TWEEDE BLAD BINNENLAND. BUITENLAND. 00ST-INDIË. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 23 JANUARI 1930 Spoorwegplannen in Noord-Holland. De vlootconferentie. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. DE ZAAK-ONNEKES. Schatten onder de straten van Sluis? DB RESULTATEN DER HAAGSCHE CONFERENTIE. Bene»] civer de voardeelen van Tsjechoslowaktfe. Dr. Benesj heeft verklaard, dat de ba lans van de conferentie van Den Haag zoowel van Europeesch ala van bijzonder T^jechoslowaksoh standpunt tevreden stellend is. Dat het geheele herstelpro- bleem op voet van gelijkheid en niet als tusschen vijanden zal worden opgelost, aoht hij1 als van groote politieke en otno- reele 'beteekenis, vooral voor de betrek kingen van de geallieerden niet Duitsch- land en voor die der Kleine Entente niet Hongarije. Ook voor Bulgarije beteekent het in dit opzicht veel. Europa zal, ook indien niet alle moei lijkheden verdwijnen, tenminste een tijd lang op zijn verhaal kunnen komen. Daardoor kunnen de zuiver eoonomische en fimancieele problemen op den voor grond treden. Roemenië en de Haagsche con ferentie. In regeeringskringen te Boekarest is men zeer voldaan over het resultaat van de Haagsche conferentie. Men is er ver heugd over dat thans eindelijk de moei lijkheden met Hongarije uit den weg zijn geruimd: De bladen voorspellen, dat als gevolg van de Haagsche Conferentie de toestand in Oost Europa en op den Bal kan aanmerkelijk verbeteren zaL TELEGRAM yAN DE KONINGIN AAN MINISTER JASPAR. De Koningin heeft het volgende tele gram gezonden aan den heer Jaspar, pre sident van de Internationale Conferentie van 's-Gravenhage. Uwe Excellentie dank zeggende voor de uitdrukking der gevoelens, welke gij mij wel hebt willen mededeelen uit naam van de gedelegeerden ter conferentie bijeen, verzoek ik u, mijne oprechte gelukwen- sohen te aanvaarden op het oogenblik, waarop de werkzaamheden van de confe rentie tot een zoo gelukkig resultaat heb ben geleld. LIMBURGSCHE MIJNEN. De productie van 1029. De Lixnburgische mijnen produceerden gedurende bet afgeloopen jaar 11.612.702 ton steenkolen, In 1928 was de productie 10.920.004 ton. HET JAARLIJKSCH CONGRES VAN DE S. D. A. P. Het gewone jaarlijksche congres van "de S. D. A. P. wordt, blijkens bericht in het Volk, Zaterdag, Zondag, Maandag 19, 20 en 21 April in de groote zaal van De Har monie te Groningen gehouden. UIT DE METAALINDUSTRIE. De collectieve arbeidsovereenkomst. Op 17 Januari is geteekend en op 18 Januari is in werking getreden de col lectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalindustrie. De collectieve arbeidsovereenkomst om vat 100 werkgevers en 50,000 arbeiders. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. Een prachtig resultaat. Volgens voorloopige opgave hebben de weldadigheidspostzegels voor het kind ditmaal opgebracht ruim 167.000. De opbrengst der prentbriefkaarten zal on geveer 28.000 bedragen. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels 110.742 en voor de briefkaar ten 10.454. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Encephalltls na Inenting. In de week van 12 tot en met 18 Januari zijn geen gevallen van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezicht op de volksgezondheid gebracht. Varlola minor (alastrlm). In de week van 12 tot en met 18 Januari zijn in'Nederland goen gevallen van deze ziekte waargenomen. HET P. E. N. De stroomtarleven. Men deelt aan het Hbl mede, dat een aantal Noord-Hollandsche gemeenten, wier stroomleveringsoontracten met het P. E. N. in den loop van dit jaar eindigen, pogingen in het werk gesteld hebben ver laging der stroomtarieven te verkrijgen. Deze tarieven dateeren van het jaar 1920, toen de finanoieele toestand van het be drijf verre van rooskleurig was en de kosten van stroomopwekking belangrijk hooger waren dan thans het geval is. De groote exploitatie-tekorten zijn nu terug verdiend en het provinciaal bedrijf maakt tegenwoordig een winst van omstreeks een b«if nüBioei. De hier bedoelde dis tributiebedrijven gronden hun aanspraak op tariefsverlaging mede hierop, dat in de laatste jaren de tarieven in die gebie den, waar het P. E. N. zelf rechtstreeks stroom levert, aanmerkelijk verlaagd zijn. Van Anna-Paulowna naar Wle- rlngen over een lengte van 17 K.M. geprojecteerd. Verbin ding tusschen Dan Helder en Friesland. De spoorwegverbinding Anna-Paulow- naWieringen, die een lengte zal krijgen van pl.m. 17 K.M., wordt aangelegd voor dubbel spoor. Ongeveer 400 M. ten Noor den van het station Anna-Paulowna zal de nieuwe baan zich aftakken van de lijn Amsterdam—Den Helder, om, naar het Oosten afbuigend, langs de Van Bwijck- sluis', over den afsluitdijk te gaan en op Wieringen achter Hippolytushoef om, Den Oever te bereiken. Om aansluiting op het emplacement van het station Anna-Pau lowna te verkrijgen, zal dit .worden uit gebreid. Ook de dichtbij gelegen brug over de Molenvaart zal verlengd en ver breed moeten worden, omdat daar nu vier sporen op komen te liggen en in verband hiermede, moet men ook de opritten tot deze brug veranderen. In den Anna-Pau- lownapolder, zoowel als of> Wieringen, eischt het aanleggen van den spoordijk het plaatsen van versoheiden duikers en het graven van parallelslootèn, terwijl de af gesneden gemeenschap door particuliere overwegen hersteld zal worden, of, waar dit bezwaar oplevert, dóór parallelwegen. Op Wieringen is langs de spoorbaan een rijksweg geprojecteerd, die aan weers kanten een rijwielpad zal krijgen. Deze weg zal, met dien over den afsluitdijk en den spoedig door de Zuiderzeewerken aan te leggen verkeersweg langs het Balg- zandkanaal van de Van Ewijcksluis naar de Kooy, eerlang de verbinding vormen tussohen Den Helder en Friesland. GEORGANISEERD OVERLEG TUSSCHEN REGEERING EN ONDERWIJZERS. Practlsch thans 80.000 onder- wijzcrs uitgesloten. Op 10 en 17 dezer zijn de heeren Bon en Jungcurt namens de onderwijscentrale in audiëntie ontvangen, respectievelijk door de ministeis van justitie en van binnenlandsche zaken, ter bespreking van bet georganiseerd overleg tusschen de regeering en de onderwijzers, welke kwestie vroeger reeds met minister Terp stra was besproken. Uiteengezet werd, dat tengevolge van het ingrijpen van den voorzitter der cen trale commissie in de rechten en be voegdheden door minister de Visser in 1925 aan de bijzondere commissie voor de onderwijzers verleend, er thans tus- bchen den betrokken minister en de onderwijzers geen overleg van beteekenis meer kan plaatfc hebben. Practisch zijn 30.000 onderwijzers thans van het overleg uitgesloten. Er werd aan herinnerd, dat vijf onder wijzersorganisaties, zoowel van openbare als van R.-K. en Prot. bijzondere onder wijzers, die vroeger bij een ambtenaren- centrale waren aangesloten, zich daarvan weer hadden afgescheiden, zoodat alleen de Bond van Ned. Onderwijzers, via het A. C. O. P., contact met de regeering heeft. De delegatie noemde dit een onhoud- baren toestand, die maar niet eenvoudig bestendigd kan worden met het argument, dat categorale bonden niet in het tegen woordige systeem van centraal overleg passen. Dit systeem eischt dringend her ziening, dat trouwens al in 1927 is toe gezegd, maar nog nooit ter hand genomen. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Generaal Urbina vertelt General Urbina is te Panama ge ïnterviewd door een verslaggever van de Diario de Panama. Het Papiamentsche blad La Union van Curagao nam uit het relaas van dit interview het gedeelte over, waarin Urbina vertelt, hoe zijn aanslag op het Waterfort te Willemstad is ge scthied: „In den avond van den 8sten Juni heelt c-en vijftigtal mannen, die in twee vracht auto's waren komen aanrijden, het fort aangevallen, met bijslagen de poort doen bezwijken, en het grootste deel van de driehonderd soldaten en politiemannen gevangen genomen, en welmet geen andere wapenen dan'89 nieuwe groote kapmessen, twee bijlen, een pistool, twee revolvers en nog een wapen (hachuela), buit en die, welke men in het fort bult die de Venezolanen bevrijd hadden, groo- tendeels zijn partijgangers waren, die dronken geweest waren en straatschende rij gepleegd-hadden. Toen de verslaggever hem vroeg, hoe veel wapenen hij op Curasao weggeno men had, antwoordde Urbina, dat zij niets weggenomen hadden, maar dat zij de kapmessen verruild hadden voor gewe ren, die zij noodig hadden. (Een goede ruil! - Red.). Het waren 250 geweren ge weest met 900 patronen, en nog 1000 oefenpatronen, die van geen nut geweest waren. De ziel van de onderneming was kolo nel Ramón Torres geweest, die alle voor bereidselen getroffen had, de kapmessen bijeengebracht, en het plan voor den aan val in elkaar gezet had. Hij was in het ge vecht bij La Vela de Coro gesneuveld. Na den strijd bij Coro was Urbina ge noodzaakt geweest, zich met zijn troepen terug te trekken in de bergen van Churu- iguara, omdat hij geen munitie had, om verder te vechten. In zijn troepen waren verscheidene intellectueelen en studen ten. Om Venezuela gemakkelijker te kun nen verlaten, daar zij achterna gezet wer den, hadden zid zich verdeeld in verschil lende groepen. De groep, waartoe Urbina behoorde, bestond uit dr. Machado, kolo nel Julio Hernandez en twee adjudanten. Zij besloten naar Oolumbia te gaan. Om van den staat Faloon naar Cucutd te gaan. hadden zij drie dagen noodig gehad, waarin zij weinig gegeten en niets gesla pen hadden. Zij waren meer dan twintig dorpen doorgekomen, en telkens be vreesd, herkend te wordea ENGELAND. „PURNA gWARAJ". De nieuwe leus der Britsch- Inötsche Nationalisten. De leiders van het Al-Indische Congres hebben thans, volgens een telegram uit Allahabad, een motie opgesteld en bekend gemaakt, die bestemd is om door open bare vergaderingen op 20 dezer in heel Britsoh-Indië te worden aangenomen. Die dag wordt Purna Swaraj-dag genoemd. De motie verklaart dat Britsch-Indië den band met Engeland moet verbreken en Purna Swaraj (volledige onafhanke lijkheid) bereiken. De motie erkent echter dat de meest doeltreffende wijze om vrijheid te ver werven, niet bestaat in geweld, maar in het onttrekken, zooveel mogelijk, van alle vrijwillige samenwerking met de Britsche regeering en in het voorbereiden van burgerongehoorzaamheid, met inbegrip van weigering tot belasting betalen. De motie besluit met de overtuiging uit te spreken dat het met deze middelen mogelijk zal zijn aan de tegenwoordige „onmenschelijke heerschappij'' een einde te maken. EEN MOOIE ORDER. 2500 man aan werk geholpen. De werf van Vickers Armstrong te Bar- row in Furness beeft Zaterdag haar grootste opdracht gekregen in de laatste 10 jaar nJ. den bouw van twee kapitale schepen voor rekening van de Peninsular en Orient-line. Aan deze order zullen 2500. arbeiders ruim 2 jaar vast werk hebben" en de vreugde in Barrow, waar 60 pro cent der geschoolde arbeiders werkloos was, is groot. Bovendien zullen nog 8 tot 400 speciale vaklieden uit Preston en an dere omliggende steden noodig zijn. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. BOLTVTE EN PARAQUAY. Uit Washington 'wordt gemeld, dat de zaakgelastigde van Paraguay bij de Amerikaansche regeering aan het dept. van Staat heeft meegedeeld, dat er bij de regeering van Paraguay bericht was ingekomen, dat de bevelvoerder over het leger van Bolivië bevel had gegeven tot een algemeenen aanval op de grens van Paraguay. t De omgeving van den president van Bolivië spreekt met beslistheid tegen, dat Bolivië troepen mobiliseert voor den dienst in het betwiste grensgebied in den Chao. BUITENLANDSCH NIEUWS. dert den tijd van voor den oorlog groote verminderingen aangebracht bij de ge wone inrichtingen. Het personeel toont een vermindering van 50.000 vergeleken met 1914 en van 152.000 vergeleken met 1921 nadat de eigenlijke oorlogstroepen gedemobiliseerd waren. „Wat de vloot betreft hebben wij niet op deze conferentie gewacht De positie van «het Briteche rijk in December 1929 vertoont een merkwaardig contrast met Augustus 1914, dat verdient ernstig over wogen te wonden door degenen die luchtig spreken over de Britsche bijdrage tot vlootontwapening. Hier zijn de feiten: Linieschepen Augustus 1914 09, De cember 1929 20. Kruisers met kanonnen van 8 inch en meer Augustus 1914 27, December 1929 11. Kruisers met kanonnen kleiner dan 8 inch Augustus 1914 81, December '29 43. Onderzeeërs Augustus 1914 74, Decem ber 1929 63. Wat de luchtmacht aangaat waren de luchtmachten der wereld voor den oorlog nog maar in haar opkomst zoodat er geen vergelijking kan worden gemaakt tus- scfhen haar sterkte thans en in 1914. De pers niet tot die conferen tie toegelaten? Londen, 22 Jan. De speciale verslag gever van de Daily Express verneemt van wei-ingelichte zijde, dat op het laatste oogenblik besloten zou zijn, geen journa listen bij de vlootconferentie in het pa leis van St. James toe te laten. Als reden w ordt opgegeven dat er in de zittingzaal niet voldoende ruimte is. Vooral bij de Amerikaansche journalisten, die in groo- ten getale naar Londen toe zijn gekomen, heeft dit besluit groote verrassing gewekt. Men rekent erop, dat zij tegen de uitslui ting van de pers zullen protesteeren. De eerste dag. Gisterenochtend werd uit Londen ge meld, dat de vlootconferentie gisteren niet bijeen is gekomen en dat de dag aan werk en overleg achter de schermen gewijd werd. Heden zullen de gedele geerden hun gemeenschappelijke beraad slagingen in het paleis van St. James beginnen. Amerikaansche Indrukken en opvattingen. Te Washington is men voldaan over de wijze, waarop bij de opening van de conferentie te Londen alles in zijn werk is gegaan. Men houdt het er te Wash ington algemeen voor, dat een atmosfeer van wederzljdsch vertrouwen is gescha pen, en dat dientengevolge een praktisch uitvoerbaar resultaat zal worden geboren nopens vermindering van de bewapening ter zee. Mac Donald spreekt voor de radio. MacDonald heeft gisteravond, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, uit zijn studeervertrek ini Downingstreet, door de radio een boodschap gericht tot de Veree- nigd© Staten. In die boodschap zedde hij, dat voor de conferentie begon de delega ties haar meeningsverschillen hadden be sproken. Ware het een zaak van twee of drie delegaties dan zouden de geschillen in een openbare oonferentie kunnen wor den geregeld, maar ais er vijf zijn worden er tal van gedachtenwisselingen vereischt en moet de zaak op delicate wijze behan deld worden. De preliminairen voor een overeenkomst moeten derhalve in groote mate worden gevoerd tusschen de delega ties afzonderlijk en er kan pas in het openbaar over worden gedebatteerd als de betrokken landen het voorloopig terdege eens zijn geworden. Het voorbeeld van Engeland. De premier zeide, dat hij ln het biizon- der de bewering wilde bespreken, die zeer verbreid was, dat Engeland, terwijl het over ontwapening sprak, niet het voor beeld gaf. Wat beörsft het Brltscha l*0«r itjn se 'ERDEDIGING VAN TARAKAN EN BALIK-PAPAN. Het ,3at. NwbL" meldt, dat voor de eerste maal bij nota van Wijziging een begrootingspost zal worden voorgesteld in verband met de defensie van de olie- havens Tarakan en Balik-Papan. Voors hands is het fonds voor deze werken be perkt tot minder dan een ton. EEN NIEUWE ORGANISATIE. Van Nederlanders tegen de »Lo«- van-Nederland"-beweging. Batavia, 17 Jan. In een circulaire, uit gegeven en onderteekend o.m. door de heeren F. D. K. Bosch, G. W. J. Drewes, T. A. Fruin, H. J. Idema, J. A. Jonkman, A. F. de Savornln Lobman en J. J. G. E. Rtlckert verklaren dezen, dat zij willen beproeven aaneensluiting en samenwer king tot stand te brengen van de Nederl. hier te lande die overtuigd zijn, dat het hun plicht als Nederlander Is om mede te werken aan de verdere uitvoering van de koloniale taak als Nederlander, welke geaoht zal worden vertooid te zijn, wan neer het Indische gecneenebest in de rij van zelfstandige volken een eigen plaats inneemt, in staat en bereid om ook aan de internationale verplichtingen te vol doen en het recht en het belang van de niet-inheemsche ingezetenen te erkennen en te beschermen. Zij streven er naar dat Nederland en dat geaneenebest blijvende banden zullen onderhouden. Het ontwerpen van een uitgewerkt pro gram wordt thans voorbarig geacht, doch het ligt in de bedoeling, een veertien- daagsch orgaan uit te geven „in samen werking onet, maar onafhankelijk van den Ned. Indisohen Vrijz. Bond. i/i/iojeüssi M o a q Kuur SpU»vertering «storingen is sindi 100 jaar onovertroffen het beate middel fVSi Bullrlch-Zout Tabletten fl. 0,25 en fl. l.W. Slecht» acht ln blauwa Terpakking met het portret Tan den ultrindef. Monster» gratl» en franco T. d. rertegenwoordlgar B de Bruin, «maler aa Ooat Ifan—anaiuwea M Het zevende retonrvllegtulg te Konstantlnopel. Het zevende postvliegtuig op den terug weg naar Nederland is vanochtend 7.45 uit Aleppo vertrokken en 13.15 te Kon stantlnopel aangekomen VLIEGTUIG VERONGELUKT. De twee Inzittenden gedood. Bij Sudleury in Suffolk is een Engelsch legervliegtuig gistermorgen bij dichten mist in de toppen der boomen op een heu vel gevlogen en brandend naar beneden gestort. De twee inzittenden ,een luite nant-bestuurder en een korporaal-meca nicien zijn gedood. HET FRANSCHE PASSAGIERS VLIEGTUIG GEVONDEN. VU! dooden. Het vermiste passagiersvliegtuig van den dienst AmiensHavre is op een rots 5 K.M. ten Noorden van Dieppe gevonden. De bestuurder en de 4 passagiers waren dood. Waarschijnlijk is het toestel van ge ringe hoogte te pletter gevallen. Binnenland. Wij lezen in De West: De befaamde ontslagresolutie van ds. Onnekes is met handhaving van zijn ontheffing wegens ongeschiktheid ge wijzigd wat den vorm betreft. Door den gouverneur werd d.d. 14 dezer de volgen de resolutie genomen: Herlezen de resolutiën van: 80 October 1926 No. 8635; 10 Juli 1928 No. 54 Z. G.; 14 December 1929 No. 170 Z. G. Over wegende: dat de vorm, waarin de ontslag resolutie van 80 October 1920 No. 8585 van ds. W. Bronneger Onnekes is ver vat, met name wat betreft de considerans, aan gegronde bedenkingen onderhevig is; dat echter vaststaat, dat ds. W. Bronneger Onnekes tijdens zijn verblijf in Suriname niet de voorzichtigheid in acht genomen heeft, die de waardigheid van het predi kantambt vereischt, waardoor zijn naam in opspraak was gebracht en hij het voor de vervulling van zijn ambt onmisbare vertrouwen bij een deel der gemeente had verloren en dientengevolge ongeschikt moest worden geaoht om verder als predl kant te Paramaribo te worden gehand haafd. Besluit: 1. De considerans van de resolutie van 80 October 1920 No. 8585 te wijzigen en te lezen als volgt: „Overwegende, dat ds. W. Bronneger Onnekes tijdens zijn verblijf in Suriname niet de voorzichtigheid in acht genomen heeft, die de waardigheid van het predi kantambt vereischt, waardoor zijn naam in opspraak is gebracht en hij het voor de 'vervulling van zijn ambt onmisbare ver trouwen bij een deel der gemeente heeft verloren en dientengevolge ongeschikt ge acht moest worden om verder als predi kant te Paramaribo te worden gehand haafd. 2. Het dispositief der onder 1 be doelde resolutie te doen luiden als volgt: „Den predikant bij de Hervormde ge meente te Paramaribo ds. W. Bronneger Onnekes wegens ongeschiktheid om an dere redenen dan ziels- of lichaamsziekte of gebreken, met ingang van 1 November 1926 eervol ontslag uit 'slands dienst te verleenen; behoudens zijn aanspraak op pensioen". Belangrijke aanwijzing gevonden. Tydens de werkzaamheden aan een rio- leering in de Hoogstr. te Sluis (Zeeuwsch- Vlaanderen) werd Vrijdag een groen kan netje gevonden, dat na onderzoek door een oudheidkundige alhier een z.g. „Ja cobs kannetje" bleek te zijn. In dat kannetje bevond zich een rolle tje papier, dat rond een stuk perkament zat en dit perkament weer rond een an der stuk papier, waarop de volgende woorden waren geschreven: per ordonnantie van d'heer hende- rick Monteas begraven in de hoovinghe van Bartholomeus du.... aghter dieses huys twaalf apostillores des Goddelycke woords ende oonstwerke dezer Stede Sluys, den Xm mey 1004. CORNELIS RUBBENS. Men vermoedt, dat deze vondst in ver band staat met alhier loopende geruchten, als zouden te Sluis tijdens den beelden storm twaalf massieve gouden beelden, voorstellende de twaalf apostelen, onder den grond zijn gestopt, ter voorkoming van vernieling. Men heeft later geen spoor meer van deze beelden ontdekt Het document zal ter nader onderzoek aan een oudheidkundige worden opgezonden. HOE DE „VALENTINO OODA" VLOT KWAM. Na de stranding op Vlieland. Gelijk gemeld, had het Italiaansche s.s. „Valentino Coda", dat op Vlieland ge strand was, een contract afgesloten met de combinatie der bergingsmaatschappijen bureau Wijsmtiller alhier, Doeksen, Ter schelling. Aan boord van het schip werden 16 mannen gebracht, om trossen en ankers uit te brengen. Met behulp der sleepboo- ten dacht men in den loop der komende weken het schip vlot te brengen. Kapitein Bertolotto van de „Coda" zag echter een kansje, om eerder het natte element weer te bereiken. Zaterdagavond deed hij het vaartuig onder stoom brengen. Met be hulp van de schroef liet hij, toen de vloed opkwam, een geweldig gat achter het schip draaien, waarna de boot zichzelf met behulp der uitgezette ankers van het strand moest trekken. De poging slaagde boven verwachting. Een later opgeroe pen sleepboot leidde het schip tot voor de haven van Terschelling, waar het bleef liggen, om te wachten op nieuwe ankers en trossen, daar het de zijne ln den storm had verspeeld. Het zal vervolgens moe ten dokken om te worden nagezien, hoe wel het oogenschijnlijk geen nadeelige gevolgen van de stranding heeft onder vonden. (De TeL). Het Italiaansche stoomschip „Valenti no Coda", dat op de Vliehorst was ge strand en dezer dagen is vlot gebracht, is Dinsdagmiddag om drie uur door de sleepbooten Oceaan en Volharding van de firma Doeksen op sleeptouw genomen met bestemming naar Rotterdam, waar het schip zal worden gedokt. DE OVERVARING BIJ LEMMER. Het lijk van dien schipper ge borgen. Gisterm ddag omstreeks vier uur is te Urk binnengebracht het lijk van schipper C. Post van het tjalkschip Dankbaarheid, dat op 5 K.M. afstand van de haven van Lemmer op 15 Januari door totnogtoe on bekend gebleven oorzaak is overvaren door het motorschip Klimak, kapitein De Jonge uit Oude Balaaia.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5