter van het college van wet houders van 3 15.000 op 25.000 en die van do vijf wijk-burgeanee«ters van 15.00 op 20.000. De wethouders zelf zullen een promo tie maken van 5000 tot 15.000. stedelijke parlement voor te stellen het lucht, om de doode walvissohen op te bla zen en een uitmuntende radio-installatie. Deze is niet alleen ingericht voor tele grafie, doch ook voor draadlooze telefonie en bovendien komt als onmisbaar onder deel de radio-peilinrichting in aanmer king. De jacht geschiedt met drie tot zes van zulke schepen, die er op uit trekken om in storm, mist en alle mogelijk denk baar onguur weer den buit op te zoeken. Al deze jachtbooten behooren tot één moederschip, een vrachtboot van meer dan 10.000 ton, die geheel als een drijven de fabriek is ingericht. Reusachtige tanks zijn ingebouwd om de traan te bergen, die aan dek gewonnen wordt in groote k^t^ls Dat de radio bij zoo'n drijvende in dustrie een hoogst belangrijke rol speelt, is natuurlijk duidelijk. De moederschepen van de verschillende expedities staan in voortdurend contact met de stations op den vasten wal en seinen over de vangst, de opbrengst en wat dies meer zij. om gekeerd ontvangen zij berichten van huis, koersen, nieuws en alles, wat voor hen van belang geacht kan worden. De jachtbooten, die met een kleinere zfin, behoeven zich van een of meer Radio en Noorderlicht. Eigenaardige Invloed op korte golf-ontvangst Een Amerikaansch radio-technicus, F.. Dearlove, is eenigen tijd geleden in de Vereenigde Staten teruggekeerd, na een voortdurend reis van anderhalf jaar door Labrador te hebben gemaakt Hij was naar dat schier eiland vertrokken in opdracht van een radio-firma, om een aantal kortegolf-zen- ders en ontvangers te installeeren voor „Grenfell Mission". Bij zijn reis door Labrador zijn ver-installatie uitgerust schillende interessante ervaringen opge-l tijdens de vervolging daan betreffende den invloed van Eet I walvisschen betrekkelijk niets van de noorderlicht op de radio-ontvangs^ Ditgeografische ligging der moederschepen verschijnsel heeft men van nabij kunnen bestudeeren, daar de invloed van het noorderlicht zich op zeer hooge breedten het sterkst doet gevoelen. In het Engel- sche radio-tüdschrift „Experimental Wi-1 binding met het moederschip en wanneer reless" worden deze ervaringen gepubli-1 eenmaal de buit binnen is, kunnen zij ceerd. linea recta, geleid door hun richtingzoe- Dearlove onderscheidt bij het verschijn-ker, naar het moederschip toe stoomen, "Naar de persdienst van Telefunken, waaraan wij deze gegevens ontleenen, verder mededeelt, worden op die schepen veel peilinrichtingen van deze maatschap- sel der Aurora Borealis tvtee soorten, die een verschillenden invloed op de radio-ontvangst uitoefenen. De eerste soort kenmerkt zich door een zwak licht aan den Noorderhemel, waarvan vage, pij gebezigd, groenachtige stralen in alle richtingenHoe mooi de moderne radiotechniek worden gezonden. Gewoonlijk verplaatstook moge zijn en hoe geraffineerd daax- dit schijnsel zich langzaam, maar het ge- j van ook gebruik gemaakt moge worden, beurt ook wel, dat het stationair is. I wij kunnen niet nalaten een woord van Wanneer het noorderlicht zich op deze medelijden hier neer te schrijven voor de wijze voordeed, werd er bij de ontvangst I arme dieren die op deze wijze nog meer van stations, welke op den 40 M.- en 80 en nog gemakkelijker dan reeds het ge wordt ingediend, een vergoeding van 0.60 per werkdag verschuldigd. Ver moedelijk zullen dus ook alhier sommige „veelsprekers" op den duur een tweede aanslu.ting moeten nemen, zeer ten ge rieve van hen, die nu vaak „in gesprek" te hooren krijgen. Ten slotte het verlaagde tarief voor interlocaal verkeer. Per gesprekseenheid van drie minuten zal verschuldigd zfin: 10 cent in het ver keer met Breezand, den Hoorn (Texel), Julianadorp en Oudeschild. 15 cent in het verkeer met Anna Pau- lowna, den Burg (Texel), Oallantsoog, de Haukes (Wieringen), Hippolytushoef, Oudesluis, de Waal (Texel) en 't Zand (N.-H.); 85 cent in het verkeer met Abbekerk, Barsingerhorn, Benningbroek, Bergen (N.-H.), Bergen aan Zee, Broek op Lan- gendijk, Burgerbrug, de Cocksdorp, Dirkshorn, Eierland, Groet, Heer-Hugo- waard (Noord), Heer-Hugowaard (Zuid), Hensbroek, Hoogwoud, Koedijk, Kolhorn, de Koog (Texel), St. Maarten, St. Maar tensbrug, Medemblik, Midwoud, Nieuwe Niedorp, Noordscharwoude, Obdam, den Oever (Wieringen), Oosterend (Texel), Oostwoud, Opperdoes, Oude Niedorp, Oudkarspel, St. Pancras, Petten, Schagen, Schagerbrug, Schoorl, Schoorldam, Span broek, Twisk, Warmenhuizen, Wierin- gerwaard, Winkel, Zijdewind en Zuid- scharwoude; 60 oent in het verkeer met de overige plaatsen. M.-band werkten, een langzaam fading effect bemerkt, waardoor radio-communi catie op deze golflengten soms bijna on mogelijk werd. Soms verdwenen de sig nalen zelfs heelemaal. Hoewel het natuur verschijnsel dikwijls slechts korten tijd zichtbaar was, bleef de invloed op de radio-ontvangst gewoonlijk nog wel vier of vijf dagen te bemerken. val was „en masse" vermoord worden. De niuewe telefoontarieven. Zooals bekend is, zullen, ingaande 1 Januari 1930, nieuwe tarieven, zoowel voor telefoonaansluitingen, als voor ge- Op den 20 M^banTdeedmen andere er- sprekken in werking treden. Wil meenen, munitie en wapens leveren, welke voor 0 dien opstand noodig waren. Hiertoe had me^ groote sterkte gehoord werden. Ook zooals later bleek, van al hun hebben en i2^ van de Poolscne regeering twee ma-.overdag bleven dezelfde verschijnselen houden beroofd. rinekanonnen gekocht, twee oorlogsvlieg- bij de radio-ontvangst merkbaar. De kooplieden, die door absolute wind- tuigen, 2000 geweren, 20 machinegeweren, tweede vorm, waaronder de Aurora stilte gedwongen waren om tijdelijk den eeQ f?06d uitgeruste veldapotheek, deBorealis zich dikwijls voordoet, ia de vol- tocht te staken, hadden ter hoogte van noodige munitie en nog meer modern I gende: Aan den Noordelijken hemel ver- Tjilinjing in zee het anker uitgeworpen oorlogsmaterieel. Op het door de firma schijnen een aantal heldergroene licht- gecharterde schip is alles in de haven bogen, die soms snel bewegen en over van Gdingen overgebracht. Voor de Ie vering zou de firma Prenslau li miljoen dollar ontvangen en wel 500.000 dollar, varingen op. Stations, die onder normaledat het door onze lezers op prijs zal wor- omstandigheden goed hoorbaar waren,, verdwenen geheel, terwijl zenders, die anders slechts zelden ontvangen werden, en zich in de prauw te slapen gelegd, Het drietal was weldra in diepe rust. Plotseling werden zij door 6 lieden in een visschersvaartuig overrompeld en onder bedreiging van al hun goed en een bedrag van 6 gulden aan contanten beroofd. Toen later de wind op kwam zetten werd de tocht naar Tjabang Boengin voortge zet, waar men den volgenden dag aan kwam. Het merkwaardige van het geval is wel, dat de beroofden van het gebeurde niets gerapporteerd hebben. Vermoedelijk waren zij bang voor wraak. De assistent-wedana van Tjabang Boen gin hoorde eerst twee dagen later, door een toevallige omstandigheid, wat er had plaats gehad. De schipper n.1. was door het gebeurde buiten staat gesteld om aan zijn belasting verplichtingen te voldoen, en, toen men hem ernstig tot betalen kwam aenmanep, zat hij hierover zoodanig in hei nauw, dat hij tenslotte om nogm-ials uitstel te krijgen, verslag deed van het gebeurde. Het ergste is wel, zoo werd Aneta mede gedeeld, dat men met Tjabang Boengin waar n.b. een assistent-wedana gevestigd is, geen telefonische verbinding heeft. Het heeft daarom kunnen bestaan, dat het bericht uit Tjabang Boengin over de zeerooverij eerst eenige dagen later de bestemming bereikte, 4 dagen n.1. nadat het gebeurde heeft plaats gehad. Onmiddellijk werd, toen de zaak bekend werd, door het Bestuur en de Veldpolitie een actie ingesteld om de ernstige kwestie tot klaarheid te brengen. De assistent-resident van Meester-Cor- nelis, gedeeltelijk de leiding van het onderzoek op zich nemende, trok onver wijld naar Tjilintjing, in welke buurt zooals gezegd de zeeroof plaats vond. Al dadelijk viel het vermoeder, op een zeer berucht individu uit die streken. Rebo, die, om de aandacht van zich af te leiden het deed voorkomen alsof ook hij er belang bij had, dat de zaak tot klaarheid zou worden gebracht. Door zijn aanwijzingen konden 6 roovers worden gearresteerd. En toen dit gebeurd was, bleek hij zelf spoorloos verdwenen. Het verdere onderzoek leverde het resultaat op dat omtrent de schuld van de 5 leden voldoende bewijsmateriaal werd verkregen en dat de zesde persoon in het spel, het hoofd van de bende, niemand anders was dan Rebo zelf. Hij is nog steeds voortvluchtig. FELLE GARAGEBRAND TE LYON. Zestig vrachtauto's verbrand. In een groote garage te Lyon is Woens dagavond laat brand uitgebroken. Een berrinetanV, die ongeveer 20X00 Uter be den geheelen Noordelijken hemel spreid zijn. ver den gesteld, indien wij hierop eenige toe lichtingen geven, in het bijzonder wat het locale Rijkstelefooimet Deo Helder be treft Het voor aansluiting aan dat net gel dende abonnementsbedrag van 60 per jaar zal voorloopig ook na 1 Januari aA verschuldigd zijn. Naar wij vernamen, zal over het abonnement over het eerste halfjaar 1980 op de gewone wijze worden beschikt. Wel zullen in het net reeds de uieuwe tarieven voor neventoestellen en zoodra het schip zijn plaats van bestem-!band een sterk fading-effect bemerkt, ming hud bereikt, 250.000 dollar, wanneer j waarbij de signalen geheel verdwenen. het schip het eigendom van de nieuwe De geluidsterkte nam echter spoedig regeering werd en de overige 750.000'weer toe, tot het station twee maal zoo u Li het verminderde afstandsgeld voor aan- Hierbh' werd op den 40 M.- en 80 M.- sluitingen buiten den kring van 1500 M. op 1 Januari gaan gelden. Het nieuwe abonnementstarief, dat 30 per jaar plus 0.025 per locaal gesprek zal bedragen, treedt vermoedelijk eerst in de tweede dollar 30 dagen na instelling van een 1 sterk doorkwam als gewoonlijk het ge nieuwe voorloopige regeering in val was. Daarna nam de sterkte weer af, Venezuela. j tot de zender onhoorbaar was. Daar de geheele opzet van het plan Klaarblijkelijk heeft dus het noorder- mislukt is, hebben de Hamburgsche ree- licht invloed op de gedragingen van de ders geen cent ontvangen en zijn zij door Heaviside-laag. hun leveranciers en door de bemanning van het schip tot betaling aangesproken, waarbij thans nog het proces wegens een der meest ernstige misdrijven komt. HOE KOUD HET WAS. Alleen ln Chlcago 20 dooden. Uit Ohicago wordt gemeld, dat daar alleen reeds 20 sterfgevallen zijn gecon stateerd als gevolg van de koude golf. Het verkeer met het Midden-Westen is vrijwel gestremd. Op vele plaatsen heeft zwaar gesneeuwd. Honderden auto's zijn ln de sneeuw fcljjven steken. Een ondergrondsche trein in brand. Vijftig passagiers gewond. Te New-York is gister een uit zes wa gens bestaande trein van de ondergrond sche spoor BrooklynManhattan in de tunnel onder de East River, die de stads wijken Manhattan en. Queens verbindt, tengevolge van kortsluiting in brand ge raakt. De machinist van den tredn remde dadelijk toen hij de kortsluiting bemerkte. Onder de passagiers ontstond wegens de brandende isolaties van den trein een pa niek en in het gedrang raakten velen onder den voet, terwijl andere gewond werden door splinters van de stukgeslagen ruiten. Nadat de stroom was uitgescha keld, stormden de passagiers den trein uit, de met rook gevulde tunnel in. Enkelen liepen langs het spoor naar het 800 M. verwijderde station East Place, anderen naar den nooduitgang en klommen naar het boven de tunnel liggende eiland Wel fare. De overige passagiers zijn door een hulptreln uit de tunnel gehaald. In het geheel zijn 50 passagiers, 0. w. vele vrou wen, gekwetst. 75 gewonden. Later wordt gemeld: In de paniek, die het gevolg was van een brand, na kort sluiting, zijn 75 jMnacb#». gswond. DE HALFJAARLIJKSCHE CHEQUE VOOR AMERIKA. Vandaag wordt op de Engelsohe schuld aan de Vereenigde 'Staten 18.759.000 afbetaald. „En op Zaterdag", voegt de Daily Express er met jaloersche stekelig heid aan toe, „heeft de Amerikaansche Senaat een vermindering van de inkom stenbelasting met een bedrag van 82 millioen goedgekeurd. Het Huis van Af gevaardigden heeft er reeds zijn goedkeu ring aan gehecht. Van de som die Engeland vandaag aan de Amerikaansche schatkist betaalt, wordt 5.400.000 op rekening van de hoofdsom afgeschreven en is de rest 13.3169.000, voor interest bestemd. Het totaal dat Engeland sedert de fun deering van de Britsche schuld aan Ame rika betaald heeft, bedraagt 224.994.000. Op de hoofdsom van de schuld is nu 34.800.000 afgelost. De betaling van vandaag is de veertien de halfjaarlijksche. In Juni j.1. werd 18.400.000 (voor rente) overgemaakt. Engeland is nu nog 885.200.000 aan Amerika verschuldigd. Men dient echter te bedenken dat En geland thans schuld aflost en rente be taalt met het geld dat het van zijn eigeïi Europeesche schuldenaren (Duitsohland, Frankrijk en Italië in de eerste plaats) binnenkrijgt. Zaterdag b.v. heeft Portu gal weer een som van 176.000 betaald. Oorlogvoeren is wel aardig werk, maar je dient dan toch te zorgen, dat-le goed geadministrateerd wordt, andera is er geen aardigheid aanl DE RADIO BIJ DE WALVISCH- VANGST. Vroeger en nn. Het oude, avontuurlijke bedrijf van de walvischvangst is in de laatste jaren sterk0 gemoderniseerd. De tijden, toén de har- dan is na het "verstiijken° van "dezen tor- ponier op den boeg van een sloep gereed mijn tot san den dag, waarop ds aanvraag helft van het jaar in werking. De locale gesprekken zuilen dan voor eiken abonné afzonderlijk automatisch worden geteld en voor rekening komen van het num mer, dat oproept. De vergoeding van 0.025 zal niet verschuldigd zijn voor ge sprekken tot het aanvragen van inter- locale of internationale gesprekken, het aanbieden van telegrammen, het vragen van inlichtingen, het opgeven van sto ringen en dergelijke. Als het aantal abonné's regelmatig blijft toenemen, zooals de laatste jaren het geval was, zal het abonnementsbe drag niet onwaarschijnlijk, ingaande 1 Januari 1931, op 36.per jaar worden gebracht, zijnde het tarief voor netten met een aantal aangeslotenen boven 600 tot en met 2000. De vaststelling van het abonnementsbedrag geschiedt n.L jaar lijks naar het aantal aansluitingen op 1 October te voren. Op 1 October 1929 na derde 'het aantal dicht de 500, zoodat slechts een betrekkelijk geringe toename noodig zal zijn. Bij de bestaande regeling bedraagt de abonnementsprijs in netten met meer dan 600 aansluitingen 60 per jaar, zoodat, zoodra het aantal abon né's boven dit getal zou zijn gekomen, in elk geval verhooging zou hebben plaats gevonden. Voorloopig zal de invordering van de abonnementsgelden nog per halfjaar ge schieden. Het ligt echter in de bedoeling om, zoodra de noodige voorzieningen zijn getroffen, deze maandelijks bij vooruit betaling te doen gebeuren. In dat geval zal voor een abonnement binnen den kring dus verschuldigd zijn 2.50 per maand en na de verhooging 8.per maand. De gesprekkosten worden, als tot dusver, na afloop van elke maand geïnd. Voor kosten van aansluiting (z.g. en» treégeld) zal verschuldigd zijn 26.— (thans 60.—). Is in een aan te sluiten perceel reeds een telefoonaanleg aan wezig, dan wordt dit bedrag nog belang rijk lager. Een nieuwe bepaling van gewloht la voorts, dat, indien het aantal uitgaande locale gesprekken gedurende ten minste drie achtereenvolgende maanden per maand meer dan 750 bedraagt, de Direo- teur-Generaal der P. T. T. bevoegd is den geabonneerde uit te noodigen de totstand brenging van nog een aansluiting aan te vragen. Wordt aan deze uitnoodiging bin nen dertig dagen geen gevolg gegeven, aan te trekken. Zij kunnen een zig-za'g koeTS volgen, zooveel zij willen, zij kun nen door mistbanken varen, het hindert allemaal niets. Zij blijven in radiover t r]/\M /»/\n rtlW ttH-1 V\1A>»AT\ AA-nirVA TAO- KALENDERS. De firma Al bert Heyn heeft voor haar clientèle een alleraardigst kinderkaleadertje beschikbaar, dat ongetwijfeld doorde mot» der» dankbaar zal worden aanvaard. Het be staat uit vier bladen, welke gekleurde teeko- ningen bevatten van tafereeltje» uit het kin derleven, volkomen in den kinderlijken gee»t en bannen het kinderlijke bevatting»vermogen liggend. Het i» een goed-gedachte reclame, die haar profijt ongetwijfeld zal brengen. De Nationale Levensverzekering-Bank „i»te Rotterdamsche", zond on» haar maandkalen- der Maatschappij van „Verzekering tegen On gevallen", die op menig kantoor 'een plaatsje zal vinden en ook een jaar lang de herinne ring aan deze maatschappij levendig zal hon den. Verschenen bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmoa" te Amsterdam: de kunstkalender „Aan den Waterkant" door Hemelman. Op eet» stevig kartonnen sch'ld met een eenvoudigen rand en kop in blauw zwart en goud op grijs fond, zijn een viertal bladen aangebracht. De bovenste helft van elk blad wordt ingenomen door een zeer verdienste lijken vierkleurendruk naar pastels van Hemel man: de Maas te Rotterdam; Rijn bij Wijk bij Duurstede; „Magere Brug" te Amsterdam en Ven te Oisterwijk. De onderste helft bevat een kalender-kwartaal in zwarte letters, witte cijfers en gouden lijnen op een grijs fond, rus tig en toch op grooten afstand sprekend. De kalender vormt een mooie en doeltreffende wandversiering. Prijs 3.9a TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN ena. „De Stad Amsterdam", 20 December. Wij kunnen niet zeggen, dat wij de voorplaat een bizonder gelukkig geslaagde vondst noemen: twee meisjes, die tezamen op een vleesscB- schotel een afgesneden varkenshoofd torsen, terwijl de eene nog daarenboven zich de mond likt en over de maag wrijft, is ten opzichte van het Kerstfeest, waarvoor dit beeld blijk baar bestemd is, geen hartverheffend schouw spel. Aan den binnenkant vinden we allereerst een verzameling kieken uit „onze Noordzee haven tijdens den Storm" (IJmuiden du»), ea verder uit Aalsmeer opnamen van proeven, aldaar op de plassen genomen door marine- deskundigen met de voor Ned.-Indië bestemde Torpedo Volyboot. Doel dezer boot is, in vredestijd en bij lanceeroefeningen en het in-, schieten van torpedo's deze weer op te zoe ken. De boot kan een snelheid bereiken van pl.m. 60 K.M. De photograaf is bezig ge weest met een serie grappige opnamen van romanlezers (en lezeressen)door bepaalde instelling der camera krijgen sommige lichaamsdeelen groteske afmetingen. Joh. Chr. Wijnand wijdt een artikel aan Weesp en zijn klokkenspel. De middenplaat is een reproduc tie van een schilderij naar Louis Biolly, „De Aankomst van de Diligence". Willy van Mook schrijft over het Lijk in den Woonwagen. Onder het gemengde nieuws in beeld noemen wij eenige kiekjes van de overstroomingen in Engeland, en, op de achterpagina, afbeeldin gen van de nieuwe sprekende Duitsche film. Een der prijswinnaar» van de indertijd uitge schreven prijsvraag is een Texelaar, die een splinternieuwe fiets krijgt. Wat een boffer 1 De „Tooneelgids" (voor r.k. dillettantsn) van ij December bevat artikelen van Johan Schmidt (ovr Kunstcommissie» en vermake lijkheidsbelasting), Jan Grotfela (.nieuwe zege: gemengd tooneel in den bond), Hein van Niel- hoven (Moderne St. Jorissen gevraagd), rer- vqlg en slot van Joh. Schmidt's „Uit mijn vliegieljaren", een bespreking van r.k. dillettan- tenopvoeringen, een dialoog van Jan Grosfeld over „Hoe een provinciaal ons tooneel ziet" enz. De Wandelaar, December. De bekende predikant-schrijver ds. R. J. de Stoppelaar schrijft over „December", prof. Brouwer ver volgt zijn beschouwingen over Vlinders en Bloemen in Limburg, N. Tinbergen die ovef Roofvogels, G. P. Klijn zijn „In Meyendel". „Vreugden van Friesland" heet de bijdrage van ds. A L. Broer. Mevr. J. H. Bergman— Bein» schrijft over „Sint-Maarten in Drente'', Jan Veldman over „Kerstmis in Limburg". Verder zijn er nog kleinere bijdragen van J. H. Isang; „Een Verrassing", n.1. de aanwezig heid der roode vogel», kruisbekken ln d« larixen, en mevrouw BrinkgreveEntrop vertelt de legende van den misteltak. Voorts een boekbespreking en de rubriek „Van en Voor de lezers". Daarbij Is dat mag wel een» even worden opgemerkt een bijlage van een 90-jarige, die door zijn kijk op het maan^en taf Jaar zomer ont dekt. (Welk een gelukkig optimisme.) Kon den we allemaal het leven maar zoo bezienl Maar menigeen houdt van z'n levensbeschou wing maar drie maanden zomer per jaar over. tenslotte een beschouwlnkje oevr dezn eer sten jaargang door Rlnke Tolman. Daarin spreekt hij over „De groote schare vrienden, ,zo° tijd mochten verwer ven De uitgever, zoo gaat hij voort, ontzag i"i noc^ l£0at®n en besteedde aan de uiterlijke verzorging een alom geprezen aan- ?ri ï.J2e pcr* van el^e richting ontving het tijdaehrift met geestdrift. Voor de toekomst bastaaa u «reet* f»,

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14