NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD M MilH VU tl L1LI HEERENBAAI WARME CROQUETTES Eerste Blad OOK VOOR STER-TABAK BUITENLAND. Hoüd Uw nieren gezond! RugpijnNierenPilleni Nr. 6762 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 58ste JAARGANG Wintertijd. z WEEKOVERZICHT. FEUILLETON ECHTE FRIESCHE 20-50cf. per ons Voor nerveuze personen, aio zich moeilijk bij hun werk kunnen bepalen, be staat geen betere medicijn, dein juist Het weldadige genot, dat de rooker van Ster-tabak ondervindt, kalmeert zijn zenuwen, waardoor hij zijn gedachten gemakkelijk kan co n centreer en. DE REGEERING 8-CRISIS. De daden van het nieuwe kabinet. KONIJN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 ENGELAND. Bl) nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom Is het Zoo verkeerd de eerste waarschuwende Verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urlnestoornissen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaaszwakte, be zinksel la de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. „Hy werd plotseling schatrijk, niet waar?" HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70. f 1. Modeblad resp. f0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER jR. Burèau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maas Zon Hoogwater Febr. opond. op: ond: - Z 2 9.21 20.47 7.39 16.46 11.01 23.17 M 8 9.82 22.00 7.37 16.48 11.33 23.50 D 4 9.42 23.16 7.35 16.60 12.07 W 5 9.65 7.33 16.52 0.25 12.43 D 6 10.10 0.34 7.32 16.54 1.02 13.23 V 7 10.29 1.56 7.30 16.56 1.46 14.12 8 10.57 3.22 7.28 16.68 2.41 15.15 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 1 Febr5.14 uur. Zondag 2 6.16 Maandag 8 6.18 Binnenland. De Zuiderzee-steunwet. De belangstelling voor deze wet blijft bij de betrokkenen onverflauwd en was er eerst niets dan ontevredenheid, omdat zij niet aan de redelijkste eischen beant woordde, na de jongste wijziging van het wetsontwerp schijnt er meer tevreden heid onder de betrokkenen te heerschen. De regeering beeft hierin djan ook met de praotyk rekening gehouden. Wij ont- leenen hieromtrent aan het Handelsblad het volgende: „De praktijk is immers deze: er geraakt tengevolge van de afsluiting van de Zui derzee een groep belanghebbenden 'in moeilijke omstandigheden en de pogin gen van die belanghebbenden om zich aan den nieuwen toestand aan te passen, wor den van staatswege zooveel mogelijk ge-| steund. Het komt voor, dat een visscher, die zijn bedrijf gaat verlaten, zijn botter wil verkoopen, doch dan bemerkt, dat zijn schip aanzienlijk minder waard is dan in normale omstandigheden het geval zou zijn. De wetswijziging laat nu uitdrukke lijk uitkomen, dat ter liquidatie van het oude bedrijf, dat nadeelig saldo den vis scher kan worden uitbetaald; ook kan de visscher aanspraak maken op de delging van rijkswege van eventueele bedrijfs schulden, welke een liquidatie in den weg zouden staan." Bij de uitvoering van dit gewijzigde wetsontwerp zal men toe moeten geven, dat de regeering gedaan heeft, wat rede lijkerwijze van haar verwacht mocht wor den, dat zij' voor de slachtoffers van die droogmaking zou doen. Belangrijk voor hen die er interesse voor hebben is het besluit van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, om uit het ontwerp tot wijziging van de drankwet, de plaat selijke keuze terug te nemen, zoodat de strijd van de voorstanders daarvan ge- voerd, nog geen blijvend succes heeft ge had. Voorts dat binnenkort een instelling te verwachten is van een commissie, die door WTT.T.TAM LE QUEUX. 28) „De overheid in Italië weet alles," ant woordde ik. „Van jou en van al je lands lui; alles wordt van jou aangeteekend." ,Jk sta dan wel gunstig bekend, mijn heer, want ik heb het recht een revolver te dragen en dat bewijst, dat ik iemand ben, dSe te vertrouwen is." „Ik wil je niet zwart maken, Olinto", hernam ik. „Ik vroeg alleen iets omtrent je vrouw en daarop gaf je mij geen be slist antwoord." „Omdat ik dat niet kèn," zei hij ln het Italiaansch. „Arm'ida arme Armida; zij is verdwenen." „Waarom hing je mij destijds zulk een tafereel van haar ziekte op?" „Zooals ik u reeds zei mijnheer, was ik toen geen meester over mijn eigen daden. Ik werd door anderen beïnvloed; maar ik redde u het leven met gevaar voor het mijne. Later zal ik u alles uiteenzetten." „Laat het gebeurde rusten," merkte ik kort aan. „Waar is je vrouw nu?" Hij aarzelde een oogenblik; zag mij strak aan. „Om u de waarheid te zeggen mijnheer, zij is verdwenen." „Verdwenen?' herhaalde lk. „En je hebt er de politie geen kennis van gegerven?" „Neen." „Waarooi niet?" de regeering voor zal lichten .over de vraag, in hoeverre van overheidswege, met betrekking tot het dansen maatrege len dienen te worden genomen. M.a.w. dus te trachten de buitensporigheden tegen te gaan en te waken over de goede zeden van ons volk. Buitenland. Om niet direct met de VLootoonferemtie te beginnen, die toch nog alg „bet belang rijkste" uit het buitenland: gekwalificeerd kan worden, willen we eerst een paar regels schrijven over het aftreden van Primo de Rlvera, de Spaansche Mussolini, die zeven jaar aan het bewind is geweest. Het vorig jaar was er al sprake van zijn heengaan, de ontevredenheid over zijn bewind werd steeds grooter en eenlge malen heeft men getracht de regeering omver te werpen. Militaire staatsgrepen werden tot twee of driemaal toe met kracht onderdrukt en zoo wist de dictator zich te handhaven, totdat hij' zich deze week genoodzaakt zag het bijltje er bij neer te leggen. Hij was ni. met den koning in conflict ge komen, omdat deze de besluiten niet wilde teekenen, waarhij Prins Karei van Bour bon, infant van Spanje en kapitein-gene raal van Andalusië en generaal Goded, militair gouverneur van Cadix, afgezet zouden worden. Dit was voor Primo da reden om af te treden en met hem trad de geheele regeering af. Aan de dictatuur van Primo de Rivera i.s dus een einde gekomen, zooals ook ze ker eenmaal aan die van Mussolini een a&m peun'fife ptjfUaütJc DE ^CBï.?fy I (ook in Mi onsen. V» ponden en pondeq) OfnMtf7lwlirudc£&a-!ripaJyeD'£ einde zal komen. Mussolini is echter groo ter dan Primo en zijn hand is sterker. Voor zijn land heeft de Spaansche dictator veel goeds gedaan. De Nw. Rott. Crt. schrijft daarover oan.: „De grootste credit-post voor hem Js totnogtoe dat hij in Marokko, na een militaire ramp waarop een ohaos gevolgd was, orde en rust hersteld en daardoor de schatkist van een steeds drukkender geworden last aan uitgaven bevrijd heeft. Voor de verbetering van het verkeers wezen, de uitvoering van nuttige open bare werken, de opbeuring van handel en nijverheid heeft hij zich uit alle macht ingespannen. Maar op politiek gebied laat hij een desolateiF boedel na" Ondertuaschen is de nieuwe kabinets formateur, generaal Berenguer er in ge slaagd een nieuw kabinet te vormen'en het zal zijn streven zijn, wanneer hij daarvoor lang genoeg aan het bestuur blijft, het bewind over te dragen aan een volkomen constitutioneels regeering. Het tijdperk van dictatuur zou daarmee dm voor Spanje afgesloten zijn. En zoo komen we dan nu op de Vlootconferentie. De onderlinge besprekingen, tusschen de verschillende gedelegeerden ter vloot conferentie, hebben ook de eerste drie dagen van deze wek in beslag genomen. Men wil immers eerst een compromis hebben, waarover in de openbare bijeen komsten kan gesproken worden. En juisl het vinden van deze overeenkomst is zoc moeilijk, omdat men dan raakt aan tegen strijdige belangen. Frankrijk stelt b.v. aan de orde: ter eerste het stelsel .au globale tonne- maat met een overgangsvoorstel van de i ranscbe delegatie. Te® tweede de vraag welke classificatie aanvaard zal worden, len derde de kwestie van de overbren ging van schepen van de eene categorie naar de andere, den omvang hiervan en de '-oorwaarden hiervoor. Engeland stelt het stelsel van beper king volgens categoriën aan de orde. Italië weer in de eerste plaats dat van de onderlinge verhoudingen in sterkte en ten tweede de.bepaling van de totale tonne- maat van de verschillende landen. Ame rika en Japan hebben weer andere voor stellen en om nu ten opzichte van al deze verlangens tot een overeenkomst te ko men, die alle vijf mogendheden bevredigd, zal met recht een heksentoer zijn. De eerste algemeen© vergadering is Donderdag gehouden, elders in dit blad vindt men daarover eenige bizonderheden vermeld. SEDERT 1753 - „Om persoonlijke redenen wilde ik er de justitie liever niet in mengen." „Dat weet ik. Omdat je eens in Lucca het mes te snel gebruikt hebt, niet waar? Die zaak herinner ik mij nog zeer goed een liefdesavontuur, hè?" „Ja, mijnheer. Maar toen was ik nog jong; nog maar een jongen." „Zeg mij dan, hoe Armida zoo spoor loos verdwenen is." Ik bemerkte wel, dat hij Iets voor mij verborgen hield. „Wel, mijnheer," zei hij ten laatste, op vertrouwelijke toon. „Ik wil' u niet lastig vallen met mijn persoonlijke aangelegen heden, nadat ik u eenmaal heb misleid/ „Vertel maar op." Na onze laatste ontmoeting was ik half geneigd hem te wantrouwen. „Mijn vrouw is, om u de zaak ronduit te vertellen, plotseling verdwenen. Verleden Zaterdag stond zij om elf uur 's morgens met een buurvrouw te praten en kleedde zich daarna om uit te gaan. Zij ging inder daad uiten liet «niets meer van zich hooren." Ik stond op het punt hem de ontzetten de waarheid mede te deelen, maar de ge dachte aan het slachtoffer, dat ik onmid dellijk als Olinto had herkend, hield de woorden terug. „Zij sprak toch Engelsch, niet waar?" „Zij kon zich zeer goed verstaanbaar maken," zei hij zuchtend, met 'een diepen rimpel op zijn voorhoofd. Ik wist, dat hij haar aanbad. Toevallig keek ik om en zag dat de detective, uit het restaurant, ons achter volgde. „Heb je ook eenig vermoeden waar je vrouw Is of wat haar bewogen heeft, weg een verklaart Gandhi dat hij volledige staking van gewelddadige revolutionaire bedrij vigheid wenscht, en vraagt hij aan Lord Irwin, den Onderkoning, het initiatief te nemen tot een aantal hervormingen. Deze hervormingen zijn: verlaging van de landbouwbelastingen, van de militaire uitgaven en van de salarissen van hoog geplaatste ambtenaren; afschaffing van de zoutbelasting; heffing van invoerrech ten op geweven stoffen uit het buiten land; bevrijding van de politieke gevan genen; staking van de vervolging van politieke misdrijven. Gandhi besluit: Dit is nog geenszins een volledige lijst van de dringende be hoeften des lands. Indien echter de On derkoning in deze eenvoudige, maar dringende behoeften voorziet, zal men ln Indië niet meer over burger-ongehoor zaamheid hooren spreken en zal het Al- Indisohe Congres van harte deelnemen aan welke conferentie ook, waar men zijn meening vrij uit zal kunnen uiten. SPANJE. Er wordt gezegd, zoo meldt Belga uit Madrid, dat hot nieuwe kabinet de stu denten in het bezit der universitaire rech ten zal herstellen. Men hoopt voorts, dat het op breed© schaal amnestie zal verlee- nen voor politieke en militaire delicten. VOLKENBOND. HET INCIDENT TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIE. Als gesloten beschouwd. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Genève meldt: Thans heeft ook de minister van bui- tenlandsche zaken van Paraguay einde lijk geantwoord op het eerste telegram, dat Zaleski als voorzitter van den Volken bondsraad naar Paraguay en Bolivië heeft gezonden. De minister van buiten- landsche zaken van Paraguay geeft de verzekering, dat Paraguay niet verant woordelijk is voor de laatste incidenten in de Chaoo. Aangezien de laatste weken niets is gebleken van eenige nieuw© inci denten, heeft men in volkenbondskringen hoop, dat het incident als gesloten zal kunnen beschouwd worden. EEN NIEUWE VERKLARING VAN GANDHI. Een program van voorlooplge eischen, maar nog altijd veroor deeling van geweld. In een artikel in zijn blad Young India te gaan? Hebben jelui woorden gehad?" „Woorden mijnheer?!" herhaalde hij. „Neen, mijnheer, wij leefden volslagen ge lukkig Nooit hadden wij nog een onvrien delijk woord met elkander. Ik weet niet waarom zij vertrokken is. Ik doe alle moeite haar op te sporen." „En met welk resultaat?", „Geen!" zei hij verdrietig. „Vermoedt je geen samenzwering of iets dergelijks? Ik herinner mij, dat je mij vertelde, vijanden te hebben." „Die heb ik ook, mijnheer, die heb ik ook!" riep hij heesoh uit. „Ja, imijn arme Armida is misschien door hen gevat!" „En als ze haar gevat hebben, wat dan?" „Dan zou men haar zonder vorm van proces «riooden zoo als men dat een) vlieg zou doen," zei hij. „U weet niet half, hoe wreed die schurken zijn. Ik hoon alleen maar, dat zij ontsnapt is en zich ergens verborgen houdt om me onverwachts te verrassen. Dat doet ze zoo graag imjj verrassen," zei hij glimlachend. Arme kerel, dacht ik, zij zal je nooit trieer kunnen verrassen. „Dus denk je, dat zij van huis is geroe pen voor een of andere boodschap?" waagde ik de gissing. „Het had er allen schijn van; ten minste te oordeelen naar de wijze waarop zij alles achterliet. Er lagen vijf sove- reingns in een lade; dit geld hadden wij met veel moeite opgespaard; dat heeft zij medegenomen^' Ik zweeg, nogmaals in tweestrijd hem de ontzettende waarheid te vertellen. Maar het lijk van de vrouw was verdwe nen, dus welk bewijs kon ik aanvoeren? „Zeg eens, Olinto," zei Ut. „Ken jij ook n zekere. Hij bleef plotseling staan en rag mij aan. „Ik heb zijn naam wel eens gehoord," zei hij aarzeiend. „En zijn dochter, Muriel?" „Ook. Maar ik ken hen niet persoonlijk, en om u de waarheid te zeggen, ben ik er ook niet verlangend naar." „Waarom niet?" „Omdat zij mijn vijanden zijn, mijn doodsvijanden." Dat wierp eenig licht op de gebeurte nissen te Dumfries. „Zijn zij ook je vrouw vijandig gezind?" „Dat weet ik niet," antwoordde hij. „Ik anden van mijn vrouw zyn." veronderstel dat mijn vyanden ook de vy - De nieren moeten hulp ontvangen Cn versterkt worden, terwijl het tijd fa. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. In glazen verpakking f 1.75 p. flacon. »n Leithoourt?" „Je hebt mij nog geen uitleg gegeven van dien aanslag op myn leven," zei ik zacht. „Waérom zeg je my de waarheid niet? Ik heb toch wel' .eenig recht te we ten, wie mijn vijanden zyn, om verdacht te wezen op een mogeiyke herhaling." „Later zult u er meer van hooren. Thans durf ik het u niet vertellen!" „Dart heb je zooeven al gezegd," zei ik ontevreden. „Als je ime trouw waart, zou je me ten minste vertellen om welke redenen men mij verraderlyk trachtte te dooden." „Omdat men u vreest," was zyn ant woord. „Waarom?" Hij haalde de schouders op en maakte een beweging met de handen als wist of begreep hij er niets van. „Nog één ding. Antwoord „ja" of „neen". Is die Leithoourt ook mijn vij and?" De Italiaan zweeg een oogenblik en ant woordde toen ontwykend: „Uw vriend is hij niet Dat weet ik." „Eu zyn dochter?" „zy is verloofd, hoor ik, met Philip Hornby." „Dus dien ken je ook?" riep ik haastig uit. „Wat is dat voor iemand?" „Die is zeer rijk, geloof ik; meer weet ik niet van hem; ik heb hem nooit ont moet. Ik weet alleen wat men van hem vertelt. Hy is een boezemvriend van Leith oourt." „Waar ontmoette Je Leithoourt voor het eerst?" „Ik weet niet juist meer wéér het was. Maar toen was hy even anm ais ik." „Hij liet een prachtige villa bouwen; nu wonen zy, meen ik, ln het West-End. Hy heeft een plezierjacht en maakt daar veel gebruik van." „Hoe kwam hy aan dat geld?" Opnieuw haalde Olinto de schouders op. Ais hy maar wilde vertellen waarom bij my indertyd in dat huis had gelokt, dan zou ik daaruit mijn gevolgtrekkingen kunnen maken1 ten opzichte van Leith oourt en zyn vrienden. Wie was die dubbelganger van Olinto? Zou Armida soms per telegram wegge roepen zijn om haar echtgenoot te ont moeten en zou zij, by ontdekking van het verraad, vermoord zyn? Waarom was dat alles geschied? (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1