KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA is ALTIJD BONBONS DE HEERENBAAI Eerste Blad ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 Januari OOK VOOR DAMES-CONF'ECTIE Iets Nieuws! Abdijsiroop BMfC BUITENLAND. HET GEHEIM VAN DE LOLA Pijn in den Rug. Rug pijn Nieren Pillen 58ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma 20-50ct.perons Het Al-Indisch Congres. Nr.« 6750 HELDERSCHE COURANT i Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; 1^ binnenland 12.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en J 'anden 3.20. Zondagsblad resp. {0.50, f 0.70, fo.70. f 1.— Modeblad resp. f 0.95, f ,.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C.. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 413 Post-Girorekeniog No. 16066. ADVERTENTIENi 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte alt redaction. tekstjdubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wy verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Binnenland. Daar staan we weer aan het begin van een nieuw jaarl Het oude is voorbijge gaan, we strekken ons uit naar hetgeen voor is. Wat zal het ons brengen? We weten het niet en wachten geduldig af hoe de blanco bladen van het jaarboek zullen worden beschreven. Te hopen is het niet, dat het ons maatschappelijk of econo misch brengen zal, wat de natuur ons deze eerste dagen van het nieuwe jaar bracht: „storm". Want terwijl wij deze regelen schrijven (Donderdagmiddag) huilt buiten de Noordwester en met zijn onzichtbaren geesel slaat hij de klimopboom, die tegen den muur is opgekropen, en doet hem heftig beven. Nu is er ook weer het ge vaar voor onze kust, het gevaar van strandingen en leeft er weer de span ning.. Als een goed besluit van 1929 is in het laatst van dit jaar het telefonisch verkeer tnsschen Berlijn en Ned.-Indlë geopend. Reeds wordt al een druk gebruik gemaakt van de verbindingen van het moederland met haar overzeesche bezit tingen, en dat nu de gelegenheid ook bui ten Nederland geopend is, voor een direct telefonisch verkeer, is weer een stap ver der en zal Nederland en Ned.-Indië ten goede komen. Een verbindende mededeellng is ook, dat in de laatste week van Decem ber, geen enkel geval van encephalitisch na inenting en geen enkel van alastrim is voorgekomen. Hopen we nu maar dat 1930 even gunstig in mag zetten en voort mag gaan, zoodat het gevaar voor alastrim als geweken mag worden beschouwd en pessimistische beschouwingen, als zou de epidemie zich uitbreiden, niet bewaar heid worden. Minder verheugend waren de telegrammen, die uit O.-Indië werden gezonden, en waarin werd meege deeld, dat een razzia was gehouden bij leden van de partij Nasional Indonesia, een revolutionaire organisatie, die tracht het Nederlandsch gezag te ondermijnen, en, zoo mogelijk, omver te werpen. Den autoriteiten was nu ter oore gekomen, dat tegen het einde van het jaar, bij deze organisatie het voornemen bestond geor ganiseerde ongeregeldheden en een op stand tegen het gezag te verwekken. Zij hebben toen oogenblikkelijk een uitge breid onderzoek ingesteld en hebben huis zoeking gedaan bij tal van leden van de Nasional Indonesia. De papieren, die daar bij in beslag genomen zijn, hebben niet veel bezwarend materiaal gebracht en van linksche zijde is het optreden van de autoriteiten dan ook sterk gegispt, en als zeer voorbarig gekwalificeerd. Van andere zijde wordt echter het krachtig optreden toegejuicht en ons lijkt een compliment, voor de activiteit van de regeering, dan ook zeer op zijn plaats. Men dient immers wel waakzaam te zijn, de noodzakelijkheid daarvan is al eerder gebleken en dat men nu misschien mis- gegrepen heeft, daarmee is niets verloren. Men heeft daardoor getoond, op zijn hoe de te zijn, en dat op zichzelf zal de revolu tionaire elementen een toontje lager doen zingen. Laat ons tenslotte nog een kort woord wijden aan de Haagsche conferentie waarvan de eerste zitting gisteren .is ge opend en waar getracht zal worden, in de komende dagen, de vrede op een vaster fundament te plaatsen. Wel zullen er tal van moeilijkheden te overwinnen zijn, om het alle landen naar den zin te maken en men behoeft heusch geen onverbeterlijke pessimist te zijn, om nu reeds, te twijfelen aan het succes van deze conferentie. Het Thuis: Akker's Abdijsiroop Buiten: AKKER's Het ls gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 00 cent per doos. w FEUILLETON ECHTE FRIESCHE (ook in Zt onsen, Zt ponden «n ponden) 'tfrnajft Tiur Tlfuike£ier pa/ye J9*ff rumoer in bet buitenland, na de vorige Haagsche conferentie, is niet bemoedi gend. Men tracht, in egoistisch begeeren, zijn eigen wenschen te bevredigen en dat moet natuurlijk gaan ten koste van een ander. Doch laat ons niet al te somber zijn en afwachten. De volgende week zullen we wel meer kunnen vertellen over deze con ferentie, die voor Den Haag in ieder ge val een reclame-object is, omdat de aan dacht van de wereld nu weer eenigen tijd op de berichten uit dt residentie geves tigd is. Buitenlrnd. Op diplomatiek gebied is er meestal weinig te beleven aan het begin van het jaar. De vacanties zijn nog niet geëindigd en dus is er zoo goed ais geen leven in de staatkundige brouwerij. Toch zijn er eenige gebeurtenissen, die we niet onvermeld mogen laten. Daar is in de eerste plaats de ernstige toestand ln Brltsch-Indlë dat zich los wil maken van Engeland en volledige onafhankelijkheid eiscüt. öp het oongres te Lahore is met groote meer derheid, een motie aangenomen, van den oppermachtigen leider, Gandhi, waarin deze de volledige onafhankelijkheid eischt. Op welke wijze men dezen eisch kan afwijzen en aan de verlangens van Britsch-Indië tegemoe- kan koniën, zal een moeilijk probleem zijn. Onmogelijk zal Engeland natuurlijk deze machtige bezitting kunnen ove -geven aan eigen, bestuur, zonder di t het iets meer te zeg gen heeft, zonder het profijt trekt 1 van ae oporengstörDvhu u&n rijken Indi- schen bodem, waaraan het moederland zelf millioenen ten koste heeft gelegd, evenals Nederland dat deed ten opzichte van Ned.-Indië, dat zijn beschaving en vooruitgang ook te danken heeft aan het onvermoeide werken van tal van hoog staande mannen. Britsch-Indië is, evenals Ned.-Indië, nog lang niet rijp voor zelfbestuur en ook niet alle Britsch-Indische leiders zijn het eens met den eisch van Gandhi en de zijnen. Een van de voornaamste leiders bestem pelde zelfs den eisch, van algeheele onaf hankelijkheid, als zelfmoord. Doch Gandhi is de erkende leider en zijn woord heeft macht. Een troost is het dat hij zijn doel niet zal trachten te bereiken door geweld, maar door lijdelijk verzet Voor de Engelsche arbeiders-regee- rin'g, en voor Mac Donald in bet bizonder, is het geen aangename kwestie. Naar een constltutloneele regee- ring ln Spanje? £>E VERDWENEN GEHEIMRAT. Er komen weer ernstige berichten uit Spanje, over de opheffing van de dicta- Alle pogingen van de Berlijnsche poli- tuur en de wederinstelling van de con- tie om een spoor te ontdekken van ge- stitutioneele regeering. Primo de Rivera heimrat Becker, van buitenlandsche za- zou eindelijk aftreden en de koning weer ken, die sinds 28 December spoorloos is aan het hoofd van de regeering komen, verdwenen, zijn tot nu toe tevergeefsch In hoeverre deze berichten waar zijn valt geweest ENGELAND. niet te zeggen. Wel schijnt de dictatuur periode op zijn eind te loopen, maar of dan direct de constitutioneele regeering zal hersteld worden is een tweede vraag/ Het is ook heel goed mogelijk dat er eerst nog een soort overgangsregeering kfrmt tusschen de dictatuur en het toekomstige regime. Enfin, we zullen ons daarover maar geen zorgen maken. Het geschil tusschen- Rusland en China behoort tot het verleden,door de oplos sing van het probleem van het beheer van den Noord-Ohineeschen spoorweg. De Russische troepen hebben zich terug getrokken en ook de Chineesche soldaten zijn tot hun woonsteden teruggekeerd. De krijgsgevangenen zijn allen in vrijheid gesteld. Dat is een goed bericht voor het nieuwe jaar. Vindt U ook niet? En daarmee wil len we dan ook deze week dit overzicht eindigen. Het Al-Indische congres te Labore heeft Woensdag een motie aangenomen waarin aangedrongen werd op verloochening van alle door de „buitenlandsche regeering" aanvaarde verplichtingen, tenzij deze door een hof, belast met een onafhanke lijk onderzoek, erkend werden. Pandit Jawahavlal, de voorzitter, zeide dat in deze verloochening de schulden be grepen waren, die Engeland aan lndië opgedrongen had om lndië te knechten en Engeland's imperialistische oogmer ken te bereiken. Beslpten werd dat het volgende congres begin 1931 te Karatsji bijeen zal komen. Het oongres werd daarna 's middags te midden van groote geestdrift gesloten. De voorzitter gaf een overzicht van de werkzaamheden en zeide dat Indië's roep om onafhankelijkheid reeds door de wereld weergalmde en de Indiërs in over zeesche landen in staat stelde het hoofd hoog op te richten. Hij zeide dat hij het zou toejuichen indien het congres gezui verd werd van degenen die enkel genoe gen namen met hervormingen van ae tegenwoordige orde. De wereldgeschiede nis leerde dat geen schaapskudden, maar scharen gedisciplineerde en vastberaden mannen de vrijheid hadden verworven. Ten slotte stonden vijftienduizend leden van het oongres op en hieven den kreet aan: „Bande matram" (Heil het land van mijn moederl) .1 DÜITSCHLAND. door WILLIAM LE QUEUX. 11) „Als jij niet meer speelt heb ik er ook geen lust (meer in. Ik ben teruggekomen om mijn belofte van vanmorgen te hou den," lachte hij, voor den sohoorsteen staand met het tennisraket achter den rug. Ik was meer dan ooit overtuigd, dat hij wel degelijk degene was, die zich in Li-, vorno onder den naam Hornby had voor gesteld. Muriel en hij schenen op ver- trouwelijken voet en ik vroeg mij af of zij soms verloofd waren. In ieder geval scheen hij hier geheel thuis te zijn. Zoo met de dochter des huizes pratende, merkte ik aan zijn houding, dat hij meende, erin te zijn geslaagd alle achter docht, die ik mocht hebben gekoesterd, weg te nemen. Wij hadden 't nu over de patrijzenjacht; en uit zijn opmerkingen begreep ik, dat hij een even groot liefhebber van jacht en vischvangst was als hij eens beweerd had van „pleziervaren" te wezen. „Mijn vriend Leithoourt is toch maar een gelukkige kerel, zoo'n pracht buiten te kunnen bewonen. Overal gezang van vogels!.En waarschijnlijk volop wild!" „Ja,", zeide ik. „Gilrea, de eigenaar, is een volbloed sportman. Hij wist wel waar bjj ging wonen. Men zegt, dat ln de rij vers zalm zit, hoewel ik er nooit naar gevischt heb." ,Ja, zeker zit er zalm. Ik heb er ver scheidene gezien. Vandaag of morgen hoop ik mijn slag te slaan. De vijver is diep en goed omschaduwd het ware voor een visscher. Jammer alleen, dat er hier weinig wilde zwijnen zijn." „Dat is zoo. Met het jaar worden zij zeldzamer in dit deel van Schotland. Te genwoordig is een flink everzwijn een zeldzaamheid" zei ik. Leithoourt kwam dan binnen om uit te rusten en een beetje op te frlsschen na zijn partijtje tennis. Gastheer en gast schenen zeer bevriend:. Leithoourt sprak hem aan met „Martin" en begon te vertellen, dat zijn jachtop ziener een woordenwisseling had gehad met een van de pachters over het strikken van konijnen. Muriel1 stelde mij: voor weer naar het ténnisveld terug te gaan. Hoe zeer het mij ook speet de beide mannen te moeten verlaten, nam ik de uitnoodi- ging aan, daar ik natuurlijk beleefdheids halve niet weigeren kon. Het scheen alsof zij mij met opzet van Hornby-Woodroffe wilde verwijderen, uit vrees, dat imijn wantrouwen opnieuw op gewekt mocht worden. Zij handelde dus geheel volgens de Inzichten van mijn tegenstander. Er was nog een tamelijk groot gezel schap aan het spelen, want het was op dit oogenblik zonsondergang bepaald aangenaam op het tennisveld. De gracht was gedempt en herschapen in een tuin met rododendrons en prach tige azalias, hoewel de geheele omgeving, onder andere de zonnewijzer met het opMhrift: „Iftdar uus brengt ons «en stap nader bij den dood" en de oude met mos begroeide hekwerken herinnerden aan vervlogen dagen, toen menig gevangene van den „Black Douglas" in den noorde lijken toren had gezucht en gesteund en eindelijk gestorven was. Onder de bezoekers waren er verschei dene, die ik kende; menschen, met buitens in den omtrek of vrienden van mijn oom. In Schotland heerscht tusschen de men schen een gastvrijheid, grooter dan ergens elders; en het kaste-verschil is er minder in het oogvallend. Ik stond met twee oude dames te pra ten die op het punt waren te vertreklten, toen Leithoourt alleen- terugkwam. Horn by was niet bij hem. Kwam dit uit vrees my opnieuw te ontmoeten? Ten einde iets naders van den man te hooren, die zoo geheimzinnig uit Livorno was gevlucht, wist ik het zóó aan te leg gen, dat ik naast een jong-gehuwde dame kwam te zitten, een zekere mevrouw Tenant, de vrouw van een cavalerie- offi- ic'ier. Na korten tijd slaagde ik er in het gesprek op onze mede-gasten en meer in liet bijzonder op H'ornby-Woodroffe te hrengen. „Oh! mijnheer Woodroffe is een char mant mensch," verklaarde de dame. „Hij maakt altijd grappen. Na tafel is hij de ziel van het gezelschap." Ja," antwoordde ik. „Ik heb hem maar even gezien, maar op mij maakt hij ook een aangenamen indruk. Ik heb gehoord dat hij met juffrouw Muriel is verloofd," zeide ik op goed geluk af. „Is dat waar?" ,Ja zeker; al een jaar. Maar hij is nog pas kort terug van een zeereis." „Een pleziertochtje zeker?" ,Dat geloof ik web Hij heeft ten min st© een stoomjacht." „Zoo? Weet u ook hoe dat jacht heet?" „Neem Daar spreekt hij nooit over. Over zijn particuliere omstandigheden is hij nog al gesloten. Hij roert zijn reizen en ontmoetingen nooit aan. Slechts heb ik hem hooren zeggen, dat zijn avonturen wel -een boekdeel zouden vullen, indien zij ooit werden beschreven." „Ja," lachte zij. „En de andere, die altijd bij hen is, is die kleine, oude man met dat roode gezicht, die daar ginds staat te pra ten met de dame in het blauw Sir Ughtred Gardner." Een half uur daarna werd het rijtuig van mijn oom aangekondigd en lk vertrok met den vagen Indruk, dat de Leithcourts gehuld waren in een diep geheim; dat ik alsnog niet uitvorschen kom Misschien was 't enkel maar verbeelding, veroor zaakt door de intieme verhouding tus schen Leithoourt en Woodroffe; en mis schien ook was het de eigenaardige ge waarwording, welke iemand ondervindt, die weet dat hem gevaar dreigt. Wat het ook was: het geheim werd1 met den dag grooter. De week, die nu aanbrak, besteedde ik •om zooveel mogelijk van de nieuwe bewo ners van het kasteel te weten te komen. „Zij worden overal ontvangen," beweer- 1 de mijn tante, toen ik er haar naar vroeg, i „Wij weten natuurlijk weinig van hun doen en laten af, behalve, dat zij twee jaar geleden een buiten hadden dicht bij Fort William en dat zü een huis bezitten in Green Street. Zij schijnen aardige men schen te wezen, vindt je niet?" „Te oordeelen naar de partij die ik er ijgewoond heb, Ja," antwoordde lk. ,21) tellen verscheidene goede familie» De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. Geef aan de overwerkte nieren juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo- velen, die Fostéf s Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. In glazen verpakking f 1.75 p. flacon. onder hun gasten," zeide mijn -tante. „Ik heb hun voor morgenavond gevraagd en zij hebben de uitnoodiging aangenomen." „Uitstekend," riep ik uit, verheugd een gelegenheid te hebben mij nogmaals te kunnen onderhouden met de verloofde van „alias Hornby." Ik moest weten, waar om zij zoo verschrikt scheen toen ik den naam „Lola" noemde en of zij Hylton Chater soms ook kende. Den volgenden dag brachten de rijtui gen de Leithoourts en de overige gasten op ons buiten en vermaakte men zich met tennis en croquet, terwijl weer anderen, onder wie mijn oom, aan „golf" de voor keur gaven. Zooals te verwachten, was Woodroffe niet van de partij. M-evrouw Leithoourt verontschuldigde hem, mededeelende, dat hij plotseling naar Londen was ontboden en eerst tegen het einde der week terug hoopte te wezen. „Wij lieten hem slechts noode vertrek ken, dat begrijpt u," wendde zij zich ver volgens tot mijn tante. „Hij is zoo'n grap pige jongen." Ik stelde Muriel voor, haar het buiten van imijn oom te toonen; een bezit, dat niet minder mooi en misschien beter onder houden was dan het hunne. Zij nam mijn voorstel aan en wij verwijderden ons van het overige gezelschap. ,Derst kort geleden heb ik van uw engagement hooren spreken, juffrouw Leithoourt," merkte ik plotseling op, toen wij alleen waren. „Mag ik u mijn geluk- wenschen aanbieden? Toen u mij onlangs aan den heer Woodroffe voorstelde, dacht ik geenszins, dat hij uw aanstaande echt genoot was." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1