GEMENGD NIEUWS. Radio-Programma- Radiografisch Weerbericht Ingezonden. Brand in een bioscoop in Engeland. weinige brandweerlieden, die zijn emotie voldoende meester was om inlichtingen te verstrekken, het volgende vertelde: Stoom vaartberichten. Marineberichten. Marktberichten. Haven van Nieuwediep. Visscherijberichten. Burgerlijke Stand van Den Heider VIJF EN TWINTIG JAREN VERPLEGING. Op 31 December was het 25ste ver- pleegjaar ten einde van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings-en Vacantiekolonles. Het Centraal Genootschap werd na geruimen tijd van voorbereiding definitief opgericht in 1901 in een tijd, toen de belangstelling voor kinderuitzending ver beneden peil was. Enkele steden bezaten verdienstelijke comité's van uitzending naar de z.g. vacantiekolonies, maar Nederland was toch een der meest achterlijke landen op dit gebied. In 1905 verpleegde het Centraal Ge nootschap in een uiterst primitief huisje te Egmond aan Zee in 3 groepen totaal 83 kinderen. In 1929 verpleegde het in tien groote en volgens alle tegenwoordige eischen ingerichte huizen 5719 kinderen met totaal 249390 vergleegdagen. Die 10 huizen heb ben tezamen een capaciteit van 1050 bedden. Totaal werden in 25 jaar opgenomen het zwakke kind en daardoor meewerken tot volksgezondheid en -geluk. Egmond aan Zee, 81 Dec. 1929. A. O. BOS. Buitenland. 69 kinderen gedood; 152 naar ziekenhuizen vervoerd. Gedurende een kindervoorstelling is een bioscoop in een arbeiderswijk te Pais- ley bij Glasgow is Dinsdagmiddag brand uitgebroken in de cabine van den opera teur, waardoor eenige honderden meters film vlam vatten en binnen enkele seconden een rook ontwikkelden, die een afgrijse lijk» paniek in de zaal deed ontstaan. De meeste kinderen waren zonder geleide en de kleintjes werden door de grooteren onder den voet geloopen bij pogingen om den éénen uitgang met één nooduitgang te bereiken. De meeste kinderen blijken bijna 70.000 kinderen met ruim 2.5 rail- nooduitgang niet te hebben bemerkt lioen verpleegdagen. Intusschen werden, al of niet als gevolg van de stelselmatige en nooit verslapte propaganda van het Centraal Genootschap een vijftigtal zus terverenigingen opgericht met wie het Centraal Genootschap steeds vriendschap pelijke betrekkingen onderhoudt, terwijl het Centraal Genootschap zelf klom tot 415 afdeelingen. Vanwaar die snelle, soms overrompe lend snelle groei Door de organisatie. Het werk der uit zending,'verpleegkosten verzamelen, over leg met ouders, brengen en halen enz., is gedecentraliseerd in de afdeelingen. De verpleging is gecentraliseerd in han den van het Hoofdbestuur. Door de milde opvatting. Als de ouders het wenschen wordt gebeden en gedankt, gaan de kinderen onder geleide naar de kerk hunner richting, doen hun morgen en voor den gewonen uitgang ontstond zulk een gedrang, dat meer dan 200 kin deren gedood of gewond werden. Toen de eerste vlam uit de cabine schoot, werden de kinderen door een panischen schrik aangegrepen en holden naar den ingang van de zaal, die met vijf of zes treden naar de straat voerde. De eerste kinderen vielen en in vijf minu ten was er nog slechts een verwarde hoop van gillende en krijschende kinderen. De eigenaar, die zich heldhaftig heeft gedragen, schreeuwde de kinderen toe om hen op den nooduitgang attent te maken, maar slechts een paar der groot ste kinderen zijn door dien uitgang ont snapt. Om 9 uur waren 72 lijken, waar van ten hoogste tien min of meer ern stige brandwonden vertoonden, gevonden. De brand in deze bioscoop, is de grootste dergelijke pamp, die ooit in Engeland is zóó verminkt te zijn, dat men ze slechts6-45—7.1Landbouwhalfuurtjr Spreker: Dr. T. aan de kleeren kon herkennen. 1 van Heelsbergen over: Eenige belangrijke Bewijzen van deelneming komen uit alle deelen van Engeland. De koning en "7 rfoor Dr. C. A. Crommelln Ramsay MacDonald hebben heden con- doleantie-telegrammen gezonden aan het gemeentebestuur van de getroffen stad; geldelijke steun is reeds uit vèlq deelen van het land toegezegd. De begrafenis der slachtoffers, wel een van de meest tragische plechtigheden, die ocÜt in Engeland plaats had, is op Vrijdagavond a.s. vastgesteld. Gisterenavond waren van de gewonden twaalf nog steeds bewusteloos. Als hoofd oorzaak van den omvang der ramp be schouwt men de paniek, die onder de kinderen is uitgebroken. De brandende film kon tijdig uit het gebouw gebraeht worden. Behalve rookvergiftiging zijn nook gevallen van gasvergiftiging gecon stateerd. Een brandweerman vertelt van Heelsbergen over 1 ziekten bij onze kippen! 17.157.30 Gramofoonmuziek. 7.308.00 Causerie door Dr. C. A over: Het Ned. Historisch Natuurwetensch. Museum. 801 AVRO-Radio-Tooncel. Fragmenten uit „Gijsbrecht van Aemstel" van Joost van den Vondel. 10.00 Persber. 10.1511.00 Concert door het Versterkte Om roep-Orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uitz. 8 159.30 Morgenconcert. 10.0010.30 Zang door Dameskoortje. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Lezen van Chr. LectuuT. 11.3011.45 Gramofoonmuziek. 11.4512.30 Uurtje voor de Landbouwers. 12.30-1.30 Gramofoonmuziek. 1.302.45 Concert. Zang, viool, cello en piano. 2.453-45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Gramofoonmuziek. Omtrent de vreeselijke ramp te Paisly i,—™» kan nog gemeld worden, dat een van de Literaire iezing. „Toen wij bij de bioscoop aankwamen, schreeuwden ae omstanders ons toe, oni godswil gasmaskers op te zetten en de zaal binnen te dringen ten einde de kin deren te bevrijden. Nauwelijks hoorden wjj, dat er zich kinderen in het gebouw bevonden of wij sprongen van de wagens en, met of. zonder masker, trachtten wij in 12.00—3.00 Gramofoonmuziek. de zaal door te dringen. De rook was 13.00—4.00 Maak-het-zelf Cursus, minder erg dan wij verwacht hadden: 14-30—5.00 Lezing door C. F. H. Tuckermann wij slaagden er in, ons een weg door de 1 J?V?ev wnrT"? w rw -1 v,«no„ 5.00—6.00 Orgelconcert op het Orgel van 7.308.00 Cursus Maleisch. 8.00 Lezing over: Het doel der opvoeding. Muzikale medewerking van Strijkkwartet. Na afloop: Persber. VRIJDAG 3 JANUARI. Hilversum, 1071 M. (voor 6 uur 298 M.). 10.00—10.15 Mórgenwijding. 12.01200 Concert door het AVRO-Kwartet op elkaar gedrongen kinderen te banen en brachten een aantal van hen naar een anderen uitgang, dien de kinderen in hun angst blijkbaar niet gezien hadden. Op de Theater Tuschinski te Amrterdam m.m.v. Willem Drukker (viool). 6.01.7.15 Concert door het AVRO-Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen. en avondgebeden en wenschen de ouders voorgekomen. Bij den brand te Barnsley ten slotte een tehuis buiten het Centraal o.ider soortgelijke omstandigheden eenige Genootschap,, op confessioneele Grond slag, dan bevordert het Centraal Ge nootschap toch de uitzending, omdat het belang van het zwakke kind staat boven het belang van eigen organisatie En ten slotte doordat overheid en pu bliek de achterstand zagen en omdat de Nederlander, hoe voorzichtig ook, op den duur geen achterstand duldt. Er is veel bereikt in dje 25 jaar. Nederland neemt in aantal een eere plaats in Europa, al staat het dan nog niet aan de spits. De primitieve huizen van vroeger zijn geperfectioneerd, zoowel die van het Centraal Genootschap als van zusterver- eenigingen. Meermalen is door bevoegde buitenlanders het gehalte der verpleging geroemd. De verzorging is in handen jaren geleden zijn 43 kinderen omgekomen. Het relaas van een ooggetuige. Een ooggetuige heeft het volgende relaas van het gebeurde gedaan: Toen ik één der deuren van de in zware rookwolken gehulde zaal bereikt had, was een politiebeambte tevergeefs bezig de van angst vervulde kinderschare tot orde te brengen. Bij den uitgang, bovenaan de beide hoofdtrappen naar de tribunes, lagen de onder den voet geloopen kinde ren bij zes tegelijk over elkaar. Zoodra het bericht van de ramp zich verspreidde, ijlde de burgerij in grooten getale naar de plaats des onheils. Langs ladders haastte men zich naar de vensters en verbrijzelde deze. Men kroop door de j ramen in de zaal. Tegelijkertijd was ook trap, die leidde naar een der uitgangen 17.157-45 Radio-cursus vanwege het Onder lagen een groot aantal kinderen op! wijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker: A. elkaar; jongens en meisjes waren in A- ^leijn. Onderwerp: De Rijm doodsangst overal op geklommen; zelfs7ts—8.00 Gramofoonmuziek. achter het witte projectiedoek lagen Holland.ch dei en. Ook in de orkestl uirnte vonden Wij j £00—10.45 Concert door de Stafmuziek van ljjken". J het 5e Regt. Infanterie. 10.00 Persber. 10.15 Voortzetting concert. Daarna: semble Lismonde uit het Carlton Hoe de brand in de cabine is ontstaan, jj Amsterdam, heeft men nog niet kunnen vaststellen, j I2-°° Sluiting. De operateur verklaarde, dat gedurende I het vertoonen van de film „The Crowd", Huizen, 1875 M. een assistent bezig was met het weer op-| io.3o—n.00 NCRV. Ziekendienst. winden van het reeds vertoonde gedeel- 11.00—11.25 NCRV. Voor de jeugdige zieken. De oorzaak van den brand on bekend. Het En- Hotel te te, toen hij plotseling een sissend geluid hoorde. Hij stelde een onderzoek in en zag, dat het weer opgewonden gedeelte van de film vlam had gevat. Er ontwik kelde zich plotseling een dichte rook; de operateur begreep het gevaar en trachtte nog de brandende film naar buiten te dragen, doch het was reeds te laat: de rook had zich reeds een weg naar de zaal gebaand, en de kinderen schreeuwden onmiddellijk: „Brand! BrandI" DE MOORDENDE OVERWEG. gekomen van vakmeaschen. Het Centraa j reeds een geneesheer ter plaatse ver- Genootschap heeft 14u directrices, ad-1 schenen. Men slaagde er in een groot juncts, verpleegsters en geleidsters, van aantal der onder den voet geloopen kin wie 86 in vasten dienst en de rest in ;}eren }n veiligheid te brengen. Toen de opleiding. Goede dienstvoorwaarden, pen- ambulance-dienst ontoereikend bleek, werd sioen, ziekenverzorging, vacanties enz. een tramwagen gerequireerd, die daarop brengen het arbeidsresultaat en de vak kennis omhoog. Het zwakke kind wordt niet meer enkel 's zomers, maar ook des winters gehol pen, juist den tijd, dat hulp het meeste noodig is. Het voorbeeld van hygiënisch leven b« tienduizenden kinderen, gesteund j pfa~atsè "was. Evenwel door de Kruis-vereenigingen, schoolartsen gevallen te laat. Men wijkzusters, enz. begint te werken. De Vier dooden, Oost-Pruisen. 11 gewonden In 11.3012.00 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 KRO. Concert door KRO-Trio, 1.152.00 KRO. Gramofoonmuziek. 2.00—13.00 KRO. Gramofoonmuziek. 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.006.30 NCRV. Concert. Alt, viool en plano. 6.307.00 KRO. Landbouwpraatje. 7.007.30 KRO. Cursus Schriftverbetering. 7.30 VPRO. Politie- en persberichten. 7.45 VPRO. Lezing over: Kruisiging. 8.15 VPRO. Piano-recital. 8.50 VPRO. Lezing over: De Nederlandtche Roman in 1929. 9.30 VPRO. Voortzetting piano-recital, ro.oo VPRO. Voordracht: Nieuwjaarsgedach ten. 10.20 VPRO. Voortzetting piano-recital. arbeid draagt reeds vruchten en steeds wordt de oogst der hygiëne grooter. De overheid steunt het werk in toe nemende mate. Het Rijk, de provincies, de gemeenten steunen de uitzending door subsidies en eep zestal provincies geeft een extra subsidie voor de zoo doeltref fende winterverpleging, maar het over groots deel der kosten wordt uit vrij willige bijdragen bestreden. Het Rijk oefent voortdurend toezicht uit en ook Amsterdam, dat ruir: steunt, verricht inspecteerende arbeid. Nederland heeft een eigen stelsel, n.1. particulier initiatief gesteund en onder toezicht van de overheid. Dit stelsel en het Centraal Genootschap zelf zijn in het buitenland bekend en worden gewaardeerd, niet zelden bewon derd. En ten slotte heeft Nederland een groote organisatie, een middelpunt van propaganda, van leiding en voorlichting voor iedereen. Een terugblik geeft voldoening aan de groote schare, die onverpoosd werkt voor het zwakke kind. Reden tot gezamenlijk feestvieren is er niet, waar het 26-jarig bestaan van het Centraal Genootschap nog voor een paar jaar is herdacht. Dubbele reden echter is er om vooruit te zien. Meer dan 500 gemeenten blijven nog in gebreke om zwakke kinderen te zen den naar de heerlijke tehuizen van het Centraal Genootschap of van de zuster organisaties. De winterverpleging is nog niet vol doende ingeburgerd. Steeds meer geld is noodig om de te huizen, om de verzorging op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Het aantal afdeelingen, of waar dit niet kan, het aantal plaatselijke comité's van uitzending, moet het aantal gemeen ten evenaren. Welnu, laat dan elke afdeeling zijn energie verdubbelen. Laat in alle ge meenten, waar nog niets wordt gedaan, nieuwe comité's worden gevormd. Laat het geld vloeien. Laat aldus Nederland in enkele jaren aan de spits staan. Laat ons land dan de onbetwiste eer ai 7 plaats gebruikt werd voor het vervoer der dooden en gewonden naar het nabij gelegen Alexandra-ziekenhuis. De daar juist aan den gang zijnde Kerstmatinée werd direct afgelast. Ondertusschen werden alle be schikbare medici gealarmeerd, zoodat in korten tijd voldoende medische hulp ter kwam zij in vele vreest, dat zich onder de puinhoopen van het geheel ver woeste bioscoop-theater nog een aantal kinderlijkjes bevindt. Het aantal dooden. Het aantal dooden ten gevolge van den brand bedraagt volgens de offlcieele ge gevens 69. Er zijn 37 kinderen gewond. Alle slachtoffers zijn gestikt. Een groot aantal vrouwen viel in zwijm, toen ze van het ongeluk hoorden. Een jongeman heeft alleen 18 kinderen gered. Alle slachtoffers waren van 7 tot 14 jaar oud. Nadere bijzonderheden. „De Courant" van hedenmorgen schrijft nog Paisley is vandaag een stad vol droef heid. In de armoedige huisjes heerscht wanhoop over het verlies van de kinderen, die omkwamen bij de cinema-ramp, welke gisteren aan 70 kleinen het leven heeft gekost, van wie het jongste 18 maanden en het oudste 14 jaar telde. Langzaam gaat men de tragiek van deze ongekende ramp beseffenlangzaam maakt de op winding over dit drama plaats voor steeds grootere droefenis en in plaats van de gewone vroolijke Oudejaarsstemming heerschte Dinsdagavond een doodsche stilte in de stad. Langzamerhand hoort men thans ook bijzonderheden over het gebeurdehet pathetische verhaal van een moeder, die haar beide kinderen verloor en wier echtgenoot in de gevangenis zit, die thans echter krachtens een speciale vergunning is vrijgelaten, verhalen over een gelukkig weerzien, hoe een doodsbleek man, die regelrecht van zijn werk naar het politie bureau was gehold, afwisselend huilend en lachend zijn kleindochtertje vond, dat hem weenende om den hals viel en hem kuste. Uren duurde het, voordat men met identificatie der slachtoffers gereed de was. »Heet er ook iemand...?* hoorde men honderd keer in het gasthuis. En tien tallen malen zag men gelukkige ouders op het bedje van de teruggevonden kleinen toesnellen. Maar ook vele malen kwam er geen antwoord, en nadat de zaal was afgezocht, bleef er voor het personeel niets anders over dan de ouders naar het Op Oudejaarsavond kwam de perso nentrein van Insterburg naar Tilsit enke le minuten na 't verlaten van het station van, Insterburg bij het passeeren van een overweg in botsing met een autobus. Van i de inzittenden van de autobus werden vier personen op slag gedood, terwijl zeven zwaar en vier licht werden ge-iPrinrdeTNederlandenrsT^DJc'r'v. A'dam. wond. Later is nog een der zwaargewon- j Radja, 29 Dec. te Batavia, den in het ziekenhuis bezweken. Rondo, t., 29 Dec. v. Sabang. De overweg moest bij het passeerenRotti, u., 31 Dec. te Antwerpen. Stoomvaart Mij. Nederland. Karimata, u., 30 Dec. te Londen. Poedau Laut, 29 Dec. v. Batavia. van den trein door boomen zijn afgeslo ten, doch deze waren niet neergelaten. Bij het onmiddellijk ingestelde onderzoek vond men den baanwachter bewusteloos in zijn huisje liggen, waarschijnlijk als gevolg van kolengasvergiftigiog. KOUDE IN MEXICO. In den nacht van Zondag op Maandag zijn nog drie personen te Mexico (stad) van koude gestorven. In December zijn nu in totaal dertien lieden van kou om gekomen. GEHEIMRAT BECKER VERDWENEN. Men meldt uit Berlijn: Geheimrat consul Georg Becker van het rijksdepartement van buitenlandsche zaken, die te Berlijn—Friedenau woont, is sinds enkele dagen spoorloos ver dwenen. Geheimrat Becker, een man van 62 jaar, is sinds vele jaren in dienst van buitenlandsche zaken. Zaterdagmiddag verliet hij kort na twee uur zijn departement om zich naar zijn woning te begeven. De portier van buiten landsche zaken, dien hij groette, merkte niets buitengewoons aan hem. Geheimrat Becker heeft echter zijn woning niet be reikt en sinds hij het departement verliet, ontbreekt elk spoor van hem. De politie, die zich met de zaak bezig houdt, is van meening, dat geen misdaad in het spel is. Zij acht het mogelijk, dat geheimrat Becker het slachtoffer van een ongeluk is geworden. r \j /I DONDERDAG a JANUARI. 1071 M. (van ia,00—6.00 n.m. Hilversum, 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.01—4.00 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.00—3.30 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Spreker: Paul Bromberg. On derwerp: Het modemiseeren van bestaande interieurs met voorbeelden uit de practijk. 3.304.00 Gramofoonmuziek. 4-005.00 Ziekenuurtje. AVRO-Kwartet. 5-306.30 Concert door het memen is ds verzorging van doodenhuis t8 Vis: ~r~k ljjkj:; V.rk^nöjo Va* Dias: Koersen. Saparoea, t., 31 Dec. te Antwerpen. Prinses Juliana, t., 31 Dec. v. Sabang. Salabangka, t., 31 Dec. te Londen. Singkep, t., 31 Dec. v. Batavia. J. P. Coen, u., 31 Dec. te P. Said. Mapia, t., 31 Dec. v. P. Soedan. Poelau Bras, u., 31 Dec. te Port Said. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ajax, 31 Dec. v. R'dam. Ariadne, u., pass. 30 Dec. Dover. Aurora, 30 Dec. te Tarragona. Doros, 30 Dec. te Patras. Eos, 31 Dec. v. A'dam. Erato, pass. 30 Dec. Brunsbuttel. Euterpe, 31 Dec. te A'dam. Haarlem, 30 Dec. te A'dam. Hermes, u., pass. 30 Dec. Dover. Hos, 29 Dec. v. Napels. Nero, 30 Dec. te Stettin. Vulcanus, 30 Dec. v. Salonica. Nordwest, 31 Dec. te A'dam. Thetis, 30 Dec. v. Genua. Deucalion, t., pass. 30 Dec. Azoren. Flora, 28 Dec. te New-York. Perseus, 31 Dec. v. A'dam. Pl-uto, 31 Dec. te A'dam. Poseidon, 31 Dec. v. Hamburg. Telamon, u., pass. 31 Dec. Azoren. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, t., 30 Dec. v. Victoria. Flandria, u., 30 Dec. v. Rio Jameiro. Delfland, u., 31 Dec. te Pernambuco. Soesterberg, 1 Jan. te A'dam. Montferlamd, t., 31 Dec. v. Montevideo. HollandAfrika Lijn. Alkaid, t., 28 Dec. v. Mombassa. Nijkerk, t., 29 Dec. te Tanga. Rietfontein, t., 27 Dec. te Duinkerken. Rijperkcrk, t., 30 Dec. v. Marscille. Meliskerk, u., 31 Dec. te Zanzibar. Holland—West-Afrik» Lijn. Haarlem, 31 Dec. te A'dam. Reggestroom, t., 27 Dec. te Acra. HollandAmerika Lijn. Edam, werd 1 Jan. voor d«n N. Waterweg ver wacht. Moerdijk, 29 Dec. te Cristobal. Nictheroy, 25 Dec. v. Seattle, Parana, 29 Dec. te Hamburg. Delftdijk, 28 Dec. v. Los Angeles. Drechtdijk, 29 Dec. v. Cristobal. Dinbeldijk, 31 Dec. te Swansea. HollandBritsch-lndië Lijn. Andijk, t., 31 Dec. te Suez. Bovenkerk, u., 31 Dec. v. Suez. Koudekerk, t., 31 Dec. v. Bombay. Holland—Australië Lijn. Almkerk, 31 Dec. v. Hamburg. Abbekerk, u., 31 Dec. te Cairns. HollandG.-Arië Hjn. Oostkerk, t., 31 Dec. v. Manilla. Zosma, t., 31 Dec. te Genua. JavaNew-York Lijn. Blijdendijk, pass. 30 Dec. Perim. Garoet. 29 Dec. te Boston. Eurylochus, pas». 30 Dec. Gibraltar. Salawati, 31 Dec. te Batavia. Java—Bengalen Lijn. Bondowoso, 28 Dec. te Rangoon. Bali, 30 Dec. v. Java. JavaChinaJapan Lijn. Tjleondari, 28 Dec. te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Goromtalo, u., pass. 30 Dec. Dover. Palembang, t., pass. 30 Dec. Sagres. Patria, t., pas». 31 Dec. Ouessant. Samarinda, u., pass. 30 Dec. Podnt de Galle. Toba, t., 31 Dec. v. Padang. Tosari, t., 30 Dec. v. Perim. Vlieland, t., pass. 30 Dec. K. Guardafui. Djambi, u., 31 Dec. te Soerabaja. Menado, t., 30 Dec. v. Belawan. Slamat, t., 31 Dec. Perim gep. Soekaboemi, u., 29 Dec. v. Belawan. Tapanoeli, 31 Dec. v. Hamburg. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alphacca; t., 30 Dee. v. Las Palmas. Alwaki, t., 30 Dec. v. Victoria. TORPEDOBOOT JAGER „VAN GALEN" NAAR DE WEST. Naar het Corr. Bureau verneemt, ligt het in het voornemen de torpedoboot- jager „Van Galen" in de tweede helft Januari naar West-Indië te doen vertrek ken, onder bevel van den luit ter zee le kl. H. Nieuwenhuys. Alknwartche exportveüin» ALKMAAR, 30 Dec. Aardappelen per 100 kg. 1.40; andijvie per 100 stuks 13.10; appelen per 100 kg. 2 6.30; bloemkool ie s. per 100 stuks 5.80— 11.80; bloemkool 2e s. per 100 stuks 1.80a; boerenkool per 100 stuks 1.503.90; bieten per 100 kg. 1.50; druiven per 100 pond 6; gele kool per 100 kg. 1.90—3; groene kool per 100 stuks 1.60—5.20; kropsla per 100 stuks 0.903.10; knolselderie per 100 stuks 7—10.40; prei per 100 bos 3.30—5.30; roode kool per 100 kg. 1.503.30; selderie per 100 bos 2.40; spinazie per bakje 1.60—1.65; spruiten per 100 kg. 617; tomaten per 100 pond 6—19.40; uien per 100 kg. T.90--3.30; wortelen per 100 bos 710.40; wi'.lof ie s. per 100 kg. 1012; witlof 2e s. per 100 kg. 58. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Dec. Bloemkool ie s. per 100 stuks 712.20; peen 2.50; róode kool ie s. 3.104.10; gele kool ie s. 36.10; Deensche witte kool 1.903.10; uien 1.802.50; grove uien 1.803.10; drielingen 1.301.40; alles per 100 kg. Aanvoer: 1500 stuks bloemkool, 1250 kg. peen. 90,000 kg. roode kool, 49,000 kg. gele kool, 33,000 kg. Deensche witte kool, 9500 kg. uien. PURMEREND, 31 Dec. Kaas. 14 stapels fabriekskaas 47; 2 st. boerenkaas 44 per 50 kg. In totaal 16 stapels, wegende 14,000 kg. Handel matig. 1039 kg. boter 1.252.30. Vee. 310 runderen, w.o. 150 vette, 0.80—i per kg.; 154 stuks melk- en geldekoeien 125 350; 6 stieren, handel matig; 24 paarden 100200, handel matig; 13 vette kalveren 140155, handel vlug; 184 stuks nuchtere kalveren: slacht 1340; fok 2832, handel vlug; 239 vette varkens: voor de zouterij 7476 cent; slacht 76—81 cent per kg., handel vlug; 81 magere varkens 3045, handel vlug; 466 schapen 3048, handel matig; piepkui kens 0.753; kipeieren 6.508.50; eend eieren 7. Eierveiling. 17484 stuks kipeieren a 6— 8.40; 850 stuks kipeieren b 56; 228 stuks eendeieren a 7.208.20. Schagermarkt van Donderdag 2 Jan. 3 paarden 150200; 2 stieren 300400; 4 geldekoeien magere 150280; 70 idem vette 250—480; 4 vaarzen 100—180; 3 graskal veren 50100; 22 nuchtere kalveren 1530; 30 schapen vette 4046; 144 overihouder» 2636; 3 bokken en geiten 6—14; 6 var kens magere 3044; 23 idem vette p. kg. 0.800.82; 67 biggen 2030; 21 konijnen 1.502^50; 24 kippen 0.753; 116 kg. boter p. kg. 1.902.05. Eierveiling. 55063 kipeieren: bruine 78, witte 6.20 7.80, kleine witte 5.50—6; 165 eendeieren 7.40—7.80. 31 Dec. 1929. Vertrokken „Sports". naar Gent Letlandsch 31 December. Aangebracht door garnalenvisschers: 3700 kg. gekookte garnalen p. kg. ƒ0.18—0.14 825 kg. bot „0.71—0.60 Door sardijnvisschers: 15 manden sardijn p. m. 13.0010.50 van 81 December 1929. BEVALLEN: A. Suurlng-Vinke, d.; E. J. Verfailie-Bijisma, z. OVERLEDEN: L. Boon, 67 jaar. GEHUWD: J. Hoes en H. J. Brouwer. naar waarnemingen verricht ln den morgen van 2 Januari. Medegedeeld door het Kon- Ned'erlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 778.8 te Toulouse. Laagste barometer st 784.1 te Stendesnaes. Verwachting: Aanvankelijk nog etonpachtige tot krachtige W. tot N.W., later afnemende W. .tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regen of hagelbuien, later op klarend, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6