KANNEWASSER IS ALTIJD GOEDKOORER Nederlandsche Middenstandsbank HIT GEHEIM VIN DE LOU Eerste Blad vóór 15 Januari OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr. 6752 DONDERDAG 9 JANUARI 1930 58ste JAARGANG ABONNEMENTSGELDEN. BUITENLAND. FEUILLETON Het huwelijk van den kroonprins. VRAAGT SPOORV MOSTERD KONINGSTRAAT 108a Spaarbank Bewaarkluls (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 413 Aan onze postabonneé's doen wfj het verzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wy verzoeken beleefd de kwitantie by eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. ENGELAND. DE GISTING IN BRITSCH-INDIË. Over eenlge maanden begint het verziet Gandhi, de Nationalistische leider, heeft verklaard dat hij over een paar maanden den veldtocht tot het weigeren, van ge hoorzaamheid aan de overheid, waartoe op het jongste congres besloten is, denkt te beginnen. Toen men hem vroeg wat er zou gebeu ren, als die veldtocht rustverstoring ten gevolge zou hebben, zeide hij: „Dan zal ik mijzelf een nieuwe fout te verwijten hebben en behoorlijk boete doen". Het besluit om de wetgevende lichamen te boycotten, heeft nog niet veel ingang gevonden. Wel meldt men, dat weer acht leden van wetgevende lichamen hun ont slag hebben ingediend, maar volgens be richten uit de provincies zal men het be sluit niet algemeen gehoorzamen. Patel, de eerste Indiër die voorzitter van de Wetgevende Vergadering te Delhi is geworden, heeft nu definitief besloten, zijn functie niet neer te leggen. DE MAXIMUM-TONNENMAAT DER LINIE-SCHEPEN. De Times dringt er in een hoofdartikel op aan dat Amerika, Engeland en Japan, de eenige drie naties welke bij linie-sche pen belang hebben, zoo verstandig zullen zijn overeen te komen om de maximale tonnenmaat voor linie-schepen welke te Washington op 35.000 ton gesteld is, te verlagen. Er is geen wetenschappelijke reden voor aan te voeren, waarom een linie-schip zelfs niet slechts de helft van deze ton nenmaat zou hebben. De'grens van 35.000 ton is uit wedijver ontstaan, maar om stra tegische redenen zijn zulke groote schepen niet noodig en om oeconomische redenen zijn zij verwerpelijk. EEN NIEUW SCHIP VOOR HER STELLINGEN VOOR DE MARINE. De werf van Vickers Armstrong heeft een nieuw reparatie-schip van 13.500 ton voltooid dat binnenkort aan de vloot in de Middellandsche Zee zal toegevoegd worden, in plaats van het oude schip Assistance dat afgedankt wordt. Het nieuwe schip is de mooiste drijvende werkplaats die op het oogenbllk bestaat. De eenige wapening bestaat uit twee kleine kanonnen voor het afweren van aanvallen uit de lucht, maar het schip is uitgerust met alle faciliteiten voor het herstellen van oorlogsschepen, zoodat het in capaciteit een kleine scheepswerf evenaart. Aan boord zijn ongeveer twin tig verschillende werkplaatsen, die alle van de nieuwste machines en gereed schappen voorzien zijn. In een werkplaats kunnen motoren met inwendige verbranding hersteld worden, de andere dienen voor het her stellen van zware en lichte machines en er zijn verder een gietery, een loodgie terij, een modelmakerij, een smidse, werkplaatsen voor het lasschen en snij den van platen enz., een timmermans winkel en een werkplaats voor het her stellen van instrumenten. Het schip heeft een dubbelen bodem, waarin het ten behoeve van de vloot 200 ton overgehaald water, 200 ton ketel- water, 100 ton smeerolie en 400 ton stook olie kan meevoeren. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR DE LUCHTMACHT. De Koninklijke luchtmacht is gisteren een aantal vliegtuigen met groote snel heid rijker geworden. Deze vliegtuigen, zijn gebouwd met gebruikmaking van de ondervindingen, die vorig jaar bij de wedstrijden om de Schnei4ercup zijn op gedaan. De motoren, die gebruikt zijn voor de Schneidercup-vliegtuigen en de stroom lijn daarvan zijn ook bij de nieuwe vlieg tuigen toegepast. In 1925 behaalden de Amerikanen het wereldsnelheidsrecord met de toen phe- nomenaal geachte snelheid van 177 mijl per uur. De nieuwe machines, die geen wedstrijd- doch gevechtsmachines zijn en een volledige uitrusting hebben, halen reeds meer. ITALIË. DUITSCHL AND. UITSLUITING IN DE DUITSCHE TABAKSONDERNEMINGEN. Er zya 100.090 arbeiders by betrekken. De centrale organisatie van groothan delaars in tabak heeft besloten de arbei ders bij de verschillende ondernemingen den dienst op te zeggen. In heel Duitsch- land zijn hierbij! 1600 firma's met 100,000 arbeiders betrokken. De vakvereenigin- gen hebben verklaard, dat het hier slechts een voorzorgsmaatregel geldt. De nieuwe wettelijke bepalingen voor den tabaikshan- del brengen een dusdanige verhooging der prijzen, dat de voortzetting van de bedrijven in gevaar komt. De centrale organisatie dier tabakshan delaars heeft de vakvereenigingen om toe middeling door hun parlementaire ver tegenwoordigers verzocht. De bruid incognito. Prinses Marie José heeft Maandag in cognito een bezoek aan den St. Jan in Lateranen gebracht, waar zij groote be langstelling toonde voor de bouwkunsti ge, beeldhouwkunstige en schilderkunsti ge schoonheden van de basiliek. Ondanks haar incognito werd het prinsesje, naar de Brusselsche bladen melden, door de ge- loovigen, die zich in de kerk bevonden, herkend. Toen zij de basiliek verliet, werd zij omstuwd door een groot aantal vrou wen uit het volk, die haar op roerende wijze haar aanhankelijkheid betuigden. Een dier vrouwen wist de prinses te nade ren en voegde haar toe, dat zij op de foto's maar half gelijkt en dat zij in levenden lijve veel mooier en veel bekoorlijker is. Vriendelijk glimlachend'dankte de bruid de vrouwen voor haar spontane en harte lijke belangstelling. De Belgische koninklijke familie by den Paus. De Belgische koninklijke familie is Dinsdag dloor den Paus in het Vatikaan ontvangen. Eerst had de ontvangst plaats van den Koning en de Koningin. De ceremoniën waren dezelfde als bijl het bezoek van den koning van Italië. In de kleine troon- kamer onderhield Z. H. zich 20 minuten met de vorstelijke bezoekers. Vervolgens werden prinses Marie José en de beidle prinsen door den Paus ont vangen. Nadat Z. H. zich ongeveer 10 minuten met de bezoekers onderhouden had, werden de overige leden van het ge zelschap tot de zaal toegelaten, Na het bezoek kwamen de hoooge gasten bijeen in de villa Montovia, waar een foto werd gemaakt. Prinses Marie José was zeer onder den indruk van haar bezoek aan den Paus. Later op den dag brachten de vorstelijke personen nog een bezoek aan kardinaal Gasparri, den pauselijken se cretaris. De Inzegening van het huwelyk. Rome is in vlaggentooi, nu al eenige dagen lang. Gisterenochtend had de stad al een bijzonder Zondagsaanzien, daar de winkels e>n kantoren voor het meerendeel gesloten bleven. Reeds bij het aanbreken van den dag hadden verscheidene fascistische organi saties zich voor bet koninklijk paleis verzameld om de jonggehuwden dadelijk na de huwelijksvoltrekking te kunnen toejuichen. Om 10 uur begon in de Pauliaansche kapel van het Quirinaal de huwelijks plechtigheid. Kardinaal Maffl, de aarts bisschop van Pisa, in welks nabijheid San Rossore, de geliefde verblijfplaats van de koninklijke familie gelegen is, zegende het huwelijk van Umberto van Savoie, prins van Piemont, enz. met prinses Marie José van België in. De kapel bood slechts plaats aan de koninklijke families met een deel der gasten, de overigen moesten zich met een kijkje in de kapel uit de kurassierszaal vergenoegen. De huwelijksinzegening duurde een halfuur. Vervolgens werd de huwelijksmis gelezen. Toen by de huweiyksvoltrekklng de kardinaal aan het bruidspaar vroeg of het elkaar wilde toebehooren, wendden de prins en de prinses zloh naar oud ge bruik eerst tot hun ouders om hun toe stemming te vragen en pas nadat die verkregen was, gaven zy elkander het jawoord. Het bezoek aan den Paus. Na de inzegening van het huwelijk van prinses Marie José en kroonprins Hum- bert las kardinaal Maffi het artikel van de Italiaansche wet voor, waardoor het huwelijk ook burgerlijke rechtskracht er langt. Een stille Heilige Mis volgde hier. Na het Evangelie werd het Misboek den Koning toegereikt, die er een kus op drukte. Na de onderteekening van de hu- welijksacte geleidde de Prins zijn jonge echtgenoote de kapel uit, het paar werd onmiddellijk gevolgd door den Koning van België met de Italiaansche Koningin en den Koning van Italië met de Belgische Koningin. Toen het Kroonprinselijk paar op het balcon van het Paleis verscheen, werd het langdurig toegejuicht door een duizend voudige menigte, welke op het plein was samengestroomd. De bruid droeg het kost baar bruidstoilet van Italiaansche zijde met den hermelijnen mantel met 7 M. lan gen sleep. Op de champagnekleurige robe van de Italiaansche Koningin waren gou den versierselen en paarlen aangebracht. Haar mantel van goud-brocaat droeg een 5 M. langen sleep. Ook de prinsessen en de hofdames droegen kostbare toiletten. Bijzonder opvallend was de roode pelle- rine van Prinses Mafalda van Hessen, welke Zich reeds eeuwen ln het bezit van het Huis Hessen bevindt. De Koningin, de Prinsen en de overige mannelijke deel nemers droegen uniform of rok met orde- teekenen. Onmiddellijk vma de huwelijksplechtig heid begaf het jonge echtpaar zich naar de Vaticaansche Stad, waar de Paus den prins en zijn gemalin in audiëntie ont ving. De kroonprins stelde zijn gemalin aan den Paus voor. Bij het gevolg sloten zich onderweg, de Italiaansche gezant bij den Pauselijken stoel en gravin de Vecchi de Val Cosmin aan. De particuliere audiëntie bi) den Paus had volgens hetzelfde ceremonieel plaats als bij het bezoek van den Kroonprins en zijn zuster. Na de audiëntie bezocht het jonge paar mgr. Gasparri, den kardinaal staatssecretaris. Deze legde, vergezeld door mgr. Borgoncinli Duca, den apostoli- schen nuntius biji het Italiaansche hof, een tegenbezoek aan het Quirinaal af. Hier begon om 1 uur het bruiloftsmaal. Huweiyksgeschenken. De Prins heeft zijn jonge vrouw, toen zij nog zijn bruid was, een paarlenoollier geschonken, dat behoord heeft aan zijn grootmoeder, de bij het Italiaansche volk zoo geliefde Koningin Margaretha, die het haar kleinzoon nagelaten had voor zijn aanstaande vrouw. De verlovingsring van de Prinses was versierd met een groote robijn, eveneens een familiesouvenir, dat eertijds aan Victor Emanuel I heeft toe behoord. Getrouwd op 's kroonprinsen trouwdag. Het schijnt, dat vele Italiaansche paar tjes er een eer in stellen te zijn getrouwd od denzelfden dag als de Kroonprins. Te Venetië althans zouden gisteren ongeveer zestig huweliiken worden ingezegend, alle maal van paartjes, die uitdrukkelijk den wensoh te kennen hadden gegeven op den zelfden dag in den echt te worden verbon den als Prins Humbert en Prinses Marie. KANTOOR OEN HELDER RUSLAND. DE KALENDERHERVORMING IN RUSLAND. Ook de staatsplannenoommissie heeft dezer dagen de kwestie van de kalender hervorming onder oogen gezien. Er waren bij haar meer dan honderd voorstellen ter zake ingekomen. De vergadering, waaraan vertegenwoordigers van regeering, weten schappelijke instellingen en vakvereeni gingen deelnamen, vereenigde zich ry&t de stellingen van den inleider: de kalen der moet zich aanpassen bij de nieuwe voorwaarden van maatschappelijk leven en productie; iedere maand moet een ge lijk aantal werkdagen tellen; het begin van het economische en van het burger lijke jaar moet samenvallen. Volgens zijn voorstel begint de jaartel ling met het jaar van de revolutie, zcodat 1930 het jaar XHI wordt. Burgerlijk en economisch jaar beginnen op 1 November: de eerste maand blijft echter November heeten enz. De namen van de dagen moe ten z.i, in elk geval veranderd worden; hoe, liet hij onbeantwoord. Van de 365 (866) dagen des jaars zijn 860 werkdagen en 5 (6) revolutionnaire feestdagen. Het werkjaar van 860 dagen wordt verdeeld in vier kwartalen van 90 dagen, het kwartaal in drie maanden van 30 dagern De maanden, waarin revoiutiQn- naire feestdagen vallen, worden met het aantal daarvan verlengd. De maand telt drie dekaden van tien of zes weken van vijf dagen. De nieuwe kalender zou met ingang van 1931 ingevoerd kunnen worden. Definitief is natuurlijk ook dit ontwerp niet. VEREENIGDE STATEN. DE STRIJD TEGEN DEN ALCOHOL IN DE V. STATEN. Minister Mellon heeft de voorgestelde verscherping van de toepassing van de Drankwet, overeenkomstig de wenschen van de kustwacht, goedgekeurd. Het verluidt, dat de Amer. regeering voornemens is in het a.s. financieele jaar de alcohol-productie, voor industrieele doeleinden toegestaan, met 15 pet. te ver minderen. Het ministerie van justitie heeft zich tot het Opperste Gerechtshof gewend met de vraag uit te maken of de koopers van alcohol evengoed schuldig zijn als de verkoopers. JAPAN. door WILLIAM LE QUEUX. 18) Als ik alleen was, dacht ik dikwijls aan het zonderlinge avontuur terug op den avond, dat ik Olinto had ontmoet. Ik vroeg mij af of die aanslag verband hield met het gebeurde te Livorno. lederen dag werd mijn .achterdocht meer opgewekt: een geheim omringde mij. Vaag, dat is zoo.maar ik voelde toch, dat het er was. Ik werd in mijn vermoedens ver sterkt door een zonderling feit. Op zekeren middag, toen ik den gehee- len dag uit jagen was geweest, ging ik met drie andere gasten naar het kasteel terug. De dames waren bijeen in de groote zaal en de thee werd rondgediend. De kachel brandde lekker, W8iri in Gcto- ber is het kil en mistig ln öuUcJand en een vuurtje is 's avonds verre van onaan genaam. Toen ik bemodderd en wel, na mijn lan gen tocht, binnenkwam, stond Muriel op, kwaim naar mij toe en riep uit: „O! mijnheer Gragg, wat ziet u er uit." ,yja. Ik was aan het jagen en gleed uit in een modderpoel," antwoordde ik lachend. ,yHet gebeurde vanmorgen vroeg, zoodat de modder wel opgedroogd zal zijn." „Komt u liever even mede, dan zal ik u een borstel geven," zeide zij. Ik volgde haar door de lange gangen naar een kleine zitkamer, haar heiligdom een klein vertrek met wee vensters en gewre ven eikenhouten vloer. Toen de eigenaar het huis bewoonde, was deze kamer niet in gebruik; nu even wel was zij geheel en al opgeknapt en in een smaaikvol boudoirtje herschapen. Mu riel lachte toen ik mijn bewondering over dit „heiligdom" uitte en zeide: „Ik denk, dat dit vroeger de wapen kamer geweest is. Nu ziet het er wel an ders udt, dunkt imlj. Ik kan mij hier af zonderen, als ik mij beneden verveel." Ik keek het vertrek eens rond en ont- waarddle.een portret in kabinetsfor maat. Het portret stelde een jong meisje voor en was een duplicaat van bet por tret, dat ik op de „Lola" verscheurd op den grond had gevonden. De vroolijke oogen lachten mij toe, toen ik daar in bewondering voor bet afbeeldsel stond.. „Wat een aardig gezichtje," riep ik, haastig mijn verbazing verbergend.... „Wie was dat?" Een o-ogentolik zweeg mijn geleidster; onderzoekend keken haar donkere oogen 1 mij aan. I „Ja," lachte zij toen. „Iedereen bewon dert haar. Het was een schoolvriendinneje van mij Elma Heath." „Heath?" herhaalde lik. „Is zij met ju op school geweest? Waar, als ik vragen mag?" „Te Chichester." „Lang geleden?" I „Drie jaren." „Zij is werkelijk mooi!" gaf ik toe, het portret opnemend. Ik zag dan dat het den naam droeg van een bekend photograaf ln New Bond) Street, juist als het portret ln Livorno. „Ja. En zy is in werkeiykheid nog mooier. Dat wil ik u wel verzekeren." „Waar is zy nu?" „Waarom zoo nieuwsgierig, mijnheer Gregg?" vroeg zy lachende. „Is u enkel al by het zien van haar portret verliefd geworden?"' „Dat is iets, waar ik my nooit aan over geef, juffrouw Léithcourt," antwoordde ik ernstig. „Neen. Ik wil u recht doen wederva ren," antwoordde zij openhartig. „U flirt nooit. En daarom mag Ik u ook wel." „Dank u voor uw goede bedoeling, juf frouw Leithoourt," zei ik, beleefd buigend). „Toch schynt u zich voor Elma te in- teresseeren!" „Ja, ik vind haar buitengewoon knap. Ziet u haar tegenwoordig nog wel eens?" „Nooit. Sinds wij van school gingen, hebben wy elkaar uit- het oog verloren. Zy was veel jonger en een week na mijn vertrek is ze door haar familie ook van school genomen. Waar zy nu is weet ik heusch niet Haar familie woonde ergens in Durham. Zy was de dochter van een dokter." Haar antwoord stelde mU teleur. Toch was ik nu ten minste te weten gekomen hoe de photograaf heette. Daar kon ik misschien haar adres vernemen, want het had er allen schyn van, alsof zij nauw in contact stond! met Horntoy en Chater. lik twyfelde geen oogenblik aan wat Muriel mij verteld had. Toch was het meer dan bloot toeval dat ik hl-er een por tret van Elma Heath moest erugvinden. Dus u heeft niets meer van haar ver nomen: of zy, gehuwd is, by voorbeeld?" „01" zeide zij, my ondeugend met den vinger dreigend. „U verrraad u aeli. U ia HET GROOTSTE DROOGDOK TER WERELD. Het sinds korten tyd in Japan geopen de nieuwe droogdok der Japansche ma rine is, naar de maritieme medewerker van de Daily Telegraph meldt, het groot ste dok van deze soort ter wereld en tege lijkertijd de belangrijkste basis van de Japansche vloot. Het dok kan het groot ste slagschip of vier kruisers van tien duizend ton tegeiykertyd opnemen en is verliefd. Ik geloof het werkeiyk, mynheer Gregg!" Ik glimlachte; ik had liever, dat zy in de meen'ing verkeerde, dat ik hierom zoo belangstellend was, dan dat zij iets andlers dacht Zy sprak als een eeriyk, openhartig meisje. Niet afgunstig, maar tóch als alle vrouwen, geen uitgezonderd nam zy liet mij wel wat kwaiy-k, dat ik alleen op het zien van een portret al verliefd was geworden. Ik wist stellig dat er Iets geheimzinnigs bestond in verband met dat verscheurde portret. Levendig stond nu weer die merkwaardige avond me voor myn geest, toen ik aan boord van de „Lola" gedi neerd had.-Waarom was dat portret ver scheurd en naar den muur gekeerd? Daar bestond een reden voor -een ernstige, verborgen reden. Hadl Muriel -my de waarheid verteld of zocht zy haar ver loofde te redden? Er waren meer dingen die opheldering vereiischten. Ik had het adresboek van Londen opgeslagen, maar in Green Street stond geen huis met den naam van myn gastheer. De lijst van gasten -gaf tal van onbekenden in de wereld aan. Het mee rendeel waren parasieten, die zich steeds I indringen en zich inbeelden deel 'van den „grafnd monde" uit te maken. Zoo werd het al lastiger een uitweg te vinden. Leithoourt lachte om de parasieten: of ficie-ren van twyfelaohtig allooi en jonge toestand inzag. Myn oom opende my de oogen door my van verscheidene gasten het een en ander te vertellen. „Ik geloof, Gregg, dat een paar van de gasten geen gunstige figuren zyn," z-eide hy1 vertrouweiyik, „gisteren 'is er een ge komen, dlien ik maar al te goed ken. Drie jaar geleden is hy uit een club gejaagd, voor valsch .spel. Dat is die Cadby. Ik denk dat Leithoourt het niet weet, anders zou hij dien kerel niet in gezelschap van eeriyke menschen hebben gebracht." Myn o-oim keek met aandacht op zyn sigaar, in tweestrijd of hy Leithcourt al dan niet zou waarschuwen. Jk geloof, dat het beter is, niets te zeg gen," stelde ik voor. „Leithcourt moet dat zélf weten, oom." „Alles goedl en wel. Maar wanneer iemand huiten komt wonen, -moet hy we ten wïe hy ontvangt. Dit is een beetje te erg, Gregg." „Kom, kom, oom!" zei ik. „Men heeft u misschien wel verk-eerd Ingelicht. Later zal hy u waanschymyk wel de zaak in haar geheel uitleggen." „Ja, dat kan wel wezen, maar hij speelt geen goed s-pel," ging de oude heer woe dend voort, i%od van drift. „Ik heb geen lust de ultnood'Igingen te beantwoorden j telgen van de pseudo-aristocratie. Me vrouw Leithcourt hield, zich streng aan de etiquette en zorgde, dat het haar gasten aan niets ontbrak. Ik. was niet de eenige. die den waren en dlien schurk, Cadby te ontvangen." Den volgenden dag ging Ik -met een paar gasten jagen. Omstreeks vier uur 's namiddags nam ik van het gezelscha-p afscheid en wandelde alleen naar huis, ongeveer zes myien. 'Het weid reeds duister; de kortste weg was, de rivier on- eveer twee ndjlen te volgen en dan wars dloor een groot, donker bosdh te gaan. 0

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1