T DERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 23 JANUARI 1930 Super-Amerikaansch, is een levend be- PER AUTOBUS NAAR AMSTERDAM GEMEENTERAAD. Onze vroegere stadgenoot, de heer B. Meijer, slaagde in den Haag voor de examens Engelsche Handelscorrespon dentie „Mercurius" en Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen, welke resp. werden gehouden op 17 en 18 December 1.1. VIL/.DE MARINEOONCERT. Beethoven's Vijfde. Voorzeker zullen de ditmaal niet zoo heel talrijk opgekomen bezoekers zich den gang naar Casino gisterenavond niet hebben beklaagd. Het eerste gedeelte van het programma stond geheel in het teeken van den geni- alen oompo-nist en koninklijken instru- mentator Beethoven! Al dadelijk kenmerkte de uitvoering der ouverture „König Stephan" zich door een correcte wedergave, waarbij fluit, hobo en clarinet gelegenheid hadden zich van een gunstige zijde te laten beoor- deeleu. Beethoven's 5e, misschien wel zijn meest populaire symphonie, vergt van den diri gent een groote dosis kern en soepelheid in voordraoht. De heer Lelstikow bena derde dit op alleszins lofrijke wijze en wist de bezoekers te beïnvloeden door zijn orchest, ondanks de pittige tempo's, dikwerf met mooie nuanceering en warme voordracht te laten spelen. Het valt hoe langer hoe meer op, dat de dirigent over een keur van blazers be schikt en daarmede weet te. woekeren; uit dien hoofde koimt den hoboïst een spe ciaal complimentje toe voor de met mooie toon en zangrijke voordracht gespeelde cantilene in het eerste deel der sympho- nlo. Gaarne gunnen wij den heer Lelsti kow, hetgeen natuurlijk aan de homogeni teit der strijkers niets afdoet, een grootere bezetting van het strijkkwartet. De ver sterking der celloparty (4 executanten) kwam nu al reeds ten goede aan den inzet van het „andante oon moto". Het lijkt ons toe dat de energieke diri gent over de vertolking zeer tevreden kan zyn, hetgeen de bezoekes dan ook op ondubbelzinnige wijze toonden. Tot onzen spijt konden wy het tweede deel van het programma na de pauze niet meer bbwonen. DE FILM VAN HET NIEUWE PALESTINA. Dinsdagavond draaide voor een vry goed bezette zaal die film „Het Nieuwe Palestina". Wat de film zelf betreft, daarover heb ben wy reeds eenlge uitvoerige mede- deelingen gedaan, waarnaiy wy ver wijzen, Het programma opende met een zeer interessant journal, o.a. de wereldtocht van de Graf Zeppelin, de aankomst van den beroemden vliegjer Blériot, op de plek by Dover, waar luj voor twintig jaar, na een geslaagden tocht over het Kanaal was geland, enz. Hierna kregen wü een film over Egyp te, voornamelijk opname van de oude ko ningsgraven en ruïnen. De tempels van Karnak, de Necropolis, de oude Thete, het graf van Tuth-Ankh-Amen, alles kan men zien op het witte doek. Onwillekeurig komt men onder den in druk, by het zien van de reusachtige beelden en zuilen, die de toenmalige be volking heeft gewrocht. De heer Levy Grunwald sprak hierna een kort woord ter inleiding. Hy heette alle aanwezigen welkom, waarna hy memoreerde, dat hy eenige jaren terug ook een proloog hield, toen de film „Nathan der Weise" werd ver- ioond, hetgeen hy toen sprak, zou ook nu weer kunnen dienen. De heer Levy Grunwald sprak verder ongeveer als- volgt: Zeer geachte aanwezigen. Doordien de menschheid in zyn geheel niet handelt, volgens de moraal, die Les sing in dit werk gelegd heeft, doordien velen helaas de beteekenis van „Nathan de Weise" niet kunnen of willen bega pen, heersoht er over deze wereld nog steeds de geesel der onverdraagzaamheid. Daarvan was het oude volk altyd de dupe. Van stad tot stad, van land tot land, van werelddeel tot werelddeel zwierf het volk voort. Als een paria uitgestoo- ten, als een melaatsche vervloekt. Dit was eouwen geleden zoo, het is nu nog. Want men begreep „Nathan der Weise" niet. Rusland, ondanks dat het totaal van re- geerings-vorm is veranderd, is nog een haard van antisseimitisme. In Romerüë en andere Balkan-Staten leven de Joden on der grooten druk. Het woord in de Psalmen: De hemel is van God en de aarde gaf hy, aan den mensch, werd door de Antisemieten uit gelegd: Wel aan den mensch maar niet aan den Jood. Teder ander volk zou in de duisternis van 20 eeuwen ballingschap onder die harde slagen van het noodlot zyn onder gegaan, maar de Joden, wel buigen, ze met gekromde ruggen in Ghetii opslui ten, maar breken, kon men de krachtige vitaliteit van dit volk niet. Dat zal U deze film toonen. De pion- niers van het verjongde Joodsche wik wijs voor de energie, de moed en uithou- Prijs retour f 2.50. Op Zondag 26 Januari dingsvermogen van ons volk. a.s. Vertrek Den Helder 8 uur v.m. Daar, in het Nieuwe Palestina wordt, Kaarten en Inlichtingen dank zy het Keren-Hajesod een nieuwe Garage Moorman, Brakkeveldweg 64,tel.470. Joodsche Staat gevormd. Een Staat, Ter gelegenheid v. d. Automobhl-Tentoonstelllng. waarin gehandeld zal worden, naar de im oraal van Lessings werk „Nathan der i ura Weise". Waar ieders geloof, ras en over- tuiging geëerbiedigd zal worden, Gedach-letter opmeuw moet worden gesteld tig aan het Bybelwoord Ge zult den met het schuifje, geschiedt het schrijven vreemdeling in Uw poorten beminnen, j uit deR aard d»r,zaak laRgzamer dan op want vreemdeling zijt geweest In Egypte. een maohine, snaar welk een zegen Deze film zal U aantoonen dat de Joden V(X>r den blülde> dat hiJ ach °P volkomen dragers zyn der cultuur, dat ten volle ge zegd zal wordenVan Zion zal de Leer, van Liefde, menschenmin en broeder schap uitgaan. Tusschen twee acten, gaf de heer Dra. J.- Coltof een toelichting by den film. In Jeruzalem, in den ouden muur, be vindt zich een poort, welke dichtgemet seld is, en die de Gouden Poort heet. Wanneer de Messias eens zal komen, zal deze poort open gaan en hem binnen laten. Men vertelt ook, dat een oud vrouwtje zich by zonsopgang by den poort neder- zette, en daar tot zonsondergang bleef. Op de vraag wat zy daar deed, gaf zy al tyd ten antwoord: „ik weet en wacht". Zy heeft de Messias niet zien komen, maar haar woorden zyn die van het gan- sclie Joodsche volk geworden. Een reusachtig- aandeel in de kolonisa tie van het Joodsche land heeft het „Keren Hajesod" dat overal ter wereld geld inzamelt. Honderd vijf en twintig van alle kolo nies in Palestina werden door dit fonds gevormd en worden daardoor onderhou den; van de 160.000 nieuwe kolonisten, werden er ruim 100.000 door het K. H. in Palestina gebracht, waar zij werden geholpen aan huizen, vee, landbouw werktuigen en gereedschappen. Deze kolonisatie is eenig ter wereld, zelfs Engeland kap men er niet mee ver- geiyken. Men moet bedenken, dat onder de Jo den zoo goed als geen geoefende boeren waren, en als men dan het werk -ziet, dat tot standl is gebracht, moet men eerbied hebben voor nun werkkracht. Allerlei beametteiyke ziekten moesten bestreden worden, en dat dit met suoces gedaan is, bewyst het feit, dat in 1021 (55% der bevolking aan malaria leed, ter- wyi dat in 1928 gedaald was tot V» by de Arabieren neemt tevens de oogziekte af. De geesteiyke cultuur wordt eveneens door het K. H. verzorgd. Scholen worden opgericht, een univer siteit is er, een bibliotheek met 150.000 boeken, vele wetensohappelyk© instituten. Groote mannen tellen wy onder de Jo den, vooraan staat wel professor Einstein Het crediet en verkeerswezen is een punt van groote zorg, licht- en krachtin- stalaties worden gebouwd. Uitvoerig bespreekt de heer Ooltof verder de recente troebelen in Palestina, Hij- besloot met de volgende woorden: Palestina bevindt zich in eene bloei en het maakt zich gereedi om ons te ontvan gen. De Gouden Poort opent zich echter niet door mensohenhanden, maar na twin tig'lange eeuwen openen wy de poorten van ons geluk, voor ons is de terugkeer naar Palestina geen vraag meer, wy wachten en wy weten. Omtrent den film kunnen wy nog dit zeggen, dat het een van de mooiste is, zoo niet de mooiste van alle films over lan den en volken die wy reeds zagen, en dat zyn er heel wat. WINKELNIEUWS. Heden opent de heer P. Colpa, in de KL Duitstraat een winkelzaakje, in ver schillende huishoudelyke artikelen, in hoofdzaak houtwaren. De oude rijwiel- zaak van den heer Heyligenberg, die Zich aan het einde van bovengenoemde straat bevindt, dicht by de Sluisdijk- straat, is door inwendige vertimmering in een aardig winkeltje herschapen, -ter- wyl het achterste gedeelte is ingericht als werkplaats. De heer Ooloa maakt zyn houtwerk n.1. zelf en daardoor is het hem ook mogelyk zyn trappen, tafels, drie- pooten, rekjes, stampers, vuilnisbakken en houten voorwerpen, die voor iedere hulsvrouw onmisbaar zyn, tegen ooncur- reerende pryzen ie verknopen. Behalve deze houtwaren verkoopt de heer C. ook sponzen, schuurmiddelen enz. De winkel, die zich in een tamelijk volkryke buurt bevindt, zal zeker wel klanten trekken. EEN SCHRIJFMACHINE VOOR BLINDEN. Onze blinde stadgenoot, de heer A. Krijgsman, had ons by gelegenheid van zyn laatste concert, verteld van een schrijfmachine in braille-schrift, die hy sinds eenigen tyd gebruikte, en ons uit- genoodigd deze eens te komen zier- Wy hebben van de uitnoodiging gaarne ge bruik gemaakt en willen trachten den lezer er eenig idee van te geven. Zöoals met al deze en dergeiyke din: gen, is de constructie ervan alweer het ei van Columbus: men moet op het idee ko men, dan is het eenvoudig genoeg. De door den heer Krygsman gebruikte ma chine is een uiterst licht en handig in strumentje, dat van de gewone modellen wel zeer afwy-kt. In plaats van een rij' let ters, welke door middel van staafjes te gen een inktrol drukken, vinden we hier de letters op de manier van een datum stempel op een metalen rol byeen. Het toetsenbord is ingericht voor braille schrift, maar de gewone letters en teo- kens zyn er boven aangebracht. Door mid del van een verstelbaar schuifje wordt de gewenschte letter voor het papier ge draaid; daarna wordt de letterrol tegen dezelfde wyze kan uitdrukken als wij en dat iedereen dit direct lezen kan! Het zeer degelyk gebouwde toestelletje is Duitaeh fabrikaat. NUTS8PAARBANK TE DEN HELDER. Vergelijkend jaaroverzicht In 1929 meer Ingelegd dan terug betaald 422.376,09 (vorig jaar 341.150,97). Totaal aan spaarders verschuldigd 1.534.655,06 (vorig jaar 1.074.056,86). By de Nutspaarbank te Den Helder werd in 1929 aan spaargelden ontvangen 1.811.789,79 gelden (vorig jaar 1.191.04126) en terugbetaald 1.889.413,78 (vorig jaar 848.894,19), zoodat er meer werd ingelegd an terugbetaald 422.376,06 (vorig jaar 841.147,07). Voorts werd per 81 December aan rente over 1929 op de spaarrekeningen byge- sohreven totaal 88.218,65 (vorig jaar 25.100,04). Het tegoed der spaarders was byi den aanvang van 1929 groot 1,074.056,86, steeg dientengevolge met 460.594,71 tot 1.584,655,06. In 1929 bedroeg het aantal posten van inleg 14.946 (vorig jaar 9071), dat van terugbataling 7.969 (vorig jaar 4618), te zamen 22.915 (vorig jaar 18.689). In 1929 werden 1846 nieuwe boekjes uit gereikt (vorig jaar 1195) terwyi 207 boek' jes werden ingetrokken (vorig jaar 160). By den aanvang van 1929 bedroeg bet aantal in omloop zynde spaarboekjes 2517. Dit aantal vermeerderde in 1929 alzoo met 1189 tot 8656. RECTIFICATIE. In ons verslag van het vertrek van Hr. Ma „Van Galen", in ons nummer van Dinsdag, is een zetfout geslopen. Er staat, dat vice-admiraal L. J. Quant vergezeld is van zyn staf, den kapitein luitenant ter zee le klas D. C. M. Het- terschy. Dit moet zyn, den kapitein-luitenant ter zee Coster, den hoofdofficier van den M.SD. 2e klasse Claassen en zyn adju dant, luitenant ter zee le klasse D. O. M. Hetterschy. Vergadering van Woensdagavond. Tegenwoordig alle leden- De heer D e Z wart zet zyn rede voort Spr. zal nader uiteenzetten, dat de finan- tieele toestand van de gemeente niets uit staande heeft met onze belastingen. Veronderstel dat met deze zelfde be grooting we den nieuwen toestand zon den 'hebben met een gem. fondsenbelas- ting. Dan zou de Ink. bel. met de opcen ten vervallen (netto 760.000). Ook de opcenten op personeel 126.000). Nog andere belastingen vervallen, in totaal 966.813, uit deze begrooting. Daarvoor in de plaats krijgen we dan uitkeering gem. fonds minimum 603.000 3/4 Grondbelasting 38.800, de volle opbrengst personeele bel. 210.000, nog andere posten totaal 854.800. Dus minder 112.013. Volgens aanvankeiyk opgemaakte ge gevens is de gemeente fondsbelasting 226.000, nadien wordt door wetswyzi ging dit iets hooger. Er zullen dus 50 op centen moeten worden geheven op de gem. fondsbelasting om de begrooting sluitend te krygen. In den- finantieelen toestand is even wel niets veranderd Belangrijke vermindering van ink. bel. Anders is het voor de belastingbetalers. De verandering is voor gezinnen zonder kinderen aldus: By 1000 belastbaar inkomen betalen gezinnen- zonder kinderen thans 26 aan gom. inkomstenbelasting. Dl-t wordt dan 10.50. 1200 inkomen 86.45) wordt 16.50; 1600 72.85) wordt 81.60; 2000 109.25) wordt 49.50; 4000 301.25) wordt 141; 5000 402.25) wordt 201.50. Voor m-enschen met kinderen wordt hét nog beter. De belastingdruk wordt dus in belangrijke mate verlegd naar an dere gemeenten. De styglng der schuld. De heer Eylders speelt met vuur. De heer Eylders heeft betoogd, dat de gemeenteiyke schuld stygt en wy dus nog meer den put ingaan. Wat wil hy met een dergeiyke bewering nu bewyzen? Of hy heeft het onderwerp niet onder de knie óf hy geeft moedwillig een voorstel ling van zaken, die niet door den beugel kan- Als wy kinderen met 'lucifers zien spe len, trachten wy die uit -hun 'handen te krygen, maar als iemand die geroepen is als regeerder op te treden, dergelijke voorstellingen naar 'bulten brengt, kweekt 'hy geen gemeenscbapsmenscben, maar anti-gemeenschap smemschen. Spr. heeft een overzicht laten maken van de schuld over de laatste 6 jaar. Die schuld is in- die 5 jaar vermeerderd met 389.000. Als de heer Eylders dat zóó vertelt en er niets byvoegt, heeft -hy ge- ting is. Men vergeet aldus een voornaam ding, n.1. er de bezittingen tegenover te stellen. Misschien is er een stygend bezit tegenover. De heer Biersteker: Het nieuwe raadhuis by voorbeeld! Tegenover vermindering der schuld sta vergrooting van het bezit De heer De Zwart: De totale schuld moet gesplitst worden voor de improduc tieve en de productieve bedryven. En de meerdere schuld is in hoofdzaak ontstaan uit de productieve bedrijven. Moet ons Eleofcr. bedrijf overgaan naar de provincie? Deze vraag is gesteld in het verslag. Het bedryf heeft thans een schuld van 413.000. Wanneer men er in ernst ovr denkt, zou dat alleen kunnen geschieden indien men een millioen ter tafel van B. en W. deponeert, want dat is de waarde van het bedryf voor de gemeente. De schuld van 413.000 drukt slechts voor de helft de waarde uit die het voor de gemeente heeft Er ls voldoende overwaarde. Onize leeningpolitiek voor nie.t-produc- tieve zaken is van dien aard, dat aan hot einde van de aflossingen nog voldoende waardie over is, en voor de productieve bedrijven insgelijks, en het past niat voor iemand, die de gemeente moet voorlich ten, aldus te spreken» Wie het anders zegt, moet het met de cyfers dan maar bewijzen. De heer Eylders: U weet het na- tuuriyk aMeenl De heer De Zwart: Als men op deze wyze gemeentenaren voorlicht, krijgt men merkwaardige dingen. Spr. geeft daarvan voorbeelden- De begrooting der gasfabriek laat geen gasprysverlaging toe, en men zegt tracht dat nadeeli'g saldo dan maar op andere wyze te vinden. Dat moet natuuriyk door belastingverhooglnig. Er rijn hier rare kostgangers. Het College heeft ernstig bezuinigd op diverse dingen en dan komt toch het ver zoek van bepaalde personen om hier of daar een straat of stoep te verbeteren. Men schept door voorstellingen als van den heer Eylders een eigenaardige men taliteit, zooals blijkt uit een briefje, dat de gem.-ontvaniger ontving, en waarin de schrijver spreekt van „dioor den duivel te worden geregeerd". En dat zyn dan de mensc'hen, die hun heele bestaan te dan ken hebben aan 'hen op Wie zy niu zoo afgeven1 - Tegenover al di'e schulden van de ge meente moet nlog worden gereleveerd, dat niet onbelangrijke bedragen zyn belegd, n.1. 711.745. Wij moeten straks niet dadelijk tot de uiterste grens gaan- Wanneer men ons thans reedis voor houdt, dat wy voorzichtig moeten zyn met nieuwe belastingen, enz., antwoord ik, dat di-e voorzichtigheid zal worden betracht. Een debat over 'belastinlgwyziging etc. is thans niet urgent- Spr. wenscht in geen geval direct tot de grens der opcenten te gaan, maar zooals de 'heer Biersteker het wil, zou dat wel gebeuren, n.1. door laag- houden van andere belastingen. Tal van wenschen od onderwysgebied heb ik nu al moeten afpoeieren uit gebrek aan mid delen. De begrooting staat niet onder vigueur van het denkbeeld, dat eerst de overheids dienaren en dan het algemeen belang wordt gediend. Maar omgekeerd. De ftnantleele politiek. De gasprijsverlaiging moesten wy terug nemen wegens den kolenprijs. Om geen andere reden. Toen ons bleek, dat van de zyde van het Ryk een nog scherpere be snoeiing op werkverschaffing zou komen, is de post „onvoorzien" verhoogd. Eerst dus het gemeenschapsbelang, dan de werkeloozen en tenslotte is de wyziging van het vas-trechtltarief gekomen (geen invoering zooals de heer Van Dam het deed voorkomen), waarvan tal van inge zetenen meer profiteer/en dan van gas- prysverlaging zonder mee®. Voor het algemeen belang is ingevoerd ten vorigen jare: Prysverlaging electr. stroom in totaal tot 28.056. Gasprysverlaging. Hierop is totaal 41.733 bezuinigd. Voor 1930 wordt voor water een tege moetkoming -gegeven van 7000, 19000 voor verlaging van electriciteit. Daarby no-g de waarschynlyke kosten die de ge meente heeft van het vastrechttarief, in dien het gasverbruik er althans niet door toeneemt (begroot op 17.000). In den laatsten tyd is er naar gestreefd het gas reeds' op te voeren in kwaliteit. In totaal komt spr. dan op een' verminr dering van inkomsten van rond 150.000, die aan1 de ingezetenen ten goede komt. AGENDA VERGADERINGEN, VER VERMAKELIJKHEDEN ENZ. Vrijdag 24 Januari. Uitvoering Inst. Arbeiders Ontwikkeling, Casino, 8 uur. Zaterdag 25 Januari Tooneeluitvoerlng „Excelsior", Musls, 8 uur. Soiree Dansante „Kunst a. h. Volk", Ca sino, 8 uur. *iioi,a van uv. RBeI - - het papier gedrukt. Cyfers en hoofdlet- zii-n uitgetogen naar -het aloude land. Wat ters worden evenals by gewone machines ïyk. Maar de heer Van Dam wees er al ■y daar ia 10 jaren gepresteerd hebben is door een versteltoets verkregen. Doordat op, dat onze begrooting een kaabegroo- Geen ambtenaarsregeering. Het is misplaatst het te doen voorko men alsof wat. in' het rapport staat de uiting is van een ambtenaar met uitscha- leling van B. en W., zooals de heer Bier steker deed. Spr. gaat daar nader op in. Elke wethouder heeft vooraf de proeven doorgelezen, ook van het voorwoord. Ook de eerste ambtenaar gaat uit van het prin cipe, dat het op andere wyze niet oir- baar ls. De heer Biersteker betwist dit laatste! De beer D e Zwar tDaarvoor is geen reden. De heer- Van Dam had het over de kas- positie der gemeente, met name het vierde deel der belastingen dat moet worden in gehaald. Spr. zet het verloop ervan uit een. Het moge waar zyn, dat hier een reëeler ondergrond in zit, een fedt is, dat, indien Ged» Staten ons hadden laten doorgaan, wij nooit deze moeilykheden hadden ondervonden. Op de kaspositie van de gemeente heeft het geen invloed. Er moesten meerdere kasgeldleeningen worden gesloten, zal de heer Van Dam misschien zeggen. Dat is slechits eenmaal gebeurd, onze kaspositie beweegt zich steeds rondom de 3 ton. De heer B o r k e r tWe zwemmen in de centen! De heer De Zwart: Het is slechts theoretiseeren van den heer Van Dam. Verbetering van -het Prov. contract met P. W. N. Reeds vele pogingen zyn voor verlaging gedaan. Maar onreëel is de gemeente niet behandeld, al wekt het den schyn wel. Als wy de gecontracteer de boeveelheid gebruiken, betalen wij den algemeenen prijs der provincie. Een nieuwe poging zal worden gedaan voor een gunstiger contract. De heer D e B o e r interrumpeert nog over het lekverlies; de heer De Zwart beantwoordt dit- Wy zouden het verliet dan in de tarieven moeten camoufleeren, hetgeen spr. niet wenscheUjk vindt Geen verhooging van salarissen zondier georganiseerd overleg. De heer De Zwart komt nu op het denkbeeld van den heer Monhemlus, die de salarissen van het gein-personeel ver- hoogen wil met 8i Voor wat het prin cipe betreft, om zoo maar met vooridjgaan van het georg. overleg, zoo'n salaris- verhooging toe te passen, staat het Col lege afwyzend tegen dit voorstel, ook al omdat het maar uitsluitend een bepaalde categorie betreft, zoolang niet de gan- sche regeling qua regeling herzien wordt. Spr. meent, dat dit laatste wel wensche- lyk is, maar dan maakt men het slechter met deze partieele verhooging. Bovendien zyn niet de ambtenaren er mee gebaat, maar alleen het Pensioenfonds. -Wy accepteeren niet principieel een voorstel, dat lukraak in den Raad komt. Het beste bewys voor de juistheid dezer stelling is wel de wyze waarop de laatste jaren met het rijkspersoneel is gesold. Spr. beantwoordt nog den heer Van der Vaart, die vraagt naar het onderzoek betreffende de personeelsformatie. Dat is nog steeds by de leden in circulatie. Samenwerking ln den Raad. Het College heeft de uitspraak van den heer Monhemius aldus opgevat, wanneer adviezen gevraagd worden, dat niet voor af een meerderheid worde gevormd die ze afstemt. Dat is door den heer Van Dam wèl gedaan, zooals by de wachtgeld regeling, toen getracht werd by voorbaat alle discussie te voorkomen. Daarby heb ben de heeren ondervonden, dat wy ons dit niet laten welgevallen, en de heer Monhemius heeft bedoeld dit in den ver volge te voorkomen. Het College wil over leg met den heelen Raad, niet evenwel met uitsluiting van bepaalde fracties. Nog op andere punten beantwoordt spr. den heer Van Dam. De verlaagde pensioenpremie is ontstaan nadat een bedrag uit de wer- keloozenuitkeering vrykwam. Het College van B. en W. meent dit te mogen moti- veeren bovendien op de toename van bet zuiver inkomen. Waarschynlyk kan het heffingspercentage verlaagd worden. De wethoudersbenoemlng. Spr. wil niet den beer Smits verdedi gen, maar omdat de heer Scboeffelen- berger sprak van gekonkel in de wet-, bouderskamer zal hy er op ingaan. Deze vergadering werd inderdaad bygëwoond door de 6 leden der s.d. fractie en ge schiedde om nogmaals vast te stellen onze houding. En wy hadden inderdaad be sloten den -heer Van Os met alle ons ten dienste staande middelen uit het College te weren. Zoo goed als de heer Biersteker zyn argumenten had vóór den heer Van Os, hadden wy ze tegen hem. Er was niets geheims in en de instelling van een eere- raad hiervoor, zooals de heer Schoeffelen» berger wilde, was totaal overbodig. »Uit de stemming biykt trouwens over- duidelyk, dat de heer Smits nimmer leeft meegewerkt aan zyn eigen verkie zing; hy beeft gestemd op den candidaat zyner fractie. De heer Biersteker beeft hem verweten „te hebben begeerd", van daar spr. opmerking. Toen de beer Smits zonder zyn mede werking was gekozen en de aanvaarding van den zetel in beraad hield, is hy naar spr. toegekomen en heeft hij gevraagd: als ik bedank, komt dan de heer Van Os in ndjn plaats? En ik heb geantwoord: als u het niet aanvaardt, komt de heer Van Os toch niet als wethouder en be staat er groote kans dat de zetel voor de Katholieken verloren gaat De heer Biersteker: U hadt toch niet te zorgen voor dea katholieken zetel 1 De heer de Zwart: Neen, maar wel dat de richting-Biersteker niet zou domi- neeren. Het is zuiver een strijd geweest tussohen twee sterke stroomingen in dea

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9