Gesprongen Handen KONIIN's GELDERSCHE ROOKWORST BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Ingezonden medeöeeltng. (889) Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Binnenland. LUCHTVAART. SPOORSTRAAT - TELEFOON 9 De postvluchten naar en van Indië. De eerste IJszondag. eerste slachtoffer VAN het IJS. uit den trein gevallen. de verduistering van achttienduizend gulden. doodelijk verkeersongeval bij wageningen7. sleepschepen gezonken bij hansweert. een griezelige ontdekking. Noodweer boven Béziers. Een bomaanslag op den trein v. d. Britsch-lndischen onderkoning. Chineesch stoomschip vergaan. DRAISHIA-VANVALKEMBURG'S' A •VLEVERTR/ LEEUWARDEN' KERSTFEEST VIERING HET LOO. OP Evenals vorige jaren heeft de Koningin nu ook weer aan tal van personen op Het Loo en omgeving een Kerstfeest bereid. Vrijdagavond geschiedde dit aan het Uddele rmeer, waar in het theehuis een Kerstboom was geplaatst. Ruim 4 uur verschenen de Koningin en Prinses Juli- ana, toen de meisjes van de naai-en brei- vereeniging reeds hadden plaats genomen Er werden liederen gezongen, er werd chocolade gedronken, de Koningin en de prinses onderhielden zich met alle aan wezigen en allen ontvingen een aanden ken aan dit Kerstfeest. De arbeiders van Uddel en hun vrouwen ontvingen in het vereenigingsgebouw aldaar hun geschen ken en Kerstbrooden.Zaterdagavond werd het Kerstfeest gevierd in het Jagershuis te Gortel voor de arbeiders van Gortel en Niersenhierbij was ook Prins Hendrik tegenwoordig. Zondagavond werd op de zelfde plaats en wijze het Kerstfeest ge vierd voor de arbeiders van Elspeet. De officianten en het paleispersoneel van Het Loo ontvangen ook allen een geschenk. PRIESTERFEEST VAN DEN PAUS. Bij gelegenheid van het gouden pries terjubileum van den paus, zond de Ka tholieke Kamerclub Vrijdag j.L een tele gram, waarvan de vertaling als volgt luidt: De Katholieke leden van het Neder- landsche. Parlement bieden eerbiedig hun oprechte gelukwenschen aan bij gelegen heid van het heugelijke jubileum en her nieuwen de verzekering van kinderlijke onderdanigheid en onverbreekbare ge hechtheid aan den H. Stoel en aan Uwe Heiligheid. (w.g.) mgr. Nolens, voorzitter. Op dit telegram werd het navolgende antwoord ontvangen (vertaald): Vaderlijk gevoelig voor hulde, felici tatie en wenschen bij gelegenheid van gouden jubileum, dankt Zijne Heiligheid van harte allen en vormt ook zijnerzijds wenschen voor welzijn van uw personen en van uwe gezinnen, en zendt aan allen, uzelf in het bijzonder, specialen apostoli- schen zegen. (w.g.) Kard. Gasparri. NIEUW ZEEMANSHUIS TE IJMUIDEN. Onder groote belangstelling vond Za- te.rdag de officieele opening plaats van het nieuwe Zeemanshuis aan de Vis- schershaven te IJmuiden van de Veree- niging „Zeemansrust" te Amsterdam. BURGEMEESTERSJAAR WEDDEN IN NOORD-HOLLAND. Overal verhoogd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben een nieuwe regeling voor de jaarwedden der burgemeesters, secretarissen en ont vangers vastgesteld, uitgezonderd Am sterdam en Haarlem. De jaarwedden zijn in nagenoeg alle gemeenten verhoogd. Met de bezwaren van de gemeenteraden, waaraan de ontworpen regeling om ad vies was gezonden, is ten deele rekening gehouden. Voor gecombineerde betrek kingen van burgemeester en secretaris en voor ontvangers in kleine gemeenten zijn de bedragen iets lager gesteld dan aanvankelijk was ontworpen. De gemeen ten tot 20.000 zielen zijn naar het zielen tal ingedeeld' in negen klassen. De jaarwedden voor de burgemeesters zijn daarin 1500—1800, 2000—2400, 2500—8000, 8000—3600, 8500— 4200, 40004800, 4500—/ 5400, 50006000 en 5500—6600. Wegens hoogen levensstandaard, stedelijk karak ter, marktwezen enz. zijn sommige ge meenten in een hoogere klasse geplaatst dan het zielental meebracht. Voor Alk maar, Bussum, Haarlemmermeer, Den Helder, Velsen en Zaandam is de burge- meestersjaarwedde 8000, voor Hilver sum 10.000. De secretaris-wedden iets beneden die van de secretarissen. De jaarwedden worden genoten zon der aftrek van pensioensbijdrage. Bij Kon. besluit is de nieuwe regeling goed gekeurd. TEWATERLATING VAN DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". Het tiende door de Ned. Scheeps- bouwmij. voor de „Nederland" ge bouwd© mailschip. Prinses Juliana doopt de „Marnix". Een belangrijke gebeurtenis in de ge schiedenis van de Amsterdaimsche haven vormde Zaterdag de tewaterlating van het nieuwe mailschip voor de N. V. Stoom- vaart-Maatij. Nederland, de „Marnix van St. Aldegonde". Te meer belangrijk om dat prinses Juliana zich bereid had ver klaard de doopplechtigheid te verrichten, terwijl ook prins Hendrik gekomen was om van het groote evenement getuige te zijn. Zeker een bijzondere dag, deze, èn voor de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij., èn voor de „Nederland". De „Marnix" is het tiende mailschip, dat de Ned. Scheeps bouw-Mij. voor de Stoomvaartmij, Neder land bouwt, hetgeen op zichzelf reeds een vermeldenswaard feit is. Dat nu prinses Juliana zelve het schip doopte met den Daoz n 30-60 ro90ct.Tube80ct. Bl) Apoth.en DrogUten naam van den man, dien den Prins van 'Oranj© een vriend en steun was en die het „Wilhelmus" dichtte, stemde Zater dag tot dubbele verheugenis. Het nieuwe mailschip. De „Marnix" is een zusterschip van de „Johan van Oldenbarnevelt", die 1 Maart a.9. gereed komt voor den proeftocht en den 6en Mei naar Indië moet vertrekken. „Marnix" en „Johan" zijn de grootste, ooit op een Nederlandsche werf gebouwde schepen. De hoofdafmetingen van de „Marnix van St. Aldegonde" geven een indruk van dit enorme schip: Lengte over alles 185.50 M. Breedte op de buitenkantspanten 22.58 M. Hoogte van kiel tot A-dek 22.45 M. Het gewicht van het schip, zooals het op stapel stond, bedraagt ongeveer elf millioen kg. het zal, compleet beladen, 25.400.000 kg. bedragen. De „Marnix" kan 370 passagiers le kl., 281 2e kl., 64 3e kl. en 60 4e kl. vervoeren, in totaal dus 775 passagiers. De bemanning bestaat uit 844 personen1, zoodat het totaal aantal opva renden 1119 beloopt. De inrichting omvat muziek-, rook-, eetsalons, kinderkamers, luxe-hutten, kap salons, een winkel, gymnastieklokaal, zwembad en een personenlift voor de ver binding tusschen de verschillende dek ken. Het totaal aantal complete hutten is 345, er zijn 79 hadkamers en 69 w.c.'s. De snelheid van het schip kan. onge veer 18 mijl per uur bedragen. De stapelloop. In plaats van het werk was er nu Za terdagmiddag het feest van den stapel loop, waarvoor een buitengewone belang stelling bestond. Ondanks de hevige kou de, welke nauwelijks door den zonne schijn getemperd werd. Maar de vlaggen woeien vroolyk naar alle kanten en het Stafmuziekkorps, dat voor deze gelegen heid naar Amsterdam was gereisd, liet zich hooren. Kort na de aankomst op de koninklijke tribune stelde prinses Juliana het mecha niek in werking, dat de „Marnix van St. Aldegonde" van de heling deed glijden, terwijl het „Wilhelmus" w crk'onk. De Te Medan. Het achtste postvliegtuig op weg naar Indië is Zondag te Bangkok aangekomen. Het is gisterenochtend 6.30 uit Bang kok vertrokken en om 14.30 te Medan aangekomen. Alles was wel aan boord; heden gaat de reis verder. DE AMERIKAANSCHE EN ENGELSCHE LUCHTVLOTEN. Wie is de sterkste? Tusschen enkele militaire deskundi gen te Washington en Londen heeft zich een strijdvraag ontsponnen nopens de relatieve en absolute sterkte der weder- zijdsche luchtvloten. De Amerikaansche minister van oorlog heeft nu gisteren in een min of meer officieel getint commu niqué gezegd, dat de Amerikaansche luchtvaart ongetwijfeld sterker was dan de Engelsche en onmiddellijk na de Fran- sche kwam. In betrekkelyken zin was de Engelsche luchtvloot echter de doeltref fendste, want het nuttig effect van het luchtwezen hing af van de bewegings- en landingsvrijheid. Engeland nu had zes groote moeder-, schepen met een gezamenlijken inhoud van 115.000 ton, tegen de Vereenigde Staten slechts vier van 79.000 ton. VERMINDERING VAN HET AANTAL ONGELUKKEN BIJ DE ENGELSCHE LUCHTMACHT. Tengevolge van betere veilig heidsmaatregelen. Dank zij de invoering van den spleet- vleugel (slotled wing) en andere veilig heidsmaatregelen is het aantal ongeluk ken met militaire toestellen in 1929 met bijna 50 pet. gedaald in vergelijking met het vorige jaar, hoewel er veel meer ge vlogen is. Het aantal dooden is mét onge veer één derde verminderd. Het aantal ongelukken bedroeg in 1926 54 (85 dooden)1; in 1927 37 (54 dooden), in 1928 50 (76 dooden), in 1929 31 (42 doo den). Aan het gebruik van valschermen is het behoud van 16 menschenlevens in flesch champagne sloeg prompt tegen den dit iaar te dankei; geweest, boeg te pletter. Het schip was gedoopt. Zonder stoornis bereikte de „Marnix" het IJ-water. Rede M. C. Koning. De vermindering van het aantal onge lukken viel in een tijd waarin het mate rieel van 61 smaldeelen in 1926 tot 75 smaldeelen in 1929 vermeerderde. De nieuwe vliegtuigen zijn bovendien snel- De heer Koning van de Stoomvaartmy.j Nederland, voerde nu het woord, ln de -^e veiligheid heeft ongetwijfeld ook eerste plaats om prinses Juliana te dan- gewonnen bij de langzamer en zorgvul- ken voor het verrichten van de doop- uiger opleiding van de vliegers. Zij be- plechtigheid. I schouwen het vliegen nu meer als een Vervolgens richtte spr. woorden van vak dan als ontspannende sport en de d'ank tot prins Hendrik voor zijn tegen- roekeloosheid der vroegere qorlogsvlie woordigheid en daarna wendde de heer Koning zich in het Fransch tot den heer en mevrouw De Marnix de Saint Alde gonde (uit Brussel) en afstammelingen van St. Aldegonde en sprak daarna tot de heeren Goedkoop woorden van geluk- wensch en hulde, die eveneens allen gol den, die aan den bouw van het mailschip hebben meegewerkt. HET VIJFTTEN-DUIZENDSTE SCHIP VOOR DEN NIEUWEN WATERWEG. Het gisterochtend binnengekomen Ne derlandsche stoomschip Rijn, gekomen van Hango, was het 15.000ste schip in dit jaar, bestemd voor den Nieuwen Rotter- damsehen Waterweg. gers vindt geen bewonderaars meer. HET FIJNSTE 80 ot per pond Het retourvliegtuig tè AUahabadL Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht in gekomen, dat het postvliegtuig Zaterdag ochtend 6 uur uit Akyab is vertrokken en om 9.30 te Calcutta is aangekomen, komen. Een nader bericht meldt, dat het vlieg tuig om 11 uur 10 uit Calcutta is vertrok ken en 16 uur 20 te Allahabad is aange komen. Alles was' wel; de reis wordt voortgezet. Te Karatsji. Het vijfde postvliegtuig op den terug weg is Zondagochtend 6.15 uit Allahabad vertrokken en te 11.35 in Jodphoer aan gekomen, aldaar te 12.35 weer opgeste gen en om 16 u. te Karatsji aangekomen. Het vijfde retourvliegtulg te Bushlr aangekomen. Bij de K. L. M. is bericht binnengeko men, dat het vijfde retourvliegtuig te 5.50 uit Karatsji is vertrokken en te 10.20 te Djask is gearriveerd. Om 11.03 vertrok het van Djask en kwam te 15.42 te Bushir aan. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Elders in het land is men gelukkiger geweest dan wij in onze zoutwaterstad. Van overal komen beriohten van ge opende ijsbanen, stevig toegevroren grachten en dus.... van ijsvermaak. Hieronder geven we een bloemlezing uit de berichten die wij in het Maandag ochtendblad van „De Courant" vonden. Friesland genoot reeds. Talloozen hebben Zondag in Friesland van het ijs genoten op de ondergedoopen velden, die in spiegelgladde banen waren omgetooverd. Het wemelde er den heelen dag van de_ liefhebbers. Het ijs is echter nog lang niet sterk en menig stoutmoe dig rijder moest zijn roekeloosheid met een koude douche betalen. De Groningers halen hun hart op. De schaatsenrijders in Groningen heb ben Zondag hun hart kunnen ophalen. Reeds Zaterdag werd er hier en daar ge reden en Zondag toog men naar het Pa- terwoldsche meer en andere gelegen heden naar Helpman en Haren of pro beerde bet ijs van de grachten. Ook ln Drente ijsvermaak. Op verschillende plaatsen in de pro vincie Drente werd Zondag reeds druk schaatsen gereden. De Haarlemsche IJsclub geopend. De ijsbanen van de Haarlemsche ysclub aan de Kleverlaan waren Zondagmiddag geopend. Er was veel belangstelling. Te Amersfoort werd druk gereden. Zondagmorgen zijn de banen der Amersfoortsche IJsvereeniging aan den Bisschopsweg te Amersfoortvoor de leden opengesteld. Het ijs was ptachtig en er werd druk gereden. Te Hilversum is op de beide Wasoh- meren druk gereden. Op het meer achter Het achtste vliegtuig te Akyab. Bij de K. L. M. is voorts bericht inge-Pe;sonen ^noten van deze sport zonder stevig, zoodat de ijsvloer nauwe lijks de talrijke sohaatsenllefbebbers kon dragen. Een gedeelte van de baan moest worden afgezet. Dordrecht profiteert van de ijsbaan. De Dordtsche Sneeuw- en IJsclub heeft Zondagmiddag haar banen voor de leden opengesteld. Tienjarig meisje verdronken. Het eerste slachtoffer van het ijs is Zondag te Tholen gevallen. Toen om elf uur de tienjarige dochter van den melk- slijter Potter met haar twee broertjes op de z.g. Vest het ijs eens wilde probeeren, zakte het drietal er plotseling door. Het meisje trachtte zich nog aan de schouders van de beide knapen vast te grijpen, maar het mocht haar niet gelukken. Zij schoof onder het ijs en werd eenigen tijd later opgehaald. Een geneesheer paste nog kunstmatige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten. De twee knapen wisten den wal te bereiken en moesten Lijdelijk aanzien, dat hun zusje verdronk. Nog een slachtoffer. Gisterenmiddag om half vijf zakten twee jongens door het ijs op de Plant soengracht te Groningen. De heer J. Ba zuin, trambeambte, wonende Stadhouders- laan, begaf zich te water en wist één jongen te redden. Het kind deelde mede, dat nog een vriendje van hem door het ijs was gezakt. Bazuin begaf zich opnieuw te water. Juist, toen de politie kwam, stond Bazuin op het punt om te ver drinken. Twee agenten begaven zich tot hun middel ln het water en wisten met behulp van een ladder en een dreg Bazuin en het kind boven water te brengen. Het jon getje gaf helaas geen teekenen van leven meer. Twee doctoren hebben nog kunst matige ademhaling toegepast, doch slaag den er niet in de levensgeesten weder op te wekken. Het slachtoffer is de 9-jarige Frans v. Es. De heer Bazuin bleek geen nadeelige gevolgen van zijn moedige red dingspogingen te hebben ondervonden. Ernstig gewond. Gisterenochtend omstreeks half elf is een vijfjarig meisje, met haar moeder op reis naar Duitschland, uit een trein ge vallen. De medereizigers trekten de noodrem over, waarna de trein direct tot stilstand kwam. Het meisje werd bewus teloos langs de rails gevonden; het was zwaar aan het hoofd en armen verwond. Op het station Blerik verleende dr. Helle mond de eerste hulp; daarna werd het kind naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd. Er bestaat weinig hoop op levens behoud. Door een Haagschen kantoorlooper. In verband met de in Den Haag ge pleegde verduistering van 18.000 door den geldlooper L. van de Haagsche Bouw- Maatschappij, wordt nader gemeld, dat het bedrag van ongeveer 5000, hetwelk Zaterdag nog gevonden is, in bewaring was gegeven bij een juffrouw in Den Haag, een kennis van den heer W. Deze juffrouw is nu ook gevonden. Thans is nog ongeveer 2500 zoek. welk bedrag zich, volgens verklaring var den verdachte L., ook ten huize van deze juffrouw zou moeten bevinden, hetgeen echter, naar gebleken is, niet het geval was. Het plan van L. was, van Rotterdam naar Amerika te gaan. Met de helers, met wie hij het plan had opgemaakt, had hij de 18.000 moeten deelen. Als eenig mo tief voor zijn daad geeft hij op, dat hij geld wou hebben. Lanöbffuwstudent het slachtoffer. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer halfdrie, zijn te Wageningen de studenten der Landbouwhoogeschool, de heeren W. Koert, uit Middelharnis en J. B. Meijs uit Sommelsdijk, beiden 20 jaar oud, die zich per motorfiets naar huis begaven, op den grindweg naar Bennekom van den weg geraakt en ten slotte in een sloot terechtgekomen. De heer K. raakte onder den motor en werd er even later door drie arbeiders, die van Ede kwamen, dood onder uit ge haald. M. bleek zeer ernstig gewond te zijn; yy is in Ziekenzorg opgenomen. Bemanning met moeite gered. Zaterdagmorgen omstreeks halfacht zyn de sleepschepen „De Kei" en „Van Es", geladen met sodasulfaat, op weg van Gent naar Antwerpen beneden de haven van Hansweet voigeslagen en in diep water gezonken. De bemanningen, be staande uit 8 personen, zy'n met zeer veel moeite door de provinciale boot „Zeeuwsch-Vlaanderen" gered. De gered den zyn te Hansweert aan land gebracht. Gistermorgen gaf een tot dusver onbe kend gebleven man te Nijmegen aan een het Sp<wtpark hebben wel tweeduizend Zp'S?!" ZT" i T d°°S Tl Ock yerzoek deze ,m de Waal te werpen. De komen, dat het 8ste postvliegtuig Zater dagochtend 6 u. 30 uit Allahabad is ver trokken; te 11 u. 40 te Calcutta is aange komen en vandaar te 12 u. 45 gestart is het meer aohter de gasfabriek was vol. jongen nam de doos in ontvangst, doch voldeed niet aan de opdracht, maar open de de doos. Tot zyn ontzetting vond hy Leidsche IJsclub geopend. daarin h<ri lijkje van een pasgebored De banen van de Leidsche IJsclub zyn kind. De jongen begaf zich onmiddelliik voor Akyab waar het 16 u. 50 is geland. Zondagmorgen geopend. Het ys was vry naar de politie. Die zal pogingen doen Het weer was zeer slecht goed, maar over het algemeen niet hö- om den man op te sporen. Buitenland. Een waterhoos; dooden en ge wonden, Over de streek van Béziers, by Mont- pellier, is Zondag een hoos van water, sneeuw en hagel neergekomen, die tal van slachtoffers heeft gemaakt. Zondag om drie uur in den middag zy'n er twee oude huizen ingebtort, waarby de bewo ners onder de puinhoopen zyn bedolven, 's Avonds om tien uur waren er twee-en- twintig min of meer zwaar gekwetste menschen en een fijk uitgegraven. Om kwart over tienen bemerkte men een kind onder de puinhoopen. Het kon worden gered. De vader is omgekomen, naast de moeder, die ln het leven is gebleven. De belendende panden zijn ontruimd. Een gedeelte van de stad is in duisternis ge dompeld. Volgens een later bericht bedraagt tot dusver het aantal dooden vier, tien men schen hebben kwetsuren opgeloopen. Zy zyn naar het ziekenhuis gebracht, waar men hen in het leven hoopt te houden. Zeven dooden. De »Petit Meridionale bericht d.d. gis teren, dat er tot dusver zeven hjkenzyn opgedolven uit de puinhoopen van de twee huizen te Béziers. Er zyn elf men schen gekwetst. De slachtoffers zyn voor- namelyk Spanjaarden. Uit Nieuw-Delhi wordt geseind, dat op een trein, waarin Lord Irwin, de onder koning, en zyn vrouw zich bevonden, een bomaanslag ls gepleegd. De bom was op de spoorstaven gelegd en ontplofte toen de trein over die plaats heen reed. Het is goed afgeloopen, want slechts een beambte werd gewond. De aanslag geschiedde op 16 K.M. van Dehli, enkele uren vóór een conferentie tusschen den onderkoning en de nationa listische leiders. ^erst meende men dat de bom gewor pen was door een raam van het restau ratie-rytuig, waarin niemand was behalve de gewonde beambte, maar zooals gezegd bleek de bom op de spoorstaven gelegd te zijn. De deur van het restauratie-rytuig werd vernield. De onderkoning bevond zich maar enkele meters van het restau ratie-rytuig. De menschen aan het station meenden dat er een mistbom ontplofte. De kwetsuren van den gewonden be ambte zyn licht. De onderkoning heeft geen letsel gekregen. Een later telegram meldt nog, dat de trein, toen de aanslag gepleegd werd, met een snelheid van 80 K.M. in het uur reed. De locomotief reed zonder er hinder van te hebben" over de bom heen. Zfi werd tot ontploffing gebracht met behulp van een electrische leiding, die ongeveer 1 K.M. verder haar eindpunt had. Het restauratie-rytuig, dat als salon- rutuig voor den Onderkoning dienst deed, werd vrij wat beschadigd. De aanslag werd gepleegd terwyi het mistte en men meent, dat de Onderkoning tiet daaraan te danken heeft gehad, dat hy ongedeerd bleef. De trein kreeg niet de minste vertra ging en kwam precies op tyd te Delhi aan. Eén persoon gearresteerd. New-Delhi, 23 Dec. Gemeld wordt, dat ln verband met den bomaanslag op den trein van den onderkoning één persoon ls ge arresteerd. Meer dan 250 menschen ver dronken. Het „kleine Chineesche stoomschip „Lietsjiong" met een Ohlneesche beman ning en 250 Chineesche passagiers waar-, onder vrouwen en kinderen is te midder nacht tydens een hevigen storm vergaan kort na het vertrek uit een haven ln Kwangtoeng. Naar gemeld wordt zjfn slechts twee matrozen gered en zyn alle passagiers verdronken. DE JAARLIJKSCHE LOTERIJ IN SPANJE. Eerste prijs te Saragossa. De prijzen der jaarlyksche Kerstlotery, welke zooveel koortsachtige belangstel ling in Spanje pleegt te wekken, zyn thans gevallen. De eerste prys, welke niet minder dan 15 millioen peseta's bedraagt, viel op No. 53.453, het eigendom van een groep labrieksarbeiders te Saragossa. In het geheel werd er voor 80 millioen peseta's aan de lotery deelgenomen. DE GEVAREN VAN EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Vier dooden. Uit Madrid wordt gemeld, dat by een onbewaakten overweg naby Bajadoz een viachtauto door een trein werd gegrepen en over een grooten afstand meegesleurd. an de zeven inzittenden werden er vier gewofd ood en drie levensgevaarlijk

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2