'oos doodt het haar D GEMENGD NIEUWS Aanslag op een sneltrein in Indo-China. Vreeselijk drama. Britsch stoomschip in nood. f rijksregelng, vervat in het ontwerp-v. d. Bergh geen strijd. Mr. Oid acht het opriohten van een gemeenteijke voorschotbank het beste middel. Het modef, dat B. en W. blijkens het Algemeen Rapport aan dit ontwerp-wet ontleenen, om een gemeentelijke voor schotbank tegen te houden, komt mij vol komen ongegrond voor, aldus de heer Oud. Na de zm even aangehaalde Kamerzit ting van 50 Nov. 1927 heeft Mr. Dr. G. van den ïergh niet stilgezeten en, als voorzitter eener commissie, aangewezen door den .Amsterdamschen Raad heeft hjj in Juni 1S28 het bekende woekexrapport uitgebracht. 1 Uit dit degelijk stuk werk blijkt wel overtuigend, dat de woeker vooral zijn slachtoffers vindt onder het overheids personeel, den lagen ambtenaar en den werkman. Wie zijn dit anders dan de ambtenaar van lagen rang en de arbeider? Weinig steden zullen er zijn, M. de V., die percentsgewijs der bevolking een grooter categorie van deze menschen tel len, dan juist onze woonplaats. Hieruit alleen wordt het dus reeds waarschijnlijk, dat in onze stad de woeker welig tieren zaL De telkens weer verschijnende adver tenties in ons plaatselijk blad, zoo b.v. van de Rotterdamsche Landelijke Gre- dietbank, Postbox 891, Rotterdam, het alhier gevestigd zijn van eene vaste ver tegenwoordiging van de Nationale Volks bank, Zomerhofplein No. 4 te Rotterdam, dit alles wijst er reeds sterk op, dat de woeker, die altijd werkt in 't verborgen, hier een weligen bodem vond. Ons vermoeden wordt droeve zekerheid door een schrijven in mijn bezit, dat ik gaarne in besloten zitting ter kennis van den Raad zal brengen, als u, M. de V., mij daarvoor de gelegenheid wilt bieden, die ik bij dezen vraag. M. de V., als dan straks bij ons allen vast mocht staan, dat dit kwaad, in stilte koekerend, gewoonlijk slechts bekend aan het slachtoffer zelf, soms zich openbarend aan dezen of genen maatschappelijken verkor, hier ter stede ernstige bestrijding loodig heeft, dian rijst de vraag in welken vrm dient dit te geschieden en' dan is ht alweer het Amsterdamsche rapport, di tot in bijzonderheden den weg wijst. Dan zal hier allereerst een commissie nodig zijn, bestaande uit raadsleden en ankere stadgenooten, wier maatschappe lijk functie hen voor den gevraagden arbéd geschikt doet zijn. Ht Amsterdamsche rapport wijst ver der jen weg en heeft de voorbereidende arbeil wel zoo minutieus verricht, dat de taak lezer commissie niet overmoedlijk wordet zal, terwijl de financieel© last, ge zien d\ ellende door woeker geboren, geen bezwaa kan zijn, immers volgens het Amsteilamsche rapport behoefde de be- grootin; onzer hoofdstad voor de verlie zen, te lijden door een Voorschotbank, slechts iet een bedrag van 23.000 belast te word ei Ervarijgen van elders, bevestigen de meening, dat slechts een zeer gering ge deelte de voorgeschoten gelden verloren zijn. M. de 7., gaarne wachten wij nu het antwoord van uw College, om daarvan nader de houding onzer fractie te doen afhangen. De meening van den heer Schoeffelenberger. De heer Sehoeffelenberger be twist, dat leze hegrooting in overeen stemming zou zijn met de sociale nooden, althans van het proletariaat en het eco nomisch beling in het algemeen. Spr. protesteert ertegen, dat de ver trokken burgemeester zijn pensioen hier heeft verdiend en thans in den Haag is gaan wonen. Spr. verwacht democratische daden van don nieuwen burgemeester, maar er komt aiet veel van terecht tot nog toe. Nu ziet we al een bedrag op de begroo ting voor nummerplaatjes, terwijl toch de gronlwettige bepalingen den eigenaar daartoe verplichten. Spr. weidt er nog nader ov«r uit. Ook het argument Werkverschaffing is geen bezuiniging. De heer de Boer spreekt van een democratisch gemeente bestuur. Hot lijkt er niet op. Salarisveihooging burgemeester c.s. komende nctabene van de betrokkenen zelf 1 De heer do Zwart protesteert. Dat is demagogie naar buiten I De heer Schoeffelenberger vindt het verkeert, dat de betrokkenen er niet tegen protestoeren of zieh er buiten hielden. Premievrij pensioen voor de ambtena ren. Spr. denkt er niet aan hieraan te beginnen. Zoolang hier de belastingen niet sterk omlaag gaan, dank ik ervoor ort de goed-betaalde ambtenaren der gemeente nog meer te voeden. Het is een schande, daarmee te komen terwijl hiei zooveel werkeloozen zijn. De heer B o r k e r tWie z'n schuld is dot Toch niet de onze Grcoter worden de gemeenteschulden. Wat krijgen we er voor? Grordbedrijf. Ik zie den heerdeZwsrt de vuig ballen, maar wat deze naar voren bracht geschiedde in den Haag. Daar heeft v.1. Beresteijn een motie ingediend waarop ie s.d. wethouders ontslag namen. En dit vorstel was hetzelfde als ik al zoo dikwjls heb voorgesteld: verkoop der grondm. Gem. reniging. Die kost trots de be zuiniging 8000 meer dan het vorig jaar. Terwil in het algemeen rapport als reden aingegeven wordt, dat de voer man naar luisduinen gaat, en de heer Verstegen t<n vorigen jare en daarvoor betoogde, dst de reorganisatie 't goed koper zou d>en. Ingezonden mededeellng. 800 I* n me' 09 ving#rl°PP»n wal Purol In m Uw hoofdhuid an waach daarna Uw hoofd rTe' warrn waler an gewone^iaep of nog hóofrtr*,H °'"ep-H,rhaai d"200 nu hoofdhuid wordl daardoor rooavrlj. hal haar achoon en zacht en valt niet uit. Verandering ln het college. Spr. is verteld, dat de benoeming van weth. Smits een kwartier vóór den Raad bedisseld was tusschen de heeren. En voor den soc. dem. Verstegen is ihans een oud-liberaal als wethouder voor sociale aangelegenheden benoemd. Deze wethouder kan nooit de belangen van de werkeloozen met overtuiging behandelen. Op de Nieuwjaarsrede van den Bnrge- meester is applaus gevolgd. Er blijkt evenwel niet uit, welke nooddruft hier in de gemeente-is. En de heeren weten er niets van. De heer Biersteker interrumpeert. De heer Schoeffelenberger voortgaande Volkshuisvesting. Spr. is door het Tuindorp gewandeld. Er staan vele huizen leeg en nu heefl men er weer een aantal bij gebouwd. Heeft het gemeentebestuur al eens onderzocht hoè daar gebouwd wordt En het gemeentebestuur betaalt de termijnen maar. De heer Bok heeft vandaag alles nog onderzocht en in orde bevonden. De heer Schoeffelenberger: Als het gemeentebestuur aldus doorgaat, zal de burgerij wakker worden, Waar is de verantwoording der be dragen der radiodistributie Spr. maakt allerlei zinspelingen, dat hij nog meer weet, maar dat niet in open bare zitting wil mededeelen. De Raad noodigt hem uit er nu mee te komen. Protest van Burgen». Drlessen. De Voorzitter heeft den heer Schoeffelenberger laten uitspreken, maar wenscht evenwel tegen een paar zijner uitlatingen te protesteeren. Tot tweemaal toe heeft deze heer den burgemeester in het geding gebracht. Van den heer Houwing heeft hij gezegd, dat deze het zinkende schip heeft ver laten. Deze opmerkingen zijn niet juist. Noch de secretaris, noch de ontvanger en ook niet spr. hebben meegewerkt aan de salarisverhooging^n. D© heer Eylders aan het woord. De heer E ij 1 d e r s behandelt het voorwoord, waarin gesproken wordt over de mentaliteit van de menschen, die on tevreden zijn over de belasting. We hebben hier thans een uttspraak van het College, dat Onze belastingen hoog zijn, hetgeen altijd werd ontkend. Het is nu zelfs door weth. de Zwart in Amsterdam erkend. Maar het is niet de schuld vèn de democraten in den Raad. Precies als twee jongens die mekaar de. sehuld geven- Het is toch de schuld van den Raad ln zijn geheel 1 (Geroep, interrupties) I De heer E y 1 d e r s Dan zou het niet- democratische deel van den Raad het zgn. De heer de Boer noemt hier oor zaken en haalt den minister aan, maar deze zegt verder op, dat het er ook veel toe doet wie het roer in handen heeft in een gemeente. Den spr. zal eens eenige staaltjes geven van onze belastingen en citeert uit het bekende werkje „Belastingdruk". Emmen is altijd aangehaald, maarden Hi lder is veel erger. Spr. haalt verschil lende voorbeelden aan. De heer D e N ij s merkt op, dat het minister Colijn geweest is, die de gemeen ten zoo in den druk heeft gebracht. Algen», beschouwingen van den heer Monhemius. De heer Monhemius zal ook nog over enkele onderwerpen spreken. Aan de wachtgeldverordening ontbreekt nog een en ander. Spr. zal gaarne met alle fracties samenwerken, maar dan moet dat wederzijds geschieden. De s.-d.- fractie bijv. heeft ons niet verteld, dat zij al onzen arbeid nutteloos zou maken door al onze amendementen in de comm.- vergaderingen te verwerpen. De leiding van den Raad. Spr. heeft er in de Secties over gesproken en de Voorzitter heeft dit beantwoord. Spr. is het daarmee eens als er maar samen werking is. Spr. behandelt nog enkele punten. Pensioenkorting. Spr. legt namens de rechtsche fractie de volgende verklaring af Hoewel haast overbodig wil ik U gaarne, namens de kleine a.-r. fractie van onzen Raad, mededeelen, dat zij zich in het algemeen in beginsel niet kon verklaren vóór het premievrij-pensioen der ambte naren, en slechts noodgedrongen aan de herstelling van den «ouden» toestand, wat de vrijstelling van pensioen-korting be treft, zou medewerken. Toch gevoelt deze fractie ln 't algemeen heel veel voor de verhooging der sala rissen, vooral ook der lagere bezoldigin gen, en in dit speciale Heldersche geval onzer stedelijke dienaren te meer, omdat de korting, eigenlijk een »verkapte« salaris-vermindering is geweest. Die nog altijd voortbestaat en langzamerhand ook o.l. moet verdwijnen. Persoonlijk ben ik overtuigd, dat een goede wel vaartspoli tiek, al moge die voor het stedelijk-organisme iets minder belangrijk zijn dan bijv.voor de groot-industrie vordert ruime loon regelingen, zoo hoog mogelijke salarissen, natuurlijk m.i. in de juiste verho u- dingen, want niet alle arbeid is van gelijke of zelfs bij benadering van gelijke waarde. Nu zoude men het, M. de V. onze fractie zóó gemakkelijk kunnen maken door de feitelijke» loonsverheoging, want daarop komt Uw voorstel neer, te geven in den vorm eener 'werkelijke* loonsverhooging van gemiddeld 2 °/0. Later kan men dan nog eens gemiddeld 1'/ï°/o verhoogen. Zelfs zouden wij het aandurven thans reeds een loonsverhooging van 8'/a°/otoe te staan, want wij meenen, dat de mid delen tot dekking dezer verhooging ge vonden kunnen worden. Doch om de meest mogelijke kans op aanneming te hebben, stelt de a.-r. fractie ien Raad voor over te gaan tot verhooging der loonen, van al het gemeentepersoneel, beneden een loongrens van f 3000.— van met gemiddeld 2 °/0, voor allen afgerond naar boven, naar de behoeften van de administratie* Middelen te vinden uit: Stijging van het belastbaar inkomen. Interrupties. De heer Biersteker: Weet u wel wat aan loonen betaald wordt De heer Monhemius: U weet, dat de ambtenaren en werklieden een loons verhooging van 3'Za °/o wel kunnen ge bruiken. De woordvoerder der S.D.A.P., de heer van der Vaart, protesteert allereerst tegen de wijze waarop de heer Schoeffelen berger hier optreedt. De heer Monhemius spreekt over samenwerking 1 De heer Schoeffelenber ger kan er tenslotte over denken zooals hij wil, maar hij moet toch verwachten dat goede trouw aanwezig is bij ons allen. Ook de wijze waarop de persoon van den vorigen burgemeester ter sprake is ge bracht noopt tot een protest. De heer Schoeffelenberger riep allerlei dingen verward en door elkaar gehaald. Spr. kan het allemaal niet uit elkaar houden en er op ingaan. Maar als de heer Schoeffelenberger inderdaad pleiten wil voor het proletariaat laat hij dan eens werken aan den opbouw van dat proletariaat en niet zich er afmaken met een praatje. Spr. zal geen politieke beschr. houden maar slechts enkele punten, die niet in debegrooting ter sprake kwamen, be handelen. Het doet spr. genoegen dat we thans een voorwoord hebben gekregen. De nieuwe fin. verhouding is speciaal door ons bepleit in dezen raad. Het be reikte resultaat mag ons met genoegen doen constateeren dat we aan de roepstem van den heer de Zwart gehoor hebben gegeven. Wij zien met verwachting naar wat ons zal worden gegeven. De beschouwingen van den heer Eijlders Met welk doel voert de heer E. hier nog eens weer onze hooge belastingen aan Zoolang spr. lid is van den Raad is dit nooit een punt van geschil geweest en de wijze waarop de belastingen tot stand zijn gekomen wijst er op dat de Raad er toch ook van overtuigd is dat ze te hoog zijn. Toen de heer Eijlders met het bordje democraat rondliep voorde kiezers, waren ook wij overtuigd van den nood. De heer van der Vaart bespreekt verder de verhooging van de salarissen van burg. etc. Ze zijn door de Kroon vastgesteld en practisch is er niets aan te doen. Toch meent spr. te moeten pro testeeren tegen de handeling van Ged. Staten nie dit maar decreteeren. Spr. zal niet zoover gaan als de heer Schoef felenberger door van de betrokkenen te eischen, dat zij er nu maar afstand van doen. Trouwens, hij zou het zelf ook niet doen. De wijze van doen van het college ter zake van premie voor pensioen, heeft spr. goedkeuring. Als we de positie van de gemeente in 1925 vergelijken met die van thans, zou men kunnen vragen waarom komt men nu pas met dit voorstel betreflende pre mievrij pensioen Bij de prijsverlagingen van gas en electriciteit van verleden jaar zijn wij niet gekomen met het voorstel, omdat die tarieven al zeer hoog waren en wij van het gem. pers. niet ander zijds weer dit offer eischten. Nu de ver wachting is gewekt, dat vermoedelijk wel in de richting van premievrij pensioen zou worden gewerkt, stelde het ons te leur, dat dit niet in het voorwoord der begrooting is opgenomen. Wij nemen het standpunt in dat met electriciteits-verlaging een belangrijk deel van het Gem. personeel wordt ge baat en waar het College komt met het voorstel tot gedeeltelijke ontheffing van de pensioenpremie, zullen wij dien eisch van 2 pCt. aanvaarden en niet het volle bedrag eischen. Onderzoek personeelsformatie. (Motie de Boer van 1927). De resultaten van het onderzoek zijn onbekend, spr. heeft geen stukken gezien. De heer Biersteker sluit zich hierbij aan. De heer van Dam verlaat de ver gadering. De heer Van der Vaart beant woordt nog den heer Monhemius, waar deze zegt, dat de fractie der S.D.A.P. de amendementen van de a.-r. afstemde. Er is stemming gevraagd, anders hadden wjj eenvoudig voor de verordening gestemd. De heer v. Loo aan het woord. De heer Van Loo: Jaar ln jaar uit is van de daken' geschreeuwd dat de belasting zoo hoog was. Er wordt zelfs gesproken van democratisch wanbeheer. En men stelde het voor alsof wij met wellust hier d# burgerij maar aansloegen. Niemand in den Raad werkt toch aan zooiets mee. De heer Biersteker: Wat is demo cratie De heer Van Loo: Niet zooals de heer B. het wil I Laat de heer B. c. s. eens aantoonen wat er dan door de demo craten is weggegooid. In het algemeen komt democratie bij de reohtsche fractie neer op aantasten van het levenspeil der ambtenaren. Men voert nu aan de trottoirs, het spuikanaal enz., maar men vergeet dat de regeering onB steeds preste tot werkverschaffing en daarvan groote som men vergoedde. Anders hadden we nu een groote armenkas gehad. De belasting is hier hoog, maar dat is niet onze schuld. Er zijn tijden geweest, dat wij vogelvrij werden verklarrd. De Reiniging ende Gasfabriek zijn verminderd in perseneel, enz. Dat de begrooting voor de reiniging hooger is, is waar. Maar men vergelijke haar dan eens met andere plaatsen. Spr. behandelt nog het Storthuis, een voorbeeld voor andere gemeenten, dat is tegengewerkt en gesaboteerd. We wachten nu af wat het nieuwe wetsontwerp zal brengen. Al die bonden tegen belastingen hebben niets anders aan kunnen wijzen dan bezuinigingen op gemeentepersoneel. Bestekken gemeentewerken. De heer Schoeffelenberger zegt dat er geen controle is uitgeoefend. Ook wij werden door den heer Schoeffelen berger verschrikkelijk uitgemaakt in de comm. verg. Het is volstrekt niet onze bedoeling geweest dooz onze vragen een ambtenaar te diskwalificeeren. Twee aannemers, de heeren Boerdjjk en Smit, zijn meegeweest en tegen hen is gezegd dat de heele weg was uitgezet. Het is geen aanval op een gem. ambte naar als wij zooiets ter sprake brengen. Spr. geeft enkele cijfers ten bewijze. Bij de aanbesteding voor de Zeevaart- sehool is gezegd dat de fundeering van gewapend beton moest zijn, en door een Beton Mij. moest worden geleverd. En de aannemer Boerdijk werd daardoor ge- plaatst voor het feit, dat hij f 4000. hooger inschreef dan noodig was. Nu maakt het een aannemer van buiten, die óók geen beton-mq. is. Waarom mocht Boerdijk dit niet doen? De aanbesteding van het graafwerk. Nog hedenmorgen is de laagste inschrij ver aan de gasfabriek geweest, waar hen gezegd is, dat het nog niet was uitge rekend. Spr. meent dat men het even goed vóór de aanbesteding kan uitcijferen. Laten wij oppassen dat dergelijke dingen niet gebeuren. Thans wordt getwijfeld aan de absolute eerlijkheid. Laat men de gem. bestekken verduidelijken, zij zijn te onduidelijk. De heer van Loo behandelt nog de pensioenpremie. Met het voorstel Mon hemius kunnen wij niet accoord gaan. Het gem. pers. is aangenomen op premie vrij pensioen en zij hebben thans lang genoeg ervoor betaald. Wachtgeldregeling. Ook de v. d. hebben de voorstellen der a. r. afgestemd. Overleg is niet gepleegd, ook niet van de zijde der andere partijen. Hedenavond voortzetting. Daarop verdaagt Voora. de vergadering tot hedenavond. Buitenland. Naar Havas uit Hanoi meldt, is op een sneltrein van den Franschen spoorweg van Lackay op de grens van Tonkin naar Joenanfoe een aanslag gepleegd. De rails waren opgebroken. Soldaten, die zich als bewakingsdetachement in den trein bevonden, wisten een menigte van 400 inboorlingen, die den trein wilde aanvallen, terug te drijven. Een Chinee- sche reiziger werd gedood, eenige ande ren gewond. De Europeanen bleven alle ongedeerd. Op een andere plaats was de baan eveneens opgebroken. Een sneltrein ont spoorde, maar er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. ERNSTIG AUTÓ-ONGELUK. Bij Oberammergau is Zondag een auto bij een bergtocht plotseling achteruit ge reden, waarhij het steeds sneller omlaag ging. Tenslotte sloeg de auto om en werd geheel vernield. De chauffeur en één pas sagier hebben ernstige verwondingen ®p- geloopen. Een dame werd gedood. INVAL VAN MOEDERS IN EEN KINDERHUIS. De gemeente Berlijn onderhoudt een tehuis voor zwakke kinderen te Zossen. De ouders mogen daar hun kinderen eiken Zondagnamiddag komen bezoeken. Toen nu Zondagmiddag een groot aantal moeders voor het gebouw verschenen, werd hun medegedeeld, dat ze niet konden worden binnengelaten, daar een besmette lijke ziekte in het tehuis heersehte. De moeders lieten zioh echter niet afschepen en drongen met geweld het gebouw bin nen. De heelo inboedel werd verbrijzeld en een aantal ruiten ingeslagen. Vijf gen darmen die door de verpleegsters waren ontboden, slaagden er eerst in de orde te herstellen. DE ZAAK-HATRY. De zaak tegen den bankier en groot speculant Glarence Hatry en zijn mede directeuren is gisterenmorgen in de Old Baily geopend. Reedsomvier uurs nachts stonden de eerste bezoekers voor den In gang der publieke tribune en toen het hek geopend werd, liep zij binnen drie minuten vol. De aanklacht door den pro cureur-generaal, Slr William Jowitt,zelf voorgelezen, bevat 89 punten. D® beklaagden zeiden onschuldig te zijn, waarna rechter Avory met het ver hoor van Hatry begon. AUTO IN EEN STEENGROEVE GEREDEN. Bij Evreux (Fr.) is een auto in een steengroeve gereden, waarin zeven meter water stond. Een der inzittenden kon zieh in veiligheid brengen, doch de drie anderen kwamen oim het leven. ZtJn vrouw en kinderen gruwe lijk mishandeld. Zaterdag heeft de 88-jarige roziger Rotaoh, die van zijn vrouw gescheiden leeft, in de woning van z'n schoonouders te Dortmund, een ontzettend bloedbad aangericht. Hij drong de woning, waar zijn vrouw en twee kinderen zich bevon den, binnen en sloeg met een bijl op zijn vrouw in, die met bloed overstroomd In eenzakte. -Daarop wendde Rotsoh zich tot zijn 7-jarig zoontje, dat op het halpgeroep van de moeder was toegesneld en sloeg op onmenschelijke wijze op het knaapje los, tot het neerviel. Ook zijn oudste zoon tje, in den leeftijd van 12 jaar, wilde hij afmaken, doch toen hij de bijl ophief, viel het ijzer van den steel af, zonder dat de woesteling het bemerkte, die daarop met den steel het jongetje bleef afranselen. Inmiddels was de vrouw weer tot be wustzijn gekomen en had hulp ingeroe pen. Rotsdh liep naar den zolder, waar hij een fleschje zoutzuur, dat hij op zak had) leegdronk. De politie vond.hem zieltogend op zolder liggen en bracht hem over naar het ziekenhuis, waar hij spoedig overleed. De dokter constateerde hij het jongste kind een 7 c.M. lange hoofdwond, welke den schedel geheel had opengelegd. De vrouw heeft eveneens een gevaarlijke wond aan het hoofd, doch men verwacht haar in het leven te kunnen houden. De 12-jarige jongen liep verwondingen van lichten aard op. (De Telegraaf). De veertig opvarenden in levensgevaar. De uit 40 leden bestaande bemanning van het Britsche stoomschip „North- Pacific" (3988 ton van de Exmooith maat schappij te Caidiff) bevindt zich in ge vaar, doordat het schip op 43 mijl afstand van kaap Flattery in een storm is ge raakt. Verscheidene schepen zijn op weg om hulp te verleenen. De achtersteven van het schip is beschadigd en de achter ste ruimen maken water. EEN HES8ISCH MINISTER OP STRAAT AANGEVALLEN. Wraakneming van Communisten? De sociaal-democratische minister van Binnenl. Zaken van Hessen, Leuschner, begaf zich Zondag met verscheiden ver tegenwoordigers der regeering naar de Opel-fabrieken ter bijwoning van de ope ning van een volkshuis, dat door ge noemde fabrieken is opgericht te Frank fort. Toen Leuschner zijn wagen verliet werd hij door drie onbekenden aangeval len, doch hij kon, met behulp van zijn be geleiders, ontkomen. De aanvallers ver nielden daarop den auto en namen de overjas van den minister, een tochtdeken en eenige tasschen, waarin zich verschil lende regeeringsdocumenten bevonden, weg. Kort na den overval verscheen reeds de recherche van Darmstadt met politie honden, die echter geen spoor van de daders kon vinden. Men neemt aan hier met een wraak neming te doen te hebben van communis ten, omdat Leuschner bij werkloozenrelle- tjes te Worms krachtig is opgetreden en versterking uit Darmstadt derwaarts heeft gezonden. ONGELUK OP EEN GLETSJER OP NIEUW-ZEELAND. Vijf menschen omgekomen. Wellington, (Nieuw-Zeeland), 20 Jan. Op den Tasman-gletsjer zijn vier vrouwelij ke toeristen met haar gids in een sneeuw storm omgekomen. EEN SOHIJNDOODE VEROORZAAKT EEN PANIEK. Naar uit Queretaro wordt gemeld, is het daar bij een begrafenis tot een gewel dige paniek gekomen. Toen de kist in het graf zou worden gelaten, verbrak de schijndoode het deksel, klom uit de kist en nam onmiddellijk de vlucht. Het pu bliek, hevig ontsteld, vluchtte voor den uit den doode herrezene. Bij' de paniek bleken grafmonumenten, hekwerken e.d. gevaarlijke hindernissen te zijn. Talrijke personen hebben dan ook min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. OVERSTROOMINGEN. Dijkbreuk. In het Zuidoosten van Missouri en het Noordoosten van Arkansas zijn, volgens een Reutertelegram uit Mempbis, onge veer 50.000 morgen land overstroomd. De dijk van den Mississippi Is op vijf plaat sen gebroken. Vijfhonderd gezinnen heb ben hun haardsteden moeten verlaten. MOORD IN EEN KAZERNE. In de artilleriekazerne te Lyon la een Marokkaansche soldaat, die stalwacht had, door kameraden geslagen en met een mestvork gestoken. De man stierf aan de verwondingen. De onmenschen verborgen het lijk in een loods en dekten het met stroo toe. Ondanks de meest bezwarende aanwijzingen ontkennen de vier Marok kanen pertinent. PAPEGAAIENZIEKTE. Ook ln Itallé. Ook ln Italië hebben zicih gevallen van papegaaienziekte voorgedaan en wel de vorige maand een viertal te Florence, waarvan twee met doodelijken afloop. Dank zij echter de voorzorgsmaatregelen van den gezondheidsdienst is het b5 die gevallen gebleven.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7