TWEEDE BLAD VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 GEMENGD NIEUWS Binnenland. Groote brand te Oegstgeest. Het Moembollenbeditff van de N.V. H. Homan A Oa ln de asch gelegd. Schade geraamd op een kwart mJllloen. Groote brand te Amsterdam. AUTO TEGEN TRAM. BEROOVIXG TE ROTTERDAM. WINKELDIEFSTAL. INTERNATIONALE BOEVEN. De inbraak bil den Maastrlcht- schen juwelier. Locomotief rijdt in een groep arbeiders. Vier dooden en acht gekwetsten. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. EEN KRANKZINNIGE? OPWINDENDE JACHT OP EEN MISDADIGER. Hü stond bekend! als een stil en oppassend man. Te Oegstgeest bij Leiden heeft Don derdag een brand gewoed van buitenge woon grooten omvang, grooter dan sinds menschenheugenis aldaar ooit is voorge komen. Omstreeks kwart voor drie hoorden werklieden en omwonenden een hevigen knal in de bollenbergplaats van de N.V. H. Homan Co. aan den Rhijngeester- straatweg, een gedeelte van den grooten weg, die Leiden met Haarlem verbindt. Tegelijkertijd zag men, dat het middelste gedeelte van het gebouw in brand stond. Het gebouwencomplex van de firma Homan bestond uit een groot, massaal voorgebouw, waarin o.m. de kantoorlo kalen waren ondergebracht, en daarach ter een zeer groote uit zandsteen opge trokken pak- en bergplaats. Voorts ston den ter rechterzijde verschillende kleine re gebouwtjes, terwijl juist op de afschei ding van het hoofdgebouw met de daar- achtergelegen bollenschuur ter linker2 zijde een kleine uitbouw was. In dezen uitbouw was de centrale verwarmings ketel aangelegd en het vermoeden bestaat, dat vonken uit dezen ketel gevallen zijn op nabij liggend hout en houtwol, die vlam vatten en in minder dan geen tijd het ge- heele gebouw in lichtelaaie zetten. Het hoofdgebouw en de daarachter ge legen bollenschuur bestonden uit twee verdiepingen en het geheel was volge propt met bloembollen, meest zoogenaamd najaarsgoed, vooral gladiolen en be gonia's. Voorts waren groote hoeveel heden turfmolm, houtwol en ander pak- materiaal in de gebouwen opgestapeld. Van den aanvang af was het te zien, dat aan blusschen van deze vuurzee niet te denken viel. Het geheele complex van tachtig meter lengte en zestig meter breedte was één brandende oppervlakte. Naar alle zijden verspreidde zich een von kenregen, die gevaar opleverde voor de omliggende panden, het woonhuis van den heer Nulle Sr. en de boerderij van den heer Zandbergen. Door de gunstige richting van den wind liep de villa van prof. Esscher minder gevaar. De brandweer van Leiden en die van Oegstgeest gaven met tien stralen water. Van de gebouwen van de firma Homan zelf zijn niet anders overgebleven dan de sterk gehavende voorgevel aan de straat zijde en een paar zijmuren, een en ander van het hoofdgebouw. Alles wat zich daar achter bevond is tot den grond toe afger* brand. De boeken uit het kantoorlokaal heeft men bijtijds in veiligheid weten te brengen. Persoonlijke ongelukken er waren ongeveer twintig arbeiders in een ander gedeelte dan dat waar de brand ontstond, aan het werk zijn niet voorgekomen. Vooral toen de duisternis was ingetre den, gaf het terrein van den brand een fantast'sch schouwspel. Over de schade valt uit den aard dsr zaak nog weinig te zeggen. Deskundigen taxeerden de gebouwen op 80.000 tot 100 000. Het hoofdgebouw was eerst twee jaar geleden opgetrokken. De waar- dé van den voorraad bollen enz. werd ge schat op ongeveer anderhalve ton, een bedrag, dat zeker niet weinig hooger zou geweest zjjn, indien de huidige prijzen voor het najaarsgoed niet betrekkelijk laag waren. Zoowel gebouw als goederenvoorraad waren verzekerd bij den Landbouw. Eerst laat in den avond kon de brand weer Inrukken. Donderdagavond te ruim half elf werd de Amsterdamsche brandweer gesigna leerd voor een brand in perceel Gelder- sche Kade 81, waarin gevestigd zijn de opslagplaatsen van tricotage en andere textielgoederen der fa. Jessaia Lissauer en Zonen. Toen de eerste brandweer wagen arriveerde, deed de bevelvoerende brandmeester onmiddellijk middel-brand seinen. De vlammen zaten in de 2e en 3e verdieping. Het zijn daar in de buurt oude huisjes en de vlammen hadden dan ook een gemakkelijke prooi. Weldra sloe gen zij door het dak en het alarm groote brand, dat gegeven werd, was alleszins i gerechtvaardigd. Van verschillende kan ten arriveerde het brandweermateriaal en met een groot aantal stralen werd het vuur bestreden. Van de uitgeschoten Magirusladder af werd het water in de 2 brandende verdiepingen geworpen, even als op de daken van de belendende per- ceelen. Plotseling ontdekte men, dat het ook in de kelder brandde. Door den lift koker was het vuur van de brandende verdiepingen in de kelder gevallen en vond ook daar gretig voedsel. Ongeluk kigerwijze bleken de buitendeuren die toegang tot de kelder gaven van zeer stevig maaksel te zijn. Na vergeefs te hebben getracht de deuren te openen, slaagde men er met behulp van de ram- meistaal in, ook in de kelder water te geven. Inmiddels was het vuur uit den kelder echter door geslagen naar de ge- Ulkvloersche verdieping en vandaar naar de eerste verdieping, die tot nog toe was vrijgebleven. Tegen 12 uur kon geseind worden, dat men de brand meester was. Jiet geheele perceel was intusschen uit gebrand. Een Nash-auto uit Noord-Holland is Donderdagochtend omstreeks half elf op den Leidschen straatweg bij het Wachtje tegen een blauwe tram gebotst. De auto, die vrij veej vaart had, is op de gladde rails bij het remmen, geslipt. De schok was zoo hard, dat de blauwe tram uit de rails schoot en er anderhalven meter naast kwam te staan. De auto werd aan de voorzijde platge drukt. Wonder boven wonder is de voor ruit heel gebleven; daardoor heeft de be stuurder geen zwaar letsel gekregen, Hij is alleen aan de bovenlip gewond. Het geheele tramverkeer was meer dan twee uur gestoord. Het werk trok veel bekijks. Het verkeer op den weg kon, na dat de geruïneerde auto ter zijde was ge zet, gewoon doorgaan. Woensdagavond en 's nachts zijn twee zeelieden, een Spanjaard' en een Neder lander, met twee vrouwen, oud 18 en 19 jaar, van wie de een reeds voor de twee de maal is getrouwd, op stap geweest. Zij hebben enkele café's en nachtgelegen heden bezocht, waarna zij per auto ver der zouden gaan. De Nederlander en de bij hem behoorende vrouw wilde even wel gaan loopen. De chauffeur vroeg om vooruitbetaling en toen bleek, dat de Spanjaard beroofd was. De chauffeur is dadelijk de 2 weggeloopenen nagereden en hij heeft de vier menschen naar het politiebureau gebracht. Daar werd in de kap van de Russische laars van een der vrouwen 6.50 aangetroffen, welk geld, naar haar bekentenis, van den Spanjaard was gestolen. Deze heeft echter 10 dolla/r in zijn bezit gehad. De rest is spoorloos verdwenen. Tot nader onderzoek zijn de Nederlander en de beide vrouwen daarop opgesloten. De 53-jarige vrouw, die uit den winkel van Vroom en Dreesmann aan de Kal- verstraat te Amsterdam een japon heeft trachten weg te nemen, is tot l1/» jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een vrouw uit Jupille (B.) heeft aan de Luiksche politie mededeeling gedaan, dat twee Italianen, die te Jupilie een inbraak pleegden, waarbij een nachtwaker doode- lijk werd gewond ook de daders zijn van de geruchtmakende inbraak bij den juwe lier H. Retera te Maastricht, waarbij de inbrekers zich meester maakten'Van gou den voorwerpen ter waarde 15.000. De Belgische'politie nam maatregelen om de Italianen aan te houden. Buitenland. Naar de spooi-wegdirectie te Essen mee deelt, is Donderdagmorgen even na 9 uur een locomotief, bij het station Mül- heim-Eppinghoven in den dikken mist in een groep arbeiders gereden .Vier ar- beidei-s zijn gedood en acht gewond. De gewonden zijn per auto naar een zieken huis te Müiheim vervoerd. Nader wordt gemeld, dat het aantal doo den intusschen tot zes is gestegen. Over den toestand van de zes gewonden is nog niets bekend. De officier van justitie is bezig met het verhoor van het locomotiefpersoneel. Woensdagnacht is een ernstig auto ongeluk gebeurd op den spoorwegover gang bij Rehain, op de lijn Falkenberg Wittenberg. Een auto, die blijkbaar voor den goederentrein uit Falkenberg den overweg nog wilde passeeren, reed met groote vaart door de reeds neergelaten afsluitboomen en kwam in botsing met de locomotief van den trein. De auto werd ongeveer 50 meter meegesleept en geheel vernield. Eén inzittende was op slag dood; de chauffeur heeft ernstige ver wondingen opgeloopen, terwijl de twee andere inzittenden er met lichte kwets uren zijn afgekomen. Reuter meldt uit Romney in West- Virginië: Een met een geweer gewapend man, die voor korten tijd een gevangenistraf van zes maanden ondergaan had wegens het in bezit hebben van een voorraad al coholische dranken, begaf zich Woens dag naar het huis van den vrederechter en schoot hem pardoes dood toen deze aan de deur verscheen. Daarop wandelde de man naar het huis van een ander in woner, die toevallig aan het ziekbed zijns vaders zat; de man werd door een schot door het raam gedood. De moordenaar ging toen terug naar de gevangenis waar hij den portier, die hem opendeed, doodschoot en bovendien drie vrouwen verwondde. De politie van Chicago is een opwin dende jacht begonnen, die, wanneer zij succes heeft, zal leiden tot het vangen levend of dood van een der gevaar lijkste misdadigers in de Unie. Men ver denkt zekeren Dane ervan, de aanstich ter en voornaamste medeplichtige te zijn geweest bij den moord te Chicago, ge pleegd op zeven bandieten, die naar een garage waren gelokt of met geweld mee gevoerd, daar tegen den muur gezet en afgemaakt met een machinegeweer. De ontdekking dat Dane hoogstwaar schijnlijk met dit geval te maken had ge had, geschiedde toevallig. Zaterdag 1.1. had Dane met zijn auto een klein ongelukje en een agent ge bood hem, stil te houden. Blijkbaar was Dane bang geweest, paar het politiebu reau te worden meegenomen, want hij be gon maar vast met het neerschieten van den agent, dien hij levensgevaarlijk ge wond op straat liet liggen. Hij ging er met zijn auto in razende vaart van door, maar reed tegen een boom en de wagen was verder onbruik baar. Dit was voor Dane geen beletsel om zijn vlucht voort te zetten. Hij hield een voorbijrijdenden auto aan en dwong den bestuurder, wien hij een revolver voorhield, hem zóó lang kris-kras door de stad te rijden tot hij zijn mogelijken vervolgers het spoor bijster had gemaakt De politie was inmiddels uit papieren, die zij in de vernielde auto had gevonden, achter Dane's adres gekomen en deed daar een inval. Wat zij vond was verras send. Zoo trof zij meer dan 325.000 aah geldswaardige papieren aan, die op 7 Nev te Jofferson in Wisoonsin waren ge stolen. Verder: twee machinegeweren, een jachtgeweer met afgezaagden loop, nog twee geweren, schietvoorraad en bommen met traanverwekkenden inhoud. De woning van Dane ligt in een der deftige buurten van Chicago en hij stond daar bekend als een stil en oppassend man. Ir. J. Lely, directeur der gemeente werken te Den Haag, heeft uit die functie ontslag genomen en is thans benoemd tot directeur hoofduitvoer der Zuiderzeewerken. Bij den bouw van groote zaken. Ten behoeve van den bouw voor de perceelen van de fa. Vroom Dreesmann worden te Eindhoven groote werkzaamheden verricht. Daar er groote vrees bestaat, dat de omliggende huizen zullen scheuren en invallen, heeft men ze dwars over de straat gestut. De Amerikaansche gezant de heer G. J. Diekema heeft een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam v.l.n.r. Jhr R. J. Six, mej. Mudig conservatrice, Jhr. D. O. Roell (conservator), echtgenoote van den gezant en de heer Diekema. Do vuurtorenwachters bij Brest zijn tengevolge van den hevigen storm zeven en twintig dagen geïsoleerd geweest. Met levensgevaar is de bemanning van de bark van de heer Coquet erin geslaagd de mannen behouden aan wal te brengen. Het reusachtige Engelsche luchtschip de R 100 heeft zijn proefvlucht met goed gevolg afgelegd. De machtige luchtreus a"kn de landingsmast. Begrafenis wethouder Heykoop. Onder groote belangstelling heeft te Rotter dam de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen wethouder A. Heykoop. De stoet voor het stadhuis.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5