E 3 smaakvol, degelijk, goedkoop. J. VAN WILLIGEN, Tweede Blad DAAR IS UIT 'sWERELDS DUISTERE WOLKEN.... VAN DINSDAB 24 DECEMBER 1329. STADSNIEUWS. Ome vroeger# stadgenoot, de heer Th. J. Regter, is met ingang ran 1 Jan. bevorderd tot eommies ter secretarie, afd. linaneiën, der gemeente Soest. Te Groningen slaagde 17 dezer onze vroegere stadgenoot, de heer J. Schreu- der aan het Instituut voor Doofstom men aldaar voor het diploma A, doofst, ond. (phonetiek methodiek, Fransche, Duitsche litteratuur doofst, ond. psycho logie). KERSTCONCERT „ARS ET LABOR". Naar wij vernemen, geeft de Mandoli neclub „Ars et Labor", directeur de heer Jao. Hertsworm, op den lsten Kerstdag, 's avonds 8 uur, een concert in het tehuis voor Ouden van Dagen aan de Kerk- graoht. HELDER'8 FANFARECORPS. (Directeur Th. C. Lugtenburg). Het eersta winter coneert Men schrijft ons: Zaterdagavond gaf bovengenoemd mu- Mekoorpg in de groote zaal van „Casino", haar eerste winterconcert, met medewer king van de tooneelvereenlging „Excel sior". dir. W. J. Sanders. Het ooncert stond artistiek op hoog peil; het ge presteerde zal voor directeur en leden zeker een aansporing zijn op het ingesla gen pad voort te gaan. Te meer als men bedenkt dat 0 van de 8 nog. een eerste uitvoering beleefden. Nu omtrent een jaar geleden woonden we een dergelijk ooncert van het oorps bij, naar aanleiding waarvan wij over de goede hoedanigheden van het corps en zijn leider schreven. We kunnen dat na het gehoorde van Zaterdagavond weer herhalen; ook thans had de heer Lugten burg het zich niet gemakkelijk gemaakt. Dank zij lang en onvermoeid studeeren is hij er zelfs in geslaagd een correcte wedergave te geven van de „Suite Oriën tale" van Franois Popy, voor Fanfare in de eerste plaats een moeilijke opgave. Ook de andere nummers werden met volle toewijding ten gehoore gebraoht, technisch goed vertolkt. Na het welkomstwoord van den voor zitter, die de verrichtingen van zijn corps in het weldra afgeloopen jaar in het kort releveerde waaruit bleek, dat er in velerlei opzicht heel wat gedaan is opende H.F.C. met den Radetzky-marsch van Johann Strauss (n.b. den vader van den Walskoning, die leefde van 1804 tot 1849), waarop volgde de forsoh en brillant geschreven ouverture „Myriam" van audefroy. Daarna kregen we een solo voor bariton: „Rachel", fantasie-mazurka van Marsal. De solist, de heer Boots man, deed dit hoewel hij o. i. nog wat meer had kunnen uitkomen op ver dienstelijke wijze, in goede voordracht en behoorlijke techniek. Ketelbey's „Op een Perzische markt",, waarin op zeer karakteristieke wijze het gedoe op een markt in het Oosten geïllustreerd' wordt, was het 4de nummer, voor de pauze be sloten door een duet voor 2 pistons, dQor de heeren J. en A. Bmul en zonder bege leiding uitgevoerd. Het geluid van een der solisten was iets te beknepen, maar de jongste van het tweetal (eerst 18 jaar oud) belooft nog heel wat te worden. Na de pauze volgden de Florentiner-marsch van Julius Fu<?ik (ook bekend door eëhige mooie walsen); daarna de suite van Popy en tot slot „San Lorenzo" marsch van da Silva, gevolgd door de „Internationale", geestdriftig door het publiek meegezongen. Daarna vergastte ..Excelsior" ons op een tooneelstukje in een bedrijf „De Aardschok", wat we nog al eens hebben zien spelen. Een amusant familietafereel met aardige verwikkelingen en geestige situaties. Het werd knap gespeeld en geestdriftig toegejuicht. Na afloop het was bij twaalven dankte de voorzitter „Excelsior" voor hun spel en belanglooze medewerking; een aardige afwisseling aan dezen kunst avond gevende. Vermelden wij nog dat in de pauze hel groote restant steunbons finaal van de hand ging, welke mededeeling met veel applaus vergezeld ging. ROSE-MARIE. Goed-verzorgde uitvoering. Een publiek dat zich amuseerde. Het gezelschap Schakels en Gosschalk heeft Zondagavond in Casino een goed verzorgde uitvoering gegeven van het veel besproken „Rose-Marite", en aange zien de uitvoering gedurende de beide Kerstdagen herhaald wordt, meenen wij onzen lezers, vooral ook de lezers buiten Den Helder, een dienst te bewijzen door hen van dit uitvoering een en ander te vertellen. „Rose-Marie" is een zoogenaamde „re vue-operette", d.w.z. men heeft in de ope rette diverse revue-tafereelen ingelascht, Men heeft hiermede dus bereikt, dat, naast een min of meer aaneengeschakeld geheel hetgeen een enkele revue niet bezit men ook de oogstreelende tafe* reelen der revue krijgt. Het stuk is be werkt naar Amerikaansche gegevens en al dadelijk valt de zeer typische inleiden de muziek op, ingezet door een solo van onzen plaatsgenoot L. van den Bogaerde, •uudsk, die rkythadMk zeer eigenaardig is en ook een heel bizonder cachet heeft. Deze muziek is bewerkt door den kapel meester Agsteribbe. Zooals wij zeiden, was de uitvoering zeer goed verzorgd. Trouwens, van dit ge zelschap waren wij eon goede verzorging gewend. Het troepje bestaat momenteel uit 20 personen, waaronder de gebroeders Schakels bekend als goede komieken. Vooral Frits Schakels, die hier de rol van Herman, den Geweldige, heeft, bracht door zijn geestig gezicht en de mimiek, die hij daarmede weet uit te drukken, de toehoorders den geheelen avond aan het lachen. Tenslotte begonnen ze al bij voor baat te lachen als ze het puntje van zijn neus zagen. Met Hendiette Blazer gaf deze Frits Schakels verschillende aardi ge, grappige scènes. De rol van Rose- Marie werd vervuld door Fientje Marme- lo, die zich daarin een uitstekende zan geres toonde. Haar partner-verloofde, Jim Keynon, was Frans Renard. Eddy Scha kels fungeerde als sergeant der bergpo- litie, die met den Zwarten Adelaar, den Indiaan, allerlei grappige scènes had. Verder waren er nog Hawley, de bont handelaar (Joha) en Emile, Rose-Marie's broer (Tommy Bouman), alsmede Kitty Bell als de gouvernante Etiie Brandes. Wh noemden nog niet Wanda, delndiaan- sche danseres en willen daaraan een spe ciaal woordje wijden, omdat het jonge meisje, dat deze rol, vertolkte (Agnes Spaans) die geheel onvoorbereid op zich i nomen had tengevolge Van het ieit, dat lorencetta, voor wio ze bestemd was, ziek was geworden. Daar het hier een der hoofdrollen betrof, mag wel eens ver meld worden, dat zij er zioh uitstekend doorheen sloeg en wol niemand ln de zaal gemerkt hoeft, dat hot hier eon on voorbereide taak was. Zij hnd trouwens haar figuurtje ook mee, en wist haar sier lijke toiletjes goed te dragen. Ons dunkt, de directie kan tevreden zijn over deze „noodhulp". Oostuums en décors waren zeer smaak vol. In het laatste gedeelte droeg bijvoor beeld Rose-Marie een struisveerenoos- tuum, dat oorspronkelijk gedragen is door niemand minder dan Mistinguett; ook het bruidstoilet was schitterend, evenals trou wens de mode-revue, de bontscène, ja wat al niet. Bovendien waren er scènes inge- Jascht als de grappige geestenscène waarin tenslotte Herman, do praatjes maker, zioh nog het moedigste gedroeg toen stoelen en tafels begonnen te dan-* sen, de totemscène onder leiding van Wanda, waarin de dames lichtgevende oostuums droegen, die ln de duisternis van het tooneel een eigenaardig effect maakten, enz. Vermelding verdientwij kunnen slechts hier en daar een greep doen uit het vele de aardige vondst van het refreintje, waar men toch evenwel de zaal niet mee kon krijgen ('t is ook nog al wat om op je stoelen te moeten op en neer wippen), de sierlijke gavotte van Rose-Marie en de dames, de geestige zoencou pletten van Herman (Frits Scha kels) en Jane (Henriette Blazer), het smeuiïge ruzietje dezer jonggehuwden in den modewinkel, enz. Tot slot en we kregen de volle maat, want eerst te half twaalf kwam het einde werd een speciaal complimentje ge braoht aan het orkest. Dit bestond name lijk, behalve den kapelmeester, uitslui tend uit Heldersche musici, die prima vis ta deze muziek van het blad moesten spelen en slechts enkele aanwijzingen kregen betreffende herhalingen en tempi enz. Ook wij willen gaarne onzerzijds een woord van hulde aan hun werk brengen. Hopen w;j, dat de beide Kerstdagen nog velen dit aardige stuk zullen gaan zien! TOONEELAVOND „VOLKSONDERWIJS". De vereeniging »Volksonderwys«, had gisterenavond eeD tooneelavond georga niseerd, met medewerking van de tooneel- vereeniging »Tavenu«. De Heldersche Orkestvereeniging verleende eveneens hare medewerking. De »Casino«-zaal was goed bezet. De voorzitter der afdeeling Den Helder van Volksonderwijs, de heer Marinus, sprak een kort openingswoord. Ik mag, aldus de heer Marinus, slechts 5 minuten het woord voeren, ik moet dus beknopt zijn. Ons bestuur heeft gemeend een propfi- ganda-avond te moeten beleggen en »Tavenu« en de Heldersche Orkestver eeniging waren zoo welwillend ons te steunen. Zooals u allicht weet, ls »Volksonder- wijs« een vereeniging, die in haar banier schrijft de belangen van het «volksonder wijs* en tevens strijdt voor de openbare school. Niet dat wij hier ter plaatse zooveel strijd hebben te voeren, maar er zijn streken ln ons land, waar dit wel zoo is. Onze vereeniging tracht dozen strijd zooveel mogelijk te steunen. Onze vereeniging telt thans 60.000 leden en wij moeten het als een plicht besohouwen het hoofdbestnur een Kerst- gave van 10.000 nieuwe leden te doen, zoodat, wanneer de seoretaris zijn boeken over 1929 afsluit, bij ziet, dat bet ledental boven de 60.000 is. Onze plaatselijke afdeeling telt 600 leden en wij zouden er graag 800 bij willen hebben. De vereeniging heeft voor verschil lende belangrijke dingen op onderwijs gebied gearbeid. Zy heeft geyverd voor den 7-jarigen leerplicht, in 1920 is deze tot stand gé- komen, de positie van het niet-leerplichtlg kind had haar aandacht. Onze afdeeling heeft geprobeerd eon fröbelschool in Tuindorp te stichten, hier omtrent is reeds een adres aan den Raad gezonden, zy heeft ook haar steun ge geven aan het oprichten van een school voor buitengewoon onderwas, welke school voor onze plaats zeer zeker een aanwinst is. Volksonderwys organiseert schoolreis jes, tooneelavonden, echter met behulp van anderen, enz.- De oontributie is f 1.44 per maand! Wat zeg ik per jaar, dat is dus 12 ct. per maand. Wy hebben de contributie zoo laag gesteld, opdat een ieder lid kan worden. U begrijpt natuuriyk wel (nog steeds is de beer Marinus aan het woord), dat deze avond heel wat van onze kas vergt, en nu hqbben wy hier een zilveren hor loge, een bloembak, een schemerlampje, en nog een paar kleinigheden, en nu zullen wy straks heel geruischloos u een steunbon trachten teverkoopen. Ukrygt dan de voorwerpen niet als prijs, maar als premie. Ik hoop, dat u onze steun bon met graagte koopt. Wy hebben 600 steunbonnen en zyn er dus 800 te kort, maar we hadden geen tyd om er meer te maken. Voor degenen die geen steunbon hebben kunnen krijgen, hebben we by de uit gang van die mooie buBjes, en als u daar iets ln wilt doen, dan steunt u ons streven. >Tavenu« veerde hierna op »E#n groote nul«. Dit tooneelstuk is kort geleden ook opgevoerd. Wy verwyzen biervoor dus naar de recensie, die wy er toen van opnamen. De opvoering viel ook nu zeer ln den smaak, berhaaldeiyk klaterde het lachen op, waarvan hoofdzakeiyk deheerSchcl- linger de oorzaak was. De Heldersche orkestvereeniging, onder leiding van den heer Jac. Hertsworm, zorgde voor pittige muziek tydens de ent re act es. Even voor het derde bedrijf aanving, betrad de voorzitter nogmaals het po dium em de tooneelvereenlging »Tavenu« zoowel als de Heldersche Orkestvereen. te bedanken voor hunne bereidwilligheid om dezen avond zoo schitterend te doen slagen. De souffleur, dlo gedurende het spel van »Tavenu« ook een zware taak te vervullen had, kreeg van den heer Ma rinus een extra bedankje. STEDELIJK MUZIEKKORPS. Ooncert van Kerstliederen op Woens dag 25 December (le Kerstdag), des mor gens 8.30 in de muziektent, Jullanapark. WEDER EEN OONCERT VAN DEN HEER KRIJGSMAN. De Nederlandscho Blindenbond zegt steun toe. Onze blinde stadgenoot^ de heer A Krijgsman, heeft de volgende circulaire verzonden: Tot nog toe is ondergeteekende er steeds in geslaagd, eens per jaar een openbare uitvoering te doen plaats heb ben. Deze is nuttig voor de deelnemende leerlingen, omdat zy daardoor leeren hoe zq zich voor het publiek moeten bewegen en daardoor vry'er in spel en optreden worden. Noodig is zulk een uitvoering om de belangstelling van het publiek De eigenschappen Hier, in het rumoer van een modern drukkersbedrijf, waar de zetmachines hun eentoonlg getik doen hooren, waar de sny'machines met hun geklikklak en de snelpersen met hun wielgeratel onrust brengen, iets te schrijven over „het Kerstfeest", schynt een onmogeiykheid. Voor het Kerstfeest, meent men immers, dat noodig is, een bepaalde sfeer. Vandaar bet gedempte licht in de étalage's, de stille, feesteiyke stemming in huis, door Kerstboomen, door hulsttakken, door Alles, behalve door luidruchtigheid. Als er één feest is, dat met weinig lawaai gevierd wordt, dan is het het Kerstfeest en de teekenaar wist ook in zyn teekening die Bfeer te leggen. Een klare sterrennacht, boven een witbesneeuwde wereld. Achter de roerlooze zee en de slapende dijk, de droomende huizen, onder hun witte vacht. En als een symbool, de ster, die de Wyzen uit het Ooston, naar de plaats bracht, waar het Kindeke geboren was. Wel wordt het kerstfeest de laatste jaren hoe langer hoe meer gevierd. En zelfs ln café's, schouw burgen en bioscopen meent men op bet sentiment van de bezoekers te moeten werken, door het plaatsen van kerstboomen, of het omfloersen, met rood papier, van de lampen. Toch is het kerstfeest niet de stemming van wat teer licht, niet de ontroering van een schoon lied, niet het feest van een rijk getooide kerstboom, die er met zyn vlammende kaarsentongetjes zoo heel huiseiyk en gezellig uit kan zien. Neen, wie kerstfeest vieren wil, die trekke zich wel terug uit het rumoer van de wereld, en zoeke de stilte, maar dan de stilte van eigen binnenkamer, om daar te bepeinzen het wonder van de Christusgeboorte. En die vrage zjch af wat dit voor hem te beteekenen heeft. Dan kan het gebeuren, dat, zooals onze stad genoot de heer Brasser het dezer dagen in een artikeltje zoo kernachtig uitdrukte, hy niet wat aan het kerstfeest doet zooals men dat tegenwoordig pleegt, te zeggen méér, dat het kerstfeest iets aaa hem doet. onzer meubelen zijn: WESTSTRAAT 87-92. voortdurend gaande te houden, voor de muziek in het algemeen en voor het blin- denvraagstuk in 't bizonder. Gelukkig mag ik mij nog verheugen in de sympathie van velen, dit bhjkt wel uit het feit dat my reeds van verscheide ne kanten de vraag bereikte, hoe het komt dat er nog geen uitvoering was. Ik heb nu, vertrouwende op de volle medewer king van U allen de uitvoering vastge steld op 16 Jan. 1980 in Casino. Voor een afwisselend programma wordt gezorgd* o.a. zal het dubbel mannenkwartet Inter Nos, Dir. A. J. Leewena, welwillends medewerking verleenen. Zal echter deze avond in alle opzich ten slagen, dan heb ik daarvoor Uw aller medewerking noodig. Er zyn n.1. zware kosten aan verbonden die alleen door voldoenden kaartverkoop kunnen worden bestreden. Wanneer deze dus strak» be- gint, toont dan daadwerkeiyk Uw belang stelling door my te helpen dezen verkoop zoo hoog mogelijk op te voeren. Alleen by dekking der onkosten zal het mogelijk zyn dezen jaariykschen avond in stand te houden. Ik hoop tJ met dit kort woord voldoen* de te hebben opgewekt om Btraks voor my te doen wat ln Uw vermogen ia. Met dank voor Uw gewaardeerde aan dacht. A. KRIJGSMAN, Muziekleeraar. Gaarne ondersteunen wy dit verzoek en wekken ieder op door het koopen van een of meerdere kaarten den heer Krijgs man te steunen. Ook de Nederlandscho Blindenbond heeft, evenals verleden jaar, wederom zijn steun en medewerking toe gezegd. KERSTTABLAU „KLEIN KRAS". Evenals vorige jaren, heeft de heer Pluylaar, eigenaar van het bekende café „Klein Kras" op het Koningsplein een Kersttableau in zyn zaak gemaakt. Dit keer is het een wintergezicht op een dorp, de ramen der huizen worden gevormd door rood' vloeipapier, en "s avonds, wanneer het licht er door schynt, maakt het een prachtigen indruk. Een eiectrische waaier doet sterretjes watten, die aan draden geregen zyn, heen en weer dwarrelen, hetgeen het effect nog verhoogt. EEN TWEETAL AANRIJDINGEN. In de v. Limburg Sttrumstraal Zaterdagmiddag heeft er op den hoek v. Limburg Stirumstraatv. Hogendorp- straat, een aanryding plaats gehad. Een tweetal fietsrijders week naar links uit, voor een in de eerstgenoemde straat spe lend kind. Ongeveer op hetzelfde mo ment kwam er uit de v. Hogendorpstraat een slagersjongen, eveneens op de fiets, die tegen een der fietsrijders, zekere B. H., aanbotste. Deze botsing was zoo he vig dat H. met fiets en al over den kop sloeg en bewusteloos bleef liggen. De jongeman werd een groentenhal binnengedragen, en kon nadat hy tot be- wustzyn gekomen was, zonder hulp naar huis gaan. Gistermiddag kon hy echter niet naar zyn werk, vanwege tamelijk ernstige pyn in een van zy'n beenen. In de Spoorstraat Gisterenmiddag had een aanryding plaats in de Spoorstraat, hoek P. H. Laan. Daar werd de fietsrijder Ph. aan gereden door een vraohtauto van den heer In 't V., van Breezand. De fiets werd totaal vernield, doch wonder boven won der kwam de fietsrijder er zonder kleer scheuren af. Ook de motorkap en de kop lampen van de auto bekwamen schade. De aanryding, die om ongeveer 4 uur plaats had, trok een enorme massa nieuwsgierigen, die door de politie wer den aangemaand tot doorloopen. Julianadorp. Het bouwen van een nieuw woonhuis voor de fa. Roozing te Heemstede op de boerderij „Jikke'slHoeve" aan de Doggers vaart, is opgedragen aan den aannemer D. de Graaf Jz. aan de Kortevllet te Koegras. Het bouwen van een nieuw woonhuis voor den heer O. Bakker te Koegras, op een perceeltje grond in de Friesche buurt, aan de Kortevliet, is eveneens opgedragen aan den aannemer D. de Graaf Jz. Het maken van twee betonbrugeen, over den Middenvliet to Koegras, één voor de Gebroeders Tromp en één voor de fa. Zeegers te Lisse, is opgedragen aan den aannemer J, de Graaf te Juliana dorp. Callantsoog, KERSTFEESTVIERING. De Kerstfeeatvierlng zal ln deze ge meente plaats hebben op Woensdag 25 December a.s., namiddags 7 uur, ln do Nederduitsch Hervormde Kerk. Voorgan ger zal zyn de Weleerwaard# keer Da. va* DJjio uit S«k*g*a. 1. Stille Nacht Gübcr. 2. Allen danken God. 3. Eerc zij God Schülz 4. Sweet belle Mahon*. 5. Dankgebed Valerius 6. .Hymne Beethoven 7. Einzug de» Herren Hïndel 8. Ave Verum Mozart 9. Schilfers Sonntagaüed.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5