WARME CR0QUETTES Derde Blad GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 18JANUARI 1930 BtatanlaiuL Oplichting. Een gewezen raadslid van Scho ten voor de Haarlemsche rechtbank. Donderdagmorgen is voor de Haarlem sche rechtbank onder groote belangstel ling behandeld de zaak tegen den 61-jarige O. A. B., wonende te Zandvoort, vroeger raadslid van Schoten, die aan een Zand- voortschen winkelier had voorgegeven, bij den Roemeenschen staat in spionnage- dienst te zullen komen en voor de aan vaarding van die betrekking geldnoodig te hebben, hetgeen gemelde winkelier hem bij kleine en allengs grooter bedra gen tot een totaal van ruim f 4000 ver strekt had. De gedupeerde winkelier, de 88-jarige drogist O. L. had in verdachte een onbeperkt vertrouwen gehad. Met dure eeden op de nagedachtenis van zijn zoon, had deze hem bezworen, het geld terug te zullen betalen. De winkelier was zelfs een keer met verdachte naar den Haag geweest en had daar een uurvoor het Roemeensche gezantschap op ver dachte gewacht. Bij terugkomst te Zand voort had verdachte hem een Fransch telegram getoond, de aanstelling van ver dachte inhoudend, zg. van den Roemeen schen gezant afkomstig, in werkelijkheid door hemzelf in den Haag aan zichzelf gezonden. Ook had verdachte hem mee gedeeld dat hij van den Roemeenschen Bezant. een opdracht had gekregen, het rtrechtsche Dagblad op te koopen voor de som van f 58.000 Van den hoofd redacteur dr.Rltter,zou hij hiervoor f 84.000 provisie krijgen. Op aanraden van een neef was de gedupeerde naar dr. Ritter gegaan, waar hij de onwaarschijnlijkheid van deze belachelijke verzekering beves tigd kreeg. Toen getuige langzamerhand op teruggave van het geleende had aangedrongen, ongerekend nog de reis- voorschotten, had verdachte zich door allerlei uitvluchten hieraan weten te ont trekken en hij was den laatsten keer met medeneming van getuige's laatste sigaret voor goed uit diens woning verdwenen. Verdachte verklaarde hierna, van ge tuige bij elkaar ten hoogstejf 500 te hebben galeend en die slechts voor zijn gezin te hebben aangewend. Na zijn ontslag uit de gevangenis had hij getracht een eerlijk leven te leiden, doch de omstandigheden hadden het hem onmogelijk gemaakt. Aan zijn vrouw had hij wekelijks f20 afge dragen, welke hij voorgaf te verdienen in een betrekking te Haarleml Verdachte had inderdaad naar Roemenië in de jour nalistiek willen gaan. Reeds vroeger had hij zichlnJDuitschen spionnagedienst met de politiek bemoeid en zelfs had hij, naar zijn verklaring, in 1917 te Bern de hand kunnen leggen op een overeenkomst tusschen Engeland en Japan, waarbij de Nederlandsche koloniën verdeeld werden Wat hij alles aan L. heeft verteld kon hij zich nauwelijks meer herinneren, ont kennen wilde hij het eehterook niet. Hij erkende een net van leugens te hebben geweven om maar aan geld te komen en uit handen der justitie te blijven. Verdachte legde deze verklaring af in de grootste opwinding. Het O.M., waargenomen door mr. |An- dringa, eischte, mede gezien verdac,htes strafregister, een gevangenisstraf van 2 jaar, met aftrek van de Ivoorloopige hechtenis. Mr. L. G. van Dam vroeg plaatsing in een bijzondere strafgevangenis van ver dachte. De moord bij Voorburg. iMen schrijft uit Voorburg: Het zal den burgemeester van Leld- schendlam, gemeente Stompwljken Veur, niet gemakkelijk vallen, de oplossing te vinden van den moord, die Vrijdagavond even binnen de grens van zijn gemeente ie gepleegd. Er zijn n.1. in deze zaak zóó ■weinig aanwijzingen, dat het tot nu toe niet mogelijk is, een vast spoor aan te wijf- zen. Toen wij: 's morgens met den burgemees ter, den heer Keyzer, op het gemeente huis van Leidsohendiam een onderhoud hadden, verklaarde hij, dat er wel ver schillende sporen worden gevolgd, maar dat dit tot nu toe geen enkel resultaat neait ppgeleverd. Wanneer men hoort, noe weinig aanwijzingen er in deze zaak te vinden zijn, zal men zich over het uit- wij ven van resultaat niet verwonderen. Men heeft in hoofdzaak slechts deze aan wijzing: De jongeman, die, toen de aan slag werd, gepleegd, met zijn meisje op het jaagpad langs de Vliet wandelde, heeft verklaard, diat hiji eerst twee scho ten hoorde vallen; hij schonk daaraan weinig aandacht, maar schijnt toch onwil lekeurig te hebben omgekeken, want even later zag hij op grooten afstand voor zich uit twee vuurstralen en tegelijkertp' hoorde hij twee andere schoten. Dadelijk daarop zag hij een wielrijder aankomen, zwaaiend over den weg, en tenslotte val len. Hij snelde toe en hoorde het slacht offer nog zeggen: „Ze hebben op me ge schoten." Hiji hielp het slachtoffer zoo veel hij kon en bleef geruimen tijd bij hem zitten; daarna keek hij pas om naar de daders. Naar schatting op 150 M. af stand zag hij biji het schijnsel van ©en lan taren twee schimmen wegvluchten. Het signalement van deze schimmen kon hij uit den aard der zaak niet opgeven. Eeni- gen tijd later is hij met den auto van een boterhandelaar de verdachte personen achterna gegaan. Zij reden d© Wijker- brug voorbij, waar zij twee jongens vroe gen naar wielrijders en zij hoorden toen, dat die even te voren bij de Wjjkerbrug links af waren geslagen. De boterhande laar keerde met zijn auto en reed den aangewezen weg op, waar men al spoedig voor een driesprong kwam te staan. Zij kozen één der wegen, leidende in de richting van den hoofdweg en hebben toen blikbaar den verkeerden weg geno men, want zij hebben geen mannen gezien. Wel hebben andere mensdhen op an dere punten d© vermoedelijk© daders ge zien. Voor moord met roof pleit wel zeer de plaats, waar de aanslag is gepleegd. De drie patroonhulzen zijn namelijk gevon den op den berm van den weg, juist in het midden tusschen twee lantaarns. Deze twee lantaarns staan juist weer in het midden van een vrij' groot stuk open weg; daarna begint pas weer de bebouwing. Men mag dus de conclusie trekken, dat de plaats met overleg gekozen is, maar dit geldt weer niet voor den avond, want algemeen moet te Leidschendam en Stompwijk bekend zijn, dat op Vrijdag avond het verkeer langs den weg, vooral van boterboeren, druk is. Poging tot moord door vergiftiging. Vrouw die haar man trachtte te vergiftigen. De 81-jarige vrouw, die wegens poging tot moord op haar echtgenoot door de Utreohtsche rechtbank veroordeeld was tot zeven jaar gevangenisstraf, met af trek van de voorloop!ge hechtenis, la door het gerechtehof tot dezelfde atraf veroor Haar was ten laste gelogd, dat zij tus- sohen begin Februari en 20 April 1929 op versohillende tijdstippen getracht heeft, haar echtgenoot van het leven te beroo- ven door sublimiaatpoeder te doen in de dranken en die etenswaar, die zij voor hem bereidde. Deze pogingen hebben geen doodeljjk gevolg ge had,doordat de toege diend© hoeveelheden te gering waren, hoe wel de totale hoeveelheid vergif, onge veer 10 gram, voldoende was om iemands dood te veroorzaken. Verdachte verklaarde het feit te heb ben gepleegd op instigatie van haar min naar, die echter ten stelligste ontkende eenigen aandrang te hebben uitgeoefend. De advocaat-generaal had bevestiging geëisoht van het vonnis der Utreohtsche rechtbank. DE NIEUWE GOOISCH1C TRAM IN BOTSING. Auto te water. Woensdagmiddag is met een der nieuwe motorwagens van de Gooische tram het eerste ongeluk gebeurd op den rijksweg, 't Middags tegen 8 uur was een motorwagen op weg naar Amsterdam om vandaar Donderdag d£n nieuwen dienst te openen, toen op den straatweg tusschen Naarden en Hakkelaarsbrug een vracht auto moest worden gepasseerd. De chauf feur hield behoorlijk rechts op voldoen den afstand van de spoorbaan, maar op het hooren van trarnsignalen achter zich waarschijnlijk schrikkend, haalde die man plotseling links uit, waarhij 't achterstuk van de vrachtauto 'n draai naar rechts maakte tot binnen het bereik van den tramwagen. In volle vaart botste deze tegen de auto en gaf de auto zulk een zet, dat zij dwars over den weg schoot en in de Muidervaart terecht kwam. De chauf feur en zijn medepassagier kwamen met een nat pak vrij. De auto is later opge- visoht. EEN LIEFHEBBEND ECHTGENOOT. En een gerechte straf. Een koopman uit Den Haag had zich voor de rechtbank aldaar te verantwoor den wegens mishandeling van zijn vrouw. Op 8 October j.1. is verdachte gekomen, heeft toen, onder bet uiten van allerlei be dreigingen, de handen om den hals van zijn vrouw, die hij wel vaker mishandelde, geslagen en haar voorts oja. in een vinger beten. Een dochter en een buurvrouw ebben de vrouw weder bevrijd. Verdachte zelf zeide, zich van het ge beurde niets te herinneren. Eisch: twee maanden gevangenisstraf. KONIJN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Een modern riole ringsstelsel wordt aan gebracht, Het inbren gen der enorme beton- buizen, die zoo wijd zijn, dat een normaal persoon er rechtop in kan staan. had de overdracht plaats van het carillon door de zgn. brugcom- missie aan de gemeen te. De burgemeester van Zwolle mr. dr. I. A. van Royen, teekent de oorkonde. Door grooto schijnwerpers werd de nieuwe IJsselbrug over het Kater- veer bij Zwolle, welke Woensdag geopend werd, des avonds hel verlicht. Een herinnering aan de Olympiade ver dwijnt onder moker slag. Het krachtsport gebouw in het stadion te Amsterdam wordt afgebroken. De nieuwe IJssel brug over het Kater- veer bij Zwolle is Woensdag door den minister van Water staat, mr. P. Reymer, officieel voor het ver keer opengesteld. De eerste drukte op de brug, die enorm was. Eindhoven zal wel dra de grootste stad van het Zuiden zl|n. Na de opening van de IJsselbrug bij Zwolle Kroonprins Umberto van Italië begeleidt zijn bruid, prinses Ma- rie José van België naar haar gereedstaan de auto, na afloop van de troepenrevue, welke te harer eere te Rome plaats von<J.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9