Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos LUCHTVAART. loos pratende opilohters. Van Soheynde! en ScnlïlLnga met een lang mes in het on derlijf stekend. De andere Ohlneezen be- gonnen op te dringen en met flesschen en steenen naar de opziohters te smijten. Op lichter Voltman begon den moordenaar achterna te zetten en werd licht gewond door een slag met een flesch op het hoofd. De moordenaar is gearresteerd. Bandjermasin. Te!J*Aneta wint uit Bandoeng, dat hij bet rustig. Een detachement Tan twaaWso^ Tertrek van het TOOrloopig laatste post- daten onder een sergeant is voortoepig Tlieirtuig indi6, onder veel belangstel- auht wgebd er en. f W^ÊÈ De postvluchten naar en van Indië. Bö het vertreh van het voor- looplg laatste postvliegtuig uit Indië. Ingezonden mededleellng. Een bont gezelschap aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Zusters Dominicanessen en de ling door mr. Wormser, directeur van het A. I. D. de Preangerbode, een bloemstuk is meegegeven voor de directie der Kon. Luchtvaartmij. en een krans voor den be stuurder Tepaa. In een toespraak heeft mr. Wormser de hoop op spoedige her- Dominee vatting van de postvluchten uitgesproken, „„„-„ai welke ook uitgedrukt is op het lint san Een ongenoemds, die na den overval bloemstuk voor de K. L. M. op Willemstad de reis met de „Hertog Hendrik" gemaakt had, vertelt in het (R.-K.) „Christelijk Huisgezin" over de geschiedenis der Missie op Cura§ao. Hij doet o. m. dit relaas van seu bont gezel schap aan boord: Het zevende retourvllegtutte Donderdag te Medan. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ingekomen, dat het zevende postvliegtuig „Toen het schip yoorSt. Eustatius lag, 0p terugweg Donderdag te 6.30 uit hadden eenige zusters Dominicanessen jiedan is vertrokken en te 13.56 te Bang- opdracht gekregen zich naar het eiland aangekomen. Saba te begeven. Het plan was om de reis te ondernemen op een schoener. Maar toen de eerw. moeder er van op de hoogte werd gesteld, dat een Neder- landsch oorlogsschip naar St. Eustatius zou komen, rijpte bij haar al spoedig het plan om, ten behoeve van de zusters, zoo mogelijk van deze eenige gelegenheid gebruik te maken. Toen de „Hertog Hen drik" zich naar Saba zou begeven, werd SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Te Karlsruhe is Woensdag een sport- vliegtuig uit Roeblingen van betrekkelijk geringe hoogte in de Karlsruher Rhein- hafen gevallen. Bij het reddingswerk vond men den bestuurder, een 20-jarig jong- mensch uit Germersheim in de cockpit, die levensgevaarlijk gewond was. Hij had. formeel tot den commandant het verzoek 0p 20 meter hoogte vliegend, getracht een gericht of de bedoelde zusters voor het noodlanding 'ie doen en was door een ver- vervoer naar Saba aan boord mochten keerde manoeuvre gevallen. Hii is in het komen. Het verzoek werd toegestaan en ziekenhuis aan de bekomen verwondingen door de welwillendheid van den comman- overleden, dant van de „Hertog Hendrik" daartoe HET WERELDRECORD GESLOTEN VLUCHT. Het wereldrecord in gesloten kring in in staat gesteld, embarqueerde 5 zusters des avonds te 10 uur. Wel een zeer onge wone aanvulling van een Ned. oorlogs bodem. Op hoffelijke wijze werd door de officieren aan de zusters het aanbod ge- December 1929 door de vliegers Coste en daan van hunne hutten gebruik te maken, Qodos verbeterd, is gehomologeerd. Het deze meenden echter voor dit aanbod te jg ingeschreven voor den afstand1 van moeten bedanken. Na kort beraad werden g^g kilometer. 440 meter, aan boord de noodige maatregelen ge nomen om de zeldzame gasten behoorlijk vvpmtqtv \nr rrfiFU pijmopv te herbergen en met den practischen zin, VERMISTE VLIEGER EIELoON. waarmede de zeeman zich in deverschil- T«m«htP lende situaties, die het beroep meebren- xeiecnir gen kan, weet te verplaatsen, werd fluks telegraafagentschap van de sowjet- het achterste gedeelte van het schip bo- unje te Moskou meldt, dat de regeerings- vendeks geheel met doeken „afgespan- oommissie tot onderzoek van het Noord- nen" en met behulp van alle voorradige poolgebied van het radiostation Pinkignej kussens, dekens en kleeden werd voor £et bericht ontvangen heeft, dat de sinds een zeer dragelijk logies gezorgdtevens -weken vermiste Amerikaansche vlieger werd voor de omheining een schildwacht Eielson volgens nog onbevestigde berich- geplaatst. Laten wij hopen, dat onze zus- ten van inwoners van het schiereiland ters in deze voor haar wel zeer vreemde Tsjoektsjen in den omtrek van de rivier omgeving rustig hebben geslapen. Aguemy op 200 K.M. van de Noordkaap, „Den volgenden morgen vereenigden na een lange vlucht stroomopwaarts ge- zij zich aan de ontbijttafel in de longroom land zou zijn. Een slee, die van Svenson der officieren, waar het ontbijt voor de uitgegaan was om een onderzoek in te stel- gasten werd geserveerd. Zelden zal het len, moest tengevolge van den sneeuw- zijri voorgekomen, dat aan boord van een storm terugkeeren zonder haar doel be eorlogsschip geestelijke dochter» van St. Dominicus in hun fleurige witte kleeding en zeeofficieren een bonte rij vormden aan een ontbijttafel; en om de uitzonder lijke situatie nu nog verder te perfecti- onneeren, zij opgemerkt, dat ook onze dominó zijn plaats innam te midden der zusters." reikt te hebben. De regeeringsoommissie heeft maatregelen genomen om de juist heid van dit bericht na te gaan. De kapi tein van het Russische stoomschip Staw- ropol en twee sowjet-vliegers, die in den omtrek van de Noordkaap overwinteren, hebben order gekregen om een onderzoek in het gebied van de Aguemy in te stellea MI IMHAPDT'S ZENUWTABLETTEN noegzame mate hersteld zal wezen om aan den kamp deel te nemen, blijft nog altijd behooren tot de „onbeantwoorde vragen Maar afgescheiden van dat alles, staat 't vast, dat het nieuwe Program-punt van de S.D.A.P. tot heftig© discussiën zal lelden. Welk «tandipunt de vrjjz.-demo- Ératen daarbij zullen innemen, is nog niet geheel zeker. De jongste „zwaai", door de soc.-democraten op het Utrechtsche Con gres genomen, brengt de groep, die onder mr. Marchant's leiding staat, in lichtelijk- lastige positie. Dat zij den wedloop met de roode broe ders in die mate zal willen volhouden om de leuze „Indië dadelijk los van Holland!" ook te aanvaarden, is niet aan te nemen. Trouwens, ook in de soc.-democra tische gelederen zijn er velen, allicht meer dan de uitslag der te Utrecht gehou den stemming zou doen vermoeden!?, bij wie het gezondrverstand in onbevan gen, onpartijdig oordeel genoegzaam over wicht heeft, dat zü van het plotseling los rukken van Insulinde voor de Oost zelf een ramp duchten. Gelukkig brengt het tot Program-on derdeel maken van dit „desideratum", dezen wensch, nog niet in afzienbaren tijd de verwezenlijking daarvan. Intusschen draagt de bedoelde beslis sing van het Koloniaal Congres, door de soc.-democraten onlangs te Utrecht ge houden, den toestand voor de Regeering nog lastiger dan die reeds was. En zü toont, hoe onder ir. Al'barda's leiding de eenlheid in de S.D.A.P. evenals dat bü andere politieke partijen 't geval was, is te-loor gegaan. Niet zonder reden voor waar, heeft de hger Oudegeest, de voor zitter van1 het genoemde congres, met grooten weemoed in zijne openingsrede gewezen on het onherstelbaar verlies, dat zijne partij heeft geleden door de non activiteit, waartoe onherstelbaar zwaai lichaamslijden den genialen en bezielen den soc.-democratischen leider heeft ge noodzaakt. De nederlaag, welke de heei Albarda heeft geleden inzake de Indische politiek, door zijne geestverwanten te vol gen, heeft zijne positie als „oppersten voortrekker" een schok gegeven, waarvan wel eens het gevolg zou kunnen zijn, dat den 'heer Albarda, wiens geestkracht door den zwaren slag, hem dioor het over lijden van zijne begaafde en trouwe gade en mede-strijdster toegebracht, heeft ge leden, wel eens de lust zou gaan ont breken; de zware taak der leiding verdei f', 1- v 1 1 te verruilen?..., Inzake de benoeming ran ir. Fruytier, den oud-Gouverneur van Curagao, tot hoofdinspecteur van den Arbeid te 's-Gra- venhage en al wat daar verder aan vast zit. heeft minister Verschuur in een vraaggesprek met een redacteur van „De Maasbode" zijn inzicht en beslissingen verdedigd. En met zekere verontwaardi ging is de Minister van Arbeid, H. en N. opgekomen tegen het in de pers geuite vermoeden, dat Z. Exc. den heer Fruytier zou hebben „voorgetrokken", omdat deze, evenals de Minister het katholieke geloof belijdt. Van onpartijdig standpunt oordeelend in deze, moet degeen; die mr. Verschuur meer dan oppervlakkig kent, toegeven, dat men van dezen bewindsman slechts beslissingen heeft te wachten, welke in overeenstemming zijn met wat iemand van hoog en obel karakter doet of nalaat. In het politieke strijdperk is men echter in bepaalde gevallen „sans pitié", zonder medelijden, gelijk ook wel eens van de dartele, onbezonnen jeugd- is gezegd.... 't Staat vast, dat minister Verschuur eerlang in de Tweede Kamer harde noten zal te kraken krijgen. Alsook: dat 't bij de behandeling der Begrooting van Ar beid voor 1930 in den Senaat zal „stor men".. Gedurende die behandeling der Rijks- begrooting was 't, nogmaals herinnerd in ons Lagerhuis: „Meeresstille und gltickliche Fahrt".... Gleed het Regee- rings-schlp over eene schier onbewogen zee en waren aan den gezichtseinder geen „donder-koppen" te ontwaren. In de naaste toekomst zal dat anders worden. De tweede Haagsdhe Herstel-Conferen tie zal na de tweede Januari-week het La gerhuis-gebouw hebben ontruimd. Onze Minister van Buitenlandsehe Zaken heeft zich daar kunnen vertoonen in zijn rol van allervriendelijkste gastheer. Het in ternational© samenzijn is gelukkig ver- loop-en. Nu en dan leek 't er wel even op, alsof men ook daar het sein: „Weest op uw hoede!" moest geven. Maar vóórdat ie zwarte bal was gehe-schen, klaarde het o-p tot windstilte en heldere lucht. Bij den tocht, door het Rijks-schip te mak-en in de parlementaire zee, van half Februari tot Pasohen in zicht komt, zal dat nu en dan wel ander» wordeinl Mr. ANTONIO- AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Zomertempera tuur. Indië voor en na. Wonen, werken, ont spanning, verkeer, muziek. Muze en mJllioenen. OP EN ONE HET BINNENHOF. Week-kronlek. 't Stonnsein. Lastflg parket! Een nederlaag. Oudi-Gouv. Fruytier. De nieuwe agenda. Wij weten, het extra-parlementaire Ministerie-Ruys de Beerenbrouck, over het al of niet rechtmatige van het byvoegelyk naamwoord vóór Ministerie zullen wij 't nu voorloopig maar niet ver der hebben; als in Maart de Eerste Kamer zich nog eens zal gaan verlustigen aan groot-politiek debat krijgen we daarover 't allicht niet strikt noodige of gewenschte daarvan- wederom te hooren. Het Kabinet-Ruys IV is zonder averij op te loopan in de Tweede Kamer door de Ryksbegrooting voor 1930 gekomen. Den Hen Februari hervat nogmaals in herinnering gebracht, het Lagerhui: zijns werkzaamheden. En tegen dien tijd moet het politieke storm sein: „Weest op uw hoede!" wordei gemeld. Nu bevinden wij, ons nog in het tydperl van den- orkaan in letterlijken zin. De Zuidwester storm heeft, vooral in den nacht vam Zondag op Maandag j.1. gewel dig huisgehouden. Maar ditmaal was de razende en bulderende reus, althans wat de vernieling, op het land teweeg gebracht niet zeer wreed en bloed dorstig. Hoe 't gaan' zal met den orkaan, in politieken zin, die half Februari op het Binnenhof zal woeden, is moeilijk te voorspellen. De S.D.A.P. heeft op haar te Utrecht gehouden Koloniaal Congres, wat de cratisch program betreft, kleur bekend. „Indische paragraaf" van het soc.-demo- Zii heeft, met overgroote meerderheid, partij gekozen voor den wensch, door de communisten- sinds lang aangeheven: Indië nü, dadelijk, los van het Moeder land. Volkomen- zelfbestuur voor de O.- Indische gebiedsdeelen, door de heeren Louis de Visser en D. Wijnkoop steeds als „Indonesië" aangeduid. Dit is een- nederlaag voor den leider dier party, den heer ir. Albarda. Men weet, totdusver heeft hy in en buiten het Parlement steeds bepleit, zeker, het losmaken- van Insulinde en de algeheele autonomie, zelfstandigheid, var; Indië. Edoch, langs geleidelijken weg. De heer Albarda wees er bü die verdediging van het langs lijnen der geleidelijkheid verbrei eider beiden tiusschen Nederland en de Oost steeds op, dat waar de in- landsche bevolking nog niet rijp kan worden geacht voor zelfbestuur en even min voor verdediging dier landen, die zich „daar slingeren om den Evenaar als een gordel van smaragd, zulke autonomie het gevaar zou openen, dat Amerika, Ja pan en Engeland maatregelen zouden gaan voorbereiden om te verhoeden, dat een der drie groote mogendheden zich van Indië zou meester maken. De vraag ryst nu, inhoeveT men i. c. te doen heeft net een „sahynvertoon" by de S.D.A.P., jrtoe bestemd om de communisten den vind uit de zeilen te nemen?.... De S.D.A.P. heeft inzake de jongste Huiszoekingen en arrestatiën in de Oost >ii de Regeering geprotesteerd tegen die naatregelen, door de Regeering in den .ndischen Volksraad verdedigd als stap pen tot handhaving van haar gezag, waar- .oe zq verplicht was. De soc.-democratische senator mr. Mendiels, de Indische specialiteit zyner party in de Eerste Kamer sinds ir. Cra- mer's verhuizing naar de Tweede, heeft een reeks Vragen tot minister De Graaff gericht. Wanneer straks, vóór eind lezer maand, op den 23en Januari, in Jen Senaat de bekende belasting-voor stellen in openbare zitting aan de orde komen, zal de heer Mendels (terwyi 's mi nisters antwoord op zyn Vragen reeds diern 15den j.1. was ingekomen), allicht eene interpellatie over de jongste Indi sche gebeurtenissen aanvragen.. Maar de geheele kwestie, in -haar vollen omvang, komt op het tapyt zoodra de Tweede Kamer den llen van komende Sprokkelmaand het eerste punt van hare dam af te handelen agenda de Indische ''Begrooting, heeft aan te vatten. De communist David Wy'nikoop, wiens telegrafisch verzoek tot spoed-ver- gadering van d-e Tweede Kamer niet is v erhoord en wiens Vragen, tot den Minis ter van Koloniën-, wiens titel, krijgt prof. Van Vollenhoven zyn zin, weldra in dien van „Minister van Indische Za ken" zal worden veranderd, gericht, door Z. Exc. De Graaff niet zyn aan vaard; is „tot de tanden gewapend", De periode-theorie van dr. Easton, de oud-hoofdredacteur van wijlen het Nieuws van den Dag, die in zyn vrijen tijd zyn blikken vanaf copypapier en drukproef naar de sterren richtte en een sterre- en weerdeskundige werd, theorie volgens welke wy nu dan in een periode van extra koude winters zouden verkeeren, schynt toch niet zoo heel zeker.... Natuuriyk, er kan nog genoeg komen (en, er over schrijvend, loopt men altyd groot gevaar de kou-honden wakker te maken 1) maar tot nu toe verheugen we ons dan nog maar steeds in een reeks vroeg-lentedagen bladen op den ranken stam en, als een echo van de stilte, klinkt heel ver weg de gamelang. En, met starenden blik, een glimlach om de lippen, luisteren zij naar de muziek van het krontjong-orkest. Nu moet men het monotone in de krontjong- muziek ook niet al te streng opvatten. Want in de schalksche wijsjes vooral komen vaak passages van plotselinge en groote uitbundigheid voor, die echter toch altyd binnen het kader van het verhalen de thema blijvenWant de krontjong verhaalt. Zij vertelt van allerlei droeve, trieste, grappige en guitige levensgebeur- Maar niet alleen hierdoor, door deze uit- tenissen, van galante avontuurtjes, van zonderlyk zachte winterdagen zijn we denminnesmart en liefdeverrukking.Ook laatsten tijd in de hoofdstad in onze ge- - in Den Helder zyn er waarschijnlijk velen dachten gericht op zon en blauwe lucht -die dit alles kennen en weten, al zouden zy en warmte; dat richten geschied in deze het misschien niet zoo, als deze hun oud- dagen ook door m.d-del vanonze gast-collega, die ik even aan het woord bioscopen en van het Koloniaal Instituut: liet, onder woorden brengenMaar wat de eersten doen en deden veel aan Indi- zy waarschijnlijk niet weten is dat deze sche films en het laatste hield deze week krontjong-muziek, waarvan de wysjes een speciale avond voor leden en genoo- meestal ontstaan in de groote steden, zoo- djgden waar men met behulp van het by als Batavia en Soerabaia, maar ook wel die gelegenheid voor het eerste bespeelde in Cheribon, eigenlijk van Portugee- nieuwe, onlangs verworven gamelan-or kest en het optreden van den talentvollen Javaanschen danser Jodjana, onze Oost dichter by ons bewustzyn trachtte te brengen. Speciale vermelding verdient zeker wel de film die in de Cinema Royal aan den Nieuw endy'k „liep", het eerste deel van de door den heer I. A. Ochse vervaaniigde cinematografische reisbe schrijving door den Indischen Archipel. In dit deel kreeg men o.m. een levend schen oorsprong is. De guitaar en de man doline, hierbij gebruikt, heeft de inlander nooit gekend voor den tyd dat de Portu- geezen den zeeweg naar Indië ontdekten. De viola was toen reeds de traditioneele acoompagnatrice v. d. Portugeesche volks zangen en zij was algemeen verspreid in het land zelf niet .alleen, maar ook reeds op Madeira en de Azoren. Zy was kleiner dan de Fransche guitaar en zy was ge woonlijk gemonteerd met stalen snaren. beeld van de aankomst in de haven van De viola d'arame, de viola chuleira en de Tandjong Priok, zoomede van een Indi- viola braguesa, verschillend van elkaar in schen markt, een dans in den Kraton, ter- hoofdzaak in maat, waren onafscheidely- wyl men verder b.v. ook de uitbarstingen ke metgezellen van den Portugees. Wan- van den Krakatau van zeer nabij mee- neer hij gewerkt had en 's avonds rusten maakte en verschillende tafreelen op ging, in zijn uren van ledigheid, nam hy Ba waarvan de lykverbranding zeker de viola of de guitarra en speelde. Net als wel een van de meest imposante was, in Indië de kr-ontjongende jongeling.... te bewonderen kreeg. Volgens vele Indië- En omdat Den Helder en Indië dan ten- kenners was dit den besten indruk die slotte toch niet zoo heel ver van elkaar men tot nu toe nog via het witte doek van liggen.... en omdat die krontjong ook Lrootor-Nederland heeft kunnen krygen hier te lande langzamerhand populair en met spanning ziet de hoofdstad dan ook werd en deze week weer eens extra yve- U1'nfrf nog volgende deelen van dit, rig in de Royal-bioscoop geklonken heeft met de film-lens geschreven reisjournaal, heb ik me deze uitwijding veroorloofd en Als inleiding kreeg men dezen keer bij- de deze enkele, weinig bekende byzonder- voorstelling een proloog op het tooneel, heden even opgehaald... die, hoe goed bedoeld en talentvol uitge voerd ook, zeker lang niet zoo goed echt- Indisch wasl Wel was dat weer de z.g. krontjong-muziek die men daarby te hoo ren kreeg, de Indische krontjong-muziek die de laatste jaren ook zoo dikwijls door toedoen van de radio of de gramofoon, in Laat ons thans echter niet meer verder wegdroomen in Oostersche mymeryen en zacht-weemoedige wysjes, maar tot onze huiskamers klinktAls er „ge- de directe werkelijkheden van den dag krontjongt" wordt, gaat er iets trillen in en.... van de toekomst terugkeeren. het hart van wie Indië kennen, schreef j Neen, ik bedoel daarmede niet de Lieber- eenmaal een oud-gast. De muziek brengt mann-zaak die deze dagen voor het, Hof bft£?riint m«n r.f l.?nü6nkleur en lijn in verbleekte beelden, de i nogmaals wordt nageplozen en waar pro beer Louis de v LJl-11 stemming van een tropenavond komt over isident Jolles zijn tweede groote kluif van beer Louis de Vwawc half Behmuwi ia hen. blauw nuwüW duuiüt w de palm- het salaaaa kmiti..Niauw» «u sationeele wendingen heeft de zaak niet meer opgeleverd en of de Veendammer millioenen-goochelaar nu tenslotte een jaar meer of minder krijgt, mag juridisch misschien interessant zijn, het groote publiek trekt er zich niet veel meer van aan.... Het trekt zioh ook wel niet veel aan van het „plan-Groot-Amsterdam", van de „groote lyn", die bil onze uitbreidings- plannen naar de toekomst heeft te loo- pen, maar toch is dit een zaak die hier wel even mag worden aangestipt, temeer waar wy een vorig keer in deze brieven nogmaals een pleidooi voor zulk een groote lyn gehouden hebben en nu juist deze week, als was het een (onbewust) antwoord op dit ons pleidooi, ingenieur de Graaf, onze directeur van Publieke Werken in de militiezaal, ten overstaan van een groot aantal raadsleden, ambtena ren en persvertegenwoordigers, een door wrochte voordracht over deze kwestie ge houden heeft, waarby men dan tevens door middel van een groot aantal plannen, schetskaarten enz. aanschouweiyk onder richt werd. Dat het in de boogere regionen der Gemeentediensten nog lang niet altyd pais en vree is, dat er een nayver en dikwijls onderlinge tegenwerking bestaat, men kon het opmaken uit de woorden waarmede de heer De Graaf zyn uiteenzetting aan ving. Met nadruk en met de klaarbUjke- lyke bedoeling dat de schoen zou worden aangetrokken door wiè hem paste, ver klaarde hy, dat een goed plan voor Groot- Amsterdam er nooit zou komen, tenzy als product van samenwerking: er dient met elkander overleg gepleegd te worden, met ruzie komt er niet!.... Het is eigen- lyk wel treurig, dit tusschen haakjes, dat zooiets nog in een groote, moderne, vooruitstrevende gemeente als de hoofd stad toch gaarne wil zyn, nog moet wor den „opgemerkt!". Van de grootste beteekenis voor onze stedelyke toekomst zal ongetwyfeld de z.g. ringbaan en ook zyn dat de spoor wegen. Voor dat er van een groot uit breidingsplan kon gesproken worden moest de zaak met de spoorwegen ge regeld zyn. Zoover zyn we dan nu, geluk kig. Het gevolg zal hiervan zyn dat vanaf het Centraal Station alles naar boven zal gebracht worden, zoodat er geen „gelijk- vloersche" spoorweg-overgangen meer zullen biyven bestaan. Een veertiental van dergelyke overgangen, die een met den dag meer onhoudbare toestand voor het stadsverkeer scheppen, zal dan komen te vervallenHet W. P.-station komi tevens te vervallen, ik schreef er al eens over, en het fiieuwe „W.P."- station, dat dan wel in Station-Zuid her doopt zal worden komt by de Berlage- brug. De ringbaan, gedeeltelyk reeds in uitvoering, en, zooals gezegd, het tweede „eerste vereischte" zal het ïnogelyk ma ken dat de hoofdstad ook nog anders dan over het Centraal Station te bereiken valt De breedte wordt 100 M., waardoor een groot deel van het verkeer kan worden opgevangen en waardoor zy, deze baan, ook kan dienst doen voor het intercom munaal tramverkeer. Daarbij geeft zij ook de hoofdindeeling aan van het toekomsti ge Amsterdam. De „kernstad", eventueel met hoogbeuw, zal binnen de ringbaan blyven, de, meer uit elkaar en laag gebouwde tuinstad-wyken zullen er bui ten vallen. Voor beiden, voor die hoog bouw en voor die tuinsteden hebben w» overigens al sinds eenigen tyd aparte commissies, wat dan wederom een ty pisch nationaal verschynsel is. Men stelt al commissies in voor „onderdeelen", ter- wyl de groote lijn nog niet eens vast-staat, of althans stond! Intusschen, we nemen hiermede dan afscheid van den heer De Graaf en zyn inlichtingen, groeit daar in ons „nieu we" Zuid, om en bij de Apollolaan en de Nieuwer Amstellaan iets wat men wel onze 5th Avenue (waar in New-York, naar men weet, de upper ten, oftewel de ultra-mul- ti-millionairs wonen) zou kunnen noemen! Steeds weer verrijzen er groote stedelyke villa's met bijbehoorende garages en an dere bygebouwen die op zichzelf al aar dige landhuisjes voor meer bescheiden menschen zouden vertegenwoordigen. Men vraagt zich af of die „trek uit de stad" waarmede steeds zoo geschermd wordt zoodra er maar even van verhoo ging van het „vermenigvuldigingscyfer" sprake is, zoodra er, m.a.w. maar even lichtelyk gerammeld wordt met het be lasting-collectie-busje, werkelijk zulke on- rustbarende afmetingen aanneemt. Aan den bouw hier,, in dit kwartier, van deze waarlyk princelyke woningen zou men het niet zeggen. Ook het muziekleven heeft de neiging zich meer en meer naar dit stadsdeel te verplaatsen. Nog niet lang geleden maakte men er de feeste- lyke opening mee van het nieuwe, hoogstmoderne en groote gebouw van het Muziek-Lyceum en spoedig zal er nu ook met den bouw van het nieuwe gebouw voor het Conservatorium van de Maatr schappij tot bevordering der Toonkunst, een aanvang worden gemaakt. Meer dan een toevallige samenloop van omstandig heden mag men hierin natuuriyk niet zien. Want men mag toch zeker niet onderstellen dat de moderne Muzlek- Muze.de millioenen na zou loopen?! Neen, zóó-ietsl SPREKENDE FILM EN MUSICI Achtduizend musidi werkloos. n et minder dan 8000 by hun vaikvereeni- ging aangesloten musici werkloos waren «T>nlen. Jogep^ Weber, de voorzitter van ae Amerikaanische Federatie van mu- jlci' voegde hier aan de voorstelling toe, aat de machinale muziek ongeveer haar verzadigingspunt heeft bereikt, hetgeen viel af te leiden uit het feit, dat de wensch weer tot uiting kwam; terug te keeren tot dis man ook kan. niaiu Gebruik hiertegen de Zenuwstihende en Zenuwsterkende t? 9^ r in"rea van de Amerikaansohe den Arbeid, die in Florida wordt gehouden, werd medegedeeld, dat tengevolge van het optreden der spre- i™ e? andere «nniziek in blik"

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2