HU GEHEIM MN DE LOEI DE NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD HEERENBAAI Eerste Blad OOK VOOR BUITENLAND. OOST-INDIË. Uw urine waarschuwt U! RugpijnNieren Pillen' ZATERDAG 18 JANUARI 1930 58ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. FEUILLETON wtnemendfimli ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons fytxmjtïturWut/cetierfo paJyeD*E „Nu," se! ik tan slotte, fluisterend, „Myn vader gaat 's avonds dikwijls naar die plaats cm duiven te eohietezu „Zy gaat van dezelfde veronderstelling uit als u, mynheer Gregg. Ik daarentegen geloof, dat er nog een tweede persoon als slachtoffer is gevallen," voegde zy er zacht, doch beslist by. N r. 6756 HELDERSCHE COURANT Abonn«ment per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegra», Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f a.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f a.io, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f 0.70, f 0.70, ft. Modeblad resp. f 0.95. f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. »-• DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poet-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte al* redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 9 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijci van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Jan. I 19 M 20 D 21 W 22 D 28 V 24 Z 25 opond. 22.41 10.26 10.88 0.02 10.50 1.20 11.05 2.38 11.21 8.54 11.48 5.07 12.12 op: oud: 7.57 16.22 7.66 16.23 7.54 16.25 7.53 16.27 7.52 16.29 7.61 16.80 7.60 16.32 12.05 0.28 12.51 1.14 13.87 2.01 14.26 2.63 15.24 8.59 16.88 5.18 17.56 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 18 Jan4.50 uur. Zondag 19 4.52 Maandag 20 4.53 Binnenland. Wanneer we deze week beginnen met ons overzicht, dan is het allereerst de Haagscbe conferentie die onze aandacht vraagt. Wij kunnen daarover kort zijn, omdat het verloop van deze conferentie bevredigend is. Wel was er deze week nog een klein incident, dat zich eerst voordeed als een ernstige be dreiging voor den goeden afloop, doch dat later bleek te zijn een berg, die een muis baarde. Wjj bedoelen het incident-Schacht. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank, weigerde zijn medewerking aan de totstandkoming van de Bank voor In ternationale betalingen, welke noodig was voor de uitvoering vaii het plan-Young. E!n waar Schacht een zoo zelfstandige en onaantastbare positie heeft, dat hij' deze medewerking werkelijk kon weigeren, zag het er ernstig genoeg uit. Groot was over het algemeen de verontwaardiging over deze weigering, doch er was ook een groep (de rechterzijde in Duitschland) die het optreden van Schacht toejuichte en het beschouwde als in het belang van het land. Tenslotte is Schacht bezweken voor den drang van de regeering en heeft hij zich er bij neergelegd en verzekerd zijn mede werking niet te weigeren, als hem deze gedwongen werd. Voor den president van de Duitsche Rijksbank zal deze kwestie zeker nog een staartje hebben, waar gebleken is dat zijn onaantastbaarheid en onafzetbaarheid, voor het Duitsche Rijk nog wel eens on aangename gevolgen kan hebben. Het plan-Young, dat herdoopt is in „het nieuwe plan" heeft nu zijn beslag gekre gen voor zoover het betreft de betalingen van Duitschland aan zijn crediteur- staten. Alle betalingen zullen loopen over de Bank voor de Internationale betalm-1 gen, die te Bazel zal worden gevestigd. Eln nu boomt men nog wat na over de herstelbetalingen van enkele Oost-Eu- ropeesche landen, welk vraagstuk nog niet zoo gemakkelijk is op te lossen, om dat men daar niet al te goed bij kas is en groote moeite heeft zichzelf te bedruipen. Het is dan ook niet onmogelijk dat de con ferentie, die eerst vandaag gesloten zou worden, met nog eenige dagen verlengd zal worden, om tot een goede oplossing té komen. Van deze binnen-buitenlandsche oonfe- rentie stappen wij over op het Buitenland. Met de vermelding dat de Volken bondsraad deze week te Genève is bijeen geweest, kunnen wij zonder meer volstaan. Van deze conferentie valt verder geen nieuws te vertellen en nimmer te voren was een bijeenkomst zoo spoedig afgeloopen. Bij de sluiting heeft de voorzitter, Zaleski, een herdenkingsrede uitgesproken, daar het tien jaar geleden was dat de eerste vergadering gehouden werd. Hy wees op het groote nut van den Volkenbond en op het werk dat reeds door den bond wa& gedaan. Voor een kort uittreksel uit zyn rede, verwyzen wy naar het verslag, op genomen onder „Buitenland". De vlootconferentle die in het begin van de volgende week te Londen, door den Engelschen koning ge opend zal worden, komt hoe langer hoe meer in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Aan deze conferentie nemen deel Engeland, de Ver. Staten, Frankryk, Italië en Japan. Vqf groote mogendheden dus. Behalve de Engelsche regeering zul len voor het Britsche rijk ook vertegen woordigd zy'n, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en Britsch-Indië. Belangrijk wordt de oonferentie dus in hooge mate. Men moet nu evenwel niet denken dat deze groote mogendheden, die bij elkaar komen, om te spreken over vermindering van bewapening, nu ook meteen maar tot beperking over zullen gaan. MacDonaid, de Engelsche minister-president, die een nogal nuchteren kijk heeft op de zaken en zyn pappenheimers wel zoo'n beetje kent, heeft gezegd, dat hy al blij zal zjjn. als „de bewapeningswedloop beëindigd zal worden". Dan acht hij al veel gewon nen. W;j zullen u niet vermoeien met de voorbeschouwingen, die gehouden zyn en wachten de resultaten van de besprekin gen maar rustig af. De Paus en de opvoeding der jeugd. Men weet dat de Paus het niet eens is met de opvoedingsmethoden van Musso- lini, die de opvoeding van de jeugd als een taak van de regeering beschouwt, terwql de ouders en de kerk zoo goed als niets te zeggen zoudèn hebben. Deze methode doet veel denken aan de communistische, die ook zeggen dat de ouders niets by de opvoeding van hun kroost hebben in te brengen. En al zou Mussolini er zeker wel niet zulke onmaatschappelijke indi viduen kweeken, als de Russische re geering, in principe is er toch geen ver schil. Want beiden erkennen niet, dat de kinderen in het gezin gevormd moeten worden tot nuttige leden van de maat- sehappy. In een encycliek, over de Christeiyke opvoeding van de jeugd, heeft de Paus er nog eens opgewezen aan wie de opvoe ding der jeugd behoort en nog eens extra het accent gelegd op de voorname plaats die het gezin en de kerk in de opvoeding innemen en gewaarschuwd tegen het ge vaar van een al te drastisch ingrypen van den staat. Het Hbld. teekent hierby aan: „Deze waarschuwing is niet overbodig tegenover het overdreven nationalisme, dat zich in onze dagen verbreid en dat ge- woonlyk de neiging heeft de juiste per ken te overschreden door het militair or- ganiseeren van de lichameiyke opvoeding der jonge mannen en zelfs der jonge meisjes, waarby beslag wordt gelegd op tyd gedurende den Zondag, welke tot dus ver aan godsdienstoefeningen en aan het gezin was gewyd. De Paus laakt nochtans niet hetgeen er goed kan zyn in een geest van discipline en in de durf der methoden, dat slechts den geest van geweld en het ophemelen van de athletiek, welke in haar breede sfeer byna de geheele actie van den staat omvat, zulks voor het gemeenschappeiyk welzy'n". VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSRAAD. De slotzitting. De Volkenbondsraad heeft Donderdag morgen zyn 58ste zitting reeds gesloten. Het is een der kortste geweest, die hy ooit te Genève heeft gehouden. Het was van daag juist tien jaar geleden, dat de Vol kenbondsraad voor het eerst byeenkwam, en wel te Parijs onder voorzitterschap van Léon Bourgois. De tienjarige herdenkingsrede van Zaleski Zaleski herdacht Donderdagmorgen by de opening der byeenkomst als raads voorzitter uit naam van alle raadsleden dit feit, met een redevoering, waarin hy allereerst hylde bracht aan de nagedach tenis van Léon Bourgois, den eersten pre sident en van Woodrow Wilson, die den Volkenbondsraad had by eengeroepen en wiens roem het steeds zal biyven zyn naam te hebben gehecht aajx de grootste poging tot verzekering van den wereld vrede, die de menschen ooit hebben on dernomen. Hierna bracht Zaleski in herinnering hoe zorgeiyk de toestand van de wereld nog was toen die eerste raadszitting by eenkwam. Zaleski eindigde met de volgende woor- McBEP^y (ook in VxonMn, ft ponden 01 SEDERT 1753 den: „Wy geven ons ook rekenschap van de beslissende waarde van de veranderin gen, die de weldadige invloed van den Volkenbond veroorzaakt in de collectieve psychologie der volkeren. Deze diep gaande veranderingen in de geesten en in de harten der menschen vormen den zekersten waarborg van den vrede. Zoo mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoetzien en mogen wy hopen, dat in den loop der tien volgende jaren de ar beid van den Volkenbond nog zegenrij- ker zal zijn en nog rijker aan positieve resultaten." Japan is bereikt. In Japansche marine kringen verbergt men zijn teleurstelling niet over het verloop der voorbesprekin gen met de Britsche regeering en betoogt men o.m., dat Japan niet zonder meer by de quotenverdeeling kan toestemmen in een verhouding 7 10 met de Vereenigde Staten. VLIEGTUIGONGELUK. Een Fokkervllegtuig is op Andir in de bocht afgegleden en neergestort. De be stuurder, luitenant J. M. J. Wegener, heeft een arm gebroken. De passagier, sergeant Van Reenen, brak beide armen. Het vliegtuig werd zeer ernstig bescha digd. DE MOORD OP DE MIJNOPZICHTERS IN OOST-BORNEO. De Oost-Borneo My. te Soerabaja ont ving de volgende lezing vian het drama in de Loakoeloe-myn: Nadat de Javanen en de reeds langer in de myn werkende Chl- neezen naar de myn waren gedirigeerd, werd aan de dertig Chineezen, die nieuw aangekomen waren, medegedeeld, dat zij bestemd waren om' in de tweede ploeg op te komen. Op dat oogenblik sprong zon der eenige aanleiding een van die Chi neezen temidden van het groepje arge- ENGELAND. DE ENGELSCHE PERS OVER DE KWESTIE DER LINIE-SCHEPEN. De mededeeling dat de Britsche regee ring op de maritieme conferentie een voorstel zal doen tot verlenging van de by het tractaat van Washington vastgestelde „vacantie" voor het bouwen van linie schepen, vindt by de pers algemeen in stemming. Het voorstel zou neerkomen op het vermyden van vervanging der tegen woordige linie-schepen door een verlen ging van hun levensduur. Zulk een af- spraak zou tot 1936 geldig blyven. Indien men daarna vervanging nog noodig acht, zouden de nieuwe schepen van kleiner tonnemaat met kanonnen van kleiner ka liber zyn. Instructies voor de japansche delegatie. Het Japansche dept. van marine heeft aan de Japansche deskundigen, die zullen deelnemen aan de Londensche vlootoon- I ferentie, de instructie doen toekomen om zich voorloopig te onthouden van het be- l handelen van kwesties betreffende groote slagschepen en vliegtuig-moederschepen, aangezien op deze beide punten nog geen overeenstemming tusschen Engeland en 17) door WILLIAM LE QUEUX. „U heeft lang op mij zitten wachten, zei Davis my. Dat spyt my. Als u my een boodschap had gezonden, zou ik dadeiyk naa-vr u toe z^n gekomen." „Neen. Ik wenschte u alleen te spreiken daarom ben ik hier gekomen. Thuis moelml?^niet W6ten> dat ik hier ben ge weest; daarom ook vroeg ik Davis er uw tante niets van te zeggen." „U wenscht mij dus in vertrouwen te spreken'/ vroeg ik zacht en ernstig. „Kan ik u met een of ander van dienst zyn?" ,^Ja, u kunt my een zeer grooten dienst bewyzen," antwoordde zy haastig. „Ik welnu, ik ben naar u toegekomen om u te verzoeken my te helpen. Ik heb niemand, dien ik kan vertrouwen." „Ik stel het byzonder op prijs; verzeker u, dat ik uwe belangen met hart en ziel zal behartigen." ,dk stel vertrouwen in u, mynheer Gregg," verklaarde zy onomwonden, haar groote donkere oogen op my vestigend oogen van een vrouw, vervuld van TYanhoop en angst. Een oogenblik zweeg ze; zat zenuwach tig met haar handen te draalen, niet we- ^d hoe te beginnen. „ik sta geheel tot uw dienst. Beschik vrij over my." „Maar Ik ben bang, dat u ndjn verzoek vreemd en zonderling zult vinden u zult misschien aarzelen, wanneer ik u heb uitgelegd wat ik van u vragen wil," sprak zy weifelend. „Daar kan ik niets van zeggen vóór ik van u vernomen heb wat u wenscht," zei ik schertsend, om haar te kalmeeren. „Het betreft de ontzettende geschiede nis van den moord," zei zy zenuwachtig. „Die onbekende werd vermoord door het hart gestoken." „Welnu?" „Welnu!" zei zy, weinig harder dan op fluister-toon, „ik heb vermoedens." „Omtrent de identiteit van den ver moorde?" „Neen! Van den moordenaar!" Ik keek haar onderzoekend in de j zwarte, groote oogen. „Denkt u te weten wie den stoot heeft toegebracht?" „Ik heb vermoedens.méér niet. Ik heb uw hulp noodig." ,Daar kunt u op rekenen," antwoordde ik vol vuur, „maar als u meent den moor denaar te kennen, weet u waarschyniyk ook iets omtrent het slachtoffer." „Alleen dat hy er als een vreemdeling uitzag!" ,Dus u schynt hein gezien te hebben?" vroeg ik verwonderd. Deze opmerking verraste haar biyk- baar. Even zweeg zy, besluiteloos; ant woordde dan naar het scheen, met tegen zin: „Ik zag hem, toen de bedienden het lijk in het kasteel brachten." Naar wat lk va* den inspscteur vlk, had men bet slachtoffer rechtstreeks uit het bosch naar het politiebureau te Dum- fries gebracht. Had zy Olinto dan gezien vóór den moord? Ik durfde haar nog geen nadere toe lichting vragen; ofschoon ik niet begreep hoe zy den man gezien kon hebben. „U meent dat hy een vreemdeling is," zei ik zoo onbevangen mogeiyk. „Naar het uiterlyk te oordeelen, houd ik hem voor een Italiaan," antwoordde zy. Ternauwernood wist ik myn verrassing te verbergen. „De dolk was klaarbiykeiyk ook Itall- aansch, zoodatde moordenaar allicht een landsman is." „Hoe komt u daar by?" Weer aarzelde zy; antwoordde dan vastbesloten: „Omdat ik dien dolk reeds vroeger heb gezien in handen van iemand anders." „Dat ds een zware beschuldiging," ver klaarde ik. „De persoon in quaestie zal dus moeten bewijzen, dat hy gisteren tegen zonsondergang niet in het bosch is geweest." „Hoe weet u dat het tegen zonsonder gang was?" vroeg zy haastig, met eenige verbazing half uit haar stoei rijzend. „Dat denk ik zóó maar," antwoordde ik, inwendig woedend, dat ik my versproken had. „Ha," zuchtte zy. „Er schynt meer ge heimzinnigheid achter deze zaak te schuilen dan wy vermoeden, mynheer Gregg. Wat deed die man in het bosch?" „Ongetwyfeld was het een afspraak. Maar met wien?" Zy schudde het hoofd en relde: Vandaag zei hy dat aan het ontbijt. Wat een geluk, dat hy er gisteravond niet was, anders had de verdenking op hem kun nen vallen." „Ja," zei ik. ,D*t is zeker gelukkig; het is allesbehalve aangenaam van moord verdacht te worden. Gisterenavond was hy thuis, niet?" vroeg ik terloops. „Ja, zeker. Weet u dan niet meer dat hy nog met u schertste toen u in kwaamt loopen? Ik zat den heelen middag by hem op de .studeerkamer aan de schryfmachine te werken. Om vyf uur ging hy, naar be neden thee drinken." Ik vertrouwde het niet recht; waarvoor zoo breedvoerig uitgeweid om een alibi voor haar vader vast te stellen? „Wat Is uw persoonlijke opinie omtrent het gebeurde?" vroeg ik. Jk denk, dat de arme man voor een af spraak naar het bosch ging en daar ge dood werd. Is u soms op de plaats des on- heils geweest?" „Neen. U soms?" „Ja. Het gebeurde boezemde my belang in. Zoodra ik den dolk herkende, ging ik er heen. Ik ben biy het gedaan te hebben, want ik vond iets dat aan de aandacht van de detectives is ontsnapt." „Wat dan?" vroeg ik nieuwsgierig. „Ongeveer drie meter van den bloed plas waar de ongelukkige in 'lag, vond ik nog een plas bloed. Het gras en de varens waren platgetrapt alsof er een worsteling had plaats gegrepen." ^Usschien heeft de man zich nog en kele schreden voortgesleept vóór hy dood nederviel." „Neen. Dat is onmogeiyk. Wanneer hij inderdaad in het hart werd getroffen, too- «Jm men beweert, sal bj} wal Al» gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster's Rugpijn Ni©» ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. ter aarde zyn gestort, niet waar? De po litie was niet snugger dat zy dit belang- rijke feit over het hoofd zag." Ik zag haar met open mond en half ver stomd aan. Zou zy de volle waarheid we ten? Wist zy dat de vrouw, die gevallen was, verdwenen was? „Een tweede persoon?!" herhaalde lk op verwonderden toon. „Dus u meent, diat er een dubbele moord heeft plaats gegre pen?" „Jal En wel hierom. Iemand, die dwars door het hart Is gestoken, kan zulk een afstand niet meer afleggen. „Kan hij byvoorbeeld aanvankeiyk licht gewond zyn en eerst later den doodeiy- ken steek hebben ontvangen?" Op dit argument gaf zy geen antwoord; schudde enkel het hoofd op een wyze die my toonde, dat zy iets van dat tweede slachtoffer afwist. Inderdaad zei zy een oogenblik later: „Daarom, mynheer Gregg, dóérorn heb lk uw vertrouwen gezocht. Niemand mag weten, dat ik by u ben geweest, want meD zou dit verdacht vinden. Als mij dat over kwam, zou het my erger wezen dan de dood. Vergeet niet, dat myn toekomst ge heel in uw handen ligt." „Ik begrijp u niet," zei ik opstaande en haar in die donkere oogen ziende. „Maar dit kan ik u wel verzekeren: Wat u mij ook zult toevertrouwen, uw geheim blijft bewaard Daar kunt u staat op maken, juffjouw Leithmuit" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1