T TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 21 JANUAHI 1930 T#fffoonverkeer met Ned. Indië. GEMEENTERAAD. Arb.-Zangver. l„Kunst a. h. Volk" Soirée Dansante TOEGANGSPRIJS 25 CENT. Het vertrek van Hr. Ms. ..Van Galen11. Vrijdag slaagde aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam, voor het candi- daatsexamen in de geneeskunde, onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. Swa- ters. HR. Ma HERTOG HENDRIK. 11 Maart In Hollandl terug. Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik zal, na overgave van den dienst in West- Indië, ongeveer 12 Februari de thuisreis aanvaarden en omstreeks 11 Maart hier te lande aankomen. Door het Gemeentebestuur van Den Helder is tot den Directeur-Generaal der Posterijen, der Telegrafie en der Telefo nie het verzoek gericht om de ten P.T.T.- kantore alhier bestaande publieke spreek cel op te nemen in het radio-telefoonver- keer mek Ned.-Indië, op welk verzoek gunstig is beschikt. In verband hiermede kunnen, ingaande 1 Februari (UL, vanuit de bedoelde spreekcel gesprekken met Ned-Indië worden gevoerd. Aanvragen kunnen tot uiterlijk 12 uur op den werkdag voorafgaande aan den gewensohten spreekdag worden inge diend. Het tarief bedraagt voor gewone gesprekken in de 1ste, 2de en 8de zone resp. 80.85.en 84.50 voor de eerste drie minuten en 10.—, 11.— en 11.50 voor elke minuut meer. Nadere inlichtingen kunnen ten kantore worden verkregen. EEN GOUDEN BRUILOFT. De bruidsdagen in het üs. Menig bakvischje in onzen tijd zal er misschien haar neusje voor ophalen, als zjj dit opschrift leest „Vijftig jaar ge trouwd", wat is daar nou aan. Veel in teressanter om vijftig dagen getrouwd te zijn en dan echtscheiding aan te vragen. Dat is tenminste modern, daar zit meer variatie in. „Nee hoor, vijftig jaar, het sou mij niet lijken". Zoo is onze moderne tijd. Ben huwelijk, dat na vijftig dagen ontbonden wordt, komt meer voor, dan een, dat na vijftig jaar nog even hecht is als in de witte broodsweken, En toch zijn ze er gelukkig nog, die huwelijken, waarvan de man, zoowel als de vrouw, nadat ze een men- schenleven met elkander het lief en leed hebben gedeeld, nog even verheugd met elkaar zijn. Nee, dieper blij nog, omdat in dit lange tijdperk, door de vele en velerlei ervaring, de banden hechter zijn geworden, onverbrekelijker. Men kan elkaar nu niet meer missen. Zoo'n echtpaar troffen wij gisteren in de Brouwerstraat aan. De oudjes De Vries, Brouwerstraat 39, herdenken van daag hun gouden huwelijksfeest en al zijn er in hun leven ook de stormen ge weest, die over ieder mensohenleven heen gaan, het verdriet en de zorg, die nie mand bespaard worden, zij hebben toch groote reden tot dankbaarheid. Wij trof fen de oudjes in hun vriendelijke woning. Opoe De Vries (ik mag dat toch wel zeg gen) zag er nog zoo frisch en vriendelijk uit, alsof ze nog geen zestig was. En haar woning was een toonbeeld van Holland- sche properheid. Alles glom en blonk. Hagelwitte gordijnen hingen voor de ra men. Glanzend waren de kasten en deu ren en plinten gewreven, zonder stof waren de stoelen en heel de woning was zoo gezellig, dat het geen wonder is, dat een dochter het huisje van haar ouders als „de zoete inval" betitelde. Wie zou hier niet gaarne zijn. De bruidegom was stil letjes in zijn stoel gezeten, zuigend aan zijn pijpje, dat als een onafsoheidenljjke vriend van hem geworden is. „Als de pijp weg is meneer, dan is het met opa .niet in orde". Hij is niet zoo kras meer als zijn vrouw. Zijn stem is al wat beverig geworden, zijn beenen willen hun dienst niet meer zoo trouw doen. Maar toch kan opa De Vries nog leeeri zonder bril en kan hij nog goed hooren en is hij nog helder van geest. Welk een voorrechten 1 Het gouden bruiloftspaar heeft zeven kinderen en die allen zijn nog in leven en zes wonen er in Den Helder, terwijl een zoon een betrekking heeft in Zaan dam. En vandaag zijn ze natuurlijk allen in de Brouwerstraat, met hun achttien kinderen. „Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, meneer Van alle kanten hebben we blijken van belangstelling ontvangen", zegt de bruid en de bruidegom beaamt het met een hoofdknik. Drie en dertig jaar wonen de oudjes nu al in Den Helder en voordien woonden zij op Urk, waar ze ook getrouwd zijn. „Dat was op een Woensdag, 's Middags trouwden we op het Raadhuis en 's avonds in de kerk. We zijn zes weken in onder trouw geweest en mijn man heeft zijn bruidsdagen doorgebracht in het ijs. Het was toen net zoo'n strengen winter als die van 1929 en zijn schip was in de Zuiderzee ingevroren, waardoor hij niet naar huis kon komen", vertelt de bruid. in hun vriendelijke woning en door over leg en spaarzaamheid hebben zij het zoo ver gebracht, dat ze zonder financdeele zorg het leven door kunnen gaan. En vandaag is het feest. De guirlandes hingen gisteren aj vroolijk door de ka mers, daar had een schoonzoon voor ge zorgd. Direct bi) de binnenkomst stond er met gulden letters: „Welkom" en boven de plaats van bruid en bruidegom was een opschrift, op gouden ondergrond aange bracht, waarop stond: „Hulde aan het gouden bruiloftspaar en dan de jaartallen daaronder 1880—1930". En nu wenschen we hun een goede ge zondheid en spreken den wensch uit, dat we ook nog eens op hun diamantenbrui- loftsfeest mogen komen. R. K. VROUWENBOND. Donderdag a.s. 23 Jan. wordt voor de afdeeling van bovengen, bond door den adviseur een lezing met lichtbeelden ge houden over 't „Priesterschap". Deze lezing is niet'alleen mooi, doch ook leer zaam en interessant ARBEIDERSZ AN G VEREENIGING „KUNST AAN HET VOLK". Zaterdag 25 Januari a.s. geeft boven genoemde Vereeniging een soirée dan sante in „Casino". De opbrengst hiervan is bestemd tot stijving van de kas voor het a.s. 20-jarig bestaan. Het programma is dien avond rijk gevarieerd. Zang van het koor, voordrachten, een tooneelstukje en tijdens het bal verschillende attracties. Tevens zal dien avond de trekking der verloting plaats hebben. De toegangsprijs is zeer laag gesteld, n.1. 25 ct., zoodat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. VERKOOP VAN DE WELDADIGHEEDSZEGELS. De verkoop van de weldadigheidszegels heeft ook in onze stad meer opgebracht dan het vorige jaar. Dezen keer werden verkocht 6973 postzegels van li cent, waarop een winst gemaakt werd van lè cent per zegel, 4787 postzegels van 5 C6nt werden aan den man gebracht, waarop per zegel 3 cent voor het kind kon worden afgedragen. Vervolgens werden 8400 zegels van 6 en 1194 van 12J cent ver kocht, waarop de winst per zegel respec tievelijk 4 en 3i cent was. In het geheel kon 626.00 gulden worden afgedragen. Zij, die zich met den verkoop hebben belast, past biervoor een woord van hartelijken dank. WITTE BIOSCOOP. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de Witte Biosceop, waaruit men kan zien, dat de film »de Luchtvloot* nog drie dagen ver toond wordt. Behalve door het goede spel der artisten, is de film zeer interessant door de prach tige opnamen van de vliegtuigen. Geheele rijen vliegtuigen ziet men op den film, terwijl men ook acrobatische toeren met de machines ziet uitvoeren. Vooral het Heldersche publiek, dat de prestaties van onze eigen vliegtuigen bijna dagelijks kan bewonderen, heeft van deze film genoten en zal er nog van genieten. PER AUTOBUS NAAR AMSTERDAM Prijs retour f 2.60. Op Zondag 28 Januari a.a. Vertrek Den Helder 8 uur v.m. Kaarten en Inlichtingen Garage Moorman, Brakkeveldweg 84,tel.470. Tar gelegenheid v. d. Automobiel-Tentoonstelling. BOND TEGEN DEN ZWAREN BELASTINGDRUK. Voorstel tot gasprijsverlagimg. Door bovengen, bond is aan den Raad der Gemeente het volgende adres ge stuurd De Bond tegen den zwaren belasting druk heeft de eer Uw college te ver zoeken het daarheen te willen leiden dat de gasprijs in deze gemeente verlaagd worde. De Bond grondt dit verzoek op bet feit dat hoewe) het gas in kwaliteit zeer sterk is achteruitgegaan door de bijvoeging van minderwaardige mengsels de prijs lang niet in die mate is vermin derd. Thans wordt wel verbetering van het gas voorgesteld, doch ten koste van de prijsverlaging. Het komt ons daarom billijk voor dat niettegenstaande de verbetering van het gas toch eenige prijsverlaging worde toegepast omdat men lang veel te duur betaald heeft, terwijl dit zeker van algemeen belang geacht mag worden omdat thans vrijwel iedereen gas beeft om te koken. DERDE ABONNEMENTSVOOR STELLING. De derde van de serie abonnements voorstellingen zal plaats vinden op Dins dag 4 Februari te half negen in Casino. Het Vereenigd Tooneel, dir. Verkade en Verbeek, het sublieme gezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam zal op dien avond hier een opvoering komen geven van hun allernieuwste suooesstuk „De Heilige Vlam", tooneelspel in 3 be drijven van W. Somerset Maugham. HET SCHOONMAKEN VAN VOOR WERPEN, DIE ERG VUIL EN VET ZIJN. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Juist dit werk bezorgt de huisvrouw dikwijls veel last. Afwaschbakken, bad kuipen, emmers, wrjjfdoeken, kortom aüe voorwerpen, die door het gebruik olie- en vetachtig zijn geworden, kan men slechts mest de igrootste moeite weer schoon krijgen. Thans is er in de winkels onder den naam „1MT een mideltje ver krijgbaar, dat als vaat-, spoel- en reini gingsmiddel verkocht wordt en een bui tengewone uitwerking heeft Vuil en vet- bestanddeelen worden er in een KTFRVEXLING. Belanghebbenden bij het voortbestaan der eierveiling worden blijkens eene ad vertentie in dit nummer opgeroepen voor een bijeenkomst op Woensdag 22 Jan. a.s. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afd. Den Helder. Dir. A. J. Leewens. Naar men ons mededeelt zal de eerste uitvoering onder auspiciën van 't nieuwe bestuur plaats hebben op Woensdag 26 Februari in Casino. Het bestuur, dat al dadelijk bij zijn op treden blijken gaf van groote activiteit, heeft voor deze uitvoering zich de mede werking verzekerd van mevr. Jo Vincent. De gevierde sopraan-soliste zal, behalve „Liederen", fragmenten met koor" zin gen uit „die Legende v. d H. Elisabeth van Liszt", terwijl het koor verder „de Liebeslieder" van Brabant en „Natuur" van den directeur zal vertolken. DE DERDE MIJNENVEGER TE WATER GELATEN. Zaterdagmiddag twee uur is de derde mijnenveger van de helling van de Mari newerf geloopen. Nadat onder leiding van baas Kruk de laatste beletselen waren weggenomen (het allerlaatste beletsel was er natuurlijk nog) sneed het dochtertje van ingenieur Van Dam het touw door, zoodat een zwaar gewicht op een scherp nes viel, dat op zijn beurt weer het touw -o -sneed, dat het schip nog aan de hel ling bond. Klokslag twee uur was de eerste be weging in het schip te bespeuren. Lang zaam, heel langzaam gleed het weg, tot het op laatst met een flinken vaart in het water schoot. Br waren heel wat belangstellenden. De Vice-Admiraal met zijn adjudant, de Di recteur van de werf en vele officieren met hunne dames, woonden de gebeurtenis bij. 1 Maart loopt het vierde schip van stapeL DEMONSTRATIE MET EEN ZANDSTR OOIMACHINE. Aanwinst voor het bedrijf. Economisch, vlag en gelijkmatige ultstroollng. Zaterdagmorgen was de plaatselijke pers door den directeur der Gemeente- reiniging uitgenoodigd tot bijwoning eener demonstratie met een zandstrooi- machine. Wij hebben indertijd verteld van de nieuwe reinigingsauto, welke het be drijf heeft aangeschaft, waardoor een groote verbetering is verkregen in de be handeling van de ver afgelegen stads wijken. Het spreekt vanzelf, dat die auto voor meer dan één doel kan worden ge bruikt, en in de zomermaanden wordt zij dan ook tevens dienstbaar gemaakt aan bet sproeien, dat veel sneller en veel el doender kan geschieden dan met de tot dusver gebruikelijke methode van paard en wagen. Deze zelfde auto nu kan ook worden aangewend om bij gladde straten zand te strooien. Wie de mannen van de reini ging wel eens bezig heeft gezien, weet. welk een tijdroovend werk dit is. Met een handwagentje, dat uitteraard sleohts een klein kwantum zand kan bevatten, z;jn de mannen bezig met een schop het zand uit te strooien. Dat dit zeer primi tief gebeurt, en dat er op deze wijze wel plaatsen zijn, waar geen zand terecht komt, begrijpt ieder. Ook hoe gevaarlijk het voor de menschen zelf is, die zich op de gladste en meestal gevaarlijkste pun ten staande nloeten houden en toch met kracht het zand moeten uitgooien Door de thans gevolgde methode kan in een minimum van tijd de meest afge legen plaats worden voorzien van zand. Het zand wordt bovendien zeer gelijk, matig verdeeld over de volle breedte van de straat. Slechts drie man, zoo noodlg twee, zijn noodig, voor de bediening. Op de auto wordt in plaats van vuilnis- of sproeiwagen een platte bak geplaatst, die met het zand wordt gevuld. Achter aan den wagen is het strooi-apparaat gekop peld, dat bestaat uit een trechter en een roteerende schroef, die verstelbaar is en het zand snel uitstrooit. Als de bak met zand leeg is, kan het apparaat worden uit geschakeld, zoodat het niet meer draait. Zoo noodig kan de strooimachine ook ge spannen worden achter paard en wagen, maar het strooien gaat dan uitteraard niet zoo snel en ook niet zoo breed, omdat de breedte van het uitgeworpen zand af hangt van de snelheid waarmede gereden wordt. Het zal iedereen duidelijk zijn van hoe veel belang een dergelijke machinerie is. Juist op dagen waarop het noodig is zand te strooien, is .een zich snel kunnen be geven naar de meest bedreigde plaatsen van het grootste belang. Bij de demon stratie van Zaterdagmorgen werd het ge deelte van het Stortbuis af langs Ruygh- weg en Polderweg tot aan de Vakschool voor Meisjes in slechts enkele minuten tijds behandeld. En wij konden ons over tuigen, dat het strooien, behalve vlugger, ook gelijkmatiger en dus economischer geschiedt dan tot dusver. De machinerie is van de fabriek Ary Jordans, Schiedam. Naar onze meening is deze strooimachine, die te zijner tijd ook Verschenen is een vervolgagenda voor de vergadering van den Raad, welke gis terenavond is aangevangen. Ingekomen stukken. a. Adres van den Bond tegen den zwa ren belastingdruk, houdende verzoek op de begrooting voor het jaar 1930 de noo- dige bezuinigingen te willen aanbrengen. b. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit van den Raad van 10 Deo. 1929 tot aanwijzing van de plaats voor de nieuw te bouwen openbare lagere schooi in het Tuindorp. c. Dankbetuiging van Ged. Staten voor het aangeboden genchenk voor het nieuwe Gouvernementsgebouw. (Voorgesteld wordt de stukken ac voor kennisgeving aan te nemen). d. Adres van J. W. Schippers, houden de verzoek hem alsnog kwijtschelding te verleenen van de betaling van te veel ver bruikt water. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgem. en Wethouders ter afdoening). e. Verzoek van mr. A. H. D. F. Eesers om ontslag als lid van het Scheidsgerecht voor Ambtenaren. (Voorgesteld wordt het ontslag met dankbetuiging voor de bewezen diensten te verleenen). Reclame Spoorwegen. (Ooupé's). Voorstel om Burgem. en Wethouders te machtigen tot het doen aanbrengen van reclames in rijtuigen der Nederl. Spoorwegen. Huur, erfpacht, enz. Voorstellen tot: ontbinding der huur overeenkomst met W. Berg, uitgifte van grond in erfpacht aan J. J. Schoeffelen- berger, F. M. F. Fels Jr. »n J. v. Hop-] man, verhuur van wellana .„an H. Delver,1 van grasgewas aan E. Burgers, verkool- van grond aan wed. J. O, de Buisonjé— Spruit. op ZATERDAG 25 JANUARI, 8 uur, In „Casino", tan bate van het Jubileumfond». Zang en tooneel Verschillende attractie» Trekking der verloting. YastreehttarleL (Gas). Voorstel tot het vaststellen van een nieuw vastrechttarief voor levering va» gas. (Behandeld tegelijk met de hegrooting). Garantie gelcfleentng. Voorstel tot het garandeeren van rente en aflossing eener door Th. Adriaanse aan te gane geldleening. Commissie van Toezicht L. O. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de vacature Mevrouw E. van UrkZwanenburg. Aanbevolen worden: 1. Mevr. E. van UrkZwanenburg. 2. Mevr. M. BlomWater. Reclame Nederlandscbe Spoorwegen. B. en W. schrijven aan den Raad: De N.V. ,,'t Raedthuijs", welke Ven nootschap, zooals U waarschijnlijk be kend is, de alleenvertegenwoordiging beeft voor publiciteit bij de Nederland- sche Spoorwegen enz., wendt zich tot ons bij schrijven van 17 December 1929, waar in zij mededeelt, dat binnenkort door de doorgaands rijtuigen 6e klasse in dienst Nederlandsdhe SpoorwetfffrC 50 nieuwe zullen worden gesteld, in leder compar timent dezer rijtuigen kunnen foto's wor- ftige ommezien mee verwijderd. Ook voor hou f ten en steenen vloeren, vensterruiten, kan worden gebruikt voor het uitstrooien Maar de liefde is in dien tijd niet dood- enfin, voor alles, wat schoongemaakt moet van zout, een aanwinst voor het bedrijf, gevrorenmerken we op en nu, na worden, is dit nieuwe product bizonder i dat daardoor economischer kan worden vijftig jaar, zit het echtpaar De Vries nog geschikt gedreven. Het is een drukke week voor onze mari ne geweest. Niet minder dan- drie schepen zijn naar onze koloniën vertrokken, om daar onze weermacht te gaan versterken. Dinsdag was het de „Kortenaer", die naar Oost-Indië ging, Donderdag volgde de ^.rend" naar West-Indië, en Zaterdag is de „Van Galen" naar de West vertrok ken. Zaterdagmiddag half twaalf zag men weer de gewone drukte op de Buiten haven. Vooral de dames waren groot in aantal en toen het schip van de kant losmaakte, was het een gewuif van belang. EVen voor half twaalf kwam Zijne Ex cellentie Vice-Admiraal L. J. Quant aan boord, vergezeld van zijn staf, kapitein luitenant ter zee le kL D. C. M. Hetter- schy. Tevens was de vice-admlraal vergezeld van twee officieren van de landmacht, n.1. generaal-majoor Schuurman en kolo nel Köster, de commandant van het regi ment Luchtdoelartillerie, zulks in ver band met het feit, dat dè le luitenant Kruis en een sergeant van genoemd regi ment medegaan, om op Curagao lucht doelartillerie in te richten, De vice-admiraal hield de gewone in spectie, wat een dankbaar object is voor de fotografen en filmoperateurs. Daarna verzamelde de bemanning zich op het achterdek waar zij- door den vice- admiraal ongeveer als volgt werden toe gesproken. „Commandant, officieren, onderoffi cieren en manschappen, het is van deze week de derde maal, dat ik het voorrecht heb een afscheidswoord tot marinesche pelingen te spreken. Uw reis eerst naar de West en vervol gens naar de Oost. De toestand is echter geheel anders, als toen in de helft van 1929 de „Kortenaer" naar de West ver trok. Uit het feit, dat het vertrek vervroegd is, en dat mariniers en kanonnen worden medegenomen blijkt, dat de regeering het noodig geoordeeld heeft onze weer macht in de West te versterken. Wij behoeven niet te denken aan ern stige gevolgen, doch gij moet het schip gereed houden voor de taak, die er wel licht van kan worden gevraagd. Ieder een moet blji dragen, de commandant al leen kan het schip niet voeren, doch in samenwerking met de bemanning, moet het maximum er uit gehaald worden. Ik vertrouw op u, dat u dit zult doen, en de geschiedenis der marine, vooral in de laatste jaren, heeft bewezen, dat gij voor Uw taak berekend zjjt. i 11 Mariniers gij blijft ln West-IndiS en ik vertrouw, dat gij uw taak zult vervullen. Gij1 luitenant Kruis hebt tot taak de luchtdoelartillerie op Curagao op te stel len, en het feit, dat men om U gevraagd heeft, is het bewijs, dat onze belangen daar worden behartigd. Zoo is dan het derde schip van onze Marine,' dat deze week vertrekt De rel» 'van Uw gaat eerst naar de West en ver volgens naar de Oost Het is dus een aan trekkelijke reis. Ieder zal U met belang stelling en uit den aard der zaak, de ma rine het meest. Op uw tocht van West naar Oost-Indië, zult gij om de Kaap varen en zoodoende zal daar na langen tijd de Nederlandsche vlag weer'waaien, zullen de bewoners kennis maken met een hypermodern schip, en dat moge uw hart verheugen, daar moogt gij trots op zijn. De Nederlandsche marine heeft niet al leen mooie schepen, maar ook menschen die voor hun taak berekend zijn en die ons gezag kunnen handhaven. Velen in den lande zullen U volgen en dezen zijn vereend ln de persoon van onze Koningin, die zoovele malen blijk heeft gegeven van medeleven met de ma rine, en die u op uw tocht zeker zal vol gen. Met een driewerf hoezee op onze Ko ningin, waarmede de bemanning instem de, besloot de vice-admiraal zijh rede. De,trossen werden losgegooid, haastig zochten de achtergeblevenen op den wal nog hunns bekenden onder de opvaren den, aan het gewuif kwam geen einde. Dikke rookwolken uitstootend voer de „Van Galen" langzaam de haven uit, be geleid door de muziek van den staf. Alle belangstellenden dromden samen op het havenhoofd, waar op de bekende plaats de admiraal met vele hooge offi cieren met hunne dames stonden om de „Van Galen" een laatste groet te bren gen Een Interessant schouwspel ia steeds het escadrille vliegtuigen dat in de lucht demonstreert. Schitterend gelijk bewegen de vijf vliegtuigen zich voort. Prachtig is ook het schouwspel als het verband wordt verbroken en het escadrille als een waaier uiteengaat Met de „Van Galen" op de reede va rende en daarom heen vijf of zes vlieg tuigen cirkelde, dan heeft men een schouwspel, dat, men vergeve ons chauvi nisme, men alleen in Den Helder kan be wonderen. Voor hot vertrek van Hr. Ms. „Van Galen" was er Zater dagmiddag groote belangstelling. De foto toont de vertrek kende torpedojager en een deel van de mensohenmaasa.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5