Radiografisch Weerbericht Marlneberlohten. Sport. VOETBAL 1o). Stoomvaartberichien. Nieuwe Uitgaven. naar waarnemingen verricht in don [morgen van 28 December. Medegedeeld door het Kon- Nederlandscb Meteorologisch Instituut te Do BUL Hoogste stand 7G7.5 te La Ooruna. Laagste stand 784.2 te Vestmanör. Verwachting: Aanvankelijk krachtig Z., later afne mende Z.W. wihd, zwaar bewo-lk tot be trokken, aanvankelijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. OOST-INDIE. Geplaatst: bij het Marine vliegkamp Moro Krembangan, de off.-vlieger ae VI. W, v. Prooyen, verwacht uit Nederland; bij het ata- ticm voor onderzeebooten, do luit. ter zee 3e kl. H. C. Beaancon, verwacht uit Nederland. Belaat: met het bevel over Hr. Ms. K VII, de luit. ter zee ie kl. jihr. E. J. v. Holthe; mét den dienst van oudste officier aan boord van1 VSV^ "^ZFC 3 (Visch) ~(o—o), OSV 2—Hol- Hr. Ms. K VII, de luit. ter zee 3e kl. G. G. v. - - '""T d. Werff; met het bevel over Hr. Ma. K IV, de luit. ter zee ie kl. Pinke; met het bevel over Hr. Ma. K VIII, de luit. ter zee 2e kl. A. H. I. Kramers; met dert dienst van oudste off. aan boord van Hr. Ms. K IV, de luit. ter zee 2e kl. H. F. Bach Kolling; met den admini stratieven dienst aan boord Hr. Ms. De Ruyter de off. van adm. 3e kl. E. A. Kengen. Overgeplaatst: van Hr. Ms. De Ruyte» naar het departement der marine de off. van adm. der ze ld. H. D. Wiggers; van -Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. De Ruyter, de off. van adm. der 2e kl. E. K. Kengen; van het station voor onderzeebooten naar Hr. Ms. Java, de off. van adm. 3e kl. C. H. F. Simons; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. De Zeven Provinciën, de luit. ter zee 2e kl. J. E. ten Klooster. Bij Kon. besluit van 21 December is, met ingang van den datum van dit besluit, bevor derd tot off. van dert M.S.D. der 2e kl. bij de Kon. marine-reserve, de off. van' den M.S.D. der 3e kl. 'bij die reserve P. Tapperwijn. Bij Kon. besluit van ai December is, met 16 Januari: ie. aan den off. van gez. der ie kl. J. W. van Vlaardingen, eervol ontslag uit den zee dienst verleend; 2e. de off. van gez. der ae ld. K. M. Slot boom, bevorderd tot off. van gez. der ie kl. H-oofdoff. van den M.S.D. ae kl. A. H. Voe telink, die bestemd Is voor den dienst in Oost- Indië, zal 31 dezer per particuliere gelegenheid daarheen' vertrekken. De luit. ter zee 2e kl. A. C. Lunbeck wordt den 6en Januari a.s. geplaatst bij Hr. Ms. Vliegkamp de Kooij. Luit. ter zee 2e kl. J. P. van Doorn, die ont heven is van zijn plaatsing bij den dienst In Oost-Indië, is 18 dezer aan 'boord van de Sla mat uit Tandjong-Priok naar Nederland ver trokken. Bevordering. Met 1 Januari 1930: Serg.-monteur P. C. Koa tot majoor-mon teur. Met 16 Januari 1930: Majoor-seiner A. W. Weekhout tot opper- seiner; serg.-seiner L. Labrujere tot majoor seiner. Met 23 Januari 1930: Serg.-schrijver J. den Boer tot majoor- schrijver; korp.-schrijver H. A. A. Schenkel tot serg.-schrijver. 3 Jan.: schipper C. Bakker van Wlachtschip Vlissingen naar Schorpioen. 7 Jan.: marj.-torpedomaker A. J. Steendam van Schorpioen naar de Marine-kazerne te A'dam en gecommitteerd te Fiume. 6 Jan.: maj.-konstabel J. Rottier van Schor pioen naar van Galen, onder intrekking der plaatsing bij den afbouw van Hr. Ms. Witte de With. De bevolen overplaatsing van Hr. Ms. van Galen van den aerg.-konstabel W. H. Franse is ingetrokken. Ondervolgende schepelingen worden den 4en Januari a.s. geplaatst bij de opleiding tot sergeant-machinist aan boord van1 Hr. Ms. van Speijk. Korporaal-machinist M. van der Laan, Jd. A. Dat, id. H. L. Looijestein, id. K. Portegijs, id. J. B. Nuijtens, id. T. A. F. Zijlmans, id. A. Visch, id. H. van Son, id. J. Ja-ggie, id. A. Harder, id. H. M. van Veen, id. W. H. M. Gaal, id. P. P. Neefjes. Aan den serg.-monteur J. L. Kengen is met ingang van den len Januari '30 en aan den marinier ie kl. K. Bakker met ingang van den ióen Februari 1930 in Oost-Indië ontslag uit den zeedienst verleend. «a klUM B. Amstel—DSV (van Cleef), 0W0—-ODE (van Wagtendonk), ZRCHortus (van Ajpe- ren), Kinheim—de Zeemeeuwen (Hendriks), Schoten—'THB (Visser). Reserve aa klasse A DEC 2—de Spartaan 2 (Twisterling), VVA a—Blauw-Wit 3 (Pelser), WFC 2KFC a (Beauchampet), (aanvang 10 uur). Reaerve 3e klasse A. West-Frisia 2—QSC a (Meerman) (4^3), landia 2 (van Heumen) (31). HRC 2 ZVV 2 (Bruins) (41). (Uitslagen ie ronde). AFDEELING ÏI. ze klasse, EDO—Hermes-DVS (v. d. Ende), Storm vogels—VUC (Laarman*), HFG'Blauw-Wit (Lissauer), Feijenoord't Gooi (Mr. v. Bisse- lick)HW—ZFC (Vuijk). N.-H. V. a ze klasse C. Bol weg: Helder 3—HRC 3, 10 uur, Boon stra. ae klasse IX Bol weg: Helder 4Oudesluis 1, 11.30 u., C D. Swart. Tuindorp: HRC 4—JVC I, 11.30 u., Kelder. Anna Paulowna: BreezandWierin- gerwaard, 2 u., Koorstra. Anna Paulowna 1— Schagen 2, 2 u., Heyblok. 3e klasse Dl Anna Paulowna: Breezand 2DEG 1, 2 u., Metselaar. Oudeslui» 2Helder s, a u., Tiche laar. Adsplranten G. Tuindorp: HRC A-*--HELDER B, 10 u., Luijckx. Bolweg: Helder DHRC B, 10 u., Kraan. Julianadorp: JVCHelder A, 10 u., Tichelaar. Helder-nieuwa. (Aanvang twee uur). Helder zal zijn laatste match van dit jaar op eigen grond tegen KW spelen, de club waarvan te Krommenie na zwaren strijd met 3—2 gewonnen werd. Een match die nog een protest tengevolge had door KW, waarmede echter geen resultaat werd bereikt. Wat voor uitslag zal de returnmatch ons brengen? Stel lig zal de thuisclub beter voor den dag moeten komenl dan verleden Zondag, want anders is een nieuw echec niet buitengesloten. Welis waar werd er onder zeer ongunstige omstan digheden gespeeld en was het elftal allerminst op zijn sterkst samengesteld, maar toch had met even meer beheerscht en doordacht spel die wedstrijd niet verloren behoeven te wor den. Daarvan zijn wij overtuigd. Te hopen is het inderdaad dat de ploeg mor genmiddag in betere conditie mag verkeeren, dat de spelers in de techniek en tactiek wat meer zullen presteeren (plaatsen en positie- kiezen!). Dit zal zeker noodig zijn, want KW speelt beter dan Meervogels, wat H. kan we ten. Scheidsrechter is de heer van der Lee, hier niet onbekend. Na dit geschreven te hebben, ontvingen we onderstaande elftal-opstelling: Kenter Janmaat Bodenstaf Amersfoort Bak do Boer Vooraf speelt Aanvang 10 uur. Mulder Spigtt Ort Burger Bakker Helder III. het 3e elftal tegen HRC 3. Scheidsrechter Boonstra. K. N. V. B. Programma van de wedstrijden voor Zondag 39 December. De competitieleider van den KNVB heeft voor den laatsten Zondag des jaars nog een volledig programma samengesteld, w.o. voor de resp. afdeelingen zeer belangrijke matches. Met het oog op het wisselvallige weder, waar door men van alles te wachten is en het nog lang niet zeker is of inderdaad dit programma in zijn geheel doorgang zal vinden, hebben wij gemeend het wekelijksch overzicht achterwege te moeten laten en alleen het programma weer te geven. AFDEELING L ze klasse. HilversumExcelsior (Hauber), AjaxHaar lem (Eijmers), ADOVSV (Mütters), Sparta RCH (Katoen), DFC—HBS (Bos). ae klasse A. KFC—WFC (Vreeken.) (6—0), Hollandia— DWS (Broeksmit) (26), de Spartaan.WA (van Dijk) (31), Alcmaria VictrixWest- Frisia (Boerée) i, ZW—HRC (Hage- mann) (23). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven de resultaten aan van de eerste ontmoe tingen tusschen de betreffende clubs). ae klasse B. ZamdvoortBaarn (Slikkerveer), AFC Hercules (Hazeu), Bloemend'aalDEC (Ir. Kool), HVC-Zeeburgia (Rommes), BFC Velox (Grootmeijer). 3e klasse A. Meervogelsde Kennemers (Hulsman) (35), AssendelftOSV (v. d. Burg) (81), Purmersteijnde Volewijckers (van Setten) (1—4), OSC—APGS (v. d. Stadt) (a—6), Helder—KW (v. d. Lee) (3-a). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven de resultaten aan van de eerste ontmoe- tiagea tusschen da betreffende clubs). H.R C.-nieuws. Z.V.V.—H.R.C. HRC zal het jaar besluiten door een visite te brengen aan ZW. Een ploeg die nogal eens tot een verrassing in staat is en in de midden moot een plaats heeft. Op Tuindorp wist H. ternauwernood te winnen, nadat de zege lan gen tijd twijfelachtig was. We gelooven vast lat het treffen te Zaandam niet minder span nend zal zijn, weinig krachtsverschil en geen groote cijfers zal te zien geven. Wanneer onze plaatsgenooten aanpakken en evenals tegen WA hun spel base-eren op de vleugels na tuurlijk met de noodige snelheid dan ge looven wij niet dat zij met leege handen zul len terugkeeren. Scheidsrechter is de heer Hageman. Vertrek trein 9-53 v.m., terug 20.02. HRC komt volledig uit. H.R.C. II—Z.V.V. II. (Aanvang twee uur.) De reserves spelen thuis tegen ZW 2, een elftal waarvan reeds den vorigen keer met goe de cijfers gewonnen werd. Ook nu maakt H. een goede kans voor de punten.... het gaat nog steeds In de goede richting. De laatste s wed strijden zijn beloond met 8 punten, waarvan niet een nederlaag, wat zeer bevredigend is. De kans op de ie plaats bestaat nog steeds en ongetwijfeld zal er naar gestreefd worden deze te behouden. De leiding berust bij den heer Bruins. HET LANDEN-HOCKEY-TOURNOOI TE BARCELONA. Holland en Duitschland in de finale. Van dit tournooi, waaraan zeven Europee- sche landen meedoen, hebben wij reeds in het kort een en ander vermeld. Zondag n.1. heeft dit tournooi een aanvang genomen met de vol gende wedstrijden: Groep A: DuitschlandFrankrijk 8—2 (rust 42), SpanjeOostenrijk 3o (rust Groep B: BelgiëZwitserland 3o (rust 2o), Holland vrij. Deze wedstrijden werden niet in het groote Stadion der wereldtentoonstelling gehouden, daar dit veld door den overvloedigen regen van Zaterdag absoluut onbespeelbaar was, maar vonden plaats op het terrein van de „Rcal Polo Club", dat heel wat beter was, hoewel het zandgrond was. Wat de wedstrijden betreft, won België verdiend; het open, snelle spel der Belgen stak gunstig af tegen het zwaardere spel der Zwitsers, dat ietwat onhandig is. Spanje— Oostenrijk genoot de speciale belangstelling der Spanjaarden; het was een forsche partij hockey, zonder nochtans ruw te zijn. De uit slag is wel wat geflatteerd. Duitschland boekte een groote zege dank zij zijn groote produc tieve voorhoede, waartegen de Franschen niet waren opgewassen. Na een nogal afwisselend spel werd met 4—2 gedraaid; daarna werd Frankrijk geheel op eigen helft teruggedron gen en kon het snelle tempo niet meer vol houden. Da eerste d*a beeft vrijwel de resultaten op geleverd, welke men er algemeen verwacht. van heeft Maandag werden dé wedstrijden voortgezet, welke het volgende resultaat brachten: Groep A: Duitschland—Oostenrijk 5—t (rust a— ij, Spanje—Frankrijk 3—0 (rust 1—o). Groep B: Nederland—Zwitserland 8—0 (rust 2 o) Onze nationale ploeg heeft dus met prach tige cijfers gewonnen, waarin de spelers zich stuk voor stuk gegeven hebben. Holland was van het aanvangssignaal af in den aanval, maar door stevig verdedigen der Zwitsers ble ven doelpunten langen tijd uit. Toen een kwar tier na de rust de stand 3O werd, was het met Zwitserland vrijwel gedaan, want hoewel zij onverflauwd bleven doorzwoegen, vingen' de Hollanders den bal steeds op en stelden hun beweeglijke voorhoede in staat steeds aanvallend op te treden. Het einde kwam met een groote overwinning; keeper Hardebeck kreeg slechts één schot te verwerken, dank zij onze uitmuntend spelende achterhoede. F. en stevige partij was Spanje versus Frank rijk, waarin beide teams niet voor elkaar ondierdeden. Ook nu wonnen de Spanjaarden op beslist gelukkige wijze, want het Fransche spel was van een prachtig élan. Ware de mid denvoor niet zoo allerbedroevendst slecht ge weest, dan had Frankrijk zeer zeker eeni gelijk spel verkregen. - Onbelangrijk was de derde wedstrijd van dezen dag, uitgezonderd dan de fraaie doelpunten dan van Duitschland. Er werd te veel op den man gespeeld en het was te begrijpen, dat de Duitschc voorhoede na de vier eerste doelpunten er lichtelijk genoeg van kreeg, ziel} nog verder in te spannen tegen een gevaarlijk spelende achterhoede als die der Oostenrijkers. Na rust was het Duitsche over wicht zeer groot; de voorhoede is het beste -deel van de ploeg. Oostenrijk bezit een prima middenhalf. De uitslagen van Dinsdag waren als volgt Groep A: DuitschlandSpanje 1o (rust 0—0), Oostenrijk—Frankrijk 22 (rust 22). Groep B: NederlandBelgië Nederland is er in geslaagd in den eindstrijd te komen, dank zij een puntloos spel tegen -de Belgen en beter doelgemi-ddelde. Dit resultaat doet onbevredigend aan en is dat ook onge twijfeld. Want onze ploeg is driekwart van den strijd In -den aanval geweest; een match van absoluut Ned-erlandsch overwicht, schrijft het „Hbl.". Maar*het doodelijk schot ont brak eni vrije kansen als tegen Zwitserland kwamen niet. Er was i-ets te weinig snelheid in het doorzetten en bovendien was de Belgi sche verdediging zeer sterk. De match werd te midden van prachtig zonnig weer gespeeld: scheidsrechters waren: Simon (Duitschland) en Hoffn-er (Frankrijk). OostenrijkFrank rijk nam een aanvang om 10 uur 's morgens en gaf een gelijkopgaand spel te zien zonder de minste emotie. De Franschen hadden na 10 minuten reeds een 2—0 voorsprong. Oostenrijk kwam er toen beter in en wist 25 minuten na het begin gelijk te maken, waarin geen ver andering moer kwam. Invloed voor de eerste plaats had deze wedstrijd niet meer. DuitschlandSpanje was daarentegen van het allergrootste belang voor het eindresultaat, want de winnaar kwam in den eindstrijd! Van zelf dat de belangstelling enorm groot was. ook al door het feit, dat de Spanjaarden hun eigen elftal aan het werk wilden zien en door het magnifieke zomersche weder. De rust van dezen geweldig enthousiasten en emotievollen kamp kwam met blanco stand, hoofdzakelijk wel te wijten aan te groote opwinding van beide partijen, door te zenuwachtig en niet beheerscht spel. Spanje was steeds een tikje sterker en begon ook de tweede helft met een overwicht, maar wist geen doelpunt te maken. Weisz, d-e Duitsche middenvoor, brak eens klaps door en wist -met een mooi schot het eenige doelpunt van den wedstrijd te maken. De Duitschers waren toen de meerderen, doch een sprekend overwicht was bet niet en toert Spanje zich had weten te herstellen, werd het vertoonde buitengewoon boeiend en spannend; Spanje bleef tot het einde zeer ge vaarlijk. Met een nogal gelukkige Io over winning voor de Duischers kwam het einde, waardoor zij zich in de finale plaatsten. De eindstand in de beide groepen' luidt nu aldus: Groep A: Duitschland Spanje Frankrijk Oostenrijk Groep B: Nederland België Zwitserland gesp. gew. gel. verl. 3300 2 o o 0 1 I 1 2 2 goals 14—3 61 4—13 310 2 2 a 8-o 3—0 o—II Duitschland slaat Nederland met 4o in den eindstrijd en wint het tournooi. Goed spel der Duitschers, die ver diend winnen. De Hollandsche voor hoede stelt teleur; daarentegen een uitstekende achterhoede. De finale van het hockey-tournooi te Bar- celona werd Donderdagmiddag in het Stadion, verbonden aan de Wereldtentoonstelling, ge speeld en ging tusschen) de vertegenwoordi gende ploegen van Duitschland en Nederlan-d. Onze Oosterburen zijn met de zege gaan strij ken, die het dient erkend daarmede in goede handen gekomen is. H-et Duitsche team was geweldig op dreef; de voorhoede was bliksemsnel en zeer gevaarlijk, de achterhoede zeer goed. Bij Nederland mag een woord van hulde worden gebracht aan d-e achter hoede voor de wijze, waarop zij zich van haar zware taak heeft gekweten. De doelpunten waren voor Hardebeck onhoudbaar en buiten deze vier kreeg hij slechts drie schot-en te ver werken! Onze voorhoede echt-er was bepaald matig; alleen Jannink kon voldoen, maar deze werd te streng bewaakt om gevaarlijk te zijn. Over het algemeen stond -deze match op zeer hoog peil en werd door het publiek zeer ge waardeerd. Er werd thans op een grasveld gespeeld, dat nogal zwaar was, maar het spel der Duit schers ten goede kwam. Na een gelijkopgaand begin, waarin d-e resp. verdedigingen het meest opvielen en Holland feitelijk de beste scoor- kansen kreeg, kroeg Duitschland een tikje de overhand-. Onze achterhoede was echter keu rig op dreef, vooral de Waal, zoodat de kee per niet veel te doen kreeg. Toen een Holl. doorbraak bijna succe3 had gehad (door Tres- Hng) en de Waal een maal schitterend redde na een schot van Haag, wist Weisz tenslotte Hardebeck onhoudbaar te passeeren. Holland viel toen wel onstuimig aan, zonder succes evenwel. Prachtig solospel van Weisz wordt dan beloond met een tweede doelpunt van Scherbarth, die den uitloopenden keeper han dig ontweek. Na de rust weer een aanvallend Duitschland, Hardebeck houdt zich voorloopig uitstekend. Bij de Duitjchers lukt %lles, bij Holland let terlijk niets. Zwaar werd de druk op onze veste uitgeoefend, waar weliswaar bet achtertrio het onmogelijke deed, maar niet kon verhinderen, dat Weisz en Muller den stand op 4—0 brachten. Een kranige revanche voor d-e nederlaag, op de Olympiade geleden. Na afloop had de prijsuitreiking plaats door den gouverneur van Catalonië. Duitschland kreeg den beker, uitgeloofd door den Koning van Spanje en Nederland den beker van het Comité der Wereldtentoonstelling. Scheidsrechters waren Liégos (België) en Massip (Spanje). Spanje en België belden een derdo prijs. Eersten Kerstdag werd otn de derde plaats gespeeld tusschen Spanje en België; deze wed strijd trok een reuzenbelangstelling, want liet Stadion was geheel gevuld. Hoewel Bclgnc door zijn betere techniek de overwinning had verdiend, kwam het einde met gelijken' stand, 11, een stand reeds met de rust verkregen. Tijd om te verlengen ontbrak, zoodat beslo ten werd beide ploegen een derden prijs toe te kennen. FrankrijkZwitserland o0. Ook al een onbesliste ontmoeting, gespeeld op denzelfden dag, op rnlm 30 K.-M. afstand van Barcelona. Beide teams vertoonden een- hoogstaand spel, maar waren ten-gevolge van de hitte niet in staat een overwinning te forceeren. Ook ni-et na 20 min. verlenging. Frankrijk eindigt op de Se en Zwitserland op de 6e plaats. Oostenrijk eindigt als 7e. Stoomvaart Mij. Nederland. F.nggano, 24 Dec. te Batavia. J P. Coeh, u., 26 Dec. te Genua. Prinses Juliana, 25 Dec. v. Batavia. Johan de Witt, t., pass. 25 Dec. Perim. Christiaan Huygens, 2S Dec. te A'dam. Poelau Bras, u., pass. 26 Dec. Gibraltar. Poelau Ro-ebiah, 25 Dcc. te A'dam. Riouw, t., 26 Dec. te Marscille. Salabangka, t., pass. 26 Dec. Gibraltar. Saparoea, t., pass. 24 Dec. Gibraltar. Krakatau, 23 Dec. v. Batavia. Koningin der Nederlanden, u., pass. 33 Dec. Perim. Born-eo, u., 26 Dec. te Saban-g. Radja, u., 26 Dcc. v. Belawnn. Roepat, u., 27 Dec. te Port Said. Saleier, u., pass. 26 Dec. Perim. Soemba, t., 22 Dec. v. Sabang. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ariadne, 25 Dec. te A'dam. Aurora, 26 Dec. v. I.iparl. Bennekom, t., 26 Dec. v. Curagao. Bcrenice, 26 Dcc. v. Algiers. Ccres, 24 Dec. v. A'dam. Clemenceau, 25 Dec. v. Faro. Erato, 27 Dec. te Aarborg. Ganymedes, 26 Dec. te Hamburg. Ilebe, 24 Dec. te Lissabon. Hos, 26 Dec. v. Livorno. Iris, 26 Dec. te A'dam. Jason, 25 Dcc.' te Hamburg. Merope, 26 Dec. v. Carthagena. Minerva, 25 Dcc. te Bourgas. Neptunus, 24 Dec. v. A'dam. Nero, 25 Dec. te Danzig. Nordwest, 26 Dec. te Hamburg. Oberon, pass. 27 Dec. Gibraltar. Orpheus, 26 Dec. v. Bilbao. Pluto, 26 Dec. te Stettin. Poseidon, 26 Dec. v. A'dam. Saturnus, 26 Dec. v. Smyrna. Strabo, 26 Dec. te A'dam. Stuyvesant, 27 Dec. t-e A'dam. Tellus, 26 Dec. te A'dam. Thetis, 26 Dec. te Genua. Ulysses, 25 Dec. v. R'dam. Venezuela, 25 Dec. v. Barbados. Vulcanus, 26 Dec. v. Volo. Perseus, 24 Dec. te A'dam. Stella, 27 Dec. te Alexandrië. Vulcanu9, 23 Dec. v. Cavalla. Zeus, 23 Dec. v. Malta. Medea, 22 Dec. te New-York. Orion, 24 Dec. te A'dam. CUo, 23 Dec. v. Algiers. Danefelt, 23 Dec. v. Aalborg. Danev-irke, 23 Dec. v. Aalborg. Doros, 27 Dec. tc Malta. Hercules, 23 Dec. te Bristol. Irene, 21 Dec. v. Domingo. Nereus, 23 Dec. v. R'dam. Nord West, 24 Dec. v. A'dam. Alkmaar, 24 Dec. te Antwerpen. Amsterdam, u., 23 Dec. v. Valparaiso. Boskoop, u., 22 Dec. te Guayaquil. Achilles-, 23 Dec. v. R'dam. Ajax, 24 Dec. te A'dam. Almelo, 27 Dec. te A'dam. Boskoop, u., 23 Dec. v. Guayaquil. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u., 24 Dec. te Montevideo. Flandria, u., 26 Dec. v. Pernambuco. Gelria, t., 28 Dec. te IJmuiden verwacht. Ken-nemerland, t., pass. 26 Dec. Las Palmas. Orania, u., 26 Dec. v. Lissabon. Rijnland, u., 24 Dec. v. Bahia. Salland, 24 Dec. te A'dam. Eemlan-d, t., 22 Dec te Buenos Ayre». Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Zeeland, 23 Dec. v. Brisbane. HollandAfrika Lijn. Alkaid, t., 25 Dec. v. Tan-ga. Giekcrk, u., 24 Dec. v. E. London. Heemskerk, 27 Dec. te A'dam. Nieuwkerk, 26 Dcc. te Antwerpen. Nias, 27 Dcc. te A'dam. Nijkerk, t., 25 Dec. te Dar-es-Salaam. Rietfontein, t., pass. 25 Dec. Ouessant. Billiton, t., 24 Dec. v. Beira. Springfotein, t., 23 Dcc. v. Kaapstad. Sumatra, 23 Dec. te Hamburg. Jagersfontein, u., 27 Dec. te Kaapstad. Holland-—West-Afrika Lijn. Haarlem, 26 Dec. te Hamburg. Kilstroom, 25 Dec. v. A'dam. Maasland, 26 Dec. te Hamburg. Eemstroom, t., 22 Dec. v. Freetown. Maaskerk, u., 24 Dec. v. Duala. Orestes, u., 25 Dec. v. Bordeaux. HollandAmerika Lijn. Eemdijk, 25 Dec. te Bremen. Kinderdijk, 26 Dec. te San Francisco. Maasdam, 25 Dec. te Tampico. N-arenta, 22 Dcc. te Portland (O.). Nicth-eroy, 21 Dec. te Vancouver. Nieuw Amsterdam, pass. 25 Dec. Cape Race Noorde'rdijk, 23 Dec. te Philadelphia. Delftdijk, 22 Dcc. te San Francisco. Bilderdijk, 23 Dec. te Philadelphia. Moerdijk, 23 Dec. te Willemstad. Volendam, 24 Dec. te R'dam. Edam, pass. 24 Dec. Azoren. Lochmonar, 25 Dec. te Liverpool. Binnendijk, 27 Dec. te Norfolk. Eemdijk, 27 Dec. v. Bremen. Narenta, 24 Dec. te Astoria. Holland—Britsch-lndië Lijn. Andijk, t., pass. 26 Dec. Perim. Kieldrecht, 26 Dcc. te Antwerpen. Meerkerk, u., 26 Dcc. v. Madras. Ridderkerk, u., 26 Dec. v. Suez. Schiekerk, t., 26 Dec. v. Algiers. Sommelsdijk, 25 Dec. te R'dam. Streefkerk, 26 Dec. te Antwerpen. Vechtdijk, t., 25 Dec. te Madras. IJselkerk, u., pat». 25 Dec. Gibraltar. Hoogkerk, 24 Dec. te R'dam. Stadsdijk, 33 Dec. te Calcutta. Holland—Australië Lijn. Arendskcrk, u., 24 Dec. v. Messina. Wcsterdijk, t., 27 Dec. v. Pt. Said- Abbekerk, t., 27 Dec. v. Sy-dney. Aldebaran, u., 24 Dec. te Adelaide. HollandO.-Azië Lijn. Oostkerk, t., 25 Dec. v. Shanghai. Zosma, t., 26 Dec. v. P. Said. Oldckerk, u., pass. 23 Dec. Dungeness. Oudprkcrk, u., 24 Dec. v. Yokohama. JavaNew-York Lijn. Blijdendijk, 26 Dec. v. Suez. Blitar, pass. 25 Dec. Kaap GuaTdaful. Madioen, pass. 24 Dec. Perim. Sembilan, 25 Dec. v. Oran. Madoera, 22 Dec. te Philadelphia. Djember, 22 Dec. v. New-York. Boschdijk, 25 Dec. te Belawan. Medan, 26 Dec. te Suez. Merauk-e, 27 Dec. te Soerabaja. Salawati, 26 Dec. tc Sabang. JavaBengalen Lijn. Bondowoso, 25 Dec. v. Calcutta. Jacatra, 25 Dec. te' Calcutta. Java Pacific Lijn. Bintang, 23 Dec. tte Los Angeles. Siantar, 22 Dec. v. Manilla. Modjokerto, 21 Dec. te Singapore. Java—ChinaJapan Lijn. Tjikarang, 21 Dec. v. Batavia. Tjisaroea, 21 Dec. v. Manilla. Tjikembang, 23 Dec. te Shanghai. Rotterdamsche Lloyd. Deii, t., 25 Dec. v. Port Soedan. Jndrapoera, u., 25 Dec. v. Suez. lnsulind-c, 26 Dec. te Southampton. Kota Baro-e, t„ 26 Dec. tc Djeddah. Patria, t., 26 Dcc. v. Marseille. Schouwen, u., pass. 27 Dec. Gibraltar. Sitoebondo, u., pass. 26 Dec. Finisterre. Slamat, t., 24 Dec. v. Colombo. Soekaboemi, u., pass. 26 Dcc. Sabang Palembang, t., 24 Dec. te Marseile. Marken, t., 24 Dec. te Havre. Ban-doeng, u., pass. 24 Dec. Perim. Mcna-do, t., 24 Dec. v. Batavia. Kota Inten, u., pass. 23 Dec. Perim. Sibajak, 27 Dec. te Batavia. Vlieland, pass. 23 Dec. Point de Galle. Patria, t., pass. 24 Dec. Kaap del Armi. Djam-bi, 26 Dec. te Batavia. Kertosono, 27 Dec. te Bremen. Toba, 25 Dèc. v. Macassar. RotterdamZuid-Amerikft Lijn. Alwaki, t., 26 Dec. v. Santos. Sirrah, u., 26 Dec. v. Santos. Alhenia, u., pass. 23 Dec. Ouessant. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Automedon, 25 Dec. te A'dam. Idomencus, 27 Dec. v. Belawan. Laertes, pass. 26 Dec. Gibraltar. Atreus, pass. 24 Dec. Perim. Calchas, 23 Dcc. te Londen. Deucalion, 23 Dec. te Liverpool. Polydorus, 23 Dec. te Londen. Promctheus, 23 Dec. v. Padang. Adrastus, 26 Dec. v. Manilla. Dolius, 26 Dec. te Singapore. Eurymedon, pass. 24 Dec. Perim. Glaucus, pass. 26 Dec. Gibraltar. Orestes, 24 Dec. te Shanghai. Patroclus, 24 Dec. v. Hongkong. Anchiscs, 27 Dcc. te Suez. Euryades, 27 Dec. te Pt. Said. Emzetco Lijn. Jonge Johanna, 26 Dec. tc R'dam. Jonge An-thony, pass. 26 Dec. Finisterre. Jonge Maria, 26 Dec. te Castellon. Verschenen bij van Holkema en Warendorfs U. M. te Amsterdam: Jens Horup, door Mar tin Andersen Nexö. Deze nieuwe roman van den bekenden Deenschcn schrijver is een „boerenroman". Jens Horup, de groote boer, die van zijn schoonvader diens boerderij Vaeldegaard krijgt, weet zijn bedrijf te moderniseeren, te vergrooter» en tot welstand op te voeren door allerlei proefnemingen, die „oude Ebbe", Jens' schoonvader en Marie, Jens' vrouw niet zon der wantrouwen gadeslaan, doch die hem meerendeels gelukken. De groote wereldoorlog echter, die alles beïnvloedt, maakt, dat de Deensche boerenstand zijn patriarchalen een voud vergeet en slechts beheerscht wordt door één gedachte „winstbejag". Bij Jens is dit al heel sterk. Hij verwaarloost zijn heele bedrijf en wordt speculant in boerderijen, land en nog veel meer. Hij wordt zelfs directeur van een bank, is meer op reis dan thuis en zoek steeds nieuwe bronnen van inkomsten. Marie houdt zoo goed ze kan de boerderij nog aan dert gang, in het voer,gevoel, dat alles toch eens spaak zal loop-en. En dat gebeurt ook, als Jens in handen valt van eeri zwendelaar en- éea massa geld verliest. Jens, de trotsche zelfbe wuste Jens, de eerste onder de boeren in Oester-Vesterup kan zijn stuur niet meer vin den en verdwijnt stilltjes. We krijgen het ge voel, dat niemand hem betreurt. Mooie figu ren in dit boek zijn oude Ebbe en zijn zoon Niels, de weggejaagde schoolmeester. Ook pastor Uraa, het echte type van den zelfvol- danen plattelands-dominee, die tenslotte tot inzicht komt, zijn zonden belijdt voor zijn ge meente en- zwaar boete doet. Marie Horup, een karakter met veel moois, maar wat al te onevenwichtig. Als Marie In ziet, dat ze haar vader en- haar broer wat al te veel verwaarloosd heeft, dan moet ze niet zoo gauw weer tot dezelfde fout vervallen. Ook lijkt het ons vreemd, dat Marie, die haar jeugd- droomen plotseling wreed verstoord ziet, haar wat droomende natuur met één slag verandert Als één illusie verdwijnt, dan zoekt een vrouw wel weer een andere, als ze zich gaarne aan droomerijen overgeeft. Mooi is ook de figuur van den ouden knecht van Vaeldegaard, Sören Jepsen, een van de strijders van '64. Een mooi boek, vol geest en humor en vol gevoel en- werkelijke godsdienstzin. De vertaling is over het algemeen goed, maar met igeheel zonder taalfouten. Prijs ing. 3.50, gebonden 4.5a

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 16