KANNEWASSER HET GEHEIM UI DE LOEI IS ALTIJD KONIJN's GELDERSCHE ROOKWORST Eerste Blad OOK VOOR Nr. 6767 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 68ste JAARGANG BUITENLAND. Het Staatssecretariaat. De vlootconferentie. FEUILLETON Oost-lndië. VRAAGT SPOOR/ MOSTERD Schadelijk nationalistisch onderwijs. BINNENLAND. SPOORSTRAAT - TELEFOON 339 1 - M Bullrlch-Zoul (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderaag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukken^} v/h C. DE BOER JB. Bureau: Koningstraat 29 Tsdefooa: 50 en 419 Licht op voor alle voertuigen: Donderdag 18 Febr5.37 uur. Vrijdag 14 5.39 VATI0AAN8CHE STAD. Pacelli officieel tot opvolger van Gasparri benoemd. Maandagavond is in een communiqué officieel medegedeeld, dat de paus de ontslagaanvrage van kardinaal Gasparrl heeft aanvaard en Pacelli in zijn plaats tot staatssecretaris van het Vaticaan heeft benoemd. Een krachtige persoonlijkheid. De Rooneinsche oorr. van het HbL schrijft: De nieuwe Secretaris van Staat is een zeer krachtige en bijzondere persoonüjk- reid, die om zekere karaktereigenschap pen tot nu toe te Rome niet de plaats innam', die hem in verband met zijn groote gaven toekwam. Men duchtte in de kringen der Ourie zijn groote voort varendheid en veronderstelde bij hem een neiging onn te breken met oude tra dities. Reeds op jeugdigen leeftijd was hij benoemd tot substituut hij de pauselijke Secretarie van Staat en alles deed ver- waohten, dat hij voorbereid was Gasparri zonder horten en stoeten regelmatig op te volgen. In 1913 echter werd hij' plotse ling benoemd tot nuntius in Beleren en zijn plaats als substituut werd ingenomen door den veel meer plooibaren Oerretti. In München vond Pacelli een zeer dankbaar arbeidsterrein. Daar hij voor alles geestelijke was en eerst in de tweedie plaats Italiaan, wist hij zich ook gedu rende den oorlog niet alleen te hand haven, doch verwierf ook de sympathie van de regeering, van de geestelijkheid en van de rechtzinnige bevolking. Toen inigr. Pacelli onlangs naar Rome werd geroepen, waar hem het purper wachtte, was nog geenszins beslist, dat hij ook staatssecretaris zou worden. De Paus wenschte dit, doch Pacelli meende voorbehoud te moeten maken en stelde, naar men tmjj van welingelichte zijde ver zekert, de voorwaarde, dat hem het recht zon worden toegekend desnoods een groot deel van het personeel der Secre tarie te vervangen door nieuwe krach ten. Toen dit werd ingewilligd, besloot hij het hooge ambt te aanvaarden, verze kerd van den steun van den Paus bij het overwinnen van tegenstand!, die van meer dan één zijde voorzien mag worden. De figuur van kardinaal Gasparri. Kardinaal Gasparri heeft gedurende vijftien jaar, onder twee Pausen Be- F0T0GRAFISCH ATELIER EISELIN Polderweg—Den Helder FOTOKAARTEN, modern portretwerk Gravure druk en Schetsen_ Foto-Studie's nediktus XV en Pius XI zijn hooge ambt bekleed. Het aanzien van kardinaal Gasparri was zoo groot, dat men verzekert dat hij bij de laatste verkiezing eens pausen in 1922 zeer veel kans had gehad tot het hoogste kerkelijke ambt te worden geroe pen, indien niet een oude traditie ver biedt dat een kardinaal-staatssecretaris ooit den Heiligen Stoel bestijgt. Ook Pacelli, de opvolger van Gasparri, is dus als Paus uitgeschakeld. BUITENLANDSCH NIEUWS. Een der Interessantste dagen, die de conferentie gekend heeft. De ster-correspondent van de Nw. Bott. Ct. meldde Dinsdagavond uit Londen: Vandaag was het politiek één der inte ressantste dagen, die do conferentie nog gekend heeft. Het begon vanmorgen reeds met eenige hoofdartikelen lin de bladen. Het is namelijk gebleken, dat het Amerikaansche voorstel, dat de vorige week bekend is gemaakt, in den gepu- bliceerden vorm niet volledig was. Het volledige voorstel bevat niet aEeen de gelijkmaking der vloten door het sloopen van een aantal -Schepen, maar stelt ook voor het Amerikaansche slagschip Ar- kansas af te breken en het te vervangen door een nieuw schip, dat het evenbeeld zal moeten zijn van de Engel-sche slag schepen Rodney en Nelson, die indertijd na Washington volgens afspraak zijn ge bouwd, maar die door de vindingrijkheid der Britsdhe scheepsoonstructeurs een militaire en technische verrassing bleken. Het uitlekken van deze bijzondere edsdhen der Amerikanen vindt in Enge land hevig verzet. Men zegt, dat op deze wijze de vlootconferentie niet alleen dien bouw van veie nieuwe kruisers ten ge volge zal hebben, maar tevens ook nog, i dat een nieuwe wedstrijd in den bouw van slagschepen op den duur onvermijde lijk wordt. Het heet, dat Ramsay MaoDonald deze eischen der Amerikanen reeds te Wash ington heeft togewiligd en dat dit oor zaak is geweest van de tegemoetkomende houding der Amerikaansche admiraals in de kruiserkwestie. Het zal nu zeer moei lijk zijn daarvoor de openbare meerling in Engeland te winnen. Het is kenmler- kend, dat niet alleen bladen -als de Times, maar ook het socialistische dagblad Daily Herald scherp tegen deze regeling op traden,. Belangwekkend waren ook de rede voeringen betreffende de duikbooten. Het Engeüscho standpunt was bekend, even als trouwens dat der anderen. De als logisch pleidooi, haast academisch opge zette Fransche redeneéring ging wel heel scherp tegen het Anglo-Amerikaansche standpunt in. Het bestreed niet alleen de afschaffing van de duikbooten, maar ook het verbod om duikbooten voor den han- delsoorlog te gebruiken. De Franschen kwamen met kracht voor dit gebruik op, mits de duikbooten zich aan de bepalin Foto-Studle'g ?an 15, f 10, 115 en 120 Fotokaarten per dozijn -f- Salonfoto H vanaf f 1.50 tot en met f 5 IT Vergrootingen naar leder portret Foto's voor Industrie door WU.LTAM KB QUEUX 28) Zij' was dadelijk geneigd mij te ver halen, hoe zij juist in de gang was, toen Leithcourt in koortsige opgewondenheid met het telegram in de hand kwam aan stuiven. Zij hoorde hem roepen: „Lees eens, lees eens Muriel. Wij moeten ver trekken. Zoek alles bij elkaar wat van je is, kindlief. Bagage kunnen wij niet mede- nemen, Iedere minuut tijdverlies kan ge vaarlijk worden". „Wat?l" riep hij, een oogenblik later. „Wil je niet meegaan? Wil je hier blijven; hier om dan dien man te ontmoeten? Goede help, kind, ben je gek? Begrijp je dan niet wat er van afhangt? Wat'het wil zeggen? Het wil zeggen, dat het geheim is uit gelekt dat het geheim bekend is ver. sta je? Wij moeten vluchten 1" De vrouw vertelde mij, dat zij: Muriel duidelijk had hooren snikken, terwijl haar vader de kamer op en neder liep. Even daarna kwam hij de kamer uit en begaf zich naar zijn eigen kleedkamer, terwijl Muriel haar avondtoilet voor een donker reiscostuum verwisselde. „Zei zij jou niets?" vroeg ik. „Alleen, dat zij onverwachts moesten vertrekken, mijnheer. Maar", antwoord de de dienstbode, ,4® juffrouw was ver bazend bleek en zenuwachtig, en wij be grepen allen dat er iet» verschrikkelijks i gen houden, die -ook voor andere scheeps- typen gelden. Dit standpunt zal in het bijzonder de Bngelschen we! weinig be haagd hebben. Bijzonder1 opmerkelijk echter was het betoog vap Grandi Men weet, dat Italië onlangs verklaard had een voorstander te zijn van de afschaf fing van de duikbooten. I>e voorwaarden, die Grandi daarvoor stel dei, waren echter de groote verrassing. Zij' brachten Italië practiisch aan de zijde van de Franschen en de Japanners. Bet betoog van Grandi was wellioht het beste van de vergade ring. Hij gaf alles toe, wat er financieel en moreel ten nadeele van de duikbooten kon worden gezegd en zou daarom haar verdwijning een zegen vinden. Maar Zoo zei hij terecht: Zonder duikbooten zijn de landen, die geen slagschepen bezitten; machteloos tegen het slagschip. De duik boot is het eenige wapen, waarmee zij kans hebben zich tegen het slagschip te kunnen verdedigen. Het is ook het eenige wapen, dat door het gevaar, dat het zelfs voor de sterkste schepen oplevert, de groote zeemogendheden kan doen aarze len zwakkere landen aan te vallen. De afschaffing van de duikbooten kan dus slechts worden geëischt als ook de slag schepen verdwijnen. Engelsche persstemmen. Terwijl het volgens den bijzonderen oorrespondent van de Manchester Guar dian geoorloofd is te voorspellen dat de conferentie wel is waar niet tot afschaf fing van de duikbooten zal komen, maar dat het verdrag van Londen toch een con ventie bevatten zal, die de duikbooten in oorlogstijd aan dezelfde wetten onder werpt als de gewone schepen, meent de maritieme medewerker van de Daily Telegraph dat een oplossing van het duikhootprohleem zoover verwijderd is als ooit Fransche persstemmen. De Fransche pers Is eenstemmig in haar lof over de houding, die de lYan- sche delegatie Dinsdag tijdens de verga dering der vlootccnfereB Je bij de behan deling van het voorstel tot afschaffing der duikbooten heeft aangenomen. Het Journal zegt dat de algemeene in druk was, dat degenen, die afschaffing der duikbooten hadden verlangd, dit slechts hadden gedaan als demonstratie naar buiten. De duikboot-kwestie kan als volkomen begraven worden beschouwd. De Japansche duikbooteisch. Een op den voorgrond tredende Japan- sche autoriteit heeft verklaard, dat Japan ten aanzien van de duikbooten zal staan op 73.000 ton, wat het als onveranderlijke minimum-tonnage beschouwt Senator Borah en Britten, voorzitter van de vlootoommissies in Senaat en Huis van afgevaardigden, hebben beiden in het Congres geprotesteerd tegen het Ameri kaansche voorstel te Londen, dat den Ver. Staten zou toestaan een superslagschip te bouwen. DUIKIIOOT-CIJFERS. Londen, 11 Febr. Da sterkte van de duikbootvloten van vier mogendheden, ter conferentie vertegenwoordigd, is thans als volgt: Vereenigde Staten 122 en 5 in aanbouw, totaal 127; Frankrijk 52 en 47 in aanbouw, totaal 99; Japan 04 en 7 in aanbouw, totaal 71; Britsche Rijk 58, in aanbouw 10, Ontworpen 8, totaal 57. Bandoeng, 11 Februari 1930. De gou verneur van West-Java heeft aan drie onderwijzers der Taman Siswo-school te Bandoeng en aan vier onderwijzers der volksuniversiteit Tjaja, eveneens te Ban doeng, allen leiders en propagandisten der P. N. I., voor onbepaalden tijd het lesgeven verboden, omdat zij hun leer lingen opvoeden in een voor de openbare orde schadelijken geest. NEKKRAMP ONDER CONTRACT KOELIES. Zeven koedies, bestemd voor die onder neming Wingfoot, zijn aan nekkramp overleden. Er zijn geen verdere geval len geconstateerd. DE GOENOENG API WERKT. De Vulcanologische Dienst meldt dat de vulkaan Goenoeng Api, op siaoe' (Sangi en Talaud-groep) verhoogde werking ver toont. De bevolking van Oeloe, aan den voet, is gedeeltelijk gevlucht. Men acht den toestand niet gevaarlijk. MARINE-NIEUWS. De Sumatra. Een geval van brandstichting op de K XIII. Sabotage-gevallen op een Jager. Personeelsvoorziening. In de M. v. A. nopens de Marine spreekt de regeering de verwachting uit, dat de kruiser Sumatra 1 Juli weer gereed zal zijn om te varen. De regeering deelt mede, dat zich aan boord van den onderzeeër K. XIH inder daad een geval van poging tot brand stichting heeft voorgedaan. Dat de bran den op het Marine-Etablissement tc Soe- rabaja aan moedwil te wijten zouden zijn geweest, is haar niet gebleken. Aan boord van een torpedobootjager zijn gevallen van sabotage ontdekt, waarvan de daders niet zijn gevonden. De personen, verdacht van de brand stichting aan boord van Hr. Ms. onder zeeër K. XIH, zijn van ihheemschen landaard. De zaak tegen hen is nog in be handeling. Ten aanzien van de personeelsvoorzie ning spreekt de regeering de verwachting uit, dat het inlandsch personeel in het jaar 1934 ongeveer voltallig zal zijn. Zij wijst voorts op de billijkheid den bewoners van Nederlandsch-Indië tot zekere mate aan deel te geven in de defensie ter zee. DE MIDDENPARTIJ VOOR STAD EN LANDE. Ontevreden over Florls Vos. Bij de Tweede Kamer is een adres in gekomen van het bestuur der Midden partij voor Stad en Lande (Middenstands partij) van den volgenden inhoud: HET FIJNSTE 80 ot. per pond moest geschied zijn. Mevrouw Leithcourt gaf bevel, de gasten van alles onkundig te laten; deze aten dan ook rustig ver der, in de veronderstelling dat mevrouw en mijnheer naar het dorp waren vertrok ken om een stervende te bezoeken. Dat moesten wij hun vertellen, mijnheer". „En intusschen zaten de Leithcourts in den expresse-trein naar Carlisle?" „Ja mijnheer. In Dumfries weet men te vertellen, dat de politie heeft getelegra feerd hen aan te houden, maar dat zij; in Carlisle gekomen, zich hebben vermomd, waardoor zij wisten te ontsnappen". Op mijn verzoek bracht Anna mij naar Muriels kamer, een weelderig ingericht vertrek, uitziende op het bekoorlijke dal van de Nith. Wel was de kamer, na Muriels vertrek, schoongemaakt, doch alles was gebleven in den toestand waarin men het had ge vonden. Ik naderde het venster, waar Muriels kaptafel stond, en toevallig naar buiten ziende, bemerkte ik tot mijn groo te verbazing, dat dit het eenige venster was, dat uitzag op de plek in het woud, waar de misdaad was begaan. Iemand, die vóór dit venster stond, kon, zonder zélf opgemerkt te worden, alles zien wat in dat deel van het bosch geschiedde. Nog iets anders in het vertrek trok mijn aandacht, en wel een verrekijker met zeer sterke lenzen. Zou die misschien gebruikt zijn geweest om die plaats te böspiöd ön Ik nam de verrekijker op en stelde de lenzen; zoodoende kon ik zeer duide lijk alles onderscheiden wat zich in den omtrek van de plaats des onheils bevond. „Daar vond men den vermoorde," legde de dienstbode uit, die in de deuropening was blijven «taan. „Dat weet ik," antwoordde ik. „Ik keek er juist naar door den verrekijker." Ik legde den kijker neer en zag een dom- kerroode kop op tafel liggen, om het electrisch licht mee te temperen. „Juffrouw Muriel was bijzonder op rood licht gesteld," zei de vrouw en ik vroeg mij. .af of dit licht misschien op de toilettafel stond om, met (te roode kap, als teeken te dienen dat gevaar dreigde. Toen ik zei het boudoir van Muriel te willen zien, bracht Anna mij. erheen, waar direct één feit mijn aandacht trok. Het portret van Elima was verdwenen I Het was uit de lijst genomen. Wiens hand'had Etrna's portret weg genomen? „Is die mijnheer, die den avond van het overhaast vertrek hier kwam, soms in dit vertrek geweest?" vroeg ik als bij in geving. „Ja, mijnheer. Toen hij uit het zieken huis kwam, belde hij hier aan en op zijn verzoek bracht ik hem door bet heele kasteel. Hij ging de bibliotheek binnen en bleef daar een half uur, passend en metend en de groote kast, waarin men hem had gevonden, nauwkeurig opne mend. Hij deied heel vreemd mijnheer," zei Anna. „Zeer vreemd, inderdaad. Maar wie vond hem op dem bewusten dag?" „Ik, mijnheer.Hij was er misschien nü nog geweest, als ik niet naar binnen was gegaan; en daar vond ik een hoop tijdschriften, die ik altijd in de kast berg, verscheurd op den grond liggen. Ik wilde ze weer in de kast bergen, maar vond de deur gesloten. Na een paar uur vonden wij den sleutel en u kunt zich imljn ver bazing indenken, toen ik die deur openend den bezoeker dubbel gevouwen in de kast vond. Ik dacht niet anders of hij was dood." „En toen hij: na zijn herstel hier terug kwam, vroeg hij! .toen nog iets?" „Ja. Hij vroeg naar de familie, maar in het bijzonder naar juffrouw Muriel. Uit zijn wijze van doen maakte ik op, dat hij' verliefd op haar was. Geen won- der! Zij is dan ook het braafste, liefste [meisje, dat bestaat. Wij' hebben allen medelijden met haar!" „Zij heeft toch filets met de zaak uit staande?" „Natuurlijk niet. Maar zij deelt in de schande. U had de uitwerking op de gas ten eens moeten zien, toen zij hoorden dat de familie was vertrokkenl Het was een ontzettende verwarring en ontsteltenis. Zij lieten de fijnste champagne uit de kelders halen en zaten te drinken of er geen einde aan zou komen. De heeren haalden de sigarenkisten schoon leeg; kortom het had veel van een troep wol ven, meer dan van een gezelschap uit den voornamen stand. Alles, waarop zij beslag konden leggen, namen zij mede, en wij, de bedienden, konden het niet be letten. Ik had een woordenwisseling met een der „dames", die twee van de prach tigste toiletten van juffrouw Muriel wilde meenemen, maar zij gaf mij te verstaan, dat ik mij met mijn eigen zaken had te bemoeien en dat ik het vertrek wel kon verlaten. Ik zag een weggaan met vier geweren vain mijnheer Leithcourt." „Ontzettend! Walgelijk," riep ik uit. .Dus zoodra zij hoorden, dat de gastheer en zijn vrouw waren vertrokken, plun- derden zij de vertrekken?" i ,4a, mijnheer. Alles wat slechts één waarde had, werd medegenomen. Mason het niet had weggesloten, zoo vuil De algemeene vergadering van de Mid denpartij voor Stad en Lande (Midden standspartij), in vergadering op 15 Ja nuari te Amsterdam bijeen, spreekt haar ernstig leedwezen uit over de houding van den heer Floris Vos, afgevaardigde dezer partij in de Tweede Kamer, bij ver schillende gelegenheden in strijd met het programma der partij aangenomen, en verzoekt het bestuur van deze motie ken nis te geven aan de leden der Tweede Kamer. VOOR HET REDDINGSWEZEN. De overdracht van gelden aan de Z.-H. Mij. tot redding van schipbreukelingen. Gisteren heeft de overdracht van de gelden plaats gehad, die het „comité tot steun" heeft bijeengebracht ten behoeve van de Zuid-Bollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Aan het bestuur der maatschappij is 185,004.29 overgedlragen. DE WIERINGERMEERPOLDER. Het water zakt zlenderoogen. "Uit Aartswoud meldt men dat het water in den afgesloten Wieringenneerpolder zienderoogen zakt; aan de kust is reeds een groote strook land droog komen te liggen. DE LOONREGELING IN HET ZEEVISSCHERIJBEDRIJ F. In de Dinsdag te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer W. Richter Uitdenbogaardt, gehouden spoedeischen- de algemeene vergadering der Reeders- vereeniging voor de NederL Haringvis- scherij is de overeenkomst met de werk nemersorganisaties in zake de loonrege- lingen-1980 met algemeene stemmen be krachtigd. GIESSEN NIEUWKERK IN DE EERSTE KAMER. Het Hof te Amsterdam geprezen. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Justitie over het jaar 1930 gaf de zaak- Giessen-Nieuwkerk in alle afdeelingen aanleiding tot uitvoerige gedachtenwis- selingen. Verscheidene leden hadden mot groot lêedwezen en diepe ergernis van 't voor gevallene kennis genomen. Hetgeen in dezen is geschied, heeft naar hun veste overtuiging hij' een deel van het volk twijfel doen ontstaan aan het beleid der justitie. Dit is ook door het Amsterdam - sche Hof en in het bijzonder door zijn president, die getoond heeft met het volk mede te leven, begrepen. De tijdens de zitting tot uiting gekomen verontwaardi ging van het rechtscollege over het ge beurde had dezen leden dan ook weldadig aangedaan. Zij betreurden derhalve, dat de minister blijkens zijn uitingen in de Tweede Kamer huns inziens niet voldoen de oog heeft gehad voor deze verdienste van het Hof en zijn voorzitter. 4riffrtp1ine", Maagzuur Splj» vertering «storingen te Bind» 100 Jaar onovertroffen het beate middei Tabletten fl. 0,25 en fl. 1,10. Slecht» echt In blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. Monster» gratli en franco v d. vertegenwoordiger R de Bruin, \msterdain Cos'. Unaaeosiwrfcweo te als het was, dan zouden zij gerust ook het tafelzilver hebben gestolenl Dat tafel zilver, begrijpt u, was van mijnheer Gilrae en Mason was daarvoor verantwoorde lijk." „Liet je hem het geheele huls zien?" vroeg ik verder. ,4 a, mijnheer," was het antwoord. „Hij had een soort plattegrond van het kasteel bij zioh, en toen wij het huis doorliepen, vergeleek hij er kamer voor kamer irnee. Hij bleef hier uren lang en zei mij, dat hij het kasteel nauwkeurig wilde bekijken en niet gestoord wenschte te worden. Hij zei ook nog, dat, als het huis hem beviel, hij het wilde huren. Hij bleef van twaalf tot ongeveer zes; en kwam in alle kamers en kamertjes, tot zelfs op de vliering!" „Kwaim hij ook hier?" „Ja, mijnheer," zei zij', naar 't mdj toe scheen aarzelend. „Hier bleef hij het langst. Daar, in die lijst zat een portret," voegde zij er bij, op de lijst wijzend, waar in Elfma's portret had gezeten, „een por tret van een jonge dame. Hij vroeg mij of ik hem dat wilde geven." „En heb je dat gedaan?" vroeg ik snel. ,4a mijnheer. Hij vroeg het mij zoo met aandrang.zei, dat het een portret was van een zijner kennissen." „En hij zal je er ook wel iets voor ge geven hebben, niet?" Zij bloosde en glimlaohte. „Wie deed dit portret In de lijst?" vroeg ik verder. „Ik, mijnheer. Ik heb dat op zolder ge vonden." „Zei hij'niet wie de dame was?" „Neen, mijnheer. Hij zéi alleen, dat de dame dood was en dit portret het eenige, dat over was gebleven."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1