[w m De groote hulp in de Huishouding! Henkel's Spoel- en Reinigingsmiddel - en v Vervaardigd de Persil-Fabrieken. in voor Huis- en Keuken-gerei - Overal verkrijgbaar GEMENGD NIEUWS. LUCHTVAART. De postvluchten naar en vanindië. Vliegramp in Californië. Nog een vliegramp. Daling van een brandend vliegtuig. Miss Holland". tot de Koningin het verzoek gericht oa lhem, met Ingang van 17 Maart, eervol ontslag uit zijn funotle te verleenen, Mr. Van Houwenïnge werd in 1901 tot rech ter te Alkmaar benoemd en in 1906 tot president van de rechtbank. In Alkmaar heeft hij zich doen kennen als een rech ter van onkreukbare rechtsopvatting. Mr. Van Houweninge, die binnenkort 65 jaar wordt, zal zich te Hilversum ves tigen. UIT DE OOMAL PARTIJ HOLLAND. De zelfbervonning der wereld hervormers vlot nog niet Het districtsbestuur Zuid-Holland der C. P. H. heeft een resolutie aangenomen, waarin het o.m. uitspreekt De Tribune maakt er melding van dat: ondanks de scherpe coritiek door de Partijconferentie van 9 en 10 Nov. 1929 op de leiding der Partij uitgebracht, van eenige wezenlijke koersverandering niets gebleken is, doch dat in tegendeel het gebrek aan politieke en organisatorische leiding zich na de conferentie in steeds I sterker mate doet gevoelen; de legale mogelijkheden, die de Partij thans nog heeft, door de leiding worden overschat, terwijl juist in deze Derde periode de Communistische Partijen op de illegaliteit moeten worden ingesteld; reorganisatie van het Partij-secretari aat en van de Vakvereenigings-commis- sie, volgens het besluit van de Partij- conferentie, niet is geschied; de aanvulling van de redactie der com munistische dagbladen met arbeiders uit de bedrijven eveneens slechts formeel is geschied, met als gevolg, dat vele inge zonden discussie-artikelen niet zijn ge plaatst en de inhoud der bladen onvol doende de politieke en tactische lijn der Internationale naar voren brengt, terwijl nagelaten werd de arbeiders-correspon denten-beweging te organiseeren. Het partij-secretariaat bestrijdt de re solutie, waarmee het districtsbestuur da delijk naar den grooten broer is geloopen door haar ook op te zenden naar de Mos- kousche Executieve (E.K.K.I.)". De luchtpoststatistiek. Aneta seint uit Bandoeng: Een volledige staat van alle postvluch ten tusschen Nederland en Indië v.v. toont aan, dat Van der Hoop meebracht 281 mailstukken, Koppen 2092; deze voer de er 4632 terug. Daarop voerden vier toe stellen, voor de K.N.I.L. uitgebracht ach tereenvolgens aan 20.882, 12.854, 14.893 en 16.558. Vervolgens schommelde het aantal in beide richtingen tusschen 7105 en 28.795. Dit laatste getal werd bereikt door het toestel van Smirnoff, dat op 18 December uit Nederland vertrok en op 28 December in Bandoeng aan kwam en de Nieuwjaarsstukken meebracht. Het laatste retourvliegtulg te Jodpoer. Het zevende retourvliegtuig is om 6.15 van Calcutta vertrokken. Het arriveerde om 11.15 te Allahabad, vertrok om 12.16 vandaar en is om 18.15 te Jodpoer aange komen. Blijkens mededeeling van de adml- nsitratie van die Indische P. T. T. heeft het 7de retourvliegtuig 10 zakken post aan boord voor Amsterdam, 4 voor den Haag en 3 voor Rotterdam, met een brutogewicht van resp. 157.05 KG., 47.91 K.G. en 10.46 K.G. Het zevende postvliegtuig op den terug weg naar Nederland is Zondagochtend 5.35 uit Jodhpoer vertrokken en na een tusschenlanding van 9.55 tot 11 uur te Karatsji, om 16.5 vlot te Djask geland. Zestien dooden. Naar uit Los Angeles wordt gemeld, is bij San Diego een verkeersvliegtuig, dat uit Mexico terugkeerde, door tot nu toe onbekende oorzaak in vlammen opge gaan. De veertien passagiers, alsmede de beide bestuurders van het vliegtuig, zijn daarbij omgekomen. Nopens de oorzaak van het ongeluk wordt nader bericht, dat de brand in elk geval niet is ontstaan toen het vliegtuig reeds op den grond was. De bestuurders hebben waarschijn lijk op het strand een noodlanding willen doen. Toen het toestel boven San Diego kruiste, had het met motorstoring te kam pen. Voor dat het toestel op het strand was gedaald, ontstond een ontploffing, waardoor de geheele romp onmiddellijk in vlammen stond. Bijna op het zelfde oogenblik raakten de wielen den grond en als een brandende fakkel schoot het vliegtuig nog een honderd meter over het zand. Drie inzittenden werden er uit geslingerd de anderen konden niet meer uit hun brandende gevangenis ontsnap pen. Toen men de vlammen had gebluscht vond men de onherkenbare lijken van de passagiers en bestuurders. Het meeren- deel van de verongelukten kwam uit Los Angeles. Thans gelooft men, dat regen en mist hadden gemaakt, dat de bestuurder zijn afstand tot den bodem slecht had bere kend. Het vliegtuig keerde terug van wedstrijden, die waren gehouden te Aguas Calientes. Het werd gèvolgd door een vliegtuig vol passagiers, dat zonder onge val is aangekomen. Acht vrouwen onder de slacht offers. Onder de slachtoffers van de vliegramp te San Diego waren acht vrouwen. -V-ev. mh S>poe\-$\ó<ïe} •va eet* *3 X«L WOUteri Eén eetlepel op 10 Liter (eenj emmer) water.) 7. :i» - T-' 7 HV r; .U' 7't '"f vi/5 1 Een nieuw Spoel- en Reinigingsmiddel voor vaatwerk, messen, lepels, vorken, potten en pannen kortom alle voorwerpen van metaal steen, gleis, porcelein, enz. (uf)| verwijdert vet. saus- en etensresten tn een ommezien (ff) maakt alles schitterend blénk en glanzend, daarbij absoluut reiuuoos Neemt U eens een proef. U zult verbaasd zijn over de prachtige resultaten Prijs per pak 15 cent. Eenlg Importeur E. Ostermann t, Co's Handel Maatscbappif N.V. - Amsterdam ii i Drie ttooden Ditmaal komt de Jobstijding van de Oostkust, n.1. uit Palm Beach, in Florida. Een watervliegtuig van de Florida Air ways, dat van de Bahamae-ilanden was komen vliegen, viel van een hoogte van 500 M. in Lake Worth bij een poging om daar neer te strijken. De bestuurder en twee monteurs zijn omgekomen; twee passagiers zijn gekwetst, waarschijnlijk levensgevaarlijk. Met bewondering gade geslagen door velen, daalde te Paramaribo op 18 De cember sierlijk neder het comodore vlieg tuig Havana, met tien personen, vertelt De West. Even voor het watervlak be reikt was, zagen de toeschouwers tot aller ontzetting, een vlam uitslaan, die over ging op den vleugel. De bestuurder had nog de tegenwoordigheid van geest zoo dicht mogelijk onder den wal in ondiep water te dalen, waarna de inzittenden uit alle macht trachtten met emmers water het vuur te blusschen. De beklee ding van beide vleugels brandde af, waarna gelukkig de brand uit was. Geen der inzittenden werd gedeerd, zoodat het accident wonderiijk goed is afgeloopen. De oorzaak wordt toegeschreven aan het lek springen van een gasoline leiding, waardoor de machine in brand ging, waarna het vuur oversloeg op de vleugels. COSTES EN CODOS. 23 uur 22 rnlin. 49 sec. In de lucht geweest. De Fransohe vliegers Oostes en Oodos hebben bij hun vlucht in gesloten par cours boven de streek van Nimes, reeds twee records met een nuttige vracht van 500 K.G. verbeterd en wel het snelheids record over 2000 K.M., dat met 205.4 K.M. op naam van den Duitscher Steindorf stond en dat zij op 210 K.M. brachten en het afstandsrecord, dat zij op meer dan 2735 K.M. brachten, waarmee het op naam stond van SohnabeLe en Loose. Za terdagochtend om 10 uur 34 hadden zij 4000 K.M. afgelegd in 19 uur 4 min. en 17 sec. Zij wilden trachten het Duitsdhe tijdsreoord, dat 22 uur bedroeg te ver beteren en tevens het snelheidsrecord over 5000 K.M. dat op naam van den Franschman Girier staat, op hun naam te brengen. Om 3 uur 33 zijn zij geland, nadat zij 23 uur 22 min. 49 sec. in de lucht waren geweest. Het Duitsche tijdsreoord hebben zij dus ia ieder geval geslagen. Binnenland. jj Den vriend en een De schoonste der schoon en is gekozen. Helder telt het is bekend bij en vijand vele lieve meisjes, dezer dagen is de knapste tot schoonheidskoningin gekozen. Maar nu hebben we, op initiatief van het bekende weekblad »Het Leven* ook de nationale schoonheidskoningin, of, om het in de nationale taal uit te drukkenonze lan delijke schoonheid gekregen. Een jury met baarden Piet Kramer althans heeft een baard, van de anderen weten we het niet zoo precies heeft het meiske ge kozen en in het Zondagochtendblad van »De Telegraaf* kunt u haar conterfeitsel en dat van de twee opvolgsters in rang afgebeeld vinden. Zeg nu niet, dat u no. 2, mejuffrouw Rie van Rest, aardiger, knapper of mooier vindt dan Emmy Kus- ter, de schoonste aller schoonen, welke uit onze residentie stamt, want dan weet u er niets van. De heeren van de jury, Piet Kramer, Martin Monnickendam, Jan Feith, Jan Sluyters, allemaal schilders en architecten, mr. H. Keuls, letterkun dige en Louis Saalborn, tooneelspeler, weten het beter dan u of ik. En juffrouw Emmy Kuster zal nu moeten mededingen met andere koninginnen naar de verkie zing van eer. nog mooiere miss, die dan een zeetochtje maakt om alweer mede te dingen naar nog wat hoogers. En dan zijn we er. Dan wordt het meissie ver liefd, ze krijgt een of andere jongen, trouwt, krijgt kinderen en gaat dood. Precies als u of ik. Maar anders. Als koningin, begrijpt u. Kostelijke mop van „Het Volk". Kostelijk is hetgeen »Het Volk* heeft uitgehaald met de deftige leden van de jury. M. S., een der verslaggevers van dit blad, heeft zich bij een kapper en tooneelkunstenaar deftig laten opdoffen en vervrouwelijken; hij heeft in >De Bijenkorf* een snoes van een japon aan getrokken en zich toen laten photogra- feeren. En nu roept hij de juryleden als volgt ter verantwoording: Hij vertelt hoe alles in zijn werk is gegaan, drukt zijn I eigen conterfeitsels-als-meisje af (en het moet gezegd worden, dat het een schat is van een kindl) en zegt: »Ik heb u tijdig mijn portret gezonden. Gij hebt niet bemerkt, dat ik geen dame was, 1 maar een verkleede heer. Want hadt gij het bemerkt, dat hadt gij, ingevolge de regels van het concours, mij van deel neming moeten uitsluiten. Gij hebt mij dus aangezien voor een dame, welnu, dan eisch ik van u mij mede te deelen, waar om ik niet waardig ben gekeurd mede te dingen. Wat mankeert aan mijn schoon heid? Alles is kunstmatig bijgewerkt, alle vrouwelijke charmes kwamen op de photo uit. Als straks de nieuwe miss Holland weer huwelijksaanzoeken bij de vleet ontvangt, mag haar a.s. man geen kat in den zak koopen. Hij moet de zekerheid hebben de schoonste vrouw van Neder land naar het stadhuis te voeren. De vrouwelijke mededingsters kunnen uitter- aard niet in het openbaar een nauw keurige omschrijving eischen van haar schoonheidsfouten. Ik, als man, kan dat wel en ik verlang ze van u.« M. S. schrijft dit in keurig, dichterlijk Hollandsch, waaraan de invloed van het Hooglied niet vreemd is. Maar in het Maanüagnummer van »Het Volk* is zijn proza ietwat forscher geworden. Men luistere In het Maandag-nummer een ander geluld. Ons zedelijke landje. »Langs de wanden zaten de slacht offers (zoo zegt hij). Niets dan slacht offers van de Miss-Holland-bezetenheid. Zenuwachtig waren ze en heelemaal niet koninkiijk-beheerscht... Af en toe ver dween er een jonge dame achter het scherm. Daar moest ze dan voor de jury heen en weer wandelen. En bukken. En de armen boven het hoofd strekken. En lachen. En weer wandelen. En op een bank gaan zitten. Dan «kwam Louis Saal born naast haar zitten en keek "in haar mond... De jury loerdeal naar gelang de jonge dame meer kans had op den schoonheidsprijs met heeter interesse. Barbarossa zat met een gloeiende kop achter de -tafel en deed af en tee of hij geestig was; dan lachte de jury... ...De dames en heeren van de jury en alle anderen, die het organiseeren van dergelijke vertooningen bevorderen, aan moedigen en verdedigen, hadden thuis ook kinderen I Jongens en meisjesMooie meisjes wellicht 1 Meisjes, die zij zorg vuldig behoeden voor onreinheid en elke smet... ...De verkleedpartij was geen grap De man, die zich als vrouw uitdoste en aan het concours meedeed, was geen brooddronken student. Hij wilde de jury niet bee.tnemen. Hij wilde het publiek doen zien, dat het beetgenomen wordt Gruwelijk beetgenomen. Dat de heelo miss Holland-vertooning humbug is In welk uitzinnig brein is de gedachte om het eerst opgekomen? Waar ter wereld woont de gek, de bezetene, die schuldig ie aan deze massale krankzinnigheid? Hoeveel arbeiderskinderen waren er onder die achthonderd meisjes? Zedelijk zijn wii in Nederland. De zedelqkheid barst ons uit aan alle kanten. Wij hebben ze- deliikheidswetten, vereenigingen voor de zedelijkheid, wij zweeten zedelijkheid. En worden geen haar zedelijker.» Tenslotte zegt de schrijver, uit wiens van verontwaardiging gloeiend betoog wii slechts hier en daar enkele zinnen konden lichten, dat van de arbeidersbe weging en haar van frischheid tintelende ieugdafdeelingen de redding moet komen. »Zij zal het jonge, naar bevrijding uit sleur hunkerende meisje verlossen uit de schaamtelooze omhelzing der snobbo- Jrratie De heeren Piet Kramer c.s. kunnen het hiermee doen. Tot een nieuwe com binatie een volgend jaar wederom bereid is nieuwe slachtoffers te keuren. Mej. Marie van der Rest, schoonheidskoningin! Emmy Kuster was boven de 25 en ge huwd geweest In plaats van de Zaterdag gekozen Miss Holland is mej. Marie van der Rest uit Ginniken tot Nederland's schoon heidskoningin uitgeroepen. Mej. Emmy Kuster, die haar deelneming aan het tournooi oorspronkelijk als een grapje beschouwde, had het met het opgeven van haar leeftijd niet serieus genomen. Daar zij boven de 25 is, moest haar mededinging vervallen. Zij had ook niet meegedeeld, dat zij gehuwd is geweest, betgeen deelneming uitsluit. Hoeral het vaderland is nu gered! DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. De politie zoekt een anonlemen briefschrijver. Kort na den moord op het meisje, ge pleegd in den polder Blijdorp, heeft de politie een brief van iemand uit Venlo ontvangen, waarin werd aangeboden den dader aan te wijzen, tegen belooning van f 1000. De belooning behoefde pas te worden uitgekeerd na veroordeeling van den aangewezene door den rechter. De politie is in dit voorstel getreden, het geen zij aan den betrokkene heeft ken baar gemaakt door middel van een ad vertentie in de »Limburger Koerier*. Op deze advertentie is nog uit Maastricht bericht ontvangen. Ondanks verschillen de oproepingen per advertentie heeft de briefschrijver zich nooit bekend gemaakt. De politie tracht nu den man op te spo ren, teneinde hem als getuige te kunnen hooreu. ERNSTIG ONGEVAL TE UTRECHT. Vierjarig (meisje onder de tram. Zondagmorgen is het 4-jarige meisje, J. H. v. A., toen zij met haar moeder in de Lange Vliestraat te Utrecht liep, bij net speren plotseling onder een wagen van lijn 3 geraakt. Het meisje werden oeide beenen onder de knie afgereden. Zij is per auto van den G. G. D. naar de Rijksklinieken overgebracht, waar zij' in den loop van den namiddag ia overleden. Volgen» ooggetuigen en volgens den moe der treft den trambestuurder geen schuld. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL BIJ HOENSBROEK. Dertienjarige jongen het slachtoffer. Op de Akerstraat bij Hoensbroek heeft Zaterdagavond een ernstig auto-ongeluk plaatsgehad, waarbij een jong menschen- ieven valt te betreuren. De 13-jarige J. Burman wilde, nadat hij voor de ouder lijke woning uit een auto was gestapt, de straat oversteken, maar was zoo onvoor zichtig niet eerst uit te kijken, met het gevolg dat hij in aanraking kwam met het spatbord van een juist passeer enden vrachtauto der firma L. uit Roermond. Het slachtoffer bekwam een zoo ernstige hoofdwonde, dat hij bijna onmiddellijk overleed. DE SPOORWEGVERZAKKING OP HET TRAJECT ROTTERDAM—GOUDA Wijziging van de dienstregeling. In verband met de verzakking op een gedeelte van den spoorweg GoudaRot terdam is met ingang van gisteren (Maandag 20 Januari) tot nadere aankon diging een aantal wijzigingen in de dienstregeling ingevoerd. Alle wijzigingen in den treinenloop zijn vermeld in een strooibiljet, hetwelk aan de loketten van alle stations der spoor wegen kosteloos verkrijgbaar zal worden gesteld. schoonheidswedstrjjden te organiseeren, staS KSspel BRAND IN EEN WOONSCHIP. Een zwaar gewonde. Vrijdagavond laat is brand uitgebro ken in het woonschip Adriaantjo in de Heyschehaven te Rotterdam. Aan boord bevond zich alleen de vrouw van den be woner, de 73-jarige juffrouw A. K. S. De ^meman L. Schragen, die in een in de nabijheid liggend woonschop woont, beeft haar met voel moeite gerei De vrouw is met ernstige brandwonden aan beide bee nen en rug in het ziekenhuis aan den Loolsingel opgenomen. Het wftonschip, dat niet verzekerd was, is geheel uitge brand. De oorzaak van den brand is ver moedelijk het te fel branden van een kacheL SPOORWAGENS UIT DE RAILS GELOOPEN. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagochtend zijn even voorbij het de achterste twee

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2