deelt, is het stoomschip „Madloen" in de Roode Zee op 8 mijl van Djeddah op een rif geloopen. De pelgrims aan boord zijn door het stoomschip „Ahreus" van de Holt Line overgenomen en sullen te Djeddah worden geland. Voor de bemanning van de „Madioen" bestaat geen gevaar. Het schip zit vast op het rif. I Nader deelde de reederiJ nog mee, dat alle 384 pelgrims zijn geland. Van andere zijde wordt nog gemeld: De „Madioen" is gebouwd in 1918 en is 6808 ton bruto groot en 4305 ton netto. Er is een bergingsboot naar de „Madi oen" toe. De zee is zeer kalm. DE ONTPLOFFING TE IJMUIDEN. Gisterochtend is de 24-jarige monteur Jordaan, te Haarlem, die Zaterdag bij de ontploffing aan de stikstoffenfabriek te IJmuiden ernstig verwond was, in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overleden. Hij was ongehuwd. HET AUTO-ONGELUK BIJ MAARSBERGEN. Ook de vader aan de brand wonden overleden. Nader meldt men: De bestuurder van den auto, mr. J. O. Post, uit Bussum, is vannacht in de rijks klinieken te Utrecht aan de opgeloopen brandwonden overleden. Hij was 61 jaar oud. EEN KERSTBOOM IN BRAND. In de Ned.-Herv, Kerk te Wartena. In de overvolle Ned. Herv. Kerk te Wartena is Woensdagavond een der Kerstboomen in brand geraakt, toen de echtgenoote van ds. Bruins bezig was een Kerstverhaal te vertellen. Ondanks de aanmaningen tot kalmte van den predi kant, drongen de aanwezigen op naar den uitgang, waarbij eenige vrouwen onder den voet werden geloopen. Een der aan wezigen sloeg eenige kostbare beschil derde ramen stuk om den rook een uit weg te geven. Met emmers water en een brandspuit werd het vuur gebluscht. Het kerkgebouw is inwendig nog al be schadigd. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Donderdagnacht te kwart over 12 werd op den Kennemerstraatweg bij de Heilo'er brug te Alkmaar een man bewusteloos en bloedend verwond, op den weg gevon den. Het bleek een man uit Uitgeest te zijn, die waarschijnlijk op de treeplank van een personen-auto heeft gestaan en bij het nemen van de bocht daar is afge vallen. Waarschijnlijk is de op den weg liggende man daarna nog aangereden door een autobus van den Stadsautobus dienst. Hij is in levensgevaarlijken toe stand per politiebrancard naar het St. Eiisabethgesticht vervoerd. DE VERDUISTERING VAN ACHTTIENDUIZEND GULDEN. Langzamerhand komt de politie erach ter, waar het geheele bedrag van 18.000 is gebleven, dat is verduisterd door den kantoorbediende L. ten nadeele van de Haagsche Bouw-Maatsohappij. Eenige dagen geleden was nog 2500 zoek; daar na is gebleken, dat de verdachten met dit geld verscheidene door hen gemaakte schulden hebben betaald. Ook hadden zij snuisterijen gekocht, verder een schilde rijtje, sigaren e.d. De verklaring van een der verdachten, dat hij geld, in een tasch verborgen, zou hebben weggeworpen, is gebleken een praatje te zijn. Van een bedrag van on geveer 1000 weet men nog niet, hoe het besteed is. WINDSTOOT. Auto tegen een boom verbrij zeld!. Marechaussee van het paard gewaaid. Op den Maastrichter weg bij Roermond is, naar de Nieuwe Venlosche Crt. meldt, Donderdag bij een plotselingen windstoot een auto van den heer D. uit Rotterdam tegen een boom verbrijzeld. De wagen, waarin voorts nog 3 kinderen zaten, kwam van Echt. Na enkele malen nabij Hattem te zijn rondgedraaid, sloeg de auto tegen een van de boomen. Hij werd geheel ver nield. De kinderen en de bestuurder kwamen er ongedeerd af. Eenige meters verder was een mare chaussee van het paard gewaaid. DE LAATSTE TOEVLUCHT. A. J. v. B., nu 30 jaar, had eenige jaren geleden nog een behoorlijke betrekking. Toen is hij gaan dwalen en aan lager wal geraakt. Drie maanden geleden is hij uit de gevangenis ontslagen; hij wist niets te doen en werd landlooper. Den laatsten tijd* was een spoorweg wagon hem 's nachts een toevlucht, maar hij werd er uit verjaagd. Toen nam hij wat stroo weg uit een wagon, pakte een dekzeil mee en richtte daarmee een wa terleidingbuis op het land naast den Pie- ter de Hoochweg te Rotterdam tot een hutje in. Totdat ook daar het noodlot hem achtervolgde; Zondagavond is hij wegens landlooperü opgepikt. DEENSCH VRACHTSCHIP AAN DEN GROND. Door Dultsche sleepbooten vlot gebracht Woensdagavond 11 uur is het Deen- sche vrachtschip „Laura Maersk", gela den met graan, op weg van Rusland naar Embden tusschen Rottum en Schiermon nikoog aan den grond geloopen. Het Duitsohe stoomschip 3Ien.es", dat zich in de nabijheid van het gestrande sohip b,e vond, heeft, daar dit laatste geen radio- aan boord had, draadloos noodseinen ge- geven. De reddingboot „Hilda" uit Oostraa- horn is daarop uitgevaren, terwijl de sleepboot „Oceaan" van de fa. Doeksen te Terschelling eveneens ter assistentie uitvoer. Het mocht den beiden schepen echter niet gelukken het in nood verkee- rende schip te vinden, zoodat zij tegen den morgen onverrichterzake zjjn terug gekeerd. Donderdagmorgen te 11 uur kwam een ter het bericht binnen, dat twee Dultsche sleepbooten van de „Bugsier-Geseli- sohaft" uit Hamburg met het schip con tact hadden gekregen en onmiddellijk pogingen in het werk hadden gesteld om het schip vlot te brengen. Nader wordt gemeld, dat bet gestrande Deensche stoomschip „Laura Maersk Donderdag te 8 uur door de beide sleep booten vlot gebracht is. Daar de kolen- voorraad van het schip uitgeput is, wordt het naar Embden gesleept. Buitenland. DE MOORDENAAR VAN RADITSJ. Tot 35 jaar gevangenisstraf veroordeeld Het Hof van Cassatie heeft in hoogste instantie bet vonnis bevestigd1, waarbij Punitsja Ratsjitsj, de moordenaar van Stefan Daditsj, tot 33 jaar gevangenis straf is veroordeeld. Geheimzinnige moorden en roofovervallen. Een zonderling verhaal De B. Z. a/M. meldt uit New York: De politie te New York heeft na onthul lingen door een politiespion een over het geheele land verbreide organisatie van beroepsmoordenaars ontdekt, die haar hoofdzetel te Chicago had, en welker beschermheer de stedelijke rechter van New York, Albert Vitalt, was. Door deze ontdekking begint de geheimzinnigheid rondom tallooze moorden, bomaanslagen en roofovervallen te New York en te Chicago te wijken. Op 9 December publiceerden de bladen te New York het alarmeerend bericht, dat bij het gala-diner, dat de Democra tische club van het stadsgedeelte Bronx den herkozen rechter Vitalt aanbood, een bende van 7 misdadigers, het dinerge zelschap, bestaande uit 30 personen, met revolvers bedreigende, gedwongen had tot afgifte van alle geld en sieraden. Langzamerhand lekten allerlei geheim zinnige berichten over dezen maaltijd uit, o.a. dat 7 vroeger veroordeelde misdadi gers zich onder de gasten zouden hebben bevonden. Het werd bewezen, dat de overval georganiseerd was. De president van de club, een rijke Italiaansche groot handelaar in fruit, bevond zich in finan cieels moeilijkheden. Hij had aan een misdadiger te Chicago schriftelijk beloofd 10.000 dollar voor de hoofden van twee bendenleiders te New York te betalen. De gehuurde moordenaar kweet zich van zijn taak, doch ontving slechts 5000 p.st. Hij dreigde met een publicatie, wanneer hij de overige 5000 p.st. niet betaald kreeg. De club-president Terranova, die tege lijkertijd lid van de misdadigersbende »Union Ciciliano Nationale» is, noodigde den moordenaar aan den feestmaaltijd bij Vitalt, met de mededeeling hem het geld daar te zullen betalen. De misdadigers drongen evenwel de eetzaal binnen en bestalen de aanwezigen. Terwijl echter te 4 uur het geld en de sieraden aan den stedelijken rechter werden teruggebracht en aan de verwonderde gasten weer wer den uitgereikt, bleef het moordcontract dat de eeregast uit Chicago had meege bracht, spoorloos verdwenen. Vitalt en zijn misdadigersvrienden waren aan de comedie medeplichtig geweest. De geheime politie heeft nog meer materiaal verzameld, waaruit blijkt, dat de president van de club Terranova, zeer bevriend was met Vitalt, dat hij zeven maal gearresteerd en veroordeeld was, en dat de zgn. democratenclub, waarvan Vitalt beschermheer was, 820 vroeger veroordeelde misdadigers onderzijn leden telde, dat Vitalt tot de vrienden van den beruchten Rothstein behoorde, een ver moorden millionnair en bendeleider, en dat hij aan Rothstein 19.000 dollar speel schuld had. Hoever de onthullingen zullen gaan, hangt thans van de politie-autoriteiten en rechters in Chicago af. Op het oogen- blik bevindt de rechter Vitalt zich nog in vrijheid. De toestand in China. In het vicariaat Nlngsia. Aan een brief van den Nederlandschen missionaris, pater H. Verberne, aan zijn familie te Someren, ontleenen de Annalen van Scheut het volgende ....De Missie heeft zulke harde tijden als nu nog nooit beleefd. Alle miseries tegelijk burgeroorlog hongersnood roovers onmenschelijke belastingen, een soldatenplaag, waarvan gij u geen denkbeeld kunt vormen en dan allerlei ziekten. Weet dat hier drievijfden van de menschen geen eten hebben en dan die vele menschengeraamten van elders gekomen 1 Het varkenseten bij u zou hier voor meer dan de helft van de menschen een weelde zijn. Ik overdrijf heelemaal niet ik blijf verre onder de werke lijkheid. Ik schrijf er niet veel over, omdat gij het toch niet kunt begrijpen. Wat ons Missionarissen aangaat we hebben niets te kort, al wordt de spoeling wel wat dun, maar ditkanikzeggen.dat ik deze laatste jaren meer heb beleefd dan in de vijftien jaren vroeger en veel meer ook. Maar 't goud wordt in 't vuur beproefd en de mensch in de miserie. ja, ja, mijnheer Pastoor heeft gelijk, als hU zégt.Kruisjes en wederwaardig heden zijn talrijker als ge wel denken kunt.« Dezer dagen zei een Heiden tegen me«Priester, ge kunt hier niet meer leven. Jullie land js een hemel, maar ons land is een hel,« Ziet ge. nu weet ge alles in eenen keer! De rustdagen. De Chineesche Raad van State ver klaarde 29 Mei 1.1. negen feestdagen verplicht voor de Republiek, welke door alle Bestuurs- en Opvoedingsinstellingen moeten worden gevierd. Het feest van Confucius 27 Aug. moet door alle scholen gevierd worden, terwijl 12 Maart, de verjaardag van den dood van Sun- Yat-Sen, en 12 November, de verjaring van zijn geboorte, insgelijks er bij inbe grepen zijn. Alle Zondagen zjjn tot rustdagen ver klaard. Het is niet de bedoeling om den dag des Heeren te erkennen, maar enkel een overtuiging, dat telkens één van de zeven dagen een rust-feestdag zal zijn. Een Noorsch stoomschip vergaan. 22 man omgekomen. Op Kerstnacht is op de Spaansche Westkust bij Vigo het Noorsche stoom schip Asland op de klippen-geloopen. Nadat de bemanning gedurende eenige uren had getracht het schip te redden ging het in de golven onder met de uit 22 koppen bestaande bemanning. Wel is waar had het schip S.O.S.-signalen ge geven die men aan de kust had gehoord, er was echter geen bemanning op de te Bayonne liggende kleine reddingboot, daar zij elders het Kerstfeest vierden. Tenslotte kwamen drie schepen op het zinkende schip af, die tot op zes honderd meter wisten te naderen, doch door den storm gedwongen waren terug te keeren. De Spaansche zeelieden hoorden duidelijk de hulpkreten van de tegen den dood strijdende Noren. Zes hunner trachtten nog zwemmend het land te bereiken, wer den echter door de klippen verbrijzeld. Een aantal lijken is reeds gevonden. De Asland was een klein schip van 900 ton, het was met een lading stokvisch op weg van Ysland naar Vigo. (Een ander bericht houdt in dat 24, weer een ander dat 30 opvarenden zijn omge komen. Red.). Kerstdrukte te Berlijn. Cadeaux voor de verkeersagenten. Ongeveer 380,000 Berlijners hebben de hoofdstad verlaten om de Kerstdagen elders te gaan doorbrengen. Vooral de treinen naar het Reuzengebergte, waar reeds vrij veel sneenw is gevallen en waar de liefhebbers van wintersport hun hart kunnen ophalen, zitten vol. Een aan tal extra treinen zijn gisteren en heden uit Berlijn vertrokken. Een paar bladen hebben het publiek verzocht op dezo feestdagen de beambten niet te vergeten, wier dienst het gansche jaar door de meeste inspanning vergt, namelijk de verkeerspolitie. Menige mo torrijder heeft voldaan aan dit verzoek en herhaaldelijk zagen we hoe automobi listen op groote verkeerspunten den agenten pakjes toewierpen. Er waren agenten die aanzienlijke stapeltjes ge schenken aan hun voeten hadden. De temperatuur is in het gansche rijk gisterennacht sterk gedaald. Uit som mige deelen van Duitschland wordt een koude van 10 graden gemeld. Te Berlijn daalde het kwik vannacht tot 8 graden onder vriespunt. In alle Duitsche gebergten ligt reeds veel sneeuw. Men meldt uit Berlijn: De Berlijnsche tram, tunnelspoor en autobussen hebben op 24, 25 en 26 Decem ber samen 10.217.000 personen vervoerd. Het verkeer was het drukst op 24 Decem ber. Bij de stadsspoor werden in het ge heel 2V» millioen menschen vervoerd. DE PAPEGAAIENZIEKTE De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Ztg." meldt, dat thans reeds een twintigtal menschen lijdende zijn aan de geheimzinnige ziekte welke men houdt voor de z.g. papegaaienziekte (een lever- aandoening). Drie patiënten zijn gestor ven. Het medisch onderzoek duurt voort, maar de aard van de ziekte is nog niet met zekerheid vastgesteld. DE KEULSCHE INBREKERS. In den laatsten tijd zijn in de omstre ken van Keulen tal van aanslagen ge pleegd op banken, spaarbanken, juwe lierswinkels enz. In geen enkel geval slaagde de politie er in de schuldigen te vinden. Dinsdagavond drongen weer twee gemaskerde mannen de Darlehenkasse te Muelen bij Bielstein binnen. Zij schoten den kassier neer, maar slaagden er toch niet in de brandkast te plunderen, daar een 16-jarige kantoorbediende een ge weer op hen richtte. De mannen gingen er van door. Eenige oogenblikken later drongen vermoedelijk dezelfde bandieten een spaarbank te Graefrath binnen. Ze hielden de aanwezige bedienden met hun j revolver in bedwang en ontkwamen met een bedrag van 3.000 mark. Alhoewel de j politie terstond werd gealarmeerd, slaag-j de zij er niet in hun spoor te ontdekken, daar de bandieten er in een auto vandoor waren gegaan. ZIJN FAMILIE VERGIFTIGD. In het Oost-Vlaamsche dorp Schel derode, bezuiden Gent, is de 27-jarige boer Juliaan Brackenier, gearresteerd wegens vergiftiging door middel van ar senicum van het gezin zijner ouders. De vader is gestorven, de moeder en vijf kin deren verkeeren in stervensnood. Dezelf de jonge boer, in wiens vestzak een kleine hoeveelheid arsenicum is gevonden, wordt verdacht een oom en tante, bij wie hij vroeger inwoonde, en die den vorigen zomer in zonderlinge omstandigheden overleden, op de zelfde wijze van 't leven te hebben beroofd. De lijken van deze personen zullen nu worden opgegraven. Brackenier loochent totduarver alle schuld. POLITIEKE MOORD TE OUGREE Een Italiaan doodgeschoten. In den nacht van Woensdag op Don derdag werden twee fascist'schgezinde Italianen, de gebroeders Poloni, die te Ougrée, bij Luik een danszaal hadden verlaten, onverwachts, in de duisternis, door een voorbijganger aangevallen. Deze loste een revolverschot in de richting van een der Italianen, die, in de hersenpan getroffen werd en dood neerviel. Twee andere onbekende personen vuurden op den overgeblevene en troffen hem in den schouder. De gewonde Itatiaan kon, aan de po litie, omtrent den moordenaar van zijn broóder, duidelijke inlichtingen geven. Het is een antifascist, Regino Orelio, eveneens werkzaam te Ougrée. Trots de opsporingen, door de politie gedaan, is men er nog niet in geslaagd hem te arres teeren. FAMILIE-DRAMA BIJ BERLIJN. Man dóódt vrouw en kind en verwondt zichzelf zwaar. In den laten avond van den eersten Kerstdag heeft zich te Oberschöneweide een vreeselijke familie-tragedie afge speeld. De boekhouder Langerich stak zijn 27-jarige vrouw en zijn driejarig dochtertje dood. Daarna bracht hij zich zelf drie levensgevaarlijke steekwonden in de borst toe. De man, die de oorlogs jaren aan het front heeft doorgebracht, toonde zich den laatsten tijd buitenge woon prikkelbaar. De familie wilde hem daarom den dag voor Kerstmis voorloo- pig in een zenuwinrichting doen opnemen. Toen men zich in de inrichting verwon derd toonde, dat de opneming juist vooi Kerstmis moest geschieden, besloot de fa milie, na de feestdagen terug te keeren. HEVIGE IJSGANG IÜ DE ZUIDE LIJKE IJSZEE Twee walvischvaarder» verbrij zeld en gezonken. Wellington, 26 Dec. Byrd's hulp schip „Eleanor Bolling" heeft draadloos bericht ontvangen, dat twee walvisch- vaarders door ijsgang zijn verbrijzeld en de wrakken gezonken. De bemanningen zijn echter gered. Het draadloos bericht zegt, dat de ijsgang de hevigste is, dien men in vele jaren heeft beleefd. BRAND IN HET WITTE HUIS. Hoover's bureaux zwaar ge teisterd. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft in de bureaux van president Hoover in het Witte Huis te Washington een hevige brand gewoed, die vier uur duurde. Hoewel met groot materieel werd uit gerukt, kon niet verhinderd worden, dat een groot aantal belangrijke documenten verloren ging. De oorzaak van den brand wordt aan kortsluiting toegeschreven. De aange richte schade bedraagt circa 60.000 dollar. AUTO MET KEROT^ANGERS DOOR TREIN VERRAST. Twaalf doodón en zes gewon den ln Macedonië. Een trein, die van Xanthis naar Drama onderweg was, beeft nabij Okchilar op een overweg een autobus gegrepen, waarmee 18 personen op weg waren naar een Kerstfeestviering. Twaalf hunner werden gedood, de andere zes ernstig gewond. De chauffeur van de autobus, aan wiens schuld het vreeselijk ongeluk te wijten schijnt te zijn, behoort tot de gewonden. KINDERMOORDENAAR TE LEIPZIG GEARRESTEERD. Te Leipzig is een zekere Lutz gear resteerd, die op 1 November 1926 een dertienjarig schoolmeisje en op 22 Maart 1918 een scholier heeft vermoord. Men is hem op het spoor gekomen, doordat aan de politie veertien dagen geleden een anonieme briefkaart was gezonden, waar in de schrijver verklaarde, deze misda den gepleegd te hebben. Uit het onder zoek bleek, dat Lutz, op wien reeds een zekere verdenking rustte, de briefkaart geschreven had. De moordenaar heeft een volledige bekentenis afgelegd. SPOORWEGONGELUK. Do machinist omgekomen. Donderdagmiddag om vijf uur is bij het binnenrijden van het station Prerau in Moravië een extra-sneltrein Oderberg- Praag ontspoord. De locomotief sloeg om »n de laatste passagiersrijtuigen kwamen buiten de rails te staan. Voor het overige hebben negen passagiers zich onder loktersbehandeling gesteld. De stoffelijke jchade is gering. Naar de oorzaak van aet ongeluk is een onderzoek ingesteld. SRIEKSCH STOOMSCHIP VERGAAN. 27 man verdronken. Het Grieksche stoomschip „Chrysis" is n de zee van Marmara door het Bulgaar- ;che stoomschip „Warna" geramd en zonk >nmiddellijk. De bemanning, bestaande fit 24 koppen en drie Grieken, die aan ooord waren, verdronken. HUWELIJKEN MET KERSTMIS. In de week voor Kerstmis zijn op de 88 bureaux van den burgerlijken stand te Berlijn ongeveer 3000 huwelijken geslo- ten. Op 24 December was het een record, laar op dezen dag op elk bureau 20 paar tjes in den echt werden verbonden. Er was een man van 70 jaar bij, wiens bruid juist 19 jaar was geworden. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Kerstmis en de mechanische mensch. De Gooiste traan, per uit zondering, als eerste! Aankoop van hot Paleis-terrein. Aan winsten. Nog is de stad. buiten- zoowel als bin nenshuis, vol van het Kerstmis-rood en groenNog spelen de straat-oempa's, die dit jaar behalve van witte, in dit sei zoen wat wonderlijk aandoende petten, ook van een soort stellage met hangende gaspijpen vani verschillende lengte, die dan als Kerstklokken dienst doen, voor zien zijn, het Heilige nacht, afgewisseld zoo nu en dan reeds, met 't oog op het volgende feest, door het uren, dagen, maanden, jarenRood schijnsel stroomt nog uit vele winkel-étalages en in de bin nenkamer hangen nog de naklanken van de ontelbare Kerstliederen, Kerstsprook jes, benevens herders- en driekoningen- verhalen, die de radio ons bracht. Alleen de Kerstboomen-markt op den Singel, ook dit jaar, in dit prachtig stukje bin nenstad weer een verheuging voor het oog, is reeds onttakeld en verdwenen. Die markt, alhoewel er ook dit keer weer een rijke overdaad van sparre-en dennen groen te bewonderen viel en een gezellige drukte te beleven, is overigens, verge leken bij de voorgaande jaren wel wat ach teruitgegaan. Niet dat men hier minder bereid tot Kerstviering is géwordén; in tegendeel, in zich steedis nog uitbrei dende kringen neemt het van onze En- gelsche buren overgenomen gebruik om er een' grootsch huiselijk feest van te ma ken nog altijd toe, maar ten eerste werd de boomenafzet op deze markt wat ge drukt door de recente beurs- en diamant- crisis, die oorzaak waren dat velen, die zich anders een echten boom zouden heb ben aangeschaft, het nu bij wat takken en rood-omkapte kaarsjes lieten en ten twee de werd genoemde markt dit jaar voor het eerst wat meer over de stad gedistribueerd, zoodat de Singel als het eenige concen tratiepunt eenigszins in belangrijkheid verloor. Op verschillende punten in de buitenwijken vond men ditmaal, door toedoen van wethouder De Miranda, die een aantal vergunningen1 voor dergelijke standplaatsen bad afgegeven, meerdere „filialen" waar de buurtbewoners hun boom konden uitzoeken en waardoor het probleem van het transport naar huis aan zienlijk vereenvoudigd werd. Al hebben we dian ook dit jaar waarschijnlijk niet de 20.000 boomen geconsumeerd, die Vader Kerstmis het vorige jaar ons distribueer de, heel ver er van af zijn we niet ge bleven en zeker deden we even goed ons best de oude, romantische sfeer te schep pen, dié we zoo graag ln deze diagen om ons heen hebben.... Ja, nog meer ons best; want, als tegenwicht voor onze voort durende meohaniseering hebben we meer dan ooit behoefte althans gedurende en kele korte dagen bij het dennegroen en roode lichtjes te droomen van een leven dat niet geheel beheerscht wordt door de automaat en.de juiste pasmunt. Wat dat laatste betreft: het is een feit, dat we langzamerhand komen te leven on der de volledige dictatuur van deze pas munt. Nu al heeft men dagelijks als be hoorlijk burger en huisvader te zorgen, dat men steeds voorzien is van ten eerste: guldens of kwartjes voor „electra", zooals dat hier altijd nog hardnekkig heet; ten tweede: dubbeltjes voor den éénimanswa- gen; munten voor den gasmeter en naast nog meerdere gereede stukjes voor de postzegelautomaten, fiets-sloten aan den openbaren weg, - den laatsten tijd ook voor losse oenten ten behoeve van de één cents-bellen, die de, door het voortdurend „opendoen" geplaagde huisvrouwen, in steeds grootere getale doen aanbrengen en die pas werken als men, ten teeken van zijn ernstige bedoelingen, het koperen muntje in een gleuf heeft laten glijden. En de reeks zal hiermede nog wel niet gesloten zijn, vooral niet nu de Alge- meene Winikeliersvereeniging het stads bestuur geadviseerd heeft vergunning te geven voor het in gebruik stellen van ver koopautomaten na sluitingstijd, met dien verstande, dat er niet anders uit verkocht wordt dan overdag in den winkel ge schiedt. Zou het, op dit automaten- en pasmunt-terrein ook geen' tijd worden eens wat meer efficiency te betrachten? Zou het m. a. w. geen aanbeveling verdienen eens te gaan denken aan het Invoeren van een standaard-automaten-pasmunt, die dan zoowel voor tram, gas, electriclteit, fiets slot als alle bestaande en nog komende automaten in enkel- of meervoud zou kunnen dienst doen?.... Het gegoochel met halve en heele stuivers, dubbeltjes, kwartjes en guldens zou dan eindelijk eens uit zijn. „Het moet eindelijk eens uit zijn", en „een nieuw begin maken", het zijn slag-gezegden, die we in de eerstkomende dagen nog vele malen zullen moeten hoo- ren. Het is de tijd der goedle voornemens en reeds komen zij van verschillende kan ten los. Een der eersten die ditmaal in dit opzicht van zich doet spreken en die het r

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10