1EL0ERSCHE COURANT abonnemeiits voorwaarden HERMAN NYFELS ESONA TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. REVUE „LACH.... EN VERGEET!" Lachen wel, vergeten niet. AGENDA VERGADERINGEN, VER VERMAKELIJKHEDEN ENZ. Zaterdag 15 FebruarL LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING ISRAËLITISCHE TOONEELVEREEN. Door de Israëlitische tooneeivereenl- ginig zal in den loop van de maand Maart, ten bate van de vereeniging „Tot Steun", een liefdadigheidsvoorstelling worden ge geven in „Musis Sacrum". Opgevoerd zal worden: „Goena Goena" (stille kracht), een vrooljjk spel van een imysterievollen Indiscben nacht in 3 bedrijven, door Henri v. Wermesk erken. VIJFDE MARINECONCERT. A.s. Woensdag, 19 Februari, zal het vijfde marineconcert door de staf muziek der marine worden gegeven. Als solist is ditmaal de medewerking verkregen van den heer Sam Swaap, le concertmeester en solo-violist van het Residentie-orkest, welke voor de pauze zal spelen een viool concert van Max Bruoh. Het programma bevat voorts de ouverture van Mendels- sohn „Ein Sommernachtstraum", van Ni- colai „die lustigen Weiber von Windsor" en, tot slot, de 2e suite 1'Arlesienne van Bizet. Verder vinden wij nog op het pro gramma vermeld twee oomposities van Leistikow, een andante religioso en een bewerking naar een melodie van Louis Boer. Wij verwijzen overigens naar de adver tentie. DE WITTE DE WITH NAAR CURACAO? Naar de Volkskr. meldt, wordt de tor- pedobootjager „Witte de With" met spoed klaar gemaakt om naar West-Indië te vertrekken. In departementale kringen zou vaststaan, dat de „Hertog Hendrik" op 1 Mei hier te lande weer in dienst moet worden gesteld. Een tegenspraak? Wij1 hebben ons, naar aanleiding van dit bericht, dat ook hier ter stede de ronde deed, tot de bevoegde autoriteiten ge wend. Ons werd medegedeeld dat van een uitzending van Hr. Ms. „Witte de With" niets bekend was. Ten overvloede meldt het Ned. Gor- respondentiebureau in Den Haag nog: Van uitzending van Hr. Ms. „Witte de With" naar West-Indië ter versterking van de aldaar aanwezige scheepsmacht is geen sprake. Thans zijn aldaar aanwezig Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" en Hr. Ms. flottieljevaartuig „Arend" wordt vandaag (Woensdag) te Willemstad ver wacht HR. MS. „HERTOG HENDRIK". In Maart terug? Het Hbld. schrijft nog: Het ligt in het voornemen de „Hertog Hendrik" binnenkort naar Nederland terug te zenden om hier in reparatie te worden genomen. Het vertrek van de „Hertog Hendrik" van Curagao houdt verband met de aankomst van gouverneur Van Slobbe, die in het midden van de volgende week te Willemstad wordt ver wacht De „Hertog Hendrik" zal dan ver moedelijk, zijn wij welingelicht, na een dag of tien naar Nederland vertrekken. Intusschen moet het bericht over het zenden van de „Witte de With" zóó wor den gelezen, dat deze torpedoboctjager, als de „Hertog Hendrik" is teruggekeerd, in gereedheid zal worden gehouden om eventueel tijdelijk naar Cura^ao te ver trekken, ter vervanging van de „Hertog Hendrik". Als1 dit pantserschip hersteld zal zijn, gaat het naar Curagao terug, waarna de „Van Galen" zijn eigenlijke bestemming, n.1. Ned. Oost-Indië, zal vol gen. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Dinsdagmorgen is op het vliegkamp „De Kooij" een vliegtuig bij bet landlen over den kop geslagen. Het toestel is door het landingsgestel gezakt en werd licht beschadigd. VERKEERSBORDEN. Dezer dagen zijn de verkeersborden aangebracht in de verschillende straten, waaromtrent door B. en W. beperkende bepalingen zijn gemaakt ten opzichte van motorrijden en fietsen. De verordening treedt den 2d'en Maart in werking, d.w.z. dat dan een aanvang wordt gemaakt met verbaliseeren van eventueele overtredin gen. Het is dus zaak, dat men zich tijdig op de hoogte stelle van een en ander. Be halve de borden, aangevende de verkeers- beperkingen, zijn ook in de nabijheid der scholen dergelijke borden geplaatst voor langzaam rijden. VRIJDENKERSVEREENIGING „DE DAGERAAD". Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie waarin een ver gadering van bovengenoemde vereeniging wordt aangekondigd op Dinsdag 18 Febr. in Casino. Voot bijzonderheden zie men de adver tentie. Dit is wel het juiste motto voor wat gisterenavond vertoond is. Een publiek, dat zich zóó ongekunsteld en zoo innig vermaakt als de overvolle Casinozaal het gisterenavond deed, vergeet niet gauw dezen lacbavond. Zelden hebben wij zóó spontaan en zoo aanhoudend hooren lachen als dezen keer, en voor ons, die zoo nn en dan wel eens in de zaal rond zagen in plaats van op het tooneel, was het een open vraag waar het amusanter wasginds of hier in de zaal. Overal glunderden lachende gezichten ons tegen. Hier was bet de uitbundigheid van een temperamentvol gemoed dat, niet geleerd hebbend zich te beheerschen, zich in al de vreugde en de oplaaiende lust te bui ten ging aan lachsalvo's, die zelfs ge routineerde tooneelrotten verrasten. Daar klonk plotseling, uit een of anderen hoek der zaal zoo'n toonladder van lachen «p, en eenmaal de lachspieren in werking, was men niet zoo gauw weer op dreef. Ginds zat een troepje jonge meisjes.dat intens genoot en daarvan op zeer on dubbelzinnige "wijze blijk gaf, elders weer waren het de stillere naturen, die op hun wjjze uiting gaven aan hun vreugde en pret. Er waren er, die bij het minste ge luid van Louis Davids al losbarstten in vreugde en Ninon Dolnay, nog onbekend bij haar eerste optreden, had in een minimum van tijd ook haar aandeel in het succes. Kortom, het was een buiten- woon-geslaagde avond en de vele be zoekers van gisterenavond zullen enthou siast hun kennissen ervan vertellen, zoo dat voor hedenavond vast en zeker ook op een volle zaal kan worden gerekend. Vóór wij verder gaan, willen wij nog mededeelen, dat, ondanks de vele be sproken plaatsen, er toch nog wel plaat sen te krijgen zijn voor vanavond, zoodat men niet behoeft weg te blijven uit vrees te laat te komen voor een plaats. Gisterenavond te 8 uur voorstelling alhier, na den avond tc voren nog in Groningen te zijn opgetreden. Dinsdag nacht, na afloop der voorstelling in Gro ningen zijn alle decors en requisiten op drie vrachtauto's geladen, die vervolgens over land te zee 'ging niet hier arriveerden. De eerste gisterenmiddag 2 uur, de laatste, met de belangrijkste stukken, o.a. de costuums, eerst te half 7. Om desniettegenstaande toch om 8 uur klaar te zijn voor de voorstelling is een prestatie, die respect afdwingt. Het spreekt vanzelf, dat in een dergelijk be drijf, met circa 56 man personeel, een uitstekende organisatie en een strenge discipline heerscht, wil de boel niet in de war loopen. De artisten zelf zijn per trein en boot hier gearriveerd. In de revue »Lach en vergeet*, dié* onder directie van den heer Frits Stapper vertoond wordt, is gebroken met het oude systeem van kijkspel zonder meer, waarin de handeling slechts een ondergeschikte rol vervult. Integendeel, hier is het juist omgekeerd. Wel zijn costumeering en enscetieering van den' eersten rang, de costuums zeer mooi, zeer smaakvol, frisch en fantastisch, evenals de decors, maar zij vormen niet meer den hoofdschotel van het gerecht. Gestreefd is naar wat meer actie,en de eene aardige scène wisselt de andere af. Dat men, aldus arbeidend, de beschikking moet hebben over goede krachten, spreekt vanzelf,en dat daardoor de revue opgevoerd wordt op wat hooger plan, volgt er ook uit. Verder is alles wat eenigszins kwetsend kan zijn of z.g. schuin, angstvallig ge weerd. Een verblijdend verschijnsel is het, dat het publiek, ook in Amsterdam, dit niet meer wenscht. Er valt te dezen opzichte dus groei en vooruitgang te constateeren. Louis Davids... wèl, het is niet over dreven te zeggen, dat men bij zijn ver schijning de zaal nagenoeg afbrak. Wat men aan hem heeft, weet ieder; elk woord, dat hij zegt, ieder gebaar, wordt ontvangen niet een lachsalvo. Hij is be schaafd, geestig, droogkomiek, kortom, hij is Louis Davids. Als zijn partnerin trad op een Brusselsohe, Ninon Dolnay, die in een minimum van tijd we zeiden het boven al eveneens de zaal op haar hand had. Zij had er slag van de men- schen aan het lachen te brengen en te houdenhaar rare symphonietv aarin zelfs de rhapsodie van Liszt verwerkt is, sloeg in, en de heele zaal brulde het refreintje mee. Zij weet buitengewoon grappige mimiek te geven, en beschikt voorts over een levendige pbantasie en temperament. Behalve deze twee beschikt het gezel schap nog over artisten als Serail van der Heym (met spplaus ontvangen), H. Diedema, die o.a. veel succes oogstte met zijn »0 Mëdchen, meln Mfidchen*, waarbij Ninon Dolnay voor de grappige inter mezzo's zorgde, Kalman Knaack, en vele anderen. In 't bijzonder moet vermeld worden het danspaar Made en Chainoff, hij een Rus, zij een buitengewoon lenig en elegant Frangaise-tje, fijn en teer figuurtje, waarmede haar partner onge looflijke teeren verricht. In een viertal dansnummers traden zij op en oogstten veel succes. Wat nu de verschillende tooneelen be treft, er is zóóveel afwisselends, dat het ondoenlijk is alles te vermelden. Een scène »de Apachenkroeg* is aardig van vinding. Geestig waren de beide gummi- menschen: Ninon Dolnay en Willy Wal den, die het klaarspeelden met een totaal onbeTvogen gezicht alleen de oogen bewogen, overigens bleef het gelaat ab soluut onbewogen deze heele scène te spelen tot groot en uitbundig vermaak van het publiek. Natuurlijk was Louis Davids' »De kleine man* één der glans punten van den avond; dit nummer was een geestige persifflage op de vele poli tieke partijen in ons landje en vermaakte de aanwezigen zeer, niet het minst door het spraakgebrek van den anti-revolutio nairen propagandist en de daaruit ont stane misverstanden. Ook de daaraan Vraagt onze voor levering van HEEREN- en KIN DERKLEEDING en - MODE-ARTIKELEN Practisch en voordeelig KLEEDINGMAGAZIJN - DEN HELDER voorafgaande scène «Betaal uit u-w in komen* was zeer geestig; H. Diedema en Ninon Dolnay vertolkten de- jongge huwden, die alles op afbetaling hadden gekocht en bij wie nu achtereenvolgens alles werd weggehaald omdat ze »uit hun inkomen* betaald hadden en nu niets meer konden aflossen. Een leerrijk too- neeltjel Na de pauze was het vooral »de Huwelijksannonce*,die insloeg, en Davids met zijn »Wel-Well« coupletten. Zooals gezegd, voor hedenavond nog plaatsen verkrijgbaar. Men zal het zich niet beklagen; het is eerste rangswerk, beschaafd, decent, geestig en amusant, een echte lachavond. ZOMERPENSIONS. Wie wil ervoor ln aanmerking komen? In verband met verschillende aan vragen verzoekt do secretaris van „HeL- der's Belang", Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, Loodsgracht 47, liefst spoedig, opgave van adressen van hen, die dezen zomer in aanmerking wen- schen te komen voor het verleenen van pension aan 'badgasten, al of niet met nadere bijzonderheden. PROPAGANDA-AVOND MARIA-VEREENIGING. De voor den propaganda-avond van de Maria-Vereeniging gebruikte meubelen waren door de firma De Vries, Koning dwarsstraat, in bruikleen afgestaan. FEESTAVOND CHR. ORANJE- VEREENIGING. Rectificatie. In ons verslag van bovengenoemden avond, in de courant van Dinsdag, heb ben wij vermeld, dat dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan was. Wij vernemen thans dat de vereeniging reeds elf jaar bestaat; de feestavond was ter gelegenheid van den elfden verjaar dag. AANBESTEDING. Groot prijsverschil tusschen hoog ste en laagste Inschrijving. Dcor B. en W. van Den Helder werd Dinsdag 11 dezer aanbesteed bet aan leggen en rioleeren van de Asterstraat en een gedeelte van het Asterplein te Den Helder. Ingeschreven was als voigtt: firma de Moei Hermes, Alkmaar 14,432.—; F. D. Dienaar, Den Helder 10,646.—; P. Dienaar, id. 19,950.—; Starrenburg Boerdüjk, id. 21,300. Gebr. Smit, id. 21,800. Een prijsverschil dus van niet minder dan 50 I WEER EEN AANRIJDING. Gisterenmorgen om elf uur heeft er weer eens een autobotsing plaats gehad en wel op den gevaarlijken hoek Laan Walvisehstraat. Een tweetal vrachtauto's, een van den heer Korver en een van de firma Kaan, kwamen gelijktijdig op het' Kruispunt. De chauffeurs1 hadden elkan ders signalen niet gehoord. Een botsing was onvermijdelijk en de auto's kwamen niet al te zacht terecht tegen de slagerij van den heer Bruin. Beide auto's liepen beschadiging op. Die van den heer Korver moest worden weggesleept, daar de stuurinrichting defect was gemakt. Deze auto vernielde nog even een rijwiel ook, dat voor de slagerij stond, Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. TRAGISCH ONGELUK. Dinsdagmiddag is een 81/i-Jarig doch tertje van de familie V., wonende Molen straat 136, in een tobbe met kokend water gevallen. Met hevige brandwonden over dekt werd het kindje oogenbLikkeJijk naar het MaTine-hospitaal vervoerd. TUSSCHBN DB BRUG. Een kllim- en klauterparüj. Dinsdagmiddag te ongeveer half een, is een schuit, die door het Held. kanaal gesleept werd, tussohen de brug, bij de Nieuwstraat, bekneld geraakt Het schip zat zoo vast, dat er geen beweging in te krijgen was, met gevolg dat het om half twee, een uur waarop tal van menschen deze brug over moeten, nog onwrikbaar zat. Goede raad was duur, öf men kwam te laat op zijn werk, öf men moest door mid del van een küm- en klauterpartij, via het schip en de brugleuning, den overkant bereiken. Het laatste was voor die voet gangers de eenigste moeilijkheid ani aan den overkant te komen, tenzij zy er de "oorkeur aan gaven een kwartier om te loopen. En, zooals bet meer gaat, toen er een de stoute schoenen bad aangetrok ken, om ten aanschouwe van de heele Basslngraohtsche jeugd, den tocht te on dernemen. volgden er spoedig meer en zoo zag men, kat achter kat, officieren en minderen, boeren, burgers en buiten lui aan het klauteren, het leek wel een hinderniswedloop, natuurlijk tot groot genoegen van de lieve jeugd, die veilig aan den kant stond te genieten en de noodige opmerkingen maakte. Eerst om ruim vier uur kwam het schip vry en kon de brug gesloten worden. „Wat jammer," zuchtten de schooljon gens, die juist om vier uur hun plaatsje weer hadden ingenomen. LANGE G ER RIT. Hö leeft van ztfn centen in Amsterdam. „EJn hoe zie ik er nu uit, zuster?", had Gerrit met trots gevraagd, toen hij, na een schoonmaakkuur van een week, ge reed stond om het hospitaal te verlaten. „Je ziet er uit als een heer, Gerrit", zei de zuster, en er klonk een tikje weemoed in haar stem, dat Gerrit nu voor goed wegging. „Als een heer", ja, dat was niet te veel gezegd. Gerrit, nu netjes gekamd en ge schoren, met een pak dat hem niet te groot was en schoenen die niet van zyn voeten schoten, met 'n keurig kaashoedje op, hij zag er waarlijk uit om hem door een ringetje te halen. En temeer waar Gerrit nu een man in bonis was, zagen de zusters hem niet dan ongaarne ver trekken. Je weet nooit, hé, een mensch is maar een mensch. „Ach, ik zal nu maar weggaan", had Gerrit gezucht, „nu de menschen dat van me weten koopen ze toch geen pakje thee meer van me". En daar ging „meneer de Vroome", aan den arm van zijn zuster naar den trein, om als tweede klas reiziger naar Amster dam te vertrekken en daar 'n nieuw leven te beginnen. Met een auto werden zij naar het station gebracht en Gerrit, die 26 April a.s. 65 jaar wordt, had nog nooit in zoo'n ding gezeten, beweerde hij. Hy had ook in geen 17 jaar met den trein gereisd. Een week lang heeft het Marine-hospi taal in het teeken van Gerrit de Vroome gestaan. Alle zusters hadden anecdoten van en over Gerrit en by de patiënten was Gerrit het gesprek van den dag. Een wonderiyk type, dat was hy zeker. By de laatste huiszoeking heeft men tal van dingen gevonden, die een eigenaar dig licht op den persoon en de mentali teit van lange Gerrit wierpen. Tal van vesteD en goede confectiepakken werden gevonden, terwijl hij! toch altyd in zijn schunnige pakje langs de huizen trok. Tientallen kaarsen had Gerrit „bemach tigd" door met een medelydend gezicht te vertellen, dat zyn kaars juist was op gebrand, en of meneer of mevrouw nu ook een kaars voor hem hadden. Natuur lijk werd aan dit verzoek voldaan en Ger rit stapelde de verkregen kaarsen in zyn woning op. Geraffineerd, dat moet Gerrit de Vroome geweest zyn. We weten immers dat hq voorgaf niet te kunnen zien, of tenminste zoo goed als niet te kunnen zien. Gebeurde het echter dat zyn lichtje niet brandde, en -dat kwam nogal eens voor, dan waren Gerrit's oogen wel zoo goed, dat hq op eenige honderden meters afstand een agent van politie zag aanko men, waarna hy gauw aan zyn lampje ging morrelen. Bij een familie hier ter stede ontving Gerrit wekelijks twee kwartjes. Toen deze familie eens zes weken de stad uit was en Gerrit weer aankwam, had men drie gulden voor hem weggelegd. Gerrit nam ze aan, maar scheen er niet mee te vreden. „U bent zeven weken weg ge weest," zei ie. Gerrit had zyn vaste adres, waar hij zijn koekjes insloeg, die hij vervolgens uitventte. Het verhaal gaat, dat Gerrit, als hij daarvan een hoeveelheid insloeg, steeds een extra leeg zakje erby kreeg. Thuisgekomen werd uit elk zakje een koekje gehaald en daarmede het leege zakje gevuld. Op die manier maakte hij een extra winstje. Het verhaal gaat ook, dat by: een zil verbon van tweevijftig stuk scheurde en wannéér hij dan iets betalen moest, met de eene helft behaalde. Hy was dan na- tuuriyk zeer verwonderd en ontdaan dat het maar een half biljet was, maar de schuldeischer was meestal wel zoo vrien delijk om te zeggen: „nou, maak je maar niet bezorgd, Gerrit, laat zoo maar hoor." Zoo'n arme stakker nietwaar, daar moet je wat voor over hebben. Indertyd woonde Gerrit in de Lange- steeg. Eens op een keer 't klinkt als een sprookje komt hy hy zijn huisheer met de mededeeling, dat hij gaat verhui zen. „Ik wil wat meer van de wereld zien," vertelde hij. „Zoo, zoo, waar ga je dan heen, Gerrit," werd hem nieuwsgie rig door dezen gevraagd, daar hfj min stens veronderstelde dat Gerrit een we reldreis ging maken. „Ik ga op de Zuidstraat wonen," zei Gerrit En nu is Gerrit weg, met zyn kapitaal tje van byna negen duizend gulden. Hy is naar Amsterdam. En wy zullen hem toch missen. „Blieft u nog thee of jodenkoeken?" Naar wy vernemen zal er vermoedelyk door het Burg. Armbestuur, dat hem jarenlang ondersteund heeft, beslag ge legd worden op het geld van Lange Gerrit. Het zal natuurlyk wel moeilyk uit te maken zyn, wanneer Gerrit deze steun niet noodig had. TELEFOON 45. het vlugste en beste adres voor AL UW VERZENDINGEN. Soirée leerlingen Dansinstituut „Polak", Musis, 8 uur. Donderdag 20 Februari. Filmavond Heldersche Bestuurders bond, Tivoli, 7 V» uur. Maandag 24 Februari. Religieuze lezing Doopsgezinde Kerk, 8 u. En als u my nu tenslotte vraagt, of bet veel is wat Gerrit in die lange jaren heeft overgespaard, dan moet ik u eerlijk zeggen dat het eigenlijk een bedroefd ssbijntje is. Men mag immers niet ver geten, dat Gerrit voor zyn levensonder- boud zoo goed als geen cent noodig had en dat dit kapitaaltje dus de verdiensten waren van zijn, misschien meer dan veertig jaar, langs de straat venten, by het slechtste weer. Rekent u nu maar 'eens om wat hij dan per jaar verdiend heeft, en u zult toe moeten geven, dat dit be droevend weinig is. Laten we hem die paar centen dus niet misgunnen. Als u even zuinig leven kunt, zult u over dertig jaar zeker veel meer bezitten. DOROTHY HELMRICH. Aan den vleugel Theo v. d. Pas. 3e Abonnementsconcert, 20 Febr., Casino. Betreffende het optreden dezer Austra lische zangeres volgen hieronder eeniige kritieken der binnenlandaohe bladen. „Handelsblad", 6 Januari 1929. De liederenavond van Dorothy Helmrich bracht ons een verrassing, even groot als zeldzaam. Haar optreden was zoo buitenge woon, dat het zelfs een vooruitgesnelden en met moderne reclamemiddelen verbreiden roem waardiJi zou zijn geweest. Alle factoren waren aanwezig, om dit groote succes makkelijk en welverdiend te ver werven: prachtig stemmateriaal, een zeer groote techniek, die nog culmineert in een phenomenale adetnbeheersching, een rijk ge varieerd, ongewoon, programma en, dat is wel het zeldzaamst, een zwaar geladen doch sober zich uitend gevoel van groote zuiverheid en beschaving. „De Telegraaf", 7 Jan. 1929: Dorothy Helmrich is een zangeres die haar beslissende overwinning reeds in de eerste vijf minuten behaalde. Welk een begin was dat! Om aanstonds zóó haar persoonlijk accent te laten hooren, om aanstonds datgene te doen bemerken, wat haar onderscheidt van de tal- looze zangeressen die hier komen en gaan, om direct zóó ingezongen te zijn en de fijnste nuances, de teerste contrasten te geven! Bij deze zangeres twijfelt gij geen oogen- blik meer. Zij is een heel aparte persoonlijk heid, zooals ook reeds aanstonds blijkt uit de keuze en samenstelling van haar programma; en zij heeft een heel apart talent, dat van met een vrij donkere en volle stem zoo zacht en ijl en toch zoo glashelder te kunnen zingen. „Het Vaderland", 15 Nov. 1928: De voorname, overal prachtig klinkende, omvangrijke stem verraadde een uitstekende school en dit gevoegd bij een inntelligente ge voelige voordracht, maakte den zang van deze zangeres boeiend en bekoorlijk. Zoo kon men den geheel en avond met ge noegen en bewondering naar haar luisteren. „Avondpost", 15 Nov. 1928: Ziehier een zangeres, die weet, wat de zang kunst eischt. Dorothy Helmrich heeft een hoogst wellui dende, warmgekleurde, dramatische mezzo sopraan, die zij uitstekend beheerscht. Sterk innerlijk bewogen is de kunst van deze zangeres. H. de Gr. DECLAMATIE-AVOND J. L. FEIJTEN. In het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg trad gisterenavond de bekende declamator, de heer J. L. Feyten, uit Utrecht, op. De baten van dezen avond kwamen ten goede aan het Tehuis. De zaal was goed bezet. Na het zingen van een psalm, heette de secre taris van het tehuis, de. heer De Boer, de aan wezigen en de medewerkenden welkom en ging voor ln gebed, waarna de heer Feyten het woord verkreeg. Het eerst droeg de heer Feyten een fragment uit „Kaïn" van Da Costa voor. Dit mooie gedicht werd uitstekend door den heer Feyten voorgedragen, vooral ln het weer geven van den gemoedsstrijd van Kaïn was hl) zeer sterk, trouwens het geheele programma toon de, dat de heer Feyten een uitstekend declamator ls, niet alleen ln het ernstige, maar ook ln het hu moristisch geore; wl) bedoelen hier de gezonde humor, die den laatsten tijd wel eens ln het ge drang komt. Een twee- of drietal voordrachten van deze soort vielen dan ook zeer ln den smaak, vooral waren hier ook de gebaren van den heer Feyten uitstekend. Zijn stembuiging ls eveneens zeer goed, wij denken maar aan de voordracht van den Jongen, die om de hand van een meisje heeft gevraagd en afgewezen wordt. Achtereen volgens hooren wij dan, de vader, de Jongen, het meisje, de broer, de tante en de meid. Met het uit beelden van den Jongen oogstte de heer Feyten veel applaus, het was dan ook werkelijk komisch om te zien hoe hij zoo'n verlegen Jongen nadeed, dat friemelen aan zijn horlogeketting en aan zijn vest, en dan die zenuwachtige stem, Je zou haast zeggen, het kan niet anders of de heer Feyten heeft het zelf bij ondervinding meegemaakt. Het gedicht „Na 25 Jaar", behandelt het ontstaan en de ontwikkeling van de boekdrukkunst. Vanaf de eerste letter, die toevallig ln het zand werd afgedrukt, (wij laten het historische hier bul ten beschouwing) tot de hedendaagsche pers. Het Woord kon ln groote hoeveelheden worden verspreid, doch er kwam ook groot nadeel uit voort, door het drukken van schande-lectuur, op ruiende geschriften enz. Donkere tijden breken aan, doch de christen ziet de toekomst glorievol ln, staten en koningen verdwijnen, doch Hij vertrouwt op Christus, Wiens naam is van eeuw, door eeuw, tot eeuw. In een andere voordracht wordt het leven van een dronkaard beschreven, hoe hij eerst gelukkig getrouwd ls, doch aan den drank raakt, zoodat zijn vrouw en zijn geheele gezin er onder lijden. Op een avond komt hij thuis, urwljl zijn kind op

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5