EEN MACHINIST WEIGERT MET EEN O VERVOLLEN TREIN TE VERTREKKEN. ONVEILIGHEID OP DE SPOORWEGEN. Een serie van kleine botsingen en ontsporingen. Een doode en verscheidene gewonden. ZONDER LICHT. Julianadorp. DE WEG MIDDEN VLIET DOGGERS VA ART. '4 Zand. VLET GEZONKEN. De schipper bijtijds gered. NUT EN GENOEGEN. Anna Paulowna. IN MEMORIAM P. VISSER. SURSUM CORDA. Door den Noordhollandsohen zangers- Gemeenteraad van Anna Paulowna Mededeellngen. Werkverruiming door het polderbestuur. Erkers bulten de rooilijn. Lidmaatschap Centr. Zenuw- en Zielszieken. Ver. Bezoldigingsbesluit Burg. Rijks ambtenaren (onderwijs ten platte- lande). Exploitatie boerderij „Cérès", Wordt speculatie ln de hand Waardeerende woorden aan B. en W. verkoop van plaatjes tegen te gaan. Wi« zal zeggen hoe de toestand over 10 'larJ, Kan het niet zuiniger? vraagt de heer R ezelman. De S. D. A. P. had de verdoe- Ung van het terrein anders ge wenscht Weg of pad? Geen prutswerk, zegt de Voorzitter. *een terreln ls- Alleen zal (ff de verwp/Aniui!-* i dat d® voorspelling verwezenlijkt zal worden. Wegenbelasting voor de Ge meente. De Voo^R.eöiL^eg* of rioolbelasting. De Voorzitter zegt, dat die mogelijkheid Donderdagochtend is nu bfl den papier-1 fabrikant een postpakket bezorgd, dat alle ontvreemde kostbaarheden bevatte. Het pakket was uit Berlijn verzonden. Ingevolge een motie door de machinis ten en stokers, welke deel uitmaken van de nationale vakvereeniging van spoor wegpersoneel Zondag j.L aangenomen, heeft de machinist van den sneltrein BrusselHasselt Donderdagavond gewei gerd met een overvollen trein uit het Noorderstation te vertrekken. De sta tionschef gaf den machinist gelijk en deed een aantal reizigers weer uitstappen. Dit ging echter niet zonder veel moeite. Het heele politiepersoneel van het station moest er bij te pas komen. Met l1/» uur vertraging kon de trein Brussel tenslotte verlaten. De Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen maakt thans een zwarte periode door. Sedert de ramp te Namen hebben zich niet minder dan zeven ont sporingen en een botsing voorgedaan. De ontsporingen gebeurden te Oorten- berg, La Chaussée, Jumet, Charleroi, Court Saint-Etiënne, Jamioulx en Bok rijk. In de laatste station kantelde Woens dagmiddag een wagen die op het spoor viel, waarop juist de personentrein uit Hasselt kwam binnengereden. Dank zij de koelbloedigheid van den machinist, die onmiddellijk al de remmen sloot, wat tot gevolg had dat enkele reizigers licht ge wond werden, kon een ramp worden ver meden. Te Klein Longerloo, bij Geulz, in de prov. Limburg, liepen twee met aarde en kiezel geladen treinen op elkaar. De sto kers konden nog tijdig van de locomotie ven springen, maar de machinisten had den minder geluk. Een hunner werd let terlijk verpletterd van onder zijne gekan telde locomotief gehaald; de andere werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. Bij den heer A. Kossen aan de Spoor brug is aan komen vliegen een postduif, gemerkt aan den linkerpoot 583111 France 28 e en aan den rechterpoot Rouasel rou- baix barbieda e.L Sinds een paar weken is men weer be- ëmnen met eenige werkeloozen uit Den elder te werk te stellen aan den te ma ken verbindingsweg Middenvliet—Dog- geravaart. Nu echter de vorst weer invalt, zal dit aan het uit te voeren werk wel weer stagnatie geven, evenals dat zulks in het vorige seizoen het geval was, zoo dat er dan alle kans bestaat dat de ver binding ook dezen winter niet tot stand komt. Door een automobilist werd! aan de Langevliet het hondje van P. B. zoodanig overreden, dat men genoodzaakt was, het dier af te maken. Van Donderdag op Vrijdagnacht is een vlet met bouwmaterialen, van de fa. Stoel te Alkmaar, liggende in de Keetenervaart, gezonken. De schipper P. Veer had zich in de schuit te slapen gelegd en werd ge wekt door het door een lek binnenstroo- mende water, zoodat hij zich bijtijds in veiligheid kon stellen. Gepoogd zal worden, de vlet met behulp van een bok met westontakel weer te lichten. Aangezien de lading uit metselsteenen bestond, zal daaraan geen schade zijn toe gebracht. Naar men ons meedeelde is de 5 morgen land, behoorende tot de boerderij van C. Burger, vroeger in huur aan Jb. Koojj alhier, thans onderhandsch verhuurd voor den tijd van 4 jaren aan H. Bierman. Wij vernamen, dat hedenavond bjj C. Modder een billart-séance door J. v. d. Laan, afgev. kampioen van Europa, zal worden gehouden. Van der Laan speelt 700 caramb. cadre en geeft aan dengene, welke met hem wenscht te spelen, 500 caramh. vóór. Voor heeren billartliefhebbers een bui tenkansje. Door den heer J. Louwe te Stolpe is van den heer Th. Tesselaar alhier een perceel bouwterrein aan de z.g. Kikkersteeg alhier aangekocht. De heer Louwe zal hierop een woonhuis laten bouwen. Op de Donderdagavond 19 dezer gehou den bestuursvergadering der Vereeniging „Nut en Genoegen" is besloten den vol genden Nutsavond op Zaterdag 25 Jan. a.s. te houden. De avond zal worden gevuld door bij dragen van eigen krachten. Ter sprake kwam hierbij, dat het zeer gewenscht is dat leden, welke iets wen' sohen voor te dragen e.d., dit zoo vroeg tijdig mogelijk aan het bestuur opgeven Gisterenmorgen zat een gedeelte van ons dorp zonder electrisch licht, doordat een telefoondraad in het electrisch net was gevallen. De lijnwerker Abrink heef. het euvel inmiddels weer verholpen. Wij vernamen, dat het woonhuis met veestalling en hooiberging van den heer P. J. Strooper aLn den Schinkeldijk zal worden verbouwd en uitgebreid. Het timmer- en metselwerk is resp. op gedragen aan P. Vos te Callantsoog en Jb. Schoen te Stolpervlotbrug. Met groot leedwezen ontvingen wij he den het overlijdensbericht van den heer P. Visser, sedert meer dan 13 jaar corres pondent van onze krant. In het laatst van 1916 werd de heer Visser aangesteld als oorrespondent voor Breezand en met 1 Ja nuari 1919 volgde daarop zijn benoeming voor den geheelen Anna Paulownapolder. Wie eenigszins bekend is met de uitge strektheid van dit gebied, zal begrijpen dat het correspondentschap voor een krant, waarvoor men geregeld den gehee len polder moet doortrekken, heel wat eiseht. Dat de heer Visser, die behalve onderwijzer, in tal van vereenigingen zat en bovendien nog verscheidene boeken geschreven 'heeft, zich zóó consciëntieus van zijn taak gekweten heeft, dat wij nim mer eenige aanmerking op zijn werk had den te maken, of hem tot grootere acti viteit hadden aan te sporen, getuigt van zijn groote werkkracht en van zijn jour nalistieke gaven. De heer Visser was journalist. Zijn be richten en verslagen waren altijd gesteld in een pittigen stijl, waren altijd even goed verzorgd en het zal voor ziin opvol ger uiterst moeilijk zijn, hem te vervan gen. Altijd was zijn oopie op tijd op ons kantoor. Dat kostte hem vaak zijn nacht rust, doch daarover hoorden wij hem nim mer klagen. Hij wist dat het werk voor de krant nooit gauw genoeg klaar kon, en vij begrijpen het daarom zoo goed, dat hij ons voor eenige maanden schreef, dat hij, door lichamelijke zwakte, niet langer het correspondentschap kon waarnemen. Hij voelde toen, dat de taak, aan een oorres pondent van een groote landelijke ge meente gesteld, te zwaar voor hem werd. En de serieuze opvatting van zijn werk deed hem besluiten, het correspondent schap neer te leggen. Wij hadden echter geen flauw vermoe den, dat zijn physische gesteldheid zóó achteruitgegaan en dat zijn overlijdens bericht zoo spoedig zou komen. In den ouderdom van 62 jaar is de 'heer Visser heengegaan. Wij zuilen hem niet licht vergeten. Zooals wij hierboven reeds zeiden, heeft de heer Visser verscheidene jongensboe ken geschreven. Vooral op historisch ter rein was hij goed thuis en zijn boeken behooren bij onze jongens tot graag ge lezen lectuur. In de Openbare Leeszaal vindt men verscheidene werken van hem De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Maandag 23 Dec. a.s., vertrek van het sterfhuis nam. half twee. Onze nieuwe correspondent, de heer Ph. T. J. de Wilde, schrijft ons nog: P. Visser die naam was ons al be kend, toen we zelf nog schooljongen waren en toch niet woonden in deze ge meente. Welke jongen las niet in onze jeugd „Heemskerck op Nova-Zembla", of een der andere boeken van zijn hand, die in alle bibliotheken van de scholen in ons land aanwezig zijn Leerden we dus al heel vroeg zijn naam kennen, later hadden wij het voorrecht persoonlijk met hem in kennis te komen als onderwijzer aan de school in Bree zand, waarin hij jaren werkzaam was en aan geslachten van familie's zijn onder wijs gaf. Toen werd hij voor ons een goed collega en oudere vriend. Nadat hij ruim 30 jaren het onderwijs gediend had, werd hij door een regee- ringsmaatregel op wachtgeld gesteld. Hoe gunden wij het onzen vriend Visser, den man met zoo'n langen staat van dienst. Hoewel hij zelf liever in de school was gebleven, beeft hij, die, zoeals nu zoo droevig gebleken is, nooit aan zijn welverdiende rust met pensioen zou toe komen, nu toch eenige jaren gehad, waarin hij ontheven was van zijn school taak en zich geheel kon wijden aan wat hem in het bijzonder aantrokzijn boe ken, zijn verslagen en literair werk voor verschillende bladen, en zijn tooneelver- eenigingen. Wij, die de laatste dagen; zoo het slechts even mogelijk was, bij zijn ziekbed door brachten, we weten, dat hij tot in zijn laatste oogenblikken van bewustaijn met zijn gedachten was bij deze hartekinderen van hem. Maar bovenal, als we hem nu herden ken, zien we onzen vriend, als een goed echtgenoot en vader in een lief gezin, waarin wij gaarne verkeeren. Moge het vrouw en kinderen bij het groot verlies tot troost zijn, dat allen, die onzen vriend Visser gekend hebben, zijn nagedachtenis zullen eeren, door aan hen hun vriendschap te blijven geven en daarbij te denken in denzelfden zin als Multatuli dat uitdrukte in zijn mooie woorden: »Want ik heb Uwen Vader gekend*. De Geref. Zangver. „Sursum Corda" hoopt a.s. Maandagavond 8 uur, in de Nieuwe Geref. Kerk, een uitvoering te geven. I Het programma zal worden afgewisseld door sopraan, alt en orgel. bond zal het eerstvolgende conoours ge houden worden eind Juni of begin Juli 1980. De vereeniging „Zanglust", alhier, zal de deelnemende vereenigingen in de groote tent van „Veerburg" ontvangen. Vergadering van Woensdag 18 Decem ber 1929, des middags 2 uur. Aanwezig alle raadsleden. (Zie ons nummer van 14 Dec.). B. en W. hebben t.a.v. de wratziekte on der de aardappelen een vergadering gehad te Alkmaar. Verwacht wordt, dat als er goede plaatsvervangende aardappelsoorten beschikbaar zijn, wel algemeene medewer king zal worden verleend. Het buitenland maakt nu eenmaal de beperkende bepa lingen. Voor het plaatsen van een lantaarn op den hoek van den Schorweg-Nisuwe Meer weg is een dankbetuiging ingekomen van de betrokken ingezetenen. Uit de gewis selde correspondentie over verbetering van de spanningen in het laagspanningsnet .van het G.E.B. blijkt wel, dat inderdaad verbetering dient te worden aangebracht en als middel wordt door het Electriciteits- bureau der Vereeniging van Ned. Gemeen ten genoemd meerdere transformatorsta tions. Morgen zal over het betrekkelijke onderwerp een bespreking plaats hebben. De forensenaanslag van M. van Kampen, bij Kon. Besl. vernietigd, lokt eenige dis cussie uit. Van het polderbestuur is bericht ingeko men dat wederom machtiging is verleend om voor 1930 werkzaamheden ter bestrij ding van werkloosheid te doen uitvoeren, tot een maximum van 8600, mits de ge meente de helft der uit te betalen loonen betaalt. De Voorzitter hoopt, dat het niet noodig zal wezen, want er is ander werk. Alleen voor oudere menschen of zwakkere is het goed wat naast dat werk te hebben. De heer Van der Ham deelt mede, dat hij het schrijven van het polderbestuur persoonlijk een eigenaardig geval acht. Op 2 December hadden hoofd- en afdeelings- bestuur met het Dag. Bestuur van den polder een conferentie over loonen, aard der werkverschaffing, enz. en de Dijkgraaf heeft toen namens het Dag. Bestuur ge zegd, dat werkverschaffing niet noodig was, want dat er heel wat werk was, n.1. de wegenverbetering. Het was ons aange naam dit te hooren. Wij hadden over loo nen willen spreken en over de quaestie dat onze gemeente in een hoogere klasse was geplaatst, maar als er van werkver schaffing geen sprake ls, kunnen derge lijke besprekingen achterwege blijven. En als dan 12 dagen later wordt voorgesteld toch een post uit te trekken, dan meent spr., dat het Dag. Bestuur hen als kwa jongens heeft laten staan, dat zij met een kluitje in het riet zijn gestuurjl. De Voorzitter merkt op, dat dit protest hier niet thuis behoort. Ons Dag. Bestuur heeft het toegejuicht als er naast het an dere werk ook iets is voor de zwakkere, enz. Wij moeten verder buiten de door den heer Van der Ham gebrachte quaestie blijven. De heer Van der Ham zegt, dat hij geen gelegenheid heeft het in de nolderverga- dering naar voren te brengen, hier wel. De heer Kuiken vindt de ODlossing voor de werkloosheid heel goed. (Zie ons nummer van 17 Dec., 2e blad). De voorgestelde wijziging der bouw- en woningverordening wordt goedgekeurd. Van de Centrale Vereeniging ter be hartiging der Maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken is een verzoek ingekomen om als lid toe te treden. B. en W. advlseeren afwijzend te be schikken. Het is een nuttige inrichting, maar B. en W. oordeelen, dat het meer op den weg van het Rijk ligt. Na eenige discussie conform voorstel B. en W. besloten. B. en W. stellen voor, adhaesie te be tuigen aan het adres, gericht aan den Mi nister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen en de Tweede Kamer der Staten- Generaal, om het bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1928 zoodanig te wijzigen, dat geen aftrek meer zal plaats hebben van de iaarwedden van het onder wijzend personeel, hetwelk in plattelands gemeenten werkzaam is. De heer Keuris zegt, dat er alle reden is om adhaesie te betuigen, want er zijn nog meer redenen, dan door het ooniité zijn aangegeven. Spr. wijst b;v. op de onaange name reizen, die ambtenaren, die verder willen studeeren, zich moeten getroosten en ook veel geld ervoor moeten uitgeven. Bij acclamatie besloten conform prae- advies. (Zie Held. Crt. 17 Dec.). Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een exploitatieplan enz. voor gronden, behoorende tot de boer derij „Cérès" en behandeling van een ver zoek van de Woningbouwvereeniging. Door den Voorzitter wordt opgemerkt, dat wat de grootte betreft, van het voor arbeiderswoningbouw te bestemmen ter rein de inspecteur de terreinen ieta klei ner wilde hebben, zoodat voor de 24 wo ningen niet 270 M'., doch 240 M'. voor elke woning beschikbaar dient te worden gesteld en voor 12 woningen niet 815 M maar 280 M'. voor elke woning. De heer Komen maakt er bezwaar te gen, dat in het prae-advies van B. en W. wordt gezegd, dat voor plaatsjes ingevolge Je landarbeiderswet, het daarvoor gere serveerde terrein is van een dusdanige kwaliteit, dat dit voor alle cultuur in het bloembollenbedrjjf geschikt is, zoo^t Jmt ongetwijfeld 'n cultuurwaarde van 15000 per H.A. bezit. Spr. meent dat inPjaats van. over cultuurwaarde beter gesproken kan worden van vorengenoemd doel. De Voorzitter voelt het Verschil niet, maar heeft daarom geen bezwaar aan den wensoh van den heer Komen gevolg e gewerkt? De heer Jonker heeft er geen bezwaar tegen, dat voor de z.g. plaatsjes ingevolge de landarbeiderswet terrein wordt afge staan beneden de inkoopswaarde, maar spr. vraagt of de bezitter van een derge lijk plaatsje het weer mag verkoopen. En waar dat het geval blijkt te zijn, vraagt spr., of dit het speculeeren niet in de hand zal werken. De Voorzitter zegt, dat dit ~evaar in derdaad bestaat en B. en W. er meermalen over hebben gesproken. Op een opmer king van den heer Jonker zegt spr. toe het eens met den controleur der grondbe lasting te zullen bespreken. De heer Koorn meent, dat de gemeente te dien aanzien toch geen bepalingen kan maken. De heer Jonker herhaalt, dat de ge meente er 1000 maal 59 cent bijlegt en daardoor zit er een speculatie achter. De Voorzitter zegt, dat dit alles waar is, alleen B.- en W. kijken goed uit of de aanvrager wel voor een voorschot in aan merking komt. De heer Kuiken zegt, dat de gemeente toch alle mogelijke voorwaarden kan stel len, dus toch ook wel, dat b.v. een bedrag wordt vergoed als binnen 5 of 10 jaren het plaatsje wordt verkocht. De Voorzitter zal er eens over spreken, maar men vergete niet dat het rijk het De heer Van der Ham wijst er op dat de gemeente meerdere terreinen voor een betrekkei rv -eschikten priis heeft ver- icoeht, terrein waai* neel goed een woning- bij gebouwd kan worden. Waar in den laatsten tijd nogal over erfpacht is gespro ken, vraagt spr. zich af of om bovenge noemde reden niet de voorkeur aan erf pacht gegeven moet worden, mits er geen misbruik van wordt -emaakt. In Breezand weet men ook niet hoe de prijzen in de toekomst zullen woiden. In dit opzicht is er eenig gevaar voor het vaststellen van het aangeboden plan. Namens zijn fractie wijst spr. er dan verder op, dat blijkens dit plan terrein wordt gereserveerd voor 86 arbeiderswo ningen en als spr. daar tegenover stelt het terrein voor bouw door particulieren en cian acht spr. die verhouding zeer ver keerd. Spr. vraagt of B. en W. meenen, dat als deze 36 woningen zijn gebouwd, aan de behoefte aan arbeiderswoningen is voorzien. Spr. kan met dit idee niet mee gaan en meent dat deze 36 woningen spoedig bezet zullen zijn, terwijl het niet noodig is nu al te beslissen welke bestem ming het overige terrein zal hebben. De Voorzitter zegt dat B. en W. weinig verschillen met het inzicht van den heer Van der Ham. Er ls een overvloed van terrein van 2.50, 2 en 1.50, en spr. wijst er op dat „Cérès" in de eerste plaats ls aangekocht voor de volkshuisvesting en om prijsregelend te drukken. B. en W. denken niet dat het met deze 36 arbeiders woningen afgeloopen zal zijn, doch ver wachten dat volgend jaar de woningbouw vereeniging nog wel 86 woningen zal aan vragen. Met deze 86 kijken B. en W. de kat uit den boom en spr. wijst op het prae- advies, waarin B. en W. zeggen, dat de raad geheel baas blijft wat de bestemming der gronden betreft. Wat erfpacht betreft, verkoopen kan men evengoed, de nadee- len heb je, de voordeelen krijg je nooit en in de toekomst ziet spr. dan ook bet voor deel van erfpacht niet in. De heer Van der Ham zegt. dat deze woorden in strijd zijn met de daden. men geen vertrouwen in de toekomst heeft, doet men zulke dingen niet als hier worden voorgesteld. Het noodige idea lisme hebben wij wel en ook de Voorzitter nog wel. Spr. noemt dan Amsterdam waar erfpachten worden uitgegeven voor 75 jaren en waarbij na verstrijken van dien tijd de gebouwen tegen taxatiewaarde zul len worden overgenomen. Spr.'s fractie heeft niet het gevoel gehad, dat B. en W. oordeelden er met deze 36 woningen af te zijn, maar spr. wiist er op, dat door het voorstel van B. en W. de rekening Iets gunstiger wordt, de begrooting ls geflat teerd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. toch met een berekening moesten komen en niet alles voor 1.50 per M'. op de bere kening konden zetten. Er ls nooit aan ge dacht met een goede rekening te komen, en nooit gezegd, ziedaar een goede gele- /ei3(K)00Om bunder te koopen voor De heer Van der Ham merkt voorts nog op, dat de grond voor de landarbei derswet feitelijk te duur ls. De heer Komen spreekt allereerst woor- den van waardeering voor de overzichte lijke wijze dezer plannen. Ten behoeve van de landarbeiderswet stellen B. en W. den minst waardevollen grond beschikbaar. De oorzitter: Voor bouwterrein wel maar voor het in cultuur brengen de beste.' De heer Komen is tegenstander van het maken van bindende bepalingen om den zal zijn? De eerste stichter van een der. gelijk plaatsje zal er thans missohien be duidend aan kunnen winnen, maar wie misgunt hem dat. Spr. vindt het mooi als het Iemand beter gaat in de maatschappü Spr. vraagt voorts eenige inlichtingen en meent dat men maar niet moet rekenen op een sluitende rekening. De Voorzitter oordeelt dat dit toch ook een unicum zou zijn bJ1 een dergelijk mooi plan tot uitbreiding. De heer Stammes: En waarbij men prijsregelend optreedt. De heer Komen informeert verder of de verbinding van het plan met den Klei weg zal worden een weg, en als hem wordt medegedeeld, dat het zal worden een pad voor voetgangers en fietsers, dan bepleit spr. het maken van een weg; een pad is ouderwets oh. De Voorzitter zegt dat die verbinding met is bedoeld als verkeersweg, terwijl de heer Van der Ham oordeelt dat het ma ken van een weg meer zal kosten, maar geen voordeel zal brengen. D® Voorzitter wijst er nog eens op, dat de bindende benaiing alleen zou dienen om fraude te voorkomen. he®r Van den Berg wijist oo de mo gelijkheid, dat de bezitter van zoo'n plaatsje zich kan verbeteren en dan de bezwarende bepaling van de gemeente een hindernis zal beteekenen. De verkoop zou dan immers kunnen stroppen. Spr. zou in die gevallen ontheffing willen ver- leenen. De Voorzitter zegt dat dit mogelijk ls. Als het eerlijk en goed is, zullen B. en W. wel meewerken. ^e.eJ Stammes vraagt of ook grond van 1.50 kan worden verkocht aan men schen, die Ingevolge de landarbeiderswet niet voor verstrekking in aanmerking ko men, b.v. menschen, die te oud zijn De Voorzitter oordeelt, dat men zich -Tent te houden aan de wettelijke bepa lingen, hoewel door den heer Komen wordt opgemerkt, dat er gemeenten zijn, die in zulke gevallen crediet verleenen. Deze spreker stelt voor een verbindings weg te maken vanaf het plan naar den Oostkant van den Kleiweg. De heer Rezelman ls voor dezen ver bindingsweg, maar vindt het niet noodig, daar nu al een beslissing over te nemen. Spr. is van meening, dat de weg en de rioleering veel kost, en vraagt of de ge meente het plan niet zuiniger tot uitvoe ring kan brengen. In het plan is opgeno men het maken van een eerste klas weg van 3 per M'. en spr. oordeelt dat die nog niet noodig is. Spr. zou willen een weg van dezelfde breedte als het plan aangeeft, maar dan een gewone grint weg. Als dan later het geheele terrein is bebouwd, kan een betere weg worden ge maakt. Een weg van ruim een kilometer voor 46.000 vindt spr. een buitengewoon hoog bedrag. Spr. vraagt of het aangegeven terrein voor lichamelijke oefening wel noodig is, 6490 M*. 1.50, en of daarvoor niet kan worden gebruikt het voorterreintje. Op het plan aangegeven als 1400 M2. a 8.50. De Voorzitter zegt, dat dit terreintje te klein ls. De heer Keuris herhaalt de opmerkin gen, die namens de S.D.A.P.-fractie door den heer Van der Ham naar voren zijn gebracht over de h. i. onjuiste verhouding van het terrein bestemd voor den woning bouw en dat bestemd voor particulieren bouw. Spr. geeft daarbij aan. dat zijn frac tie aan eene andere verdeeling had ge dacht, waardoor er plaats zou zijn voor ongeveer 140 woningen en waarbij voor volkswoningbouw zou worden bestemd 2.P4.10 H.A. en voor particulieren bouw 8.22.50 H.A. De Voorzitter herhaalt het met de S.D. A.P.-fractie eens te zijn, maar ontraadt Iets vast te leggen. De raad immers zal toch ln laatste Instantie uitspraak kunnen doen. De heer Keuris oordeelt voorts, dat het hebben van een pad naar den Kleiweg voorloopig voldoende ls. Spr. merkt voorts op, dat hij het niet eens is met den heer Rezelman, waar deze wijst op de honge kosten en spr. zegt, dat toen de zaak in comité-vergadering is besproken, spr. een becijfering heeft gemaakt en ook onge veer tot 180.000 kwam. De (heer Koorn: 165.000. De heer Keuris: Neen, ik heb toen ge zegd dat er nog wel wat bij kwam. Wat dat we ons op een niet te eng standpunt den te maken weg betreft, meent spr., moeten plaatsen, maar de zaak goed moe ten aanpakken. De Voorzitter ls het hiermee eens, lat°n we niet gaap prutsen, hn?l^°rzI1£r advi3®ert het aange- P .aa v J1®"1®!!. Als blijkt dat er voor woningbouw meer grond noo- IstAiH n j beschikbaar worden ge steld. De raad zal dan toch niet zeggen, rekening wat slechter uitkomen. dan m<Tdï€iUrl8 dat zlJn fraotl« rich len S «nl t0T-e™inZ tevreden zal stel- saHp v!!1" ?ome? vraagt of, ter compen- wpct da onderhoudskosten van den invri'fiT-or, ^ejneente niet een belasting kan

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 18