DE STORM VAN ZONDAGNACHT. GEMENGD NIEUWS Wie een dagelijksch middel wenschl ier opwekking en verkwikking^ kan IC I pepermunt niet missen Marinesleepboot vergaan. Een Dievenhoi onder een Kerkhof. Koude in China. Verlaging tot 2 zeggen B. en W. Nu is gebleken, dat de heffing van pen sioensbijdragen (8V« voor weduwen- en weezenpensioen) kan worden verlaagd met 2 zonder dat daardoor de lasten der belastingbetalers1 behoeven te wor den verzwaard (het bedrag voor onvoor ziene uitgaven kan gevoegelijk met het noodige bedrag ad pl.m. 10.700.worden verminderd), stellen B. en W. voor die verlaging aan te brengen. Bén lid van ons College kan zich hiermede niet ver eenigen. Geen jaarwedde-verhoogingen van burgemeester, enz. Een groot aantal leden keuren het standpunt van de meerderheid van het College af, waarbij reeds vóóraf in de be grooting rekejiing wordt gehouden mot de verhooging van de jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger, zoo als deze door Ged. Staten wordt ge- wenscht, maar waartegen de Raad una niem zich verzet. Deze leden sluiten zich volkomen aan bi.1 de meening van de minderheid in het College. Ze zftn reedis door Ged. Staten vastgesteld. B. en W. antwoorden: Zooals wij reeds in het voorwoord heb ben vermeld, werden de verhoogde wed den ingevolge den uitdrukkelijken wenscli van Ged. Staten uitgetrokken. Wij kun nen hieraan thans toevoegen, dat Ged. Staten inmiddels hebben bekend ge maakt, dat de wedden overeenkomstig de uitgetrokken bedragen door hen zijn vastgesteld en door de Kroon goedge keurd, een en ander overeenkomstig de Gemeentewet. Het genoemde Prov. blad ligt voor den Raad ter inzage. Wij stellen U echter voor de jaarwedden uit te trek ken op de bedragen van resp. 8000.—, 7000.en 4900.en dan te hesluiten den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger van het betalen van pensioens bijdragen vrij te stellen, zulks om te voor komen dat van de met de pensioenpremie verhoogde bedragen ook nog pensioens bijdragen moeten worden betaald. TtJdilger verschijning van be grooting enz, Verschillende leden uiten hun teleur stelling over het feit, dat de begrooting en het jaarverslag 1928 zoo laat is ver schenen. Aangedrongen wordt, dat het College er naar zal streven deze stukken meer op tijd in het bezit van de raads leden te doen komen. B. en W. zeggen dit toe. SPI ■"■F"" n WÊÊÊÊÊÊË fcüiiTS Inniger samenwerking schen de raadsleden. tus- Een der leden meent, dat een innige samenwerking tusschen de Raadsleden onderling zoo sterk mogelijk moet worden bevorderd in het belang van de gemeente. Voorbesprekingen, waarbij een deel van den Raad wordt uitgeschakeld, moéten strijdig met dit streven geacht worden. B. en W. zijn het hiermede eefas. Voordoelig saldo Gemeente- rekening. Voorts wenschen verschillende leden de navolgende vragen aan het College te stellen: Aan welke oorzaken is het te wijten, dat de Gemeente-rekening 1927 thans, na jaren weer eens sluit met een voordeelig saldo? 2 X geprofiteerd van het nako mende V10 gedeelte. Dat de gemeenterekening 1927 sloot met een voordeelig saldo is, aldus B. en W., een gevolg van den eisch van Ged. Staten, dat het ingevolge de Rijksvoor schriften elk jaar nakomende V,# gedeel te van de inkomstenbelasting niet meer wordt overgeboekt, doch verantwoord op den betrekkelijken ontvangstpost, sub b, van het volgende jaar (het jaar dus waar in het ontvangen wordt). Daardoor name lijk heeft de dienst 1927 tweemaal gepro fiteerd van zoo'n Vi# gedeelte. Bestrijding van woeker. Verdient het geen overweging (naast het bepaalde ten aanzien van het cedee- ren van de wedde) maatregelen te treffen om woeker te bestrijden bij het verlee- nen van kleine voorschotten? Is het in dit verband niet gewenscht een voorschotbank op te richten als gemeen telijke instelling of met gemeentelijken steun? (Zie het desbetreffende rapport aan den Raad van Amsterdam uitgebracht in Juni 1928). Is het voorts niet gewenscht een ge meentelijke strafverordening ter bestrij ding van het woekerbedrijf in het leven te roepen, zooals aan den Raad van Am sterdam in concept werd aangeboden, hij bovengenoemd rapport met een advies van Prof. Kranenburg? Wordt spoedig bö de wet ge regeld. Waar deze materie, naar het zich laat aanzien immers er is reeds een wets ontwerp (Van den Bergh c.s.) bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan hangig spoedig bij wet zal worden ge regeld, komt het,ons niet verkieselijk voor thans te dezer zake, naast de bestaande voorschriften, maatregelen van gemeen tewege in het leven te roepen. De bestekken van Gemeente werken, Welke maatregel heeft het College ge nomen ten aanzien van de redactie van de bestekken van Gemeentewerken, een en ander naar aanleiding van de vragen, die door de leden van den Raad de heeren De Boer en Van Loo zijn gesteld? Acht het College het ook niet gewenscht deze be stekken te onderwerpen aan het oordeel van de betrokken Commissie van Bij stand.? Twee schepen op Yllehors gestrand. Een korte, maar hevige storm, is weer over ons heengegaan, en zooals het hier en in den omtrek altijd gebeurt, heeft hij weer talrijke sporen achter gelaten. Het ergst was het wel in den nacht van Zondag op Maandag; tusschen 1 en 2 uur bereikte de wind een snelheid van 82 meter per seconde, de storm kwam toen uit het Zuidwesten, doch is later naar het Westen omgeloopen, de barometer daalde sterk, maar deze steeg in den loop van den dag (gisteren) weer. Zooals gewoonlijk, moesten de dakpan nen het ook nu weer ontgelden, de boven- grondsche radio-geleidingen in Tuindorp werden ook beschadigd, doch het ergste was, dat het telefoonverkeer gestoord werd, waardoor er groote vertraging in de interlocale gesprekken ontstond. Daar het juist op de lijnen zeer druk was, deed dit euvel zich dubbel gevoelen. Ook op zee heeft het gespookt. De Noordzee is de drukst bevaren zee der wereld, zoodat daar betrekkelijk ook de meeste schipbreuken plaats kunnen heb ben. Dit behoort misschien na jaren tot het verleden, daar wij in de bladen hebben kunnen lezen, dat eenige Duitsche inge nieurs de Noordzee droog willen leggen. Vooral de Hollandsche kusten zijn be rucht om de vele strandingen, die er plaats vinden, er kan haast geen storm voorbijgaan, of er bevinden zich schepen op onze kust in nood. Een bekende spreuk was vroeger bij de zeelieden „God behoede den zeeman voor een stranding op de Hollandsche kust"; hier had men echter niet zoozeer het strandingsgevaar op het oog, dan wel de gevaren, die men van de bewoners te duchten had. Dit is tegenwoordig gelukkig anders, wanneer er schepen in nood zijn, staan onmiddellijk de redders klaar, om hulp te verleenen. Zooals wij hier boven reeds zeiden, is er op zee ook heel wat te doen geweest, twee schepen zijn tegelijk gestrand, nog wel vlak bij elkaar, het is het Italiaansche stoomschip „Valentino Code" en het Letlandsche stoomschip „Skauts", beide schepen zijn gestrand op de Vlie- hors tusschen Texel en Vlieland, een der sohepen is zelfs over deze bank heen ge slagen. De sleepboot „Groningen" is om 2u30 van het Italiaansche stoomschip, doch kon gistermorgen uitgevaren ter assistentie dit niet meer bereiken, zoodat het schip naar de Vliehors dreef, met het boven vermelde gevolg. De „Dorus Rijkers" is toen om 7 u. 15 uitgevaren om zoo noodig assitentie te verleenen, de bemanning weigerde evenwel het schip te verlaten, de „Dorus Rijkers" is toen den geheelen dag in de nabijheid gebleven. Het lichtschip „Terschellingerbank" heeft anker en ketting verloren, doch met reserve-materiaal is het op zijn plaats gebleven. De „Valentino Code", ia een schip van 4383 ton en was 13 December van Nico laieff naar Brake vertrokken. De „Skauts" is een schip van pl.m. 200 a 300 ton; het zit in een ongunstige positie. Maandagmorgen half elf was de reddingboot van de Cocksdorp bij het schip. Nog een derde schip gestrand. Bij de Scheepvaart Mij. „Millingen" te Rotterdam, is bericht ontvangen, dat het Engelsche stoomschip „Thala", waarvoor genoemde Maatschappij als cargadoor op treedt, op weg van Rotterdam naar New- castle Maandagmorgen te Texel is ge strand. Bijzonderheden ontbreken nog. Te Rotterdam. De zware Zuidwesterstorm, welke gis teravond en gedurende een groot ge deelte van den nacht heeft gewoed, heeft te Rotterdam op tal van plaatsen schade veroorzaakt In de havens en op de rivier zijn laat in den nacht verschillende zee- en bin nenschepen losgeslagen en op drift go- raakt. Door sleepbooten zijn zij weer op hun plaats gebracht. Boven de bruggen heeft de wind verschillende binnen schepen door elkaar gelaagd. Deze zijn dwars in het vaarwater terechtgekomen. Het lichterschip St. Jozef, schipper H. Roozenboom uit Heumen, is zwaar be schadigd en maakte water in ruim vijf. Korenmolen boven op een hols gewaald- Door den hevigen storm is gisterenoch- tend ongeveer 5 uur de korenmolen van den heer Stabedisseni te Siddeburen (Gro ningen) omver gewaaid en op het daar naast gelegen huis van den eigenaar te recht gekomen. De molen en het huis zijn grootendeels vernield. De bewoners van het buis hebben geen letsel gekregen. Twee jongens sliepen in een bed, dat op geringen afstand stond van de plaats, waar de molen op het huls is terechtge komen. Tjalkschip op don dijk geslagen. Tijdens den storm van gisterennacht is het tjalkschip „Nieuwe Zorg", van schip per J. B. Gulien, van Amsterdam, bij El- burg op den zeedijk geslagen. Het vaar tuig zit geheel droog. De opvarenden zijn aan boord gebleven. Schepen gestrand. Het Engelsche stoomschip „Thala", van Rotterdam op weg naar Newcastle, is gis terenochtend nabij Texel gestrand. Te Lelden. De storm heeft te Leiden hoornen ont worteld, telefoonpalen en schuttingen om ver geworpen, uithangborden afgerukt en enkele groote spiegelruiten ingedrukt Een vliegtuig ernstig beschadigd. De storm van Zondagavond heef1; een vliegtuig, dat op het vliegveld te Vaa's stond, opgenomen en ln het bosch nabij den uitzichttoren neergesmakt. Het toestel kwam onderstboven neer en werd ernstig beschadigd. Te Hengelo. Zondagnacht heeft een hevige storm wind te Hengelo van vele huizen een aan tal pannen en ruiten vernield. Een huis aan de Deurningerstraat werd zoo goed als geheel tegen den grond geslagen. Schepen gezonken. Gisterenochtend omstreeks 7 uur is de sleepboot „Leka", gezagvoerder Stok, van Sliedreoht, ter hoogte van de kalkzand steenfabriek te Gorinchem op een strek dam geloopen. Het schip is daar afgegle den en doordat het ineens lek sloeg, ge zonken. Alleen het voorste gedeelte steekt nog boven water uit. De gezagvoerder en de machinist konden door schippers wor den gered. Gisterennacht is op de Waal onder Bra- kel het Duitsche sleepschip W.T.A.G. 76 gezonken. Ook hiervan konden de opva renden worden gered. Gisterennacht omstreeks 2 uur Is het Duitsche sleepschip „Elizabeth", schipper -G. Scholweerth, geladen- met kolen 'en be stemd voor Rotterdam, tengevolge van den storm bij Lobith volgeslagen en ge zonken. De opvarenden werden gered. Het schip ligt in het vaarwater 150 M. uit den oever. Onder de gemeente Zuilichem is een met hout geladen motorboot gezonken. De opvarenden zijn gered. Dak van een huis gewaaid. Zondagnacht is te Hillegom het dak van een dubbel woonhuis aan de Leidsche Straat afgewaaid. De bewoners verlieten bijtijds het huis, doch een der bewoon sters is onder het dak terecht gekomen. Zij heeft een been gebroken en is naar Leiden overgebracht. Een -begin van brand werd gebluscht. De schade aan de huizen is groot. Binnenland. AUTO IN DE VAART GEGLEDEN NA VERKEERD INSCHAKELEN DOOR DEN BESTUURDER. Zijn vrouw en dochter verdronken. Zondagavond om kwart voor acht uur heeft bij Nauerna, gemeente Assendelft, een auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee anenschen het leven heeft gekost. Dé heer L. Tabak, groenteteler en bol- lenkweeker te Wijk bij Duin, die met zijn vrouw en zesjarig dochtertje een bezoek had gebracht aan zijn schoonouders te Zaandam, geraakte, toen hij de sluis te Nauerna gepaseerd was, door den hevi gen Z.-W. wind en den striemenden re gen een oogenblik het spoor bijster. Hij stapte daarom uit en bemerkte dat hij; even .aohteruit moest rijden. Terwijl hij op de treeplank stond' en deze beweging wilde uitvoeren, ontwaardde hij tot zijn onsteltenis, dat hij den motor verkeerd had ingeschakeld en in plaats van achter uit, vooruit reed. De auto gleed af en kwaim1 ln de 18 voet diepe vaart terecht. De heer Tabak zelf kon nog juist van de treeplank afsprin gen, doch zijn ochtgenootè en dochter verdwenen met den wagen in de diepte. Met behulp van een kraan wagen uit Zaandam werd de wagen vrij spoedig weer op het droge gebracht, doch de levensgeesten van de 44-jarige vrouw en het 6-jarig meisje waren reeds geweken. (De Telegr.) DE „BENWYVTS" WEDER 50 METER IN DE GOEDE RICHTING. Het stoomschip „Benwyvis" is Zater dagnacht 50 meter in de goede richting gesleept. Een vijftal sleepbooten liggen w thans voor. Buitenland. 20 menschen omgekomen. De Engelsche admiraliteit deelt mee dat de marinesleepboot „St. Gennys" op 30 mijl ten N. W. van Ouessant is vergaan. Nader meldt de admiraliteit dat er twintig menschen -zijn omgekomen door het vergaan in den storm van de „St. Gen nys". Vijf man werden gered. DE „PAPEGAAIENZIEKTE." Uit berichten in het nummer van Zater dag weet men dat ook in de Ver. Staten, o.a. te Baltimore, de z.g. papegaaienziekte zich heeft vertoond. Nader wordt nog uit Toledo, in den staat Ohio, gemeld, dat daar aan de ziekte al een patiënt gestorven is, en een tweede persoon er aan is ziek geworden. Er zou den in het geheel in de Ver. Staten elf gevallen zijn geconstateerd. De overheid heeft een waarschuwing uitgevaardigd aan de houders van papegaaien, om toch vooral voorzichtig te zijn en te waken tegen besmetting. Oudle bekendlen van de politie. Naar de „D. Allg. Z." meldt, heeft de Berlijnsche politie door een toeval ont dekt, dat van het kerkhof in Charlotten- burg een onderaardsche gang was ge graven, welke leidde naar een hol op het terrein van het nabij gelegen gymnasium. Het hol was keurig met planken, zand en steenen afgedekt en bevatte bij onderzoek allerlei inbrekerswerktuigen enz. Eenige nachten werden door de politie het hol en de uitgang op het kerkhof op onopvallende wijze bewaakt Vrijdag nacht werd zij beloond: er verschenen twee mannen op de 'begraafplaats, die zich blijkbaar in de onderaardsche gang wil den begeven. Alvorens hiertoe werkelijk over te gaan, doorzochten zij den omtrek en daarbij ontdekten zij de recherchers, die zich met hun honden in een schuur van den doodgraver hadden verborgen. De mannen vluchtten, maar niet snel ge noeg om te voorkomen, dat de politieman nen in het heldere maanlicht in hen twee oude bekenden ontdekten, n.1. de broeders Franz en Erich Sass, die indertijd onder verdenking van de opzienbarende inbraak in de onderaardsche ruimten van de Dis conto Gesellschaft in de Kleiststrasse in Januari van het vorige jaar gearresteerd zijn, doch weer in vrijheid mopsten wor den gesteld. De vervolging over het kerkhof lever de geen resultaat op. Maar wel waren de rechercheurs n staat beide broeders te ar resteeren, toen zij eenigen tijd later, in andere kleeren, hun woning in de Birken- strasse binnengingen. Zij1 weigerden eeni ge verklaring te geven van hun aanwezig heid op het kerkhof. De politie is er nog niet achter kunnen komen wat het doel was van het graven van de onderaard sche gang en het hol. Men hoopt, dat een nader onderzoek aan het licht zal bren gen of een en ander slechts diende als ge heime bergplaats van buit en gereed schap. dan wel in verband stond met een of andere grootscheepsche inbraak. Ook moet worden afgewacht of het tot dusver zonder resultaat gebleven onder zoek naar de inbraak in de Kleiststrasse thans in een nieuw licht zal komen. Afschuwelijke voorvallen ln Chineesche steden. In aansluiting op een bericht over vele sterfgevallen in Peking als gevolg van plotselinge felle koude, wordt thans ge meld, dat in de straten van Peking 208 bedelaars1 zijn dood gevroren, terwijl 16.000 menschen als gevolg van ontberin gen zouden zijn overleden. Ook in Hankou zijn honderden men schen door de koude ziek geworden. In deze stad (Hankou) kwam het tot af schuwelijke tooneelen, toen de lijken van de zevenhonderd rickshaw-koelies, die waren omgekomen, werden ter aarde be steld. HEKSENPROCES IN MECKLENBURG Van een hek en een tegenbe- zweerder. Het plattelandsstadje Kröpelln, zoo lezen we in de „Voss. Z.", heeft dezer dagen zijn groote sensatie gehad. Van heinde en verre waren de boeren uit de omgeving samengestroomd om een Mid- deleeuwsch schouwspel voor 't „Schöf- fengericht" bij te wonen. Ben boertje had een slager aangeklaagd wegens beleedi- ging, omdat de vleeschhóuwer van de boerin gezegd had, dat zij een „heks" was en dat zij het vee behekste iedereen weet in Kröpelln, dat deze boerin het vee van haar vijanden door bezweringen doodt. Daarom is haar geheele gezin in den ban gedaan. Eerst hadden de boeren getracht door een tegenbezweerder de macht van de heks te breken. Voor 50 M. en eenige hammen was de man uit Rostock ontbo den op «en donkeren Octoberaaoht, op het uur, waarop de geesten rondzwerven, had hij op een kruisrpunt van wegen zijn bezweringen geuit. Rondom hem zaten zijn opdrachtgevers verborgen ln het ter rein. Terwijl de groote toovenaar zijn for mules met plechtige en Indrukwekkende stem .uitsprak, dook plotseling een ver momde vrouwengestalte voor hem op uit de duisternis en wierp zioh vóór den be zweerder op den grond. In wilde vlucht stoven de boertjes uit hun schuilhoeken weg volgens hen was de vermomde gestalte de beruchte heks. Voor het gerecht was ook de man uit Rostock als getuige verschenen. Maar de rechter, wien dit heksenproces in donker Mecklenburg allesbehalve aangenaam bleek te zijn, beperkte zijn verhoor, tot teleurstelling van zijn boerenauditorium, tot de noodzakelijkste vragen en veroor deelde- toen den slager tot 20 M. boete. Aldus geschiedde in het jaar .1930 te Kröpelin in Mecklenburg! TIEN MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Havas meldt uit Rio de Janeiro, dat in een plaats in den staat Sao Paulo 10 men schen tegelijk door den bliksem gedood zijn. GEVLUCHT KASSIER GEARRESTEERD. In een hotel te Neurenberg is in den af geloopen nacht een 24-jarig kassier, Hartwig, door de politie gearresteerd. Hij was na een bedrag van Mk. 150.000 in No vember 1928 te hebben verduisterd, uit Hamburg gevlucht en sindsdien niet moer gezien. VERBODEN HONDEN. Omdat ze te gevaarlijk zijn. Naar Wolff uit Oslo meldt, zullen bin-' nenkort in Noorwegen geen herdershon den of dobbermanpinchers, noch kruisin gen tusschen deze twee rassen meer mo gen worden gehouden. Een desbetreffend voorstel is ln den Noorschen staatsraad ingediend, waarin als reden wordt opge geven, dat deze rassen te gevaarlijk zijn. Te Oslo, waar zich eenige duizenden van deze honden bevinden, zijn in het laatste jaar 83 menschen door beten gevaarlijk gewond. HEVIGE STORMEN IN DE VER. STATEN. 30 doodien. De jongste stormen van dezen winter hebben in de Vereenigde Staten, volgens berichten uit Chicago, meer dan 30 men skien het leven gekost. Het aantal ge wonde personen is buitengewoon groot In vele deelen.der Vereenigde Staten is aanzienlijke schade aangericht. De mees te steden in het Midden-Westen werden door sneeuwstormen geteisterd. MIJNRAMP. Zes dlooden. Uit Marseille wordt bericht, dat er in een kolenmijn van Bois Assolin een ont ploffing heeft plaats gehad, waarbij zes menschen het leven hebben verloren. Ei zijn twaalf gekwetsten. DOODVONNISSEN IN RUSLAND. In de sowjetunie zijn gister 17 doodvon nissen voltrokken aan tegenstanders van het huidige regeeringsstelsel. Dertien van de terechtgestelden waren ervan be schuldigd contra-revolutionnaire actie bè- vorderd te hebben. De vier anderèn heb ben in den burgeroorlog in het witte leger het ambt van scherprechter ver vuld. ROOVERS OP DE GRIEKSCH- ALBANEESCHE GRENS. Athene, 13 Jan. (Belga). Volgens be richten uit Grevena zou een rooverbende op de Grieksch-Albaneesche grens de rei zigers van een zestal auto's uitgeschud hebben en negen reizigers hebben ver moord. DE PAPEGAAIENZIEKTE IN DUITSCHLAND. Te Treptow a. d. Rega Is een vrouw aan de papegaaienziekte overleden. Zij had van een stuk chocolade gegeten, waarvan haar papegaai kortgeleden een stukje af had gebeten. Op 4 November had de vrouw de papegaai uit Hamburg gekre gen en reeds na twee dagen waren bij -het dier de typische ziekteverschijnselen ont staan, waaraan het weldra is bezweken. Een man uit Oberoerzel in den Taunus, van wien men sterk vermoedt, dat hij de papegaaienziekte heeft, is naar het stede lijk ziekenhuis te Frankfort a. d. M. ge bracht. De man had een papegaai, die hij uit Afrika had meegebracht en die 18 Dec. is gestorven. Spoedig daarop werd de man ziek en de verschijnselen waren van dien aard, dat men sterk vermoedt, dat hij de papegaaienziekte heeft. Uitgebrei de maatregelen zijn genomen om een verdere uitbreiding van de ziekte te voor komen. DRIE MILLIOEN ANALPHABETEN IN POLEN. Naar de Gazete Warszawska meldt, zijn er op het oogenblik in Polen nog drie mil- lioen analphabeten. Dit zijn ongeveer 25 pet, van alle inwoners van Polen boven tien jaar. In de westelijke provincies be draagt het aantal analphabeten slechts 2 pet., doch in het Oosten stijgt dit aantal op sommige plaatsen tot 75 pet.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6