UIT DE WIJDE WbELD Uit het huis met de blauwe trap. Ingezonden. ZWTJGyde torens. voorden handhaaft. Tereoht zelde toen de heer De Zwart: GJJ hadt dan bt) die ge- legonhed uw verontwaardiging moeten uitdrukken over 'a hoeren Houwings ver trek, nlrt nu. De hceren Hyldere en Monhemius voer den dairna het woord. Laatstgenoemde moest ieel hooren over zijn naïveteit om bij een constellatie als de huidige nog te hopen »f te gelooven in oen vruchtbare samenverking van den Raad. Odh, zoo zelde co heer De Zwart, toen daar aan- merkhgen op werden gemaakt, laat hem ook eeis een illusie hebben! De a.r. frao- tie wil, liever dan vermindering in de pensioenpremie, een loonsverhooging geven ran 2 pet aan het gem. personeel. De leer Van der Vaart sprak namens de s.d. fractie. Zijn betoog is in ons num mer vm Dinsdag zoodanig gezet, dat daardotr verwarring met andere raads leden ten ontstaan; de welwillende lezer zal wel hebben begrepen hoe het moet worden gelezen. Hij houdt geen politie ke beshouwingen, behandelt slechts en kele puiten van de begrooting. Waarom komt nen, gezien de positie van de ge meente, nu pas met dit voorstel betreffen de de vermindering der premiebetaling voor gem. ambtenaren? vraagt hij. (Waar om nu al? interrumpeerde de heer Bier steker) Dat de heer Van Loo, de volgende spreker zeide, betrof voor een deel een zeer belangrijk onderwerp, n.1. de kwestie van de temeentelyke bestekken, welke zeer onduidelijk zijn ingericht en aanlei ding gevfei tot minder wenschelijke din gen. Dit htoog kwam in ons verslag niet zeer tot zij recht, en wij hebben in het nummer vai heden daarvan een aanvul ling en rectiioatie geplaatst, waarnaar wij den lezer vewijzen. Van de zijde van het College is n<g geen antwoord hierop ge geven. Dinsdagavo-d kwam de heer Van Dam aan het woort Wij verwijzen hiervoor, alsook voor de ia hem komende sprekers, naar het versier in het nummer van heden. Dat meneindelijk is gekomen met dit vastreohttarif-voorstel, stemt den heer Van Dam tot gbote voldoening. Samen werking in dei Raad is hij de huidige samenstelling nieia priori mogelijk, al zal wel eens tot overeenstemming worden ge komen. Dan verschijnt de heer Biersteker, daartoe uitgedaagden volle wapenrusting en geharnast ten toneele. Uit zijn inder daad geharnast betog hebben wij reeds een en ander vermei*, dat betrekking had op de inmakerij desheeren Schoeffelen- berger en dezen geaciten heer aanleiding gaf tot de interruptie ,'t Is sterk, hoort Wethouder De Zwat maakte een aan vang met zijn rede, en vervolgde die Woensdagavond. Wij lomen daar nog wel nader op terug, moetei het veor heden hierbij' laten. VOOR DE» POLITIERECHTER. Bloedige mishandeling te Texel De zitttaj werd heden geopend met het uitroepen vm den verdacite Berend B., die niet verechenen bleek te zijn. In deze zaak was gelagvaard de beer Wiggers, reclasseering&imbtenaardit echter niet werd gehoord.De heer offic.er, aan wien al spoedig het woord werd verleend, re- quireerde in ve^and met de omstandig heden een voorw straf. De politierechter kon zich hiermee^ niet vereenigen en veroordeelde Bereyi tot 40 boete of 40 dagen. Verdachte verwondde in Sept. '29 een veehandelaa. uit Purtmerend imet een mes aan het hoés Alweer een gratis idio-liefhebster. Mej. Juliana Magda^a d. M., huis vrouw F. van Sch. te 1Helder, had zich te verantwoorden w^3nig olandestine afname van radio-dtetriPjj^ >n buiten sporigheid, waar men. te Hen Heldler nogal bik op schijnt te zijn^ort geleden hadden we ook een dergeüj gevalletje. De invité ter politierechters,tti n g was MISS HOLLAND. Het is Tnii a met miss Holland. WanV}ej_ Kuster is gedisqualificeerd wegens en overigens nog zeer benijdbaren lee\j<j van 27 jaar. Te oud voor Miss Unive„_ Te jong om reeds te figureeren in adv. tentiën van Beauty specialisten. Het niet verschenen, wat de dlscuasiën ver moedelijk belangrijk bekortte. Het bleek dan dat verdachte, door middel van par ticuliere aansluiting zich ronder kosten had verzekerd van bet genot der aether- hoerlljkheden. De rijksveldwachter Zijl stra had den aanleg der verboden Instal latie geconstateerd De echtgenoot van verdachte vertoefde in militairen dienst en bevindt zioh In Indië om onze koloniën mede te beschermen. Behalve de Radio- distributeur werden ook nog een tweetal dames gehoord, welke dames konden be vestigen door eigen „aanhooring", dat in het perceel van verdachte radio-muziek weerklonk. Eisch 25 boete of 25 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. Een gestolen zwijntje tot beslnlt Als laatste verdachte verscheen de 23- jarige bloemistknecht Leendert v. D. te Anna Paulowna, welke dienaar van Flora in den avond van Zondag 22 Sept. aldaar zich wederrechtelijk had toegeëigend een aan den get. Martinus van Woezik toe- behoorend rijwiel. De heer Leendert van D. ontkende het feit op zichzelf niet, doch wees het opzet der wederrechtelijke fcoe- eigening beslist van de hand. Hij zelf miste zijn rijwiel en om zich nu schade loos te stellen, had hij gemakshalve het rijwiel van een ander gebezigd huis waarts te koeren. Toen had hij geduldig zitten wachten of de eigenaar soms per advertentie aan zijn verlies publiciteit gaf. Wat echter aan de zaak van v. D. een niet al te gunstig aanzien gaf, was de omstandigheid, dat verdachte een voor waardelijk veroordeeld reclassant was. Gelukkig voor hem was dat de hem op gelegde proeftijd juist voor het plegen van dit strafbaar feit was verstreken. De eigenaar miste van zijn fiets het rijwiel- belastingplaatje en een reflector, waarvan verdachte verklaarde niets te weten. Zijn broer had de fiets gebruikt en toen werd het rijwiel opnieuw aan zijn broer ont stolen! Requisitoir: schuldigverklaring en veroordeeling tot 60 boete of 60 dagen. Vonnis: 25 boete of 25 dagen. Hierna sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van Dinsdag 21 Januari. Uitspraken vorige zitting. Adolf T., Wieringien. Ernstige mishan deling, 2 maariden gev. voorw. met 2 proefjaren. Jaoob A., drogist. Venhuizen. Onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, 100 boete of 50 dagen. Nic. O. en Chr. O., beiden te Hoorn. Bedriegelijke verkoop, uitspraak 8 dagen aangehouden. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Het werktijdenbesluit voor winkels waarborgt aan den winkelbediende een werktijd van 53 uur per week, eu één vrijen halven dag per week. De Alg. Held. WinkeL Vereen, en de R. K. Midd. Vereen. „De Hanze" hebben een verzoek aan den Gemeenteraad van Den Helder gericht om, ter voorkoming van een chaotischen toestand in het win kelbedrijf, een verplicht sluitingsuur vast te stellen, 's avonds om 8 uur, uitgezon derd den Zaterdagavond om 10 uur. Tevens is ingekomen bij den Raad een adres van een personeelsorganisatie, op gesteld naar eenzelfde copie voor liet ge heel e land, waarin deze organisatie doet voorkomen of zij spreekt namens de win kelbedienden van Den Helder; een aan matiging die door niets wordt gerecht vaardigd, en den indruk maakt, dat pro pagandistische bedoelingen hieraan niet vreemd zijn. Het streven is te onbekookt, te voor barig en bovendien te doorzichtig wat de eigenlijke bedoelingen betreft, dat wij kunnen aannemen, dat een gemeentebe HIJ BLIJFT WIE HIJ IS. Na een mlllioen erfenis. Voor een paar weken kreeg de molenaar Iotvan Steinskom in 't dorpje Seregelyes in Hongarije, bericht, dat een tante van hem in Amerika overleden was en aan ïaar vijf nichten en neven 40 millioen dol- ar had nagelaten. Een oorrespondent van de Magyar Hirlap bezocht een. van de erfenamen, een 60 a 60-jarig man, die in Boedapest een klein winkeltje van krui- wel jammer. De naam reeds beloofde vet(jenierswaren en groenten heeft. De cor- goeds voor het concours in Amerika. Mej-espondent trof hem daar, toen hij juist Kust 'er! Welke jury zou den wereldprijSezig was, een half pond suiker af te geweigerd hebben aan een Miss Kiss Her? Men heeft toen in Den Haag naar de rest gekeken. Wie daarvan de beste was. Jij, Marietje, bent de beste van de rest. Zoo gaat Marietje van de Rest over den Oceaan, maar wij zullen haar naam niet in het Engelsch vertalen. Want die ver taling zou misschien de jury ginds tegen haar bevooroordeelen. HbL EEN GOED GEWETEN. In een dorp in Berkshire was oen man aangeklaagd zijn hondenpenning ver- valsoht te hebben en deswege stond hij gisteren voor de assisen te Abingdon te recht. Tussohen den rechter en den ver dediger ontspon zich een zeer langdurende juridische twistvraag, die eindelijk voor den verdediger gewonnen scheen. De rechter sprak den man mL vrij en zelde, dat hij kon gaan. De man bewoog zich niet en toen een veldwachter op hem af gezonden werd om hem nogmaals zijn vrijspraak mee te deelen, bleek de man vast ingeslapen te zfln en van de heele bewijsvoering geen woord gehoord te heb bes. 9gen. Wat of hij van plan was met het d te doen, vroeg de redacteur. Ja, wat een koopman met het geld. Ik steek i de zaak, luidde het antwoord. Hij iet va® plan zijn leven ln eenig op- veranderen. HU bleef, die hij was. DE 'vM LYALITEIT VAN BERLIJN IN 1928. Men ddtt uit Berlijn: Uit gepubliceerde statistiek blijkt, i te Berlijn 82 moorden werden |i.ecgdvee bonden niet worden opge helderd. .)rts -werden 14 pogingen tot tmocwra on<nomen. He statistiek ver- 111 i j ^llen van doodslag, 6 pogin gen tot doof^g^ 277 gevallen van poging tot roof en n ™evanen van berooving. Gearresteerd u,^en ln het g^eei 20.819 personen, waaui 21B1 vrouwen. Venv{nggwerk in Rusland. De beroemde ft. Kathedraal te Petersburg is beav^ gebruik te stuur, dat rekening houdt met het alge meen belang en met de plaatselijke wel vaart er op In kan gaan. De winkelbediende ontving zhn wette lijke regeling van den arbeid, welke alles zins voldoende bescherming biedt, tegen te vroeg aanvangen en te laat eindigen van den dagtaak. De regeling van de winkelsluiting kan de werkgever beter beoordeelon, daar die rekening moet houden met de belangen van het koopend publiek. Het winkelbedrijf heeft een dienende taak in de samenleving te vervullen, het geen verplichtingen met zich brengt, waaraan men zich niet mag onttrekken. Er is een groot verschil tusschen een theoretische opzet en een praotische uit voering. In de hoofdpunten van de nieu we wet is een uniforme regeling neerge legd, doch de veelzijdigheid van het win kelbedrijf geeft groote moeilijkheden bij de uitvoering daarvan. De strijd om het bestaan is voor den winkelier te moeilijk dan dat hij er zioh over zou kunnen verheugen, dat de zaak, gedwongen, een halven dag gesloten wordt. De mentaliteit welke te dien aanzien uit bovengen, adres spreekt, is wel teeke nend voor dezen tijd van oppervlakkig heid en gemakzucht. Maar gelukkig wordt er door den winkelier veelal anders over gedacht. Bfl de meesten hunner heerscht nog ar beidsvreugde en is hun zaak een deel van hun leven. De meeste winkeliers willen zich niet aan een bepaalde regeling binden. Zij willen ten deele vrij blijven, om naar behoefte de meest doeltreffende maat regelen te nemen, zich aanpassende aan de eischen van hun bedrijf. Overwegend in onze stad zijn kleine winkeliers die zonder personeel werken, geen belang hebben bij het werktijdenbe sluit en niet belemmerd wenschen te worden in de uitoefening van bun beroep. In de drukbezochte vergadering der Alg. Held. Wlnk. Vereen, te spontaan tot uiting gekomen diat een wettige ochtend- of middagslulting niet door de winkeliers zal worden aanvaard; doch met algemee- ne stemmen is aangenomen de overheid te verzoeken, hun sanctie te willen verlee- nen op hun onderling getroffen regeling om een wettig sluitingsuur. Alle andere regelingen worden geacht niet alleen strijdig te zijn met het belang van het winkelbedrijf, maar ook met het algemeen belang. H. VAN WILLIGEN. o HET KOLONIAAL CONGRES DER S. D. A. P. Geachte Redactie, In de Heldersche Gourant van Zaterdag jJL onderwerpt de anonieme „Mr. Anto- nio" het koloniaal congres der S. D. A. P. aan een bespreking in zijn wekelijksch overzicht „Op en om het Binnenhof". Hoewel het schrijven van ingezonden stukken door leden van de S. D. A. P. hier ter plaatse geen gewoonte is, meen ik toch even de vinger te moeten leggen op de baarlijke nonsens, die Mr. Antonio thans aan de lezers van uw blad te slik ken geeft Immers blijkt uit zijn kroniek zonneklaar, dat hij óf het congresverslag verkeerd heeft begrepen, óf van dit ver slag niet eens kennis -heeft genomen en dus maar nawaumelt wat de burgerlijke pers er over heeft geschreven. Deze laat ste conclusie lijkt mij het meest voor de hand liggend. Mr. Antonio beweert namelijk dat het congres met overgroote meerderheid par tij heeft gekozen voor de wensch der com munisten, n.L Indië nu, dadelijk, los van Holland. Dit zou dan ziin geschied om de communisten den wind uit de zeilen te nemen. De eene bewering is al zotter dan de andere. In werkelijkheid is de toestand zoo, dat het door de z.g. „linksche groep" ingediende amendement, waarin gevraagd werd de onmiddellijke nationale onafhankelijkheid, met overgroote meer derheid van stemmen werd verworpen en de stelling van het partijbestuur werd worden genomen als anti-reiigiues muse um. Dezer dagen zou begonnen worden met het wegnemen van de klokken, die ter plaatse in stukken worden gesneden. Het verzuringswerk van Montferrand (den bouwmeester van de kathedraal) en- Vi- tali zal echter gedeeltelijk uitgezaagd worden en bewaard. De rest wordt ver smolten: bii het gebrek aan metalen, dat in de sowjet-unie bestaat, is de opbrengst niet gering; 100 ton brons en een aan zienlijk gewicht aan zilver. In het centrum van Petersburg zijn nog zes kerken ter beschikking van cul tureels organisaties gesteld en op ver zoek van de Joodsche arbeiders is de sluiting bevolen van de Koraal-synagoge. VLUGGE LEERLINGEN VAN EEN GOOCHELAAR. In de Iersche staatsgevangenis te Ma- ryborough werd onlangs voor de gevan genen een variété-voorstelling gegeven. Eén van de nummers van het program ma was een goochelaar, die onder meer een gedetineerde op het podium liet komen en een groote hoeveelheid shillings en pennies uit mond en ooren van den zeer verbaasden gevangene te voorschijn tooverde. De hoed, waarin de geldstuk ken werden gedeponeerd, bevatte lang zamerhand een aardig sommetje, toen ae gooohelaar het genoeg vond, den gedeti neerde weer naar zijn plaats stuurde en aankondigde, dat hij thans het geld weer uit den hoed zou laten verdwijnen. Maar toen de gooohelaar den hoed op tilde, bleek, dat hij voor dit milieu niet snel genoeg „werkte": het geld was al verdwenen en de hoed heelemaal leeg.. aangenomen, waarin het woord onmiddel lijk niet voorkomt. De overgroote meerderheid van het oongrea stond dus niet Aan do zijde van de „linksche groep", maar aan die van het P. B. Het te dus ab soluut ln strijd met de waarheid wanneer Mr. Antonio het voorstelt, ateof, ter weg neming van wind uit oommuntetleohe zei len, het oongrea aan de zijde van do „link sche groep" was gaan staan. Uit deze totaal verkeerde voorstelling van zaken bouwt Mr. Antonio een buiten gewoon vermakelijke conclusie op. HU zegt n.L, dat de leider Albarda een gevoe lige nederlaag heeft geleden, omdat deze altijd op het standpunt heeft gestaan van het geleidelijk verbreken der banden tus schen Indië en Holland, terwijl de heer „Antonio" al reeds het denkbeeld oppert, dat Ir. Albarda door deze nederlaag wel licht de leiding der partij uit handen zou geven. Men zou zich bijna gaan afvragen, of hier de wensch de vader der gedachte is geweest. Immers is het volmaakt on juist dat de leider Albarda een nederlaag zou hebben geleden. Het congres heeft juist met haast algemeene stemmen het standpunt van het Partijbestuur aan vaard. Voor verbreking der eenheid in de S. D. A. P. behoeft mr. Antonio zich voor- loopig nog niet ongerust te maken en een nederlaag van de partijleiding ten aan zien van het koloniaal beginselprogram bestaat alleen nog maar in de overrijpe fantasie van den anoniemen Mr. Antonio. Geachte Redactie 1 De groote groep van sociaal-democratische lezers' van uw blad heeft geen bezwaar tegen voorlichting uwer abonné's op politiek gebied. Edoch mogen wij dan wel verwachten, dat de voorlichting, ook al wordt deze gegeven door een politieke tegenstander der S. D. A. P„ in ieder geval objectief is en in overeenstemming met de waardigheid van uw blad. De voorlichting zooals deze door Mr. Antonio thans wordt gegeven is in alle opzichten met het bovenstaande in flagranten strijd. Ter juiste voorlichting van de lezers en ter wille van het voorkomen van legen den meende ik even te moeten aantoonen, dat de kroniek van Mr. Antonio zoowel in zijn oordeel over het koloniaal congres als i over de conclusie ten opzichte van de nederlaag van Ir. Albarda in alle opzich ten met de waarheid volkomen in strijd is. Dat een man als Mr. Antonio zoo opper vlakkig over een zeer belangrijk congres schrijft, getuigt niet voor het hooge peil, waarop de voorlichting van politieke aan gelegenheden behoort te staan. Hoogachtend, D. VAN DER MAST. te te De inzender heeft volkomen gelijk. „Mr. Antonio" is een bekend Haagsch journalist, die in verschillende bladen zijn kronieken schrijft, eft op wiens voorlich ting wij uit den aard der zaak meenen te mogen vertrouwen. Wij hebben hem naar aanleiding van het bovenstaande geschre ven en zullen hem het nummer van ons blad toezenden. Overigens kunnen wij slechts ons leedwezen uitdrukken, dat deze onjuiste voorstelling van zaken Is opgenomen geworden. Redactie Held. Oourant. (O) M. de Red. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw geëerd blad voor het navolgende. Bij voorbaat mijn dank. In uw blad van Zaterdag 11 Januari 1930, geeft de heer J. N. E. Teune, direc teur der Water- en Liohtbedrijven, al hier, in een ingezonden stuk een verge lijkend overzicht van den Gasprijs in onze gemeente met die van een 16-tal andere gemeenten in ons land. De heer Teune zegt dan daarin dat de Gasprijs alhier 11 cent per M'. bedraagt en geen 12 cent zooals de heer Korver, in zijn stuk, voorkomende in uw blad van 31 December 1929, heeft vermeld. Deze bewering van den heer Teune is dan ook al even onjuist als die van den heer Kor ver; dit in verband met de begrooting. De begrooting voor de Gasfabriek voor EEN ZELFMOORD IN RUSLAND. In Juli 1929 werd de technische amb tenaar Zaslonko door de ledertrust in een lederfabriek te Raskazowo geplaatst, waar hij van het eerste begin af den strijd aan bond tegen talrijke gebreken in de fabri cage. In het begin van December leverde de fabriek een partij leder af, waarvan eenige honderden stukken ondeugdelijk waren. Dit trok Zaslonko zich zoo aan, dat hij de ledertrust den eisch stelde de noodige maatregelen te nemen om de fa briek te saneeren of hem van zijn functie te ontheffen. Terwijl deze kwestie nog hangende was, werd op de fabriek nog een partij leer bedorven. Toen Zaslonko dit hoorde, ging hij naar huis en maakte een eind aan zijn leven. Het briefje, dat hij naliet, luidde: „Ziedaar waartoe iemand fabrioagogebreken kunnen brengen. Zjol- tof en Beljakof dank!" Zjoltof is de lei- dor van de fabriek en Beljakof een „spe cialist", die nog nooit in een lederfabriek gewerkt ha<L DE MERKWAARDIGE REK VAN DEN SCHOENER NEPTUNE IL De Engelscho driemast-schoener Nep tune II uit St John's (Newfoundland), een houten schip van 126 ton, te de Ber- mory-baai aan de Westkust van Schot land binnengesleept door de vuurtoren boot Hespenis. Het schip had merkwaar dige avonturen beleefd. Het was ln de verkeerde richting let terlijk over den Atlantischcn Oceaan ge waaid. De Neptune had St. John op 29 November verlaten op een reis langs de kust van honderd mijl naar de nieuwe stad Bonavteta Bay In Newfoundland. Zij was dertig mijl van de haven van 1980 bepaalt den Gnaprijs voor den Munt meter op 12 cent den M*. en' dat er ais zoodanig, volgens de raming een kwan tum var l.Mft.000 M'. gas aan de verbrui kers zal afgeleverd wordon ten bedrage van 159.600.Dus tegen 12 «ent ae M'. en geen 11 «ent, sooals de heer Teune beweert, dat de gaavorbnüker* voor ge noemde kwantum moeten betalen. Dan wat het verder betoog van den heer Teune betreft waarin hit alleen de gns- prijzen noemt zonder meer. zegt niets. Daarmede 1» niet bewezen dat onze gas prijs gelijk te aan die van de 16 genoem de gemeenten. Heeft de prijs dan geen verband met de kwaliteit van het Gas? De heer T. heeft dit zeker niet noodlg ge acht te vermelden, althans hij zwijgt daar over (mogelijk ten beste voor de zaak). Wanneer men nu bedenkt, dat de vori ge jaren door een kleine verandering in onze Gasfabriek de gasproductie uit. een ton kolen van de 850 M8. gas op de 600 M". gas gebracht is, waardoor pl.m. 42 pet. kunstgas wordt verkregen en de kwali teit van dien aard is geworden dat het College van B. en W. in het voorwoord der Begrooting 1930 betogen, dat de kwa liteit van het Gas noodzakelijk verbete ring behoeft dan is dit toch wel een be wijs dat de gasproductie zeer slecht is en op een veel te hoogen prijs is bepaald. Dat de heer Teune als directeur van onze Gasfabriek wel met deze feiten be kend zijnde, daarover zwijgt, zal 'n ieder weldenkende kunnen beseffen. Maar als hij den gasprijs van onze gemeente wil verdedigen met die van andere gemeen ten en daarmede de gasverbruikers wil aantoonen dat onze gasprijs niet hooger is dan moet hij ook een vergelijking van de kwaliteit van <je gas in andere gemeen ten geven, zoodat de gasverbruikers kun nen zien dat deze in kwaliteit ook gelijk staan. Had hij dat gedaan, dan zou hij daarmede mogelijk de verkeerde meening omtrent onze gastarieven recht hebben gezet Maar thans zijn de gasverbruikers door zijn uiteenzetting niet bevredigd en zelfs is door zijn eenzijdige uiteenzetting de ontevredenheid der gasverbruikers vergroot M. de R. U nogmaals dankend voor de opname teeken ik Hoogachtend, J. TIESSEN. Den Helder, 18 Januari 1930. De heer Hessen verwart den muntgas- prijs met dien van het gewone gas. Het is in ons land gebruikelijk de prijs van bet gewone gas als basis aan te nemen voor onderlinge vergelijking omdat de wijze waarop het gas over den muntgasmeter wordt geleverd zeer verschillend is. In noofdzaak worden hierbij 2 systemen ge volgd, tw. A. De muntgasverbruikers betalen maandelijks een extra vast bedrag tot dekking van meterhuur en van de kosten der muntgasinstaliatie en wordt bet ver bruikte gas alsdan tegen den gewonen prijs berekend. Dit systeem vindt o.a. toe passing in Amersfoort, Assen, enz. B. Voor vergoeding van meterhuur en installatiekosten wordt de gasprijs met 1 cent of l1/» cent per M8. verhoogd, welk systeem in onze Gemeente wordt ge volgd. De ervaring heeft geleerd dat de ver- hooging van 1 cent per M8. te gering is om de kosten der muntmeterexploitatie en van de installatie te dekken. Voor het bedrijf te dan ook het onder A genoemde systeem voordeeliger. Over 't algemeen zijn de extra-kosten voor muntgaslevering hooger dan men gewoonlijk denkt en bestaat er dan ook een streven in ons land om het aanbren gen van muntinstallaties af te schaffen. In Amsterdam worden o.a. gedurende de laatste jaren geen muntgasinstaliatie^ noch muntelectriciteitinstallaties meer aangebracht. Vergelijking van muntgas- prjjzen geeft dus geen juist beeld. Waar de heer Tiessen dan ook den hoogeren prijs van het muntgas aanhaalt, zou ik op dezelfde onjuiste wijze voortgaande, kunnen zeggen dat er ook nog een groote hoeveelheid gas geleverd wordt tegen la- geren prijs dan 11 cent per M8., n.1.: Straatverlichting 300.000 M\ a 5 cent per M8. bestemming toen zij door tegenwind ge dwongen werd open zee te kiezen. Aan boord bevonden zich de schipper, de stuurman, drie matrozen en vijf passa giers onder wie een vrouw. Het schip werd door een orkaan beloopen, die het hulpeloos voortdreef. De kapitein had geen begrip ervan waar hij was. De boo ten en de verschansing werden stukge slagen, het dekhuis weggespoeld en in het stuurrad bleven maar twee spaken over. Zeven weken lang te het schip aan do genade van huizenhooge golven overge leverd geweest. Het schip had ruim schoots proviand, maar men werd ten slotte bang dat het water op zou raken. Eindelijk kreeg men een rotsachtige kust in hot gezloht Het was Axdna Murchan Poink Van den vuurtoren zag men dat het schip in nood was on werd aan de stoom boot Hesperus geseind, die het behouden binnenbracht. TEGEN HET STELEN VAN AUTOU Stads eenigen tijd' worden te Berlijn zoowat eiken nacht vijf tot tien automo bielen gestolen. Op het oogonbllk wordon door de politie niet minder dan honderd gestolen automobielen opgoepoord. De •eutsdhe Automoiblldlub heoft nu beslo ten do politie in haar strijd tegen de autodieven behulpzaam te zijn. Ze heoft een patrouille, bestaande uit gewezen politle-beamibten, gevormd Deze moet niet alleen trachten de gestolen auto's op het spoor te komen, maar ook ta de straton Sarkeorendo automobielen in het oog hou- en. Bovendien looft de Deutsohe Auto- mobilclub voor het arresteeren van een autodief een premie van twee honderd mark uit.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11