Noord-Hollandsche Anna Paulowna. EN MOOI SUCCES VOOR DE POLITIE. Iigezonden. Laatste berichten. Wenscht gij helder Wasch- o goed tegen billijke prijzen Zend dan Uw wasoh naar de van 8. KROM te Alkmaar. Marktberichten. Radiografisch Weerbericht Dlntftg J.1. werd aan de politie medo- deellntgeduan, dat een hoop bleten, die opgost;>eld lag aan den Balgweg en toe- behoore aan den heer Rentenaar, In den nacht in Zaterdag op Zondag ontvreemd was. Dlret na de aangifte ging de politie aan heiwerk en al spoedig heeft zij nb-t alleen hand kunnen leggen op den dader, raar ook op den gestolen voorraad bieten tv deze weer aan den eigenaar terug kuben bezorgen. Met twee karren en drie lUrden waren de ruim 1000 K.G. vervoerd lat kon natuurlijk niet door Aén persoon igbeurd zijn. Het is echter ge bleken, daide medeplichtige zich niet be wust gewest is, dat hij bieten, die aan een ander pebehoorden, vervoerde. Op een vraag t>m te helpen, had hij daarin toegestemdook al was het een wat onge- wonen tijdpm te gaan bietenrijden. De heeren haden eerst samen zitten kaar- Hen en d|t moest nu zeker verklaren, waarom mn in den nacht ging rijden. De politie leeft dezen man den raad ge geven vooraan toch wat meer na te den ken, want o deze manier kon hij zich in een vervelade positie brengen. Maar I er kwam nog meer aan het licht. Eenyeertien dagen geleden wer den landbouwwerktuigen vermist van het land van den heer Roosloot aan den Stoomweg, yelke gereedschappen toebe hoorden aaide gebroeders Hoogschagen. Wel had :1e politie al eenige verden king, maaibij het Onderzoek naar het eerste misdljf kwam nu ook nog vast te staan en ka men de bekentenis afdwin gen, dat de man, die het met de bieten van een arjer niet zoo nauw genomen had, zich ok dat landbouwgereedschap had toegeëi;end. Ook dit kon in beslag genomen weden. DE ONTSPRING VAN HET DUIN EN DE VERVULING VAN HET STRAND. Wanneer nen in de omgeving van z'n woonplaats chaarsch is bedeeld met af wisselend ntuursohoon, dan is het m.i. 'n eerste vereichte, dat men ziet te houden wat er is: <tt zoowel voor onszelf, maar nog meer vor het komende geslacht, dat, wil het nietlichamelijk en geestelijk ten ondergaan i onze gejaagde samenleving, weer terug al moeten gaan tot de natuur, om daar in le vrije uren nieuwe levens kracht op ttdoen, voor hetgeen men da gelijks inbot. Wij zijn vat natuurschoon aangaat in Den Helder, in hoofdzaak op de duinen en het strar! aangewezen. Wel heeft ook het polderlandschap zijn bekoring, maar toch zullen de meeste menschen zich voelen aangerokken tot de zee, het strand en de duin er Haast iede onzer stadgenooten zal wel eens des zonsrs onder de bekoring hier van zijn gekenen, doch ook in het najaar, winter en vorjaar is er voor hen, die kunnen opmrken, nog genoeg schoons te genieten h onze duinen, en lokt een wandeling laigs het strand, waar een rijk dom is van ichelpen, wieren, enz. Qm nu te tomen tot hetgeen ik boven dit stukje scheef: Als men een wandeling door de duiien maakt, zoo achter het kerkhof om in de richting van het z.g. „streepjesduh", dan ziet men direct links van het kerlhof, op een lengte van pl.m. 150 M. 3 kaïonnen staan, of om juist te blijven 1 kaïon en 2 nieuwe fundeeriri- gen Welke wichten op een kanon. Reeds geriimen tijd ontsierde deze een ling het lantschap, nu echter heeft men het ïoodig jeoordeeld daar nog twee stuksaan toe te voegen. Nooit had ik ver moed dat dit zoo'n zwak strategisch punt was, laar lhks van het kerkhof met er voor iie twee boerenarbeiderswoningen. Maar In ernst: was het nu noodig zoo het duin b ontsieren, terwijl men practisch daar iimmer zal kunnen schieten; gaat men lerder de duinen in dan ontwaart men dt er neg meerdere zullen volgen. Want tien b druk bezig met het maken van rouwe fundeeringen, kortom de schoonieid van onze duinen wordt ern stig beheigd door een dergelijke ontsie ring. Wil nen, aa deze duinwandeling, terug gaan laigs het strand, hetzij vanaf paal 2 of 1, lan 2iet men, en vooral bij hoog water m Zuid-Westen of Westenwind, ons vooneen zoo prachtig schoone strand bezaaid net ruilnisrommel, koolstruiken, uien, rotende appels en peren, uitgeper ste citromen, schoensmeer-, tandpasta- en lucifesdoovjes, kortom al het drijr vende stdsvuJ. Wel stuift het telken male ondr of spoelt het weer weg, doch vele malei kan men het strand zoo ver ontreinig! aantreffen. Nu is vaarsctijnlijk aan het geval van duinontsmng helaas niet veel te doen, door militaire 'bepalingen, maar het tweede goal, de verontreiniging Van het strand, dt is waarschijnlijk wel te ver helpen, dtir het zoo goed als zeker is dat deze vjrontrelniging plaats heeft door „Hygiea" (jodin der gezondheid) beter be kend als de vuilnisschuit van de Gem. Reiniging. Het is nu nog winter, maar hoe zal hetdezen zomer zijn als de warm te het beèrf van alle mogelijke zaken bespoedigt Het is teiiopen dat de bevoegde autori teiten dez« kayestle onder oogen willen zien en matregeien weten te treffen, dit zoowel uit esthetisch als hygiënisch oog punt. Een natuurvriend. Wi) zuil ei den schrijver niet volgen in z\]n beoordelingen omtrent de mindere of meerder defensieve beteekenis van de in de duinea geplaatste en nog te plaatsen Kanonnen. Liever willen wij dankbaar blijven voor het feit, dat de vrije wande ling in onze duinen, behoudens de kleine beperkingen van de waterleiding en de defensie hier geoorloofd ls, waardoor dus ook „Natuurvriend" van de schoonheid kan profiteeren. Ondanks de herhaalde en categorische ontkenningen van de directie onzer Rei niging duikt het verhaal van de veront reiniging van het strand weer op. Het blijft een vooralsnog onopgelost raadsel, omdat toch door den Reinigingsdienst de zaak degelijk onderzocht is, en daarbij bleek, dat bedoeld vlül niet van onze belt afkomstig kan zijn. Redactie. lo) Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw blad opgenomen, waarvoor ik u bij voo i- baat dank zeg. Het verslag der Gemeentebegrootin lezende vernam ik daaruit, dat wat betreft den aanleg van trottoirs, dit jaar aan de beurt zijn het Ankerpark en de Nieuw- slraat. Is dit maar een greep uit vele of is dit alles voor een geheel jaar? In 't laatste geval is 't een bedroefd schim metje. Helaas kwam de naam Bassin gracht er niet in voor. Moet hieruit afge leid worden, dat het gedeelte dezer gracht vanaf de Onderzee» enstkazerne. tot den Rijksstraatweg ook dit jaar nog niet voor een trottoir in aanmerking komt? Zijn de redenen, die 't vorig jaar den aanleg bij den Ruyghweg deden beëindigen, zóó dringend, dat de tegenwoordige toestand) op het resteerend gedeelte van bovenge noemde gracht nog langer bestendigd moet blijven? Ik acht rnjj niet bevoegd de al of niet noodzakelijkheid van een trottoir in de Nieuwst raat bijv. te beoordeelen, maar als bewoner van de Bassingraoht weet ik, dat 't aldaar dringend noodzakelijk is, ware 't alleen maar terwille van de buD tenspelende kinderen, 's Is heusch geen zeldzaamheid, dat men, de deur uitko mend, auto's rakelings langs zich ziet heensoheren. De grooteren kunnen dit gevaar wei ontwijken, maar onze kleu ters? Zij hebben een straatje tot hun be- sciukking van nauweliiks 1 Meter breed, hetwelk zich alleen van den rijweg onder scheidt doordat er andere steenen liggen, 't Gevolg laat zich begrijpen. Passeerende auto's vinden het dikwijls niet noodig vaart te verminderen, wanneer zij tegen- leggers ontmoetten, doch vinden 't ge makkelijker een gedeelte van het voet pad te benutten. No" deze week werd een kind, zoó de deur uitstappend, aangere den. En 't is een wonder, dat 't niet meer gebeurt. Niemand zal toch verlangen, dat wii hen binnen houden. Nu 't verkeer aldaar nog steeds toeneemt, hoop ik dat de bevoegde autoriteiten zich bij hun overwegingen, welke straten voor aanleg van trottoirs in aanmerking moeten ko men, zullen laten leidien door het befin- S"l, dat het die straten zijn, waar aller eerst de „veiligheid" zulks eischt. En ik ben dan ook overtuigd te spreken namens alle bewoners van het betrokken ge deelte der Bassingracht, wanneer ik dit gedeelte speciaal in de aandacht dier autoriteiten aanbeveel. Hopende op een spoedige en afdoende voorziening. v. A. Wij radieni den inzender aan zich tot SB. en W. te wenden met zijn vragen. T Redactie Held. Crt. o Geachte Redactie, Bij dezen licht ik mij tot u met het be leefde verzoek, of gij onderstaand inge zonden zoudt willen plaatsen als antwoord op het schrijven van den heer G. Ver- faille. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, O. BOT. DE MEXICAANSCHE HOND. Met lrlim.mp.ndft verbazing heb ik het ingezonden stukje van den heer Verfaille gelezen. Alhoewel de logica van de ver gelijking van een radiotoestel met een misthoorn mij ten ©enenmale is ontgaan, wil ik het daarover niet hebben. Wel wil ik er de aandacht op vestigen, dat vele Heldersche ingezetenen zeer Ingenomen zijn met- deze mistsignalen en er nog steeds de autoriteiten dankbaar voor zijn, dat eindelijk aan hun aanhoudend ver zoek werd voldaan. Indien eenigszins mogelijk, zagen zij deze zorg voor de zeelieden en visschers gaarne nog wat uitgebreid door de plaat sing van een dergelijke misthoorn op Kaaphoofd om het hun mogelijk te maken bij mistig weer vanuit zee de gevaarlijke booht daar vrij te varen, daar men heel gemakkelijk door slecht zicht, groote diep te (onmogelijkheid om te loodsen) cn wer king van den stroom op den dijk kan loopen. Vanzelfsprekend is het aanhou dend mlstsignaal geen aangenaam gehoor en kan men zich voorstellen, dat slecht- slapenden er wel eens hinder van hebben. Maar hebben zulken wel eens overwogen, dat het bij mistig weer toch altijd' aange namer is te kooi te liggen, dan op zee te tobben en elk oogenbllk gevaar te loopen om door mist averij op te loopen, als ten minste de ongelukken daartoe beperkt blhven. Want de geachte Inzender vergeet, dat bij heldere nachten geen signalen worden gegeven. Immers gaat het bevel daartoe uit van het Wachtschip, en zoodra men daar oordeelt, dat zulks niet meer noodig is, wordt er mede geëindigd, onverschil lig welk uur in den nacht. De inzender is dus in zooverre abuis, dat de persoon, die het mlstsignaal bedient, het maar in wer king stelt en dan maar laat doordraaien om zelf ter ruste te gaan. Bij eenige infor matie had Inzender dit toch zeker te weet kunnen komen en ware het beter geen on juistheden neer te schrijven. In vroeger jaren was dit mlstsignaal er niet Of althans bij uitzonderingen en wel alleen voor marinevaartulgen, indien zulks noodig was of voor de Texelaohe boot. Gelukkig dat daarin thans verbete ring ls gekomen en daardoor ls onze vis- sohersbevolking, die vele nachten op zeo doorbrengt, wanneer andere ingezetenen hun goeaê nachtrust genieten, ten zeerste Sebaat Men zou hen gevoelig treffen, oor deze signalen te beëindigen. De ver gelijking' van vroeger en thans zou de geachte inzender gevoeglijk achterwege kunnen laten, daar we thans in 1930 leven en niet naar voor-historische tijden terug verlangen. Ongetwijfeld zal ook hij gaarne voor zichzelf de vooruitgang van de techniek der laatste jaren aanvaarden; waarom het dan aan anderen misgunt? Waar de inzender zich niet kan voorstel len waarom men bij mistig weer er geen mannetje kan neerzetten, zouden wij hem gaarne willen verzoeken voor dat baantje een geschikt persoon aan te wijzen, 't Is toch geen kleinigheid om in den nacht met een „mistpirement" geduldig te staan wachten of je ook een schip hoort aan komen, om dan de slinger in beweging te brengen. Voorzeker zal inzender liever een uurtje wakker liggen, dan zich voor deze betrekking aan te melden. Bovendien waagt hij zich aan twee ver onderstellingen, die ook al bezijden de waarheid zijn: n.1. omdat hij de signalen van schepen niet hoort, meent, dat die ér niet zijn of dat ze stilliggen, 't Is hier misschien niet van belang ontbloot te ver melden, dat er dagelijks schier .50 botters en een 25-tal vletten in- en uitvaren, die heusch bij mistig weer niet stilliggen, maar door opheffing van de mistsignalen terug zouden vervallen in een eindelooze tobberij om de havenmond binnen te loo pen. Van ganscher harte willen wij hopen, dat aan deze mistsignalen geen einde zal komen en willen wij den geachten inzen der er gaarne nog even op attent maken, dat er ook niet gesproken kan worden van „den bezitter van dat toestelletje", 't Zou den schijn wekken of men hier te doen had met een persoonlijke liefheb berij en dit is geenszins het geval Deze misthoorn staat, hetzij ten overvloede ver meld, onder beheer van het Loodswezen en wordt, zooals boven reeds vermeld, be diend op last van den Commandant van 't Wachtschip. Hoogachtend, C. BOT. Schipper „Doms Rijkers". o WANTOESTANDEN IN HET CAFÉBEDRIJF. Het is aan velen bekend dat de arbeids- en loonsverhoudingen voor het personeel, werkzaam in het .Hotel-, Café- en Restau rantbedrijf zeer bedroevend zijn. Ontzet tend lange arbeidsdagen, dikwijls zelfs geen vrijen dag en meestal géén of wei nig loon. Dat geen of weinig loon betalen zit de werkgevers zoodanig in het bloed, dat zij tenslotte alles voor niets verlangen. Het volgende staaltje is daarvan een voorbeeld en meenen wij het publiek dit niet te mogén onthouden. Het kan met deze wetenschap zijn nut doen, tegenover den werkgever, die mogelijk volgens zijn eigen opvatting een lam is, tegenover zijn publiek iemand van neerbuigende vrien delijkheid, doch tegenover „zijn" perso neel een ijzervreter. De heer Burger heeft aan de Prins Hendriklaan „Het Kegelhuis" geopend. Ter voorbereiding van de opening moest er heel wat werk worden verricht en hij engageerde daar voor drie kellners tien dagen vóór den openingsdag. Dezen hadden daarvoor een flinken arbeidsdag en den dag van de opening werd zelfs gewerkt tot des nachts 2 uur. Van betaling voor dit werk was geen sprake. Zelfs niet toen een bestuur der van den werknemersbond daarover een onderhoud had. Den vierden dag kwa men de kellners nog eens op de betaling terug. En wat deed de heer J. Burger? Hij ontsloeg één van hen en drukte dezen Vijf Gulden in zijn handen. Het ontslag werd gemotiveerd met te zeggen. „Dat hij geen last met de organisatie wilde heb ben". Deze heer, welke ongetwijfeld zelf lid van zijn vakvereeniging is, bevordert op deze wijze het overleg en poogt zich. op zoo'n wijze te dekken tegen door hem zelf gemaakte onrechtvaardigheden, zoo niet erger. De portier bij dezen humanen werkgever in dienst, welke voor de ope ning van vroeg tot laat ploeterde, was aangenomen voor de kapitale som van 15.per week. Wat doet de heer J. Burger nu? Omdat de twee Kerstdagen niet kon worden gewerkt, kortte hij hem 5.op dit geweldige loon. Deze patroon, die precies weet uit te rekenen wat hij aan zijn publiek moet verdienen, de prijzen maakt hij zelf, weet weer niet wat een arbeider toekomt. Het is daarom dat wij bet publiek met deze feiten in kennis stellen, opdat naar wij willen hopen, het den heer Burger op de juiste waarde zal weten te schatten. J. C. B. VAN HILST. Secretaris Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland. De heer Burger, aan wleni wij het bo venstaande ter eventueel© beantwoording zonden, sohrljft ons: Antwoord. Wat den heer van Hilst betreft, wil ondergeteekende even aanhalen, dat het ljzorvreterlj nergens bij te pas komt - althans niet hier op zijn plaats. Dat ik een kogelhuls heb geopend ls zeer juist, doch dat ik 8 kellners geëngageerd heb, en wel voor tien dugen, is een grove leugen. Ik had n.1. oen kellner, doch de andere twee pracht exemplaren, bij 't Heldersche publiek zeor goed bekend, hebben mij herhaaldelijk gevraagd, ja zelfs gesmeekt, of zij ook als 't u belieft mochten komen, en toen heb lk twee dagen voor de opening gezegd kom dan maar, er is mogelijk nog wel Iets recht te zetten. Doch de hoofdwerkzaamheden heeft de werkvrouw gedaan met den eereten kellner dus absoluut gesn ar beidsdag als je om 9 uur komt tot donker in deze tijd, en dan voor een beetje prutswerk. Toen de avond van openen was had lk tot 12 uur permissie, toen vonden de heoren 't wol goed bedienen, fooien aannemen en 't publiek bestelen, door de vastgestelde consumptie prijs te gaan verhoogen, en dit bleef dan ook niet uit. Na 12 uur la er geen werk verrloht, alleen de stoelen op een hoop gezet, dus dit 1b geenszins zoo het den heer v. Hilst is voorgelegd van dat tot 's nachts .2 uur gewerkt. Zij waren best tevreden voor hetgeen ze verdiend had den. Doch mijnheer v. Hilst, ls dit zoo mooi als ze je eerst smeeken om werk, en 10 minuten voor dat je een zaak gaat openen, over mastiek, zoogenaamd schoon houden van den inventaris gaan spreken. Toen heb ik ronduit gezegddat had je mij moeten vertellen alvorens ik je aan nam, doch als je er op staat, zegt 't dan maar, dan neem lk andere menschen. Waarom is die meheer toen dadelijk niet weggegaan? Neen, er was wat te ver dienen, en hij bleef tot den volgenden avond. Weer 't zelfde liedje over dat mastiek, en toen was ik 't zat, enzeide: hoepel maar heel gauw op, en die f 5. kreeg hij van mij omdat hij 2 dagen ge luierd heeft, want werk was 't niet te noemen. En wat betreft die portier, deze had ik als zoodanig niet aangenomen. Deze jongeman gaf zich uit voor kok, en toen heb ik gezegd: nu als je wil kan je Jan overal worden, dus van alles wat, doch dit was ook niets, want toen 't op 't werk aankwam, meldde hij zich ziek, dus üit den brand ben je met zulke mensehen. Als zulke menschen zich nog personeel noemen, moeten zij zelf weten; doch als de heer van Hilst zich eerst beter op de hoogte had gesteld, had hij een anderen kijk gekregen. - Ik behoef niet te twijfelen, dat het Heldersche publiek deze personen niet kent. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor Uw plaatsruimte. J. BURGER. Kegelhuis. DANKBETUIGING. Eenige vrouwen gevoelen zich gedwon gen, hunne hartelijken en oprechten dank te betuigen aan de dames Van Vliet- Wickel en overige Comité-leden, die door het houden van een fancy-fair getracht hebben in de nooden van verschillende weduwen, van oud-gepensionneerden ver lichting te brengen, door welke poging weer velen zijn gebaat. Eenige vrouwen. o DILETTANT EN VAKMUZIKANT! Ik heb al zoo heel veel gelezen, Dat er liefhebbers zijn van muziek, Dat de meeningen wel eens verschillen, Nou, dat heb je onder elk publiek. De een die houdt méér van een foxtrott, De ander hoort liever een wals, De derde kan 't niemendal schelen, Al is de muziek nog zoo valsch. Zoo zou ik wel steeds kunnen1 doorgaan, Geen eind kwam er aan m'n geschrijf, ■M'aar dit kan je wel constateeren, Bij rheeningsverschil heb je kijf. Ik wil mij d'r niet mee bemoeien, Alleeni wal ik hiermee volstaan, WUt v. d. Boogaerde zegt als beroepsman, Daar kan men beslist van op aan. Niet één toch zou willen1 beweren: Hij heeft van muziek geen verstand. Hij zou muzikaal menig vakman Knock-out slaan, laat staan dilettant. Den- Helder. JAN MENS. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten eenige ingezonden stukken blijven staan tot een vqjgend nummer. Een anoniem stuk van iemand, die zich B. teekent ,is niet voor plaatsing geschikt. DE DUITSCHE KABELLEGGER „NORDERNEY". Vlissingen, 1 Febr. 1930. Oe Duitsche kabellegger ;,Norderney", groot 2100 ton, heeft de kabel welke Den Helder en Engeland verbindt gerepareerd. Het schip liep gisterenavond de haven van Vlissingen binnen om te bunkeren. ERNSTIGE BRAND BIJ HELMOND. Helmond, 1 Februari 1930. In den afgeloopen naobt heeft te Hel mond een hevige brand gewoed. Omstreeks 4 uur, brak tot nu toe onbe kende oorzaak, brand uit in de hooiper- serij van dé firma Welke, uit Os, gelegen nabij sluis 8, even buiten de stad. De brand nam onmiddellijk een groo- ten omvang aan, en binnen korten tijd stond het geheel uit hout opgetrokken ge bouw, waarin een groote voorraad hooi en stroo was opgeslagen, in liohto-laate, De brandweer moest zich voornamelijk be perken tot het beveiligen van de aan grenzende perceelen, waaronder een groote houten opslagplaats. Den geheelen nacht heeft de brand voortgewoed en hedenmorgen tegen 8 uur was de hooipersorij totaal afgebrand. De brandweer heeft den geheelen naoht doorgewerkt, eerst tegen den morgen kon een gedeelte van het materiaal worden in genomen. De brandweer slaagde erin de aangren zende peroeelen te behouden. De schade, welke op beurspolis ver zekerd ls, bedraagt enkele tienduizenden guldens. ONTPLOFFING IN EEN TURK8CHE MIJN. Dertien dooden. Bij een ontploffing in de Zongoldak- mjjn in Turkije zijn volgens berichten uit Konstantinopel 13 arbeiders gedood en 6 gewond, van wie 2 ernstig. ONTPLOFFING BIJ EEN PETROLEUM-MAATSCHAPPIJ. 25.000 vaten in de lucht gevlogen. In de gebouwen van een petroleum- maatschappij te San Franeisco zijn naar gemeld wordt 25.000 vaten petroleum in de lucht gevlogen. Hierbij werd een ar beider zwaar gewond en een ander ge dood. De schade loopt in de millioenen. (Ongecorrigeerd.) TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Revue der Sporten, 27 Januari. Inhoud: De Opening van de Twintigste R.A.I. met drie portretten. De Vergadering der K.N.A.U. door C. J. Groothoff, met twee portretten,. De Bel gische tapper-voetballer, door C. J. Groothoff, Go Ahead ongeslagen kampioen van het Oosten^, door Adriani Engels, Revue Inter views: A. Eysink over de R.A.I. De R.A.I. op Zondagmiddag, S. A. Wilson over korf bal propaganda, door M. J. Adriani Engels, Voetbal bij slechte terrein- en weersgesteld heid door een medicus, en kleinere artikelen, bladvulling enz. De Stad Amsterdam, 31 Januari. Natuurlijk is ook hier een belangrijrk deel van den inhoud gewijd aan de R.A.I. Omtrent de Zuidpool expeditie van Byrd vinden we een aantal fotos met eerrigen tekst. Van een New-York- schen wolkenkrabber is er een griezelige op name uit de hoogte genomen, n.1. van een an deren wolkenkrabber af. Joh. Chr. Wijnand schrijft over Amsterdam's „Koopmans-waagem" ir de 16e eeuw, waarbij hij een drietal repro ducties geeft. De binnenplaat is de reproduc tie naar een schilderij van Jan Steen. L. A. M. Vierhout draagt ,,'n Treurig Fragment uit het Dagboek van een Meisje" bij. Het: is bedoeld' als geestig. Tenslotte nog nieuws uit buiten land en uit de provincie, de gewone rubrieken sport en mode, op de voorpagina twee spelers van de Metro Goldwyn, terwijl een nieuwe prijsvraag wordt gegeven. UIT DE VEREEN. STATEN. De daling der graanprijzen te Chicago. Chicago, 30 Jan. Onder invloed) van nieuwe berichten omtrent den uitvoer van graan uit Rusland is de noteering voor tarwe gedaald tot het laagste punt in het seizoen. De prijs is met 2 a 27/a dollarcents ge daald. ALKMAAR, 31 Jan. Graanmarkt. Aangevoerd 887 H.L. als: 174 H.L. tarwe 1011; 1 H.L. rogge; 133 H.L. gest chev. 8.258.65; 433 H.L. haver 7— 7-So; SS H.L. boonen w.o.: bruine boonen 15 16; witte boonen 30—40; 6 HLL. geel mosterdzaad 19; karwijzaad 34; 1 H.L. blauwmaanzaad 34; tuinboonen 30; 74 H.L. erwten w.o.: groene erwten 9; groene erw ten (groote) 1820; grauwe erwten 13' 16; vale erwten 25. Alles per 100 kg. Handel stug. ALKMAAR, 31 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd: 50 stapels kleine fabriekskaas 46! 4 stapels comm. fabrieks- kaas 45; 3 stapels kl. boerenkaas 48; 5 stapels boeren commdssiekaas 50. Totaal 70 stapels, wegende 69541 kg> De handel was matig. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Jan. Aanvoer: 5400 kg. uien: uien 1.401.80, grove 1.60—1.70; 2100 kg. peen: ie soort 1.60, kleine peen 1.10; 37,000 kg. roode kool doorschot 2—4.50; 56,000 kg. gele kool 2.904.60; 60.000 kg. Deensche witte kool 1.402, alles per 100 kg. Bierenvailina Den Helden. 30 Jan. 1930. Aangevoerd 8552 st. kipeieren: bruin 5.70—80, wit 5.S0—6.70. NOORDSCHARWOUDE, 31 Jan. Aangevoerd: 8000 kg. uien: uien 1.30 I.50, drielingen 1.80—a. 10, nep 2.40, grove 1.701.80; 5000 kg. peen: ie soort 1.20— 1.30, kleine peen 0.80—0.90; 97.400 kg. roode kool 2.205 3o;20,6oo kg. gele kool 3.50— 5.30; 78,200 kg. Deensche witte kool 0.90— 1.90, alles per 100 kg. WARMIENHUIZEN, 31 Jam Gewone uien 1.70—2, gele kool 2 soort 3.40—4.50, roode kool f 3.10—5.40, 2e soort 1.704.60, Deensche witte kool j J.30—1.80, 2e soort 0.60—1 per 100 kg. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 FebruarL Medegedeeld door hot Kon. Nederlandsuh Meteorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste stand 709.7 Haparanda. Laagste stand 728.8 Brest. Verwachting: Moest matige Z.-O. tot O.-wlnd, zwagr bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk en kele sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 15