KANNEWASSER HET GEHEIM VAN DE LOLA POSTER'C A5THMA ABDU5IR00P NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD WARME CR0QUETTES Eerste Blad. GRATIS. OOK VOOR DAMES Jl Nr. 6746 ZATERDAG 21 DECEMBER 1029 57ste JAARGANG "Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. mWSHP*- z,i' dje *ich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen do tot 1 JAN. verschijnende nummers Wintertijd. Maan Zon Hoogwater De«. op: ond.op: oud: Zaterdag 21 Dee4.19 uur. Zondag 22 4.19 Maandag 23 4.19 WEEKOVERZICHT. vordert snel, zóó snel zelfs, dat verwacht wordt, dat zij reeds in 1932, dus nog een jaar vroeger dan men aanvankelijk ver wacht had, een voldongen feit zal zijn. Vóór dien tijd moet er nog heel wat werk verzet worden, want voor dat de afsluiting klaar is moeten er zooveel andere werk zaamheden verricht zijn, die wel niet tot haar behooren, maar er toch in direct verband mee staan. Wij schreven reeds over de ophooging van de Buitenhaven, van den Koegraszeedyk en van polder dijken en zeedijken op Texel. Al dit werk zal klaar moeten zijn, voor de Zuiderzee afgesloten is. Er zal dus nog hard aan gepakt moeten worden. En dan zal ons land een provincie rijker zijn, de twaalfde. Wat dit beteekenen zal, als straks het land bruikbaar zal zijn, toonen de volgende cijfers aan. Het ge- heele droog te maken gedeelte zal pl.m. 240.000 H.A. bedragen en aangenomen wordt dat er plaats is voor 840 groote landbouwbedrijven, 150 tuinbouwbedrij ven en 700 a 1000 kleine bedrijven. On- nood!g te zeggen dat er tienduizenden mensohen hun brood zullen verdienen. En dat land wordt niet verkregen door oorlogvoeren, of het doen van andere gruweldaden, maar het wordt, evenals de andere provincies van ons vaderland, „ontworsteld aan de zee". FEUILLETON Het is nimmer te hopen mijn waarde lezer(es) dat u ooit op staatskosten komt te logeeren, door een of ander anti-maat schappelijke daad. nog minder dat u ooit, tengevolge van de misdaad van een an der, zult moeten boeten, zooals de onschul dig veroordeelden uit de strafzaak Gies- sen-Nieuwkerk. Klunder en Teunissen, die vier en een half jaar het celleed hebben geleden en toen ontslagen werden, omdat hun schuld niet bleek bewezen, hebben aan de regee ring het verzoek gericht, een tegemoet- koming te krijgen, voor de schade welke zij geleden hebben, tengevolge van de door hen ten onrechte ondergane straf. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in deze zaak beslissing genomen en achtte het billijk, dat beiden een vergoeding zou den krijgen, overeenkomende met het door hen in die vier en een half jaar ge- dorven loon. Een moreele schadevergoe ding, voor al het leed, lichamelijk, zoowel als geestelijk, kon de rechtbank niet toe wijzen, omdat de wet hierin niet voorziet. Natuurlijk is dat leed en die moreele schade nooit te betalen, maar toch had men mogen verwachten dat de staat al thans al het mogelijke zou doen, om het onrecht, dezen menschen aangedaan, goed te maken. Het mooiste echter komt nog, Klunder en Teunissen zullen wel een vergoeding krijgen, doch daarvan zal afgetrokken worden, schrik nietl, de „logeerkosten" in de gevangenis. En nu vraagt men zich toch onwillekeurig af hoe een dergelijk besluit genomen kon worden. Ook zullen de onschuldig veroordeelden een derde van hun eigen proceskosten moeten be talen. Gelooft men soms nog dat beiden wel schuldig zijn aan den moord? Maar waar om hen dan vrijgelaten? Gelooft men het niet dan is de vergoeding(?) die men nu toekent toch wel wat al te dwaas. Voor den journalist bestaat er eigen lijk geen kerstvacantie, want de twee zondagen die hij vrij is, moet hij werken voor de drukte die het oudejaar brengt. Doch schakelen we ons zelf uit, dan zijn er overal reeds de teekenen waar te nemen, die wijzen op de komende feest dagen. In de Kamer wordt door de be grootingen heengejakkerd. Wij verwijzen voor de besprekingen en besluiten naar onze Kamerverslagen en naar den brief van Mr. Antonio. Voor de lagere en mid delbare scholen zijn de vacanties al inge gaan en vandaag zullen ook tal van hand en hoofdarbeiders, uit particuliere bedrij ven, tot na de Kerstdagen op stap gaan, door WILLIAM LE QUEUX. Met ons drieën gingen wij nu naar het politiebureau. De hoofdcommissaris had geen nieuws ontvangen. Het geheimzin nige jacht was tot nu toe geen Italiaan- scne haven binnengeloopen. Hij noemde ons evenwel den naam van den detective, die de twee vreemdelingen Livorno met den ochtendtrein had zien verlaten. Een uur later zat de bewuste detective, iemand met een schrander uiterlijk, in het consu laat en antwoordde op onze vragen. „Voor zoover ik kon nagaan, hoeren," zei hij, „was 't een Engelschman; bil droeg een zwart vilten hoed en een don kerblauwe overjas. Zijn haar begon te grijzen; doch de knevel was zwart, en hij had uitstekende jukbeenderen. In zijn hand had hij een leeren valiesje. Hij scheen geen haast te hebben; rookte kalm een sigaret, toen hij een oogenblik moest wachten, eer het loket vrij was. „En de vrouw?" vroeg toen de consul. „Die was in 't zwart gekleed; zij was lang en slank. Ik zag wel dat zij mooi haar had, maar haar gelaatstrekken kon lk niet onderschelden, doordat zij een zwarte voile droeg." „Was zij jong of oud?" „Naar haar gestalte te oordeelen jong," antwoordde de detective. „Toen KONIJN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 mij voorbij ging, ontmoetten onze oogen elkander en ik verbeeldde mü daarin een vreemde gloed te zien iets angstigs." HOOFDSTUK IV. j Den volgenden morgen was Livorno in feestdos, met vroolijk gewapper van En gelsche en Italiaansche vlaggen ter .ver welkoming van het Britsch eskader, dat voor Malta gekruist had en nu op bezoek was. Hutcheson was met den admiraal mee op officieele bezoeken; en ik liet me naar het vlaggeischip roeien om een vriend de vijf te drukken kapitein Jack Durn- ford. „We gaan vanavond weer 'es fijn er gens dlneeren," stelde hij me voor, zoo dra ik de valreep op was. „Ik heb van middag dienst; maar ben daarna voor de zes dagen, die we liggen blijven, vrij. „Je tijd is nu gauw om, niet?" zei ik tot mijn vTiend, nadat we in gemakkelijke dekstoelen plaats genomen hadden. De armen op de leuning van zijn stoel rustend, antwoordde hij met een zucht: „Ja. Dit is mijn laatste reis naar Livor no, denk ik. Ik ga in November terug en kan niet zeggen, dat 't me spijt. Drie jaren lang van huis is een lange tijd. Jij gaat de volgende week, zeg je. Gelukkige kerel: je eigen heer en meester te zijn; ik wilde, dat ik dat ook was. Jaar in jaar uit op zee te zwalken en op dit dek heen en weer te loopen, wordt op den duur ver velend, dat kan ik je wèl zeggen, vriend." Dunford had veel geschreven over mari tieme aangelegenheden en stond bekend als een autoritalt in verschillende takken vaa dienst. om deze feestdagen, die men zoo graag in eigen familiekring viert, daar door te brengen. Ook in het buitenland merkt men diezelfde haast om het wachtende werk af te maken en daar was ook nog heel wat belangrijks, dat gedaan moest worden en dat spannende dagen heeft bezorgd. Wij zullen daar in het kort nog een en ander van verteilen. Het heeft deze week maar weinig ge scheeld of de Engelsche arbeidersregee- ring was gevallen. Donderdag is n.1. ge stemd over een wetsontwerp, ter regeling van het kolenmijnbedrijf. Dit wetsont werp was een soort compromis tusschen de opvattingen van de mijnwerkers en die van de mijneigenaars, met gevolg dat eigenlijk niemand er mee tevreden was en zoowel de liberalen als de conservatie ven amendementen indienden en zich voornamen, bij de tweede lezing tegen het wetsontwerp te stemmen, wat de genade slag voor de regeering zou beteekenen. Donderdag nu heeft die stemming plaats gehad en met een kleine meerder heid, n.1. 281 tegen 273 stemmen is het wetsontwerp er nog in tweede lezing doorgekomen. Blijkbaar hebben de con servatieven, zoowel als de liberalen, de consequenties van hun tegenstand niet aangedurfd. Ook heeft de regeering het niet gemak kelijk gehad terzake het wederaanknoo- pen van diplomatieke betrekking met Rusland. Het verrep ven, dat men over het algemeen heeft in het afzijdig blijven van Rusland van de binnenjandsche poli tiek, is niet groot en men gelooft dat straks weer Communistische propagan da gevoerd zal worden. De Engelsche re- geering is er zelf ook niet zoo zeker van dat dat niet zal gebeuren en zal dus wel een f^>gje in het zeil houden. Met dat al is haar positie niet gemakkelijk en be nijdenswaardig. Benijdenswaardig is ook niet die met financieele moeilijkheden te karn* pen heeft en waar 't haar niet gelukt is. de paar honderd millioen mark, die ze voor haar financieel program noodig heeft, uit het buitenland te krijgen, zal nu getracht worden, door een binnenlandsche leening, dit geld bij elkaar te scharrelen. Het zal de vraag zijn of haar dat gelukken zal. Er is een verbetering ingetreden in den toestand van dank zij de klinkende munt, waarover Tsjang Kai-sjek in ruime mate schijnt te beschikken. Met zilveren kogels bereikt men in China wonderen en reeds menige burgeroorlog heeft men kunnen eindi gen, door de leiders van de tegenpartij met een paar millioen dollar om te koopen. Ook nu schijnt Tsjang Kai-sjek dit weer De vloot-autoriteiten zijn wel niet be paald gesteld op dergelijke liefhebbe rijen van ondergeschikten, doch dank zij een enorme ervaring op zeekundig en taktisch gebied', had de Admiraliteit zijn schrijverij zelfs aangemoedigd. „Hoe gaat het met Hutcheson," vroeg hij een oogenblik later. „Zoo gezond als een visch. Hij is pas terug van zomerverlof. Zijn vrouw even wel nog in Schotland, omdat zij niet tegen het klimaat hier tijdens den zomer kan.0 „Dat is geen wonder. Dan heeft het hier ook veel van een gloel-oven." „Ik ga naar Engeland, zoodra jelui weer vertrokken bent. Ik ben hier alleen imaar gebleven, omdat ik beloofd had Frank te vervangen," zei ik. „En in dien tijd is er iets voorgevallen.... geheimzinnig in uiterste matei" „Iets geheimzinnigs? Wat {lan?" riep hij uit, plotseling wakker geschud. „Wel. Er is hier een jacht geland ik denk een zeeroover of zoo iets." „Eeen zeeroover? Hoe kom je daarbij?" „Luister; dan heb je iets nieuws om aan de officierstafel te vertellen, want daar zullen jelui toch wel eens uitgepraat raken." „Of wijl Vooral als er geen mail aan komt! Maar ga verder, of liever begin niaarl Ik luister," voegde hij er bij, toen een officier op hem toetrad, salueerde en hem een brief overhandigde. „Loten wij liever aan de overzijde gaan staan. Het is niet noodig dat een ander het hoort. „Zooals je wilt maar waarom zoo ge heimzinnig?" vroeg hii, toen wij naar de overzijde gingen van dat reusaohilge dek, zoo keurig onderhouden «la men nat Al- gedaan te hebben. Hü heeft daarvoor wel ettelijke millioenen moeten neertellen, doch zijn financieele toestand schijnt van dien aard, dat hij deze aderlating wel kon hebben- Maar hoe lang deze rust zal duren? dat kan niemand voorspellen, want als straks een of andere generaal misschien in geld nood zit begint hij een offensief tegen de bestaande regeering, in de hoop zoo weer uit de financieele zorgen te komen. ENGELAND. MacDonald heeft gisteren in het La gerhuis meegedeeld, dat de Koning op 21 Januari van plan is zelf de vlootconferen- t. e te Londen met een korte toespraak te openen. Dit zal dan tevens de eerste be langrijke officieele functie zijn, die Z. M. na zijn ziekte zal vervullen. N ier waar schu wingen. Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij het u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel duizeligheid, krachteloosheid of water zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bloed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster'a Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en er baat bij vonden. Jj RugpijnNierenPillen Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. AKKER'* Voor da Borst. leen op een admiraalsschip vinden kan. „Dat zul je begrijpen, als ik je de ge schiedenis heb verteld." Toen vertelde ik hem alles, van het begin tot het eind. „Dat is zeer geheimzinnig," gaf hij toe, zijn donkere, doordringende oogen op mij vestigend, „en hoe heette dat jacht?" „De „Lola" 11" „Wat?!" riep hij, plotseling vorblee- kend. De „Lola"?! Weet je dat wel zeker. De „L-o-l-a"?l" „Ja, de „Lola", herhaalde ik. „Maar waarom vraag je dat? Weet je soms iets naders omtrent dat schip?" „Ik?!" .stamelde hij; en lk begreep, dat hij zich verraden had. maar nu weer moeite deed het voor mij te verbergen. „Ik?l Hoe zou i'k er iets van weten? Misschien wa ren het zeeroovers, zooals je zei." „Jack, je hebt den naam „Lola" meer gehoord. Ik zie het aan je geheele manier van doen." Hij zweeg; het was duidelijk, dat hij op middelen zon, me van het onderwerp af te krijgen. „Nu.... om je de waarheid te zeg gen'. zei hij gejaagd mot iets van een glimlach, „het is de naam van een meisje, dat lk vroeger heb gekendoude her- inneringen, zie je." „Ik hoop aangename?" „Neen! Onplezierige, zeer onplezierige," zei hij bitter, op het dek heen en weer loopend. In zijn oogen kwam een vreemde 'uitdrukking, half angstig, half verdrie tig. Ik vroeg aniij af, wat er van waar zooi zijn. Ik wist wel, dat er wat geweest waa, met een vrouw, doch dat had zich afge speeld vóór onze vriendschap. In zijn toelichting zeide hij dat hij d« motie indiende, omdat minister Hender son niet op bevredigende wijze op tal van vragen over de Engelsch-Russische on derhandelingen had geantwoord. Bij het verdere debat critiseerde 9ir Austen Chamberlain de slordige redactie van het Engelsch-Russische protocol be treffende het herstel der betrekkingen en de door Henderson bij de onderhandelin gen gevolgde methoden. Hij zeide dat deze in strijd waren met de waardigheid van Groot-Britannië en dat zij dat proto col bij voorbaat tot waardeloosheid ver oordeelden. De methoden van Henderson maken het immers zeker dat het protocol niet de uitkomsten zal hebben, op welk® de regeering hoopt. De volte face die Henderson, nadat de eerste onderhande lingen in Juli mislukt waren, ondernam, toen hij later de Sowjet-Unie zonder dat zij de geringste concessie had gedaan, tot hervatting der onderhandelingen uitnoo- digde was onvereenigbaar met de waar digheid en invloed van Groot-Britannië, besloot Chamberlain. Nadat Henderson geantwoord had, werd de motie met 254 tegen 167 stemmen ver worpen. als de anderen; en al was hij aan boord een „dienstklopper", aan wèl deed hij voor zijn kameraden niet onder in dan sen, lawn-tennis en pretjes. Toch klopte onder zijn uniform een hart met treurige herinneringen. Toen hij stil bleef staan zag ik, dat zijn gezicht veranderd' was: het stond bleek en stroef, als van iemand, die een slag had ontvangen, waardoor hem alle hoop ontnomen waa. „Wat scheelt er aan Jack," vroeg ik. „Koim, biecht eens op." „Niets kerel," antwoordde hij heeaoh. „Werkelijk niets." „Wat ik je zooeven van dat jacht heb verteld heeft je van atreek gebracht. Dat kun je niet ontkennen." Hij zag «mij aan. Ik merkte een harden trek om zijn mond. Hij wist iets omtrent dat geheimzinnige jacht, maar wilde het niet loslaten. De klank van een bel drong van het achterschip tot ons door en dadelijk daarop liep het scheepsvolk die richting uit, blijkbaar oon een of ander bevel te ont vangen. Wij bleven alleen over. „Waarom vertel je nu niets?" vroeg ik, mijn oogen op mijn vriend vestigend. „Ik zou zoo gaarne de beweegredenen we ten van dat bezoek in Livorno, en waarom ze de brandkast hebben opengebroken." „Hoe kan ik je dat vertellen?" vroeg hij. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Amna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.- Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f070, fi Modeblad reap. f 0.9S, f 1.25, f 1.25. f 1.35. Losse nos. 4 ct.; Ir. 9. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 59 en 412 Poat-Qlrorakening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingost. meded. (kolombreedte als redaetlon. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, ta huur) v. 1 t/aa 9 regels 40 ct.. elke regel meer lOot. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau r. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljsno. 4 et ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z 22 23.89 12.08 8.05 15.49 0.50 13.18 M 23 12.20 8.05 15.49 1.47 14.17 D 24 0.58 12.32 8.05 15.50 2.47 15.19 .W 25 2.16 12.44 8.05 15.51 3.53 16.27 D 26 3.32 12.59 8.06 15.51 5.01 17.32 V 27 4.48 13.17 8.06 15.52 6.02 18.30 Z 28 6.04 13.40 8.06 15.53 6.57 19.22 Licht op voor alle voertuigen: BümenhraS. De afsluiting van de Zuiderzee De zaak Giessen-Nleuwkerk. Kerstvacantle. Buitenland. De Engelsche arbeidersregee- rlng op de wip. de positie van die Duitsdie retgeertng den burgeroorlog lm China DE KONING OPENT ZELF DE VLOOTCONFERENTIE. Natuurlijk ls het het beste dadelijk Akkers Abdijsiioop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen looalsspoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reed» vergevor derd ts, ook. dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker'» Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan aithma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen vaa het slijm met P«r koker: M.5<UZ75,I4J0 Voor heit uiterlijk was hü «ven rrooUjk HET DEBAT IN HET LAGERHUIS OVER DE BETREKKINGEN MET DE SOW JET-UNIE. Nieuwe scherpe eritleh vaa Chamberlaln. De Woensdag in het Lagerhuis tegen de regeering ingediende motie van wan trouwen ging uit van het conservatieve lid Peter MacDonald. Er werd afkeuring in uitgesproken over d» achtelooze wijze waarop de regeering de onderhandelin gen over het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Sowjet-Rusland geleid had. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1