Radiografisch Weerbericht duister. Mussollni heeft een premie van 100.000 lire uitgeloofd voor hen, die aan wijzingen kunnen geven. In een telegram aan de directie van het blad verklaart de duoe, dat NerlYi opoffering alle zwartbeen- den van Triést. een aansporing moge sfln om de zaak der fascistische evolutie en haar hooge Idealen onwrikbaar trouw te blijven. Ontploffing in Brooklyn. Tal van gewonden. In een wijk van Brooklyn is een bak st eenen gebouw van een verdieping door een ontploffing vernield. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat ook de ruiten van een school ertegenover spron gen. Een zestig kinderen werden door glassplinters gewond, tien van hen zoo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis ge bracht moesten worden. In de heele buurt heerscht geweldige opwinding. Op het oogenblifc van de ontploffing bevonden zich in de school ongeveer 2000 kinderen. Het hoofd van de school haastte zich na do ontploffing door alle klassen en liet de kindoren in de rij gaan staan. In alle orde verlieten zij het gebouw. Eenige door glasscherven 'gewonde kin deren moesten door medescholieren en on derwijzers naar buiten gedragen worden. De ver hoorbare ontploffing had het ge rucht doen ontstaan, dat in de school zelve een bom ontploft was, wat tot gevolg had dat 5000 ouders naar de school snelden. Eenige opgewonden moeders braken door de afzetting heen en liepen, naar hun kin deren roepend, de school in, die reedis door alle kinderen verlaten was. Nog een huls vernield. Door de ontploffing is nog een ander huls van een verdieping vernield. In de pulnhoopen daarvan zijn twee zwaar ge kwetste negers gevonden. Van de school kinderen zijn er nog twee zwaar gewond. De oorzaak van de ramp. Het onderzoek van de politie heeft uit gewezen, dat de ontploffing veroorzaakt is, doordat een negerfamilie ongeoorloofd gas uit de hoofdleiding trachtte af te tap pen. Er zijn drié aanhoudingen gedaan. EEN LAFFE MOORD. Een laffe moord is Woensdagavond in de buurt van Compiègne begaan. Twee jonge bandieten uit Kamerijk, een van 17 en een van 20 jaar, besloten naar Parijs te gaan om daar een slag te slaan en aldus geld machtig te worden. Aan het Noorderstation te Parijs huurden zij eei auto en zeiden den chauffeur naar Greil te rijden; onderweg gelastten zij hem door te rijden tot Compiègne. Op 15 kilo meter afstand van die stad hebben zij den niets vermoedenden chauffeur dood geschoten en hem beroofd van het geld, dat hij bij zich had: 200 frank. Toen het lijk van den chauffeur met de auto dwars over den weg in de buurt van Compiègne was gevonden, het was toen elf uur 's avonds, begonnen de gendarmen onmiddellijk de vervolging van demoor- oenaars. Om twee uur ontmoetten zij twee jongelieden, waarvan er een bloedvlekken op zijn kleeren had. Zij bekenden terstond de moordenaars van den chauffeur te zijn. VERSTIKKING. Twee kleine kindéren dood gevonden, een derde ernstfg ziek. Terwijl de ouders afwezig waren, raak ten in een woning te Rendsburg eenige kleedingstukken, die bij den schoorsteen waren opgehangen, in brand. Er ontwik kelde zich een sterke rook en de 3 kinde ren in den leeftijd van 1 tot 4 jaar, die alleen waren achtergelaten, werden zwaar vergiftigd door rook. Twee hunner zijn aan de gevolgen overleden, terwijl de derde in hopeloozen toestand verkeert. De ouders keerden eerst tegen middernacht terug, toen het ongeluk reeds was geschied. DE „IfA-JESnCT OPGEKNAPT. Wat er voor noodlg was. De „Majestic", van de White Star, het grootste passagiersschip van de wereld, is Woensdag vertrokken, nadat duizend man acht weken aan een stuk in de weer waren geweest, om haar, zooals ieder jaar gebeurt, schoon te maken en op te schil deren. Eir zijn 2000 K.G. lak, 18000 K.G. verf, ruim 1000 K.G. zeep en 1000 K.G. stop verf voor gebruikt MISDADEN IN DE VEREEN. STATEN. Een in zekere New-Yorksche kringen zeer bekende speler en doordraaier is Donderdag met een vrouw, met wie hij betrekkingen onderhield, vermoord ge vonden. De omstandigheden herinneren aan die van den moord, indertijd gepleegd op den speler Rothstein. In het station van de New York Cen tral is een groote bom gevonden, die ech ter, door een toeval, niet was ontploft. Bij een poging tot diefstal te Detrolt heeft een dief vier politieagenten gedood en er twee levensgevaarlijk gewond. HET NOODWEER OP SICILIË. Het noodweer boven SioiliB blijft aan houden. Uit Messina wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht Giarre en het Etna- gebied tengevolge van een wolkbreuk uoor een ernstige overstrooming zijn ge teisterd. Vooral het gebied, dat in 1928 door den lavastroom is verwoest, had van hot water te lijden. Verscheidene huizen zijn Ingestort en veel rundvee en schapen gingen verloren. Bij Mascali hebben de wijnbergen veel schade geleden van den hevigen regenval EEN ONGEWENBCHT BEZOEKER De toegang tot Amerika geweigerd aan een Sovjet- vertegenwoordiger. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Amerikaansche regeering den plaats- verv. commissaris van verkeer, Soelimov, die in opdracht der Sovjetregeerlng lil New York bestellingen wilde doen voor de Russische spoorwegen, der toegang geweigerd. SoeLimov, die zich op het oogenblik te Berlijn bevindt, zal naar Moskou terugkeer en. De Sovjetregeering zal pogen langs ddploanatieken weg het verlof van Washington te verkrijgen. De redenen tot de weigering zijn nog niet bekend. GEWELDIGE DORPSBRAND TE OEF1NGEN IN BADEN. Brandstichting. Woensdagavond is in het- dorp Oefin- gen in Baden aan de Wurtembergsche grens, ten Noordoosten van Donaueschin- gen, een geweldige 'brand uitgebroken. Door den sterken wind breidde het vuur zich snel uit en de brandweren uit den omtrek stonden, mede door gebrek aan water, bijna machtelooa Niet minder dan twintig boerderijen en twee woonhuizen zijn een prooi der vlammen geworden. Eerst Donderdagmorgen was de brand zoo goed als göbluschit. Men vermoedt sterk, dat het vuur kwaadwillig is aangestoken. Veel meu bels, voeder en graanvoorraden zijn ver loren gegaan. Hetgroote vee is zoo goed als geheel gered Daarentegen is veel klein vee, als varkens en geiten, verbrand. De schade wordt op ongeveer 800,000 mark geschat. Ook het ziekenhuis „Zur Sonne" hetwelk, evenals de meeste ver brande huizen, in het Westelijk deel van het dorp ligt, is eveneens door het vuur aangetast. Het dorp Oeflingen telt 900 zielen. Callantsoog. BILJART-SEANCE Zendag 2 Maart as., 's avonds 7 uur, zal de heer J. v. d. Laan, in hotel „Duin zicht" alhier, een biljart-seance organi- seeren. Hij geeft, zooals altijd, weer 450 caramboles op de 600 voor. Wié zijn tegenpartijen zullen zijn is nog niet bekend. 't Zand. LAATSTE NUTSAVOND 15 MAART. Op de Woensdagavond j.1. gehouden be stuursvergadering der Vereen. „Nut en u enoegen" werd o.a. besloten de volgen de en laatste Nutsavond in dit seizoen te houden op Zaterdag 15 Maart a.s. GAZELLE-RECLAME Evenals andere jaren circuleert ook thans in deze omgeving een aardig boek je der bekende „Gazelle"-rijwielfabriek te Dieren. Zooals binnen den omslag is te zien treedt ais vertegenwoordiger dezer plaats op de heer O. Johannes. Wieringen. Naar wij vernemen hebben de beide be stellers der Coöp. Verbruiksver. „De Tijd geest" te Winkel, de heeren Jb. Mooi en S. C. Wagemaker alhier, als zoodanig be dankt EEN FIETS GESTOLEN. Men deelt ons mede dat bij.de O. L. school in de Elft van een der leerlingen een rijwiel is ontvreemd. Van het geval is aangifte bij de politie gedaan, die naar wij hopen dader en rijwiel zal opsporen. RUNDVEEFOKVEREEN. „OOST- EN WEST-WEERINGEN". Gisteren, des voormiddags 10 uur, hield de Rundveefokvereeniging »Oost- en West-Wieringen», haar algemeene ver gadering in hotel Lont. Aanwezig waren 14 leden. De voorzitter, den heer S. J. Koorn, opende de vergadering en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Vervolgens las de secretaris, de heer W. Mostert Cz., de notulen,die onder dankzegging van den voorzitter onver anderd werden goedgekeurd. Hierna was "het woord aan den pen ningmeester, den heer J. P. Dekker, ook dit verslag werd, nadat het door een commissie, bestaande uit de heeren W. Mostert Sz., N. Kool en N. Mulder Dz., was nagezien en in goede orde bevonden, onder dankzegging voor zijn goed beheer goedgekeurd. Daarna volgde het jaarverslag van den controleur stamboekhouder, welk luidde als volgt: Laotatleperlode 1928—'29. In het melkjaar van 1 Mei '28 tot 80 April i'29 werden door den controleur stamboekhouder van 18B koelen een vol ledige melkstaat berekend. Van dezen behoorden er 89 tot de groep 2-jarigen of vaarzen. De beste produotle dieren, wat betreft vet opbrengst, waren: >Dora 2«, elg. P. Hellingman, met 6164 K.G. melk, 180 K.G. vet, gem. 8.48% in 280 dagen. »Anna 2«, eig. P. Smid, met 4671 K.G. melk, 177 K.G. vet, gem. 8.87 in 818 dagen. »Jannie 12«, eig. W. Mostert, met 4291 K.G. melk, 161 K.G. vet, gem. 8.82 in 821 dagen. •Maartje 2«, eig. P. Smid, met 4691 K.G. melk, 152 K.G. vet, gem. 8.24%-in 280 dagen. >Klara 17«, eig. W. Mostert, met 8488 K.G. melk, 141 K.G. vet, gem. 4.04in 280 dagen. Het gemiddelde van dese groep wae: 8926 K G. melk, 181 K.G. vet, gem. 8.81 °/0 in 848 dagen. Tot de groep twentere of driejarigen behoorden 69 dieren. De beste produotle dieren hiervan waren: »OerrltJe«, eig. P- Smid. met 4988 K.G. melk, 186 K.G. vet, gem.8.77°/0ln280dogen. »Klara 8«, eig. F. Hellingman, mot 6786 K.G. melk, 187 K.G. vet, gem. 8.28% in 819 dagen. »Maartje«, eig. C. Tljsen, met 6950 K.G. melk. 182 K.G. vet, gem. 8.06%ln 280 dagen. »Trien 4<, elg. N. Kool,met 5267 KG. melk, 179 K.G. vet, gem. 8.40 ln 280 dagen. »Pietje 8«, eig. M. Bakker Sz., met 4663 K.G. melk, 176 K.G. vet, gem. 8.80% in 298 dagen. Het gemiddelde van deze groep was 4020 K.G. melk, 153 K.G. vet, gem. 3.81 in 344 dagen. Tot de groep derde kalfkoeien of 4- jarigen behoorden 34 dieren. De beste productie-dieren hiervan waren: »Guurtje* 2, eig. P. Hellingman met 6010 K.G. melk, 220 K.G. vet, gem. 8.68 in 330 dagen. »Gretha«, eig. P. Smit met 5993 K.G. melk,200 K.G. vet, gem. 3.34° 0in280dagen. »Jannie« 4, eig.W. Mostert met 5130 K.G. melk, 189 K.G. vet, gem. 3.61in 327 dagen. »Zwartkop« 2, eig. P. O. Lont met 6628 K.G. melk, 185 K G. vet, gem. 3.29 in 280 dagen. »Zwartkop« 3, eig. P. Hellingman met 4867 K.G. melk, 182 K.G. vet, gem. 8.74 in 294 dagen. Het gemiddelde van deze groep was 4815 K.G. melk, 163 K.G. vet, gem. 3.20 in 320 dagen. Tot de groep ö-jarigen en oudere koeien behoorden 68 dieren. De beste productie dieren hiervan waren Klara» 4, eig. W, Mostert met 6835 K.G. melk, 225 K.G. vet, gem. 8.29 in 280 dagen. >Alie«, eig. Wed. D. N. Mulder met 7805 K.G. melk. 218 K.G. vet, gem. 2.92 in 280 dagen. »Nelly«, eig. D. Blaauboermet 6579 K.G. melk, 196 K.G. vet, gem. 8.61 in 805 dagen, »Gerritje«, eig. M.Heijblok met 6940 K.G. melk, 194 K.G. vet, gem. 327 in 315 dagen. Horst* 3, eig. M. Bakker Sr. met 5598 K.G. melk, 191 K.G. vet, gem. 3.41% in 280 dagen. Het gemiddelde van deze groep was 5020 K.G. melk, 169 K.G. vet, gem. 318 in 819 dagen. Het gemiddelde van alle groepen te zamen was 4710 K.G. melk, 153 K.G. vet, gem. 8.25% in 383 dagen. Overgaande tot de Stamboekhouding kan worden gemeld, dat dit afgeloopen jaar zijn binnengekomen 308 dekbewijzen. Aangehouden werden dit jaar 3 stier kalveren, terwijl voor de fokkerij werden gebruikt 8 stieren n.1. 13-jarige, 22- jarigen en 51-jarigen. Geschetst werden 103 kalveren. Het Stamregister werd bijgewerkt met 25 ingeschreven dieren, terwijl 9 dieren werden opgenomen in het Ned. Rundvee- Stamboek. Er werden 60 melkmonsters van niet- leden onderzocht. Ook dit verslag werd onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de bestuurs verkiezing. Aftredend was de heer E. Hormans, welke niet herkiesbaar was. Na 2 maal gestemd te hebben werd den heer N. Kool als bestuurslid gekozen, die de benoeming aannam. Verder was er nog een schrijven inge komen van den heer D. Jac. Mulder, die wegens opheffing van zijn bedrijf be dankte als lid der vereeniging. Hierna volgden nog enkele besprekin gen over de a.s. tentoonstelling en fok- veedagen te Hoorn en Schagen. Er werd besloten om hierover op nader vast te stellen datum wederom een algemeene vergadering te houden. Daar er verder niets meer aanwezig was werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Schagen. PAASCHTEXTOONSTELIJNGEN. Het aantal PaaschtentoonstéHingen wondt dit jaar weer met twee vermeer derd, het zijn die te Hengelo en te Apel doorn. Die te Apeldoorn is op Woensdag 9 April gesteld. Wij krijgen dan op dien Woensdag tentoonstellingen te 's-Herto- genibosch, Apeldoorn, Zaandam en Scha gen. Gelukkig liggen de plaatsen nogal in verschillende deeien des lands, zoodat de concurrentie nergens ernstig gevoeld zal worden. JAARVERGADERING „HELP U ZELF". De Vereeniging „Help U Zelf" fe Beha gen hield hare jaarvergadering in helt lokaal „Oérès". Van de 146 leden waren er slechts 20 aanwezig. Bij zijne openings woorden sprak de voorzitter, de heer N. Hoogsohagen, dan ook zijn leedwezen uit, dat de belangstelling niet beter ls. Van de jaarverslagen was dat van den pen ningmeester, den heer O. Vlaskamp, het voornaamste. Bij het zeer zuinig beheer sluit de rekening toch weer met een na- deelig saldo van 77.401/,. Gelukkig, dat de geheime spaarpot nog bestaat. Daaruit zal dit gat weer gestopt worden. De ont vangsten bedroegen f U89.271/,, waarbij f 1176.27V, aan contributie. Bij 20 per sonen kwamen 909 ziektedagen voor, waarvoor eene uitgave van 940.82 noodlg was. De flnancieele commissie was vol lof over het gehouden beheer. De rapporteur, de heer O. Rijs, stelde voor de rekening bij acclamatie goed te keuren. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren J. Bijwaard en P. van der Oord Lid van dat de bode ongesteld wwt, werd D. Dom per gekozen tot hulpbede. Eene uiteenzetting van dn Ziektewet werd tot later uitgesteld. Besloten werd den heer A Visser te Nieuwe Nledorp uit te noodlgen in Maart eene lezing of voordracht over de nieuwe Ziektewet te houden. Daarna sluiting WKKHEJDSBOHI CAUSERIE. Volgens het eerste jaarverslag der Noord-HoHandsohe Vereeniging ter be strijding van Rundveetuberculoee in N.- HoÜand en ter bestrijding van andere veeziekten zijn de resultaten zeer bevre digend. De secretaris zegt daarin, dat de medewerking ver boven de verwachting is geweest. In verband daarmee was de taak van het dagelijksch bestuur zeer zwaar. Vooral was de administratie van bezwa- renden aard. Van bijna 1000 boerderijen moest de inrichting van de administratie zoodanig zijn, dat van het geheel terstond éen overzicht gegeven kon worden. Doch dank zij de medewerking van zoo velen, konden de moeilijkheden worden opgelost. Krachtig werd het bestuur terzijde ge staan door Ged. Staten en het veeartsenjj- kundig staatstoezicht. In het bijzonder moet de medewerking genoemd worden van den rijksveeteelt-oonsulent Ir. L. de Vries en het Dersoneel van het bureau voor de Rundveefokkerij. Door die krach tige medewerking was het mogelijk 21 plaatselijke bestrijdingsorgandsaties in het leven te roepen, die verklaard hebben de dieren van hunne 'leden te onderzoeken, waarbij 3049 reactiedieren bleken te zijn. 25 dieren werden wegens open vorm van t.b.c. afgeslacht Het aantal t.b.c.vrije stal len bedroeg 844 op de 977 onderzochte stallen. Merkwaardig was het onderzoek te Terschelling, waar van 195 stallen 170 t.'b.c.vrjj bleken te zijn. De vrije ligging van het eiland zal hier wel van Invloed geweest zijn. MARKTO VERZICHT van Donderdag 18 Februari. 1980. Als hoofdnummer gold ook dezen keer weer de paardenmarkt, er was een groote aanvoer, haast meer dan op sommige paardenmarkten. De handel is redelijk, wel zonder buitengewoon veel vraag. Er waren werk- en slachtpaarden, zelfs nog een ponny, welke als altijd veel bekijk had. Tot voor 400 werd verhandeld. Voor de melkkoeien kunnen we weer een goede markt vaststellen, de beesten blijven duur, ook voor de mestkoeien is veel animo, dank zij de lage voederprijzen en het ziet er niet naar uit, dat binnenkort deze veeprijzen belangrijk zullen dalen. Kalfkoeien werden tot 870 verkocht, geldekoeien tot 810, vaarzen tot 180. De siaohtveemaikt vertoont hooge prij zen, en is zeer willig, het is al weer een tijdje geleden, dat wij, zooals nu het geval was, 500 als- hoogste markt zagen be steden. De gnaskalverenaamvoer was ge ring, wat niet weinig bijdroeg tot een goeden prijs, hoogste markt 120, vraag voor de slacht blijft 'bestaan. De nuchtere kalveren, ondanks ruimer aanvoer, ver toonde een vlugge dure markt met als hoogsten prijs 28. Voor de overihouders stelden wij een kleine verhooging in prijs vast; de duurste golden tot 38.60. Voor den vette varkenshandel 'hielden wij de prijzen van verleden week, met wel een vostenen vorm, tot 40 cent per ponid. Voor de magere varkens en biggen is weer veel animo, men blijft aan het mesten, daar wel blijkt, dat er een tekort is en voor- loopig de prijzen niet zullen kelderen; al leen de spekvarkens handel is tamelijk flauw; magere varkens golden tot 54, biggen tot 82. Burgerlijke Stand! van Schagen van 613 Februari GEBOREN: Anthonie, z. v. Hendrik van Winsum en Treintje Brantenaar. GETROUWD: Willem Mul en Alida Petronelle Susanna Dolmans. OVERLEDEN: Jan de Veer, 74 j., echt- genoote van Johanna Blaauboer; Jan Kos- sen, 74 j., wedn. van Jantje Boender. POLITIE. Gevonden: twee kinderpoltemon- naie's, kinderondergoed, een motorhand schoen, een rijwielplaatje en een sleuteL Verloren: een handschoen. Texel. Deze week werden vanhier verzonden: 2 kalveren, 24 koeien, 10 varkens, 15 schapen en 1 paard. Burgerlijke Stand van Texel van 814 Februari GEBOREN: Johan Wilhelmus, z. v. Eliza Johannes Ghrlstiaan Schot en Helena Kwaak; Pleter Dirk, z. v. Relnier Pieter Kuijper en Trijntje Kuiper. POLITIE. Gevonden: een bosje riemen, een jongensmuts, twee portemonnoie's, een zakdoek en een vulpotlood. Ingezonden. Mijnbeer de Rédacteur. Ter voorkoming van misverstand, zou lk gaarne aten, <lat het verslag van do algemeene vergadering der afd. Den Hel der van „Het Witte Kruis" werd aange vuld met de ondervolgende mededeel! ngen. De commissie van onderzoek der reke ning en verantwoording had dé opmer king gemaakt in bét door haar uitge brachte rapport, dat door onderscheiden leden, met een inkomen van boven 2000, 1.75 per jaar gecontribueerd werd, in- plaats van 8.60. En gebleken was, dat omtrent deze .^tekortkoming" tegenover velschillende buitenstaanders minder vriendelijke uitlatingen aan het adres van enkele leden' werden geuit. Omtrent het gerapporteerde nu merkte de voorzitter op, dat er een misverstand in 't spel was, daar volgens de vroegere confributieregeiing, die nog gedurende het geheele jaar 1929 had gegolden, er leden-begunstigers konden zijn, die, afge scheiden van hun inkomen, met een jaar- lijksche bijdrage van 1.75 konden vol staan, zoodat noch door noch ten aanzien van de betrokkenen (met meer dan 2000) iets onbehoorlijks was geschied. En omtrent het bespreken van deze aan gelegenheid' met buitenstaanders gaf de voorzitter te kennen, dat zoodanige be spreking, voordat het 'bestuur op het ge rapporteerde had geantwoord, af te keu ren' valt, vooral nu daarbij personen ge noemd werden, die niet 1.75, maar 8.60 contribueerden, zooals b.v. de voorzitter zelf. Verder deelde de voorzitter, namens het bestuur, mede, dat het voornemen bestaat de nieuwe oontributie^regeling, volgens welke er geen leden-begunstigers meer zullen zijn, met de noodiige omzichtigheid in te voeren, opdat er zoo weinig mogelijk bedankjes uit voortvloeien. U bij voorbaat dankende, ben ik met hoogachting Voorzitter der afd Den Helder van „Het Witte Kruis". Naar waarnemingen verricht is den morgen van 16 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederfnndaah Meteorologisch Instituut te Do Bilt Hoogste tsand 772.5 te La Ooruna. Laagste stand 787.1 te Haparanda. Verwachting: Matige tot krachtige, tijdelijk toene mende Z.W. tot N.W. wind, betrokken of zwaar bewolkt, later met regen of hagel- buitjes en tijdelijke opklaringen, aanvan kelijk Iets kouder. DE HEER TIESSEN EN DE BELASTINGEN. Van den heer Tiessen ontvingen wij een ingezonden stuk, waarin deze heer de cijfers aanvalt, welke de burgemeester in zijn nieuwjaarsrede noemde betref fende de stijging der belastbare inko mens, alsmede die welke de wethouder de Zwart gaf ter vergelijking van den be lastingdruk van thans met den nieuwen toestand, zooals die na dé finantieele re geling vermoedelijk zal worden. Aange zien het betoog van d'en heer Tiessen is gegrond op onjuiste basis, heeft het geen zin dit stuk op te nemen. Daar er wel- licth lezers zijn, die zich door den heer Tiessen laten inlichten en welke dienten gevolge een zeer verkeerden indruk zou den krijgen, willen wij in het kort even aangeven waarin de foutieve redeneering van den heer Tiessen bestaat De door den burgemeester genoemde cijfers betreffende de stijging van het inkomen betroffen de rijksinkomstenbe- lasting. In art. 37 van de Wet op de Ink.- beLasting is sprake van de „belastbare som", en dit begrip „belastbare som" be treft het zuiver inkomen, zooals dit op elk aanslagbiljet op de voorzijde staat ver meld. In de opgave van het totaal zuiver Inkomen zijn de inkomens beneden 800.verwaarloosd, zoodat de door den burgemeester genoemde getallen betrek king hebben op de totale zuivere inko mens met uitzondering van die beneden 800.—. Bij de gteméente den Helder wordt dit onderscheid niet gemaakt; daar is de „belastbare som", waarvan in de wet sprake 'is gelijk aan het belastbaar inko men, dat is dus niet het zuiver inkomen. Wat nu de door den hleer dé Zwart genoemde cijfers betreft, deze waren ont leend aan het werkje, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld „Belastingdruk 1928/29" l) en betroffen het zuiver inkomen voor ge huwden zonder kinderen. Deze cijfers vergeleek de heer de Zwart met wat ver moedelijk zou moeten worden betaald bij de nieuwe regeling waarbij hij de'ge meente in de 2e klasse indeelde en de in- komengrens verhoogde (dus zoo ongun stig mogelijk genomen). Deze cijfers zijn aldus: Een gezin zonder kinderen betaalt thans aan belasting (opcenten en ge meentelijke inkomstenbelasting) bij een inkomen van 1000.20.25, en zou betalen in de gemeente fondsbelasting, met 60 opcenten 10.50, 1200 36.45 (later 16.46), 1600 72.85 (later 81.50), 2000 109.25 (later 49 50). f 4000 801.25 (later 141), f 6000 402.25 (later 201). Een gezin met kinderen, met een inkomen van 1400 en hooger zal naar verhouding minder betalen, wijl een hoogere klnder-aftrek dan thnns zal wor den toegepast van 10.tot en met 100.— per kind. Dit is wat de heer do Zwart heeft betoogd. Wijl hopen, dat de zaak thans duidelijk is voor den heer Tiessen; dieper kunnen wij er niet op ingaan, dat hot zou gaan lijken op een cursus in belastingpol ltlok en wij daar geen plaatsruimte voor heb ben. l) In 1929/80 Ja do belasting even hoog. Onjuist was het genoemde bedrag van 20.—. o DE MASSA-VLUCHT DER RUSSISCHE KOLONISTEN. De scvjet-regeorlng zet in Rusland thans haar politiek tegen den godsdienst krachtig door. Op alle mogelijke manie ren wordt de uitoefening van den gods- (o)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 15