Van Ewijcksluis. Wieringen. Texel. Ingezonden. Stoomvaartberichten. Nieuwe uitgave. Haven van Nieuwedlep. Door G. Boontje», alhier, is een voorschot aan gevraagd Ingevolge de Landarbelderswet ter beko ming van een plaatsje. Door hem zal hiervoor een perceel land worden gekocht gelegen aan den Noorder Molenvaartsweg van den heer W. Ko men, waarop een woonhuis zal worden gebouwd. In den Oostpolder zal aan den Zwinweg voor rekening van den heer G. Th. Conijn een woon huis worden gebouwd. De heer J. Haasnoot, te Katwijk a. d. Rijn, heeft opdracht dit perceel te bouwen. Naar wij vernemen heeft de heer S. Tj. van Dijk, benoemd onderwijzer te Amsterdam, met In gang van 1 April a.s. ontslag aangevraagd uit zijn betrekking van onderwijzer aan School I. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: T. C. Teeuw en gezin uit Hlllegom; P. Knip uit Heerhugowaard; me). M. Heggelaar uit Winkel; A. P.Wormsbecker en gezin uit Den Helder: G. van den Brun en echtgenoot uit Am sterdam: Mej. A. C. Hertogh uit Zljpe; E. N. J. de Wit en gezin uit Wijk aan Zee en Duin. eVrtrokken: mej. A. Koolj naar Wleringen; F. A. Haljette en gezin naar Hontenlsse; Me). N. Meereboer naar Zljpe: J. de Boer naar Callants- oog; me). C. Caarlsde Vries naar Den Helder; J. Speets en gezin naar Enkhulzen; J. E. H. Pot naar Elnhoven. UITVOERING „D.O.K.E.V." Doo rde Gymnastlekver. „D.O.K.E.V." werd Zondagavond in het lokaal van den heer W. Wal- boer eene openbare uitvoering gegeven, waarbij aan donateurs vrije toegang werd verleend. Het programma was, zooals wij dat van „D.O.K.E.V." gewend zijn, ook nu weer vol afwisseling en werd van begin tot einde vlot afgewerkt. Wat wij er verder van willen zeggen? Laten wij er niet breed over uitweiden, doch enkele korte opmerkingen maken. Het werd der meisjes- en jongensbeginnelingen was aardig, soms zelfs zeer goed, dat der dames en heeren aan de werktuigen In het algemeen zeer goed, terwijl meermalen kra nig werk werd geleverd. Ook de vrije oefeningen der dames mochten gezien worden. Die der heeren (het eerste nummer van den avond) hebben wij tot onzen spijt gemist, doch van meerdere bezoe kers hoordèn w hiervan zeer gunstige oordeel vellingen. Ook de knotsoefeningen der dames wer den goed afgewerkt. Alles bijeengenomen was het weer een zeer mooie avond, welke „D.O.K.E.V. ons geboden heeft .waarop zij terecht met genoeg doening kan terugzien. MARTHA-VEREENIGING. Naar wij vernemen is bet voorloopig ge kozen Bestuur der einde 1929 opgerichte „Martba-Vereeniging" in eene op 13 dezer gehouden huishoudelijke Vergadering als volgt definitief samengesteld: Presidente: Mevr. O. van Varik, Mol- gerdijk, Den Oever. Vice-Presidente: Mevr. J. P. van der Plas, Hippolytushoef. Secretaresse: Mevr. J. A. Snoijink, Mol- gerdijk, Den Oever. Penningmeesteresse: Mevrouw R. 0. Franck, Gasthuisweg, Den Oever. Het doel van deze nuttige Vereeniging is, naar wij vertrouwen, het meerendeel onzer lezers reeds1 bekend en voor hen die dit nog niét mochten weten wordt mede gedeeld dat de Vereeniging zich ten doel stelt den nood in behoeftige gezinnen zoo veel mogelijk te lenigen door het ver strekken van .finantieelen steun en klee- dingstukken, welke laatste door leden en begunstigers der Vereeniging worden vervaardigd of op andere wijze beschik baar gesteld. Leden der Vereeniging kunnen wor den zij, die zich willen verbinden een be drag van minstens 2.50 per jaar als bij drage voor de Vereeniging beschikbaar te stellen. Giften ineens en kleedingstukken wor den gaarne aan een der bovengenoemde adressen in ontvangst genomen, alwaar evpneens leden zich kunnen opgeven. Nadere inlichtingen zullen gaarne door het Bestuur worden verstrekt. Het mooie belangelooze werk der Martha-Vereeniging kunnen wij onzen lezers warm aanbevelen. CHRISTELIJK TEHUIS. A.s. Donderdag 20 Februari zal in het Chr. Tehuis een afscheidsavond worden gehouden in verbond met het vertrek van cand. H. J. Winter. Aan dezen avond zullen medewerken het Christelijk Zangkoor »Soli Deo Glo ria* (Dir. A. Kraak) en een strijkje. Voorts zullen eenige solozangnummers en voordrachten worden ten beste ge geven. Een ieder is hartelijk welkom. UITVOERING N.-H.-TOONEEL. In de tooneelzaal „Concordia", van den heer Jb. Bruul, te Hippolytushoef, werd i Zondagavond door het „Noord-Hol- landsch-looneel", dir. de heer B. O. Loe ven®, opgevoerd „Het Schooiertje", too- neeLspel in 3 bedrijven^ door mevr. G. J. Loevens—Jongejan. Voor een flink be zette zaal werd dit vlot geschreven stuk, opgevoerd. Lr werd uitstekend gespeeld, zoodtot de opvoering in alle opzichten slaagde en een hartelijk en verdiend ap plaus door de zaal klonk. Van de acteurs komt een extra Compliment toe aan den jongeheer P. Loevens, die de rol van 'Schoolertjo buitengewoon mooi vertolkte 'Een gezellig bal besloot den avond. UITVOERINGEN „APOLLO". De mu'zlekver. „Apollo", dir. de heer J. N. Bruul, gaf j.1. Zaterdag- en Zondag avond, in de zaal van den heer Koster, te Oosterland, voor hare ongehuwde en ge huwde leden haar 2e seizoen1 uitvoering, welke goed bezocht werd. Behalve een 4- tal muzieknummers, werden nog een 7-ta voordrachten door diverse dames en heeren ten beste gegeven. Muziek en decla matie voldeden uitstekend, zoodat de uit voeringen als zeer goed geslaagd mogen heeten. Het maken van een nieuwen straatweg te Don Oever, tussohen de perceelen van den heer Tljson, genaamd de Dljkstraat, Is uil de hand opgedragen aan de aanne mersfirma de heeren Hermans te Den Oever. AUTOBOTSING. Maandag j.1. had er een autobotsing plaats op den Westlanderweg, waar de heer Geel met zijn passagiersbus reed, die zich naar Schagen begaf. Deze moest zijn snelheid verminderen om een andere auto te passeeren. Tegelijkertijd kwam er een personenauto den beer Geel ach terop rijden, welke met vollen gang op zijn bus reed. Deze werd zoodanig be schadigd, dat hij niet verder kon rijden en genoodzaakt was zich langs den weg te plaatsen. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. OPENBARE VER KOOPIN G. Zaterdag 15 Februari 1930 had ten over staan van notaris Obreen des avonds 8 uur, in het café van den heer O. Scheltus te Hippolytushoef, en ten verzoeke van de erven van nu wijlen den heer P. Koorn Jz. te Westerland de 3e openbare verkoo- ping plaats van de volgende onroerende goederen: 1. Huis met tuin en hoenderpark, groot 0.34.70 H.A. Kooper de heer J. Timmer man voor 1985. 2. Braweid, groot 0.49.90 H.A. Kooper de heer M. Mulder Cz. voor 940. 3. Hoogeweid, groot 1.03.00 H.A. Koo per de heer B. H. Kraan voor 1925. 4. Vetland van C. Mulder, groot 0.13.10 H.A. Kooper de heer O. Mulder Pz. voor 306. 5. Vetlanld van Koorn, groot 0.14.50 H.A. Kooper de heer G. Kunt voor 380. 6. Damsterven, groot 0.36.70 H.A. Koo per de heer R. Kunt voor 640. 7. Gruusven, groot 0.21.90 H.A. Kooper de heer G. Lont Jz. voor 252. 8. Akker achter de kerk, groot 0.21.30 H.A. Kooper de heer J. Timmerman voor 420. 9. Zwambosch, groot 0.37.00 H.A. Koo per de heer P. Veerddg voor 740. 10. Schietelik aan den Poelweg, groot 0.43.20 H.A. Kooper de heer C. Koorn Pz. voor 1270. 11. Hal bij J. Russelman, groot 1.05.70 H.A. Kooper de heer Jan Takes Dz. voor 2350. 12. Haukesser Krocht, Noordzijde, groot I.09.00 H.A. Kooper de heer B. H. Kraan voor 2425. 13. Haukesser Krocht, Zuidzijde, groot 1.46.70 H.A. Kooper de heer J. Timmer man voor 2695. 14. Grootestuk in de Haelemerkoog, groot 0.86.58 H.A. Kooper de heer J. Scheltus Sz. voor 1100. 15. Nes van Koorn, groot 0.49.11 H.A. Kooper de heer Jb. Dekker Az. voor 535. 16. Nes van Mulder, groot 0.13.18 H.A. Kooper de heer J. Koorn Nz. voor 121. 17. Moerstuk, groot 0.30.60 H.A. Kooper de heer Herm. Smit voor 390. 18. Overlanldswin, groot 0.41.20 H.A. Kooper de heer Jb. Dekker Az. voor 474. 19. Kuulweidje, groot 0.35.90 H.A. Koo per de heer M. de Haan IJz. voor 470. 20. De twee snees, groot 0.08.00 H.A. Kooper de heer Jb. Dekker Az voor 70 21. Boldere, groot 0.18.80 H.A. Kieper de heer J. Timmerman voor 200. 22. Oekeven, groot 0.47.60 H.A. Kooper de heer J. Bakker Oz. voor 830. 23. Houtven, groot 0.38.30 H.A. Kooper de beer M. Mulder Oz. voor 620. In combinatie perc. 12 en 13. Kooper de beer J. Timmerman voor 5495. In combinatie perc. 2 en 3. Kooper de heer P. Veerdig voor 2866. MUZIEK VEREENIGING „APOLLO". Op Zaterdag 15 dezer gaf de Muziek- vereeniging «Apollo* een uitvoering in de zaal van den heer Koster te Ooster land. De zaal was reeds spoedig uitstekend bezet met leden en belangstellenden. De voorzitter der vereeniging, de heer Koorn, heette de aanwezigen met eenige hartelijke woorden welkom en wees er op, dat het tooneelgedeelte van de uit voering ditmaal niet door vreemde krach ten doch door eigen leden zou worden verzorgd. Het muzikale gedeelte van het pro gramma bestond uit een viertal muziek nummers, n.1. 'Amsterdam* marsch, »La Plébéienne* fantasia door J. Martin, een 'Ballet suite* van Francis Popy en de »Konefa«-Jubileummarsch van A. A. Groot. Deze nummers werden uitgevoerd onder leiding van den heer J. N. Bruul en de aanwezigen gaven door luid ap plaus blijk van hunne waardeering voor hetgeen ten gehoore werd gebracht. Hierna werd het overige programma gedeelte afgewerkt, hetwelk bestond uit een aantal voordrachten door verschil lende dames en heeren. De vorschillende geestigheden, welke bij het publiek meer malen den lachlust opwekten, zullen wij hier niet herhalen. Het Is voldoende als wij vermelden dat alle medewerkenden ongetwijfeld veel hebben bijgedragen om deze uitvoering te doen slagen. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat mej. Gr. Bosker uls laatste cabaretnummer op voortreffelijke wijze een zelf vervaardigde voordracht ten beste gaf, welke tot titel had: »Wle de Koningin?* en waarin het kiezen van schoonheidskoninginnen sterk gehekeld werd. Of men hot met datgene, wat In deze voordracht tot uiting werd gebracht, eens ls of niet, het dient te worden ge zegd dat mej. Bosker zich uitstekend van haar taak kweet. De begeleidende muziek was In handen van den heer J. N. Bruul c.s. Te ongeveer 11.15 uur dankte de voor zitter de aanwezigen voor hun aandacht Ingezonden mededeellng. en nam het bal een aanvang, hetwelk de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen hield. Ook Zondag 16 dezer gaf 'Apollo* een zelfden avond, welke ook een gezellig verloop had. JAARVERGADERING ZIEKENFONDS Vrijdagavond had in de Zeven Provin ciën de jaarlijksche vergadering van het ziekenfonds plaats. De voorzitter, de heer T. Dogger, open de met een kort woord en sprak zijn vol doening uit over de flinke opkomst (78 leden). Daarna werden de notulen gele zen door den secretaris, den heer J. P. Dros. Deze werden onveranderd goedge keurd. Alsmu kreeg de penningmeester, de heer F. Blom, het woord. Door de vele ziektegévallen, van de laatste maanden, welke patiënten allen in het hospitaal te Den Helder werden verpleegd, was wel na te gaan, dat men voor een tekort zou komen te staan. Het bezit van het zieken fonds was op 1 Jam 1929 f 266.86, de ont vangsten hebben bedragen 7333.75, de uitgaven 7598.54, zoodat het geheele be zit slechts 2.07 bedraagt, en bet fonds dus 264.79 is achteruitgegaan. Van bet verpl egingsfonds was het bezit 1 Jan.: 1929 614.20, de ontvangsten hebben be dragen 1079.34, terwijl de uitgaven 1296.55 bedroegen. Het bezit van het fonds is alzoo 397.07 en dus 217.21 achteruitgegaan. Het fonds telt 602 leden. De voorzitter stelde voor om de contributie van 3 ct. op 4 ct. per week te brengen, terwijl personen beneden 18 jaar, welke nu vrij zijn,, voortaan 1 ct. contributie moeten betalen. Niemand was hier tegen. Verleden jaar zijn 30 per sonen in het hospitaal verpleegd. Nu in de maand Januari reeds 12. De heer S. Kuyper, die als bestuurslid moest af treden, was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Kees. Daar de rondvraag verder niets bijzon ders opleverde, sloot de voorzitter de ver gadering. UITVOERING „KLEIN TOONEEL". Zaterdagavond gaf „Klein Tooneel" van Oudeschild een uitvoering in de „Zeven Provinciën". Opgevoerd werd: „Er staat geschreven", van Jac. v. d. Poll. De voorzitter van „Klein Tooneel" open de met een kort woord. Het speet hem zeer, dat er zoo weinig publiek was. Meermalen was hem gevraagd twee avon den te geven, een voor gehuwden en een voor jongelui, en nu dit gebeurd was, had men zoo'n kleine opkomst niet ver wacht. De heer Bakker bracht hier open lijk dank aan de leden van „Klein Too neel", voor de mooie gordijnen welke de vereeniging geschonken had, ter vervan ging van het oude schema. Daarna be sprak hij in het kort de inhoud van het stuk. Het speelt in een stadje bij Londén, gedurende Aug. 1914Febr. 1919 en laat ons al de verschrikkingen van den oorlog zien, gezinsleven uit elkaar gerukt, jonge mannen tot invaliden geworden enz. De hoofdpersonen mevr. Henderson (mej. G. Boon) en Thomas, haar zoon (C. Bakker), leverden zulk meesterlijk spel, dat men soms moeite had te gelooven met dilet tanten te doen te hebben. Ook de rol van Florence (Mej. BoonKalis) werd schit terend gespeeld. Men leefde met de per sonen mee en het was doodstil in de zaal. Ook de anderen, n.1. mr. Parker (H. Blom), John (P. Dogger), James (J. Vis- man), Freddy (W. Burger) en Ivy O'Brien (mej. A. Dogger), gaven prachtig spel te zien. Na afloop klonk een lang durig applaus, dat dan ook welverdiend was. Het is te hopen dat „Klein Tooneel" a.s. Zaterdag voor een volle zaal mag spelen. Ze zijn het dubbel waard. Tot directeur van de nieuwe Zuivelfa briek aan den Schilderweg, is met alge- meene stemmen benoemd de heer H. Boer te Lutjewinkel. Mej. Jaine Bacilek zal in Maart een con cert geven in Hotel „Texel" te Den Burg. meente afzonderlijk niet te betalen, ter wijl die gemeenten zelf ook veel te weinig werk ann een volslagen schoolarts geven. Ziehier de ratio der dlatrlotavormlng. Nog beter ware het, dat er dlstrlets-ge- zondheldsdlensten kwamen, waarin de sohoolartsendlnnat als een der onder dooien kon funetionoeren. Pit stelsel bezit Den Helder al even min, zoodat er ook ln dit opzicht voor DISTRIOTS-SCHOOLARTSEN. De heer de Boer neemt zijn mond toch wel zeer vol, door te sproken vaa „promie op de nalatigheid". Hij bedoelt dus, dat de groote meerder heid der kleine plattelandsgemeenten alleen maar nnlatlg is geweest en de ge meente Den Helder niet. Als er echter van nalatigheid sprnké ls, dan ls die ln die gemeenten zeker niot grooter dan in Den Helder. Want of een gemeente van 80.000 zielen een der huisartsen tot schoolarts promoveert voor f 2500 of een gemeente van 2000 zielen en minder doet dit eveneens voor een 'paar honderd gulden, is voor mij precies gelijk. ISn hot aantal gomeenten, dat op deze primitieve wijze ln het geneeskundig schooltoezicht voorziet, is inderdaad zeer groot. Dat wordt echter door de deskundigen als volslagen onvoldoende beschouwd. Men acht noodlg een schoolarts-vol- ambtenaar en die is doer elke kleine ge deze gemeente geen aanleiding ls, zloh te verbeelden, dat zij het zooveel beter ge daan heeft tot nu toe dan al die kleine gemeenten, die geenszins nalatig, dooh ge heel onmachtig zijn. Voor Den Helder zal de bijdrage na aftrek der provinciale subsidie van 50°/0 ongeveer f 4500 zijn (15 et. per inwoner). Men kan de zaak dus niet zóó draaien of de gemeente Den Helder zal bij toe treding tot het distriot altijd meer be talen dan nu. Men heeft dus slechts te overwegen, of die verhoogde uitgave gewettigd is voor een volledig geoutilleerden dienst, die, indien de gemeente deze zelf zou moeten bekostigen, toch zeker f 7000 zal kosten. Haarlem, 17/2 1930. A. W. MIGHELS. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Tello, 15 Febr. v. A'dam. Krakatau, 15 Febr. te A'dam. Rotti, 16 Febr. te Batavia. Singkep, 15 Febr. te A'dam. Poelau Roebiah, 16 Febr. te Batavia. Kambangan, u., 16 Febr. v. Suez. Kon in gin1 d Nederlanden, t., 16 Febr. v. Algiers Mainoeran, t., pass. 14 Febr. Gibraltar. Poelau Bras, 15 Febr. v. Batavia. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, 16 Febr. te A'dam. Ajax, 16 Febr. te A'dam. Alkmaar, u., 15 Febr. te Curacao. Ares, 15 Febr. v. Constantmapei. Aurora, 15 Febr. te Genua. Bennekom, u., pass. 15 Febr. Lizard. Berenice, 15 Febr. te San Juan de P. Rico. Breda, 16 Febr. te Hamburg. Brioni, 16 Febr. te A'dia'm. Commewijne, u., 15 Febr. v. Dover. Doros, 17 Febr. v. A'dam. Erato, 15 Febr. v. La Pallice. Ilos, 16 Febr. te Palermo. Irene, 16 Febr. te Cadix. Jason, 15 Febr. v. Alexandrië. Ju.no, t., pass. 15 Febr. Azoren. Ligur, 17 Febr. te Hamburg. Lorenz L. M. Russ, pass. 15 Febr. Gibraltar. Mars, 15 Febr. v. Ceuta. Medea, 14 Febr. v. New York. Merope, 15 Febr. te Genua. Minerva, pass. 16 Febr. Dunigeness. Nero, is Febr. te Kopenhagen. Orion, pass. 16 Febr. Ouessaart. Orpheus, 16 Febr. te A'dam. Parseus, 16 Febr. v. Uddevalla. Pluto, 17 Febr. te A'dam. Pollux, 15 Febr. v. Malta. Prins Frederik Hendrik, 16 Febr. v. Lissabon. Proteus, 17 Febr. te A'dam. Rhea, 16 Febr. v. Hamburg. Stuyvesant, 16 Febr. v. Cristobal. Telamon, t., 16 Febr. v. Ierland. Tellus, 16 Febr. te Palermo. Triton, 15 Febr. te Carthagena. Ulysses, 15 Febr. v. Smyrna. Van Rensselaer, u., 15 Febr. v. Dover. Venus, 17 Febr. te Triëst. Vesta, 16 Febr. v. Londen. Vulcanus, u., pass. 15 Febr. FayaL Neptunus, 15 Febr. v. R'dam. Euterpe, 15 Febr. v. A'dam. Helder, 15 Febr. v. A'dam. Theseus, 15 Febr. te A'dam. Ariadne, 13 Febr. v. Cap Haltien. Deucalion, 14 Febr. v. Malta. Erato, 14 Fe'br. v. Bordeaux. Fauna, 13 Febr. v. Curacao. Ganymedes, 13 Febr. te Manacaibo. Nereus, 14 Febr. v. Lissabon. Almelo, u., 16 Febr. v. Tocopilla. Amsterdam, 15 Febr. te Duinkerk. Baralt, 13 Fe'br. te Panama. Bodegraven, u., 13 Febr. te Guayaquil. Iris, pass. 14 Febr. Dover. Luna, u., pass. 14 Febr. Azoren. Odysseus, 17 Febr. te Danzi.g Theresia L. M. Russ, 14 Febr. te A'dam. Venezuela, 15 Febr. te Barbados. Rhea, 17 Febr. te A'dam. Baarn, u., 14 Febr. te Talcahuano. Bodegraven, u., 13 Febr. v. GuayaquiL Brielle, t„ 12 Febr. v. Antofagasta. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, 16 Febr. te A'dam. Gaasterland, t., 15 Febr. te Bahia. Gratia, 16 Febr. te A'dam. Rennemerland, u., 16 Febr. v. Las Paknas. Waterland, t., 16 Febr. v. Montevideo. Gelria, t, 14 Febr. v. Santos. Sallaed, u., 15 Febr. te Montevideo. Delfland, t., 15 Febr. te Santos. Maasland, u., 16 Febr. te Santos. Kon. Paketvaartmaatschappij. Bantam, 16 Febr. te P. Said. Belawan, pass. 16 Febr. de Maladiven. Mapia, pass. 16 Febr. Dungeness. Bantam, pass. 16 Febr. Alexandrië. Tasman, 15 Febr. v. Singapore. Van Spilbergen, 15 Febr. v. Singapore. Halcyon Lijn. Stad Amsterdam, pass. 16 Febr. Finisterre. Stad Haarlem, 16 Febr. v. B. Ayres. Samnanger, 14 Febr. v. Hamburg. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk, pass. 17 Febr. Lizard. Delfdijk, 16 Febr. te Swainsea. Leerdam, 18 Febr. te Hoek van Holland verw. Maasdam, 17 Febr. te Bilbao. Rotterdam, 17 Febr. te Cadix. IMnteldijk, 11 Febr. v. Vancouver. Rdam, 14 Febr. te Havana.' Nw. Amsterdam, pas». 13 Febr. Lizard. Maasdam, 15 Febr. v. Boulogne. Noorderdijk, 14 Febr. te Boston. Volendiun, 14 Febr. v. New-York. Burgerdijk, ig Febr. v. New-York. Niethieroy, pass. 16 Febr. Lizard. Statendam, 14 Febr. v. Kingston (Ja). Holland—Afrika Lijn. Billlton, 16 Febr. v. R'dam. Jager «fontein1, t., 14 Febr. v. P. Sald. Nla», 16 Febr.. te Heira. 'Nleuwkerk, t., 16 Febr. v. Port Natal. Grijpskerk, u,, 16 Febr. te Port Natal, Klipfoteln, t., 14 Febr. v. Mbmbassa. Nijkerk, 17 Febr. te Antwerpen. Springfontein, pass. 16 Febr, Vllssingen. Sumatra, u'., ig Febr. te Dar-es-Salaam. HollandWest-Af rikt Lijn. Wolsum, 16 Febr. v. A'dam. Hercules, u., 14 Febr. v. Wdnnebsh. Maaskerk, u., 14 Febr. te Ac era. Oreste», t., 14 Febr. v. Lagos. Scheldeatroom, 17 Febr. te A'dnm. Holland—Australië Lijn. Aagtekerk, u., ig Febr. v. Genua. Abbi kerk, t., P«»« <7 Febr. Gibraltar. Almkcrk, u., 17 Febr. te Fremantla. Arendekerk, 14 Febr. v. Brlabane. Bolland--O.-AaM Lijn. Oldrkerk, u., 16 Febr. v. Shanghai Oostkerk, ig Febr. te Hamburg. Zoema, ig Febr. v. R'dam. Aldcramln, t., 14 Febr. v. ShanghaL Ouderkerk, t., pasa. 16 Febr. Perim. HollandBritach-lndiï Lijn. Kieldrecht, u., ig Febr. v. Rangoon. Schiekerk, u., 16 Febr. v. Suez. Streefkerk, 16 Febr. te Karachi. Vechtdijk, 17 Febr. te Antwerpen. An/dijk, ig Febr. v. R'dam. Hoogkierk, u„ pass. ig Febr. Perim. Ridderkerk, t., 13 Febr. te Colombo. Schiekerk, u., ig Febr. te P. Said. Stadsdijk, t., 17 Febr. Vlissingen gep. IJselkerk, 16 Febr. v. Calcutta. JavaNew-York Lijn. DjembBp, 17 Febr. te Soerabaja. Karinwen, 16 Febr. v. Djeddah. Madoera, 15 Febr. te Batavia. Sembilan, pass. 14 Febr. Gibraltar. Soemiba, 12 Febr. v. Jacksonville. Garoet, 14 Febr. v. Suez. Soekaboemi, 13 Febr. te Belawan: SaJeier, 15 Febr. v Batavia. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak, 13 Febr. v. Batavia. Tjikembanig, 13 Febr. v. Chinwangtao. Tjikar inig, 15 Febr. v. Shanghai. JavaBengalen Lijn. Bondowoso, 1/ Febr. te Java. Borneo, 15 Febr. v. Java. Jacatra, 16 Febr. v. Java. Karimata, 15 Febr. v. Cheribon. Medan, 15 Febr. te Java. Rotterdamsche Lloyd. Ameland, u., 16 Febr. te Sabang. Djam'bi, t., pass. 16 Febr. Perim. Indrapoera, t., 16 Febr. v. Port Said. Insulinde, t., 17 Febr. v. Sabang. Kedol, 16 Febr. te R'dam. Kota Baroe, u., pass. 15 Febr. Perim. Kota Tjandi, u., pass. 16 Febr. Ouessant. Samarinda, t., pass. 16 Febr. Podnt de Galle. Soekaboemi, t., 16 Febr. v. Sabang. Tapanoeli, u., 16 Febr. v. Bombay. Ternate, u., pass. 17 Febr. Dover. Texel, u., pass. 16 Febr. Perim. Toba, t., pass. 15 Febr. Pantellaria. Olsum, 15 Febr. te, A'dam. Slamat, u., 14 Febr. v. Marseille. Deli, u., pass. 15 Febr. Perim. Kedoe, t., 14 Febr. te Londen. Merauke, t., pass. 15 Febr. Sagres. Patria, u., 15 Febr. v. Colombo. Blitar, t., 19 Febr. v. Belawan. Merauke, t., pass. 16 Febr. Finisterre. Schouwen, t., 15 Febr. te Basedn. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alpherat, t., 14 Febr. v. Bahia. Alphacca, u., pass. 15 Febr. F. Noronha. Alwaki, 15 Febr. v. R'dam. Alhena, t., 14 Febr. v. B. Ayres. Algonab, t., 14 Febr. v. Las Palmas. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Agamemnon, 17 Febr. v. Singapore. Phemius, pass. 16 Febr. Gibraltar. Prometheus, 15 Febr. te Suez. Theseus, pass. 17 Febr. Gibraltar. Diomed, 13 Febr. te Londen. Philoctetes, 16 Febr. te Dairen. Achilles, 13 Febr. te Penang. Jason, 13 Febr. v. Sabang. Hector, 15 Febr. v. Shanghai. Laertes, 15 Febr. v. Liverpool. Polydorus, pasq,, 17 Febr. Perim. Stentor, pass. 17 Febr. Dungeness. Emzetco Lijn. Jonge Anithcmy, pass. 16 Febr. Gibraltar Jonge Elisabeth, 16 Febr. te Castellon. Jonge Maria, 17 Febr. te R'dam. Wij ontvingen nog ter bespreking een tweetal uitgaven van die N.V. van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam, ni.: „Alles knielt" van Anne Parrish, vertaald door Jo van' Ammers-Küller en „Mad'emoiselle Dahlia" van Pamela Wynne. Wat het eerste betreft, mevrouw van Am mers-Küller loopt er hoog mee weg. Anne Parrish is de knappe, gevoelige en geestige schrijfster van „de Eeuwige vrijgezel". In dit. nieuwe boek behandelt zij het thema van de gevierde schrijfster, die zichzelf buitengewoon belangrijk acht en niet leven kan zonder aan bidding en bewierooking, met welke geestes gesteldheid fijntjes den draak wordt gestoken. „Er is moed voor noodig", aldus mevrouw van Ammers-Küller in haar inleiding, „om in de literatuur genadeloos eerlijk te durven zijn en menschen' te beelden, niet in hun hooge en nobele eigenschappen, maar in hun arm zaligste kleinheid. En er is stellig een grooter menschenliefde noodig om het zóó te kun nen, als Anne Parish het in dit boek gedaan heeft". We zullen ons hieraan maar referee- ren eni alleen vermelden, dat het boek 2.90 kost, 3.75 gebonden. No. 2 is,... no. 2, dat wil1 zeggen Pamela Wynne. U kent toch het recept: ditmaal een verarmd' Engelse,h gezin wonend in Biarritz van een kleine toelage die die familie geeft. Twee kinderen: een jongen van 14 en een meisje, hèt meisje, van 16. De 16-jarige wordt, om wat verdienste thuis te brengen, caddie op de golfvelden van Biarritz (een caddie is iemand, die de ballen opzoekt, de stokken versjouwt, enz.) Zij wordt als zoodanig ra zend verliefd op een knappen Engelschman, die natuurlijk zoo ongeveer 35 is. Die ver liefdheid is van dien aard, dat we als lezer al dadelijk het allerergste vreezen, maar Pamela moet nog een groote 300 bladzijden schrijven en kan dus niet met de deur in huis vallea Dat komt later wel terecht, nl wordt het dan ook anders dan u verwachtte. Die meneer van 35 wil ten slotte het meisje wel trouwen en Dahlia wil dat maar liefst bout portant. Maar dat gaat óók maar niet zóó, nietwaar? in een dergelijk boek. En zoo trekt die meneer eerst nog de bergen in met een andere juf frouw, die eveneens razend op hem verliefd ls, maar die hij niet luchten of zien' kan, maar waar hij nochtans o, heelemaal bulten zijn schuld, het karonje zelf wna de oorzaak een gczclllgen nacht mee doorbrengt in het berghotclletje. Die madame van dat hotelle tje had het wel door. Hoe het verder afliep weet lk niet, want lk heb vergeten verder te lezen. Manr ln leder geval krijgt u nog min stens igo bladzijden. Dit alles kost slechts 2.50 gebonden. Aangekomen van Rotterdam om proef te stoomen het s.s. „Maros" (K. P. M.) Het ».s. ls denzelfden dag weder naar Rotterdam vertrokken. Aangekomen van Lomden en vertrokken naar Hsrlingen het Eng. s.s. „Merel".

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7