K ANNE WASSER HET GEHEIM VAN DE LOLA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. Rheumatiek Nr. 6754 DINSDAG 14 JANUARI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h 0. DE BOEOFt JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 DE VOLKENBONDSRAAD. De opening der Raadszitting. Genève, 13 Jan. Bij de opening van de vergadering van den Volkenbondsraad heeft de raadsvoorzitter Zaleski in zeer warme bewoordingen zijn voorganger dr. Stresemann herdacht wiens werk voor Volkenbond en Vrede hij uitermate prees. Met de verzekering dat Stresemann's per soon en wfbk hier in Genève nooit ver geten zouden worden sloot 'Zaleski zijn door alle aanwezigen staande aangehoorde rede. Een incident. Aan den ingang van het Volkenbonds paleis is gisterenmorgen een ongeveer 20- jarige Zwitser aangehouden die, met een pistool gewapend, op de publieke tribune wilde plaats nemen. Op bet politiebureau bleek de revolver slechts met losse patro nen geladen te zijn. De jonge man be weerde dat hij in de lucht had willen schieten om de afgevaardigden attent te maken op den weinigen vooruitgang van het internationaal kankeronderzoek. Zijn vader leed al eenige jaren aan kanker en werd maar niet beter. De politie meent met een zenuwlijder of krankzinnige te doen te hebben. DUITSCHLAND. ONTSLAG VAN AMBTENAREN. Naar Wolff meldt, zullen er van de 722 man personeel van het Pruisische bureau voor de statistiek opnieuw 230 worden ontslagen (in Nov. 1.1. werden ook reeds 200 beambten naar huis gezonden). Ver der zal het Berüjnsche* gemeentebestuur talrijke beambten den dienst opzeggen, terwijl andere autoriteiten dit eveneens zullen doen. Naar het vakverbond van beambten mededeelt, zullen te Berlijn meer dan 1000 personen op straat komen. ITALIË. Pauselijke encycliek over de opvoeding van de jeugd. De Paus heeft volgens een telegram uit Rome aan de Vossische Zeitung, een nieuwe encycliek gepubliceerd, gewijd aan de christelijke opvoeding van de jeugd. Voor de eerste maal is het docu ment in het Italiaansch geschreven en pas daarna vertaald in het Latijn. In het document wordt gezegd, dat do opvoe ding van de kinderen eerst aan de kerk, dan aan bet gezin en daarna aan den staat moet worden toevertrouwd. Ook moet niet, zooals thans veelal geschiedt, in de eerste plaats aandacht aan de licha melijke opvoeding worden gewijd. In de encycliek word geconstateerd, Wij BREIEN!!!!!!!!!! FEUILLETON 15) door WILLIAM LE QUEUX. dat de kerk het recht heeft zich geheel onafhankelijk met de opvoeding van de jeugd te bemoeien, zonder daarbij in con flict te komen met de burgerlijke macht. De Paus is er niet tegen, dat de scholen zich gedragen volgens de wettelijke be sluiten van de civiele autoriteiten, aan wie de plicht tot opvoeding is opgelegd, maar het is in tegenspraak met de algemeen menschelijke opvattingen, wanneer be weerd wordt, dat het kind aan den staat behoort. Handelend over het recht van het ge zin bij de opvoeding zegt de encycliek, dat geen enkel monopolie het gezin mag dwingen naar een staatsschool te zenden, waar het onderwijs in strijd kan zijn met het geweten der ouders en zelfs met hun wettige wenschen. Voorts wordt een waarschuwing ge richt tegen 't overdreven belang, dat aan die militie, ook voor de jeugd gehecht wordt. De Paus is niet tegen den geest van discipline en harding, maar wel tegen geweld en het overdreven athletisch ka rakter. door zelfcorrectie van de betrokkenen niet te bereiken schijnt, namelijk dat de ingezetenen gevrijwaard worden tegen valsch nieuws. Men moge den juisten vorm daarvoor spoedig vinden. MIJNOPZICHTERS DOOR CHINEEZEN AANGEVALLEN TE SAMARINDA- Bandjermassin. In de steenkolenmijn te Samarinda zijn de mijnopzichters van Scheyndel, Schillings en Voltman aange vallen door Cfcdneezen. Van Scheyndel en Schillings zijn overleden aan de hun toe gebrachte zware messteken in den onder buik. Voltman kreeg een wonde aan het hoofd. In verband mét deze aanslagen zijn 46 Chineezen gearresteerd. Vermoedelijk heeft dit drama zich af gespeeld op de vestiging Loa Boeah aan de Marakara boven Samarinda, toebehoo- rende aan de Oost-Borneo Mij. waar met Chineesche delvers wordt gewerkt. DE INDISCHE REGEERING EN DE PARTIJ NASIONAL INDONESIA. Persstemmen over de Regee- ringsverklaring ln den Volks- raad. De bladen in West-Java achten de Re- geeringsverklaring niet krachtig genoeg en laken den vorm van pleidooi, waarin deze verklaring is gesteld. Het Soer. Han delsblad bevestigt volkomen dat de Re geering in staat was motieven aan te voe ren voor de krachtige suppressiemaat regelen, noodig in het belang van open bare rust en veiligheid. De Nw. Soer. Ct. De verklaring getuigt van rustige kracht en van een vooruitzienden liberalen geest ten behoeve van de ontwikkeling van do nationale beweging. De Locomotief acht de verklaring alleszins overtuigend en af doende. Het blad ontkent, dat er ooit eeni ge ongerustheid heeft bestaan, terwijl aan gesuggereerde verontrusting in nationale kringen alle grond ontnomen wordt, doordat vaststaat, dat het beginsel der Regeering ongewijzigd bleef. De Deli Courant roemt de verklaring als systema tisch, bondig, logisch en juist. De Suma- tra Post ziet in de verklaring de uiting van een bewind, dat zich bewust is van eigen kracht, zonder zich van den zelf gekozen weg te laten afbrengen door druk van rechts of links. De Indische Courant noemt de Regee- ringsverklaring een kordaat programma van een krachtig bestuurder. Een pleidooi voor berlchien- censuur ter bestrijding van valsch nieuws. Semarang. De Locomotief bevat een hoofdartikel onder den titel „Censuur", naar aanleiding van de vele onjuiste be richten in den laatsten tijd en merkt daar in op, dat de wijze waarop sommige dag-1 bladen over de jongste maatregelen van, de Regeering hebben bericht (helaas, ook enkele Europeesche bladen) getoond heeft, dat de overheid zal moeten bereiken wat TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de benoeming van de leden van de Tweede Kamer, heeft in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer t!. W Sannes, benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer H. de Boer te Leeuwarden. CUBA CAO. De nieuwe gouverneur vertrekt reeds 81 Januari. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, is het vertrek van den nieuw benoemden gouver neur van Curagao, den heer van Slobbe, eenigsn tijd vervroegd. Dit vertrek zal niet plaats hebben op 14 Februari, maar op 81 Januari. De heer van Slobbe zal met de Venezuela naar Curagao vertrekken. De heer W. Antheunlssen ral tot commandant worden benoemd. Naar verluidt, is de kapitein der mili taire politietroepen, W. Antheunissen, die bij de troepen op Curagao gedeta cheerd is, bestemd om op te treden als troepenccimmandant daar tér plaatse. TELEFOONGESPREKKEN NED.-INDIË. Met ingang van Zaterdag j.1. zijn de diensturen voor de afwikkeling van radio telefoongesprekken in bet verkeer met Ned.-Indië tot nader bericht vastgesteld op 18—16.30 uur Amsterdamsche tijd. VARA-UITZENDING AFGEBROKEN. Zaterdagavond is de Var a-uitzending tweemaal afgebroken. Den eersten keer betrof het een technische storing, die 's HELDERSCHE Ik stond weer op, stak Udht aan; en pro beerde te lezen. Ik kon er evenwel mijn gedachten niet bij houden; steeds dwaal den zij af naar dat drama in het 'bosch. Om zes uur kwam ik gekleed beneden en ging met de honden een korte wandeling maken. Bij mijn terugkomst vernam ik nog niets bijzonders en was gedwongen gedfuld te oefenen. Ik liep naar den stal om voor raUjn tante een rijtuig voor te laten komen, toen een der staljongens tegen mij zei: .."Heeft u het al gehoord, mijnheer, van dien verschnkkelijken moord?" „Van wat?" vroeg ik kwasi ontsteld. „Wel, mijnheer, er schijugisteren avond een moord gepleegd te zijn in het boeoh van Rannoch," zei hij. Holden, de tuinman is zooeven uit het dorp thuis ge komen en vertelt, dat de onder-bosch wachter van mijnheer Leithcourt vanmor gen om vijf uur een lijk heeft gevonden.", „Eeft lijk?'* riep ik uit. „Ja mijnheer van een jongen man. Hij was dwars door het hart gestoken." „Een man?i". .Ja, mijnheer, dat zegt Holden ten minste." „Roep Holden eens hier." Toen de tuin man kwam trachtte ik alles van hem te veten te Won „Ik weet er niet heel veel van, mijn heer," was het antwoord „Ik ging de her berg binnen om een glas hier te drinken, want dat ben ik gewoon om elf uur, en daar hoorde 'ik de menschen er over praten. Een nog jonge man was vermoord; ën de onder-boschwachter had hem eerst voor een strooper aangezien, maar zijn kleeding was geheel anders dan die van een strooper, het scheen wel een vreem deling." „Dus het was een man?" vroeg ik, mijn verwondering ternauwernood verbergend. „Ja, van misschien een dertig jaar. De politie heeft het lijk medegenomen naar Dumfries. Op het oogenblik zijn de detec tives aan het werk op de plaats van den moord." Een man?.En ik kon zweren, dat het lichaam, waarover ik bijna gestrui keld was, dat van een vrouw wasl HOOFDSTUK X. Na het koffiedrinken liet lk de dogcart inspannen en reed naar Dumfries. Toen lk aan den politieagent, die de wacht had, vroeg het lijk te mogen zien, keek hij mij wantrouwend aan. Mijn verzoek was dan ook wat zonderling. Tooch nam hij mij mede door een lange gang, deed een deur open en liet mij in de koude, sombere ka mer waar het lijk zich bevond. Het liohaam lag er, in afwachting van het gerechtelijk onderzoek, juist zooals het was gevonden in het bosch. Ik zag een bleek gezicht, met harde, terugstootende trekken, nog duidelijker uitkomend door de gesloten oogen en de neergezonken onderkaak.... Dan, als door een adder gebeten, sprong lk terug, drong plotseling het verplette HET FIJNSTE 80 ct. per pond SPOORSTRAAT - TELEFOON 339 echter spoedig verholpen was. Den twee den keer geschiedde het afbreken tijdens een voordracht van den heer Leon Boe dels en wel juist bij1 een gewaagde pas sage in een van zijn liedjes. Het was, naar wij vernemen, de heer Zwertbroek, secr.-omroeper van de Vara, die deze uitzending afbrak, omdat hij zich niet tegenover zijn bestuur verant woord achtte, als hij den heer Boedels zijn liedje liet uitzingen, (Hbl.) GEBRUIK VAN DE 1071 M. GOLF VOOR DEN OMROEP. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: De voorloopig verlengde duur voor het gebruik van deze golf voor den alge- meenen omroep vereischt eenige toelich ting. De golflengte 1071 M. toch ligt in den band, welke bij internationale over eenkomst welke ook 'Nederland onder- teekende voor andere doeleinden dan den algemeenen omroep is beschikbaar gesteld. Onder de tegenwoordige omstandig heden echter, waarbij de uitzending op de 298 M. golf niet in alle doelen van het land op alle uren van den dag behoorlijk kan worden ontvangen, zou het ontberen van 1071 M. golf voor de luisteraars een groot ongerief beteekenen. De minister van waterstaat heeft daar om beslist, dat de 1071 M. golf, welke aan Nederland voor de radiotelefonische uit zending van mededeelingen van zake- lijken aard, ook wel, doch minder juist, zakelijke omroep genoemd, is toegewezen, nog t ij d e 1 ij k na 18 uur ter beschikking van het station Hilversum blijft. De be voegdheid daartoe steunt op art. 6 van het bij het internationaal Radiotelegraaf- verdrag van Washington behoorende algemeene reglement, dat de administra- tiën een willekeurige frequentie en golf lengte kunnen doen toekennen aan ieder radiostation onder haar gezag, mits daar uit geen storingen met eenigen dienst van een ander land voortvloeien. Mochten tengevolge van de thans getroffen rege ling voor andere landen of voor andere diensten in Nederland, die zich terecht bevibden in den golfbar.d, waartoe de 107^,M. behoort, onverhoopt storingen ontstaan, dan zal het gebruik van die golf moeten worden gestaakt en zullen nadere maatregelen worden overwogen. In ieder geval zal deze tijdelijke maat regel slechts van kracht blijven totdat door het aan de orde stellen van maat regelen voor een verbeterde zend- en antenneapparatuur hte gebruik daar van algemeen een behoorlijke ontvangs van uitzendingen op de korte golf ver zekert. De Haagsche Conferentie. De bijeenkomst van Zaterdag. Omtrent de Zaterdagochtend gehouden vergadering van de vertegenwoordigers der zes uitnoodigende mogendheden in zake de Duitsche betalingen wordt van Duitsche zijde vernomen, dat Cürtius op de klacht van Cheron en Snowden, dat men zoo langzaam opschoot, geantwoord heeft, dat dat niet de schuld was van de Duitschers, daar hier alles loopt over de eischen van geallieerden, waaraan de grondslagen ontbreken. Hij was bereid, over alle acht punten, waarover men het nog niet eens is, onmiddellijk een verkla ring af te leggen. Snowden was hierover voldaan. De door Curtius afgelegde verklarin gen zouden nu, zooals gemeld, in schrift worden gebracht en aan de crediteurmo- gendheden worden overhandigd en door deze afzonderlijk worden besproken en dan om 5 uur met de Duitschers. Van Fransche zijde verneemt de Nw. Rott. Crt. nog het volgende uit de discus- rend besef tot me door, dat vóór me lag het lijk van den man, wien ik mijn ïèven te danken had.Het was de Italiaan- ache kellner Olintol Ja, daar was het lid!- teeken op den rechterwang en dat kleine moedervlekje op het oor. „U schijnt hem te herkennen," zei de beamlbte. „Wie is hij? Wij zouden dat gaarne weten, want tot op dit oogenbik hebben wij zijn Identiteit nog niet kunnen vaststellen." Ik beet mij op de lippen. Dwaas, die ik was me zoo te verraden. Als ik nu trachtte te ontkennen, zou de verdenking op mij vallen. „Ik zou den Inspecteur gaarne willen spreken," antwoorae lk zoo kalm moge lijk. „Waar is de arme kerel gewond?" „Dwars door het hart gestoken," zei de beambte. Hiji trok het Taken een eindje lager en liet een kleine meswond zien. „Dit is het wapen," voegde hij er bij, van een plank een langen, dunnen dolk met ivoren handvat nemend en het mij over handigend. OogenblikkeJijk herkende ik het moordtuig en wist ik, hoe gevaarlijk het was. Het was een ouöerwetsche mese- rioordia, een lange, dunne, driekantige dolk met een punt zoo fijn als een naald, het meest gevaarlijke en doodelijke wa pen uit de middeleeuwen. De dolk is aan drie kanten geslepen; en veroorzaakt eeD wond, die een inwendige bloeduitstorting ten gevolge heeft. Een wond met een misericordla is déér- ora zoo doodelijk, omdat de steek het vleesoh als het ware in kleine stukjes scheurt, die bij het uittrekken van het wapen naar elkaar toe trekken en het bloed verhinderen weg te vloeien. Deze dolk, fraai gedamaooeerd als hij was, moest door een Italiaan gebruikt zijn, KLOOSTERBALSEM^ sies, die Za.trdagochtend in de bijeen- komst der vertegenwoordigers van de zes uitnoodigende mogendheden hebben plaats gehad. Minister Snowden heeft verklaard, dat het onduldbaar was, zoo weinig als men was opgeschoten, en hoezeer hij het ook betreurde, het was absoluut noodzakelijk, de Duitschers iets onaangenaams te zeg gen, en daar de anderen het niet deden, zou hij het maar doen; was nu een week hier en feitelijk was men nog niets opge schoten. Hij had geen lust, zijn heele leven in Den Haag door te brengen, en men moest nu tot een beslissing komen! Wanneer men als gevolmachtigd gedelegeerde op treedt, dan moet men zelf ook zijn beslis singen nemen en niet weer bij anderen te rade gaan.. Als de Duitschers geen zin in het plan-Young hadden en de Dawes- regeling prefereerden, dan moesten zij dat maar ineens zeggen. Do ster-correspondent van de Nw, Rott. Crt. schrijft: De conferentie is, wat de Duitsche aan- geiegenheüen betreft, in liquidatie, als dr. Sohacht er niet nog in slaagt, zijn roet in het eten te gooien. Alle partijen erkennen grifweg, dat men het eens zal worden. Niemand spreekt meer over crisis-moge lijkheden. Het element van „bluff" is ver wijderd uit de discussie. Dit echter alleen, wat de Duitsche aangelegenheden betreft. - Ook de kwestie van de sancties levert geen gevaar meer op. Alleen maar werk voor de juristen, die hun hoofd breken over het vinden van een formule, waar mede de Duitsche en de Fransche dele gatie genoegen kunnen nemen. Ook op dit punt is men elkaar vèel nader ge komen. Er wordt heel hard gewerkt. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn er besprekingen aan den gang. Want al is men het over bijna alle punten in prin cipe eens, al weet men van elkaar, tot welke concessies men nog bereid is, des niettemin is er nog heel wat op te ruimen van de kleine hindernissen, die de con ferentie zoo moeizaam vooruit lieten komen. In het materieele zullen de Duit schers degenen zijn, die het meest toe geven. Het plan-Young is echter politiek en financieel zoq gecompliceerd, bevat zoovele buiten het inzicht van den leek liggende mogelijkheden, dat de bekende, telkens weer genoemde, voor het publiek nog ongeveer begrijpelijk geformuleerde geschilpunten nog slechts vlaggen zijn, die een uiterst samengestelde lading dek ken. want niemand dan een Italiaan kon weten, dat zulk moordtuig in vroeger tijden be staan had. Zonder te spreken, gaf ik den politie agent het wapen terug. Ik had geen lust in het openbaar op te treden bij het on derzoek, omdat ik daardoor geen gelegen heid hebben zou het geheim op het spoor te komen. Voor het laatst wierp ik een blik op den doode, die mij zoo trouw had gediend en mij toch aan den rand van het graf had gebracht. Waren zijn vijanden soms dezelfde als de mijne? Was hij gevallen door dezelfde hand, die getracht had mij om het leven te brengen? Waarom wais Leithcourt zoo geregeld naar dezelfde plaats gewandeld? Misschien om Olinto te vermoorden? Wat deed Olinto Santin! zoo ver van Londen als het niet was om iemand in het geheim te ontmoeten? Eigenhandig bedekte lk het gelaat we der met het laken en besloot ten koste van alles het geheim te doorgronden. Het speet mij, dat ik genoodzaakt was de politie in kennis te stellen met den naam van den verslagene; maar dit was onvermijdelijk; en daarom vergezelde ik den beambte naar het bureau van den inspecteur, een eindje verder het stadje ln. Deze nam mij dadelijk mede naar een afzonderlijk vertrek en begon mij te on dervragen. Ik was evenwel niet van zins meer uit te laten dan beslist onvermijde lijk was, dat wil zeggen, ik wilde alleen mededeelen, dat ik het slachtoffer kende. „Kijk eens hier," begon ik vertrouwe lijk, „vóórop stel ik, dat u mij geheel bulten de openbare behandeling houdt." „Wat?!" vroeg hij wantrouwend. „Waarom.?" tegen hartwater, het zuur, galachtigheid, ma g- kwalen, gedruktheid na de maaitijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel f0.65 per flacon. „Omdat, als men ooit te weten komt, dat ik er in betrokken ben, alle kans ver keken is den moordenaar te vatten. Ik ben hier gekomen om u in het diepst ver trouwen mede te deelen wie de arme kerel is." „Dus u heeft vermoedens; u weet van de zaak af?" vroeg, hij met een sterk Hooglandsch accent. „Ik weet hoegenaamd niets." verklaarde ik. „Ik weet alleen hoe de vermoorde heet." „Hm! Eh u zegt, dat hij' een vreemde ling een Italiaan is?" „Hij i® in Livorno een paar jaren bij mij in dienst geweest; daarna is hij kell ner in Londen geworden. Zijn vader was vroeger portier aan de prefectuur." „Waarom was de vermoordde hiecr in Schotland?"1 „Dat weet ik evenmin als u." „U weet er méér van; anders zoudt u geen bezwaar maken bij de openbare be handeling tegenwoordig te zijn." „Mij is de zaak totaal onverklaarbaar," haastte lk mij te zeggen. „Mijn eenige vrees is, dat, als de moordenaar wist, dat Ik hem uitgeduid had, hij alle voorzor gen zou nemen zich niet te verraden." „U veronderstelt dus, dat hij zichzelf zal verraden?" „Ik hoop het ten minste. „Het komt mij zeer waarschijnlijk voor, dat de moorde naar een landsman van den vermoorde is, in verband met het feit, dat de moord bedreven werd met een Italiaansohen dolk." (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT VOLKENBOND. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 4-51 De pijn ii te verzachten, het Ijjden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal vei* J ergert, matteer direct met AKKti, verzacht verrtt««encL •nel. :,0een goad too goed."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1