Amerika zooals vw ij het niet kennen. „Wat stelt dit voor?" vroeg de onder wijzer. Nieuwe uitgave. Stoom vaartberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Laatste berichten. Groote brand te Krimpen a. d. IJsel. Marktberichten. Haven van Nieuwediep. Advertentiën uit andere bladen. DE REGELS VQ0R DEN WEG. de verbruikers voordeeliger is en ver moedelijk nog gunstiger zal worden dan het Amsterdamsche vastrecht-tarief. Ik vertrouw hiermede een verkeerde meening omtrent onze gastarieven te .hebben recht gezet. De Directeur der Wator- en Lichtbedrijven, J. W. Teune. HET KIND EN DE POLITIEK. Dat reeds onder de Inlandsche en Ohi- neesche schooljeugd allerhande misleiden de denkbeelden worden verspreid, die de kinderen het hoofd op hol brengen, be wijzen enkele staaltjes, die wij opgetee- kend vinden in het A. I. D.: Op een dag kwam een leerling op een der scholen in de hoofdstad aanzetten met de mededeeling, dat hij een fout had ontdekt in het wapen van de stad Batavia. „Hoezoo vroeg de onderwijzer nieuwsgierig. „Er staat een zwaard op het wapen," antwoordde de jongen, „en dat moet een kris zijn. Het is de kris van de Indone siërs, het is het wapen van Jacatra." Een aantal leerlingen kreeg als opgave een ontwerp te teekenen voor een kalen der. „Dat kunnen wij niet," riepen zij in koor. „Kom, kom", meende de onderwijzer, „als je het maar probeert, dan kan het best. Je hoeft er alleen maar om te den ken, dat een kalender iets met het begrip van tijd en eeuwigheid te maken heeft." Een week later zouden de ontwerpen worden ingediend. Er waren er maar een stuk of drie. En wat was het resultaat? Een Chineesche leerling, knap ventje, had een bloedrooden kalender gemaakt met twee vlaggen. Wanneer wij spreken van die Vereenig- de Staten van Amerika denken wij aan de millionairs en aan groote luxesteden als New-York, Boston, Chicago, St. Louis, Philadelphia en Washington. Er is ook nog een ander Amerika, waarvan men niet dagelijks hoort spreken. Dat is het zoogenaamde Zuidelijk deel der Unie. Wat men het Noorden noemt is een ge bied dat slechts 22 van het totale grondgebied der Vereen! gde Staten noemt. Op dit kleine percentage wonen evenwel 57 zijner inwoners, welke tezamen 82% van het nationaal vermogen bezitten. Het zoogenaamde „maisgebied" omvat 18 van den bodem, maar produ ceert omstreeks drievierde van den Ame- rikaansche maisoogst en vrijwel de helft van den wereldoogst. Drievierde van den agrarisohen rijkdom der Unie vindt cmen hier bijeen. Ten Zuiden van een denkbeeldige lijn, die een aantal groote steden verbindt, vindt men het „andere Amerika", dat wij niet zoo kennen, en waar het geld vol strekt niet zoo overvloedig vloeit, waar men niet in fraaie huizen woont, waar zelfs velen niet eens kunnen lezen of schrijven, waar alles geheel anders is. In de staten Maine, New-Hampshire en Vermout, die. in het uiterste noord oosten der Unie liggen, zijn de winters buitengewoon koud, het land is onvrucht baar en de grond zeer onregelmatig van samenstelling. Overal ziet men verlaten farms (boerderijen), nergens groote ste den, nergens industrie van eenige be- teekenis. Slechts omstreeks 25 van het land is in cultuur gebracht. In New- Hampshire wonen 5 analphabeten (menschen, die lezen noch schrijven kun nen) en in de overige staten ongeveer 3 Het zuidelijk gedeelte van den staat Pennsylvanië (zuidelijk van den staat New-York) vormt het begin van het Appalachian-gebergte. Ten zuiden! hier van en iets meer naar het westen tot aan den staat Alabama leeft een „vergeten" bergvolk. Dank zij den arbeid van Wal- ther Hines Pages en anderen ontdekte men omstreeks 1900, dat hier circa 6 7 millioen menschen wonen, die tot dat tijdstip van allen vooruitgang der bescha ving verstoken waren Ingesloten in hun bergdorpjes, hadden zij elke verbin ding met de buitenwereld verloren. He den ten dage nog. spreken zij een Engelsch uit de eeuw van Elisabeth, hun liederen zijn de oude Engelsche volksliederen uit de 17de eeuw, waarbij zij zichzelf op pri mitieve instrumenten begeleiden. Deze Meden zijn geheel zonder geld en ontwik- keMng. Gewoonlijk weten zij niet eens wie de president van de Ver. Staten is. Ondanks het drankverbod maken deze lieden heden ten dage nog whisky. Waar schijnlijk weten zij niet eens, dat er een drooggelegd Amerika bestaan. Het groote (middelwesten, van Ohio over Indiana, Illinois. Iowa, door de helft van Kansas en Nebraska is het gebied van Henry Ford en de American Steel Co. Dit land is met spoorwegen bezaaid, en overvol van bloeiende steden. Hier is slechts 1 der bevolking analpbabeet, en dit zijn negers of buitenlanders. In de staten van de Rocky Moutains daaren tegen is de ontwikkeling even spaarzaam als het inwoneraantal. Industrie is er ter nauwernood, slechts weinig geconcen treerd kapitaal^ en volkomen onbewoonde, wijde vlakke gebieden. Slechts Denver en Salt Lake City zijn hier steden van beteekenJs. Nog verder naar het westen vinden we het kustgebied langs den Stillen Oceaan, dat voor een deel zeer •welvarend is. In het zuidwesten van Call- fornië en de dalen van het binnenland vinden we veel fruit, voornamelijk ci troenen en druiven. De Callforniërs heb ben voor den verkoop hunner producten een ooöperatief systeem ontwikkeld, dat hun groote voordeelen geeft. (Sun maid rozijnen!) Ook de overzeesche handel is oorzaak, dat dit deel der Unie tot het wel varende Amerika behoort. Dit alles evenwel betreft het zooge naamde Noorden. Erger en droeviger ia „Dit is een kalender voor 1980, het jaar der revolutie," verklaarde de leerling. Een andere leerling had enkele kriebel tjes, waaruit niet gemakkelijk viel op te maken, wat er mee werd bedoeld. „Etn wat Is dit nu allemaal?" informeer de weer de onderwijzer. „Deze teekon.ngen stellen voor: het werk," wns het antwoord, „het werk, dnt steeds voortgaat. Hier ls de oogst, die wordt gebracht naar een koopman. Hier is een verkooper, die het overneemt, hier is een wederverkooper en hier is einde lijk de warong, waar wij het krijgen. In- tusschen is alles steeds duurder gewor den. En daarom teekende ik hier een ka pitalist, die al het geld krijgt." De onderwijzer lachte weer hartelijk en vroeg, wat dit alles met het begrip Tijd en Eeuwigheid te maken heeft. Doch nu wilde hij ook de derde teekening zien. Deze was gemaakt door een meisje. Het meisje had een kooi geteekend, opgehan gen naast een inlandsche woning. In het kooitje zat een vogeltje en om de kooi heen fladderden andere vogels. „Wat is dit nu?" vroeg de onderwijzer. „Dit stelt de vrijheid en de gevangen schap voor!" verklaarde het meisje met iets van gemengde vrees en hartstocht in de oogen. De onderwijzer, een verstandig man,, zette zijn bedoeling nog eens nader uit een, zonder al te veel nadruk op de strek king van de drie teekeningen te leggen. Toen probeerden de kinderen, die vrijwel heelemaal alleen moeten tobben, omdat zij den steun hunner ouders blijkbaar missen, het nog eens. En daar kwam, van beneden de politieke oppervlakte, de zin voor lijn en kleur, voor symbool en schoonheid, weer boven Er is iets in dit verhaal meent het A. I. D. dat tot nadenken stemt. het gesteld in het groote gebied!, dat zich uitstrekt van de rivier Potomac tot aan Rio Grande. Het bezit n'iet de natuurlijke rijkdommen en de vruchtbaarheid van het noorden, het beeft een klimaat, dat onge zond is, het is het land, dat eens door slaven bewerkt werd, met het resultaat dat de rationaliseering er zich niet kon ontwikkelen. Het eenige product, dat dit land oplevert, is boomwol, die niet door machines kan worden verwerkt en bij de tegenwoordige geldprijzen niet lopnend kan wordlen afgezet. Hierdoor komt het, dat hier 30 millioen menschen onder veel lager levensstandaard moeten arbeiden dan in het noorden. Br zijn natuurlijk ook hier uitzonde ringen, die als oasen in deze woestenij zijn. Wij zullen ze hier niet noemen; ieder, die de kaart raadpleegt, weet, dat ook hier belangrijke steden zijn, waar welvaart hcerscht. Maar in het algemeen vertegenwoordigt het zuiden een zeer lagen levensstandaard. Een farmer in deze streek bewoont, een armzalige blokhut. Hij is pachtboer.' be zit noch een auto, noch een radio. Zijn kinderen kunnen slechts de laagste klasse der school bezoeken, en het is zeer goed mogelijk, dat ook hij lezen noch schrij ven kan. Zijn huis is ternauwernood ge meubileerd; boeken en couranten vindt men er niet. Zoo leeft 75 pet. van de be volking. Zij verdienen per jaar hoogstens 250 dollar 625), soms ook heelemaal niets, en trachten zich dan door visschen en jagen te onderhouden. Dit alles wordt nog ingewikkelder door de aanwezigheid van 10 millioen negers, welk aantal zes- zevende uitmaakt van de gansche neger bevolking der Unie. De neger uit het Zui den is voor het grootste deel analphabeet, maar van de blanke bevolking hier is ook nog 8 pet. analphabeet. Er komt nog bij, dat het zuiden subtropisch is en malaria en andere tropische ziekten daar woeke ren, en de bevolking ondermijnen. De pachtboeren denken er niet aan zelf voor stalling van koeien bijv. te zorgen. Het zou te veel kosten en men koopt de levensmiddelen gemakkelijker als conser ven. Tot de melk toe wordt geconden seerd gekocht. Het gevolg hiervan is daar geconserveerd voedsel minder voe dingswaarde bezit dan versch onder voeding met alle gevolgen van dien: tuberculose, syphilis, enz. Het zijn onge veer 10 millioen pachtboeren, die onder deze verhoudingen leven. Natuurlijk zijn er ook welgestelde menschen in het zui den maar het zijn' er slechts weinigen en hun vermogens zijn klein; milUonairs vindt men er niet. Wel zeer scherp steekt het „noordelijk" Amerika bij het „zuidelijk" af! Zou er wel één land ter wereld zijn, waar het verschil zoo groot is? - BOEKBESPREKING. Palle Jarmer, door Morten Korch. Uit het Deenach door E. Koefoed— Pennlnga. N.V. van Holkema Waremdorf'a Ultg. Mij., Amaterdam. Pr ijl ing. 3.25, g«b. 4-2S. Morten Korch la, blijkens een bijgevoegd prospectus me* recensies uit Deensche bladen, een bekend Deenach schrijver En onzen in druk over dezen roman samenvattend, kunnen wij niet anders dan de Nederlamdsche uitge versfirma dankbaar zijn dit mooie werk in ons land te hebben geïntroduceerd. De frls- sche wind van het Deensche platteland waait er dooTheen; het ia één% en al gezondheid, kracht, pittigheid, en een verademing is zoo'n boek tusschen de wagonladingen society-, detective- en andere verhalen, die over ona maar raak-koopende publiek worden uitge stoft en denamaak, de goede zeden, de waar digheid en het zelfrespect bederven en ver nielen. Een verademing en een genot, te lezen van Palle Jarmer en zijn strijd met den molen; van Sara met haai groote hart en haar diepe liefde. Van tamte Benta, van den jongen en den ouden Nicolaj, van Jette, de oude dienst bode, van Jftrgen Duk, den achterlijke, die zich op zoo roerend-naïevc wijze slechte kan uiten. Van nog meerderen, die in dit leven op den molen, deze eigenaardige Deensche klein- Industrle, hun rob spelen. Hoe heeft de schrij ver deze menschen zijner verbeelding liefge had I Mot welk een innigheid beichrijft hij hen in hun deugden en gebreke^ en wat weet hij in elk karakter juist het «root-menscihciijke naar voren te bréngen I Een verkwikkellng. dit bock, een verademing, een genot! De roman verhaalt hoe Palle Jarmer zijn vaders erfenisde met schuld en hypotheken zwaar beladen Ringmolien, aanvaardt. Hoe hij zelfs zijn liefde voor Sara daaraan ten offer brengt, door de omstandigheden genoopt. Hoe hij zich, met de tand'en opeen en vastberaden, er doorheen slaat, eni Olga trouwt, de intri gante, in wier bezit nagenoeg het gansche be drijf is. Daar doorheen is een spannende in- trigue geweven, Sara en 'haar onbekende af komst betreffend, welke intrigue in de laatste, meest suggestieve hoofdstukken culmineert. Deze hoofdstukken, die beschrijven hoe Palle en Sara, tezamen in de sluiskamer, geheel be neden in den molen, den strijd strijden tegen het water, dat dreigt hen -te verdrinken, zijn van een geweldige beschrijvende kracht. Het conflict tusschen liefde en plicht, bij Palle is mooi geteekend, en fijn gevoeld, zooals trou wens het geheele boek vol fijne trekjes is. Er is een zekere, verkwikkende humor in, zich uitend in de dialogen van enkele der personen. Kortom, een mooi, ontroerend boek, zuiver en oprecht. Jammer, doodjammer is het, dat de verta ling in handen is gegeven van een totaal on bevoegde. Mevrouw KoefoedPennings kent noch de Deensche, noch de Hollandsche taal voldoende en was in gpen enkel opzicht tegen de haar opgedragen taak opgewassen. Met sommige typische volksuitdrukkingen wist zij geen raad en heeft er maar wat van gemaakt. Een behoorlijken dialoog kan zij niet schrijven. Het is onnoodig voorbeelden te geven, men heeft ze op vrijwel elke bladzijde voor 't grij pen. Het is te ergerlijker, daar een uitgave als deze van een in ons land onbekend auteur (voor zoover wij weten althans) natuurlijk voor een uitgever altijd groot risico mede brengt en deze uit den aard der zaak moet vertrouwen dat het geleverde werk ook goed is. Mocht het boek het tot een herdruk bren gen, wat wij van ganscher harte hopen, dan zij de firma van Holkema Warendorf aan bevolen een grondige revisie dezer bewerking in handen te geven van een bevoegde kracht, die de schoonheid van het oorspronkelijke recht kan doen wedervaren. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. De Stad Amsterdam, 10 Januari. De voor plaat heeft een portret van Cees Lauseur als Vosmeer de Spie, uit de Gysbreght van Am- stel. „Dwars door Europa" is een bloemlezing van al het laatste nieuws: de terugkeer van Daudet, de bioscoopramp te Paisley, enz. Een pagina stadsnieuws volgt. Daarna de uitvoerin gen van den Gysbreght die der traditie ge trouw, met Nieuwjaarsdag plaatsvinden. „Uit het land van de morgenkalmte" heet een serie opnamen uit Korea. Het wintersche St. Moritz is afgebeeld, en in den1 tekst „Vertel lingen van Terschelling" met enkele' photos. De middenplaat stelt voor een pottenbakkerij op Madoera. Uit de provincie is er o.a. het nieuwe electrische gemaal van den Wieringer- meerpolder. De achterplaat is een opname uit de Amsterdamsche Bloedstraat, een buurt, die u wellicht niet zoo spoedig vinden zou. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan de Witt, t., II Jan. te A'dam verwacht. Poelau Roebiah, u., 9 Jan. te Bremen. Riouw, t., io Jan. v. Hamburg. Rondo, t., pass. 8 Jan. Perim. Prins der Nederlanden, u., io Jan. v. Genua. Poelau Roebiat, u„ 8 Jan. v. Hamburg. Mapia, t., 9 Jan. te Genua. Rotti, u., pass. io Jan. Gibraltar. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Agamemnon, io Jan. te R'dam. Amsterdam, t., Jan. te Tocopilla. Aurora, 8 Jan. te Lissabon. Boskoop, u., 8 Jan. v. Valparaiso. Brielle, u., 8 Jan. v. Guayaquil. Orpheus, 9 Jan. te A'dam. Proteus, 9 Jan. v. A'dam. Theresia, L. M. Russ, 9 Jan. v. A'dam. Ajax, 10 Jan .te Melilla. Deucalion, 10 Jan. te A'dam. Doros, 10 Jan. te Cephalonia. Erato, 8 Jan. te Danzig. Hebe, 10 Jan. v. A'dam. Hercules, 8 Jan. te Hamburg. Iris, 9 Jan. te A'dam. Minerva, 7 Jan. v. Armoudova. Oberon, 8 Jan. v. Livorno. Odysseus, 9 Jan. v. Norresundby. Perseus, 9 Jan. te Bilbao. Rhea, 7 Jan. v. S. Domingo. Strabo, 9 Jan. ttie A'dam. Tellus, pass. 9 Jan. St. Catherine'g Pt. Triton, 10 Jan. te A'dam. Van Rensselaer, 8 Jan. v. Barbados. Zeus, 9 Jan. te A'dam. Ajax, 9 Jan. v. Ceuta. Barneveld, 9 Jan. v. Curagao. Bodegraven, 10 Jan. te A'dam. Eos, 10 Jan. v. Malaga. Merope, 9 Jan. v. Valencia. Saturnus, 10 Jan. te A'dam. Simon Bolivar, u., 9 Jan. v. Curacao. Stella, 9 Jan. v. Salonica. Theseus, 9 Jan. v. Lissabon. Vesta, u., 9 Jan. v. Curagao. Nero, 10 Jan. v. A'dam. Strabo, 10 Jan. v. A'dam. Ulysses, 9 Jan, v. Calamata. Bereriice, 10 Jan. te Hamburg. Kon. Holl. Lloyd. M'aasland, 9 Jan. v, A'dam. Zaanland, u., 10 Jan. te Montevideo. Montferland, t„ pass. 9 Jan. Fernando No- ronha. Orania, u., 9 Jan. v. Rio Janeiro. Flandria, t., 10 Jan. v. Montevideo. Kon. PaketvaartmaaUchappU. Tasman, 9 Jan. te Melbourne. Holland—Afrika LUn. Nleuwkerk, u., 9 Jan. v. Madeira. Giekerk, t., 7 Jan. v. Mozambique. Grljpskerk, 10 Jan. v. A'dam. Sumatra, 8 Jan. te Antwerpen, Jagersfontein, 9 Jan. v. Durban, Rijperkerk, t., 10 Jan. te R'dam. Nijkerk, t., paai. 10 Jan. Aden. Sumatra, 10 Jan. te R'dam. Holland—West-Afrlka Lijn. Ecmatroom, 10 Jan. te A'dam. Kllatroom, u., 7 Jan. v. Bordeaux. Maaakerk, t„ 8 Jan. v. Conakry. Reggestroom, t., 7 Jan. v. Freetown. Schcldestroom, t., 8 Jan. v. Duala. Drechterland, 9 Jan. v. IJmulden. Amstelkerk, u.. pass. 9 Jan. Las Palmas. Holland—Amerika Lijn. Delftdijk, 7 Jan. v. Crlatobal. Lochgoll, 8 Jan. te Seattla. Grootendljk, pass. 8 Jan. Llzard. Lochmonar, 10 Jan. te R'dam, Spaarndnm, 9 Jan. v. Vlgo. Statendam. 9 Jan. v. New-York. Binnendijk, 9 Jan. te R'dam. Drechtdijk, 8 Jan. te Los Angelea. Lochkatrine, 7 Jan. v. Portland (Dora.). Panama, 8 Jan. v. Hamburg. Grootendijk, pais. 10 Jan. Terschelling. Maasdam, 9 Jan. te Havnjia. Nlctheroy, 7 Jan. te San Franclsco. Noorderdljk, 9 Jan. te Newport New». Parana, IO Jan. te R'dam. Leerdam, 9 Jan. v. Vera Cruz. Holland—Britech-Indië Lijn. Kieldrecht, u., pass. 8 Jan. Gibraltar. Ridderkerk, u., 10 Jan. v. Colombo. Sommelsdijk, 10 Jan. te Antwerpen. Veendijk, t., 9 Jan. v. Algiers. Almkerk, u., pass. 10 Jan. Ouessant. Westerdijk, t., 10 Jan. te Antwerpen. Andijk, t., pass. io Jan. Gibraltar. Vechtdijk, t., pass. 10 Jan. Perim. Stadsdijk, t., 10 Jan. te Hadras. HollandAustralië Lijn. Almkerk, u„ pass. 9 Jan. Dungeness. Westerdijk, t., pass. 9 Jan. Vlissingen. HollandO.-Azië Lijn. Ouderkerk, t., 10 Jan. v. Wei Hai Wei. Oldekerk, u., 10 Jan. v. Suez. Zosma, 19 Jan. te A'dam. JavaNew-Vork Lijn. Beemsterdijk, 9 Jan. Gibraltar gcp. Blitar, 9 Jan. te Batavia. Boschdijk, pass. 9 Jan. Kaap Guardafui. Sembilan, 8 Jan. te Boston. Garoet, 9 Jan. te Philadelphia. Kangean, 8 Jan. te Penang. JavaBengalen Lijn. Bondowoso, 9 Jan. v. Belawan. Java Pacific Lijn. Bintang, 7 Jan. v. San Francisco. Modjokerto, 8 Jan. v. Balek Pappan. JavaChinaJapan Lijn. Tjimanoek, 8 Jan. v. Shanghai. Tjikembang, 8 Jan. te Batavia. Java Pacific Lijn. Batoe, 7 Jan. v. Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Kota Baroe, 10 Jan. te R'dam. Sitoebondo, u., 8 Jan. te Suez. Tamibora, t., 9 Jan. v. Colombo. Tierimai, u„ 9 Jan. te Southampton. Deli, t„ pass. 8 Jan. Finisterre. Slamat, t„ 10 Jan. v. Mhrseille. Schouwen, u., pass. 9 Jan. Perim. Kedoe, t., 8 Jan. te Belawan. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcor, 8 Jan. v. R'dam. Aludra, t., 9 Jan. v. Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Alcinous, 8 Jan. v. Padang. Antenor, 10 Jan. v. Tsingtao. Atreus, pass. 6 Jan. Gibraltar. Eurymedon, 8 Jan. te Batavia. Phrontis, pass. 9 Jan. Gibraltar. Sarpedon, 10 Jan. v. R'dam. Helenus, pass. 8 Jan. Gibraltar. Orestes, 9 Jan. te Belawan. Perseus, 9 Jan. v. Marseille. Palembang, 10 Jan. te R'dam. Anchises, 9 Jan. te Londen. Emzetco Liin. Jonge Johanna, pass. 8 Jan. Finisterre. Jonge Anthony, 9 Jan. v. Valencia. Jonge Maria, 10 Jan. te R'dam. Visscherijberichten. 9 Jan. Aangebracht door sardijnvisschersi 166 manden sardijn p. m. 11.008.50 Door botvisschers: 585 kg. bot - p. kg. 0.74—0.60 Door garnalenvisschersi 1520 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.220.12 Door haringvisschers: 35 tal harina 7-507-35 10 Jan. Aangebracht door sardijnvisschersi 240 manden sardijn p. m. 11.00—6.50 Door botvisschers: 125 kg. bot p. kg. 0.60 van 9 en 10 Januari. GETROUWD: C. A. van den Ende en J. van Willigen. D. A. de Wijn en F. Mul der. D. Kiekeboe en A. Warninig. J. E. Cohen en E. van Praag. W. Seëboldt en O. de Beurs. BEVALLEN: H. K. Elias—Luider, d. OVERLEDEN: B. van der Voorde, 18 jaar. Gisterenavond omstreeks half negen is in de mattenfabriek van de firma Min- lieff brand uitgebroken. De brand was ontstaan in de rietvelden, welke buiten den dijk staan. De hevige wind wakkerde het vuur der mate aan, dat de rietmattenfabriek werd aangetast. De brand liet zich zoo heivig aanzien, dat de hulp werd ingeroepen uit het naburige Ouderkerk, die spoedig ter plaatse verscheen. Spoedig was het terrein van den brand, dat een oppervlakte van 2000 M2 beslaat, met 14 stralen omsingeld. De rietmattenfabriek, benevens twee houten werkplaatsen, zljin geheel door den brand verloren. Het gelukte de hulzen ln de onmiddel lijke nabijheid van de abriek te sparen. Met het oog op het gevaar by het blus- sohlngswerk werd de electrische stroom afgesloten, zoodat het geheele dorp zon der licht was. Verzekering dekt de schade. DE VLIEGTOCHTEN NAAR EN VAN INDI». Amsterdam, 11 Januari 1980. Aneta-Vaz Dl as meldt, dat het zesde retourvliegtulg uit Indië, heden om half tien uit Boedapest ls vertrokken. Het vliegtuig wordt hedenmiddag op Schip hol verwacht. Eiervelling Don Helder. 9 Jan. Aangevoerd 5670 kipeleren: bruin 6.50—7.00, wit 6.00—7.70. ALKMAAR, 10 Jan. Graanmarkt. Aangevoerd 790 H.L.. nle: 74 H.L. tarwe 11.50—12,50, 31 H.L. ro»g,e; ao6 H.L. g«r»t chcv. 8.258.75; 379 H.L. haver 7.258; 22 H.L. boonen, w.o.i bruine boo- nen 16—40; citroen boonen 3440: witte boonen 4448; 8 H.L. karwijzaad 34 37.50; 10 H.L. blauwmaanzaad 36—38; 17 H.L. diversen; 28 H.L. tuinboonen; groene erwten (kleine) 1012; groene erwten (groote) 22; grauwe erwten 1020; vale erwten 1423; alles per 100 kg. Handel stug. ALKMAAR, 10 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 76 stapels, wegende 83,991 kg. Fabriekskaas: kleine 45, com missie 45; boerenkaas: kleine 45.50. Alles met rijksmerk. Handel goed. AMSTERDAM, 10 Jan. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1739 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Jan. Roode kool 3.205.70; gele kool 3.70 7; Deensche witte kool 1.202.20; uien 2.102.50; grove uien 2.202.50; drielin gen 1.10—n.50; bieten 1.70, alles per 100 kg. Aanvoer: 90,000 kg. roode kool, 50,000 kg. gele kool, 70,000 kg. Deensche witte kool, 9000 kg. uien, 4000 kg. bieten NOORDSCHARWIOUDE, 10 Jan. Uien 2.302.40, drielingen i.8o, grove 1.802.10, roode kool 2.70—j.90, gele kool 4.306.30, Deensche witte 0.80—1.90, kroten- 0.901.10, alles per 100 kg., bloem kool 8.80'ii.10 per 100 atuks. WARMENHUIZEN, 10 Januari. Gewone uien 2.50, grove dito 2.70, drie lingen 1.50, gele kool 4.506.60 en 3 6.50, roode kool 2.706 en 2.30—5.60, witte kool 1.401.60, alles per 100 kg. 9 Jan. 1930. Weer teruggekeerd als bijlegger Duitsche kabellegger „Norderney". Aangekomen s.s. „Bantam" van de K.P.M. om proef te stoomen. Op de reede Hr. Ms. „Van Galen", terug van Rotterdam. Stoomvaartmaatschappij vraagt tweede stuurlieden, in het bezit van geldig Rijks certificaat Radio Telegrafie. Brieven onder letters R.AJR., te zenden aan Nijgh Van Ditmar's Adv.-Bureau, Rotterdam. Nw. Rott. Crt., Avondblad, 10 Jan. Indië. Cultuurmaatschappij vraagt voor hare ondernemingen een 2en machinist, niet ouder dan 30 jaar, in het bezit van diploma M. T. S. werktuigbouwkunde of scheepsdiploma B. Brieven met volledige inlichtingen on der No. 11090, Bureau Nw. Rott. Crt, Avondblad. Kantoorpersoneel gevraagd. By In- dustrieele Onderneming wordt gevraagd voor spoedige indiensttreding een 5-tal administratieve bedienden. Brieven met opgaaf van leeftyd, er varing en opleiding onder No. 11106, Bu reau Nw. Rott. Crt. VOOR DEN WIELRIJDER. 1. Ryd' altijd zooveel mogelijk rechts, óok vooral .bij1 het maken van een bocht 2. Haai altijd1 verkeer, diat vóór u is, Links in. Rechts uithalen is strafbaar en zeer gevaarlijk. Tracht nimmer tusschen twee elkander passeeremde voertuigen door te glippen. 3. Geef bij het veranderen van richting duidelijk, zichtbaar een toeken, en vooral, doe het tljdiig. 4. Geef op een kruispunt voorrang aan hem of haar, die rechts van u is. ltijd, Komende van zijweg op een ^oofd'weg, be hoedzaam. 5. Geef stieedö, waar gevaar kau drei gen, behoorlijk signalen, met de bel. Zorg, dat uw rijiwiel voorzien is van een goede rent, bel en reflector; en bovendien op den voorgeschreven tijd van een goede verlich ting. Gebruik geen verbindend licht, dat li voor andere weggebruikers gevaariy-k. 6. Lang niet alle reflectors zijn goed; voorziet u van één, die Inderdaad Invallende lichtstralen duilaeiyk zichtbaar rood terug kaatst, Zorg voor een goede plaatsing van den' reflector. 7. Ryd ndef op een rywiel met hinder- iyke of ver uit steken de voorwerpen, d'lt ls gevaarlijk. Den Helder—Amsterdam v.v. Ondarn.i Gebr. van Konlnf^bruggen Loodigracht 21. Tweemaal per week van Den Helder vla Alkmaar, Zaanstreek naar Amaterdam. Vertrek van Den Helder: Maandags- en Woenadagamorgena om 6 uur. Vertrek ven Amaterdam: Dinidagi' en Don- derdagtavonda om 6 uur. Ligplaats te Den Helder: loodigracht 21; t« Amsterdam: Damrak, steiger 3.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 15