KANNEWASSER HIT HUM VAH DE LIL! Italiano IS ALTIJD GOEDKOOPER SPOOR/MOSTERD Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR OAMES-CONFECTIE WöbèB mvulgdV Nr. 6761 58ste JAARGANG De Utrechtsche Publicaties. Primo de Rivera afgetreden. De vlootconferentie. Oost-lndlö. VRAAGT Aanvulling van de Marine. HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR- Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 432 Lloht op voor alle voertuigen: Donderdag 80 Jan6-10 uur. Vrijdag 81 6.12 VOLKENBOND. HET NIEUWE CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIË EN PARAGUAY.. Voorloopig geen buitengewone raadszitting. De oorrespondent van de Nw. Rott. Crt. te Genève meldt: Sir Eric Drummond heeft Dinsdag middag aan eenige vertegenwoordigers der pers medegedeeld, dat het op het oogenblik niet in de bedoeling ligt een buitengewone zitting van den Volken bondsraad ter zake van het geschil tus- schen Bolivië en Paraguay bijeen te roe pen. Deze bijeenroeping zou voorbarig zijn. B E L GIE. De Interpellatie van Ward Hermans. Ward Hermans heeft Dinsdagmiddag in de Belgische Kamer den volksvertegen woordigers zijn interpellatie toegelicht omtrent de handelingen van sommige Belgische autoriteiten, die de publicatie van het veronderstelde Fransch-Belgische militaire accoord, alsook van de daarmee verband houdende documenten hebben uitgelokt. De reeds zeer lang geleden aangekon digde interpellatie wekte geen bijzondere belangstelling onder het publiek. Ook vele Kamerleden hadden de zaal verlaten, toen Hermans opstond om zijn rede uit te spre ken, die naar hij zeide was gericht tegen den Belgischen staat, den vijand en on derdrukker van Vlaanderen. Hermans verklaart in de eerste plaats nooit eenig document te hebben ver- valsoht, en indien er onder de aan het „Utrechtsoh Dagblad-" geleverde stukken valsche documenten zijn, zijn deze het werk van Frank Heine, den prins der fal sarissen. Dat hij, zooals hem herhaaldelijk werd verweten, een verrader zou zijn, sprak Hermans tegen, want geen verra der is z. i. de-pene, die zijn volk dient, en die de vredesgedachte dient door een Fransch-Belgisch militair accoord aan de kaak te stellen. Trouwens hij had nooit een redacteur van het „Utrechtsoh Dag blad-" gezien, de bekende documenten werden aan Vlaamsche uitgewekenen mee gedeeld, die ze verder aan het „Utrechtsch Dagblad" bezorgden. FOTOGRAFISCH ATELIER EISELIN Polderweg—Den Helder FOTOKAARTEN, modern portretwerk Gravure druk en Schetsen Foto-Studle'g Foto-Studle's van t5, (10, (15 en 120 Fotokaarten per dozijn -f- Salontoto vanaf f 1.50 tot en met 15 Vergrootingen naar leder portret Foto's voor Industrie FEUILLETON Alle tegen mij bijeengebrachte docu menten, zei spreker verder, kunnen geen deugdelijk onderzoek doorstaan, en de militaire „Süreté", de Fransch-Belgische en zelfs Vlaamsche dagbladen, die mij door het slijk hebben gesleurd, hebben als misdadigers gehandeld. Want hij, Her mans, had reden in de echtheid der hem door Frank Heine overhandigde stukken te gelooven. Een lange reeks uittreksels uit dagbla den en andere publicaties leest Hermans dan voor, die op het Belgisch-Fransch militair accoord betrekking hebben, en1 hij besluit met het verzoek een commissie van onderzoek te benoemen, die over de echtheid der Utrechtsche documenten uitspraak zou doen en daarover in de Kamer verslag zou uitbrengen. Het antwoord van minister Jasper. Jaspar, de minister-president, beant woordde de interpellatie en zeide, dat de noodige maatregelen waren genomen naar aanleiding van de onthullingen. De Kamer had zijn verklaringen goedgekeurd. Hij zou zich niet meer bezighouden met de spotternijen van den interpellant. Is het, vroeg Jaspar, ook uit naam van Vlaande ren, dat de interpellant heeft medegewerkt aan de infame brochure over de wreed heden, gedurende den oorlog in België gepleegd. Jaspar herinnerde .er aan, dat de militaire overeenkomst tusschen Frank rijk en België niet het karakter heeft van een verdrag en in niets de Belgische po litiek bindt. Toen Hermans betwistte, dat hij had geschreven wat men hem verwijt, las Jaspar de desbetreffende passage uit de -brochure voor, hetgeen kreten va-n ver ontwaardiging aan een gedeelte der Ka mer ontlokte. Vandervelde (Socialist) zeide, dat er nooit franotireurs in België waren ge weest en dat het ongehoord is dat zich in het Belgische parlement een afgevaardigde bevindt, die helpt België te belasteren. (Applaus). Hermans verklaarde zich daarna bereid voor de commissie te verschijnen om vast te stellen, dat hii nooit had geschreven wat men hem verwijt. De stemming over een voorstel om over te gaan tot de orde van den dag werd tot een latere zitting uitgesteld. CHINA. SPANJE. Generaal Berenger kabinets formateur. Toen Primo de Rivera Dinsdagavond om 9 uur het koninklijk paleis verliet, heeft hij zelf aan de wachtende journalis ten zijn aftreding meegedeeld. Tevens gaf hij te kennen dat de Koning het verzoek om ontslag van het kabinet reeds heeft aanvaard en generaal Beren ger met de vorming van een nieuwe re geering heeft belast. Over de jongste gebeurtenissen in Spanje worden de volgende bijzonder heden gemeld aan de B. Z. a. M.: Dins dagnacht is het te Madrid zeer onrustig geweest. Nog om drie uur in den ochtend bevond zich ondanks de felle koud!e een groote menigte in het centrum der stad. De politie patrouilleerde met karabijnen gewapend door de straten. Op enkele pun ten dier stad vonden relletjes plaats, die voornamelijk door studenten, die hun vreugde over de val der dictatuur op al te luidruchtige wijze uitten, werden uitge lokt Er werd een kiosk vernield, van het clericale blad El Debate. De politie dreef de menschen met de blanke sabels uit een. De koffiehuizen waren toen gesloten. Botsingen te Barcelona. Particuliere berichten uit Barcelona meldeh, dat daar In de morgenuren bot singen hebben plaats gehad tusschen stu denten en politie, waarbij van revolvers gebruik gemaakt werd. Men spreekt van 10 gewonden, van wie één ernstig ge kwetst zou zijn. de directe aanleiding tot de regeeringscrisls wordt te Madrid gezegd, dat Primo de Rivera den koning decreten ter onder- teekening had voorgelegd, waarbij- de infant don Oarlos werd afgezet als kapi tein-generaal van Andalusië en generaal Goded als militair gouverneur van Cadiz. De koning zou geweigerd hebben, deze decreten te teekenen, en dit zou tot het aftreden van Primo hébben geleid. Volgens anderen schijnt Primo gehan deld te hebben ondier den invloed van het antwoord der vloot-autoriteiten, gegeven bij het jongste „plebisciet", welk ant woord niet gunstig luidde voor het aan de regeering blijven van den dictator. Fransche persstemmen. Het aftreden van den Spaanschen dic tator Primo de Rivera en de onder zijn leiding staande regeering vindt in de Fransche pers levendig commentaar. De Echo de Paris zegt, dat de goede wil van Primo de Rivera niet voldoende is geweest, Spanje uit droomerij wakker te schudden, waarin 'dit land sinds een eeuw verzonken is. Door de voortdurende intriges is de dictatuur zonder tegen stand ineengestort omdat Primo de Rive ra den breeden kijk van een Mussolini mist. De Petit Parisien betoogt, dat de keuze van Primo's opvolger, die een persoon lijke tegenstander van den dictator is, tee kenend is voor d'e opvatting van den koning. Engelsche persstemmen. Een aantal Engelsche ochtendbladen wijden hoofdartikelen aan het aftreden van den Spaanschen dictator Primo de Rivera. De Times constateert, dat hij zijn land belangrijke diensten bewezen heeft. Wel iswaar moest hij verschillende vrijheden onderdrukken, maar daarvoor heeft hij de vrijheid van den arbeid hersteld' en orde en veiligheid gehandhaafd, alsmede een groot aantal administratieve verbeterin gen ingevoerd. De historie zal hem zeker een eereplaats inruimen onder de voor name mannen van Spanje. DE BURGEROORLOG IN ZLTD-CHINA De opstandelingen in Zuid-China moe ten de havenstad Woetsjou ernstig be dreigen. De centrale regeering heeft aan zienlijke versterkingen naar Woetsjou gezonden. door WILLIAM LE QUEUX. 22) Dit antwoord verraste imij. Ik had ver wacht, dat de man zou uitweiden over Olinto's verdwijningen en nu sprak hij alsof zijn bediende den vorigen dag, als gewoonlijk aan het werk was geweest. „Mag ik een glas brandewijn?" vroeg ik, daar ik tooh Iets moest nemen. „Wh je soms -ook een glas?" „Dank u, maar een glas kuinmel graag." Hij vulde onze glazen en wierp den inhoud van zijn glas in één teug naar binnen. „Is Olinto nogal een flink kellner?" vroeg ik, daar ik niets anders wist te zeggen. „Een beste! Italianen zijn de beste kell- ners ter wereld. Ik ben Pool, maar heb niet gaarne Russen als kellner." Ik keek rond en zag, dat dit een van die goedkoope gelegenheden was, waar mannen en vrouwen gebruik van maken, om even binnen te gaan, iets te gebrui ken en spoedig hun weg weer vervolgen. „Hoe lan-g is Olinto hier al Tyerkzaam?" vroeg ik. „Ongeveer een jaar; misschien iets langer. Ik vertrouw hem ten volle, en laat hem de zaak gerust in handen, als ik 's zomers een poosje uitga. Hij kan ech ter niet goed overweg met den kok, een Milanees. Italianen uit verschillende pro BUITENLANDSCH NIEUWS. De besprekingen van Dinsdag. Naar verluidt ging het onderhoud tus schen de Engelsche en Fransche delega ties Dinsdagavond over de verschillende voorsteden betreffende de globale ton nage en die der oategoriën. Men zou het eens zijn geworden over de vaststelling van een tonnage voor elke categorie oorlogsschepen, maar met de mogelijkheid van overbrenging van de tonnage naar een lagere klasse van oor logsschepen. I)e vooruitgang in deze gecompliceer de kwestie draagt er in hooge mate toe bij den weg voor verdere onderhandelingen te effenen. Londen, 28 Januari.-' De 6 zeemogend- heden hebben naar verluidt heden op voorstel v-a-n Japan besloten de beperking van de wapenincr van koopvaardijschepen op de agenda van de conferentie te plaat sen. De Japanners hebben de heele zaak in handen van de oonferentie gesteld. Een radio-rede van Stlansoin. Stimson, bet hoofd, van 'de Amerikaan- sdhe delegatie ter vlootconferentie, heeft Dinsdagavond een rede voor de radio ge houden. Hij heeft daarin o.a. gezegd, dat de beste manier om een goede verstand houding tusschen de Ver. Staten en Groot-Brittannië te scheppen is om een overeenkomst te treffen voor een zelfde beperking van de totale sterkte van hun vloten. De Amerikaansche delegatie hoopt op de oonferentie tot een overeenkomst te komen, waardoor er een einde zou komen aan de concurrentie in kruisers en tor- pedoboofcvernielers en waardoor voorts de duikbooten afgeschaft zouden worden. Als de duikbooten niet afgeschaft kun nen worden, moeten zij zooveel mogelijk beperkt worden. Tegelijk moet dan een overeenkomst getroffen worden, waar door hun gebruik tegen koopvaardijsche pen op meedoogenlooze wij-ze, wordt voor komen. De Ver. Staten wenschen voorts het programma voor slagschepen tot beneden dat van Washington te verlagen. Stimson zei van meening te zijn, dat een overeenkomst over de kruisers, tor- pedo-bootvernielers en duikbootten de grootste bijdrage tot de internationale goede verstandhouding zou zijn en boven dien voor verscheidene landen een be langrijke bezuiniging. Voor de Ver. Sta ten ligt de grootste bezuiniging in de ver mindering van de Slagschepen. Indien die vermindering ni-et tot stand komt, zal Amerika in d-e volgende 6 jaar voor een uitgave v-an 200 millioen dollars aan slagr schepen komen te staan en in de daarop volgende 6 jaar opnieuw ongeveer 400 millioen. In ons vochtig klimaat is verkoudheid aan de orde van den dag. Geluk» kig hebben wij hiertegen een heilzaam middel.dat door den lekkeren smaak nooit verveelt Let er op, dat op de verpakking dui delijk voorkomt het woord Italiano. ONDER MEDISCHE CONTRÓLI. T6 KI KI emA'. PEPPgRMIKIT ANP confectionery works - sneek De wenschelijkheid van slagen van de conferentie. het Aan een maaltijd die gisteren ter tere van de vlootconferentie was aangericht, heeft Grandi, het hoofd van de Italiaan- sche delegatie, gesproken over Italië's be hoefte aan een lang tijdperk vrede voor d'e uitvoering van Mussolini's groote pro gram en werkzaamheden. Lord Grey en Henderson, de minister van buitenlandsohe zaken, voerden even eens het woord. Henderson zeide: Iedereen weet heel goed! dat, wanneer de conferentie slaagt, wij ons naar de voorbereidende ontwape ningscommissie te Genève zullen begeven om een tractaat voor de geheele wereld te maken. Indien de conferentie daarentegen zou mislukken, wie kan dan voorspellen wat hiervan de gevolgen zouden zijn? Maar, zoo besloot spr„ ik weiger zelfs maar bij de gedachte aan een mislukking stil te staan. De oonferentie zou in -dien geest han delen en om die reden vertrouwde hij op haar welslagen. vincies twisten altijd," zei hij lachend. „Trouwens, dat zult u ook wel weten." Ik lachte en zei, op mijn horloge zien de: „Ik zal tot tfien uur op heim wachten. Ik zou hem gaarne nog eens terug zien." De Pool scheen in 't minst niet in ver legenheid; zei alleen: „Soms Is hij laat; maar niet dikwijls. Hij woont aan het an dere eind van Londen. Zijn vertrouwen, dat Olinto zou komen, leek mij vreemd; ik wachte evenwel ge duldig, de gelagkamer heen en weer loopend. Eensklaps ging een zijdeur open en de kék stak zijn hoofd door 'de opening, om iets in het, Fransch tegen zijn patroon te zeggen; doch deed de deur haastig dicht, in de veronderstelling, dat ik een klant was. Op dit oogenblik zag ik zijn breede schouders en van achteren gezien, leek hy -mijns inziens veel op den man in het bruin dien Muriel en ik, in het bosch hadden gezien. Ik meende op het goede spoor te zyn. Bedroog die Pool nuj, door te bewereen, dat Olinto hier spoedig zou wezen? Het kwam my wel zonderling voor, want Olinto moest nu toch minstene.al vier dagen weg wezen. „Dat was zeker uw kok, niet waar? Die twistzieke Milanees?" lachte ik, toen de zydeur wed-er gesloten was. „Ja-mijnheer. Maar Emilio is een flink werkman uitermate eeriyk, hoewel hy te veel olie in het eten doet. Engelschen houden niet van olie." „Hoe heet Emilio nog meer?" vroeg ik, alsof ik belang stelde in de „personeele aangelegenheden" van dit restaurant. „Zardo Emilio Zardo." Ik hield dien nam goed in het geheugen en ging in de deuropening staan om naar bui-ten te zien. Het sloeg tien uur en ik wachtte nog steeds, maar ik wist te goed dat ik wachtte op iemand, die reeds lang In Schotland begraven was. Ik bleef evenwel om uit te vorsohen welke beweegreden de Pool kon hebben my te doen gelooven, dat Olinto inderdaad zou terugkeeren. Odin- zof verliet het vertrek met twee kaartje-s waarop het menu van dien dag geschre ven stond; stond; ik nam deze gelegenheid te baat en wendde -my snel tot den onge zonden jongen. „Je krijgt -een halven Sovereign, als je my zegt maar naar waarheid, hoor of d-e kok gisteren hier was," fluistrede ik hem in 't oor. ,Ja, mynheer.' „En eergisteren?" „Neen, mynheer; hy is vier dagen ziek geweest." „En je patroon?" „Is óók weg geweest, mynheer." Ik had geen tyd verder te vragen, want Odinzoff kwam weer.binnén; en ik liep weer heen en weer, geduldig wachtend, on -my afvragend of de afwezigheidl van Zardo in verband stond met het treurspel dat in Rannooh was afgespeeld. Hy was een Italiaan; had met Olinto twist ge had, en Olinto was op een beslist Itali- aansche wyze om het leven gekomen! Terwyi ik stond te peinzen kwam een lange, schrale, welgekleede man binnen. Hy bestelde een oarbonade en een kop thee; haalde een oourant uit zyn zak en ging zitten lezen, schynbaar geen acht slaand op hetgeen om hem heen gebeurde. Ik zag eohter gauw dat hy, over zyn oourant heen, alles om zich heen n&uw- De derde kruiser, dediglng van N.-L De ver- Batavla, 27 Jan. De regeering heeft bil den Volksraad ingediend twee nieuwe posten van de begrooting. In de eerste plaats wordt 125.000 aan gevraagd als eerste termijn voor den bouw van een nieuwen kruiser van een water- verplaatsing van 5250 ton, een snelheid van 82 'knoopen en als hoofdbewapening 6 kanonnen van1 15 centimeter. De totale koeten- van den bouw worden geschat op 121/, millioen gulden, de duur op vier jaar. Op d-e begrooting in Nederland zal ook 125.000 als eerste terrnyn worden aangevraagd. Verder vraagt de regeering 75.000 als eerste termyn voor de verdediging van de olieoentrales Tarakan en Balikpapan. In de memorie van antwoord zet de regeering de beginselen uiteen, die zy zich b;i de verdediging van Ned.-Indië aange nomen heeft, waarbij Soerabaja wordt aangenomen als basis voor de vloot. De keurig opnam; iedere beweging van Odin- zof volgdie. Maokenzie had naar Sooüand Yard ge telegrafeerd en de gast was een detective I Juist was ik naar den eigenaar toege gaan om nog even met hem te praten, toen ik omkeek, daar ik een lichten voet stap achter my hoorde. Vóór imy stond iemand' met een strooien hoed op en een zwarte jas aan. HOOFDSTUK XV. Signor padrone!" riep hy, verwonderd my hier aan te treffen. Ik keek alsof ik een slag in het aange zicht had ontvangen! Myn hoofd liep me oml Ik was niet in staat adem te halen! Olinto Santinl, in levenden hjve, lachend en wèl stond voor myi. Woorden zyn niet in staat uit te druk ken wat ik voelde en hoe verbaasd Ik was, toen ik den dooden man, uit het politie bureau te Dumfries, vrooiyk en gezond vóór my zag. Ik wierp een blik 9P Men vreemdeling, die, -by de komst van Olinto zyn oourant had laten vallen en hem eveneens met de uiterste verbazing aankeek. Waarschyn- ïyk had de detective een portret van Olin to en had ook hy myn oud-bediende her kend. „Signor padrone!" riep de man. „Hoe heeft u my hier gevonden? Ik erken, dat ik u bedroog, toen ik u vertelde dat ik in het restaurant Milano kellner was," ging hy vlug in het Italiaansch verder. „Maar ik deed dat onder invloed van an deren. Dien nacht handelde ik ook onder hunnen invloed ,Ja, ja, ik begryp het." tei ik. „Maar laat ons li-ever naar buiten gaan. De men schen hier hoeven het niet te hooren. Je patroon kent zeker Italiaansch?" „O, zeer weinig," antwoordde hij glim lachend. „Wees u maar niet bang. „Maar Zardo, de kok, is er ook nog!" „U heeft hem dus gezien?!" riep hij snel; met ietwat verlegen uitdrukking. „Dat 'is een onuitstaanbare kerel-, mijn heer!" „Dat dacht ik al!" antwoordde ik, „maar ik wilde je 'buiten spreken niet hier." Met een glimlach wendde ik ndj tot den Pool en vroeg, hem verlof zyn bediende even met my mede te mogen nemen. „Neem in aanmerking, dat ik zyn vroe gere meester ben," voegde ik er by. „Natuuriyk, mynheer," antwoordde de Pool, beleefd buigende. „Ga uw gang. Hy is geheel tot uwen dienst." Buiten gekomen, vroeg ik plotseling: „Vertel my eens: Ben je ooit in Schotland In Dumfries geweest?" „Nooit, mynheer. Waarom?" „Antwoord mij op een andere vraag: Waar is Anmida, waar was zy van mor gen?" Hy werd bleek en ik zag dat zyn ge zicht verwrong. „O! mijnheer!", antwoordde hij, „ik zou zoo gaarne willen, dat ik u dèt kon ver tellen." „Het is niet waar, dat zy1 ziek is ge weest," ging Ik voort. „Bovendien woon je niet in Lambeth, maar in Albany Rood, Camberwell. Dat kun je ni-et ontkennen." „Dat wil ik ook niet, mynheer. Maar hoe weet u dat alles?"

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1