GEMENGD NIEUWS Callantsoog, Breezand. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Laatste Berichten Wieringen. De onteigening. M Bullrlch-Zout De Weichsel vergiftigd? Chauffeur lafhartig vermoord. Vreeselijk dlrama bit Parijs. I of met de aanstelling van den schrijver bij de politie nu ook inderdaad de admi nistratie-kwestie ten voordeele van den eigenlijken politie-arbeid is opgelost Antwoord van B. en W. De Burgemeester zal nogmaals bij den Commissaris van Politie aandringen op het meer de hand houden aan de ver- keersvoorschriften. In de twee vacatures zal zoo spoedig mogelijk worden voorzien. De jaarwedde van den schrijver bij de politie is door-, den Raad vastgesteld op 1250.zonder verhoogingen. In de betrekkelijke verordening moet t.z.t. nog- eens de rang „schrijver bij de politie" worden opgenomen in de rubriek „niet in groepen ingedeelde betrekkingen". Inderdaad is met de aanstelling van den schrijver bereikt, dat de niet bureau werk belaste poiitie-dienaren meer straatdienst kunnen doen dan vroeger. Omtrent dè uniformkleeding en uit-, rusting der politie-mannen worden nog vragen gesteld. Het hulp-bureau aan de Zuidstraat is van des namiddags 2 uur tot den volgenden morgen 6 uur als wacht in gebruik. Tuberculose-bestrijding. Eenige leden stellen voor dezen post met 250.te verhoogen, ten einde ook de verstrekking van andere middelen dan alleen melk mogelijk te maken. B. en W. zijn van oordeel, dat verhoo- ging van dezen post middellijk zou lei den tot aanmoediging van verpleging van t.b.c.-patiënten in eigen woning en dat zou volgens hunne meening niet ge- wenscht zijn. Waarom lagere raming? Kosten van uitzending van behoeftige lijders aan tuberculose. Gevraagd wordt waarom deze posten lager geraamd zijn dan voor 1929. jjl. S. F. en Herw. Levenskr. geen provinciaal subsidie. B. en W. antwoorden: Deze posten zijn lager geraamd dan voor 1929 omdat ons gebleken i$, dat twee der betrokken vereenigingen, t. w. het „Marine-sanatoriumfonds" en „Her wonnen Levenskracht" vanwege den toe stand harer financiën niet in aanmer king komen voor een bijdrage van de provincie, zulks op grond der provinciale regeling. De gemeente subsidieert de twee vereenigingen wel, doch alleen voor dat deel, dat ook wanneer de provincie wel subsidieerde, voor haar rekening zou blijven. Geneesk. schooltoezicht. Gevraagd wordt of het College bekend is met de voorstellen van Ged. Staten om trent een distriet-schoolartsendienst, waarbij het wenscheiijk wordt geacht, dat de gemeente 50 het Rijk en de Provincie elk 25 der kosten zullen bij dragen, terwijl zoolang het Rijk nog geen subsidie verleent de gemeenten en de provincie de helft zullen betalen. Weet het College, dat naar het voorstel van Ged. Staten geen subsidie zal wor den verleend aan gemeenten, die reeds een schoolartsendienst bezitten? Acht het College het mogelijk, dat ten deze nog iets gedaan kan worden? Antwoord van het College. Bij de behandeling in en de aanneming door de vergadering van de Staten dezer provincie van het voorstel in zake de sub sidie-regeling van schoolartsen-diensten is van de zijde van Ged. Staten zoo na drukkelijk gezegd, dat het niet de bedoe ling is om gemeenten met een bestaan- den dienst te -subsidieeren, dat het o. i. per sé vergeefsche moeite zou zijn, om nu nog te trachten voor deze gemeente subsidie te krijgen. Woningtelling. Gevraagd wordt of het College nadere mededeelingen kan doen omtrent de wo ningtelling, waartoe de Raad 30 Mei 1929 heeft besloten. Tegelijk met de 10-jaarl. volks telling. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om bij gelegenheid der a.s. 10-jaarlijk- sche volkstelling tevens een woningtel ling te doen houden. Zulks zal dan kun nen met betrekkelijk geringe kosten, meenen zij. Verplaatsing van de kermis. Eenige leden achten het wenscheiijk de kermis niet meer langs de Kerkgracht te doen plaats hebben, maar bijv. op het Westplein en nabij de R.H.B.S. Een der leden verneemt gaarne de reden waarom de opbrengst van de ker mis pl.m. 2000.lager is geraamd, dan de opbrengst in 1928 is geweest. B. en W. zijn voornemens om de ker mis in 1930 niet weder te plaatsen als in 1929 geschiedde. Daarbij zullen de Kerk gracht en het plein voor het Raadhuis meer vrij van inrichtingen worden ge houden. Dat de raming pl.m. 2000 lager is dan de opbrengst in 1929 vindt zijn oorzaak in het feit, dat de opbrengst in 1929 buitengewoon hoog was, en mede door de gewijzigde opstelling nu wel iets lager zal worden. Waar blijft het carillon? Gevraagd wordt hoe het wel staat met de totstandkoming van het carillon in den toren van het Raadhuis. Alhier is aangespoed een reddingboei, dragende het opschrik „Ereya" Stettin. Geld voorlooplg opgesnoept B. en W. antwoorden: Indertijd is een bedrag van 909.50 voor bedoeld carillon ontvangen. Dat be drag is voorloopig gebruikt voor de kos ten van het nieuwe Raadhuis. Mocht t.z.t. tot het aanbrengen van een carillon worden besloten, dan zal genoemd bedrag weder vrij gemaakt moeten worden door verhooging van de indertijd aangegane geldleening. VERGADERING HARMONIEVER. „COMJORDIA,". Dinsdagavond, 14 Januari, vergaderde| onze harmonie'ereeniging in een der kleine zalen va* den heer Jb. Borst. Voorzitter, ie heer B. de Vries, heet allen, ook de pers, hartelijk welkom en j spreekt zijn tevredenheid uit, dat de leden in zoo'a groot aantal zijn opgeko- men. 't Spijt hem, dat toch nog weer en- j kelen mankteren, want zij moetën nu later hooren, Wat er besloten is en zon der dat zij aan de besprekingen hebben i I ileelgenomea en daarop invloed hebben gehad, zich toch bij de genomen beslui ten neerleggen. De Voorzitter hoopt, dat allen in een loop van den avond rfend uitkomen voor hetgeen zij op het hart hebben, loodat ieder voldaan naar huis moge gean. Met deze woorden verklaart de heer De Vries de vergadering voor geopend en noodigt den secretaris uit de notulen Van de vorige vergadering vóór te lezen. Deze worden, met dank voor de uitgebreide en juiste weergave, goedge keurd. De béér J. Wiggers, verstrekt naar aan leiding' van de notulen nog eenige raede- deelipgen over een gesprek met den heer Rumrf over een krans, bestemd voor de muzitfkvereeniging te Oostwoud eïi de neer De Vries deelt medé, dat nog geen werf is gemaakt van het schilderen Van de tent, omdat niet zeker is, dat deze op z'n plaats kan blijven staan. De commissie, beiast met het nazien der boeken van den penningmeester, brengt bij monde van den heer D. Daal der verslag uit; alles is in orde bevonden. De cOmnnssie wordt voor haar arbeid, üe penningmeester voor zijn accuraat be heer bedankt. De ingekomen stukken geven geen aanleiding tot bespreking. De voorgestelde reglementsherziening en -uitbreiding wordt na ampele bespre king met algemeéne stemmen goedge keurd. We stippen alleen aan, dat dona teurs en kunstlievende leden voortaan niet meer vrije toegang zullen hebben op de openbare uitvoeringen. Opgemerkt werd, dat bij de bestaande regeling twee personen twee openbare en twee besloten uitvoeringen konden bijwonen, zoodat per persoon en per uitvoering dus slechts 12'/2 c. werd betaald. Donateurs en Kunst lievende leden zijn er toch om de vereeni- g.ng te steunen en niet om het voordeel te genieten van zoo'n lage entrée. Volgens rooster moeten de bestuursle den B. de Vries, voorzitter, en C. de Graaf, penningmeester, aftreden. Beiden worden met op een na algemeene stem men herkozen en nemen de benoeming aan. De heer De Vries echter onder deze beperking, dat hij de volle toewijding van de leden vraagt, daar het .hem nu niet geheel naar den zin gaat: 't verzuim op de repetitie's is te groot en er wordt te laat begonnen. Hierna volgt de bespreking van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering van den Westfrieschen bond van harmonie- en fanfarecorpsen. De gekozen afgevaardigden, de heeren B. de Vries en Schenkels, krijgen vrij mandaat. Van de rondvraag, die heel wat ople verde, vermelden we alleen, dat het lid der vereeniging de heer Schenkels aan gezocht eh bereid gevonden werd de adspirantleden op te leiden. Bij de sluiting dankte de voorzitter **oo** de goede samenwerking en sprak de hoop uit, dat de genomen besluiten ten goede van de vereeniging zouden komen. EEN MOOIE VERBETERING. Door de woningbouwvereniging is be sloten de onooglijke sloot voor de huizen te Breezand te deippen. Als afscheiding zal een hekwerken liguster geplaatst worden. Voor elk perceel komt nu een aardig stukje grond en wanneer van de beplanting wat werk gemaakt wórdt, zul len de huizen een veel vriendelijker aan-, zien krijgen. t de behuizing zal blijven. Ander^ jiercee- len worden dwars door gesneden of ge deelten afgenomen. Verschillende nieuw gebouwde woningen, ja zelfs een ge deelte van de nieuwe O. E. school in de Elft valt onder de onteigening. Wij ver wachten dan. ook, dal van verschillende kanton liet protesreeren tegen de onteige ning, vooral die van den Koogerweg en de Elft, waar men zoo gemakkelijk een kleine wijziging in de aan te leggen spoorbaan kan maken, niet zal uitblijven. PENSIOENFONDS VOOR HET BLOEMBOLLEN BEDRIJ F. Tc.Lisse hóeft Vrijdag een niéuwe be- 'spVeluiig plaats gehad tusschen de be- j sturen van de drie patroonsbonden in het bloembóllenbedrijf en de vertegenwoordi- I gers van de r.k., chr. en moderne land arbeidersbonden over een voor 1930'31 af te sluiten collectieve arbeidsovereen komst. Van werkhemerszijde is namelijk het bestaande gpllectief contract opge zegd en zijn Verschillende wijzigingen voorgesteld. De patroonsbesturen achtten twee Van die wijzigingen (den vrijen Za terdagmiddag gedurende het geheele jaar in plaat» van 9 maanden en de betaling van de volle premie voor de Ziektewet door dé werkgevers) niet voor inwilliging vatbaar. Zij vereenigden zich echter met een extra-betaling voor overuren na 9l/> uur der avonds met 100 pet., alsmede met het verzoek, een fonds te vormen voor de pensionneering van oude arbeiders. De. patroons zijn bereid, van 1 Maart a.s. af in dat fonds te storten 2 ppt. van het door Üen jaarlijks aan alle arbeiders uit te be talen loon. Een oommissie 'van werk gevers en werknemersvertegenwoordigers zal een reglement voor het te stichten. pen sioenfonds ontwerpen. Afgesproken werd, begin Februari een vervolg-oonferentie te houden. BALDADIGHEID. Baldadige: jongelui hebben, te Stroe van een 15-tal landerijen en boerenerven de hekken vernield, terwijl onen tot; over maat van ramp j.1. Zondagavond een stuk puntdraad over de electrische geleidings draden wierp, zoodat door kortsluiting velen in donker zaten Het is te wen- sohen, dat men de dader(s) van deze ergerlijke baldadigheid in handen krijgt. UITGESTELD. De algemeene vergadering, der ijsclub „Voorwaarts" te den Oever, welke 15 Jan. 1.1. zou plaats hebben, is uitgesteld tot Zaterdag 18 Januari a.s., üi het café Jurri Lont. NIEUWE ZAAK. Door den heer J. J. Metselaar is in den Mekkens Tuirisweg een nieuwe zaak ge opend in kruidenierswaren enz. Deze zaak, met woonhuis, nieuw ge bouwd door den aannemer J. G. de Vries, ziet er keurig uit, en wij wensohen den ondernemer er veel succes mee. VERTREK VAN HR. MS. „AREND". Onder vrij veel belangstelling is heden morgen het reoherohevaartuig „Arend" naar West-lndië vertrokken. Even voor elf uur kwam ZijneExcel lentie Vice-Admiraal L. J. Quant, verge zeld van zijn staf, kapitein-luitenant ter zee Coster, den hoofdofficier van den M.S.D. 2e klasse Claassen en zijn adju dant, luitenant ter zee le klasse D. C. M. Hetterschy, aan boord, die na de gebrui kelijke inspetcie de opvarenden ongeveer als volgt toesprak: Commandant, officieren en manschap pen, alvorens u opdracht te geven oim die haven te verlaten en uw instructie op te volgen, wensch ik u een goede reis, e.en aangenaam verblijf in de West, en ik hoop, dat gij goede berichten uit Eturopa moge ontvangen. Gij zehoort niet tot de actieve sterkte van Je marine, zooals de „Van Galen" en do „Kortenaer", maar dat neemt niet weg, dat ook aan u-bet hoog houden van de eer \an onze. vlag is toevertrouwd, en wij weten, dat wij hierop kunnen bouwen. De taak van de opvarenden is des te grooter, omdat het vaartuig geen oorlogs schip is, doch ik ben vol vertrouwen, dat U onder Uw commandant Uw dienst zult yerrichtöii. Wanneer gij in de West aankomt, zult gij daar de „Van Galen" en „Hertog Hen drik" vinden, doch spoedig zult gij daar alleen aanwezig zijn. Het vertrouwen, dat men altijd in onze Marine heeft gehad en waarvan z;j reeds zoovele blijken heeft gegeven dat waardig te zijn, zal opnieuw bevestigd worden, daarvan ben ik overtuigd. Ook de Koninklijke' familie, die steeds met onze Marine medeleeft, zal in deze dagen U volgen en in gedachten bij U zijn en ik verzoek U dan ook een drie werf „hoezee" uit ~te brengen op de Koningin die ons allen zoo na is. Hierop gaf de Admiraal den comman dant bevel om te vertrekken. Lahgzaam stoomde het schip de haven uit, een escadrille vliegtuigen demon streerde in keurige formatieboven de haven. Op het havenhoofd stonden de Admiraal en zijn staf opgesteld om het schip nog een laatsten groet te brengen. (On gecorrigeerd.) Het ter secretarie liggende onteige- ningsontwerp van landerijen enz. voor de nieuw aan te leggen spoorbaan, vindt hier al veel ontstemming, daar van vele boerderijen het land gescheiden van Binnenland. ®HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. Aanvang van die behandeling der strafzaak voor het Amster- damsclie Gerechtshof. Voor de strafkamer van het Gerechts hof te Amsterdam is Dinsdag dan toch werkelijk een aanvang gemaakt met de behandeling i n-hoogér-beroep van; de strafzaait-Öalomon Liebermann. Men zal zich nog herinneren, dat deze behandeling aanvankelijk gpruimen tijd is uitgesteld op verzoek vun de verdedigers en toen eindelijk op 3 December j.1. de zaak dienen zou, was liet de thans 43-jarige Lieber mann zelf, die gezorgd bleek te hebben voor een Sinterklanssnrprise in den vorm van een lange memorie, een z.g. versohoo- ningsnota, welke hij aan het Gerechtshof had doem overleggen. Het Hof, dat een nauwkeurige bestudeeriug dezer memorie noodzakelijk achtte, stelde in verband hier mede dé behandeling der zaak tot heden morgen uit. Zooals men weet is Liebermanin door de Rechtbank wegens het uitlokken en Jiet medeplegen van bedriegeltjke bankbreuk veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, zonder aftrek van het voorarrest. Van dit vonnis gingen verdachte en ook de officier die 3'/, jaar mèt aftrek had gevorderd in hooger beroep. De tenlastelegging. Wij kunnen den lezer gevoegelijk een nieuwe uitvoerige opsomming van al de onverkwikkelijke kwesties met de Veen- dammer Hypotheekbank besparen. Slechts willen wij nog^even terugkomen op de uit gebreide dagvaarding, welke destijds aan Liebermann is beteekend. Liebermann zijn J n.1. drie groepen feiten en handelingen ten laste gelegd. Allereerst gaat het over de bekende te Hilversum gehouden „staan- I de vergadering", bij welke gelegenheid de toen juist opgetreden directeur der „Veen- dammer", de heer A. G. Möhring een strooman van Liebermanin, die, na bij de behandeling der „Veendammer"-strafzaak door de Rechtbank te zijn vrijgesproken, door het Gerechtshof is veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis twee villa's en het kantoor gebouw der „Veendammer" te Hilversum, twee stukken grond, twee auto's, een vor dering van de „Veendammer" op vader Woltman en 26 hypothecaire schuldvorde ringen tot een bedrag van ruim 21/, mil- lioen gulden aan de familie Woltman heeft overgedragen, waartegenover de „Veen dammer" niets anders ontving dan een vordering van'ruim 21/, millioen op Lie- bermann's „Discontobanfc voor Oredietin- stellingen", welke formeel de koopster was van de „Veendammer", doch bij lange na niet goed voor dat bedrag. Allereerst wordt nu Liebermann aan deze door Möhring gepleegde bedriege- lijke bankbreuk, het medeplegen, het uit lokken, medeplichtigheid en het doen plè- gen ten laste gelegd. Subsidiair vermeldt de dagvaarding het misdrijf van verduiste ring, waarbij verdachte achtereenvolgens opnieuw van medeplegen, medeplichtig heid, uitlokken en doen plegen wordt be schuldigd. Het tweede complex van feiten slaat op de overdrachten, tijdens Möhring's direc- .teurschap, van waarden der „Veendam mer" aan Liebermanin. In de dagvaarding komen niegen num mers voor, w.o. de geforceerde aflossing van een aantal hypotheken in de maanden Juni tot October 1927. Ook deze feiten zijn geconstrueerd als bedriegeltjke bankbreuk, als verduistering en bovendien nog als heling. Wat tenslotte de laatste tenlastelegging betreft, deze slaat op het feit, dat Lieber- mann's stroomannen, die tezamen het nieuwe „bestuur" der „Veendammer" vormden, er mede accoord zijn gegaan, dat na verkoop der aandeelen, in September 1927, aan L. W. S. Paardenkooper, de vor dering van de „Veendammer" op de „Dis- contobank" vervangen werd door een vor dering op Paardenkooper, die volgens de dagvaarding bij liange na niet goed was voor het bedrag van vijf millioen, dat den koopprijs der „Veendammer" uitmaakte. Een merkwaardige omstandigheid bij dit deel der tenlastelegging is, dat de offi cier daarbij aanneemt, dat de '„Disconto- bank" thans plotseling niet goed was voor het geheel of grootendeels voldoen van een bedrag van vijf millioen! Ook hier is weer sprake van medeplegen, medeplich tigheid, uitlokken en doen plegen. Volstaan wij tenslotte met er aan te her inneren, dat Möhring nog steeds op vrije voeten is; waarschijnlijk zal te zijnen aan zien na de behandêling van Liebennann's hooger beroep een beslissing inzake evei> tueele gratie genomen worden. Van de overigen, die door de „Veendammer"- affaire met den strafrechter in aanraking kwamen, werd vader Woltmann op 29 No vember 1928 door hetzelfde Gerechtshof veroordeeld tot 21/, jaar en zijn zoon tot negen maanden gevangenisstraf. Voor beiden werden echter negen in voorloo pige hechtenis doorgebrachte maanden in mindering gebracht. Mr. E. N. B. Korten- oever, eertijds commissaris van Lieber- manni's Discontobanlk en later bij de overdracht der activa commissaris "der „Veendammer", werd reeds door de Recht bank, overeenkomstig den eisch van het O. M. vrijgesproken. Mr. D. Giltay Veth, Lieberniantn's ver dediger bü de behandeling zijner zaak voor de Rechtbank, stelde zich na het vonnis van' dit college niet verder beschikbaar; de verdediging in hooger beroep heeft Liebermann toen opgedragen aan mr. F. A. Kokosky te Amsterdam en mr. J. E. W. Duys te Den Haag. Desgevraagd zegt Liebermann in hooger beroep te zijn gekomen, omdat het vonnis der rechtbank „kant. noch wal" raakt. Aangevangen wordt met het verhoor van mr. G. J. Salm, curator ini het faillissement der „Veendammer" en voor de „Disconto- bank voor Credietinstellingen". Zijn verhoor levert uit. den aard der zaak geen enkel nieuw gezichtspunt op, wij stippen er alleen uit aan dat er op 25 Juni 1927 geen voldoende dekking van de pand briefhouders was, zoodat, toen er nog 2 millioen aan de Bank onttrokken werd, de crediteuren hiervan groot nadeel onder vonden. Voorts waren de boeken der Dls- eontobank de Instelling van Lieber mann sinds einde 1926 niet bijgehou den. Liebermann: „Maar meneer de presi dent...." Pres.: „Schrijft u nu alsjeblieft op, wat u te zeggen heeft!" Voorts deelt mr. Salm mede, dat hij den indruk heeft gekregen, dat Riebermann bij de dading te Brussel niets achterge houden heeft. Pres.: „Hij heeft dus volgens u bij de dading alles te goeder trouw afgestaan", evenals Woltman?" Mr*. Salm: „Ja, die overtuiging heb ik." Getuige deelt tenslotte mede, dat de ver wachting is, dat crediteuren in het faillis sement der „Veendammer" in totaal 53 55 zullen ontvangen. Liebermanin krijgt gelegenheid, het een leffijn— Maaq luo» Sp!J«v®rt®rinq*»torlnq»i» 1» «lndi 100 ]o»r onoTertroltcn hot beito mlddal Tabletten (1.0,26 en fl, 1,20. Slecht».echt In blauwe Terpalikli.g met het portret-ren ilen uitvinder. Monster» gratl» en franco r. d. vertegenwoordiger i OMt.UiuBaasparttwagiS en ander tot zijn verdediging op te mer ken, waarvan hij dankbaar gebruik maakt. Herhaaldelijk komt het tusschen hem en den president tot een woordenschermutse ling. „Het komt er op neer", aldus de presi dent, „dat u in 1928 twee millioen van de „Veendammer" in uw zak had!" Liebermann: „Dat heb ik beschikbaar gesteld aan groote menschen". Pres.: „Ja, aan uw advocaten! U moet niet vergeten dat, ondanks dat beschik baar stellen, het misdrijf al gepleegd was. Ik houd me aan de tenlastelegging en vol gens deze is het misdrijf gepleegd op 25 Juni 1927!" Mr. L. van Gigh Jr. als derde getuige beroept zich op zijn ambtsgeheim, hetgeen Liebermann doet opmerken: „Ik wil abso luut, dat de heer Van Gigh spreekt!" De heer Van Gigh blijft echter het ge ven van elke getuigenis weigeren. Het Hof gaat geruimen tijd in Raad kamer; na terugkeer deelt de president mede dat naar het oordeel van het Hof mr. Van Gigh zich terecht op zijn ambts geheim heeft beroepen. Vervolgens wordt gepauzeerd. Na de pauze treedt de oud-directeur der „Veendammer Hypotheekbank", de heer J. J. Woltman als getuige voor het hekje. Heden voortzetting. Buitenland. Groot gevaar door het sprin gen van een reservoir met ver giftig zuur. De Poolsche bladen slaan alarm tegen een groot gevaar, dat Warschau zou be dreigen, namelijk vergiftiging. Maandag nacht is een reusachtig reservoir van de Poolsche chemische nitraat fabriek ge sprongen en 16.000 L. van een vergiftig zuur zijn in de rivier terecht gekomen. De Czarna mondt uit in een zij-rivier van den Weichel, de Piliza, die weer uit mondt in den bovenloop van den Weich sel. In de Czarna en in de Piliza waren reers kort nadat het zuur in het water terecht was gekomen alle vissohen ge dood. De oeverbewoners hebben de drij vende visschen verzameld en aan hande laars verkocht, die ze naar Lodz brengen. Der politie en de gezondheidsdienst hebben maatregelen getroffen om de be volking te waarschuwen tegen de con sumptie van deze visch en het gebruik van rivierwater. De visch zal in beslag worden genomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het springen van het reservoir van de nitraatfabriek door mis- dadigen opzet is veroorzaakt. Aangezien de waterleiding van War schau uit de Weichsel het drinkwater be trekt, heeft de minister van binnenland- sohe zaken bevolen,, dat bet filtreerstation den toevoer van water naar de Warschau- sche waterleiding moet stop zetten, Voor loopig zal de watervoorziening van War schau uit de reserve watervoorraad geschieden. Het vergiftigde water van de Weichsel zou, volgens deskundigen Dins dagmiddag tegen drie uur Warschau be reiken en met een stroomsnelheid van ongeveer een meter pér seconde in ruim drie uur tijds afvloeien. Een misdrijf, met onmenschelijke koel bloedigheid uitgevoerd, heeft Maandag avond buiten Parijs op den weg naar' Straatsburg plaats gevonden. Een Pa- rijsoh taxi-chauffeur werd Maandagavond op een der Parijsche boulevards door een jongeman, die vergezeld was door een jonge vrouw, aangeroepen met bet ver zoek; hen naar Straatsburg te willen brengen. Elenige kilometers voorbij de vlieghaven van Le Bourget liet de man den wagen balt houden, stapte uit, en verzocht den chauffeur, met hem eenigp stappen den weg op te gaan, terwijl de jonge vrouw in den auto bleef wachten. Toen de chauffeur zich eenige meters van zijn wagen verwijderd had, draaide de onbekende passagier zich plotseling om, trok een revolver en loste een schot, dat den chauffeur juist in den mond trof. Ondanks de zware verwonding trachtte de chauffeur te vluchten, doch reeds na eenige meters afgelegd te hebben, strui kelde hij en viel in een greppel. Zijn aan valler had hem dus weer spoedig bereikt, en hoewel de ongelukkige chauffeur op de knieën om genade smeekte, joeg de onverlaat zijn slachtoffer een kogel door het hoofd, waardoor de chauffeur onmid dellijk dood was. Deze geheele gang van zaken is bekend geworden, doordat toe vallig- een wielrijder zich op het moment van de misdaad in de onmiddellijke nabij heid van de plaats bevond en op eenigen afstand het gebeuren waarnam. De onge wapende fietser, die het optreden van den misdadiger had gezien, waagde het niet, in te grijpen, doch verwittigde zoo snel mogelijk telefonisch de politie,, die onmid dellijk twee recherche-ambtenaren per motor ter achtervolging van den misda diger uitzond. Zij vonden hem nog op de plaats van de misdaad, bezig met vergeef sche pogingen om de taxi op gang te brengen. Ondanks zijn heftig verzet, slaagde men erin, den. man en zijn gezel lin te arresteeren en naar Parijs over te brengen. l)e man bleek een 20-jarige be woner van Straatsburg te zijn en het meisje z^n 22-jarige vriendin. Hij ver klaarde zonder werk te zijn en zijn, daad i voornamelijk te hebben gepleegd om in het bezit te komen van de geldsom, die de ohauffeur bij zich had en van den auto.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7