T KONUH's GELQERSCHE ROOKWORST TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1930 De storm. Nieuwjaar. Callantsoog. Bullrldi-Zoul Julianadorp. "t Zand. Wieringen. Laatste berichten. SPOORSTRAAT - TELEFOON 339 Tot griffier bij hei Kantongerecht te Apeldoorn is benoemd onze stadgenoot, Mr. A. H. D. F. Essera, thans griffier bij het Kantongerecht Den Helder. INliRAAK EN VERNIELING WE8TER KERK. Zooals uit een advertentie in ons vorig nummer bleek, is door het gemeentebe stuur 100.uitgeloofd voor hem of haar, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot het vinden van de daders der inbraak op Eersten Kerstdag in de Wes- terkerk alhier. HET AFSCHEID VAN DEN BAAS DER KETELMAKERS BIJ DE RIJKSWERF H. J. A. VELDHUIZEN. Dinsdagmorgen na beëindiging der werkzaamheden, vereenigde zich in het kantoor van den Baas der ketelmakers H. J. A. Veldhuizen, het toezichthebbend en technisoh personeel van de afdeeling Werktuigbouw, onj afscheid te nemen van den heer Veldhuizen, die op 1 Januari den dienst met pensioen gaat verlaten en gedurende 42 jaren onafgebroken in dienst van het Rijk is geweest, vanaf 10 Juli 1887 tot 1 Januari 1980 bij de Rijks werf alhier. Baas die Haan, als oudste collega van den heer Veldhuizen, neemt het eerst het woord en zegt o.a. Veldhuizen, kameraad, het is voor U thans een bijzonder tijdstip in Uw leven, nu gij voor het laatst in ons midden zijt. Een leven van arbeid ligt achter den rug, gij gaat heen om Uw welverdiende rust te genieten. Het is voor ons pijnlijk U te zien vertrekken omdat wij in U verliezen een trowen, eerlijken kameraad, dien wij noode missen; en met wien wij gaarne samenwerkten. Wij hebben gemeend u een aandenken te moeten medegeven als her- inenring aan onze jarenlange samen werking en aangezien U thans over veel vrijen tijd kunt beschikken en een lief hebber van wandelen zijt, meenden wij U een barometer te moeten offreeren en wij hopen dat gij ons steeds zult gedenken, wanneer gij hein raadpleegt. Hierna bood de heer De Haan een barometer met oor konde aan. De heer Slemmer, werkmeester der af deeling, nam hierna het woord om den heer Veldhuizen te bodanken voor zijn Ijver en toewijding die hij steeds van hem had ondervonden en zegt altijd goed met Baas Veldhuizen te hebben kunnen samenwerken. Er i3 een tijd van komon en een tijd van gaan en wij voelen Uw heengaan, trouwe vriend. Ik hoop dat Uw gezin en allen die Uw dierbaar zijn nog lang gespaard zullen blijven opdat Uw welverdiende rust niet gestoord zal worden. Ik sluit mij aan bij de woorden van den heer De Haan, wat betreft Uw wandellust, maar ik vind dat iets met je mee moet loopen, daarom bied ik U hier bij een wandelstok aan; aanbaard die als een blijk van sympathie van mij. Aangezien de heer Veldhuizen zoo diep onder den indruk was, dat hij geen woord van dank kon spreken, zei de werkmees ter hem, dat zijn zwijgen meer zei dan duizend woorden, waarna de Baas af scheid nam en deze korte plechtigheid was geëindigd. WEEK DER GEBEDEN. In de week van 611 Januari zullen de verschillende bijeenkomsten worden ge houden, die in een advertentie in dit blad voorkomende, nader worden aangegeven. De „Evangelische alliantie" organiseert sedert jaren een „week der gebeden", wel ke gehouden wordt gedurende de eerste volle week in elk nieuw jaar. Ook in Den Helder worden nu een reeks van dergelijke bijeenkomsten, die om acht uur aanvangen en één uur zullen duren, belegd. Door het houden van een korte toe spraak hoopt men telkens een der vele zijden van den arbeid ln het koninkrijk Gods te belichten en door gemeenschap pelijk gebed Gods zegen te vragen op dien arbeid. Voor de plaatsen van bijeenkomst, de onderwerpen en de sprekers zie men de advertenties. Mochten velen komen. De bedoeling is, dat men niet alleen naar de eigen kerk ga of den eigen predikant komt hooren, maar men trachte zooveel mogelijk alle bijeenkomsten bij te wonen. De predikanten, die achtereenvolgens zullen optreden en die allen deze zaak van harte aanbevelen, zijn: Ds. R. O. W. J. Hoek, Ds. J. H. Vaandrager, Ds. B. Bouma, Ds. E. R. Damsté, Ds. F. Tol lenaar, Da P. H. Borgera UIT VOERING VAN HET ORATORIUM „ATHALIA". Door de Geref. Zangvereeptglng „Hallelujah", dir. J. F. Asma. Reeds niu kunnen wij meedeelen, dat door de Geref. Zangver. „Hallelujah", dir. de heer Joh. F. Asma, op 30 Januari a.s., in de gereformeerde kerk alhier, wederom een uitvoering zal worden gegeven van het oratorium *,Athalia" van Mendels- soim, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze vereeniging, in Novem ber 1925, werd uitgevoerd. Wij schreven er toen o. m. van: „De keuze van zoodanig werk was alleszins gelukkig, omdat dit stuk tal van schoon heden biedt en de uitvoering ervan in een kerk bij uitetek die schoonheden tot zijn recht doet komen". Als solisten zullen optreden MevT. Greta de Knegtter Haar, van Delft, die als sopraan-zangeres bij de radio-luisteraars een goede reputatie geniet, Mevr. v. d. Poelde Haas, sopraan, alhier, Mevr. M. C. GünthertBreed» alt, die ook den vori- gen keer de altpartij zong en dus geen onbekende is. In het oratorium komen eenige declamaties voor, die door den heer P. van Dalen, zullen worden voorgedragen. De vleugel zal worden bespeeld door den heer J. A. v. <L Vliet, terwijl de heer Feike Asma het kerkorgel zal bespelen. Verder zullen eenige dames en heeren musici (strijkorkest) hum medewerking verleenen. Behalve de uitvoering van' het orato rium zal ook nog worden gezongen „Mir- jamras Zegezang*. Het belooft dus een mooie avond te-woroden. Wij komen later op een en ander terug. „ZEEMANSVROUWEN". Wij herinneren nogmaals aan de voor stelling van „Zeemansvrouwen" door het gezelschap Bouber, op Zaterdag en Zon dag a.s. in Casino. Bouber is de schrijver van „de Jantjes" en heeft o.a. ook Que- rido's „Jordaan" voor het tooneel be werkt. Het gezelschap bestaat uit prima artisten. Van de kermis herinnert men zich natuurlijk wel „Zeemansvrouwen", dat viermaal is opgevoerd. De prijzen voor deze voorstellingen van Zaterdag en Zon dag zijn laag gesteld. Hier volgen nog tenigo kritieken: „De Telegraaf" (Jfohan Lugier) Een nieuw stuk van Herman IJouber van een schitterende blijheid en waarachtigheid in milieuteekening. Daar zijn de dronken Lode- wijk en Manke Mie. De eerste gaat met slappe stappen door het leven en coquctecrt met zijn vroeger eens gekraakte ribben, teneinde op kosten van zijn dochter te kunnen luieren en drinken. Maar de Manke Mie met haar onge lukkige been ihinkstapt blijmoedig door alle narigheden heen en beschijnt elke verdrietige situatie met haar goedhartige ruwheid en ver- rukkelijken humor. „Alg. Handelsblad" (De Graaf): .Na twee. jaar zoeken is het bewonderens waardige troepje, dat den moed heeft in, dezen tijd v^n superfilms nog rasecht volkstooneel te geven, er gelukkig weer in geslaagd. Slecht weer op komst Noord wester storm. Wel zeer slecht heeft het Nieuwe Jaar ingezet. Na een wel vrij onstuimigen, maar toch in ieder geval1 drogen morgen, is in den namiddag de regen beginnen te val len, en den ganscheax avond heeft het vrij wel aan één stuk door geregend. Later stak de wind op, en in d'en loop van den nacht is het weer hoe langer hoe slechter geworden. Gisterenavond 10 uur was de gemid delde windsnelheid 9 M. per seconde, en deze nam sedert steeds toe. Hedennacht te vier uur was een snelheid van om streeks 15 M. bereikt Nu is dit voor 'hier niet zoo buitengewoon, dat wij daarvan melding zouden maken. Maar wel buiten gewoon en uiterst zelden voorkomend, is, dat bij een betrekkelijk zoo matige snel heid, plotseling een windstoot kwam van niet minder dan 331/» M. per seconde, dat is met een kracht van 85 K.G. druk per Ms. Wij hebben wel eens een windkracht gehad, die nog grooter was, maar toen was de gemiddelde kracht van den wind ook sterker. Hedenochtend 9 uur Is de snelheid van den wind nog 18 M. ongeveer, de barometer vertoont neiging tot dalen, en de wind is toenemend. De stand van het water is 90 boven A.P. Stormsein 2 (Noordwester storm) is gehesohen,. Tijdens den storm hedennacht steeg de temperatuur en bedroeg deze omstreeks 9.6° C. Wat is het verschil tusschen het Oude en het Nieuwe Jaar? Eenige uren geleden heeft het daglicht ons verlaten en onder den gezelligen schijn van het electrische licht, dat wij hebben aangeknipt, zijn de uren van dezen laatsten avond van het jaar omgevlogen. We hebben gepraat, ge lachen, gemusiceerd en gezongen, we heb ben een kaartje gelegd, een moeilijk dam- probleem opgelost. We hebben oliebollen, warme croquetjes, ja, zelfs geheel soupers verschalkt; we hebben, ieder naar zijn aard, warme punch, wijn of enkel maar dood-gewone koffie of thee gedronken. Vader, die een goeden bariton heeft, heeft het „Uren, dagen, maanden, jaren" in gezet; moeder is met haar schuchter so- praantje ingevallen bij het „Op den weg dien wij betreden staat geen voetstap die beklijft", en de kleintjes, ofschoon zij geen notie hebben van de beteekemis der woor den, zingen dapper mee: „Al het heden wordt verleden schoon 't ons toegerekend blijft". En zoo is, veel gauwer dan we dachten, de avond omgevlogen en de groote wijzer der klok begint heel dicht den kleinen te naderen, die al een tijd op 12 staat. „De klok is voor", zegt moeder; „achter", be weert Willy; „gelijk", zegt Marietje. Bij zooveel verschil van meening moet dan het stadsuurwerk maar beslissen. En va der waagt er zijn hachje aan en risqueert een verkoudheid door in zijn colbertje, open en bloot, op de stoep het slaan van twaalf af te wachten'. Een donkere avond is het. De hemel is bijna geheel zwart, maar de sterren zijn zichtbaar. Aan den noordelijken hemel staat de groote beer, de oude bekende die vader reeds als kind toewuifde en be groette en die, nu eens aan dezen, dan aan gindschen kant van den hemel, hem knip oogjes teruggaf. Aan den zuiderhemel staan twee sterretjes te glanzen, door voor bijgaande wolkjes af en toe aan het ge zicht onttrokken. Doodstil is het; geen windje beweegt de bladerlooze boomen. De achter de bran dende nachtlantearna flauw-verlichte wo ningen laten geen enkel lichtstraaltje door. Alleen onze 'trouwe wachter langs ae kust, onze vuurtoren, draait, en draait en zijn'licht schiet telkens, Gitsend, over den donkeren hemel Wat ware Den Helder zonder dezen, trouwen vriend? En wie der ouderen herinnert zich niet den droeven oorlogstijd, toen dit licht was verdwenen en de Noordzee onbewaakt en onbe schermd, vol lag van gevaren en hinder nissen?.... Plotseling klinken daar in de stilte van den naoat de twaalf slagen, die het Nieuw jaar inluiden. En dadelijk ook wordt de nacht vol leven, stemmen klinken, geroep, geschreeuw; vuurwerk-raketten gaan de lucht in en spatten, vlak onder den grooten beer, in honderden vonken uiteen. Van de zijde der Buitenhaven flikkert het licht van een saluutschot, onmiddellijk daarna gevolgd door het gedonder van het geschut zelf. Deuren zijn opengegaan, stoepen staan vol luidruchtige menschen: „Veel heil en zegen!" „De beste wenschen!" „Geluk en voorspoed!" dat zijn de klanken, die de doodsche stilte verbreken. Minuten lang houdt dit geraas aan: luidruohtige begroeting eener altijd weer hopende menschheid van een onbekende toekomst. En vader, nog altijd in zijn colbertje, open en bloot, is, al wachtende op het slaan van twaalf, aan 't philosofeeren ge raakt. „Eigenaardig toch", zoo peinst hij, „zooeven was het nog 1929, nu is het in eens 1930 'geworden! En dan moet je nog risqueeren of dit de juiste tijd was. In Amsterdam moeten ze misschien nog twee of drie minuten wachten of, omgekeerd, is het jaar er al een paar minuten oud. En in Indië is er heeleraaal weer een an dere tijdregeling. Wat is .tooh wel het ondersohoid tusschen Oud en Nieuw?".. Maar dan roept moeder, die, naast een schuchter sopraantje, ook een teeder en liefhebbend gemoed bezit, luid naar bui- ton, dat vader naar binnen moet komen, want dat-ie morgen zwaar verkouden is; en dan gaat vader, als gehoorzaam echtge noot, naar binnen, zoent vrouw en kinde ren en wensoht ze het beste. En dan.... moeten Willy en Marietje, an Corrie en Flip (Jantje slaapt al uien als een, marmot) als de maan naar bed. En dan.... is het den volgenden dag Nieuwjaar en zaak wat kleingeld in huis te hébben. En óch, die apne Nieuwjaar- wenscliende jongens en meisjes, 1980 heeft ze, behalve een goeden oogst aan dubbeltjes en centen, toch ook een nat pak bezorgd. En danzie, het is Zondag, niet waar en dies loopen we langs de kantjes. We blijven speciaal thuis voor de visite, maar gaan er toch zelf ook op uit, we kij ken uit naar de post, en die trouwe mak ker onzer samenleving voert kaartjes en brieven, aan, die we verwachtten. En we nemen ons voor des anderen daags dat is vandaag den dag dapper en strijd lustig te beginnen en het beter te doen dan tot nu toe. Wat dunkt u, lezer, had de peinzende en philosofeerende vader gelijk toen hij, c-p de stoep zijner woning staande, bij zichzelf zeide: Het is toch allemaal het zelfde, Oud- of Nieuwjaar, een kwestie van een behoorlijk loopende en gelijkgezette torenklok, die het ons doet weten dat er een jaar is voorbijgegaan. Want de groote beer staat nog even stralend aan den noor delijken hemel, als zooeven in het Oude Jaar, en de beide sterretjes aan het zuider- firmament spelen nog altijd hun schuile vinkje achter de voorbijdrijvende wolkjes. En als de laatste vuurpijl de lucht inge- siingerd is en uiteenspat, het laatste af scheid genomen is van oud-op-nieuwvie- renden, en de lichten in de huizen zijn göbluscht..dan ligt ook weder de stad in de stilte van den nacht en is het, naast de sterren, slechts onze oude, trouwqjvuur- toren, die waken blijft. Wat dunkt u? Zullen we tegen elkaar zeggen: Het is allemaal hetzelfde, de wereld verandert niet, noch de mensoh? Of zullen we met het Nieuwe Jaar met nieuwen moed en nieuwe hoon de toe komst begroeten en met optimisme weder den dagelijksehen levensstrijd aanbinden? terug Zag niemand ooit: een nieuwe heerlijkheid Opende poorten. (Gorter). Lezer, aan u zelf het antwoord. OVERZICHT VAN DEN LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE HET JAAR 1929. Aantal inwoners op 81 December 19281 mannen vrouwen totaal 516 482 998 Vermindering dooi overlijden B 6 Vermindering door vertrek 60 47 vooreen y< wpljivwrtering Totale vermindering 68 50 Vermeerdering door geboorte 20 4 Vermeerdering door vestiging 49 40 UITVOERING „KUNSTZIN". De Muzlekver. „Kunstzin" zal op Zon dag 5 Januari a.s. een uitvoering geven in de zaal van den heer H. J. Beuneman. Men zie de advertentie. ALGEM. VERG. VER. „VEE VERLOSKUNDE". De Vereeniging „Veeverloskunde" te Koegras hield heden hare algemeene ver gadering bij den heer H. J. Beuneman, waarover wij in het volgend nummer nader venslag zullen uitbrengen. RECLAME TIJDENS DE FANCY-FAIR. Blijkens reeds daarvoor geplaatste ad vertentie, heeft het fancy-falr comité be sloten, de gelegenheid te openen om tegen betaling van een billijke vergoeding reclame te maken in de zaal gedurende de drie fancy-fair-dagen. Voor nadere inlich tingen gelieve men zioh te wenden tot den heer T. Speur alhier. WONINGBOUW. Door den aannemer G. Hoornsman zal voor rekening van de Wed. S. Biersteker alhier, naast het reeds door haar bewoonde huis, een nieuw burgerwoonhuis worden gebouwd, terwijl dóór denzelfden aanne mer voor A. Hoornsman een nieuwe berg plaats zal worden gebouwd. Totale vermeerder. 69 44 Verschil tusschen minder en meer 6 meer 6 minder Aantal inwoners ep 31 Dec. 1929 522 470 998 Aantal huwelijken 6. Het aantal inwoners ls dus gelijk ge bleven. PAARD OP HOL. En te water, J.L Dinsdag geraakte een paard van L. V., Schagerweg, Stolpen, met alleen betuigd en de spoorstok achter zich dus zonder wagen vanaf het erf van den heer R. op hol in de richting van Stolpervlotbrug. Het dier vloog in zijn vaart dwars door den afsluitboom van de brug, welke juist geopend was en geraakte dientengevolge in het diepe vaarwater, na eerst nog tegen een juist passeerende motorboot te zijn aangevlogen. Nadat het beest eerst een paar maal over en weer het kanaal was gezwommen, slaagde men er eindelijk ln het met behulp van een lijn te vangen er er uit te trekken. Het beest was doodmoe, doch had overi gens geen blessuren van beteekenis op- geloopen. De officieele opening van de nieuwe o. L school te Hippolytushoef zal plaats vinden op Zaterdag 4 Januari a.s., voor- middags 'half elf. Tegen een tweetal eigenaars van hon den is in verband met de kortgeleden ge wijzigde politieverordening proces-verbaal opgemaakt wegens het onbeheerd op den weg laten loopen van deze dieren. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding uitbreiding school te Westerland, gehouden op 31 December door het gemeentebestuur. Ingekomen 12 biljetten, welke de volgende inschrijvingen bevatten: a. glas- en schilderwerk; b. in massa, zonder glas- en schilderwerk. J. Klein, Cz., Wieringen', a. f 475, b. 8450; P. Doves, Wieringen, a. 478, b. 8468; Gebr. Boersen, Wieringen, b. 8790; P. Doorn, St. Maartensbrug, b. 8800; J. S. Nieuwbuurt, Wieringen, a. 345; J. C. de Vries, Wieringen, b. 8795; S. Blaauboer, Wieringen, 8665; W. A. Ram, Den Helder, a. 335, b. 8570; J. Keesman Cz., Schagen, b. 9435; O. Rut- sem, N. Niedorp, b. 8500; N. en J. Lont, Wieringen, 648, b. 8643. Perceel b. is gegund aan den laagsten inschrijver J. Klein Cz.; de gunning van perceel a. ls aangehouden. VESTIGING VAN EEN TWEEDE ART& Men deelt, ons mede, dat op 7 Januari a.s. zich alhier als geneesheer zal vestigen de 'heer J. Boeker, arts, thans wonende te Heemstede. Ook deze dokter is voorne mens een ziekenfonds op te richten. Bin nenkort zullen hier dus 2 geneesheeren zijn, elk met een eigen ziekenfonds. Wegens vertrek van candidaat H. J. Winter, voorganger van het Christ. Te huis te Den Oever, naar Antwerpen, is als zoodanig, met ingang van 1 Febr. a.s., benoemd de cand. Jac. Jonker van Wer kendam. VERTOONING JAVA-SOEMBA-FILM. De alom bekende Java Soemba film zal alhier Donderdag 2 Jan., des avonds 7.80 uur, te Den Oever in het Chr. Tehuis en Vrijdag 3 Jan. cm 7.30 uur in „Concordia" te "Hippolytushoef worden vertoond, ter wijl op beide dagen des namiddags 4 uur te Den Oever en Hippolytushoef een kin dervoorstelling gaat MR. G. W. SANNES OVERLEDEN. Naar wij vernemen ls hedenmorgen te Den Haag overleden, mr. G. W. Sannes, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Sannes, die lid is van de S.D. A.P. en voor deze partij zitting had in de Kamer, werd geboren op 4 October 1875. Op 17 September 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer; hij werd gekozen voor het district Veendam. Hij bezocht de H.B.S. en studeerde aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1902 promoveerde. Hij was adviseur van het Centraal Bu reau voor sociale adviezen te Amsterdam en werd daarna griffier bij den Raad van Beroep der Ongevallenverzekering, ach tereenvolgens te Middelburg, Almelo en Groningen, daarna werd hij griffier van den Raad van Beroep te Rotterdam, wel ks functie hjj tot zijn dood bekleedde. ftnds TTOJw oooTKlroffeo WJ i ierin<?. mt»£pljn-n sni «60 gr. B. 0.60 C^cbtLljHi Sl«cfcU echtia b:«uwr met het portret ren den oitrloder. _H_ gnüa en Smneo vu den hooMrertegenwoord VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 80 December 1929. Diefstal van een seis. Een bijzonder klein mannetje, zich presenteerende als de 58-jarige boeren arbeider, Maarten v. d. Str., wonende te Den Helder, was uitgenoodigd op de zondaarsbank plaats te nemen, als ver dacht ln den afgeloopen zomer, zich ten nadeele van den bloemist Duivetter aldaar wederrechtelijk te hebben toegeëigend een grasmaaiersinstrumeat, gewoonlijk zeis genoemd. De kleine heer v. d. S. erkende het voorwerp, dat door hem was aangetroffen achter een broeikas te heb ben weggenomen en daarop te hebben verkocht voor f 1 aan Kiesling. Het was helaas Biet de eerste maal dat hij zich had vergrepen aan het eigendom van anderen, wat natuurlijk strekte tot ver zwaring van het geïncrimineerde feit. Met het oog op de weinig uitblinkende antecedenten van verdachte, had de offi cier eigenlijk gevangenisstraf moeten vorderen, floch Z.Ed. wilde hem de kans niet onthouden om zijn heden geuitte goede voornemens tot uitvoering te bren gen en wenschte Z.Ed. al zoo 8 4 maan den uitstel van verdere behandeling. In dien Ujd kon men eens zien, wat Maarten er van terecht zal brengen. De verdachte zal inmiddels trachten de opkooper Kies ling te bewegen de door hem gekochte zeis tegen inkoopsprijs af te staan. De zaak zal als nu op 7 April opmieuw aan de orde worden gesteld. Strafbare excerclties met bezem en stok. De gezusters Aagje en Grietje Sm, 'n paar Heldersche werksters, die ieder den 50-jarigen leeftijd reeds lang hebben over schreden, haddon echter op 80 Septembor blijk gegeven van nog onverminderde vita liteit en physieke kracht, door gezament- lijk haar 39-jarige, eenigszins hardhoorige buurvrouw mad. Jansll, echtgenoote van den hoer O. M,, te bespringen en met behulp van een straatbezem en stok eens flink, wat men noemt, af te drogen. Met het gemakkelijk te voorspellen gevolg, dat deze twee dames thans ter zake mishan deling terecht moesten staan. Mej. Aagje S. gaf een zeer roerend en omstandig relaas van het gebeurde, dat méér dan een kolom copie kon opleveren, doch waarvan wij echter uit gebrek aan plaatsruimte alleen zullen ontleenen, dat de mishandelde de oorzaak was van het conflict en dat de dames haar geenerlel mishandeling hadden doen ondergaan. Een andere dame uit den omtrek toe vallig en buiten bepaalde belangstelling getuige van het buurtrelïètje, verklaarde echter te hebben gezien, dat beide dames getuige mevrouw M. met stok en bezem hadden bewerkt, wat de positie der dames op de verdachtenbank belangrijk ver zwakte. De inlichtingen omtrent de ge zusters zijn overigens gunstig. Eisch tegen ieder f 10 boete of 10 dagen. Vonnis ieder f 5 boete of 2 dagen. Mishandeling, gepleegd door een dame. De Urker schoone, mej. Jaeobje P., was voor den Politierechter geinviteerd op grond van het feit, dat zij zekeren jongenheer, Teunis P., had afgerost, naar aanleiding van de minder aangename behandeling haar dochtertje door den ondeugenden Teunis aangedaan, en wel door het insmeereh 'met koemest, een minder welriekende schoonheidscrême. Verdachte en getuige waren niet ver schenen, welke afwezigheid hen, met het oog op de weersgesteldheid, niet kwalijk genomen kon worden. Eisch f 10 beete of dagen vonnis f 3 boete of 3 dagen. Bekend als de „Bonte Hond". De 23-jarige arbeider Klaas P wonend te Anna Paulowna, thans niet betalend logé in het huis van bewaring te Alkmaar, had rekening en verantwoording af te leggen, ter zake van een door hem op 1 December jl. te Anna Paulowna ge- pleegden diefstal van een rijwiel, eigen dom van een aldaar wonenden arbeider, die de flets onbeheerd had geplaatst tegen den muur van een door hem be zocht café. De verdachte, die ook in andere opzichten niet gunstig bekend staat, erkende het feit en beweeï-de zeer nuchter het rijwiel noodig te hebben gehad om naar zijn werk te gaan. Hij ia reeds eenmaal voorwaardelijk veroor deeld, welke straf op hem is ten uitvoer gelegd. Tegen hem werd gevorderd, mede op grond van zijn tamelijk treurige ante cedenten (ook de jonge meisjes zijn voor hem beslist onveilig) 5 maanden ge vangenisstraf. Mr. Belonje, verdediger van verdachte, wees op omstandigheden in het voordeel van verdachte en wenscht alsnog een voorwaardelijke straf voor te stellen, waartegen de officier zich evenwel op grond van het voorgevallene, met be trekking tot verdachte, krachtig verzette, na welke repliek pleiter althans oen méér clemente strafoplegging vèrzocht. Ten slotte werd verdachte veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Hierop volg de sluiting der zitting. HET FIJNSTE 80 ot. psr pond

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5