nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna K ANNE WASSER IET GEHEIM VAN DE LOLA ssatt 1 j- IS ALTIJD GOEDKOOPER HEEREN BAAI OOK VOOR DAMES-CONFECTIE RugpijnNieren Pillen' rRheumatiek Kloosterbalsem vanpeutotie tatfak draagt ïïmlÜutJceÜer h paJye Ü*S Nr. 6747 ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BÖER. Eerste Blad, BUITENLAND. BELGIË. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARIE JOSE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Verscheidene Belgische rechercheurs zullen de reis naar Rome van de Belgi sche koninklijke familie medemaken. De spoorweg zal op het Belgische traject goed worden bewaakt. De huwelijksgeschenken. Aan den toevloed ten paleize van ge schenken, bestemd voor prinses Marie José blijkt geen einde te komen, een dele gatie van gewezen verpleegsters aan het Yzerfront bood gisteren de prinses een prachtig kantwerk aan. Zaterdag 3 uur zal ten paleize de overhandiging plaats hebben van een huwelijkssluier van oude Vlaamsche kant, geschonken bij nationale inschrijving. Bij deze gelegenheid zal de prinses 400 leden der provinciale en cen trale oomité's op de thee inviteeren. Ook de Fédération nationale des Combattants heeft de prinses een cadeau gegeven. Het is een prachtige zilveren jardinière. ITALIË. PAUSELIJKE CRITIEK. Bij een ontvangst van kardinalen heeft de Paus gezegd met vreugde de gebeur tenissen uit het jubeljaar te herdenken. Toch heeft die voldoening hem niet van alle zijden bereikt. De katholieke actie is niet behandeld, zooals zij dat diende te worden en zooals de termen van het con cordaat het eischten. De bewering, dat de katholieken manoeuvreeren om aan de artikelen van het concordaat te ontko men, is onjuist. De katholieke actie doet niet aan politiek, dat is haar consigne. En men hoeft niet te twijfelen aan de ge hoorzaamheid van hen, die de katholieke actie leiden. De Paus constateerde met misnoegen de aankondiging van een bouwwerk, dat toont, dat men zoo niet tegen de letter dan tegen den geest van de verdragen handelt, die erkennen, dat Rome steeds pauselijke diocese is gebleven. De Paus bracht voorts een aantal pu blicaties in herinnering, waaruit blijkt, dat er een neiging bestaat om kerkelijke politiek te voeren, die als zij uitgevoerd wordt, zooals verluidt, zelfs een anti kerkelijk karakter zou hebben. ARGENTINIË. Aanslag op den Argentijnschen president. De dader gedood. In een der drukste straten van Buenos Ayres is Dinsdagmiddag een aanslag ge pleegd op president Irigoyen. Een man loste achtereenvolgens vier of vijf scho ten op den president, toen deze uit zijn auto stapte, maar de schoten waren alle te hoog, zoodat de president ongedeerd is gebleven. Een der agenten in politiek, die zich in het gevolg van den president bevond, schoot den man met het eerste schot neer. De identiteit van den dader is nog niet vastgesteld. Wolff meldt nader, dat de politie te Buenos Ayres heeft -vastgesteld, dat de dader van den aanslag op president Iri goyen een Italiaansche anarchist was, Gualberto Marinelli genaamd. De dader is door 7 kogels getroffen. Twee begeleiders van den president zijn gewond. Irigoyen dankt zijn redding aan het snelle ingrij pen van zijn begeleiders. tocht tegen voatenverminking, staarten en het Chineesqhe nieuwjaarsfeest kent geen rustpoozen. Wederom zijn nieuwe verordeningen verschenen, waarvan de hoofdinhoud is: Op 1 Januari 1980 moeten alle staarten in China afgesneden zijn, moeten alle ver minkte vrouwenvoeten, voorzoover nog te redden, uit haar moordende windselen bevrijd zijn. En bovendien mag Chi- jneesch Nieuwjaar in het geheel niet meer gevierd worden. Zoo wil het de Kwomintang. CHINA. HET CHINEESCHE BUITEN LANDSCHE POLITIEKE PROGRAM VOOR 1930. De minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Nanking heeft volgens berichten uit Sjanghai voor het jaar 1930 het program der buiten landsche politiek der Chineesche regee ring bekend gemaakt. Het bevat de vol gende punten: 1. Afschaffing der buitenlandsche scheepvaartrechten op de Chineesche binnenwateren. 2. Terugtrekking der buitenlandsche troepen. 3. Teruggaaf van de buitenlandsche concessies en kolonies in China. Met betrekking tot de afschaffing der ex-territorialiteit, welke tegen 1 Januari a.s. is aangekondigd, wijst Wang er op, dat uitgebreide maatregelen zijn geno men om de buitenlandsche onderdanen op andere wijze te beschermen. De uitvoering van de drie punten van het program acht dr. Wang niet zeer moeilijk. Met bétrekking tot de afschaf fing der scheepvaartrechten op de Chi neesche binnenwateren wordt opgemerkt, dat het betreffende Chineesch-Britsche verdrag op voorstel van de Britsche re geering zal worden gewijzigd. Het ont werp van het nieuwe verdrag, dat reeds aan de Britsche regeering is voorgelegd, houdt met het standpunt der Chineesche regeering rekening. CHINA'S „STAARTEN" EN VOETVERMINKINGEN. Belde op 1 Januari afgeloopen. j De nationalistische regeering in China I heeft geen overweldigend succes gehad ,imet de vernietigingdoor eenvoudig i verbieden van de oud-Chineesche ze den, maar toch gaat zij vastbesloten oip den ingeslagen weg voort en haar veld Raad voor Wouwen! Anderhalf jaar zijn sinds den intocht van Tsjang Kaisjek's troepen verstreken en nog altijd dragen de mannen staarten, vernielen vele vrouwen haar voeten door ze met banden te omsnoeren (zelfs vele jonge meisjes gaan er toe over) en dat alles in de oude hoofdstad! Maar 1 Januari is de uiterste termijn. Staarten en voetwindselen moeten dan verdwenen zijn. Peking moet het land een voorbeeld geven, heet het. Men wacht af, hoe'dit voorbeeld er zal uit zien.... FEUILLETON door WILLIAM LE QUEUX. „,Ta, Slgnore. Ik ben met Armida, uw vroegere dienstmeid getrouwd. Kunt u zich Armida nog herinneren? Het arme meisje," voegde hij er zuchtend bij „ze is erg ziek. Zij schijnt niet tegen het klimaat te kunnen. De dokter beweert, dat zij zal sterven als zij nog langer hier blijft. Maar wat moet lk doen? Als wij terugkeeren naar Italië is het alleen om daar te sterven." Ik zag, dat de man er onder leed. Olinto Santini liep naast mij voort in de richting van Trafalgar Square, ant woordde op de vragen, welke ik hem stelde, zonder zelf vragen te stellen of het gesprek voort te zetten. Hij was altijd een flinke werkzame kerel geweest en het deed mij genoegen hem weer te zien. Hij had mijn dienst verlaten om hofmeester te worden op een der booten van de An- chor Line, tussohen Napels en New York; en dit was het laatste, dat ik van hem af wist,, tot ik hem hier nu weer in Lond'en terugvond als kellner in een tweede rangs r estiau raxit Toen ik hem wat zilvergeld trachtte toe te stoppen, weigerde hij vroolijk lachen de, het aan te nemen. „Zoudt u niet beleedigd wezen, mijn heer, wanneer ik u iets vroeg, dat ik lie ver zou willen hebben dan geld?" vroeg hij dan. „Volstrekt niet." „De heeren rooken van die heerlijke Toscaansche sigaren. Hebt u er niet zoo een voor imijDie sigaren zijn hier niet te krijgen." In mijn zak tastende vond! Ik twee lange, dunne stuivers-sigaren, die ik in Italië altijd rookte en die zoo gewild zijn bij de Italianen in 't algemeen en bij de Toscanen in het bijzonder. Ik gaf ze hem en hij nam ze aan alsof het de groot ste lekkernij gold. Arme kerel 1 Als een volbloed Italiaan, snakte hij naar alles wat hem rog aan dat geliefde land her- Inperde, tot zelfs naar een Italiaansche sigaar. Ik vroeg hem nog het een en ander omtrent zijn zieke vrouw en op een toon van ontroering antwoordde hij in het Itaüaansch: „Oh! mijnheer 1 Dat is het eenige wat mij hindert. Van 's morgens vroeg tot '9 avonds laat werk ik hard, maar wat nut heeft dit wanneer ik mijn lieve, arme vrouw langzaam imaar zeker zie weg kwijnen? De dokter zegt, dat zij den win ter niet meer door zal komen, Ohl Wat zou het kind blij wezen, als zij haar vroe- geren meester nog eens terug kon zien." Ik had met hem te doen. Armida had mij trouw en eerlijk gediend; de oude Rosina, mijn huishoudster, had het duch tig gespeten, Armida weg te zien gaan om haar bejaarde moeder op te passen. Deze was, zooals Olinto mij zeide, gestor ven en toen waren hij en Armlnda ge trouwd. Hij drong er sterk op aan, dat ik mee zou gaan, <xm zijn arme vrouw eens op De postvluchten naar en van Indië. Het 8e vliegtuig. Het 8e postvliegtuig is Dinsdag te 5 u. 35 (plaatselijke tijd) van Medan vertrok ken en te 12 u. 5 te Baflietmbang aangeko men, vanwaar het te 12 u. 35 vertrokken is naar Batavia, waar het te 15 u. 25 aan kwam. Te 16 u. 2 vertrok het vandaar en te 16 u. 45 kwam het te Bandoeng aan. Het voorlooplge elinde. Daar de tóestemming van de Britsche regoering om de proefvluchten naar Nederlandsch-Indië en terug voort te zet ten nog niet is ontvangen, zal de post- vluoht, die op 28 December zou aanvan gen, niet doorgaan. Omtrent de hervatting van de vluchten In 1930 valt nog niets te zeggen. De retourvluchten uit Indië op 1 en 15 Januari blijven gehandhaafd. De mail mot de Kerstdagen bezorgd. Gemeld wordt: Het vliegtuig P.H.-A.E.O., met de be manning Tepas, Pellens en Weber, den 12en December uit Amsterdam vertrok ken met een lading van 341 K.G. past, \b ondanks de moeilijkheden van het jaargetijde den 24sten, den avond voor Kerstmis, te Batavia en Bandoeng aan gekomen. Deze snelle overtocht zal ook voor het Indische familieleven van veel beteeke- nis zijh, daar de mail nog met het Kerst feest wordt ontvangen. Het vertrek van het laatste retour vliegtuig was oorspronkelijk bepaald op Nieuwjaarslag, doch is op verzoek van de Nederlandsch-Indische posterijen een dag later gesteld. De étappes van de postvluchten zijn met groote regelmatigheid afgelegd, het geen o.im. blijkt uit de omstandigheid, dat de vliegtuigen op uit- en thuisreis elkan der steeds boven de Golf van Bengalen hebben -gekruist, geheel volgens het schema der reizen. Het 5e vliegtuig op de terug reis te Aleppo. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het 5e vliegtuig op de terugreis Dinsdag 5 u. 50 uit Busjir is vertrokken en 10 u. 30 te Bagdad is aangekomen. Een later bericht van Dinsdag meldt, dat het vliegtuig te Aleppo ia aange komen. „Geen goud zoo goed" BEN EIELSON. Opnieuw heeft de Amerikaanscha re geering een radio-telegram uitgestuurd aan alle schepen die zich in de buurt van de Beringstraat en ter Oostkust van Alaska bevinden om uit te kijken naar en zoo mogelijk hulp te verleenen aan den vlieger Ben Eielson, die van een tweede poging om per vliegtuig hulp te verlee nen aan schipbreukelingen in het ijs, niet was teruggekeerd. Eielson wordt al weken vermist. GEMENGD NIEUWS. Binnenland. DE VERDUISTERINGEN BIJ DE TWENTSCHE BANK TE UTRECHT. De Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag den 81-jarigen kassier E. R. te Utrecht, wien verduistering van ƒ.11.410 ten nadeele der Twentsche Bank te Utrecht was ten laste gelegd, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorlooplge hechtenis. De eisch luidde 2 jaar met aftrek. In haar uitspraak overwoog de recht- BS2 ECHTE FRIESCHE 20-50ct.perons SlBZgeg te zoeken. En daar lk voor het oogen- blik niets aan de hand had, liet ik me overreden. „01 mijnheer," riep hij opgewonden uit, „zij zal ln de wolken wezen!" Wij riepen een rijtuig aan en reden naar het door Olinto opgegeven adres een nauwe, sombere straat waar nooit een zonnestraaltje kwam. Is bet wonder, dat vooral Italianen die kinderen der zon in deze gedrukte omgeving van stof, damp, rook en mod der, verstoken van zonlicht, opgesloten in enge krotten, als uitgeworpenen der maatschappij beschouwd tot misdaad overgaan en daardoor zoo'n ongunstige reputatie verkregen hebben? Een ongure kerel opende ons de deur, bromde iets van een begroeting tegen Olinto, die, een lucifer aanstekende de vergane trap opliep, zich verontschuldi gende, dat hij voor mij uitging. „Wij wonen op de bovenste verdieping, mijnheer, daar is het goedkooper en de lucht is er frissoher." „Heel goed," zeide ik. „Ga maar voor." Ik hoorde ons rijtuigje wegrijden. Had mijn vroegere bediende mij niet vergezeld, ik zou geaarzeld hebben dit sombere huis binnen te treden; maar Olinto vertrouwde ik ten volle. Instinct-1 matig wekte het voorkomen van dien kerel, die ons de deur opende, weerzin in mij op. Hij leek me een van die ongun stige typen zooals juist Lambeth ze levert. Maar dan bedacht ik ook weder, dat die arme ongelukkige wezens, waarvan Olinto er een was, geen keus gelaten werd'. Tegen mijn verwachting in was de huiskamer, welke wij op de bovenste ver dieping binnentraden, zeer geriefelijk ingericht, zindelijk en netjes, hoewel spo ren van armoede merkbaar waren. Een lamp stond op tafel te branden, maar het vertrek was ledig. Verbaasd dat zijn vrouw niet te vinden was, ging Olinto even ln de aangrenzende kamer, doch kwam een oogenblik later terug, uitroepende: „Armida moet uit zijn gegaan voor inkoopen. Misschien ook is zij bij onze benedenburen. Die zijn heel goed voor haar. Ik zal eens even gaan zien. Maakt u het zioh als 't u belieft maar gemakke lijk." Hij schoof mé den besten stoel toe; veegde dién imet zijn zakdoek af. Ik verwonderde mij er wel wat over, dal Armida in stnat bleek uit te gaan na het geen Olinto mij omtrent haar toestand had mededeeld. De armoede evenwel, drijft zelfs zieken het bed uit; dus dacht ik hierover niet langer na en keek het vertrek eens rond. Ik kon bet niet tot de uiterste hoeken overzien, doordat een groene kap over de lamp het licht tot de tafel beperkte en het verdere deel der kamer in het halfduister liet. Toen mijr; oogen evenwel gewend waren aan het twijfelachtige licht, merkte ik, dat de kamer stoffig was en het vloerkleed vol gaten en scheuren zat. Ik trok de oude roode gordijnen open om het raam eens uit te zien, maar bevond, dat de luiken gesloten waren, hetgeen uriij vreemd voorkwam voor een vertrek op deze ver dieping. Olinto keerdé .spoedig terug met de mededeeling, dat zijn vrouw ongetwijfeld uitgegaan was, want, zeide hij, bet was haar gewoonte, 's avonds te gaan „mark ten", omdat zij dan de waren goedkooper kreeg dan 's morgens. Dit kwam mij niet zoo bijzonder onaannemelijk voor. „Ik hoop, dat u niet aan tijd gebonden is, mijnheer," zeide hij, haar verontschul digend, „maar zij wist ook niet welke verrassing haar wachtte. Zij zal niet lang uitblijven." „Dan blijf ik op haar wachten," stelde ik hem gerust, in den stoel plaats ne mend, dien hij voor mij had gereed gezet. „Ik kan u niets aanbieden, mijnheer!" zeide hij glimlachend. „Ik verwachtte geen bezoek, ziet u!" „Neen, neen, Olinto! Ik heb zoo juist gedineerd. Maar vertel imij eens, wat heb iij uitgevoerd sinds je uit mijn dienst bont gegaan?" „Ah!" antwoordde hij bitter. „Ik had zeer veel tegenspoed vóór lk in Londen terecht kwam. De zee beviel mij niet en het werk evenmin. Na twee reizen trouw de ik Armida. Ik ben nog eenmaal bij u geweest, maar Tito vertélde mij, dat u in Londen waart. Eerst vroeg ik werk in 'n café in Vlaregglo, maar toen de zomer voorbij was, stond ik zonder werk. Toen ging ik van Genua naar Londen. Eerst werd ik koksjongen in een restaurant ln Tottenham Court Road, toen kellner in een bierhuls. Daar verdiende ik genoeg oim Armida geld te sturen voor den over- tooht. Vandaar ging Ik over in mijn tegenwoordige betrekking en ik hoop spoedig een plaats te krijgen in een van de groote hotels. Een vriend van imij is kellner in een grillroom en die verdient geld als water vijftig of zestig gulden per week, tenminste in den zomer." (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant Uitgave N.V. Druückerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE Ni 20 at. p. regel (gaWard). Ingez. meded. (kolombreedte alt redaetlon. tekat)dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. lt/m# regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4'ot. j De hervormers te Peking zijn in de toepassing van dit alles wellicht de ijve- rigsten van allen. Zij hebben het klaarge speeld, Nanking reeds nu tot uitvaardi ging van het strengste, nieuwjaarsverbod te bewegen. Zij kunnen zich op de wet be roepen, waarin dit verbod inderdaad reeds voorkwam. Maar die wet was tot dusver nooit toegepast. Vanaf haar vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd, vergen de lichamelijke beproevingen, waaraan iedere vrouw onderhevig is, veel van haar gestel en vaak veel van de nieren in het bijonder. Eveneens hebben de nieren veel extra werk te doen voor en na de geboorte van kinderen en tijdens de overgangs periode. Geen wonder derhalve, dat vrouwen vaak lijden aan rugpijn, lendenzwakte, duize igheid, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwel lingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kun nen onder die omstandigheden blijkens de ervaring van zoovele vrouwen een weldaad zijn. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en staan de nieren bij in haar zoo belangrijke taak: het filtreeren van het bloed van de erin voorkomend» onzuiverheden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. 8) De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, U nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker') Kloosterbalsem ln staat la, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zljtl 9) (ook In Va onsen, Va pondan en port I

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1