5ta1iano GEMENGD NIEUWS besmettelijke ziekten. Y>eï° \>8 8 -■ \S de bankier goed moet opletten, Moordaanslag te Apeldoorn. broedertwist te overschie. LUCHTVAART. De postvluchten naar en vanlndië. Auto tegen een boom gereden. De ontvluchting uit de strafgevangenis te Scheveningen. Een 39-jarige man vermoedelijk door een vriend van zfln gewezen vrouw gestoken. Weer geschoten op een jachtopziener. Misdaad of ongeval? 3 KBEUS E Het Bestuur voornoemd. Emma 1, op Staatsmijn Hendrik 8, op Staatsmijn Maurits 2, op de Staatsmijnen dusin totaal 8 ongelukken inet doode- ljjken afloop. De particuliere mijnen had den 22 van dergelijke ongevallen njnJ. 5 op de Oranje Nasau imijnen, 4 op de mijn Willem Sofia, 7 op de mijnen Laura en Julia en 6 op de Dominiale mijn. In 1928 hadden de Staatsmijnen 36 doodeijke on gevallen. De particuliere mijnen 9 dus in totaal 44 Encephalitis na Inenting. In de week van 22 tot en met 28 Dec. December zijn geen gevallen van ence- phalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. Varlola minor (alastrlm). In de laatste volle week van 1929 zijn in Nederland geen gevallen van variolia major of minor waargenomen. ARBEIDSWET WINKELS. Een handleiding voor de regf~ llng van den arbeid In vkSów. Als een uitgave van den Kon. Néderl. Middenstandsbond is verschenen „Hand leiding voor de regeling van den arbeid in winkels", door den heer F. L. van der Leeuw, redacteur van het algemeen week blad „De Middenstandsbond" samenge steld. Deze uitgave heeft ten doel de winke liers voor te lichten omtrent de verplich ting t.a.v. Arbeidswet en werktijdenbe sluit voor winkels, waaraan zij na 1 Jan. a.s. onderworpen zullen zijn. De handlei ding geeft daartoe een populaire toelich ting tot alle belangrijke bepalingen, als mede wenken voor de praktijk. Boven dien bevat zij de voorschriften van soci- aal-hygiënischen aard, waaraan het win kelbedrijf reeds heeft te voldoen (Arbeids besluit) en modellen van arbeidslijst en arbeidsregister, eveneens met een verkla ring der desbetreffende administratieve bepalingen. Het werkje is tegen kostenden prijs verkrijgbaar bij de secretariaten van bij den Bond aangesloten vereenigingen en aan het Bondsbureau, Noordeinde 35, 's-Gravenhage. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLOMES. Tengevolge van minder goede bezetting in de strenge wintermaanden kon door het Centraal Genootschap in het afgeloo- pen verpleegjaair het kwart millioen ver- pleegdagen niet ten volle worden bereikt. Toch is de totale vooruitgang tegen 1928 nog ruim 5600 dagen. Het propaganda-seizoeni is in vollen gang. H De nieuwe film, die de geschiedenis van een zwak ventje te zien geeft, dat opleeft im het koloniehuis, en als een krachtige, flinke jongen bij zijn moeder terugkeert, heeft veel succes. De 415 afdeelingeni van het Centraal Ge nootschap worden opgewekt, om door groote krachtsinspanning terwille van het zwakke kind, de tweede kwarteeuw ver pleging, welke 1 Januari ingaat, even vruchtbaar te doen zijn als de eerste 25 jaren, welke 31 December IJ. zijn afge sloten. dat hl] geen valsche cheque in betaling neemt, zoo moet het publiek er scherp op letten, dat het inderdaad ontvangt. Koopt dit heilzame en lekkere hoestmiddal daarom alleen bij bonafide winkeliers In nevenstaande verpakkingen. Dit Is Uw waarborg. 20 CTS. PER ONS 10 CTS. PER ROL Een vliegtuig van den regelmatigen veertiendaagschen luchtpostdienst is gis terenmorgen om 6 uur 37 van het vlieg veld Tjililitan opgestegen met bestem ming naar Nederland. Aan boord wordt 168 kilogram mail meegevoerd. Binnenland. Een 20-jarig inelsje het slachtoffer. Maandagavond laat na een danspartij in een café te Hilversum ging het 20- jarig meisje, C. R., in gezelschap van de gebroeders H. en luitenant der huzaren C. in een auto op weg naar Utrecht. Tusschen de Hollandsche Rading en Maartensdijk is de auto door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom ge reden. Door den schok is het meisje in aanraking gekomen met een stang van de kap van den auto, waardoor een ern stige schedelbreuk met inwendige ver bloeding is ontstaan. Er werd terug gereden naar Hilversum, waar genees kundige hulp is ingeroepen. Het meisje is niet meer tot bewustzijn gekomen en Maandagnacht om 1 uur overleden, De bestuurder van den Ruto. L. J. v. H. uit Naarden, was vermoedelijk onder den invloed van alcohol. De personen, met wie bet meisje den autorit deed, kenden haar niet eens bij naam, zoodat zij niet wisten naar welk huis te Hilversum zij haar moesten ver voeren. Zij hebben haar toen naar een huis te Hilversum in de Langestraat gebracht, waar zij den gemeentelijken geneeskundigen dienst hebben opgebeld. Dr. Dagevos heeft haar toen herkend. MAN DOODGESTOKEN. De verdachte v. d. B., die Zondagavond in een café aan de Brielschelaan te Rot- terdag de havenarbeider Av B. met een mes zou hebben doodgestoken1, is naar het huis van bewaring overgebracht. Hij blijft bij zijn verklaring, dat hij zich vrij wel niets kan herinneren. Iemand als verdacht van hulp verleening aangehouden, maar later weer vrijgelaten. In verband met de ontvluchting van Dijkmans uit de Scheveningsche straf gevangenis is Maandagavond omstreeks 10 uur op verzoek van den commissaris van politie Kramer in Den Haag door de politie te Rotterdam aangehouden de 36-jarige W. B., zonder beroep, als ver dacht van hulpverleening bij de uitbraak van Dijkmans. Bij het onderzoek naar sporen van de verdwijning van Dijkmans iri het ge vangenisgebouw kwam de politie ter oore, dat een van de »buren« van Dijkmans in den nacht van Zaterdag op Zondag iets gehoord had, dat zijn aandacht had getrokken, waarbij hij had booren zeg gen »Willem, help Op grond van deze uitlating was de politie gaan zoeken in de richting van iemand, die Willem heet en die tot den kring van bekenden van Dijkmans kan behooren. Zij bevond toen, dat Willem B., die evenals Dijkmans Rotterdammer is en voor soortgelijke feiten als Dijk mans door de Rotterdamsche rechtbank indertijd tot ongeveer 4 jaren gevange nisstraf is veroordeeld, op 12 dezer uit dezelfde gevangenis, waar hij een cel had dicht bij die.van Dijkmans, is ont slagen, nadat hij zijn straf had uitge zeten. Er was dus wel aanleiding, ver band te zoeken tusschen dezen Willem B. en het vermoeden, dat aan Dijkmans hulp van buiten af moet zijn verschaft. Vandaar het verzoek van den Haagschen commissaris van politie aan de Rotter damsche politie om B. aan te houden, welke aanhouding geschiedde in B.'s kosthuis te Rotterdam, vanwaar B. direct naar Den Haag is overgebracht. Bij zijn voorloopig verboor, Maandag avond, heeft B. een alibi opgegeven, dat de Rotterdamsche politie in samenwer king met de Haagsche heeft onderzocht. B. had een paar café's genoemd, waar hij Zaterdagavond zou zijn geweestver volgens zou hij naar zijn kosthuis zijn gegaan. Het onderzoek door de politie heeft niet kunnen uitwijzen, dat het alibi niet zou kloppen met de feiten, en B. ontkent hardnekkig, iets te maken te hebben ge had met de ontvluchting van Dijkmans of met de voorbereiding daarvan. Ook Dinsdagochtend, toen Willem B. opnieuw aan een verhoor werd onder worpen, is het niet gelukt, iets anders van hem te hooren dan zijn alibi en de verklaring, dat hij niets uitstaande heeft met Dijkmans' ontsnapping uit de ge vangenis. Daar in gevallen als het onderhavige de politie iemand niet langer dan 6 uren (de uren voor nachtrust bestemd niet meegeteld) in voorloopige hechtenis kan houden, is B. Dinsdagmiddag tusschen 12 en 1 uur weer in vrijheid gesteld. PROCES-VERBAAL TEGEN EEN DOKTER. De politie te IJmuiden heeft op last van den burgemeester van Velsen proces verbaal opgeiqaakt tegen den arts A. O., aldaar, wegens het te laat aangifte doen van een geval van kinderverlamming. Verscheidene dagen nadat de arts het ge val vastgesteld had, hebben kinderen uit hetzelfde gezin nog de school bezocht. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Maandagnacht omstreeks 1 uur is de 40-jarige heer v. G. uit de Fahrenheit- straat in Den Haag in het water aan den Noordwal aldaar geraakt. Eenige per sonen hebben hem met een haak op het droge bracht, waarna politie-personeel trachtte de levensgeesten bij hem op te wekken, hetgeen niet is gelukt. BRANDSTICHTING? Maandagavond om kwart voor tien is door de bewoners van de Cheribonstraat te Haarlem brand ontdekt in perceel 27 aldaar, bewoond door C. N. v. L. Het bleek, dat in de achterkamer een gat in den vloer was gebrand ter hoogte van de voorkamerdeur, die eveneens gedeelte lijk door het vuur was aangetast, alsmede de deurstijlen en het behang. Ook was brand uitgebroken in een kelderkast, waarin een heeren- én een damesrijwiel stonden. Omwonenden slaagden er in den brand te blusschen. In verband met dezen brand zijn aangehouden, als verdacht van brandstichting, de bewoner van het huis en de kostganger P. A. B. Beiden ont kennen. DE MADIOEN. Vlotgekomen. Uit Londen wordt gemeld: De bergingsstoomer Protector deelt draadloos mee, dat een bergingscontract, condities „Lloyd Form", is afgesloten, volgens hetwelk de Madioen naar Djed- dah gebracht moet worden. De lading van ruim nr. 2 zal naar ruim nr. 5 wor den overgebracht, als beschot nr. 1 het houdt. De k'ans op berging van het schip is tamelijk goed, indien bet weer mee werkt. In ruim nr. 1 bevindt zich een groot gat, het is niet mogelijk, dit gat ter plaatse te dichten. Op het oogenblik is liet mooi weer. Nader vernemen wij, dat de Madioen Dinsdag is vlot gekomen. INGEHOUDEN SALARISVERHOOGIN- GEN VAN BELASTINGAMBTENAREN. De vordering tot uitbetaling toegewezen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag uitspraak gedaan in het door mr. Duys namens den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond tegen den Staat gevoerde proces over uitbetaling van ten onrechte ingehouden' salarisverhoogingen van belastingambtenaren tot een bedrag van 46.000. De rechtbank wees de vordering toe en veroordeelde den Staat in de kosten. VAN DEN WAL IN DE SLOOT. Een incasseerder te Hoogeveen is Maan dagavond met een met 600 zwaar bela den geldzak aan het stuur van zijn fiets, de richting kwijt geraakt. Hij kwam aan het slingeren, waardoor de geldzak met inhoud in de vaart is terecht gekomen. Na lang baggeren is Dinsdagmorgen op I 30 na het verlorene teruggevonden. Men hoopt deze 30 ook nog te vinden. KINDERLIJKJE GEVONDEN. In het Ter Apelkanaal bij Musselkanaal is Dinsdagmorgen het in staat van ont binding verkeerend lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. MEISJE TE UTRECHT IN BRAND. Toestand van het slachtoffer zeer zorgelijk. Te Utrecht heeft zich een verschrikke lijk drama afgespeeld. Toen de 11-jarige Corrie de J. Maandag de kachel wilde aan maken en hierbij' een in petroleum ge drenkte turf aanstak, vatten haar kleertjes in een oogwenk vlam. Als een brandende fakkel rende het kind de straat op, waar een brugwachter van de Smeebrug haar de eerste hulp verleende. Hü trok haar de kleeren van het lijf en bracht met den in middels verschenen directeur van het Bar- tholomeus Gasthuis, haar naar deze in richting. Hier werd het slachtoffer verder behandeld door de doktoren Hobbel en Verwoerden, waarna het meisje naar de Rijksklinieken werd vervoerd. Haar toe stand is zeer zorgelijk. Nader verneemt „De Telegraaf" nog, dat Corrie alleen in de kamer was waar het ongeluk geschiedde. Een oudere zuster, die boven aan het werk was, heeft niets gemerkt. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak tegen E. A. J., zonder beroep, gedetineerd, 56 jaar, die terecht heeft gestaan terzake van oplichting. Verdachte had een boekhan delaar en diens vriend bewogen tot af gifte van 10.000 door hem voor te spie gelen een procédé te hebben gevonden voor het vermenigvuldigen van druk werk langs ohemischen weg, welke uitvin ding h;j in Engeland voor een millioen pond sterling had verkocht. Verdachte werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenistraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. De eisch was geweest 2 maanden ge vangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis, gevolgd door ter beschikking stelling van de regeering. I üp den Oudejaarsavond heeft zidh tegen 11 uur op den Vakweg te Apeldoorn een ernstig* drama afgespeeld, waarbij achter de schennen een vrouw een belangrijke rol speelde. De 39-jarige J. Scheurs hield verblijf in het logement van dein heer M. Kramer, Vakweg 3. Eenige weken geleden vestigde zich in het logement van G. Ticheler, Vak weg 15, dat slechts eenige perceelen van het eerstgenoemde logement verwijderd is, zijn gewezen huisvrouw, bekend onder den naam „Sientje", waarvan J. Schreurs se dert drie jaar gescheiden was. Zij leefde thans samen met den 36-jarigen R. Stufken. Oudejaarsavond zaten de logeergasten van het logement Kramer gezellig bijeen om de jaarwisseling af te wachten. Om streeks 11 uur begaf Schreurs zich even naar buiten. Ternauwernood had hij de deur achter zich gesloten, of hij opende die weder en de andere logeergasten zagen hem in d'e deuropening staan. Hij riep: „Ze steken mij dood", en zakte onder het uitroepen van dien kreet in elkaar. De andere logeergasten snelden toe en droe gen hem naar binnen. De eigenaar van het logement waarschuwde de politie, die vrij wel onmiddellijk ter plaatse aanwezig was. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde, dat Schreurs een diepen steek in het onderlijf was toegebracht, vermoe delijk met eem lang mes. Per ziekenauto werd hij naar het gemeentelijke zieken huis alhier vervoerd. Tijdens het vervoer herkreeg hij even het bewustzijn en noem' de als den dader R. Stufken, die in den Vakweg op no. 15 verblijf hield met zijn gewezen vrouw. De bediende van het logement Kramer, de heer A. Bekkers, was onmiddellijk na den moordaanslag naar buiten gesneld en zag een persoon, die zich snel verwijderde en zich begaf naar perceel no. 15. Een en ander was voor de politie vol doende reden om zich naar het perceel no. 15 te begeven, waar-ze inderdaad den man vond, die door den verslagens als de dader was aangeduid. Hij werd gearresteerd en door den commissaris van politie aan een streng verhoor onderworpen. Hij onlkende ten stelligste iets met den moordaanslag uitstaande te hebben. Een mes of ander wapen werd niet op hem bevonden. Het onderzoek duurt echter voort. De toestand van den gewonde is hopeloos. Strooper te Nljkerk gegrepen en ln arrest gesteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag is er onder de gimeente Nijkerk op den jachtopziener Pieper geschoten. Deze jachtopziener en zijn collega Uitenboo- gaard waren op surveillance, toen zij plotseling stroopers ontdekten met den lichtbak. Pieper is een man van 72 jaar en uit hoofde van zijn ouderdom ging Uitenboogaard voor. Toen de stroopers zich ontdekt zagen, zetten zij het op een loopen in diverse richtingen. Pieper ging een der stroopers met het geweer achterna, toen deze zich plotseling om keerde en in de richting van Pieper schoot. Gelukkig miste het schot zijn doel erf werd de strooper gegrepen door den tweeden jachtopziener. Hij bleek te zijn een zekere H. D., wonende te Nij kerk. Hij wordt ter beschikking gesteld van den ofhcier van justitie te Utrecht. Gewonde vrouw op een trot toir te Rijswijk gevonden. Maandagnacht zag de heer B. te Rijs wijk een vrouw op het trottoir voor zijn woning ligen, zekere mej.G. A. die hevig uit een hoofdwonde bloedde. Even te voren had B. een man gezien die zich over het lichaam van de vrouw heen- boog, doch wegliep toen hij Bt zag naderen. De vrouw die veel bloed verloor werd naar het politiebureau gebracht, waar bleek, dat zij onder den Invloed van sterken drank verkeerde. Dr. N. die spoedig aanwezig was, constateerde een diepe hoofdwonde. Het bleek dat een slag ader geraakt was. Daar de politie misdaad vermoedde, is onderzocht in wiens gezelschap de juf frouw den avond heeft doorgebracht. Als gevolg hiervan is aangehouden ze kere O. de B., die ook onder den invloed van sterken drank verkeerde. Deze ont kende echter iets van de verwonding der vrouw af te weten. Hoewel zulks niet waarschijnlijk is, wordt het mogelijk ge acht dat de vrouw op een punt van het ijzeren hek is gevallen. De politie stelt een uitgebreid nader onderzoek in. HUIS AFGEBROKEN DOOR OPGESCHOTEN JONGENS. Vandalisme te Rondnlte (O.). Te Ronduite (gem. Wanneperveen) heeft een aantal opgeschoten jongens een huis afgebroken. Het huis was gelegen ongeveer 200 M. ten Westen van de brug te Ronduite en bewoond geweest door zekeren Harse voort en eigendom van den caféhouder K. Slot. Begunstigd door storm en regen konden de vandalen onbelemmerd het ge bouw, dat onbewoond was, omverhalen. Al spoedig viel de voorgevel, terwijl de zijmuur meer moeite opleverde. Bijna was een hunner daar onder geraakt. Een troostdooze ruïne was alles wat er van overbleef. De politie stelt een onderzoek ln. Tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam heeft von nis gewezen in de zaak tegen den 19-jari gen lossen werkman H. C. Verharen, die op 4 October van het vorig jaar in de ou derlijke woning te Overschie zijn broer met een mes heeft gestoken tengevolge waarvan hij levensgevaarlijk werd ge wond. De verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar met aftrek vain den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht Buitenland. DE OVERSTROOMINGEN EN DE STORM IN ENGELAND. Van den bovenloop van de Theems, uit Noord-Wales en uit de buurt van York worden uitgebreide overstroomingen ge meld. De Ouse bereikte Maandag te York haar hoogsten stand in de laatste vijf en twintig jaar. In het geheel zijn door Ouse, Derwent en Foss duizenden acres land onder water gezet. In sousterreins en geljjkvloersche ver diepingen is het water binnengestroomd en in de armenwijken ontstond groote ontsteltenis. Aan de Engelsche kusten is veel wrak hout aangespoeld. O.m. spoelde er een groote boot aan met proviand, redding gordels en lange lijnen. Op de boot stond de naam Tersonnef. De zeilen waren ge scheurd en er was niemand in de boot. Te Scoresburgh (Shetland) is een hout schip met omgekeerde kiel op de rotsen geworpen. Men kan niet bij het wrak komen en de naam van het schip is onbekend. t 3 Den 12en Januari 1930 Jjj hopen D.V. onze geliefde Ouders, u en y D. GEUS—HOEKMEYER, hun 25-jarige achtvereenlglng k. te herdenken. Hun dankbare Kinderen, }v y rs. t nutto G. J. GEUS. 3 M. J. GEUS-de Vries, jjt Soerabaja, N.-I. Heden overleed plotse ling, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mej DIEUWKE DE GROOT, Wed. van J. A. Koningstem, in den ouderdom van 74 jaar. Namens de Familie: T. BOON— 1 Koningstem, A'dam. M. BOON. D. KONINGSTEIN. C. KONINGSTEIN-Büis. M. TUINSTRA-Visser. B. TUINSTRA en Kleinkinderen. Den Helder, 31 Dec. 1929. Kapperstraat 5. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Vrijdag 3 Januari a.s., des namid- digs 1 uur, vanuit Kapper straat 5. Op 31 Deo. 1929 over leed in het Aeademisch Ziekenhuis te Leiden na een geduldig lijden onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mej. HELENA THOMAS, Wed. van den Heer O. Lastdrager, ln den ouderdom van circa 72 jaar. Dat zij ruste in vrede is de wensch van hare diepbeproefde Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter-Kleinkinderen. Uit aller naam. Den Helder, Oestersteegl. Op verzoek der overledene geen bloemen. De Heer en Mevrouw S. COLTOFde Beer zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, dezer dagen ondervonden. Kanaalweg 142. Ds. en Mevrouw VAANDRAGER DE RIJKE, Westgracht 47, zullen gaarne bezoek ontvangen op Zondag 5 en 12 Januari, van drie uur tot half vijf. WAARSCHUWING. Het Bestuur van den Bond tegen den zwaren belasting druk brengt de leden hierbij, ter voorkomen eene Waar schuwing, ter kennis, dat het dienstjaar 1929 van de Grond en Personeele-belasting ver streken is en de nog verschul digde bedragen binnen enkele dagen moeten worden voldaan. 31 -12 -1929.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2