GEMENGD NIEUWS WinterhandenBI D I Wintervoeten W,V Wieringen. Drama te Eindhoven. Het drama in het woonwagen kamp te Leiden. Fabrieksbrand te Amsterdam. Duitsche mailboot in de haven van New York gezonken. Nader wordt gemeld: sterven ligt, het kan hem niets schelen, hl] vloekt en raast, en terwijl het kind, zijn eerstgeborene, waar hl) vroeger zoo trotsch op is geweest, den laatsten adem uitblaast, ligt hij In zijn roes op den vloer. De mededeeling van den heer Van Dalen, dat de heer Feyten op verzoek nog zou voordragen „De Intrede van den nieuwen dominee", ontlokte een gejuich aan de aanwezigen en terecht, dit was een mooie voordracht Het gedicht beschrijft zeer mooi den gemoeds toestand van een scheidenden en komenden pre diker. De Indruk, welke zoon gedicht maakt, hangt geheel af van den declamator en de heer Feyten toonde zich volkomen tegen zijn taak opgewassen, een hartelijk applaus was dan ook zijn loon. De aanwezigen hebben kunnen genieten van een mooien avond, het is een genoegen naar den heer Feyten te luisteren. Een leder leest wel eens gedichten, doch dan gaat de beteekenis veelal ver loren, wanneer men niet weet hoe ze te lezen, heeft men echter een declamator als den heer Feyten, dan eerst ziet men het mooie, wat de dichter heeft willen zeggen. Voor muzikale afwisseling zorgde de heer Klooster. Op zijn fluit bracht hij een viertal solo's ten gehoore, op de piano begeleid doornou, u raadt het natuurlijk wel, door mej. Aafje Kamp, de alomtegenwoordige pianiste. De heer Van Dalen dankte tot slot de mede werkenden en allen, die van hun belangstelling hadden blijk gegeven. Het heeft moeite gekost den heer Feyten hier heen te krijgen en hij heeft nog geen toezegging willen doen om op 30 April hier te komen, wan neer de vergadering nu door applaus te kennen wilde geven dat men hem hier graag zag, zou dat misschien helpen. Toen brak er een applaus los, en als dat niet gegeven heeft, dan kan een aard beving ook niet helpen. Ds. Hoek ging voor in dankgebed. JAARVERGADERING VAN DE AFDEELING DEN HELDER VAN DE N. H. VEREEN. HET WITTE KRUIS 1929. Algem. vergadering te Amsterdam. De algemeene vergadering te Amsterdam had een vlug verloop. Dfe notulen werden zeer vlot behandeld, alleen het voorstel om de afgevaardig den in districtsafgevaardigden te wijzigen, hield lang op. De stemming bracht 51 vóór dlstrictsafge- i 1 vaardigden en 50 er tegen. Voorgesteld wordt, we gens de kleine meerderheid, het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. De voorzitter betuigt daarna zijn dank aan de afgevaardigden voor Amsterdam, de heeren Del- gorge en dr. Bakker, en ook nog aan de com missie tot onderzoek der rekening en verantwoor- ding. Begrooting 1930. Vastgesteld wordt: Post drukwerk te verhoogeD met 200,— nu dus 300.— met het oog op hel herzien van het reglement. Onderhoud der gebou wen te brengen van f 200.op 500. Aan schaffing verplegingsmaterlaal van 800.op 700.daar men volgens dr. Bakker met 700. ook wel toe kan. Benoodigd kapitaal voor_ huls verzorging tot brengen van 1200.— op 1500.— op advies van dr. v. d. Nieuwenhulzen en de dames der huisverzorging. Voorts wordt besloten een voorstel In te dienen bij de algemeene vergadering, welke in het najaar gehouden wordt te Amsterdam, om een bepaald percentage, ongeacht den stand der rekening, te willen uitkeeren aan de afd. Hulsverzorging. Hierna volgt de rondvraag, waarbij door enkele leden nog eenige opmerkingen worden gemaakt, waarna de vergadering te ongeveer half elf wordt gesloten. Gisterenavond ten 8 uur hield de Ver. „Het Witte Kruis", afd. den Helder, haar Jaarvergade ring in Hotel „Bellevue". Aanwezig waren alle bestuursleden, behalve mevr. Smeets en de heer Smit, welke bericht van verhindering hadden gezonden. De voorzitter, de heer Kamman, opent de ver gadering met een kort woord van welkom aan de aanwezigen. Hierna geeft deze het woord aan den secretaris-penningmeester, den heer Tiemes. De heer Tiemes vangt aan met het voorlezen van de notulen. Daarna volgt het voorlezen van het Jaarverslag. In de algemeene beschouwingen wordt o.m. een woord van hartelljken dank ge bracht aan den heer Roukens, die wegens hoogen leeftijd had bedankt, voor de buitengewone liefde en toewijding, waarmede hij steeds de belangen van de afdeeling heeft behartigd. Ook wordt er vermeld, dat het aantal leden over het jaar 1929 toegenomen is met 24, het aantal bedraagt nu 3158. Vervolgens wordt er dank gebracht aan de dames van de huisverzorging, voor het schitteren de werk, dat deze afdeeling van het „Witte Kruis" heeft gedaan. Rekening en verantwoording 1929. Een commissie, bestaande uit de heeren Meins- ma, Hoogerwerf en De Ble, had tot opdracht de rekening en verantwoording over 1929 te contro leeren. Volgens den heer Meinsma waren de boe ken nog geen enkel jaar afgesloten, zoodat hij de voordeelige saldo's van de vorige jaren onder voorbehoud heeft moeten accepteeren. Volgens den heer Tiemes zijn de boeken wel afgesloten, waar na tusschen beide heeren nog een discussie volgt over bij- of hoofdboeken. De heer Meinsma ver zocht aan het bestuur in het vervolg maatregelen te willen treffen, dat de namen der leden en dona teurs gescheiden staan. Zooals nu, nu de namen van leden en donateurs door elkaar staan, is het volgens den heer Meinsma, onmogelijk na te gaan of de ledenlijst al of niet accoord is. Dezelfde heer verzocht ook, in het vervolg niet 1 maal per jaar, maar 1 maal per kwartaal contröle uit te oefenen, en wilde ook gaarne weten waarom door den éénen fabrikant, bij het leveren van verplegingsmaterlaal, wel 20% en door den anderen geen korting werd toegestaan. Contributie. In antwoord op de vraag van den heer Meins ma, omtrent de ledenlijst, zegt de voorzitter, dat de administratie daardoor te omslachtig wordt. Volgens voorzitter, is de alphabetlsche volgorde van de ledenlijst, zooals ze nu dus is, het beste. De voorzitter richt zich daarna tot de commis sie van onderzoek der rekening en verantwoor ding. Hij beschuldigt deze commissie ervan, dat ze praatjes hebben uitgestrooid over den toestand der financiën. Ze hadden gezegd, dat de heer Kam man maar f 1.50 contributie betaalde, terwijl toch de contributie voor leden, met meer dan 2000.Inkomen 3.50 was. De commissie ver geet echter, dat de contributie a 1.50 nog ge- ind wordt volgens de oude statuten. De commissie antwoordde, dat ze niet wist hoe deze praatjes in de wereld waren gekomen. De heer Roukens zelde daarna, dat de Ver. gedurende de 30 jaar, dat hij in het bestuur zat", vooruit, maar wanneer ze zoo gedelibereerd hadden als dezen avond, bepaald achteruit was gegaan. De voorzitter zeide vervolgens: Wanneer men zoo ineens de contributie van 1.50 op 3.50 bracht, zou dit zeer zeker een nadeel zijn voor de vereenlging, daar dan velen zouden bedanken. Ik geef de vergadering dan ook den raad, dit voor stel goed in overweging te willen nemen. De heer Daalder stelt dan voor om na 1 Juli een vergade ring te beleggen, om dan de resultaten te bespre ken. Dit voorsfcl wordt aangenomen. Leveringen. Dr. Bakker behandelt de leveringen van verple gingsmaterlaal door de verschillende fabrikanten. Eén der fabrikanten bood hem 20% korting op de artikelen aan, wat hij accepteerde. De andere leve ranciers konden geen 20% toestaan. De heer ten Klooster zeide, dat dit sedert een 3-tal jaren niet meer gebeurde, omdat de bond van drogisten dit verbood. De voorzitter dankt hierna den penningmeester voor het uitstekende beheer. De heer Meinsma heeft er bezwaar tegen om het salaris van den secretaris-penningmeester op 400.te brengen. Deze heer vindt het te veel. Het bestuur is er echter absoluut van overtuigd, dat het in het geheel niet te veel is. Zal aange houden worden tot de volgende vergadering. EEN SCHADEPOSTJE. De koopman S. S. Z., welke te Den Oever zijn paard en rijtuig zou omdraaien was daarbij niet erg fortuinlijk. De wa gen kwam even te ver achteruit en in aanraking met de groote winkelruit van den groentenwinkel van den heer Stins, zoodat deze in scherven viel. Voorwaar een geduchte schadepost voor den heer Z. AAN DEN GROND GELOOPEN. Tengevolge van den zéér lagen water stand dn de Zuiderzee is het stoomschip „IJseimeer", van den dienst Medemblik Wieringen1Friesland, Maandagmorgen voor de haven van Den Oever aan den grond geloopen. Eenige sleepbooten hebben getracht het vaartuig vlot te sleepen, hetgeen echter niet gehikte. y Des imiddags is de „IJseimeer" dtoor eigen kracht vlotgeraakt en kon de on derbroken reós worden voortgezet. DE EERSTE SCHEPEN DOOR DE NIEUWE SCHUTSLUIS TE DE HAUKES. Gistermiddag zijn. de eerste visschers- schepen, n.1. 2 Durgerdamniers en 2 Wie- ringers, door bovengenoemde sluis ge schut uit den voormaJdgen Wieringermeer in de Haukes-haven. gadering. Binnenland. ZWARE BRAND TE GRONINGEN. Drie personen gered. Te Groningen ds Maandagnacht om twiee uur brand ontdekt in een kruide nierswinkel aan het Boterdiep. Binnen korten tijd stond het geheele pand in volte vlam. Een passeerend wielrijder slaagde er met levensgevaar in den win kelier en zijn beide dochtertjes te redden door met hen uit het raaan van de eerste verdieping te springen. Met vier stralen bestreed de brandweer het vuur, doch kon niet verhinderen dlat het pand totaal uitbrandde. Verzekering dekt de schade. EEN JEUGDIGE BOEF. Gisterenmorgen is in de garage van A. V., aan den Coolsingel te Rotterdam de 16-jarige M. B. aangetroffen. Hij vertel de, dat hij Dinsdagavond achter in een rijdenden vrachtauto was gekropen, in slaap was gevallen en pas in de garage weer wakker was geworden. Hij had toen niet meer uit de stalling gekund en was maar blijven slapen. Men liet den jongen gaan, na onderzocht te hebben, met wien men te doen had. Toen de jongen goed en wel weg was, kwam men tot de ontdek king, dat uit een geldlade 51 was ge stolen. Hiervan deed men aangifte bij d'e politie, die terstond een huiszoeking deed bij den jongen. In den zak van een jasje van den jongen vond men inderdaad 51. VERDIHSTERING BIJ EEN MACHINEFABRIEK Van 15.000 a 20.000 gulden. Een kantoorbediende van de Machine fabriek v.h. Thomassen te De Steeg had zich Dinsdag voor de rechtbank te Arn hem te verantwoorden wegens verduiste ring vari 15.000 a 20.000. Verdachte was chef van de bon-afdeellng en ver- valschte in die functie de opschriften van loonzakjes, of wel hij schreef loonzakjes dubbel uit, welke dan aan de afdeeling boekhouding werden gevuld en vervol gens bij verdachte terug kwamen. Ver dachte eigende zich dan de vervalschte loonzakjes toe. Op die wijze kon ver- daohte zich telkens een aanzienlijk be drag toeëigenen. Bij het onderzoek bleek, dat de verduis teringen sedert 1924 waren gepleegd. Verdachte verdiende 220 per maand, doch hij had een relatie met een familie welke hem veel geld kostte. Hij legde een bekentenis af. Aan den officier van justitie had hij een brief geschreven waarin hij meedeelde, dat hij nog 5000 meer verduisterde, dan aanvankelijk was opgegeven. De subst. off. van justitie jhr. nir- Nahuys eischte een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De verdediger mr. M. J- Wolff pleitte voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 13 Februari EEN NETTE NEEF. Een raar verbaal en wat er waar van was. Een melkboer uit Spangen (Rotterdam) had geruimen tijd een neef in huis, die hem in zijn bedrijf hielp. Sedert enkele weken mis*e de melkboer geregeld geld. Telkens bleken bedragen van f 30 tot f 40 te zijn gestolen. De dief liet evenwel stelselmatig grootere bedragen liggen. De melkboer vermoedde, dat de dief onder het eigen personeel te zoeken moest zijn, en legde een hinderlaag, De opzet ge lukte, de dief liep in de val en het bleek, dat de inwonende neef de dader was. Gevraagd naar zijn motieven, kwam hij met het volgende verhaal voor den dag: Korten tijd voordat de eerste diefstal was gepleegd, was de neef gekomeH langs het huis van een anderen melkboer in Spangen. De vrouw van dezen concurrent stond aan de deur en zij riep kern binnen omdat zij hem iets had te vertellen, Nauwelijks was de neef in de huiskamer, of de melkboer kwam binnenstormen en hij verweet den neef van zijn concurrent, dat hij hem met zijn vrouw bedroog. Al het geargumenteer van den neef en het gelamenteer van de vrouw, die zwoer onschuldig te zijn, mocht niet baten, en de verbolgen melkboer eischte van den neef, dat hij hem geregeld per week een vast bedrag zou geven ter vergoeding van de hem aangedane beleediging. Om aan verdere narigheid te ontkomen, had de neef de eerste week betaald, maar de ander bleef aandringen op voortzet ting van de betalingen, maakte zich op grove wijze aan chantage schuldig, mis handelde den neef zelfs een keer, toen hij hem op straat tegen kwam, kortom, het leven werd den neef zoo zuur ge maakt, dat hij besloot te betalen. Geld had hij evenwel niet en toen was hij maar begonnen het geld uit de lade van zijn oom te nemen, teneinde aan de verlan gens van den concurrent van den oom to kunneu voldoen. Eenmaal op het slechte pad kon hij de verleiding verder niet weerstaan, en zoo had hij stelsel matig de diefstallen gepleegd. De oom was zeer geroerd door de be kentenis van den neef en op hooge beenen stapte hij met den neef naar de woning van den concurrent, om deze zaak uit de wereld te helpen. De concurrent ont ving beide mannen zeer verbaasd. Hij ontkende niet alleen zich aan chantage te hebben schuldig gemaakt, maar be weerde ook, dat de neef nog nimmer in de woning was geweest. Ook de vrouw van den concurrent zei den man nog nimmer te hebben gezien. Men besloot de politie in de zaak te mengen en deze voor de taak te stellen, de puzzle op te lossen. Men hoorde den neef, den oom, den concurrent en diens vrouw, maar ieder hield hardnekkig de eigen lezing van het geval vol. Na| een verhoor van enkele uren viel eindelijk de neef door de mand. Hij be kende, de diefstallen te hebben gepleegd en het verhaal van de chantage te hebben verzonnen. Den concurrent van zijn oom kende hij maar oppervlakkig, diens vrouw had hij nooit te voren gezien. Dank zij zijn bezoek aan de woning, in het gezel schap van den oom, had hij tevoren bij het verhoor evenwel eakele bijzonder heden over de inrichting van deze woning kunnen geven, waardoor hij de politie aanvankelijk nog op een dwaalspoor had kunnen brengen. Het gestolen geld had hij op zijn spaar bankboekje gezet. Hij verklaarde zich bereid, het aan den oom terug te geven. Deze heeft inmiddels zijn neef vergeven. Ook de eoncurrent en diens vrouw toon den zich vergevingsgezind, hoewel de neef met zijn praatjes haar „de kroon van het hoofd" had gestooten. De neef heeft beterschap beloofd en zal voorloopig niet worden vervolgd. Drie dooden. De kostganger van het gezin Reymers in de Spireastraat 32 trof Diiisdagmiddag bij zijn thuiskomst op de bovenverdieping de 21-jarige dochter Irma en de 39-jarige huishoudster Elizabeth Lange in afschu welijk verminkten toestand aan. Naar alle waarschijnlijkheid waren zij door A. Reymers, den vader van Irma, met bijl slagen vermoord. Daarna heeft de man de hand aan zichzelf geslagen door de slang van de gasleiding in zijn mond te nemen. Hij leefde nog; de onmiddellijk ontboden politiecommissaris liet genees kundige hulp inroepen, doch inmiddels overleed Reymers. Men vermoedt, dat de moordenaar zijn slachtoffers met een hakbijl heeft over vallen en op het achterhoofd heeft ge slagen, terwijl dezen op het atelier zich met naaiwerk bezighielden. De dochter van den moordenaar was namelijk oostu- mière. Vooral de dochter heeft hij vree- selijk toegetakeld. Typeerend is, dat hij een wond, op den arm van de huishoud ster toegebracht, heeft verbonden. Na zijn misdaad heeft hij vermoedelijk beide lij ken door het huis gesleept en zich daarbij! bediend van een koord, hetwelk bebloed is teruggevonden. Dit koord heeft hij waar schijnlijk om de halzen van zijn slacht offers gestropt. Hij heeft de lijken zorg vuldig gewasschen, ze daarna weer naar het atelier gesleept en geheel ontkleed, waarna hij ze in een wit laken heeft ge wikkeld en ze op matrassen op den vloer heeft gelegd. De kleéren en de bijl zijn op den zolder teruggevonden. De kleeren bleken ge- 1 scheurd te zijn, hetgeen er op krijst, dat er een worsteling heeft plaats Sebad- De moordenaar is in de keuken gaan 'zitten in een clubfauteuil en heeft een gasslang, welke aan de gaskraan verb - den was. in den mond genomen. Dekost- igangers sloegen bij hun thuiskomst hem de gasslang uit den mond, doch dit baak te niet meer, daar de man reeds den geest had gegeven. Naderhand vonden de kost gangers de twee lijken op het atelier. Het was bekend, dat dè man in finan- cieele moeilijkheden verkeerde. De moord moet omstreeks elf uur heb ben plaats gehad; toen de kostgangeis om goed twaalf uur thuiskwamen, waren de lijken nog warm. Bij het onderzoek is gebleken, dat de kostgangers dien morgen niet thuis zijn geweest en de moord door niemand an ders kan gepleegd zijn dan door den ver dachte, die de hand aan zichzelf heeft ge slagen. Het hof heeft gisteren voortgezet de behandeling van de zaak tegen den koop man J. M. B., woonwagenbewoner zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, die in eerste instantie door de Haagsche rechtbank wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, is veroordeeld tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte heeft naar men zich zal her inneren, op 2 October j.1. bij een ruzie in het woonwagenkamp aan de Morsstraat zijn collega Th. Kwarten met een revolver doodgeschoten. Zoowel het O. M., dat terzake van doodslag tien jaren gevan genisstraf had geëischt, als de verdachte waren van het vonnis der recht!ank in hooger beroep gegaan. Thans werd nog als getuige gehoord een broer van den verslagene, die den vorigen keer wegensziekte niet had kunnen verschijnen. Deze verklaarde o.a. dat zijn broer ook wel een revolver gehaald heeft, doch dat dit pas gebeurd is, nadat hij reeds door een revolverschot van B. ge raakt was. Dat B. echter zijn wapen uit den woonwagen gehaald zou hebben, be streed getuige. B. haalde het wapen uit zijn zak. Op vragen van den verdediger, mr. Duys. gaf getuige toe, dat zijn broer wel tien keer B. aan kon en dat de laatste zich dan ook zeer zeker bedreigd kon gevoelen en dat hij bang kon zijn, door K. dood geschoten te worden. De advocaat-generaal, mr. Royer, hierna requisitoir nemende, was van meening, dat, hier van noodweer schijn noch schaduw is gebleken. Verdachte heeft toch gescho ten op een afstand van 6 of 7 meter, terwijl hij nog tegen de andere omstanders he|sft gezegdga eens een beetje op zij. Van eenig handgemeen was nog geen sprakeuit niets blijkt dan ook, dat hier kwestie zou zijn geweest van zelfverde diging. Hoewel spr. verschillende verzachtende omstandigheden in aanmerking wilde nemen, achtte hij de door de rechtbank opgelegde straf toch veel te gering. Spr. 'vroeg veroordeeling van den verdachte, wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot 3 jaren gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HET ONGELUK MET DEN BUGATTT- RACEAUTO. Op den Haarlemmerweg. Dinsdag heeft het gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 29-jarigen Italiaanschen ingenieur R. F., verbonden aan de Bu- gatti-fabrieken te Molsheim, die door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld was tot zes weken gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, ter wijl hij bovendien ontzet werd uit de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Verdachte was veroordeeld wegens het veroorzaken van den dood van een ander; de officier van justitie had drie maanden hechtenis ge- eischt met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontzetting uit de bevoegd heid om een motorrijtuig voor den tijd van één jaar te besturen. Verdachte had op 25 Juni 1.1. op den Haarlemmerweg met een snelheid van 95 K.M. per uur met zijn Bugatti-wagen een voor hem rijdenden Studebaker wil len passeeren, die volgens verdachte midden op den weg reed, wat echter door den eigenaar van de Studebaker ook dit maal pertinent werd ontkend. Oogenblik- kelijk na dit passeeren sloeg de Bugatti over den kop, tengevolge waarvan oen der inzittenden, de Italiaan Mario Lenas- si, zoo ernstige verwondingen kreeg, dat hij kort daarop overleed. De advocaat-generaal, mr. Bauduin, merkte op, dat zoowel de verdachte als de bestuurder van de Studebaker verant woordelijk zijn voor wat er gebeurd is, de eerste, omdat hij met zeer groote snel heid heeft gereden, de laatste, omdat hij een ondeskundige beweging heeft ge maakt. Op den Haarlemmerweg dient men rekening te houden met allerlei ver- keersobjecten, waarbij nog komt, dat de wegen hier niet zoo fraai zijn als in Italië en Frankrijk. Verdachte had echter uit zicht over den geheelen weg, kon de si tuatie goed overzien en had er rekening mee moeten houden, dat de bestuurder v an den auto, dien 'hij wilde passeeren, een verkeerde beweging zou kunnen maken. Vast staat, dat verdachte met zeer groote snelheid heeft gereden. De advo caat-generaal vraagt dan ook bevestiging van het vonnis der reohtbank Uitspraak 25 Februari. INBRAAK. 1500 gestolen. Er is ingebroken, vermoedelijk in den naclit van Zondag op Maandag, in de school voor de grafische vakken aan den Jutphaasscheweg te Utrecht. In de direc teurskamer is uit een kast ongeveer 1 1500 gestolen. De inbreker moet wel bekend zyn geweest met de inrichting van de school. DE ONTVLUCHTING UIT HET PSYCHOPATHENASYL TE LEIDEN. Eén ontsnapte terug. Een der uit het psychopathenasyl te Leiden ontvluchtte verpleegden, de 25- jarige f. v. A., had toevlucht gezocht bij zün familie in Amsterdam Deze heeft hem Dinsdag naar het asyl te Leiden ge bracht, waar hij weer is opgesloten. DE MOORD TE WADDINXVEEN. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak van den 35-jarigen houtbewerker A. K., te Wad- dinxveen, die terecht had gestaan ter zake van moord op H. A. Schotman, ge pleegd op 10 Augustus, subs. doodslag, subs. zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend. Ze veroordeelde ver dachte wegens moord tot 8 jaar ge\an- genisstraf met aftrek van, den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht. DE PAPEGAAIENZIEKTE TE AMSTERDAM. Het gezin te Amsterdam, waarvan en kele leden door de papegaalenziekte zijn aangetast, woont niet in do Van Östade- straat maar in de üostzaanstraat. De toestand der patiënten. Omtrent den toestand der patiënten te Amsterdam meldt men aan de Nw. Rott. Crt.: Wat het gezin aan den overkant van het IJ betreft, waarvan vader, moeder en de 20-jarige dochter door de ziekte zijn aangetast, vernamen wij, dat de patiënten zich rustiger toonen, doch dat de tem peratuur nog hoog is. Van de vijf in het Wilhelminagasthuis opgenomen leden van het gezin uit de Oostzaanstraat is de toestand van drie ernstig, terwijl de anderen weinig ver schijnselen vertoonen. Een later bericht meldt: De toestand van twee der patiënten, die in het Wilhelminagasthuis zijn opge nomen, is niet zonder zorg; die van de overigen mag 'bevredigend genoemd wor den. Tot het in het gasthuis opgenomen ge zin uit de Oostzaanstraat, behooren twee kleine meisjes, die weinig verschijnselen van de ziekte vertoonen en wellicht reeds over eenige dagen naar huis zullen terug- keeren. Aanzienlijke schade. Gisteravond omstreeks 6 uur is te Am sterdam door nog niet opgehelderde oor zaak brand ontstaan aan de Plantage Muidergracht in perceel 85. Dit perceel staat op een z.g. inpandig terrein, geves tigd waren erin twee sigarettenfabrieken, n.1. van de Universal Cigaret-Works en de Sophia-Sigaretten-maatschappij. Om wonenden zagen een rooden gloed achter de ruiten van het fabrieksgebouw, uit welks ramen aan alle zijden hoe langer hoe zwaarder rookwolken sloegen. Toen de brandweer was aangekomen, zag zij aanstonds met een zwaren brand te doen te hebben. Het grootste gedeelte van het gebouw, hetwelk bestond uit twee verdie pingen met een zolder onder de kap, stond spoedig in lichte laaie. Het vuur vond gretig voedsel in de voorraden onbewerkte tabak, gefabriceer de sigaretten en emballage, in het gebouw aanwezig. De brandweer heeft de vlam men met 13 stralen aangetast, en was het vuur na ongeveer een uur meester. Het grootste gedeelte van het gebouw m geheel verwoest met alles wat erin was. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Buitenland. Alle opvarenden gered. Het stoomschip „München" van de Norddeutsche Lloyd, dat op 30 Januari van Breinen vertrokken was en Dinsdag e i ew^ï ork aankwam, is door brand ver woest en daarna gezonken. J*»1 de brandweer begon te werken, Lifn Tr ODWoffingen, die het heele achip en den steiger deden schudden en De ™rarte r(K)kwolken hulden, dooid* Josephine Gehrke werd .i „vierde ontploffing tegen den De Mn Tr<J,en licht «ewond scheDeïi vïïnvM^W van de nieuwe scnepen van de Norddeutsche Llovd. Zii van'de StutW* igel?,den als zusterschip hoort tnt sl flenst gesteld. Zij be- km groot «tedenklasse en is 13.500 Een deel vnn L rwaar beschadigd ondanks -/nl+ j werd afgerukt. Des- schi n(ra"«. Q i bemanning het blus- fing werd een001*4, dezelfde ontplof- overboord H manJ van de ..München" sleenboot Elj kon door een plofl'iriLron Kor^ worden. Door de ont- ohen" mntW ua5n boord ™i de „Mün- achterreXff aangericht. De heele venE ^Lwerd afgereten en alle bezaaid ml n, vernield. Het dek was met wrakstukken. Toen het vijfde

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6